Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-09-16, 21:41
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλα εγω μιλαω για το 316..γνωμη μ ειναι οτι πανω απο 2000κεκ δεν κανουν για την ελλαδα κ θα επρεπε καν να κυκλοφορουν!φυσικο κ επομενο ειναι αν ολοι πηραν ενα 1.6 κ το μετατρεψανε σε 2.0-2.5-3.0 να εχει κ το αντιστοιχο τιμημα!αλλα οχι κ ενα απλο 1.6..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-09-16, 09:01
LuigiD Ο χρήστης LuigiD δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-12-2013
Μηνύματα: 17
LuigiD is on a distinguished road
Το 2004 αγορασε ο πατερας μου ενα Ε46 facelift 316i luxus.
Ειχε λευκα φλας παντου,διαφορετικες ζαντες με 225 λαστιχο(!),βαμενες χειρολαβες,και δαχτυλιδια στο καντραν ασημενια ματ.Με γρυλακια στα πισω παραθυρα,χωρις ενδειξη θερμοκρασιας,και κανενα αλλο εξτρα.Κοστισε 30000 ευρω.Το αντιστοιχο Audi A4 1.6 κοστιζε 27000 με πολυ καλυτερο εξοπλισμο.

ΝΑ πω οτι το παρελαβα εγω και θυμαμαι την ποιοτητα των υλικων να ειναι αριστη και το ιδιο παραμενει ακομα και σημερα.Βεβαια εχει 70 κατι χιλιαδες χιλιομετρα τωρα και το μονο που εχουμε αλλαξει ειναι το εξαρτημα για την καδενα και δυο σινεμπλοκ.

Στο πρωτο σερβις στον Σπανο,μας πεσανε τα δοντια.Αλλαγη λαδιων 300+ ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-09-16, 10:24
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Αν κάποιος ψαχτεί σε γνωστά sites ανταλλακτικών θα δει ότι οι διαφορές σε συνηθισμένα ανταλλακτικά (ψαλίδια, σινεμπλοκς, δισκοπλατώ κλπ, δε μιλάω για εγκέφαλο που ουσιαστικά δεν είναι καν ανταλλακτικό αφού δεν πρέπει να χαλάει στον κύκλο ζωής του αυτοκινήτου) είναι μικρές σε σχέση με πιο καθημερινά αυτοκίνητα (πχ peugeot, ford κλπ).
Μιλάω πάντα για aftermarket αλλά από σοβαρές εταιρείες (lemforder, sachs, febi κλπ, όχι κινέζικα).

Aπλά οι αντιπροσωπείες κοστολογούν στο Θεό γιατί βάζουν μόνο γνήσια, υπερκοστολογημένα ανταλλακτικά κι έχουν μείνει σε τιμές προ κρίσης ως προς τα εργατικά, νομίζοντας ότι έχουν να κάνουν με εκατομμυριούχους.
Σε μάστορες εκτός εξουσιοδοτημένων δεν είναι λογικό να πληρώνει κάποιος πολύ παραπάνω για την τυπική συντήρηση μιας συμβατικής bmw (δε μιλάω για ///Μ προφανώς).
Οπότε αντί κάποιος να αλλάξει αμάξι, ας αλλάξει μάστορα καλύτερα, γιατί δε νοείται να ξοδεύει μια περιουσία για καθημερινά αυτοκίνητα όπως τη συντριπτική πλειοψηφία των bmw.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-09-16, 10:53
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
ΌΜΩΣ, η συγκεκριμένη βλάβη στην πραγματικότητα στέλνει το αυτοκίνητο στην ανακύκλωση. Αν το κρατάς, το κάνεις κυρίως από ανάγκη ή για άλλους λόγους -που δεν είναι η στιγμή να αναλύσω-, όμως η αξία του οχήματος έχει πάει περίπατο και η παθητική του ασφάλεια είναι πλέον υπό αμφισβήτηση. Για εμένα αυτό είναι το ζήτημα... ότι η BMW άφησε ένα μοντέλο για πάνω από 6 χρόνια να παράγεται με ένα δομικό πρόβλημα.

Κατά τα λοιπά μία γύρα στα γνωστά sites της Γερμανίας, θα δείξει χιλιάδες Ε46 -το 95% σε οικτρή κατάσταση- να περιμένουν αγοραστές από όλη την Ευρώπη, οπότε το φαινόμενο δεν είναι Ελληνικό...
Συμφωνώ για το πάτωμα και όπως είδες δεν ανέφερα πουθενά το θέμα βλαβών.
Όλα τα άλλα είναι θέμα συντήρησης.

Τα 46 που βλέπεις σε αγγελίες είναι ελάχιστα σε σχέση με τα νέα και σε σχέση με τον πληθυσμό της χώρας. Επίσης αν ασχοληθείς λίγο με την αγορά αυτοκινήτου από την Γερμανία θα δεις ότι μόνο μετανάστες έχουν τέτοια αυτοκίνητα που περιγράφεις. Εξαιρούνται βέβαια οι περιπτώσεις των "ειδικών κατασκευών".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ενα καινουργιο e46 ειχε 60.000€??δεν νομιζω..το προβλημα που υπαρχει ειναι οτι ο καθε μαστορας ζηταει εν μεσω κρισης 2016 οτι ποσο θελει γιατι εχουν παρει σαν πιπιλα την μαρκα!δεν ειναι ετσι ομως!τα ανταλακτικα εχουν μια ψιλοτσιμπιμενη τιμη απο τα υπολοιπα αυτοκινητα(αλλα κ σε μερικες μαρκες παλι ακριβα ανταλλακτικα εχουν)το εχω ξαναπει..αυτοκινητο ειναι κοινο,θνητο σαν ολα τ αλλα..οχι διαστημοπλοιο..
Τα ανταλλακτικά των περισσότερων BMW είναι πολύ πιο φθηνά από τα αντίστοιχα αυτοκίνητα άλλων Γερμανικών ή και Ιαπωνικών εταιριών. Η τραγική διαφορά είναι σε αυτό που σου προσφέρει το BMW σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες καλύτερη οδηγική εμπειρία που είχες ποτέ!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-09-16, 11:14
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος ψαχτεί σε γνωστά sites ανταλλακτικών θα δει ότι οι διαφορές σε συνηθισμένα ανταλλακτικά (ψαλίδια, σινεμπλοκς, δισκοπλατώ κλπ, δε μιλάω για εγκέφαλο που ουσιαστικά δεν είναι καν ανταλλακτικό αφού δεν πρέπει να χαλάει στον κύκλο ζωής του αυτοκινήτου) είναι μικρές σε σχέση με πιο καθημερινά αυτοκίνητα (πχ peugeot, ford κλπ).
Μιλάω πάντα για aftermarket αλλά από σοβαρές εταιρείες (lemforder, sachs, febi κλπ, όχι κινέζικα).

Aπλά οι αντιπροσωπείες κοστολογούν στο Θεό γιατί βάζουν μόνο γνήσια, υπερκοστολογημένα ανταλλακτικά κι έχουν μείνει σε τιμές προ κρίσης ως προς τα εργατικά, νομίζοντας ότι έχουν να κάνουν με εκατομμυριούχους.
Σε μάστορες εκτός εξουσιοδοτημένων δεν είναι λογικό να πληρώνει κάποιος πολύ παραπάνω για την τυπική συντήρηση μιας συμβατικής bmw (δε μιλάω για ///Μ προφανώς).
Οπότε αντί κάποιος να αλλάξει αμάξι, ας αλλάξει μάστορα καλύτερα, γιατί δε νοείται να ξοδεύει μια περιουσία για καθημερινά αυτοκίνητα όπως τη συντριπτική πλειοψηφία των bmw.
Αν σου τυχει ποτε και οδηγησεις BMW με γνησια ανταλλακτικα και ενα απο προμηθευτες που αναφερεις θα δεις διαφορα στην ποιοτητα (στο υπογραφω αυτο και στην ΔΙΑΡΚΕΙΑ) καρατσεκαρισμενο αυτα τα δυο.

Απο τα αμορτισερ που ειναι το πιο χαρακτηριστικο απο ολα μεχρι δισκο-πλατω και συνεμπλοκ κτλ-κτλ.Τα γνησια BMW ανταλλακτικα κατα κυριο λογο αντεχουνε πολυ παραπανω.Ειδικα στο θεμα των αμορτισερ επειδη εχουνε δοκμαστει στα χερια μου και της οικογενειας μου για πολλες χιλιαδες χλμ ολοι οι συνδυασμοι σε Ε34,Ε39,Ε46 μπορω να πω με σιγουρια 100% οτι τον συνδυασμο ανεσης και οδηγικης συμπεριφορας και διαρκειας δεν τον ειχε κανενα BILSTEIN/SACHS κτλ-κτλ.

Εγω θα επιμεινω οτι τα ανταλλακτικα τους τα ΓΝΗΣΙΑ σε πολλες περιπτωσεις ειναι υπερκοστολογημενα.

Να πω επισης για τα εξειδικευμενα συνεγεια οτι χρεωνουνε με βαση τον τιμοκαταλογο των εξουσιοδοτημενων επειδη ειναι πανακριβα με την εργατοωρα (ασχετα αν δινουν ψιχουλα στα παιδια των service οι αντιπροσωπειες).Σου λεει ''ξερεις ποσα ζηταει η ΒΜW???Τραβα στην BMW αν δεν θες.......''Τους βολευει ο υψηλος τιμοκαταλογος της επισημης BMW ασχετα αν μπορουνε να χρεωσουνε πιο λογο σε καποιες εργασιες λογω χαμηλοτερου ενοικιου,κοστους κτλ-κτλ.

Αυτο που δεν διαπραγματευομαι για την BMW ειναι το γεγονος οτι αν προσεχθει και συντηρηθει σωστα και οπως πρεπει τοτε εχεις αυτοκινητο για μια ζωη πραγματικα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο που δειχνει εντονα σημαδια φθορας σε σχετικα μικρο διαστημα.

Παιδια οδηγας ενα Ε36 απλο τετραπορτο και το πατημα του και η αξιοπιστια του συγκρινεται με την επομενη εως μεθεπομενη γενια αλλων κατασκευαστων.

Για να μην πω για την λατρεμενη μου Ε39 που την οδηγω καθημερινα πλεον μετα την κλοπη του σμαρτ και πιο πιθανο βλεπω να αγοραζω δικια μου Ε39 με τα λεφτα της αποζημιωσης του σμαρτ,η σειρα Ε39 ειναι απο ποιοτητα-εμφανιση-συμπεριφορα κτλ πιθανα η καλυτερη BMW των τελευταιων 20 χρονων και καπου το ειχανε επιβεβαιωσει σε καποια αρθρα.Sorry για το ασχετο που εγραψα απλα την λατρευω και ας εχει 500.000 χλμ πλεον!!!

Παντως καποιοι κατασκευαστες εχουνε κανει πολυ μεγαλα βηματα ποιοτητας π.χ FORD εδω και χρονια και εχουνε πλησιασει πολυ και ποιοτικα και οδηγικα,εκει πιστευω η BMW καπου εχει μεινει στασιμη ή αποπροσανατολιστηκε ή γιγαντωθηκε σαν εταιρεια τοσο πολυ που καπου χαθηκε ο στοχος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 23-09-16 στις 11:25
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-09-16, 13:00
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου τυχει ποτε και οδηγησεις BMW με γνησια ανταλλακτικα και ενα απο προμηθευτες που αναφερεις θα δεις διαφορα στην ποιοτητα (στο υπογραφω αυτο και στην ΔΙΑΡΚΕΙΑ) καρατσεκαρισμενο αυτα τα δυο.

Απο τα αμορτισερ που ειναι το πιο χαρακτηριστικο απο ολα μεχρι δισκο-πλατω και συνεμπλοκ κτλ-κτλ.Τα γνησια BMW ανταλλακτικα κατα κυριο λογο αντεχουνε πολυ παραπανω.Ειδικα στο θεμα των αμορτισερ επειδη εχουνε δοκμαστει στα χερια μου και της οικογενειας μου για πολλες χιλιαδες χλμ ολοι οι συνδυασμοι σε Ε34,Ε39,Ε46 μπορω να πω με σιγουρια 100% οτι τον συνδυασμο ανεσης και οδηγικης συμπεριφορας και διαρκειας δεν τον ειχε κανενα BILSTEIN/SACHS κτλ-κτλ.

Εγω θα επιμεινω οτι τα ανταλλακτικα τους τα ΓΝΗΣΙΑ σε πολλες περιπτωσεις ειναι υπερκοστολογημενα.

Να πω επισης για τα εξειδικευμενα συνεγεια οτι χρεωνουνε με βαση τον τιμοκαταλογο των εξουσιοδοτημενων επειδη ειναι πανακριβα με την εργατοωρα (ασχετα αν δινουν ψιχουλα στα παιδια των service οι αντιπροσωπειες).Σου λεει ''ξερεις ποσα ζηταει η ΒΜW???Τραβα στην BMW αν δεν θες.......''Τους βολευει ο υψηλος τιμοκαταλογος της επισημης BMW ασχετα αν μπορουνε να χρεωσουνε πιο λογο σε καποιες εργασιες λογω χαμηλοτερου ενοικιου,κοστους κτλ-κτλ.

Αυτο που δεν διαπραγματευομαι για την BMW ειναι το γεγονος οτι αν προσεχθει και συντηρηθει σωστα και οπως πρεπει τοτε εχεις αυτοκινητο για μια ζωη πραγματικα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο που δειχνει εντονα σημαδια φθορας σε σχετικα μικρο διαστημα.

Παιδια οδηγας ενα Ε36 απλο τετραπορτο και το πατημα του και η αξιοπιστια του συγκρινεται με την επομενη εως μεθεπομενη γενια αλλων κατασκευαστων.

Για να μην πω για την λατρεμενη μου Ε39 που την οδηγω καθημερινα πλεον μετα την κλοπη του σμαρτ και πιο πιθανο βλεπω να αγοραζω δικια μου Ε39 με τα λεφτα της αποζημιωσης του σμαρτ,η σειρα Ε39 ειναι απο ποιοτητα-εμφανιση-συμπεριφορα κτλ πιθανα η καλυτερη BMW των τελευταιων 20 χρονων και καπου το ειχανε επιβεβαιωσει σε καποια αρθρα.Sorry για το ασχετο που εγραψα απλα την λατρευω και ας εχει 500.000 χλμ πλεον!!!

Παντως καποιοι κατασκευαστες εχουνε κανει πολυ μεγαλα βηματα ποιοτητας π.χ FORD εδω και χρονια και εχουνε πλησιασει πολυ και ποιοτικα και οδηγικα,εκει πιστευω η BMW καπου εχει μεινει στασιμη ή αποπροσανατολιστηκε ή γιγαντωθηκε σαν εταιρεια τοσο πολυ που καπου χαθηκε ο στοχος.
Πολύ ωραία και σωστά τα γράφει ο lunatic.

Το απαράδεκτο με τη BMW, είναι οι ποιότητες των γνήσιων ανταλλακτικών.
Έχει γνήσια και γνήσια β-γ διαλογής, που δεν έχουν καμιά σχέση σε ποιότητα και αντοχή.

Αν την προσέχεις και ξοδεύεις (για σέρβις όχι για βελτιώσεις και ζάντες), θα σου μείνει σε φοβερή κατάσταση σαν όχημα ευτελέστερης εταιρείας 10 χρόνια πιο νέο.

Οι τιμοκατάλογοι των εξειδικευμένων κλπ, συμπαρασύρονται πολύ προς τα πάνω λόγω αυτού που έγραψε ο lunatic.

Όντως είναι απολαυστικές στην οδήγηση, αλλά όχι τόσο ΠΙΑ, ενώ η διαφορά της τιμής παραμένει ίδια ανά τις δεκαετίες και γενεές μοντέλων.

Παίρνεις Mondeo αντί για BMW, και με τα ρέστα από αγορά και συντήρηση, παίρνεις το καινούριο πάλι μετά από 5 χρόνια....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-09-16, 14:20
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Διαφωνω λιγο στη φραση αν προσεχθει και συντηρηθει σωστα θα κρατησει μια ζωη. Υπαρχουν και αλλες μαρκες που κοστιζουν τα μισα λεφτα, βγαζουν τις μισες βλαβες, κοστιζουν το 1/3 σε συντηρηση και βλαβες και αμα μπεις μεσα με 300000χλμ δεν κανουν κιχ. Εχω τετοιες περιπτωσεις που τις εχω δει με τα ματια μου.
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 23-09-16 στις 14:34
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-09-16, 14:31
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου τυχει ποτε και οδηγησεις BMW με γνησια ανταλλακτικα και ενα απο προμηθευτες που αναφερεις θα δεις διαφορα στην ποιοτητα (στο υπογραφω αυτο και στην ΔΙΑΡΚΕΙΑ) καρατσεκαρισμενο αυτα τα δυο.

Απο τα αμορτισερ που ειναι το πιο χαρακτηριστικο απο ολα μεχρι δισκο-πλατω και συνεμπλοκ κτλ-κτλ.Τα γνησια BMW ανταλλακτικα κατα κυριο λογο αντεχουνε πολυ παραπανω.Ειδικα στο θεμα των αμορτισερ επειδη εχουνε δοκμαστει στα χερια μου και της οικογενειας μου για πολλες χιλιαδες χλμ ολοι οι συνδυασμοι σε Ε34,Ε39,Ε46 μπορω να πω με σιγουρια 100% οτι τον συνδυασμο ανεσης και οδηγικης συμπεριφορας και διαρκειας δεν τον ειχε κανενα BILSTEIN/SACHS κτλ-κτλ.

Εγω θα επιμεινω οτι τα ανταλλακτικα τους τα ΓΝΗΣΙΑ σε πολλες περιπτωσεις ειναι υπερκοστολογημενα.

Να πω επισης για τα εξειδικευμενα συνεγεια οτι χρεωνουνε με βαση τον τιμοκαταλογο των εξουσιοδοτημενων επειδη ειναι πανακριβα με την εργατοωρα (ασχετα αν δινουν ψιχουλα στα παιδια των service οι αντιπροσωπειες).Σου λεει ''ξερεις ποσα ζηταει η ΒΜW???Τραβα στην BMW αν δεν θες.......''Τους βολευει ο υψηλος τιμοκαταλογος της επισημης BMW ασχετα αν μπορουνε να χρεωσουνε πιο λογο σε καποιες εργασιες λογω χαμηλοτερου ενοικιου,κοστους κτλ-κτλ.

Αυτο που δεν διαπραγματευομαι για την BMW ειναι το γεγονος οτι αν προσεχθει και συντηρηθει σωστα και οπως πρεπει τοτε εχεις αυτοκινητο για μια ζωη πραγματικα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο που δειχνει εντονα σημαδια φθορας σε σχετικα μικρο διαστημα.

Παιδια οδηγας ενα Ε36 απλο τετραπορτο και το πατημα του και η αξιοπιστια του συγκρινεται με την επομενη εως μεθεπομενη γενια αλλων κατασκευαστων.

Για να μην πω για την λατρεμενη μου Ε39 που την οδηγω καθημερινα πλεον μετα την κλοπη του σμαρτ και πιο πιθανο βλεπω να αγοραζω δικια μου Ε39 με τα λεφτα της αποζημιωσης του σμαρτ,η σειρα Ε39 ειναι απο ποιοτητα-εμφανιση-συμπεριφορα κτλ πιθανα η καλυτερη BMW των τελευταιων 20 χρονων και καπου το ειχανε επιβεβαιωσει σε καποια αρθρα.Sorry για το ασχετο που εγραψα απλα την λατρευω και ας εχει 500.000 χλμ πλεον!!!

Παντως καποιοι κατασκευαστες εχουνε κανει πολυ μεγαλα βηματα ποιοτητας π.χ FORD εδω και χρονια και εχουνε πλησιασει πολυ και ποιοτικα και οδηγικα,εκει πιστευω η BMW καπου εχει μεινει στασιμη ή αποπροσανατολιστηκε ή γιγαντωθηκε σαν εταιρεια τοσο πολυ που καπου χαθηκε ο στοχος.
Σε πολλά συμφωνώ.

Αλλά επειδή έχω αγορασμένη καινούρια την Ε90 μου ξέρω πως είναι να οδηγείς με γνήσια ανταλλακτικά και πως όχι σε λίγα ανταλλακτικά όπως τακάκια.
Στο μόνο που δεν θα πήγαινα σε aftermarket είναι μάλλον στα αμορτισέρ.
Τώρα αν τα τακάκια (textar όπως τα εργοστασιακά) δεν με βγάλουν 50.000 χλμ αλλά 30.000 , ε δεν έγινε και κατι όταν τα πλήρωσα 140 ευρώ μπρος πίσω με εργατικά ενώ για γνήσια ζητούσαν 310 σε δύο αντιπροσωπείες.
Το ίδιο και για δισκο-πλατώ και πολλά ακόμα.

Κι όλα αυτά αν υποθέσουμε ότι υπάρχει όντως σοβαρή διαφορά σε ανταλλακτικά με σφραγίδα bmw σε σχέση με τα ΟΕΜ.
Το σίγουρο είναι πως κι εκεί που υπάρχει δεν αντικατοπτρίζει την χαοτική διαφορά στην τιμή τους.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-09-16, 15:35
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Το ιδιο λεμε και συμφωνω με αυτο που λες και υποστηριζω και εγω.....ναι τα oem ειναι κορυφαια αλλα υπερκοστολογουνται απιστευτα σε πολλες περιπτωσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-09-16, 00:48
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Συμφωνω κ εγω οτι τα γνησια προιοντα bmw ειναι σαφως πιο ανωτερα απο οποιοδηποτε υποδιαιστερο ανταλλακτικο Χ μαρκας!αλλα στην χωρα αυτη οπως εγραψα κ πιο πανω εχουμε παρεξηγησει καποια πραγματα..Π.Χ πριν καμια βδομαδα μ εβγαλε προβλημα ο αισθητηρας γωνιας τιμονιου..καινουργιος παει κανα 200αρι γνησιος(νομιζω)..ειπα να βαλω εναν μεταχειρο κ αν ξαναχαλασει κ μπορω οικονομικα θα τον βαλω καινουργιο!παω λοιπον σε μια μαντρα με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα κ τον ζηταω..90€ μου λεει ο τυπος!κοστολογισε ενα εξαρτημα το οποιο το βρηκε σχεδον τζαπα(αφου αγοραζουν ολοκληρο το αμαξι με 500-1000€)εννοειτε χωρις καμια εγγυηση..το ιδιο κατα εκατονταδες το βρηκα στο e-bay σε τιμη 40€ με εγγυηση καλης λειτουργειας φυσικα με αναγραφομενα:τα χλμ που εχει κανει το αμαξι πριν αφαιρεθει,το μοντελο κ την χρονολογια κ.α!καθως εχω ξαναψωνισει απο εκει:τον ηλεκτροχρωματικο καθρεπτη 25€ εναντι 80€ που μου ζητουσαν εδω,τον διακοπτη με το bc 11€ εναντι 65€ που μου ζητησαν εδω κ.α πολλα..εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι σ ολες τις περιπτωσεις εδω κοιταει να σε γδαρει επειδη σου λεει bmw εχεις τι περιμενες?ε λοιπον ας τα τρωει ο αγγλος-ο γερμανος κ ο καθε πωλητης καθε ξενης χωρας ετσι γιατι αυτοι ειναι οι μαγκες κ οχι τα κοροιδα!κ αστον αυτον εδω να βαραει μυγες κ να ψαχνει πελατες με το ντουφεκι..αυτο του χρειαζετε..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.