Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-09-16, 00:19
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Αυτό με τους δρόμους να το δεχτώ... αλλά σε ότι αφορά την οδήγηση είμαι κάθετος! Το E46 μου έχει κάνει κοντά στα 250Κ χιλιόμετρα με εξαιρετικά συντηρητικούς ρυθμούς, χωρίς παντιλίκια και "φαναριές". Επίσης θέλει πολύ "τέχνη" για να καταφέρεις να κόψεις σασί με 120 άλογα -χώρια που στο μεταξύ έχουν ψοφήσει και μερικά-. Καταλήγω ότι 1)Αργά ή γρήγορα είναι μια βλάβη θα συμβεί 2)Είναι βασικά θέμα τύχης... 3)Τώρα που του ξανασκέφτομαι, θα μπορούσε η δεξαμενή του LPG στη θέση της ρεζέρβας να έπαιξε ρόλο [πρόσθετο μόνιμο βάρος] 4)Είναι ξεφτίλα της BMW που δεν έχει ανακαλέσει για τοπική ενίσχυση πριν το πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-09-16, 09:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τους δρόμους να το δεχτώ... αλλά σε ότι αφορά την οδήγηση είμαι κάθετος! Το E46 μου έχει κάνει κοντά στα 250Κ χιλιόμετρα με εξαιρετικά συντηρητικούς ρυθμούς, χωρίς παντιλίκια και "φαναριές". Επίσης θέλει πολύ "τέχνη" για να καταφέρεις να κόψεις σασί με 120 άλογα -χώρια που στο μεταξύ έχουν ψοφήσει και μερικά-. Καταλήγω ότι 1)Αργά ή γρήγορα είναι μια βλάβη θα συμβεί 2)Είναι βασικά θέμα τύχης... 3)Τώρα που του ξανασκέφτομαι, θα μπορούσε η δεξαμενή του LPG στη θέση της ρεζέρβας να έπαιξε ρόλο [πρόσθετο μόνιμο βάρος] 4)Είναι ξεφτίλα της BMW που δεν έχει ανακαλέσει για τοπική ενίσχυση πριν το πρόβλημα
Μα δε λέω κάτι διαφορετικό..
Αν το κυνηγούσες το αυτοκίνητο στα φανάρια θα σου είχε εμφανιστεί νωρίτερα το θέμα..
αυτό λέω...
Το θέμα τύχης το βγάζω εντελώς απο τη μέση.. Θα συμβεί, είναι απλά θέμα χρόνου και
συνθηκών..
Είναι δεδομένο, διότι υπάρχει αρχιτεκτονική και κατασκευαστική αστοχία..
Η δεξαμενή αερίου επιβαρύνει με το βάρος ενός επιβάτη..
Για όνομα του θεού αν ένας μόνιμος επιβάτης έκανε τα οχήματα να κόβονται..
Για το θέμα της ανάκλησης έχεις απόλυτο δίκιο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-09-16, 00:03
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Eίναι όπως σωστά λέει ο rapid θέμα χρόνου να συμβεί.Είναι αναπόφευκτο το κόψιμο.Συμβαίνει πολύ πιο συχνά σε οχήματα 99-01.Στα επόμενα έκαναν μια βελτίωση και δεν κόβεται τόσο εύκολα.Στα Μ3 Ε46 πιο ανθεκτικά είναι ΄τα οχήματα από το 2004 και μετά.
Εχω δει στο youtube κάποιες επισκευές σε Μ3 από Αγγλία και σε κάποιες περιπτώσεις έχω πάθει σοκ από το μέγεθος του κοψίματος...Η επισκευή εκεί κοστίζει 6000 λίρες(μιλώντας πάντα για Μ3) αλλά η δουλειά είναι άψογη.Για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά ας κοιτάξει Redish Automotive.
Y.γ:Αυτό το θέμα με το σασί,η αντιμετώπισή του από την BMW και κάτι άλλες σαχλαμάρες που με χαλάνε στο 46άρι μου τώρα πια που είναι γριά είναι οι λόγοι που δε θα ξανακοιτάξω προς Βαυαρία για αγορά αυτοκινήτου.
Υ.γ 2:Για να έχεις ένα σωστό 46άρι 15ετίας,πρέπει να τα χώνεις χοντρά κάθε χρόνο.Προσωπικά βαρέθηκα να πληρώνω σχεδόν κάθε χρόνο ένα μεταχειρισμένο μικρό κορεάτικο σε επισκευές...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-09-16, 10:18
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Y.γ:Αυτό το θέμα με το σασί,η αντιμετώπισή του από την BMW και κάτι άλλες σαχλαμάρες που με χαλάνε στο 46άρι μου τώρα πια που είναι γριά είναι οι λόγοι που δε θα ξανακοιτάξω προς Βαυαρία για αγορά αυτοκινήτου.
Υ.γ 2:Για να έχεις ένα σωστό 46άρι 15ετίας,πρέπει να τα χώνεις χοντρά κάθε χρόνο.Προσωπικά βαρέθηκα να πληρώνω σχεδόν κάθε χρόνο ένα μεταχειρισμένο μικρό κορεάτικο σε επισκευές...
ΥΓ.1 Αυτό το θέμα με την αντιμετώπιση και ειδικά στα νεά οχήματα που είναι φτιαγμένα για πολύ μικρότερο κύκλο ζωής είναι αποτρεπτικό για οτιδήποτε από Γερμανία για μένα.
Υ.Γ.2 Το έχει γράψει ο rapid_fast πολλές φορές και λοιδωρήθηκε. Το έχω γράψει και εγώ.
Είχα ωραίο 46άρι, αλλά το είχα πληρώσει άλλο 1. Το έδωσα στα ίδια χρήματα που θα έδινα ίδιας χρονολογίας Corolla-Focus-Megane με μισή τιμή αγοράς και μισή τιμή συντήρησης.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-09-16, 10:23
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Οπως ΠΑΡΑ πολυ σωστα εχει πει ο Rapid Fast και ο Dim77 για να εχεις σωστο BMW οπως πρεπει συντηρημενο και να αποδιδει και να συμπεριφερεται οπως σχεδιαστηκε θα πρεπει να εισαι ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ.......

Για τον κυκλο ζωης συμφωνω και εγω και επιπροσθετα να πω οτι οι ακατανοητες χρεωσεις σε σημειο ΕΜΕΤΟΥ σε καποια ανταλλακτικα ειναι απιστευτες.......

Θεωρω οτι το brand ειναι υπερκοστολογημενο,το vfm εχει εξαφανιστει σχεδον.......
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 22-09-16 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-09-16, 12:01
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα γράφετε για τις βλάβες αλλά πουθενά αλλού στην Ευρώπη (πλην ίσως της Αλβανίας) δεν υπάρχει η κακή Ελληνική νοοτροπία του να πάρουμε ένα αυτοκίνητο που έκανε καινούριο το 2002 60 70 80.000 και μετά από 14 χρόνια που όλα τα εξαρτήματά του σαφώς και θέλουν αλλαγή να το συντηρούμε με μισθό στην καλύτερη 1.000 ευρώ.

Το 90% των οχημάτων αυτών έπρεπε να έχουν ήδη ανακυκλωθεί.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-09-16, 16:06
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
OK, σωστά είναι όλα όσα γράφονται και ισχύουν. Είμαι ο πρώτος που λέει ότι για να έχεις/συντηρήσεις ένα BMW πρέπει να έχεις αντίστοιχο εισόδημα σαν να ήταν καινούριο. ΌΜΩΣ, η συγκεκριμένη βλάβη στην πραγματικότητα στέλνει το αυτοκίνητο στην ανακύκλωση. Αν το κρατάς, το κάνεις κυρίως από ανάγκη ή για άλλους λόγους -που δεν είναι η στιγμή να αναλύσω-, όμως η αξία του οχήματος έχει πάει περίπατο και η παθητική του ασφάλεια είναι πλέον υπό αμφισβήτηση. Για εμένα αυτό είναι το ζήτημα... ότι η BMW άφησε ένα μοντέλο για πάνω από 6 χρόνια να παράγεται με ένα δομικό πρόβλημα.

Κατά τα λοιπά μία γύρα στα γνωστά sites της Γερμανίας, θα δείξει χιλιάδες Ε46 -το 95% σε οικτρή κατάσταση- να περιμένουν αγοραστές από όλη την Ευρώπη, οπότε το φαινόμενο δεν είναι Ελληνικό...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-09-16, 16:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
OK, σωστά είναι όλα όσα γράφονται και ισχύουν. Είμαι ο πρώτος που λέει ότι για να έχεις/συντηρήσεις ένα BMW πρέπει να έχεις αντίστοιχο εισόδημα σαν να ήταν καινούριο. ΌΜΩΣ, η συγκεκριμένη βλάβη στην πραγματικότητα στέλνει το αυτοκίνητο στην ανακύκλωση. Αν το κρατάς, το κάνεις κυρίως από ανάγκη ή για άλλους λόγους -που δεν είναι η στιγμή να αναλύσω-, όμως η αξία του οχήματος έχει πάει περίπατο και η παθητική του ασφάλεια είναι πλέον υπό αμφισβήτηση. Για εμένα αυτό είναι το ζήτημα... ότι η BMW άφησε ένα μοντέλο για πάνω από 6 χρόνια να παράγεται με ένα δομικό πρόβλημα.

Κατά τα λοιπά μία γύρα στα γνωστά sites της Γερμανίας, θα δείξει χιλιάδες Ε46 -το 95% σε οικτρή κατάσταση- να περιμένουν αγοραστές από όλη την Ευρώπη, οπότε το φαινόμενο δεν είναι Ελληνικό...
Συμφωνώ σε όλα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-09-16, 17:50
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Δηλαδη ενα καινουργιο e46 ειχε 60.000€??δεν νομιζω..το προβλημα που υπαρχει ειναι οτι ο καθε μαστορας ζηταει εν μεσω κρισης 2016 οτι ποσο θελει γιατι εχουν παρει σαν πιπιλα την μαρκα!δεν ειναι ετσι ομως!τα ανταλακτικα εχουν μια ψιλοτσιμπιμενη τιμη απο τα υπολοιπα αυτοκινητα(αλλα κ σε μερικες μαρκες παλι ακριβα ανταλλακτικα εχουν)το εχω ξαναπει..αυτοκινητο ειναι κοινο,θνητο σαν ολα τ αλλα..οχι διαστημοπλοιο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-09-16, 18:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ένα καινούριο 316 ξεκίναγε από 30000σχεδόν. Το δικό μου 318Ci m-pack με ηλιοροφή και 2-3 πράγματα, πρέπει να έκανε κοντά στα 44000...

Ένα 325Ci έκανε άνετα 50000 ευρώ χωρίς πολλά έξτρα. Ένα 330 ξεκίναγε από τα 49000....ξεβράκωτο...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.