Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 18:12
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ Ε46?

Καλησπερα σε ολα τα παιδια!
Εγω εχω 2002 318 ε46 cabrio και ενας φιλος 2004 316 ε46 κουπε,θελουμε και οι δυο αλλαγη αμορτισερ και συμφωνουμε πως θελουμε την ιδια συμπεριφορα που ειχαν τα αυτοκινητα οταν ηταν καινουργια.
Το ερωτημα λοιπον ειναι ποια αναρτηση θα μοιαζει με την καινουργια εργοστασιακη?
Απο ερευνα στο forum παρατηρησα πως δεν εχετε σε εκτιμηση τα μαυρα bilstein.
Επισης εκτος απο bilstein μαυρα και κιτρινα και η sachs βγαζει απλο αμορτισερ αλλα και το "performance" εκτος απο τη διαφορα στη τιμη υπαρχει και θεμα σκληροτητας ? η οτι τα απλα χαλανε πιο γρηγορα?


Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-10, 18:40
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Οχι τα μαύρα bilstein με τίποτα.
Γιά το cabrio δεν μπορώ να πω, αλλά για το κουπέ, εφ όσον είναι facelift, φοράει όπως και το δικό μου την σπορ ανάρτηση (χαμηλωμένο 1,5εκ, ελατήρια ίδια με την Μ-Τech ανάρτηση, αλλά διαφορετικά αμορτισέρ και ψαλίδια. Επομένως αν δεν θέλεις να βάλεις μαμά sachs αμορτισέρ, τα καταλληλότερα είναι τα κοντά κίτρινα bilstein sprint. Το παρακάτω link πιστεύω να σε βοηθήσει.
http://www1.carparts-cat.com/webkat....1018020&ROOT=1
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-10, 19:01
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια.
Ναι του φιλου ειναι facelift και απο οτι ειδα "θελει'' το b8 sprint.
Μηπως ξερεις ποια ειναι φτηνοτερα,τα β8 η τα μαμα?
(οικονομικη κριση...)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-10, 19:12
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Εαν θελετε τα αυτοκινητα σας οπως πριν (χωρις να αλλαξετε ελατηρια-μονο αμορτισερ) οι επιλογες ειναι πρωτα sachs τα απλα (μαυρα) μετα σε λιγο πιο σκληρα παμε στα bilstein τα μαυρα, μετα στα sport (κιτρινα) τα οποια ειναι παλι πιο σκληρα απο τα μαυρα (bilstein) και κορυφη βαζω τα koni fsd!! Το κοστος ξεκιναει απο 250 ευρω για τα sachs και παει μεχρι 600++ για τα koni.. Τα Μ πακ αμορτισερ δεν τα αναφερω γιατι η δουλεια μπορει να γινει και με τα sachs με τα μισα χρηματα..
(Τα sachs performance ειναι πιο σκληρα αμορτισερ και συνηθως δουλευουν με ελατηρια χαμηλωματος)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-10, 19:20
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω τους συναγωνιστές βαυαρούς! Φίλτατε performance εγώ έχω τα κίτρινα bilstein σε Ε46 318ci 2002 (2.0 valvetronic) και μπορώ να σου πω ότι δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος... Έχω ζαντολάστιχα 225/45/17 και το χειμώνα το λάδι μέσα στο αμορτισερ λόγω των χαμηλών εξωτερικών θερμοκρασιών αργεί να ζεσταθεί και όταν πέφτεις σε λακκούβα είναι ένα θέμα.... Το καλοκαίρι όμως νομίζω ότι η αίσθηση που σου δίνουν είναι φοβερή!!Στιβαρό όχημα και αρκετά καλή απόσβεση των κραδασμών... Ψάξ'το πολύ το θέμα και μην πάρεις γρήγορα απόφαση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-10, 20:37
Το avatar του χρήστη Johnny E46
Johnny E46 Ο χρήστης Johnny E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Μηνύματα: 61
Johnny E46 is on a distinguished road
παιδια εγω επελεξα να βαλω τα Β8 με μαυρα eibach ελατηρια, λετε να κοπαναει μετα? δωστε τα φωτα σας σας παρακαλω.
__________________
The project .....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-10, 20:44
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν θελετε τα αυτοκινητα σας οπως πριν (χωρις να αλλαξετε ελατηρια-μονο αμορτισερ) οι επιλογες ειναι πρωτα sachs τα απλα (μαυρα) μετα σε λιγο πιο σκληρα παμε στα bilstein τα μαυρα, μετα στα sport (κιτρινα) τα οποια ειναι παλι πιο σκληρα απο τα μαυρα (bilstein) και κορυφη βαζω τα koni fsd!! Το κοστος ξεκιναει απο 250 ευρω για τα sachs και παει μεχρι 600++ για τα koni.. Τα Μ πακ αμορτισερ δεν τα αναφερω γιατι η δουλεια μπορει να γινει και με τα sachs με τα μισα χρηματα..
(Τα sachs performance ειναι πιο σκληρα αμορτισερ και συνηθως δουλευουν με ελατηρια χαμηλωματος)
Να σε ενημερωσω πως οταν αλλαξα αμορτισερ στης συζυγου το focus,εβαλα μαυρα sachs και το ,ετσι και αλλιως καλοστημενο,αυτοκινητο εγινε σαν καινουργιο!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-10, 21:56
porfyrios Ο χρήστης porfyrios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2009
Μηνύματα: 157
porfyrios has a spectacular aura aboutporfyrios has a spectacular aura about
εξαρτάται απο το τι ζητάς απο το αυτοκίνητο.Εγώ με τα μαύρα bilstein Β4,χωρίς χαμηλωμένο αυτοκίνητο (προσωπικά δεν συμπαθώ τα χαμηλώματα,θέλω το αυτοκίνητο περισσότερο οικογενειακό,ταξιδιάρικο) ,είμαι υπερευχαριστημένος.έχω το κράτημα στον δρόμο ,άνεση στις στροφές και δεν χορεύω χουλα-χουπ στις ανωμαλίες και στις λακούβες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-10, 22:28
Το avatar του χρήστη Johnny E46
Johnny E46 Ο χρήστης Johnny E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Μηνύματα: 61
Johnny E46 is on a distinguished road
Το θελω τρενο να μην χτυπαει , κ να χαμηλωσει λιγο ..... ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ ????
__________________
The project .....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-10, 00:32
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια.
Ναι του φιλου ειναι facelift και απο οτι ειδα "θελει'' το b8 sprint.
Μηπως ξερεις ποια ειναι φτηνοτερα,τα β8 η τα μαμα?
(οικονομικη κριση...)
Πριν λίγους μήνες κόστιζαν 450ε σε γνωστή αντιπροσωπεία ττης ανατολικής Θεσσαλονίκης
Τα bilstein sprint τα βρήκα μέχρι και 420ε, τα μαύρα είναι αρκετά φτηνότερα, περίπου 280ε αν θυμάμαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.