Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-23, 16:36
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
E30 ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΜΠΛΟΚΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Η’…

Καλησπέρα σε όλους.

Το ε30 φοράει από πολλά χρόνια ένα μπλοκέ διαφορικό 4.10. Εδώ και επίσης πολλά χρόνια έχει αρχίσει να ακούγεται από εκεί πίσω ένα χαριτωμένο βουητό. Το οποίο, παρ’ ότι ήλπιζα μεγαλώνοντας να το ακούω όλο και λιγότερο (!), αυτό επιμένει να ακούγεται όλο και περισσότερο. Και πλέον ακούγεται πολύ, πάαααρα πολύ!
Η διάγνωση, όπως αναμενόταν, ρίχνει το φταίξιμο στο γλυκούλι μου το μπλοκέ…
Τώρα τι είναι από όλα… τα ρουλεμάν διεκδικούν την πρώτη θέση αλλά δεν αποκλείονται και δισκάκια, άγνωστο πάντως 100% ακόμα…

Αφού λοιπόν τα αποτελέσματα δείχνουν ότι είναι το μικρό μου που γκρινιάζει, έχουμε θέμα.. Αντικατάσταση με άλλο μεταχειρισμένο λέω δεν έχει λογική να παίξει (διότι τι θα βρεθεί, που θα βρεθεί, πόσο θα βρεθεί, σε τι κατάσταση έτσι κι αλλιώς θα βρεθεί). Να γυρίσω σε ελεύθερο μοιάζει με μαχαιριά, πώς θα μπορώ να την κοιτάω στα μάτια μετά;;!!
Επομένως 2 επιλογές βλέπω…
Πρώτη και πιο προφανής μάλλον (?), η επισκευή…
Είχα λοιπόν πάντα την αίσθηση ότι αν και όποτε χρειαστεί, δεν θα είναι και τίποτα φοβερό. «Ε, πόσο δύσκολο να είναι να το ανοίξεις και να αλλάξεις ό,τι χρειάζεται τέλος πάντων να αλλάξεις;» σκεφτόμουν με το μικρό, αθώο μου μυαλό… Έλα όμως που μετά τρόμου ανακαλύπτω σιγά σιγά ότι δεν είναι και πολλοί (πλέον) αυτοί που τελικά ξέρουν ή θέλουν να μπλέξουν με τέτοιες παλιατζούρες (πιπέρι..)

Δεύτερη, καινούργιο after market. Υπάρχει τίποτα? Κάτι νομίζω υπάρχει αλλά είναι εστιασμένα σε πιο αγωνιάρικες καταστάσεις οπότε και ακριβά είναι και δεν θα βολέψουν έτσι κι αλλιώς…

Οπότε, αφού σας ζάλισα τόση ώρα, φτάνουμε και στο δια ταύτα…

Τι προτείνετε?
Για επισκευή, ξέρετε κανέναν μηχανικό που όντως να ξέρει και να αναλαμβάνει να ασχοληθεί με τέτοια ιστορία; Να ξέρουμε ότι έχει φτιάξει ένα δυο χωρίς να έχουν ανατιναχθεί μετά…

Καινούργια? Υπάρχει τίποτα στην αγόρια που να αξίζει να ασχοληθώ?

Κάθε βοήθεια δεκτή, αν θέλετε στέλνετε προτάσεις εδώ, αν νιώθετε πιο άνετα με μνμ…

Ευχαριστώ σας συμπολεμιστές!
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-23, 09:34
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλημέρα Τάσο,

Στο δικό μου Ε30 Μ3 το είχε φτιάξει ο (έτερος Τασος) Καψαλίδης στο Γέρακα. Υπάρχουν αρκετοί νομίζω που ασχολούνται αλλά αν θες "παλιά μηχανικάντζα" που να τα γνωρίζει και έχεις χρόνο, πήγαινε μια βόλτα από εκεί.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-23, 10:39
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
1)Προτείνω να ρωτήσεις το Γιάννη τον Αθανασάκο, είναι μέλος εδώ στο forum αλλά δεν πολυμπαίνει
Το σίγουρο είναι ότι θα σου δώσει αυτός λύση (υποψιάζομαι για ένα καλό μεταχειρισμένο)
2)Rebuilders καλοί oi Hardemann motorsport στην Ολλανδία (αλλά θα το στείλεις εκεί και θα στο στείλουν αυτοί πίσω)
3)Εναλλακτικά, δίνεις (περί τα) 2k και πας σε quaife (ναι το ξέρω άουτς αλλά ξεμπερδεύεις μια για πάντα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-23, 20:17
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Ο καψαλιδης είναι όντως μια παραδοσιακά καλη επιλογή. Ήμουν για πολλά χρόνια «μόνιμος» εκεί κ ταπεινός θαυμαστής. Η αλήθεια είναι όμως ότι τα τελευταία κάποια χρόνια μου δίνει την εντύπωση ότι το έχει εγκαταλείψει κάπως, το έχει «λήξει». Δεν ξέρω αν είναι δική μου (λάθος) αίσθηση, αλλά και να ισχύει δεν είναι παράλογο, εννοώ ήταν από τους παλιούς μάστορες ήδη από όταν ήμασταν εμείς πιτσιρίκια. Ποια είναι η αίσθηση σου, τον έχεις επισκεφθεί πρόσφατα; Μια επίσκεψη πάντως κακό δεν κάνει, δίκιο έχεις.

Τον Γίαννη τον Αθανασάκο με ποιο νικ τον βρίσκω; Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο. Τα 2k είναι απαγορευτικά για μενα αυτή τη στιγμή, μετά από όσα έχω δώσει το τελευταίο 6μηνο με ολική βαφή, ζάντες, δέρματα, συγχρονισμό ηλεκτρικής κουκούλας ξανα και ένα σωρό σκατολοιδια ανταλλακτικά από BMW που βγήκαν στη μέση από όλες τις άλλες δουλειές…. Τους Ολλανδούς δεν τους ξέρω, θα τους ψάξω πάντως…
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-23, 22:16
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Αν θες τη γνωμη μου (και ειναι κατι το οποιο εκανα και εγω προσφατα) παιρνεις απο τη racing diffs το κιτ που εχει καινουρια δισκακια και λαμες προφορτισης και ακομα καλυτερα αυτο που απο 2 δισκακια στα κανει 4 και επισης εχει μεσα και ενα ενισχυμενο καπακι που κλεινει το γκρουπ που ειναι το σημειο που πονανε αυτα τα γκρουπ....
Αλλαζεις ρουλεμαν φλατζες κλπ και εισαι οκ....ειναι αρκετα ευκολο και στο να αλλαξεις τα δισκακια και η racing diffs εχει αρκετα βιντεο που δειχνουν ολη τη διαδικασια βημα βημα και εξηγουν τι εχει και τι κανει το καθε κιτ.... εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος αφου οταν εβαλα το μπλοκε παρολο που ηταν σε αριστη κατασταση οπως φανηκε και απο το λυσιμο, δεν ηταν αυτο που ηθελα και πλεον εγινε ακριβως οπως περιμενα και ηθελα.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-23, 23:09
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες τη γνωμη μου (και ειναι κατι το οποιο εκανα και εγω προσφατα) παιρνεις απο τη racing diffs...
Αλλαζεις ρουλεμαν φλατζες κλπ και εισαι οκ....ειναι αρκετα ευκολο και στο να αλλαξεις τα δισκακια και η racing diffs εχει αρκετα βιντεο που δειχνουν ολη τη διαδικασια βημα βημα και εξηγουν τι εχει και τι κανει το καθε κιτ...
Εννοείς το έκανες μόνος σου; DIY κατάσταση; Τραβηγμένο δεν είναι…; Δεν ξέρω.. Μπορεί να είναι τόσο απλό;; Εγώ δεν παίζει να το κάνω πάντως…
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutraklas : 30-04-23 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-23, 10:09
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον Γίαννη τον Αθανασάκο με ποιο νικ τον βρίσκω;
Καλημέρα,
Του μίλησα και τον ρώτησα μόλις, προκειμένου στη συνέχεια αν ήταν να σου έδινα επαφή και να συνεχίσετε την κουβέντα μαζί. Όμως δεν έχει τίποτα από Ε30 (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον)
Οπότε...ψάχνεις για άλλη λύση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-23, 12:49
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
Του μίλησα και τον ρώτησα μόλις, προκειμένου στη συνέχεια αν ήταν να σου έδινα επαφή και να συνεχίσετε την κουβέντα μαζί. Όμως δεν έχει τίποτα από Ε30 (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον)
Οπότε...ψάχνεις για άλλη λύση
Σ ευχαριστώ…
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-23, 19:56
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παιδιά επανέρχομαι, γιατι ψάχνωντας βρήκα μια σελίδα της racingdiffs στο fb για την Ελλάδα. Racing Diffs Greece. Υποτίθεται ότι υπάρχει κάποιο συνεργείο (?) εδώ που χρησιμοποιεί τα υλικά της racing diffs, ή κάτι τέτοιο… αλλά δεν υπάρχει ούτε τηλ, ούτε διεύθυνση, ούτε τπτ… ένα mail μόνο στο οποίο δεν απαντάει κανείς , ούτε κ στα μνμ στο fb… ξέρετε τι παίζει με αυτό?
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-23, 11:26
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Δεν υπαρχει πλεον στην Ελλαδα απ οσο ξερω.
Εγω εκανα την παραγγελια απο το site τους απλα εχε υποψη σου οτι εχει τελωνειο...αναφορικά εμενα το κιτ που πηρα εκανε γυρω στα 280 και με τελωνεια κλπ πληρωσα 400.
Ειναι η λύση που ψάχνεις πάντως, απλα πρέπει να βρείς κάποιον μάστορα να στο φτιάξει,
Δεν είναι καθόλου δύσκολο πάντως, δες και τα βιντεάκια τους στο yt... απλα δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να πηγαίνουμε για σέρβις απλων αναλωσιμων και να μας ζώνουνε τα φιδια.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.