PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε46 vs 335 E92


manosm3
10-05-10, 10:18
156 ίπποι και λιγότερο από 1300 κιλά (γύρω στα 1270 χωρίς οδηγό) για το ραλλυ. Αν η Ε36 είναι 200- άλογα και καμια 150αριά κιλά παραπάνω, σε αναλογία κιλών ίππων είναι μια η άλλη (0,123 το πρώτο, 0,138 το δεύτερο). Άρα μεγάλη διαφορά δεν θα υπήρχε, αν και η Ε36 λογικά θα ήταν μπροστά από στάση. Εν κινήσει,μάλλον θα ίσχυε ο νόμος της τουρμπίνας.



Εχει μεγαααλη διαφορα!
Εχουμε να παιξουμε υπερ-ατου απο τοτε που εφυγε ο vanvic :greenboun

InsaneDriver
10-05-10, 10:26
Σπυρος παρον................

Δουλευω χαμηλη πιεση οποτε ειμαι περιπου 350 αλογα με 46 κιλα ροπη και 1530 κιλακια

Δεν ξέρω τι θα πει στην πράξη χαμηλή και ψηλή φίλε Σπύρο. :embarassm
Γιατί δεν δουλεύεις παραπάνω; Στην ψηλή δηλαδή πόσο είσαι;

Τέσπα εγώ πρέπει να είμαι 360 και 48 ροπή με αυτά που διαβάζω στα φόρουμ.

Άντε να κανονίσουμε καμοιά μάζωξη όλοι μαζί να ξεσκουριάσουμε λιγάκι!

EVANGELOS
12-05-10, 13:43
Εχει μεγαααλη διαφορα!
Εχουμε να παιξουμε υπερ-ατου απο τοτε που εφυγε ο vanvic :greenboun

η μέθοδος υπερατού έχει πλέον ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ... δεν πατάνε ούτε με ατμ Μ3 ...

Δεν ξέρω τι θα πει στην πράξη χαμηλή και ψηλή φίλε Σπύρο. :embarassm
Γιατί δεν δουλεύεις παραπάνω; Στην ψηλή δηλαδή πόσο είσαι;

Τέσπα εγώ πρέπει να είμαι 360 και 48 ροπή με αυτά που διαβάζω στα φόρουμ.

Άντε να κανονίσουμε καμοιά μάζωξη όλοι μαζί να ξεσκουριάσουμε λιγάκι!

Ψήνομαι κι εγώ με το S3 και το Χάρη που αν είναι 370 (που πλεόν είναι εφικτό με πρόγραμμα όχι όπως πριν από 2 χρόνια που λέγανε 380 και ήταν ούτε 340) θα με ξετρυπήσετε αλλά τι να γίνει αυτά έχει η ατμ !!!

Π.Σ. Φίλε Σπύρο με το Σ3 ελπίζω να μην είσαι κι εσύ στο team 407 ... σαν τον όντυ που φτιάχνει το αμάξι 1 χρόνο και τώρα δήλωσε 10 άλογα ΛΙΓΟΤΕΡΑ από πριν !!! :D :D


P.S.2 Με το Τζέο ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ??? ... χαχαχαχαχαχα .. τους έχεις ψαρώσει ... χειρότερος από μένα έγινες

InsaneDriver
12-05-10, 14:46
η μέθοδος υπερατού έχει πλέον ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ... δεν πατάνε ούτε με ατμ Μ3 ...



Ψήνομαι κι εγώ με το S3 και το Χάρη που αν είναι 370 (που πλεόν είναι εφικτό με πρόγραμμα όχι όπως πριν από 2 χρόνια που λέγανε 380 και ήταν ούτε 340) θα με ξετρυπήσετε αλλά τι να γίνει αυτά έχει η ατμ !!!

Π.Σ. Φίλε Σπύρο με το Σ3 ελπίζω να μην είσαι κι εσύ στο team 407 ... σαν τον όντυ που φτιάχνει το αμάξι 1 χρόνο και τώρα δήλωσε 10 άλογα ΛΙΓΟΤΕΡΑ από πριν !!! :D :D


P.S.2 Με το Τζέο ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ??? ... χαχαχαχαχαχα .. τους έχεις ψαρώσει ... χειρότερος από μένα έγινες

Βαγγέλη θες να το κάνουμε σήμερα;
Να βρεθούμε στην ΒP και να το ψήσουμε επιτόπου;
Σπύρο;
ΔημήτρηΖ4;

Βαγγέλη αν δεν μπορούνε τα παιδιά, πάμε παρέα και ας φάω!!!

EVANGELOS
12-05-10, 14:53
αν είσαι 360-370 δε γίνεται να φας ρε συ !!! ... Σήμερα δεν μπορώ θα πάω σε γενεθλιακό αλκοολισμό ... πάρε ρε τηλέφωνο να κανονιστεί !!!

InsaneDriver
12-05-10, 15:01
Γίνεται ρε μαν...

Δηλαδή τη πήρα στα χαρτιά και αυτή;

Πάντως δεν ξέρω αν είμαι μπροστά.
Τα Μ3 έχουν άλλο εύρος λειτουργίας και στροφάρισμα σε σχέση με τον δικό μου κόφτη στις 7.000 .
Όλα αυτά παίζουν ρόλο σε μια κόντρα.

EVANGELOS
12-05-10, 15:06
καλά επειδή δεν μπορώ μια μέρα δε σημαίνει ότι την πήρες και στα χαρτιά :D :D... αν όμως είσαι 360+ είναι δύσκολο να είσαι πίσω !!! τέσπα θα δούμε στην πράξη

InsaneDriver
12-05-10, 15:07
Xαχαχαχα...

Εννοείται ρε παίχτη. Άντε να το ψήσουμε σύντομα.

InsaneDriver
13-05-10, 12:51
αν είσαι 360-370 δε γίνεται να φας ρε συ !!! ... Σήμερα δεν μπορώ θα πάω σε γενεθλιακό αλκοολισμό ... πάρε ρε τηλέφωνο να κανονιστεί !!!

Σήμερα; :greenboun

EVANGELOS
13-05-10, 13:13
ok παμε ρε παπαρα !!! ... απλά δεν έχω λάστιχα για 1ες και στάση οπότε θα γίνει ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ 2ες !!!

παρε κανα τηλ

InsaneDriver
13-05-10, 13:31
Εντάξει...Κανονίστηκε
Θα έρθω ΚΑΙ με τον Βλογιοκομμένο!
http://www.youtube.com/watch?v=LsifFJJTjcs

InsaneDriver
14-05-10, 00:36
Έγιναν οι δοκιμούλες...
Κάναμε τη πλάκα μας, πέσανε και μερικές ψιλές με τον Βαγγέλη γιατί γινόταν Εριστικός!!! :rofl2:

Επιγραμματικά από 1ες και λίγο ψηλά για εμένα, ήταν μπροστά μέχρι τα 220 1-1,5 αμάξι.

Από 2ες και 60 ανάλογα με το ποιος έδινε τις κόρνες και πάταγε πρώτος ήταν λίγο μπροστά ή λίγο πίσω, οπότε και θεωρήσαμε ότι πηγαίναμε το ίδιο.

Πήγαμε και μια φορά από 3η και 100, αν και ήταν λίγο ψηλά για εμένα, ήμουν μπροστά από την αρχή περίπου 1+ αμάξι αν δεν κάνω λάθος.

Αυτά λίγο πολύ, αν θέλει και ο Εριστικός ας με διορθώσει.

Πάει καλά του Βαγγέλη το Μ3.
Δεν είναι τυχαίο...

Άντε τώρα Βαγγέλη τα λέμε ξανά το χειμώνα, γιατί με 22-23 βαθμούς έχανα και λίγο...χαχαχα

Μόλις έρθει η σχάστρα μου, θα πάμε πάλι να δω διαφορές γιατί βελτιώνει σταθερότητα στην πίεση και την απόκριση.

Υ.Γ: Βαγγέλη με μαμά Μ3, τι διαφορές έχεις; Να κάνω τις προσθαφαιρέσεις. :scratchch

stef
14-05-10, 02:02
Έγιναν οι δοκιμούλες...
Κάναμε τη πλάκα μας, πέσανε και μερικές ψιλές με τον Βαγγέλη γιατί γινόταν Εριστικός!!! :rofl2:

Επιγραμματικά από 1ες και λίγο ψηλά για εμένα, ήταν μπροστά μέχρι τα 220 1-1,5 αμάξι.

Από 2ες και 60 ανάλογα με το ποιος έδινε τις κόρνες και πάταγε πρώτος ήταν λίγο μπροστά ή λίγο πίσω, οπότε και θεωρήσαμε ότι πηγαίναμε το ίδιο.

Πήγαμε και μια φορά από 3η και 100, αν και ήταν λίγο ψηλά για εμένα, ήμουν μπροστά από την αρχή περίπου 1+ αμάξι αν δεν κάνω λάθος.

Αυτά λίγο πολύ, αν θέλει και ο Εριστικός ας με διορθώσει.

Πάει καλά του Βαγγέλη το Μ3.
Δεν είναι τυχαίο...

Άντε τώρα Βαγγέλη τα λέμε ξανά το χειμώνα, γιατί με 22-23 βαθμούς έχανα και λίγο...χαχαχα

Μόλις έρθει η σχάστρα μου, θα πάμε πάλι να δω διαφορές γιατί βελτιώνει σταθερότητα στην πίεση και την απόκριση.

Υ.Γ: Βαγγέλη με μαμά Μ3, τι διαφορές έχεις; Να κάνω τις προσθαφαιρέσεις. :scratchch


Insane χάρηκα για την γνωριμία....
Χα χα χα χα!!!! :dance:

EVANGELOS
14-05-10, 12:04
Έτσι όπως τα λέει ο Χάρης έγιναν ...

μόνο που 2ες στα 2 πατήματα που πάταγα εγώ κόρνα ήμουν μπροστά (αυτό μας έλλειπε να πατάω κόρνες και να χάνω !!! :D) και στο τρίτο που πάτησε ο Χάρης περάσαμε κοπίο από την πινακίδα

από 1ες το 335 λόγω τρελής ροπής σπινιάρει πάρα πολύ ... εδώ εγώ σπίνιαρα ακόμα και 2ες ... θεωρώ ότι αν βάλω καινούργια λάστιχα από στάση-400μ ή 1ες-600μ είναι πολύ δύσκολο να με περάσει 335 ακόμα και με το full setup (420 hp) ΕΚΤΟΣ και αν ρυθμίσει το πρόγραμμα να έχει μεταβλητή πίεση ώστε να ξεκινήσει και βάλει και μπλοκέ ...

από 3ες που μετράει κατά 99% η δύναμη (και είναι και η χειρότερη σχέση του Μ3) φάνηκε ότι ΟΝΤΩΣ το τελευταίο version του proceede αποδίδει τα άλογα που λέει (370 πάνω κάτω) σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το παλίο version που ΔΕΝ πήγαινε έτσι ... φαίνεται λοιπόν ότι μετά από 2 χρόνια όντως με ένα πρόγραμμα το 335 πάει τα άλογα που λέγανε ...

τώρα όσοι πριν από 2 χρόνια με λέγανε ερρειστικό και βάζανε κάτι βίντεο απο αεροδρόμια και λιμάνια και αμερικάνους να πατάνε κόρνες μες στη μαύρη νύχτα του Γουαιόμινγκ ελπίζω να κατάλαβαν τι συμβαίνει με το 46

Προφανώς τέτοια χατήρια (πατήματα 2ες ή 3ες) γίνονται ΜΟΝΟ στο Χάρη ... οι λοιποί διτούρμπινοι (βλ. Στράτος αν αλλάξει γνώμη ας πούμε κλπ) ΜΟΝΟ στάση και αν θέλουν άντε και 1ες ... το 46 δεν είναι δυναμόμετρο δρόμου

Πάντως τόσα χρόνια μετά το γ@μήδι το 46 με πορώνει ακόμα !!!

6zylindermaniac
14-05-10, 12:20
filaraki poly kalo to m3 sou alla ta bmw einai kases. to 335 poly kalo alla eixe misfire ston 3 kylindro apo dexia apo 5.000 mexri 5.280rpm giauto kai pigainate kopies.


:D:D:D:

xaxaxaxaxaxax

InsaneDriver
14-05-10, 12:20
μόνο που 2ες στα 2 πατήματα που πάταγα εγώ κόρνα ήμουν μπροστά (αυτό μας έλλειπε να πατάω κόρνες και να χάνω !!!

Aφού είσαι κλεφτοκοτάς ρε.
Σκέψου τι τύψεις ένοιωθες που με έκλεβες στις κόρνες, που από μόνος σου μου είπες να πατήσω εγώ μετά τις κόρνες.:p:

Δεν μου είπες.
Με μαμά Μ3 τι διαφορές έχεις;:whip:

EVANGELOS
14-05-10, 12:34
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ ... Χάρη η κόντρα είναι μεταξύ οδηγών !!! .... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ...Αν δε φεύγεις τάπα δε σου φτάιω εγώ !!! ... παλιά ο Σκλαβ. έφευγε ΜΟΝΟ με κόκκινο όταν πρασίνιζε το φανάρι είχε ήδη κουμπώσει 2α !!!

κοίτα σοβάρά τώρα ... το Μ3 μου ας πούμε με μπεκ γτπ και φίλτρο βενζίνης φουλ μπουκωμένο ΣΕΡΝΩΤΑΝΕ ... όταν τα άλλαξα ήταν άλλο αμάξι

μετά δε και το τελευταίο σέρβις (βαλβίδες , μπουζί , πολλαπλασιαστές ) θεωρώ ότι πάει καλύτερα από ποτέ ... ειδικά οι πολλαπλασιαστές που ΔΕΝ τους είχα αλλάξει ΠΟΤΕ (ήταν να καταλάβεις Bremi) θεωρώ ότι είναι μετά το φίλτρο βενζίνης η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ που έχω κανει στο Μ3 !!!

αντί για να κάνουμε όμως προσθαφαιρέσεις κενών ... δεν πας με κανά ψιλό μαμά ... έχουμε μπόλικα

Geo_3D
14-05-10, 12:42
Προσπαθω να ψησω ενα....

STR
14-05-10, 12:50
Γυρνα το και απο την αλλη γιατι εχει αρπαξει απο αυτη τη πλευρα......

InsaneDriver
14-05-10, 13:02
Αφού δεν πατάει κανένας μαζί μου...:nixweiss:

EVANGELOS
14-05-10, 13:06
είναι προκλητικό το άβαταρ που έχεις !!! ... Στράτο δώστο Μ3 στο Τζέο που δεν πατάνε μαζί του , να πατήσει με το biturbo να είναι όλοι ευχαριστημένοι

Geo_3D
14-05-10, 13:08
είναι προκλητικό το άβαταρ που έχεις !!! ... Στράτο δώστο Μ3 στο Τζέο που δεν πατάνε μαζί του , να πατήσει με το biturbo να είναι όλοι ευχαριστημένοι

Μακραν το καλυτερο post!!!!!:clap::p:

InsaneDriver
14-05-10, 13:13
Δεν είναι πρόκληση. Είναι το μέλλον. +60 άλογα σε όλο το φάσμα στις ίδιες πιέσεις, με τροποποιημένους κώλους τουρμπινών.


Έλα να βριστούμε λίγο γιατί δεν έχει αξία η κόντρα αλλιώς.
Κοτομπέικον...

EVANGELOS
14-05-10, 13:14
Ου μωρή κοτοπουλού !!! καλό βγήκε τελικά το κασονάκι σου ??? ... το παρκτρόνικ δουλεύει σωστά ???

InsaneDriver
14-05-10, 13:16
Άντε ρε με το saxorallo σου με τις σκάφες και τις κωλομπαταρίες σου.
Ούτε ένα ψυγειάκι ή έναν ενισχυτή δεν σηκώνει η @@ρια σου με τα κωλορεύματα της.






Υ.Γ: Φιλικά:jester::ices_ange

santo
14-05-10, 13:39
Αθάνατα αυτά τα ε46!!
Τα φουσκωτά ακόμα πάνε καλά...

chief
14-05-10, 13:49
... ειδικά οι πολλαπλασιαστές που ΔΕΝ τους είχα αλλάξει ΠΟΤΕ (ήταν να καταλάβεις Bremi) θεωρώ ότι είναι μετά το φίλτρο βενζίνης η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ που έχω κανει στο Μ3 !!!


Βαλε και ενα μαμα διαφορικο ( εχει φθηνα στο ebay), να παρεις αλλες δυο καροτσες στο τετρακοσαρι...

konc
14-05-10, 13:53
Βαλε και ενα μαμα διαφορικο ( εχει φθηνα στο ebay), να παρεις αλλες δυο καροτσες στο τετρακοσαρι...

Τσου! Με βολάν + ανεβασμένο κόφτη το κοντούλι είναι θέμα.. Με στοκ τα πάντα, δεν...

chief
14-05-10, 13:57
Ακομη και εκει πολυ αμφιβαλω αν μπορει να καλυψει 1 οικοδομικο τετραγωνο στο χιλιομετρο.
Ποσο μαλλον να το περασει...

InsaneDriver
14-05-10, 14:25
Βαγγέλη τώρα που το θυμήθηκα, τα φώτα σου φέγγουν λίγο στο θεό και τυφλώνουν μερικές φορές.

EVANGELOS
14-05-10, 15:30
Βαγγέλη τώρα που το θυμήθηκα, τα φώτα σου φέγγουν λίγο στο θεό και τυφλώνουν μερικές φορές.

Πότε τα είδες ρε συ ??? :D :D ... τα δικά σου πάντως δε με ενόχλησαν καθόλου από τον καθρέπτη που τα έβλεπα ... :D

@Χριστόφορο (chief) το θέμα με το διαφορικό ΔΕΝ είναι όπως το πιστέυεται ... διάβασα και του Μάνου το θρέντ αλλά διαφωνώ 100% είναι ΑΔΥΝΑΤΟ αν βάλω όπως είμαι μαμά διαφορικό να πηγαίνω καλύτερα ... αντιβαίνει τους νόμους της φυσικής !!!

InsaneDriver
14-05-10, 15:39
Πότε τα είδες ρε συ ??? :D :D ... τα δικά σου πάντως δε με ενόχλησαν καθόλου από τον καθρέπτη που τα έβλεπα ... :D



Άσε ρε Οδυσσέα...εμείς θα λέμε ότι τους περάσαμε :thefinger


Μέχρι και τον cameraman εξαφάνισες και τον έστειλες σε άλλο σημείο ώστε να μην είναι μάρτυρας. Χαχαχαχαχα

EVANGELOS
14-05-10, 15:42
Πάντως πολύ καλά στάθηκε το 335 ... πιστέυω ότι με +100 άλογα μάλλον θα είναι μπροστά !!! ... :D

InsaneDriver
14-05-10, 15:50
Χαχαχα. Θεός...

Βρέθηκα στην ανάγκη που δεν πατούσε μαζί μου κανένα μαμά Μ3 και επειδή με περνάς στην φανταστική ζωή υπό συνθήκες (γιατί στην πραγματική όπως λέει και ΤΙΤΙΠΙ, βάζω 6η σπουλάρω από χαμηλά και χαϊδεύω το γκομενάκι διπλά περνώντας σε).

EVANGELOS
14-05-10, 16:12
ΤΕΤΕΠΕ είναι ... :D

πάντως αν καταργήσεις εντελώς το λεβιέ θα χωράνε 2 παραπάνω ποτηροθήκες ... άσε μια 5η κουμπωμένη και ξεμπαξε το το μαρκούτσι

manosm3
14-05-10, 16:17
Βαγγέλη τώρα που το θυμήθηκα, τα φώτα σου φέγγουν λίγο στο θεό και τυφλώνουν μερικές φορές.

Αφου ειναι τροπετ:owned:

Sokin M3
14-05-10, 16:21
τελικα το 46αρι ειναι ο νικητης??????

DimitrisZ4
14-05-10, 16:22
Αφού δεν πατάει κανένας μαζί μου...:nixweiss:

στειλε μου κανα πμ γιατι χανομαι με τα ποστ..δεν παρακολουθω καθημερινα..

EVANGELOS
14-05-10, 16:32
τελικα το 46αρι ειναι ο νικητης??????

Εσύ τι λες ???

InsaneDriver
14-05-10, 16:41
Εσύ τι λες ???

Nαι αλλά πως είσαι ο νικητής όταν μετά πας να τα πιεις για παρηγοριά; :useless:

Sokin M3
14-05-10, 16:57
Εσύ τι λες ???

η αληθεια ειναι οτι βιντεο δεν υπαρχει αλλα αν κρινω απο τα ποστ μαλλον το 46αρι ηταν πισω......εκτος και αν κανω λαθος:party:

InsaneDriver
14-05-10, 18:26
Insane χάρηκα για την γνωριμία....
Χα χα χα χα!!!! :dance:

Παρομοίως...:hello:

InsaneDriver
14-05-10, 21:11
Πάντως πολύ καλά στάθηκε το 335 ... πιστέυω ότι με +100 άλογα μάλλον θα είναι μπροστά !!! ... :D

Πέρα από τη πλάκα, δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι πάνω από 360 άλογα.
Πρόγραμμα από Δημητριάδη για το δικό μου μοτέρ, το οποίο ΚΑΙ περισσότερο λεπτομερές και fine tuned θα είναι από το ''κονσέρβα'' file του procede, και δουλεύει σκάρτο 1 bar ενώ το δικό μου 0,89 και οριακά βγάζει 360 άλογα μετρημένα.
Κανένας προγραμματιστής σοβαρός δεν δίνει πάνω από 360 άλογα και μόνο αν πειράξεις εισαγωγές και εξάτμιση φουλ μπορείς να ανέβεις αρκετά.

manosm3
14-05-10, 21:24
Πέρα από τη πλάκα, δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι πάνω από 360 άλογα.
Πρόγραμμα από Δημητριάδη για το δικό μου μοτέρ, το οποίο ΚΑΙ περισσότερο λεπτομερές και fine tuned θα είναι από το ''κονσέρβα'' file του procede, και δουλεύει σκάρτο 1 bar ενώ το δικό μου 0,89 και οριακά βγάζει 360 άλογα μετρημένα.
Κανένας προγραμματιστής σοβαρός δεν δίνει πάνω από 360 άλογα και μόνο αν πειράξεις εισαγωγές και εξάτμιση φουλ μπορείς να ανέβεις αρκετά.

Τοσο χαμηλα δουλευεις ρε συ; Το δικο μου δουλευει 1 μπαρ (καμμια φορα:smokin:) που ειναι καραμαμα...

InsaneDriver
14-05-10, 22:46
Ναι ρε. 0,55 δουλεύει μαμά.

Octane
15-05-10, 00:32
Τοσο χαμηλα δουλευεις ρε συ; Το δικο μου δουλευει 1 μπαρ (καμμια φορα:smokin:) που ειναι καραμαμα...

Ψιτ,φιλαρακι...
Εδω μιλαμε για bmw.
Το κουβαδακι σου :loser: κ σ'αλλη παραλια... (ξερεις εσυ που ;) )
Κ μη μας αρχισεις τα "το μοτερακι μου ειναι κατα 30% bmw" κλπ ... γιατι δε μας πολυνοιαζει. (καθολου για την ακριβεια :nutkick: )

manosm3
15-05-10, 01:10
Ψιτ,φιλαρακι...
Εδω μιλαμε για bmw.
Το κουβαδακι σου :loser: κ σ'αλλη παραλια... (ξερεις εσυ που ;) )
Κ μη μας αρχισεις τα "το μοτερακι μου ειναι κατα 30% bmw" κλπ ... γιατι δε μας πολυνοιαζει. (καθολου για την ακριβεια :nutkick: )

Κι εσυ τι εισαι ρε μαν; motorsport police? Οταν εγω ειχα μπεμβε εσυ σπουδαζες γιατρος ακομα :thefinger:

chief
15-05-10, 01:54
@Χριστόφορο (chief) το θέμα με το διαφορικό ΔΕΝ είναι όπως το πιστέυεται ... διάβασα και του Μάνου το θρέντ αλλά διαφωνώ 100% είναι ΑΔΥΝΑΤΟ αν βάλω όπως είμαι μαμά διαφορικό να πηγαίνω καλύτερα ... αντιβαίνει τους νόμους της φυσικής !!!

Βαγγ, ειλικρινα, επειδη τις σχεσεις στο Μ3 τις βρισκω πολυ μακριές πολύ θα ηθελα να ειχα ξανα το 3.91 που ειχει και μια πιο αγωνιστικη αισθηση με την προϋπόθεση ομως να κερδιζα και κανα ανοιγμα...

Πολυ θα ηθελα εστω και μεσω της θεωριας και της φυσικής (μιας και ο Μανος το εκανε στην πραξη) να με βγαλεις και εμενα και τον Μανο λαθος. Θα ηταν αφορμη να εμπαζα το 3.91 ακομη και αυριο.

Αλλωστε ειναι η μονη διαφωνια που ειχα και εχω μαζι σου μεχρι τωρα.

NICK_M3
15-05-10, 08:26
ρε παιδια αυτό με το 3,91 το έχουμε ξαναπεί...αν το βάλεις και μετατοπίσεις και τον κόφτη στροφών τότε το αμαξάκι πάει μπάλα....θα το γράψω και απο κεί...

οσο για τους κ@υλωτές εδω...μπράβο ρε παιδάκια για το ξεσκόνισμα αλλα ρε χάρη έπρεπε να τον ξετρυπήσεις τον κωλόγερο που μου θέλει και κουβάδες καθίσματα και να βερμουδίτσα να φαίνεται η ΤΡΙΧΑ !!!! χαχαχαχαχαχα

πατα ρε με κανα 92αρι να σε βάλει στην θέση σου να ηρεμήσεις!!! και να πατήσεις με κάποιον που ξέρει να το πηγαίνει...αιντεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

Sokin M3
15-05-10, 09:30
ρε παιδια αυτό με το 3,91 το έχουμε ξαναπεί...αν το βάλεις και μετατοπίσεις και τον κόφτη στροφών τότε το αμαξάκι πάει μπάλα....θα το γράψω και απο κεί...

οσο για τους κ@υλωτές εδω...μπράβο ρε παιδάκια για το ξεσκόνισμα αλλα ρε χάρη έπρεπε να τον ξετρυπήσεις τον κωλόγερο που μου θέλει και κουβάδες καθίσματα και να βερμουδίτσα να φαίνεται η ΤΡΙΧΑ !!!! χαχαχαχαχαχα

πατα ρε με κανα 92αρι να σε βάλει στην θέση σου να ηρεμήσεις!!! και να πατήσεις με κάποιον που ξέρει να το πηγαίνει...αιντεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

θα πατησει μαζι μου....θελω να ασελγησω επανω του:boink::gaysex:

chief
15-05-10, 12:02
είναι ΑΔΥΝΑΤΟ αν βάλω όπως είμαι μαμά διαφορικό να πηγαίνω καλύτερα ... αντιβαίνει τους νόμους της φυσικής !!!


:confused::confused::confused:κατι δεν καταλανβαινω παλι...:confused:

Δεν καταλάβατε ρε boys ...

Κονταίνοντας το διαφορικό ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΒΟΛΑΝ ...



Για να το εξηγήσω καλύτερα ... όσο πιο χαμηλή σχέση - κοντό διαφορικό έχω ΤΟΣΟ περισσότερο είναι το ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ βάρος του βολάν ...

Άρα κονταίνοντας το διαφορικό είναι σα να έχω ΠΙΟ ΒΑΡΥ βολάν ...


Αν σε ένα αμάξι κοντύνω το διαφορικό και αφήσω το βολάν ίδιο ΧΑΝΩ σε ισοδύναμο βάρος βολάν ανάλογα με τη σχέση



πως γινεται με ακομα πιο βαρυ βολαν να πηγαινει καλυτερα???

InsaneDriver
15-05-10, 12:08
και να πατήσεις με κάποιον που ξέρει να το πηγαίνει...αιντεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...χαχαχαχαα :takecover

manosm3
15-05-10, 12:14
οσο για τους κ@υλωτές εδω...μπράβο ρε παιδάκια για το ξεσκόνισμα αλλα ρε χάρη έπρεπε να τον ξετρυπήσεις τον κωλόγερο που μου θέλει και κουβάδες καθίσματα και να βερμουδίτσα να φαίνεται η ΤΡΙΧΑ !!!! χαχαχαχαχαχα


Πες μου οτι εισαι ατριχος :flirt:
http://www.youtube.com/watch?v=oXEjfF0fkek

NICK_M3
15-05-10, 15:06
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...χαχαχαχαα :takecover

να πηγαίνει το 92αρι το Μ3 ρε ψηλέ!!! οχι εσένα!! έλεος !!!
φαντάσου να φτάσουμε να πούμε οτι ο Insane δεν το πάει κιόλας....:chair::chair:


αλλα θες κοπλιμέντα κουφαλίτσα!!!!!!!!!:love:

EVANGELOS
15-05-10, 15:44
η αληθεια ειναι οτι βιντεο δεν υπαρχει αλλα αν κρινω απο τα ποστ μαλλον το 46αρι ηταν πισω......εκτος και αν κανω λαθος:party:

Κοίτα με όρους κόντρας (που εδώ δεν είχαμε αφού το πάτημα ήταν φιλικό)

θα είχε τελειώσει το παραμύθι αφου από 1ες ήμουνα μπροστά

επίσης θα είχε τελειώσει και μετά τα 2 πατήματα 2ες που πάλι ήμουνα μπροστά

Επειδή όμως ΔΕΝ ήταν κόντρα αλλά φιλικό άνοιγμα είπα στο Χάρη να ΞΑΝΑπάμε και 2ες και 3ες που ειδικά 3ες είναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ να πιστέυω ότι γίνεται να είμαι μπροστά !!! ...

όταν λοιπόν από 1ες είναι μπροστά το 46 , από 2ες είναι 2 φορές μπροστά και 1 φορά κοπίο και από 3ες πίσω

κατ εμέ ΑΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ... ΤΟ 46 ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ !!!

Επειδή όμως ΔΕ μιλάμε για κόντρα , λέμε απλά τι έγινε και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του !!!

p.s. Όσον αφορά το βίντεο ... πρώτον δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης αφού και οι δύο λέμε το ίδιο πράγμα ... άρα δεν υπάρχει διαφωνία ώστε να θέλουμε βίντεο ... δεύτερον πίσω από μας σε όλα τα πατήματα ήταν δύο αυτοκίνητα με τους φίλους του Χάρη ... αν έχουν τραβήξει βίντεο ευχαρίστως να το ανεβάσουν !!!

EVANGELOS
15-05-10, 17:19
...πατα ρε με κανα 92αρι να σε βάλει στην θέση σου να ηρεμήσεις!!! και να πατήσεις με κάποιον που ξέρει να το πηγαίνει...αιντεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

πατάω με ΜΑΜΑ Ε92 πάντως !!! ... π.χ. του Μέρλιν !!!

Sokin M3
15-05-10, 17:24
πατάω με ΜΑΜΑ Ε92 πάντως !!! ... π.χ. του Μέρλιν !!!

υπαρχει του Λουρμπα διαθεσιμο:bugeye:

EVANGELOS
15-05-10, 17:32
υπαρχει του Λουρμπα διαθεσιμο:bugeye:

χωρίς πλάκα αν θέλει στάση 400μ στα σκοτάδια πάω !!! θα φάω μεν αλλά τουλάχιστον θα είναι από καργιερίστα ... όταν έρθουν τα λαστιχάκια από καμσκιλ αν θέλει πάμε !!!

Fairytale
15-05-10, 17:45
πατάω με ΜΑΜΑ Ε92 πάντως !!! ... π.χ. του Μέρλιν !!!xaxa ξέρεις φυσικά τα ότι του Νίκου είναι Ε93 (δηλ.
Weight 1810 kilo / 3990.4 lbs
Power to weight 0.23 bhp / kg
Weight to Power 4.3 kg / bhp).

Ξέρεις να τους διαλέγεις πάντως, στο αναγνωρίζω :smokin:
C U out there

InsaneDriver
15-05-10, 17:46
Βαγγέλη νομίζω κάναμε σύνολο 6 πατήματα.

1ες μια φορά που ήσουν ξεκάθαρα μπροστά 1-1,5 αμάξι.
4 φορές από δευτέρες όπου τις δύο ήσουν λίγο μπροστά, μία που όπως είπες ήταν η μόνη φορά που φύγαμε ακριβώς μαζί πηγαίναμε δίπλα δίπλα και άλλη μία στο κατέβα που ανοίξαμε αλλά νομίζω πάλι μαζί πηγαίναμε. Ίσως να λέω μαλακία βέβαια γιατί δεν θυμάμαι 100%.
Και μια από 3ς που ήμουν ξεκάθαρα μπροστά.

Φυσικά σε όρους κόντρας ήταν σίγουρα 3 φορές μπροστά λίγο(μισό αμάξι) ή 1,5 αμάξι ο Βαγγέλης και 1 φορά εγώ + την φορά που νομίζω στο κατέβα ψιλοπηγαίναμε μαζί.


Στην πραγματικότητα και με βάση το ότι όλες τις φορές εκτός από μία, πάταγε κόρνες ο Βαγγέλης, πιστεύω ότι εκτός από 1ες που είναι ξεκάθαρα μπροστά 1-1,5 αμάξι λόγω πρόσφυσης κτλπ, από 2ες θεωρώ ότι πάμε εντελώς κόπιες.


Πρέπει να μου κάνει εντατικά μαθήματα ο oddy για το πως δεν θα μου φεύγουν στις κόρνες μιας και είμαι λίγο γενναιόδωρος, περιμένω να την ακούσω και μετά να φύγω.

Respect στου Βαγγέλη το Μ3. Δεν αστειεύεται πιστεύω και σίγουρα είναι πιο προπονημένος ο Βαγγέλης σε ανοίγματα...

EVANGELOS
15-05-10, 17:54
Κοίτα Χάρη το ότι

από 1ες ήμουνα μπροστά

και το οτι στην καλύτερη (1 από τις τρέις) περάσαμε κοπίο ΑΠΟ 2ες την ταμπέλα και τις άλλες 2 ήμουνα μπροστά ...

δεδομένου και το ότι από 2ες είναι το πάτημα που ΕΥΝΝΟΕΙ 100% ΤΟ 335

ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΙΚΗΤΗ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ (που δε μιλάμε αλλά επειδή ρώτησε ο Νίκος (σοκιν) έγραψα το παρπάνω ποστ) κατά τη γνώμη μου είναι το Μ3 ...

αν θες τη γνώμη μου σου λέω ότι από

1ες είμαι μπροστά

2ες είμαστε παρέα

3ες είσαι μπροστά

Όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάω κόντρα με 335 από 2ες ΠΟΤΕ και από 3ες ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ...

Συνεπώς

σε συνθήκες κόντρας (στάση ή 1ες) κερδίζει το Μ3

σε συνθήκες πραγματικής ζωής (2ας) είμαστε παρέα

σε συνθήκες ταξιδιού (3ες) καρδίζει το 335

InsaneDriver
15-05-10, 18:00
Ακριβώς το ίδιο λέω αρχηγέ μου.

Σαν κόντρα ήταν σίγουρα 3-1. Όπου σε αυτό μετράει και πόσο γρήγορα φεύγω στις κόρνες του ''αντιπάλου''.

Και ακριβώς το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα και εγώ. Ότι στη φάση που είμαι τώρα(πρόγραμμα χωρίς εισαγωγή, εξαγωγή και χωρίς στήσιμο) 1ες δεν σε περνάω με τίποτα.

Και προφανώς αν ήταν κόντρα δεν θα άνοιγες 2ες ή εγώ δεν θα άνοιγα 1ες στη φάση που είμαι.
Και για αυτό ενώ μου είχες πει πάμε 2ες γιατί δεν έχεις ούτως ή αλλιώς λάστιχα, δεν σου είπα όχι όταν είπες 1ες. Εγώ γενικά συμπεράσματα ήθελα να βγάλω όπως και εσύ.

Απλά τα λέμε όλα αυτά για να καταλάβουν και οι τρίτοι το όλο κλίμα.

Άντε βρίσε με λίγο ρε Εριστικέ...

EVANGELOS
15-05-10, 18:12
ου ρε κοτόπουλο !!! ...θέλεις να βγάλεις και συμπεράσματα ...

δυστυχώς ΔΕ μπορώ να σε ειρωνευτώ γιατί δε μου δίνεις πάτημα ... να πεις καμιά π@παριά να πάρω έμπνευση !!!

πάντως επειδή ακριβώς δέχτηκες 1ες δέχτηκα κι εγώ 3ες ...

λες να έρθει ο Λούμπας για στάση ?????????? ... με τον Μέρλιν μια φορά ανοίγω και 2ες !!!

P.S. Στείλε τώρα Mail στο shiv να τον ρωτήσεις τι έφταιξε και έφαγε τσούνα το proceede !!! :D :D :D

InsaneDriver
15-05-10, 18:16
Δεν δέχτηκες από 3ες. Έσύ το πρότεινες από τις τύψεις που με έκλεβες στις κόρνες. Χαχαχαχαχα


Ναι θα του πω ότι άνοιξα με ένα m3 που φορά όλο το κατάλογο της Supersprint, του Μαρινόπουλου, Του Tolia, με καθίσματα από saxorallo, kavouked και AlphaN'ed. Χαχαχαχαχα

EVANGELOS
15-05-10, 18:22
ναι όντως !!! ... με πιάσαν τύψεις που πάτησα ρολλ με BI TURBO 3.0lt ...

και είπα ας πάω και μια 3ες αλλιώς θα το πουλήσει ο φουκαράς ... αν έχανες πάλι είχα σκοπό να σου προτείνω 6ες από 1500 ... μετά θα πηγαίναμε όπισθεν σε ανηφόρα ... κόντρα με δεμένο το αριστερό χέρι ... και τέλος διαγωνισμό ποιός μπορεί να τραβήξει το βαρύτερο φουσκωτό !!! :D :D :D :D

InsaneDriver
15-05-10, 18:28
Χαχαχαχα έτσι. Μπορείς και καλύτερα. Αυτόν τον Ευάγγελο θέλουμε στο φόρουμ. Που μας το παίζεις καθωσπρέπει moderator.
Ξεδίπλωσα τον Ευάγγελο που όλοι αγαπάμε. LoL

EVANGELOS
15-05-10, 18:31
Eδώ ο μεγάλος guru του προγραμματισμού του Ν54 Σιβ Βίσνου

http://api.ning.com/files/Jx8KmtZz6SsO5wutvjuJl2nIz5lEItYlur7rdtqjTeaOixm9oT lY16tGZSUffiEyRUxEl5RNjjDODRIKRCpG1IPZ3r5q1iVh/Sri_Sathya_Sai_Baba.jpg

εδώ στο νέο κάθισμα που προτείνει για να αντέχει τη ροπή ... γύρω γύρω βλέπουμε τους χαρούμενους κατόχους 335 (Πάνοζ335 , Ινσέην , Στράτος κλπ ) ... η ιδέα να βάλουν και ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ απο τον ταμ ταμ στη φώτο δεν ευοδοκίμησε !!!

http://www.sai-fi.net/sai_baba.jpg

E36 RULES!!
15-05-10, 18:32
κόντρα με δεμένο το αριστερό χέρι ...
έτσι? :D

http://www.youtube.com/watch?v=4P-i9t7cLl0

InsaneDriver
15-05-10, 18:32
Ν54 ρε μαν...!!!

EVANGELOS
15-05-10, 18:35
http://www.saibaba.org/

σε μετάφραση το τραγούδι

"Δεν πατάω 1ες ... δεν πάταω 1ες ... έχω πολύ ροπή ... αχ ρε Σιβ με τη ροπή ... αχ ρε Σιβ με τη ροπή ... δεν έχω και πλοκέ ... δε στροφάρω και πολύ ... αχ ρε Σιβ με τη ροπή ... αχ ρε Σιβ με τη ροπή ... κι αν με ράβει το μι τρίο ... κι αν με ραβει το μη τρίο ... εγώ έχω εργαλείο ... εγώ έχω εργαλέιο ... δεν πατάω 1ες ... δεν πάταω 1ες ... κλπ κλπ "

InsaneDriver
15-05-10, 18:37
Eίσαι καμμένος...χαχαχαχαχα

NICK_M3
15-05-10, 18:54
πατε και οι 2 σας για rebuild ΑΜΕΣΑ!!!! ρε δεν ειστε καλα...την επόμενη φορά θα πατήσετε και οι δυο με του νίκου!!!του sokin!!!!!

εγω δεν σας παίζω ρε...είμαι μάλλον πολύ πίσω πλεον....:p

EVANGELOS
15-05-10, 18:56
και με Σόκιν θα πάμε !!! ... εσύ κάτσε σπίτι να μη χαλάσει ο καλο σμιλεμένος δικέφαλος από καμιά γρήγορη αλλαγή !!! :D :D :D ...

π.σ. Καθισματάκια Γ Α Μ @ Ν Ε ΑΠΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

InsaneDriver
15-05-10, 18:57
Με τον τουρμπόσκυλο να πατήσουμε να φάμε τεμάχια...χαχαχαχα

EVANGELOS
15-05-10, 19:00
Toυ Μήτσου είναι από ΑΛΛΟ πλανήτη !!! ... του Σόκιν ΠΡΙΝ σηκώσει πίεση έχει λίγο νόημα (ενικός αριθμός σε κολώνες)

EVANGELOS
15-05-10, 19:07
χαχαχαχαχα ... πες της την ευχαριστώ και θα σας κάνω δώρο στο γάμο ένα καλό τσαγερό πορσελάνη Βοημίας ...

NICK_M3
15-05-10, 19:11
οχι ρε μ@λακ@ αμα το φαω στο κεφάλι θα με ξεράνει!!!! χαχχαχαχαχαχα

να γίνουν συντομα τα πατηματακια λεμεεεε

InsaneDriver
15-05-10, 19:14
Που φτάνει ο άνθρωπος...από τα κεραμικά φρένα, να ασχολείται με τα κεραμικά σκεύη...

Άντε και με μια σφυρήλατη σκάφη-πλυσταριό στην αυλή man.

Nick_compact
15-05-10, 22:23
Για να λέμε και το δίκιο, το 335 στάθηκε πολύ καλά. Εδώ μιλάμε για ένα Μ3 με πολλά πράγματα και ελαφρωμένο, και από την άλλη ένα 335i stock με ένα χαλαρό πρόγραμμα.

Fairytale
15-05-10, 23:35
Για να λέμε και το δίκιο, το 335 στάθηκε πολύ καλά. Εδώ μιλάμε για ένα Μ3 με πολλά πράγματα και ελαφρωμένο, και από την άλλη ένα 335i stock με ένα χαλαρό πρόγραμμα.Ελπίζω αυτό να μην τα λέει ο Χάρης για το αμάξι του, γιατί απέχει από την πραγματικότητα.
Ακόμα καλύτερα ας μας πει τι ακριβώς έχει το 335i του, ο Βαγγέλης τα δικά του τα έχει γράψει πολλές φορές.
C U out there

Nick_compact
16-05-10, 01:01
Mόνο procede έχει, τπτ παραπάνω.

InsaneDriver
16-05-10, 01:48
Ελπίζω αυτό να μην τα λέει ο Χάρης για το αμάξι του, γιατί απέχει από την πραγματικότητα.
Ακόμα καλύτερα ας μας πει τι ακριβώς έχει το 335i του, ο Βαγγέλης τα δικά του τα έχει γράψει πολλές φορές.
C U out there

Το αμάξι μου φοράει ένα ψυγείο λαδιού μεγαλύτερο, ένα ψυγείο αέρα μεγαλύτερο και ένα procede. Oύτε εισαγωγή, ούτε εξαγωγή. Μάλιστα έχει ακόμα και το χάρτινο φίλτρο στον παπά.
Και περιμένω και τη σχάστρα από Αμερική, που αν δεν είχε γίνει μαλακία με την αποστολή θα την είχα ήδη. Οι μαμά δεν μπορούν να διαχειριστούν τις μεγαλύτερες πιέσεις.

Δηλαδή η μόνη βελτίωση για ιπποδύναμη είναι το procede. Tα άλλα είναι για θερμοκρασίες.
Γνωρίζεις κάτι άλλο Νίκο;

Fairytale
16-05-10, 02:45
Το i/c δίνει... γιαυτο και είναι το 1ο πράμα που βάζουν οι φυσητοί.
Το procede έχει διάφορους χάρτες, αν δεν έχεις βάλει τον ανάλογο... ψάξου.

Δεν υπάρχουν φιλικά ανοίγματα (όπως κατάλαβες). Στο rematch φέρτη πιο κοντά στα μέτρα σου !!!
Αν είναι να γίνεις ευθειάκιας, κάντο σωστά xaxa
C U out there

InsaneDriver
16-05-10, 02:52
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.
Το i/c κρατάει πιο σταθερές τις θερμοκρασίες-επιδόσεις και μπορείς να σηκώσεις πίεση με περισσότερη ασφάλεια ΑΝ υπάρχουν οι προυποθέσεις με τα ανάλογα περιφερειακά. Όπως και το ψυγείο λαδιού. Αν δηλαδή αυτά ήταν μαμά, θα είχε βγει off το αμάξι μετά από ένα άνοιγμα.
Επίσης αν ανεβάσω παραπάνω πίεση θα πετάξει λαμπάκι από θερμοκρασία επειδή δεν έχουν πειραχτεί εξάτμιση-καταλύτες.

Πάρε και τα λόγια του προγραμματιστή:
Map Information:

Stage 1-- Stock vehicle or one equipped dual intakes and a cat-back exhaust (but with 1 or both sets of cats)
Stage 2-- As above but also with catless downpipes (no cats in the system)

Εγώ δεν έχω κάποιο θέμα. Κατάλαβα πως πάει το αμάξι. Δοκιμές κάναμε...Χέστηκα αν με περάσει μια φορά παραπάνω ο Βαγγέλης ή αν τον περάσω εγώ μια παραπάνω.

Fairytale
16-05-10, 03:07
Δηλ. στον 1ο χάρτη δουλεύουν και τα stock και τα ανοιχτά σε εισαγωγή και εξαγωγή (με καταλύτες);
Δεν έχεις χάρτη για μεγαλύτερο intercooler;
Τα Αμερικάνικα αυτοκίνητα που τους έλειπε ένα ψυκτικό μέσο, έπρεπε να το βάλουν για να φορέσουν το procede;
Ποιά έκδοση του έχεις;
C U out there

InsaneDriver
16-05-10, 03:12
Ακριβώς...
Tα αμερικάνικα μέχρι τα 08 δεν είχανε ψυγείο λαδιού και μετά από τους 125 βαθμούς στο λάδι αρχίζει και κόβει πίεση το αμάξι...Το ίδιο πάθαινα και εγώ παρόλο που είχα ψυγεία πριν ακόμα φορέσω πρόγραμμα. Το αμάξι μετά από λίγο σκίσιμο πήγαινε τραγικά.
Χάρτης για Intercooler είναι stg3 + 4 όπου προυποθέτει όλα τα προηγούμενα(εξατμίσεις, εισαγωγές κτλπ) και μεθανόλη στο τέλος.

v4 έχω.

Fairytale
16-05-10, 03:28
V4 είναι η τελευταία; H προηγούμενη/ίδια/επόμενη από του Στράτου;
Θεωρείς οτι υπάρχει θέμα δύναμης; Ο Μάκης μου λεγε ότι οι ρεπρίζ σου είναι... 1 και 1 για να κάνει εμετό.
Καλύτερα το quaife (να ανοίγεις και απο στάση).
Εκτός αυτού aftermarket σκάστρες δεν προτείνουν και οι ίδιοι
Q: I am very interested on installing a BOV (Blow-off Valve), is that going to be a problem?
A: It is best for one to resist the temptation of installing an aftermarket BOV as our cars were not designed to release excess boost pressure into the atmosphere. Doing so will effect the PROcede�s tuning and cause the car to run poorly. The car was designed to recirculate that excess air back into the intake system. Bleeding off the air that was accounted for by the MAF sensor will confuse everything.
C U out there

InsaneDriver
16-05-10, 03:33
v4 έχω αλλά 2 γενιές χάρτες πριν τους τελευταίους που έχουν βγει τώρα.
Τι εννοείς θέμα δύναμης; Δεν είμαι πάνω από 360. Αλλά αν επιταχύνεις μετά από κάθε στροφή από 2α με 47-48 κιλά ροπή που λογικά θα τα έχω, προφανώς και θα ξεράσεις μετά από λίγο.

Kαλά μην πιστεύεις ότι διαβάζεις ακριβώς.
Αν δεις ο shiv δίνει 390 άλογα με το πρόγραμμα και ότι και καλά παίρνει άλλα 10 με Intakes και άλλα 10 ΜΟΝΟ με εξάτμιση.
Για γέλια δηλαδή αυτά που γράφουν μερικές φορές οι Αμερικάνοι. Τα ίδια δήλωνε και πριν 3-4 χρόνια. Και νομίζω δεν πήγαιναν τόσο καλά τα 335 με πρόγραμμα όπως πάνε σήμερα.

Fairytale
16-05-10, 04:06
Αααα έτσι εξηγείται... γιατί όταν μου έκανε το demo ο Στράτος μου είχε πει για ένα απίστευτο αριθμό χαρτών που έχουν τώρα. Χάρτες για οτιδήποτε υπάρχει να κάνεις στο μοτέρ, για κάθε μπαχτική.

Καλά για την εισαγωγή μην παίρνεις όρκο, η επιφάνεια του μαμά φίλτρου είναι θέμα για τα 100+ που έχει τα τελευταίο στάδιο του. Βάλε ένα φιλτράκι (τα καλά panel υποτίθεται ότι έχουν +40% περισσότερη ροή αέρα στην ίδια επιφάνεια).
Η εξαγωγή τώρα... είπαμε τα +100 είναι πολλά άλογα πάνω και 10hp στα 400+ σύνολο δεν είναι παράλογο νούμερο για oversized free-flow system όσο καλό και αν είναι το εργοστασιακό.
C U out there

InsaneDriver
16-05-10, 13:05
Αααα έτσι εξηγείται... γιατί όταν μου έκανε το demo ο Στράτος μου είχε πει για ένα απίστευτο αριθμό χαρτών που έχουν τώρα. Χάρτες για οτιδήποτε υπάρχει να κάνεις στο μοτέρ, για κάθε μπαχτική.

Καλά για την εισαγωγή μην παίρνεις όρκο, η επιφάνεια του μαμά φίλτρου είναι θέμα για τα 100+ που έχει τα τελευταίο στάδιο του. Βάλε ένα φιλτράκι (τα καλά panel υποτίθεται ότι έχουν +40% περισσότερη ροή αέρα στην ίδια επιφάνεια).
Η εξαγωγή τώρα... είπαμε τα +100 είναι πολλά άλογα πάνω και 10hp στα 400+ σύνολο δεν είναι παράλογο νούμερο για oversized free-flow system όσο καλό και αν είναι το εργοστασιακό.
C U out there

Ακόμα και αν παίρνει 10 άλογα με εισαγωγή, προφανώς θα μιλάμε για διπλές χοάνες και όχι για φίλτρο στο κουτί μέσα. Που και πάλι δεν το πολυπιστεύω...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μόνο με catless downpipes και χωρίς κάν να κάνεις fine tuning στο πρόγραμμα ή να ανεβάσεις πίεση που στο επιτρέπει η απελευθέρωση της εξαγωγής, έχεις κατευθείαν 20 άλογα παραπάνω ρόδα.
Μόνο με ένα τμήμα της εξάτμισης αυτό. Δεν λέμε να αλλάξεις τους δεύτερους καταλύτες ή να αλλάξεις σωληνώσεις και τελικά.
Άρα όταν λένε +10 δεν είναι αλήθεια. Απλά θέλουν να πουλήσουν με marketing το πρόγραμμά τους λέγοντας ότι βγάζει 390 άλογα και μετά τα άλλα που βάζεις είναι μικρές διαφορές.

Εν τω μεταξύ αυτό που γράφει στο site είναι μεγάλη @@ρια: Q: I am very interested on installing a BOV (Blow-off Valve), is that going to be a problem?
A: It is best for one to resist the temptation of installing an aftermarket BOV as our cars were not designed to release excess boost pressure into the atmosphere. Doing so will effect the PROcede�s tuning and cause the car to run poorly. The car was designed to recirculate that excess air back into the intake system. Bleeding off the air that was accounted for by the MAF sensor will confuse everything.

Δεν υπάρχει βελτιωμένο χωρίς σχάστρες και η διαφορά στην σταθερότητας της πίεσης είναι παραπάνω από εμφανής.

InsaneDriver
16-05-10, 19:37
Λοιπόν...Για να μην υπάρχει καμιά παρεξήγηση, γιατί δεν θέλω να λέγεται τίποτα για την ειλικρίνειά μου.

Το αμάξι όταν μου έστειλε μήνυμα ο Βαγγέλης και του τηλεφώνησα για να πατήσουμε του είπα ένα πρόγραμμα έχω και ψυγεία.
Το ίδιο ακριβώς είπα και στον Σπύρο με το S3 όταν μιλήσαμε στο Msn για να το κανονίσουμε. Σπύρο σε παρακαλώ επιβεβαίωσέ το ότι έτσι ακριβώς σου είπα και με ρώτησες τι ψυγεία και σου εξήγησα, όπως και όσοι άλλοι γνωρίζουν saikos και άλλοι ότι έχω πει ότι φοράω ψυγεία(λαδιού και αέρα).

Δεν είμαι καραγκιόζης ώστε να κρύψω αν φοράω ψυγείο λαδιού ή intercooler, λες και θα πάρω άλογα από το Intercooler στην κατάσταση που είναι το αμάξι τώρα, ώστε να ρισκάρω να βγω ψεύτης ενώ το έχω πει σε 15 άτομα.
Όσοι με ξέρουν πόσο ειλικρινής είμαι και καλοπροαίρετος καταλαβαίνουν γιατί ενοχλούμαι.

Πραγματικά δεν μου αρέσει να χαλάσει το κλίμα λες και είναι dragster το φόρουμ.

EVANGELOS
16-05-10, 20:51
Για να λέμε και το δίκιο, το 335 στάθηκε πολύ καλά. Εδώ μιλάμε για ένα Μ3 με πολλά πράγματα και ελαφρωμένο, και από την άλλη ένα 335i stock με ένα χαλαρό πρόγραμμα.

ααααα ... μάαααααλιστα ... βέβαια παλιαότερα λέγαμε ότι

... Και όταν σε λίγο καιρό θα υπάρχουν 335i πρώτο στάδιο με κοντά 400 άλογα, θα δούμε τι θα λες... Ήδη με πρόγραμμα ΜΟΝΟ κάποιοι βελτιωτές υπόσχονται 375 άλογα στρόφαλο,με τους πιο συντηρητικούς να δηλώνουν 350, με ελάχιστη αύξηση στην πίεση. Επίσης, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, σε ένα από τα link που σου έδωσα έχει δυναμομέτρηση 335i Vishnu 340 ρόδα, με 0-400 12.9ΧΧ... Αλλά τι λέω;;;; Λένε ψέματα τα link. Αληθεια λένε μόνο όταν γράφουν για Μ3....Υ.Γ.: Έχεις αλλάξει ποτέ κανά μπουζάκι;;;; Λαδάκια μήπως;;;

τότε με το πρόγραμμα που ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το τωρινό αφού ήταν 2 χρόνια πριν ... τα 335 ΕΚΑΝΑΝ ΚΗΔΕΙΕΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΑ Μ3 Ε46 ...

Τώρα λέμε ότι ΚΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!! ... χαχαχαχαχαχΑ

... Και τέλος, θα υπάρξουν πάρα πολλά πράγματα για το 335i ακόμα, το Vishnu V2 μάλλον είναι παράδειγμα του τι θα επακολουθήσει με το 335i.
Και ΝΑΙ, εξακολουθώ να πιστεύω οτί ένα καλό 335i, με μπλοκέ για να μπορεί να ξεκινήσει, όχι φορτωμένο τίγκα με 20αρες και 3xx ελαστικά κλπ..., και ένα πλήρες ΦΠΕ i/c μπορεί να βρεθεί μπροστά από ένα Μ3 Ε46 τελευταίο στάδιο σαν του Βαγγέλη.

Τώρα από πότε ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΓΙΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ δε ξέρω ΑΛΛΑ

ήδη είμαστε στο V4

είχε και πρόγραμμα και ιντερκούλερ ...

δεν φόραγε 20άρες

δεν πατήσαμε στάση αλλά ΡΟΛΑΡΙΣΤΑ

πάλι ήταν ΠΙΣΩ το 335 αλλά τώρα πια

"Καλά κάθησε το 335" ... χαχαχαχαχαχαχαχσ



Το αμάξι μου φοράει ένα ψυγείο λαδιού μεγαλύτερο, ένα ψυγείο αέρα μεγαλύτερο και ένα procede. Oύτε εισαγωγή, ούτε εξαγωγή. Μάλιστα έχει ακόμα και το χάρτινο φίλτρο στον παπά.
Και περιμένω και τη σχάστρα από Αμερική, που αν δεν είχε γίνει μαλακία με την αποστολή θα την είχα ήδη. Οι μαμά δεν μπορούν να διαχειριστούν τις μεγαλύτερες πιέσεις.

Δηλαδή η μόνη βελτίωση για ιπποδύναμη είναι το procede. Tα άλλα είναι για θερμοκρασίες.
Γνωρίζεις κάτι άλλο Νίκο;

Χάρη το ΙΝΤΕΡΚΟΥΛΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ ... είναι βελτίωση !!! ...και προφανώς ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ αφού κρυώνει τον άερα ... έτσι ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ αέρα βάζεις ... ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΒΑΝΣ αφήνει το dme αφού δε βαράει πυράκια !!!

Mόνο procede έχει, τπτ παραπάνω.

καλά οκ ... Νίκο ...

σε λίγο θα μας πεις ότι ήταν και μαμά !!! ... εξάλλου εσύ έλεγες παλιά ότι έπρεπε να μας ράβει και με σκέτο πρόγραμμα ... τώρα ΔΕΝ είναι αρκετό ???


Kάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, οτί άλλο 365nm ροπή με στιγμιαίο peak, και άλλο 400nm ΣΤΑΘΕΡΑ από 1500 rpm μέχρι 5000!! [B]Αυτό είναι από μόνο του αρκετό για να δώσει προβάδισμα... Επίσης η 335i είναι στο στρόφαλο παραπάνω άλογα από αυτά που ανακοινώνει η BMW, από δυναμομετρησεις που έγιναν ΔΙΕΘΝΩΣ. ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΞΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ μέτρησε 0-100 σε κάτω από 5 sec, στην χειροκίνητη έκδοση. Και αυτοί ψέματα λένε;
Κάποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις ρεπρίζ, μόνο και μόνο επειδή το Μ3 δεν βολεύεται σε αυτές. Μα οι ρεπριζ δείχνουν ουσιαστικά πόσο εύκολα θα κάνεις μια προσπέραση χωρίς να βάλεις το μοτέρ στα κόκκινα, και χωρίς να καταφύγεις στο σασμάν. Εαν αυτό δεν είναι σημαντικό τότε τι; Μόνο το 0-100 και το 0-1000; Αυτά είναι μόνο για κόντρες.

Τώρα τι έγινε πάλι Νίκο ???? ...

πάλι εμείς φταίμε για τις μετρήσεις ??? ...

μήπως δε μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά peak από σταθερή ροπή ??? ... και τα παραπάνω τα έλεγες ΓΙΑ ΜΑΜΑ 335 !!! ... τώρα έχουμε 335 με 70 άλογα ΠΑΝΩ !!! ...

ΛΟΙΠΟΝ ...

όταν ΠΡΩΤΟ-βγήκε το 335 ...

είχα πατήσει με το 335 του Αλλώ ρολαριστές 2ες... εγώ χωρίς αλφα-ν και με μαμά διαφορικό ... ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

μετά ΠΡΩΤΟ-ΒΓΗΚΕ το vishnu ...

Πάτησα με το 335 του Πάνου ... πάλι ρολαριστά 2ες και 3ες .... με αλφα ν εγώ ... ΠΑΛΙ ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

μετά ΠΡΩΤΟ-ΒΓΗΚΕ το full πακέτο 420 άλογα ...

Πάτησα με το 335 του Αλλώ που φόραγε το φούλ πακέτο ... πάλι ρολαριστά 2ες ... και έφαγα ΠΟΛΥ ...του ζήτησα να ΞΑΝΑ πάμε μετά από μια βδομαδα που είχα αλλάξει μπεκ - φίλτρο βενζίνης από 1ες ... και μου είπε ΔΕΝ ΠΑΤΑΩ ΠΡΩΤΕΣ !!!

μετά βγήκε το vishnou V4 http://www.vishnutuning.com/bmw_335i.htm

που το δίνει 390 Hp XΩΡΙΣ Ιντερκούλερ κλπ κλπ

Πάτησα με το 335 του Χάρη που φοράει και Ιντερκούλερ ... ΠΑΛΙ ΡΟΛΛ ... και ΠΑΛΙ ΤΟ Μ3 ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ...


Λοιπόν για μένα το θέμα είναι πλέον ανέκδοτο !!!


Στην αρχή μας λέγατε ότι το 335 είναι πολύ μπροστά ΑΚΟΜΑ και μαμά ... και ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ

Μετά ότι μας ράβει με το proceede v2 που είναι προγραμματάρα ... και ΠΑΛΙ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ

Μετά ότι φταίει το v2 και με το v4 θα μας κάνει ΚΗΔΕΙΕΣ ... και ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ

και ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΡΟΛΛ ... ούτε μία φορά δεν έκατσε ένα 335 στάση !!!!

Τώρα νέα θεωρία ότι τελικά ΚΑΛΑ ΕΚΑΤΣΕ ΤΟ 335 !!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα

απλά ΕΛΕΟΣ ...

P.S. Σόρυ που χαλάω το παραμύθι στους λάτρεις της υπερσυμπίεσης αλλά θέλει 60-80 άλογα παραπάνω από το Μ3 για να περάσει το 335 μπροστά ... και πάλι από στάση ΔΕΝ είμαι σίγουρος !!!

P.S.2 Την άλλη κατάρευση του άλλου μύθου "έχω ένα όνειρο και λέγεται ESS" φαντάζομαι την μάθατε !!!!

InsaneDriver
16-05-10, 21:23
Βαγγέλη δεν μου αρέσει η τροπή που παίρνει η όλη ιστορία και ο τρόπος που μιλάς γενικά είτε απευθύνεσαι σε άλλους είτε σε εμένα.

Το βράδυ που ανοίξαμε μου είπες ότι η μόνη φορά που φύγαμε ακριβώς μαζί ήταν αυτή που πάτησα κόρνες εγώ, γιατί τις υπόλοιπες έφευγες λίγο νωρίτερα. Και πως τώρα λες ότι από 2ες πιστεύεις ότι είναι πίσω το 335;
Να σου θυμήσω που μου λες αν θέλω να πατήσω κόρνες και μετά από λίγο που με πλευρίζεις, ξεκινάω να πατάω την πρώτη κόρνα και ταυτόχρονα τις πατάς εσύ και με μπερδεύεις φεύγοντας νωρίτερα χωρίς όμως να κόψω το άνοιγμα(που θα έπρεπε) γιατί δεν ήταν αντιπροσωπευτικό. Αν είχα κόψει δεν θα μίλαγες για 2-1 από 2ες.

Μάλλον δεν έπρεπε να είμαι τόσο χαλαρός.

Δεν νομίζω να έγραψε κάποιος ότι το v4 θα κάνει κηδίες. Μόνος σου τα λες αυτά. Εγώ ο ίδιος σου είπα από την αρχή ότι πίστευα ότι θα είμαι πίσω.


Κάθεσαι και λες ότι δίνουν 390 άλογα το πρόγραμμα χωρίς intercooler, με τρόπο που πας να δημιουργήσεις εντυπώσεις νομίζω...Δηλαδή είμαι 400; :jester:
Λες μετά για 70 άλογα πάνω ότι είμαι. Δηλαδή είμαι 376 ή 400;

Τέλος πάντων. Τελικά δεν υπάρχουν φιλικές δοκιμές μάλλον...Πήρα το μάθημα μου.
Εγώ πήγα να δω τι κάνω και να χαβαλεδιάσω και εσύ το πας αλλού κάνοντας επιθέσεις για το παρελθόν κτλπ.


Δεν καταλαβαίνω τον φανατισμό. Από κοντά είσαι πιο χαλαρός και χαβαλές και πάλι σεληνιάζεσαι εδώ μέσα.

Προφανώς ο Νίκος θα εννοεί ότι έκατσε καλά σε σχέση με τα 600 ευρώ που έχω δώσει για πρόγραμμα σε σχέση με τα 15 χιλιάρικα που έχεις δώσει, χώρια τα ελαφρώματα...


Y.Γ: ΨΥΓΕΙΑ τα λέει όπως το ξέρουν όλοι και το είπα και εσένα στο τηλέφωνο πριν κανονίσουμε... http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=WB71&mospid=49564&hg=17&fg=05

Nick_compact
16-05-10, 21:29
Στο να δημιουργείς εντυπώσεις είσαι καλός είναι η αλήθεια. Την αλήθεια όλη δεν την λες όμως... Το ότι τις περισσότερες φορές πάτησες εσύ κόρνες και έφευγες 1ος από 2ες δεν το λες. Το ότι ανοίγατε 2ες στις ροπές τις δικές σου και όχι στου 335 δεν το λες. Σε λίγο θα μας πεις ότι έχεις και μαμά Μ3. Το έχεις ελαφρώσει, έχεις κοντύνει διαφορικό, έχεις εξάτμιση, ελαφρωμένο βολάν, carbon εισαγωγή-alpha n-πρόγραμμα-κόφτη 8200, και χαίρεσαι που πέρασες το 35 με πρόγραμμα stg1 και intercooler;

Σε ότι έχεις κάνει quote παραπάνω επιμένω. To 335 για να περάσει μπροστά, μάλλον θελει 20-30ps παραπάνω, και αυτό γιατί είναι πιο βαρύ και δεν πατάει ουτε καν στην 2α

Πότε είπα ότι έπρεπε το 35 να ράβει το ΔΙΚΟ ΣΟΥ με σκέτο πρόγραμμα;;;;;;;;;; Για πες μας τι τσοντα σου γυριζουν τα καλα 335;;;;; Επισης και στα Μ3 Ε92;;;!!!! Γιατί δε μας λες που κάθεσαι με 335 ΦΠΕ και i/c, όπως έγραψα παλιότερα;;;;; Γιατί στα τουρμπάτα, αυτό είναι το 1ο στάδιο ως γνωστόν.... Έλεγα ότι τα 1α στάδια θα φτάσουν 400, έλεγες ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, έγινε, έφαγες και τις πιτσούλες σου από τα 335 και πάλι δεν ησύχασες. Και άσε αυτές τις παπάτζες ότι πρέπει να είναι 60-80 άλογα παραπάνω για να σε περάσει, το δικο σου παίζει στα 370 άλογα, και αυτά που είναι ΜΟΝΟ 30-40 άλογα παραπάνω δηλ. καπου 400-410 σε σουβλιζουν...

sciroccoR
16-05-10, 21:47
ωχ αρχισαμε παλι με πιτσουλες...μαζευτειτε ρε!!!

EVANGELOS
16-05-10, 22:10
Xάρη μισό λεπτό !!!

Δε νομίζω ότι απυεθύνθηκα σε σένα με άλλο στυλ από αυτό που έκανα 10 σελίδες τώρα ... δεν κατάλαβα τι ακριβώς διαφορετικό είπα στο τελευταίο ποστ από αυτό που σου είπα και στο τηλέφωνο ... ακριβώς επειδή είδα ότι σε πειράζει ΔΕΝ έκανα ΚΑΝ πλάκα στο ότι φοράς ιντερκούλερ ... απλά είπα ότι κατά τη γνώμη μου ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ το ιντερκούλερ ... και όχι απλά προσθήκη για ασφάλεια όπως το ψυγείο λαδιού ας πούμε !!!

όσον αφορά τα όσα απάντησα στο Νίκο αφορούν ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ !!!

αυτός μίλαγε ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΕ ΙΣΤΟ-ΣΕΛΙΔΕΣ ...

αυτός μίλαγε για ΞΕΝΟΥΣ ΒΛΕΤΙΩΤΕΣ ... αναφέροντας τι λένε στις σελίδες τους

αυτός μίλαγε για ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ... που εμείς ΔΕΝ καταλαβαίναμε

Εγώ ΔΕ ξέρω αν ισχύει το 390 και ουδέποτε το υιοθέτησα σε αντίθεση με το Νίκο που χρησιμοποιούσε στοιχεία από ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ για να μας πει ότι 2 χρόνια πριν το 335 πήγαινε έως και 340 ΡΟΔΑ !!!

Αυτό που προσπαθώ να καταδείξω είναι ότι ο Νίκος ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ και ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ... ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ ... ΕΝΑ ΧΑΛΑΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ !!!!

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ θα δεις ότι έτσι είναι και πουθενά δεν αναφερθηκα σε κάτι που είπες ή που έγραψες ...

Επίσης ΔΕ νομίζω ότι διαφωνέις ότι αυτά που γράφω ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ !!!

Τώρα όσον αφορά τα όσα έγραψε ο Νίκος ...

Καταρχήν χαίρομαι που κατάλαβες ότι ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ 335 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 400+ ΑΛΟΓΑ ... π.χ. του Αλλώ που φόραγε τη μάνα του και τον πατέρα του και ΔΕΝ ήταν μόνο ΦΠΕ αλλά + ιντερκούλερ + downpipes + καταλυτες + χταπόδια + full exhaust + wastegate + blow off valve (νομίζω) ... και είχε μετρηθεί πάνω από 420

επειδή όμως ΔΕΝ είμαι και τόσο σίγουρος αφού με τέτοιο έχω ανοίξει ΜΙΑ φορά μόνο και 2κάβαλος ... και από 2ες ... και με πρόβλημα ... και ναι μεν όντως έφαγα πολύ αλλά από 1ες όταν έλυσα το πρόβλημα ΔΕΝ ήθελε να πάμε ...

έχω ΗΔΗ ζητήσει να πάω στάση με το Στράτο που επίσης είναι 420 άλογα ...

αν είναι να φάω "τσουτσούλες" που λές ας έρθει ... ακόμα περιμένω !!! ... εξάλλου δεν είναι και κανένα ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ να με περάσει αμάξι με 60-80 παραπάνω άλογα !!!

Πάντως μέχρι τώρα "τσουτσούλες" δεν έχω φάει και έχω κάνει και ΧΑΤΗΡΙΑ σε ΟΛΟΥΣ !!! ...

Επίσης ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ δεν το καταλαβαίνω βέβαια !!!

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι μερικοί

(Χάρη δυστυχώς αναγκάζομαι να επισυμάνω ότι ΔΕΝ εννοώ εσένα και λέω δυστυχώς γιατί θεωρούσα μερχρι πρότινος ότι καταλαβάινεις τι λεώ και σε ποιον το λέω)

έχουν φτιάξει έναν δικό τους κόσμο ... και όταν τα γεγονότα στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κόσμο ΔΕΝ τους επαληθεύουν ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΤΟΥΣ ... και μιλάνε με "τσουτσούλες"

p.s. To ποστ σου Νίκο ΔΕΝ το έκανα quote για να σου δώσω την ευακιρία να ΕΠΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ τη θέση σου πιο ΚΟΣΜΙΑ !!!

P.s.2 Sorry αλλά ... το γ@μήδι το 46

InsaneDriver
16-05-10, 22:25
Όταν σε ένα τόπικ που μιλάει για άνοιγμα με εμένα, βγάζεις τα εσώψυχά σου με όποιον έχει παρελθόν για ένα αμάξι, τότε παίρνει και εμένα η μπάλα μιας και το τόπικ αυτό είναι για τη δοκιμή μας.
Το τι λέει ο καθένας ή τι έλεγε πριν καιρό εμένα δεν με αφορά όταν γίνεται μια δοκιμή μεταξύ μας για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Λες ότι πάτησες ρολ και ήσουν μπροστά, ενώ το βράδυ είπες μόνος σου ότι πέρα από το ποιος πατούσε λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα, 1ες ξεκάθαρα το Μ3 μπροστά, 2ες τη μόνη φορά που πατήσαμε σωστά και ακριβώς μάζι είμασταν ακριβώς δίπλα μέχρι το τέλος και από 3ες και 100 ξεκάθαρα το 335 μπροστα.
Αυτά είπες το βράδυ και συμφώνησα και εγώ, αλλά τώρα έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λες ότι το Μ3 είναι ξεκάθαρα μπροστά και μόνο 3η περνάει το 335.

Γράφεις ξεκάθαρα: πάλι πίσω ήταν το 335...

EVANGELOS
16-05-10, 22:34
ε ναι ρε Χάρη το έχω ήδη γράψει

σε συνθήκες κόντρας (στάση ή 1ες) κερδίζει το Μ3

σε συνθήκες πραγματικής ζωής (2ας) είμαστε παρέα

σε συνθήκες ταξιδιού (3ες) καρδίζει το 335

τι διαφορετικό λέω τώρα ????

Χάρη κοίτα γενικά και αόριστα δεν υπάρχει ένα αμάξι είναι πιο γρήγορο από ένα άλλο !!! ... ανάλογα τις συνθήκες ΟΛΑ τα αμάξια θα χάσουν από ΚΑΠΟΙΟ άλλο !!! ...

Αυτό που είπα είναι ότι ενώ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ... θα περιμέναμε να ΦΑΩ ΤΟΝ ΑΜΑΖΕΥΤΟ ... Στην καλύτερη περίπτωση για το 335 ήμασταν από 2α παρέα και στη χειρότερη για το 335 από 1η ήταν καθαρά πίσω...

όπως και να το δεις αυτό σημαίνει ότι ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΟΝΤΡΑΣ ... ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ ΤΟ 335

Π.Σ. Το ότι πήγα 3 φορες 2ες και ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΣ δείχνει ότι κάθε άλλο μαρα ΜΗ φιλική είναι η διαθεσή μου ... Αν ήθελα να το "παίξω" καργιερείστας μετά το 1ο πάτημα από 1ες θα έφευγα ... άρα ΑΔΙΚΩΣ μου επιτίθεσαι ... πιστεύεισ ότι αν πήγαινες με τα παιδιά από το γκάνκγστερ ΕΝΩ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ θα δεχόντουσαν να ΞΑΝΑ πάνε άλλες 4 φορές από 2ες και 3ες ???????????

InsaneDriver
16-05-10, 22:48
Ποιος θα το περίμενε βρε Βαγγέλη;
Εγώ δεν θα το περίμενα για τον αμάζευτο που λες. Γιατί ξέρω ότι δεν είμαι πάνω από 360 και με όσους(και με εσένα στο τηλέφωνο) το συζητούσα αυτό έλεγα ότι τα Μ3 έχουν πλεονέκτημα στην απόκριση, στο στροφάρισμα, στο βάρος και εγώ στην ροπή.

Για εσένα ίσως να σημαίνει αυτό. Εγώ νόμιζα κάναμε δοκιμή για να δούμε συνολικά τι γίνεται.
Αν ήταν να βγάλουμε συμπεράσματα σε συνθήκες κόντρας, δεν θα δεχόμουν για 1ες γιατί δεν είχες πει κάτι τέτοιο. Όπως δεν θα δεχόμουν και να πατάς σχεδόν όλες τις φορές τη κόρνα και να φεύγεις λίγο νωρίτερα. Όπως και εσύ δεν θα μου πρότεινες από 3ες στο τέλος. Για αυτό δεν μπορούμε να μιλάμε για συνθήκες κόντρας. Δεν έγινε κόντρα και γιατί πάει προς τα εκεί το ύφος δεν έχω καταλάβει.
Σε συνθήκες καργιέρας ήσουν μπροστά από 1ες λοιπόν.
Δεν καταλαβαίνω με ποιο κριτήριο ξεχωρίζεις όμως ποιο πάτημα ήταν αντιπροσωπευτικό και μετράει ως σύνολο για τη δοκιμή.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να το συζητήσω άλλο γιατί πάντα πίσω από το pc αλλάζεις ύφος και εγώ κρατάω το ίδιο χαλαρό ύφος που έχω και εντός και εκτός pc.
Δεν καταλαβαίνω που κόλλαγε το όλο θέμα σχετικά με το τι έλεγε ο ένας ή ο άλλος πριν δύο, τρία ή τέσσερα χρόνια.

Nick_compact
16-05-10, 22:48
Βάλε μέσα τα 60 κιλά που έχεις βγάλει και ξαναπάτα να δούμε τι θα γίνει, Γιατί το 35 δεν είναι ελαφρωμένο απότι θυμάμαι....
2ο. Συνθήκες κόντρας που βολεύουν εσένα. Αν είχες 50-60 κιλά ροπή ίσως να είχες άλλη άποψη, και για την πρόσφυση και για την καταπόνηση στην μετάδοση. Εκεί βολεύεσαι εσύ, στην 2α βολεύεται το 35.
3ο. με πρόγραμμα stg1 και i/c το 35 δύσκολα πάνω από 370. Όσα δηλαδή κι εσύ, αλλά πολύ βαρύτερο. Γαμάτα έκατσε. Έπρεπε να σε στήσει στις 2000rpm του αφού αυτός δέχτηκε να πάει απο 1ες.
4ο. Το i/c δεν το ήξερα, αλλά έτσι κι αλλιώς ελάχιστη η διαφορά στην δύναμη, άλλο είναι το κύριο πλεονέκτημα του.
5. Κόσμια άλλος θα πρέπει να μάθει να μιλάει. Ξέρεις ε, κόσμια δεν σημαίνει απλά μιλάω χωρίς να βρίζω. ;)
6. Δεν είπα ότι θέλουν 400ps + για να σε περάσουν. Είπα ότι αυτά που ειναι 400+ σε σουβλίζουν.
7. Μην μιλάς λες και έχεις μαμά Μ3.

Dim77
16-05-10, 23:20
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά για μια ακόμα φορά, τα thread που αφορούν κόντρες, suck :thread:

Geo_3D
16-05-10, 23:44
Θεωρω σαν τριτος και σαν πιο αντικειμενικος,οτι ο Χαρης,δεν πηγε σαν το προβατο στη σφαγη...ηξερε πολυ καλα με τι Μ3 ανοιγε.Γιαυτο και πριν το πατημα μου ελεγε οτι παω να με σουβλισει ο Ευαγγελος.

Απτην αλλη ο Ευαγγελος,με ολα αυτα που εχουν γραφτει εδω και 2 χρονια,με οτι βιντεακια υπαρχουν στο νετ με τα 335 και τα προγραμματα που γ@μ@νε οτι Μ3 κινειται,με οτι "επισημες" μετρησεις κυκλοφορουν απο τους dealers των βελτιωτων,ειχε στο μυαλο του οτι θα τον σουβλισει ο Χαρης.Μεταξυ μας και εγω αυτο ψιλοπιστευα

Χαρακτηριστικα σας αναφερω οτι την ωρα που μιλαγα με τον Χαρη στο μσν και μου ελεγε το προβλεπομενο σουβλισμα που θα του εριχνε ο Ευαγγελος,ερχεται μηνυμα στο κινητο μου απτον Ευαγγελο που με ρωτουσε αν θα παω το βραδυ μαζι τους για να γραψω με καμερα το σουβλισμα που θα του ριξει ο Χαρης.Φοβοταν ο Γιαννης το θεριο,και το θεριο τον Γιαννη ενα πραγμα!!!

Αρα τα δικα μου συμπερασματα εχουν ως εξης,οταν μιλαμε για κοντρα μεταξυ αυτων των 2 αυτοκινητων,δηλαδη σταση ή πρωτες (προσοχη στις μαναδες:p:) ειτε λιγο,ειτε πολυ...A kill is a kill!:

1)Μ3 μαμα (που παει σαν Μ3 και οχι 3 καροτσες πισω απο αλλο Μ3 μαμα) ειναι μπροστα απο 335 μαμα (ασχετο με το συγκεκριμενο πατημα,αλλά εξακολουθω να το πιστευω.Νομιζω εχει υπαρξει και κοντρα Ζ4Μ vs 335 stock.Δημητρη ή Στρατο βοηθειστε με λιγο please...)
2)Μ3 μαμα (σωστο Μ3 σαν το παραπανω) ειναι πισω απο 335 με προγραμμα (επισης βασιζομενος στο προηγουμενο πατημα Ζ4Μ vs 335 stock)
3)Μ3 βελτιωμενο στην πραξη και οχι στα χαρτια,σαν αυτα που ακουμε για 380 αλογα και ειναι πισω απο μαμα,ειναι μπροστα απο 335 με προγραμμα
4)Μ3 σαν την προηγουμενη περιπτωση ειναι πισω απο 335 με προγραμμα +οτι ξεκιναει να μπαινει σαν βελτιωση (βλ. εξατμιση)

Απο εκει και περα για μενα προσωπικα,ΔΕΝ υπαρχει κοντρα απο 2ες (και δη 3ες) μεταξυ ενος ατμοσφαιρικου και ενος τουρμπατου κινητηρα.Μονο οταν ειναι ιδια τα αμαξια,στεκει κοντρα με οποιαδηποτε σχεση απο 2ες και πανω.

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ,αλλά νομιζω οτι με τα παραπανω θετουμε μια βαση στην πραξη και οχι στα χαρτια,οσο και αν χαλαει μερικους μερικους.-

Geo_3D
16-05-10, 23:49
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά για μια ακόμα φορά, τα thread που αφορούν κόντρες, suck :thread:

Πολυ εποικοδομητικο το post σου Δημητρη πανω στο θεμα του thread!Προφανως θα πρεπει να κανω και εγω τετοιου ειδους posts (2.0 valvetronic suck :thread:) οταν υπαρχει thread για τον 2.0 valvetronic μιας και ειναι στην πρωτη θεση των προσωπικων μου επιλογων ως τα χειροτερα μοτερ για βελτιωση!
:GrowUp:

Nick_compact
16-05-10, 23:52
Χωρίς να το πάρεις σαν επίθεση, γιατι δεν είναι σε καμία περίπτωση, περιμένεις τα παιδια με τα 335i με τα 50 και 60 κιλά ροπή να πάνε να στηθούν από στάση; Εδώ εσύ μικρό καβούκι διαφορικό είχες και δεν πάταγες στάση γιατί φοβόσουν μην σπάσει.

Geo_3D
17-05-10, 00:04
Και εβαλα το μεγαλο και του πινω το αιμα...Και δεν κανει κιχ....Και τα 335 εχουν ακομα μεγαλυτερο...Και??
Εσυ ας πουμε για παραδειγμα,εχεις δει πολλα C63 AMG με 450 αλογα και 60+ κιλα ροπης,ακομα και χωρις μπλοκε που να αρνουνται να πατησουν απο σταση με Μ3???

Το να φερνω την κοντρα στα μετρα μου για να ειμαι μπροστα αλλιως την παιρνει ο καθενας στα χαρτια και στο μυαλο του,με μενα δεν ισχυουν.Γιαυτο και ΠΑΝΤΑ,με οσους εχω πατησει και ειναι πολλοι και απο εδω και απο αλλου,εχω πατησει με ολους τους τροπους,τις περισσοτερες με αυτους που χαντακωναν το αμαξι μου.Αλλοτε ημουν μπροστα,και αλλοτε πισω.Δεν παω να κανω καριερα,απλα ελεγα και εβλεπα τα πραγματα οπως ηταν,δηλαδη απο ετσι ειμαι μπροστα απο αλλιως ειμαι πισω.Ο καθε ενας κρατουσε αυτο που ηθελε.Παρ'ολα αυτα δεν αλλαζει το γεγονος,οτι η σωστη κοντρα ειναι απο σταση και οτι σε αυτην λαμβανει μερος και ο οδηγος,οχι μονο το αμαξι.

Λυπαμαι αλλά ενα σαξοραλο τουρμπο στα 600 αλογα που τερματιζει το σασμαν του στα 500 μετρα και ζυγιζει 900 κιλα,δεν ειναι πιο γρηγορο απο μια stock porsche turbo των 480 αλογων και των 1600 κιλων,επειδη θα πανε απο ρολ για 400 μετρα και θα ειναι μπροστα το σαξοραλο...;)

Dim77
17-05-10, 00:04
Πολυ εποικοδομητικο το post σου Δημητρη πανω στο θεμα του thread!Προφανως θα πρεπει να κανω και εγω τετοιου ειδους posts (2.0 valvetronic suck :thread:) οταν υπαρχει thread για τον 2.0 valvetronic μιας και ειναι στην πρωτη θεση των προσωπικων μου επιλογων ως τα χειροτερα μοτερ για βελτιωση!
:GrowUp:

Τουλάχιστον δεν τσακώνονται σ'αυτά. 1 σελίδα quotes και ειρωνεία από άτομα που νομίζεις ότι είναι (?) φίλοι και συναντήθηκαν φιλικά (?) για να κάνουν δοκιμές.

Επίσης βλέπω ότι δεν κρατήθηκες να κάνεις επικοδομητικό και ΕΥΣΤΟΧΟ κυρίως ποστ.
:+1:

Geo_3D
17-05-10, 00:10
Προφανως και δεν θα τσακωθουν εκει,γιατι δεν θα πεταχτει ο χ,ψ τζεο που δεν γουσταρει το εν λογω θεμα,να πεταξει την χολη του....Δεν θα το κοιταξει καν,ή θα το δει και δεν θα απαντησει καθολου απτην στιγμη που δεν ειναι στα ενδιαφεροντα του...

Φανταζομαι το ιδιο εκανες και εσυ πριν απο λιγο,ε???
:+1: και απο μενα!!!

chief
17-05-10, 00:20
1)Μ3 μαμα (που παει σαν Μ3 και οχι 3 καροτσες πισω απο αλλο Μ3 μαμα) ειναι μπροστα απο 335 μαμα (ασχετο με το συγκεκριμενο πατημα,αλλά εξακολουθω να το πιστευω.Νομιζω εχει υπαρξει και κοντρα Ζ4Μ vs 335 stock.Δημητρη ή Στρατο βοηθειστε με λιγο please...)
2)Μ3 μαμα (σωστο Μ3 σαν το παραπανω) ειναι πισω απο 335 με προγραμμα (επισης βασιζομενος στο προηγουμενο πατημα Ζ4Μ vs 335 stock)
3)Μ3 βελτιωμενο στην πραξη και οχι στα χαρτια,σαν αυτα που ακουμε για 380 αλογα και ειναι πισω απο μαμα,ειναι μπροστα απο 335 με προγραμμα
4)Μ3 σαν την προηγουμενη περιπτωση ειναι πισω απο 335 με προγραμμα +οτι ξεκιναει να μπαινει σαν βελτιωση (βλ. εξατμιση)

Απο εκει και περα για μενα προσωπικα,ΔΕΝ υπαρχει κοντρα απο 2ες (και δη 3ες) μεταξυ ενος ατμοσφαιρικου και ενος τουρμπατου κινητηρα.Μονο οταν ειναι ιδια τα αμαξια,στεκει κοντρα με οποιαδηποτε σχεση απο 2ες και πανω.

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ,αλλά νομιζω οτι με τα παραπανω θετουμε μια βαση στην πραξη και οχι στα χαρτια,οσο και αν χαλαει μερικους μερικους.-

Μπραβο Geo τα εχεις γραψει ολα.
Ετσι ειναι τα πραγματα και τα εχω κανει και εγω στην πραξη.

Fairytale
17-05-10, 01:29
Ακόμα και αν παίρνει 10 άλογα με εισαγωγή, προφανώς θα μιλάμε για διπλές χοάνες και όχι για φίλτρο στο κουτί μέσα. Που και πάλι δεν το πολυπιστεύω...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μόνο με catless downpipes και χωρίς κάν να κάνεις fine tuning στο πρόγραμμα ή να ανεβάσεις πίεση που στο επιτρέπει η απελευθέρωση της εξαγωγής, έχεις κατευθείαν 20 άλογα παραπάνω ρόδα.
Μόνο με ένα τμήμα της εξάτμισης αυτό. Δεν λέμε να αλλάξεις τους δεύτερους καταλύτες ή να αλλάξεις σωληνώσεις και τελικά.
Άρα όταν λένε +10 δεν είναι αλήθεια. Απλά θέλουν να πουλήσουν με marketing το πρόγραμμά τους λέγοντας ότι βγάζει 390 άλογα και μετά τα άλλα που βάζεις είναι μικρές διαφορές.

Εν τω μεταξύ αυτό που γράφει στο site είναι μεγάλη @@ρια: Q: I am very interested on installing a BOV (Blow-off Valve), is that going to be a problem?
A: It is best for one to resist the temptation of installing an aftermarket BOV as our cars were not designed to release excess boost pressure into the atmosphere. Doing so will effect the PROcede�s tuning and cause the car to run poorly. The car was designed to recirculate that excess air back into the intake system. Bleeding off the air that was accounted for by the MAF sensor will confuse everything.

Δεν υπάρχει βελτιωμένο χωρίς σχάστρες και η διαφορά στην σταθερότητας της πίεσης είναι παραπάνω από εμφανής.Σε μηχανοστάσιο όπως το δικό σου, με τις χοάνες τοποθετημένες όπως στη φωτογραφία που έχουν στο site (δηλ. χωρίς να τροφοδοτούνται από φρέσκο κρύο -εκτός engine-bay- αέρα) το 1ο πράγμα που θα συμβεί είναι να βράσει μετά από λίγο από τις θερμοκρασίες το λάδι που έχουν για φιλτράρισμα σκόνης. Το 2ο θα είναι επειδή θα ρουφάς καυτό αέρα να χάνεις σε απόδοση. Στα δυναμόμετρα μπορεί να δείχνουν ότι θέλουν, αλλά μετράνε με ανοικτό καπό και τον ανεμιστήρα του δυναμόμετρου να ρίχνει τις θερμοκρασίες στην εισαγωγή αλλά και ένα air condition να ψύχει το χώρο του. Στο δρόμο αυτή η λύση δεν βλέπω να δουλεύει καλά.

Το αν είναι αλήθεια ή όχι τα νούμερα για το σύστημα εξαγωγής τους δυστυχώς δεν μπορείς να το διαπιστώσεις χωρίς να το δοκιμάσεις. Πάντως οι βασικές αρχές είναι:
- όσο πιό "μπροστά" επεμβαίνεις στην εξαγωγή τόσο πιο μεγάλα είναι τα κέρδη.
- το backpressure (ανάστροφη πίεση) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ σε FI μοτέρ.
- όσο μεγαλύτερη είναι η επέμβαση σε FI μοτέρ, τόσο μεγαλύτερα τα κέρδη σε απόδοση άρα αναλογικά μεγαλύτερος ο περιορισμός που έχει η εργοστασιακή εξαγωγή... άρα μεγαλύτερα τα κέρδη από επεμβαση σε αυτήν.
Δηλ. η ίδια aftermarket εξαγωγή τους δεν θα δώσει τα ίδια κέρδη σε stock μοτέρ και σε πουσαρισμένο με +100 που δίνει το procede. Φαντάζομαι ότι ο Vishnu έχει μετρήσει αποτελέσμα για την εξαγωγή του στο τελευταίο στάδιο βελτίωσης του μοτέρ.

Λοιπόν...Για να μην υπάρχει καμιά παρεξήγηση, γιατί δεν θέλω να λέγεται τίποτα για την ειλικρίνειά μου.

Το αμάξι όταν μου έστειλε μήνυμα ο Βαγγέλης και του τηλεφώνησα για να πατήσουμε του είπα ένα πρόγραμμα έχω και ψυγεία.
Το ίδιο ακριβώς είπα και στον Σπύρο με το S3 όταν μιλήσαμε στο Msn για να το κανονίσουμε. Σπύρο σε παρακαλώ επιβεβαίωσέ το ότι έτσι ακριβώς σου είπα και με ρώτησες τι ψυγεία και σου εξήγησα, όπως και όσοι άλλοι γνωρίζουν saikos και άλλοι ότι έχω πει ότι φοράω ψυγεία(λαδιού και αέρα).

Δεν είμαι καραγκιόζης ώστε να κρύψω αν φοράω ψυγείο λαδιού ή intercooler, λες και θα πάρω άλογα από το Intercooler στην κατάσταση που είναι το αμάξι τώρα, ώστε να ρισκάρω να βγω ψεύτης ενώ το έχω πει σε 15 άτομα.
Όσοι με ξέρουν πόσο ειλικρινής είμαι και καλοπροαίρετος καταλαβαίνουν γιατί ενοχλούμαι.

Πραγματικά δεν μου αρέσει να χαλάσει το κλίμα λες και είναι dragster το φόρουμ.Κανένας δεν χρησιμοποίησε τέτοιους χαρακτηρισμούς για το πρόσωπό σου εκτός από εσένα. Δεν διάβασα τέτοιο πράγμα πουθενά στο thread.
Από ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα εδώ ο Βαγγέλης δεν ήξερε ότι φοράς i/c (έτσι όπως του το ανέφερες δηλ. ψυγείο).
Εγώ ξέρω ότι το i/c βοηθάει την απόδοση (εκτός από την αξιοπιστία). Αλλά μέτρα το αυτοκίνητο σε δυναμόμετρο για να ξέρεις και τι περίπου συμβαίνει στην πραγματικότητα πέρα από τις θεωρίες.
C U out there

stratos
17-05-10, 02:21
Καλησπέρες σε όλους. Διαβάζω τι γίνεται και ποια ήταν τα αποτελέσματα αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου που έχω δεν μπορούσα να γράψω. Αφιερώνω το διάλειμα μου απο τα διαβάσματα μου μιας και δίνω εξετάσεις αυριο το πρωί.

Αρχικά, να πούμε οτι δεν έχει καμιά σχέση ο πρώτος παράλληλος εγκέφαλος procede της Vishnu tuning που έπαιρνε V1 και μετά V2 σε σχέση με τον καινούριο που είναι και canbus και παίρνει V3 και V4. Τα πατήματα με τον Panoz_335i είναι γνωστά αλλά καλό είναι να μην αναφερόμαστε στο παρελθόν και σε αυτά μιας και ο συγκεκριμμένος χρήστης δεν έχει πάρει θέση σε αυτή την συζήτηση.

Τόσο οι παλιοί χάρτες όσο και οι καινούριοι δούλευαν σε σχεδόν ίδια πίεση. Απλά τώρα γίνεται διαφορετικά η διαχείρηση της και με διαφορετική ρύθμιση στο advance (αβανς όπως το ξέρουμε) και στα boost targets με αποτέλεσμα να επιτυγχάνονται τα άλογα τα οποία αναφέρονται.

Τα 390 (στρόφαλο λέμε πάντα) είναι απίστευτα δύσκολο και αδύνατο να επιτευχθούν μόνο με πρόγραμμα. Οι 4 400άρηδες καταλήτες εμποδίζουν την ανάπτυξη μεγάλης πίεσης και συνεπώς υπάρχει ένας περιορισμός στην ισχύ. Πάνω απο 360 δεν έχει δυναμομετρηθεί ποτέ αυτοκίνητο.

Το θέμα πήρε διαφορετική τροπή μιας και αναφέρθηκε στο τι γίνεται με εργοστασιακό αυτοκίνητο και με πολύ βελτιωμένο ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο με ελαφρωμένα μέρη, άλλα διαφορικά, καβούκες κτλ. Όπως αποδείχτηκε, το 335 με μόνο πρόγραμμα (σκόπιμα δεν αναφέρω το intercooler) δεν έχει και πολλές ελπίδες όσο κατεβαίνουν οι ταχύτητες εκκίνησης του πατήματος. Όταν λέμε για στάση, τα 48 περίπου kgm ροπής είναι αδύνατο να διαχειρηστούν απο ελεύθερο διαφορικό και απο το μεγάλο βάρος του αυτοκινήτου. Αυτή είναι η αδράνεια λόγω μεγάλης μάζας, δηλαδή η αντίσταση στην αλλαγή της κινητικής κατάστασης του βαρύτερου οχήματος.

Το intercooler δεν δίνει άλογα σε καμία περίπτωση. Είναι δεικλίδα σφαλείας όπως το ψυγείο λαδιού. Εκεί που κάνεις ένα άνοιγμα 1-2-3-4-5 τότε στην τέταρτη ταχύτητα η εισαγωγή έχει βράσει με το εργοστασιακό intercooler. Οταν μπεί ένα aftermarket τότε αυτό περιορίζει το φαινόμενο αλλά δεν το εξαφανίζει.

Όπως πολύ σωστά είπαι και ο Geo_3D, το Ζ4M εργοστασιακό είναι μπροστά απο το 335 χωρίς βελτιώσεις. Στο πάτημα που έκανα με τον Δημήτρη είχα εντελώς άστρωτο μοτέρ με λιγότερα απο 1200 km. Το αποτέλεσμα ήταν οτι με το πάτημα δευτέρες και 50 km/h να πεταχτεί ακριβώς ένα αυτοκίνητο μπροστά και να κρατήσουμε σταθερή την διαφορά μέχρι τα 220. Ενα Μ3 είναι πιο αργο απο ένα Ζ4Μ? Προσωπικά πιστεύω οτι ένα στρωμένο 335 μπορεί να σταθεί επάξια δίπλα σε ένα εργοστασιακό Μ3 σε ρεμπρίζ, και το Μ3 να μαζέψει στα πολλά λόγω υπερθέρμανσης του 335 και γιατί το Μ3 αποδίδει πιο καλά την δύναμη του στις ψηλές στροφές και όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες.


Μια κόντρα ή ένα φιλικό πάτημα δεν πρέπει να γίνεται αυστηρά και μόνο εκεί που συμφαίρει κάποιον. Για πολλούς, το πάτημα είναι 0-400 μέτρα (συνήθως για τους ατμοσφαιρικούς) ή ψηλές δευτέρες (για τους τουρμπάτους). Καλό είναι να γίνονται και τα δύο για να υπάρχει σφαιρική γνώμη και φυσικά σε δρόμο με καλή πρόσφυση.

Τώρα, ένα 335 full πρωτο στάδιο (και χωρίς αντικατάσταση τελικών και δεύτερων καταλυτών) είναι κατα πολύ μπροστά απο ένα Μ3, ακόμα και βελτιωμένο ατμοσφαιρικά. Και αυτό πάλι εξαρτάται απο τις συνθήκες. Γιατί αν πατήσουν για 300 μέτρα απο στάση το Μ3 έχει πάλι πλεονέκτημα γιατί μπορεί να περάσει την ροπή του πιο ομοιόμορφοα λόγω μπλοκέ και μικρότερου βάρους, πόσο μάλλον όταν είναι και ελαφρωμένο. Σε περισσότερα μέτρα φυσικά τα πράγματα αλλάζουν δραματικά. Είναι ένα Μ3 Ε46 ατμοσφαιρικά βελτιωμένο πιο γρήγορο απο ένα 335 βελτιωμένο? Γιατί τουλάχιστον ένα βελτιωμένο 335 με πρώτο στάδιο είναι σίγουρα όταν πρόκειται για ρεμπριζ με 2ες και 3ες (για χειροκίνητα αυτοκίνητα πάντα).

Η πρόκληση για πάτημα με Μ3 Ε93 μιας και το Ε93 είναι τουλάχιστον 1820 κιλά χωρίς οδηγό και βενζίνες ενώ το (ελαφρωμένο) Μ3 Ε46 είναι κατα πολύ ελαφρήτερο (δεν ξέρω πόσο).


Αυτά για την ώρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο που είχατε να διαβάσετε αυτό το κατεβατό.

Fairytale
17-05-10, 03:44
Αρχικά, να πούμε οτι δεν έχει καμιά σχέση ο πρώτος παράλληλος εγκέφαλος procede της Vishnu tuning που έπαιρνε V1 και μετά V2 σε σχέση με τον καινούριο που είναι και canbus και παίρνει V3 και V4.
...
Τόσο οι παλιοί χάρτες όσο και οι καινούριοι δούλευαν σε σχεδόν ίδια πίεση. Απλά τώρα γίνεται διαφορετικά η διαχείρηση της και με διαφορετική ρύθμιση στο advance (αβανς όπως το ξέρουμε) και στα boost targets με αποτέλεσμα να επιτυγχάνονται τα άλογα τα οποία αναφέρονται.
...
Το intercooler δεν δίνει άλογα σε καμία περίπτωση. Είναι δεικλίδα σφαλείας όπως το ψυγείο λαδιού. Εκεί που κάνεις ένα άνοιγμα 1-2-3-4-5 τότε στην τέταρτη ταχύτητα η εισαγωγή έχει βράσει με το εργοστασιακό intercooler. Οταν μπεί ένα aftermarket τότε αυτό περιορίζει το φαινόμενο αλλά δεν το εξαφανίζει.
...
Τώρα, ένα 335 full πρωτο στάδιο (και χωρίς αντικατάσταση τελικών και δεύτερων καταλυτών) είναι κατα πολύ μπροστά απο ένα Μ3, ακόμα και βελτιωμένο ατμοσφαιρικά.
...
Λοιπόν... επειδή νομίζω ότι έχουμε αρχίσει τις σοφιστείες για να υπερασπιστούμε τη χαμένη (???) τιμή του N52 και άκρη ΔΕΝ βγαίνει, εγώ σαν 3ος ρωτώ τα εξής απλά πράγματα:
To V4 είναι ένα χαλαρό πρόγραμμα;
Aν είναι χαλαρό, γιατί προυποθέτει (ουσιαστικά 3διπλες) aftermarket δικλείδες ασφαλείας ψύξης;
Το αβάνς (advanced ή retarted) κάνει διαφορά στην απόδοση και στις επιδόσεις, ναι ή όχι;
Το i/c αφού βοηθάει το μοτέρ να παραμείνει εντός των "χαλαρών" τιμών πίεσης και avans του V4 δίνει (απόδοση) ή όχι; Στα πατήματα δηλ. κάνει διαφορά, ναι ή όχι;

Κατά τα άλλα η παρέμβαση του Στράτου είναι fair, απλά κάποια αποτελέσματα που ξεκινάνε από 2 γνωστούς με συγκεκριμένα αυτοκίνητα οι υπόλοιποι λανθασμένα τα γενικεύουμε.

Αν θυμάμαι καλά (που συνήθως συμβαίνει) η στοχοποίηση του ///Μ3 έγινε από τα 335 και όχι το αντίθετο. Το αν κατάφεραν (και με πόσα πράγματα να χρειάζονται να δουλευουν παράλληλα -που δεν δίνουν απόδοση, αλλά ξορκίζουν τα "ρύζια") να γίνουν γρηγορότερα (σε κάποιες μετρήσεις) εχει ενδιαφέρον φυσικά για τους μη καργιερίστες από εμάς όλους, αλλά τα post του παρελθόντος με αναφορές για το αμάξι που κουρελιάζει το 46άρι ///Μ3 είναι ολίγον αστείες όταν τις ξαναδιαβάζεις τώρα πια. Το 335 δεν έγινε ποτέ ΤΟΥΟΤΑ Supra τελικά.

Στράτο, καλή επιτυχία με την εξέταση !!!
C U out there

InsaneDriver
17-05-10, 10:39
Κουράστηκα...
Τα ίδια λέμε συνέχεια...

InsaneDriver
17-05-10, 11:02
Το ξαναγράφω γιατί κάποιος το αφαίρεσε από το ποστ αυτό:

Koίτα Νίκο που γράφεις για ρύζια, για χαμένες τιμές κτλπ και κατάλαβε προς τα που έχει πάει η όλη κουβέντα και γιατί δεν μου αρέσει αυτό το ύφος...

Fairytale
17-05-10, 11:15
Χάρη, δεν αφαιρέθηκε τπτ από κάποιο post σου. 4 άλλα post άλλων μελών μεταφέρθηκαν στο thread που έπρεπε να είναι γραμμένα.
Από το δικό μου post μπορείς να κρατήσεις και να σχολιάσεις προφανώς ότι θέλεις, πάντως αυτά που ρώτησα και που είναι λογικές απορίες κάποιου 3ου που διάβασε πολύ προσεκτικά τι γράφτηκε... δεν απαντήθηκαν μέχρι τώρα.
C U out there

stratos
17-05-10, 11:24
To V4 είναι ένα χαλαρό πρόγραμμα;
Aν είναι χαλαρό, γιατί προυποθέτει (ουσιαστικά 3διπλες) aftermarket δικλείδες ασφαλείας ψύξης;


Δεν κατάλαβα αυτό που εννοείς με τις 3 δεικλίδες ασφαλείας οπότε θα γράψω αυτό που νομίζω: Το v4 έχει 4 στάδια, stage 1, 2, 3, 4. Το 1, όπως αυτό που νομίζω οτι έχει ο Insane είναι για stock μοτέρ. Αυξάνει λίγο μόνο την πίεση. Το 2 δίνει 0.1 bar ακόμα και χρειάζεται ελεύθερα downpipes και intercooler, το 3 χρειάζεται και αντικατάσταση των δεύτερων και μεγάλων καταλλητών και το 4 για χρήση μόνο για μεθανόλη. Αν δεν έχεις κάνει όλες τις βελτιώσεις που χρειάζονται πετάει αμέσως check engine.

Το V4 δεν ξέρω με ποια ένοια είναι χαλαρό πρόγραμμα. Είναι σίγουρα κονσέρβα που δίνει κάτι και απο εκεί και πέρα χρειάζεται fine tuning για να αποδώσει τα μέγιστα σε οποιοδήποτε stage.

Οι δεικλίδες ασφαλείας είναι να ρίχνει πίεση σταδιακά όταν ανεβεί η θερμοκρασία λαδιού πάνω απο 120 βαθμούς το λάδι και πάνω απο κάποια θερμοκρασία αέρα εισαγωγής που δεν θυμάμαι πόσο είναι.



Το αβάνς (advanced ή retarted) κάνει διαφορά στην απόδοση και στις επιδόσεις, ναι ή όχι;


Φυσικά και το περισσότερο αβάνς δίνει περισσότερη δύναμη. Αυτο ρυθμίζεις με το fine tuning και όχι την πίεση. Αν το ρυθμίσεις σωστά, το αυτοκίνητο δεν "ψοφάει" πάνω απο 4500 rpm.


Το i/c αφού βοηθάει το μοτέρ να παραμείνει εντός των "χαλαρών" τιμών πίεσης και avans του V4 δίνει (απόδοση) ή όχι; Στα πατήματα δηλ. κάνει διαφορά, ναι ή όχι;



Tο intercooler απο μόνο του ΔΕΝ δίνει άλογα. Απλά βοηθά το αυτοκίνητο να κρατήσει την απόδοση του σε διαρκή πατήματα και συνεχώμενα το ένα πίσω απο το άλλο ή σε στριφτερή διαδρομή. Δεν δίνει απολύτως τίποτα. Απλά δεν πέφτει τόσο εύκολα η δύναμη επειδή βράζει η εισαγωγή. Όταν βράζει η εισαγωγή, γίνεται διόρθωση με λιγότερο αβανς και χάνεις σε δύναμη.



ατά τα άλλα η παρέμβαση του Στράτου είναι fair, απλά κάποια αποτελέσματα που ξεκινάνε από 2 γνωστούς με συγκεκριμένα αυτοκίνητα οι υπόλοιποι λανθασμένα τα γενικεύουμε.

Αν θυμάμαι καλά (που συνήθως συμβαίνει) η στοχοποίηση του ///Μ3 έγινε από τα 335 και όχι το αντίθετο. Το αν κατάφεραν (και με πόσα πράγματα να χρειάζονται να δουλευουν παράλληλα -που δεν δίνουν απόδοση, αλλά ξορκίζουν τα "ρύζια") να γίνουν γρηγορότερα (σε κάποιες μετρήσεις) εχει ενδιαφέρον φυσικά για τους μη καργιερίστες από εμάς όλους, αλλά τα post του παρελθόντος με αναφορές για το αμάξι που κουρελιάζει το 46άρι ///Μ3 είναι ολίγον αστείες όταν τις ξαναδιαβάζεις τώρα πια. Το 335 δεν έγινε ποτέ ΤΟΥΟΤΑ Supra τελικά.

Στράτο, καλή επιτυχία με την εξέταση !!!
C U out there

Λανθασμένα γενικεύουμε για αυτοκίνητα και λανθασμένα γίνεται η σύγκριση που έγινε. Αρχικά ο στόχος ήταν να δούμε πόσο διαφορά έχει μόνο πρόγραμμα σε σχέση με τα εργοστασιακά δεδομένα σε σχέση με Μ3 χωρίς βελτιώσεις. Αυτό που έψαχνε ο Insane.

Τώρα του έκατσε ένα απο τα καλήτερα και πιο βελτιωμένα ατμοσφαιρικά Μ3 και οι διαφορές ήταν ελάχιστες. Μόνο με πρόγραμμα (άντε και intercooler που δεν δίνει είπαμε) μπόρεσε και κοίταξε στα μάτια ένα βελτιωμένο Μ3 και ελαφρωμένο.

Ποτέ δεν ήταν καημός του Ν54 να περάσει απο πάνω απο Μ3. Απλά όπως και εγώ (με το Ζ4 Μ), έτσι και ο Χάρης ήθελε να δεί κατα πόσο αξίζει η βελτιώση που έκανε. Επαναλαμβάνω οτι το κάθε αυτοκίνητο έχει αλλού πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, το ατμοσφαιρικό απο στάση και απο λίγα χιλιόμετρα και το turbo απο περισσότερα χιλιόμετρα. Δεν θέλουμε να ρίξουμε την αυτοκρατορία του Μ3 που είναι αξιόλογο αυτοκίνητο, απλά να δούμε κατα πόσο αξίζουν οι βελτιώσεις μας. Και απο ότι φαίνεται ο Insane πήγε να δοκιμάσει φιλικά με βελτιωμένο αυτοκίνητο που στην ουσία δεν τον έπαιρνε, του βγήκε ξινό (όχι επειδή έχασε) και ξενέρωσε. Κρίμα...

Fairytale
17-05-10, 11:38
Καλά... κανέναν θέμα δεν υπάρχει ούτε με τον Χάρη, ούτε με τον Βαγγέλη.

Προσωπικά αυτά που ήθελα να καταλάβω, τα κατάλαβα. Δεν δίνω άλλη συνέχεια (ξεκαθαρίζω απλά οτι μίλησα για 3διπλες δικλείδες ασφαλείας και αναφερόμουν στα "ψυγεία" που θεωρούνται από ότι κατάλαβα εκ των ουκ άνευ).

Κατά τα άλλα δεν θεωρώ ότι συνέβη τπτ παραπάνω από ότι συμβαίνει ανάμεσα σε 2 ανθρώπους που δημοσιοποιούν ένα πάτημα που κάνουν για να δουν τι τους πρόσφερε η βελτίωση τους (και που μάλλον δεν έχουν δώσει ο καθένας να καταλάβει ο άλλος τι ακριβώς φοράνε) σε ένα κοινό που έχει δει στο παρελθόν από ανάλογα πατήματα... τα χειρότερα. Γνωστοί είμαστε όλοι πια μεταξύ μας, άρα το να πέφτουμε από τα σύννεφα με τις αντιδράσεις του άλλου δεν έχει νόημα.
C U out there

InsaneDriver
17-05-10, 12:47
Γνωστοί είμαστε όλοι πια μεταξύ μας, άρα το να πέφτουμε από τα σύννεφα με τις αντιδράσεις του άλλου δεν έχει νόημα.
C U out there

Και με αυτό λήγει το όλο θέμα. ;)

saikoE39
17-05-10, 14:25
Προσωπικά αυτά που ήθελα να καταλάβω, τα κατάλαβα. Δεν δίνω άλλη συνέχεια (ξεκαθαρίζω απλά οτι μίλησα για 3διπλες δικλείδες ασφαλείας και αναφερόμουν στα "ψυγεία" που θεωρούνται από ότι κατάλαβα εκ των ουκ άνευ).


Tα ψυγεία νικο είναι ακριβώς όπως το λες …είναι δικλείδες ασφάλειας.. τελος!!!!!
Από την στιγμή που ανεβάζεις πίεση ….ανεβάζεις και τις θερμοκρασίες..!!!!
Το κουλερ δεν δίνει δύναμη..!!!!!!δίνει διάρκεια ….και από κάποια στιγμή και μετά είναι αναγκαίο για αν θες να σηκώσεις αρκετά παραπάνω πίεση..!

Το θέμα έχει πάρει λάθος τροπή…!!!! Και για να λέμε του στραβού το δικιο…τα δυο οχήματα μεταξύ τους, από θέμα βελτιώσεων είναι η μέρα με την νύχτα…!!!!!
Το ένα εχει ένα πρόγραμμα και κουλέρ…και το άλλο εχει σχεδόν ότι υπάρχει σε ατμοσφαιρική βελτίωση..!!(ένα σετακι νιτρα θελει…και θα είναι τρελο σαχοραλλο...ΒαγγοςNos..)

Fairytale
17-05-10, 14:55
Κώστα κοίταξε να δεις πως ξέρω εγώ τα πράγματα γιατί η θερμοδυναμική έχει νόμους που δεν ανέπτυξα εγώ. Ένα σωστό μεγαλύτερο intercooler δημιουργεί διαφορά στην απόδοση (είτε στην στιγμιαία, είτε ακόμα περισσότερο στην επαναλαμβανόμενη) και αυτό κάνει διαφορά σε μετρήσεις (ή πατήματα πείτε το όπως θέλετε). Το να μην το παραδεχόμαστε αυτήν την πτυχή του είναι ένα άλλο πράγμα.

Από την άλλη συμφωνώ ότι το θέμα έχει πάει αλλού από ότι ΙΣΩΣ ήταν ο αρχική ιδέα. Τώρα το να σου πω ότι δεν το περίμενα θα ήταν ψέμα.

Το σημαντικότερο ερώτημα για εμένα είναι τα 2 αυτοκίνητα σε εντελώς stock μορφή τι κάνουν μεταξύ τους. Κάθε άλλη αναμέτρηση σηκώνει πολύ κουβέντα, αφού αμφισβητούνται τα πάντα.
C U out there

saikoE39
17-05-10, 15:24
Κώστα κοίταξε να δεις πως ξέρω εγώ τα πράγματα γιατί η θερμοδυναμική έχει νόμους που δεν ανέπτυξα εγώ. Ένα σωστό μεγαλύτερο intercooler δημιουργεί διαφορά στην απόδοση (είτε στην στιγμιαία, είτε ακόμα περισσότερο στην επαναλαμβανόμενη) και αυτό κάνει διαφορά σε μετρήσεις (ή πατήματα πείτε το όπως θέλετε). Το να μην το παραδεχόμαστε αυτήν την πτυχή του είναι ένα άλλο πράγμα.

Από την άλλη συμφωνώ ότι το θέμα έχει πάει αλλού από ότι ΙΣΩΣ ήταν ο αρχική ιδέα. Τώρα το να σου πω ότι δεν το περίμενα θα ήταν ψέμα.

Το σημαντικότερο ερώτημα για εμένα είναι τα 2 αυτοκίνητα σε εντελώς stock μορφή τι κάνουν μεταξύ τους. Κάθε άλλη αναμέτρηση σηκώνει πολύ κουβέντα, αφού αμφισβητούνται τα πάντα.
C U out there

Μην με λες για θερμοδυναμική …..την δίνω αύριο …και δεν θέλω να ακούω για αυτή:lamer:..!!!!!!

Όταν κρατάς σταθερή θερμοκρασία εισαγωγής διατηρείς συνεχόμενα την ιδία πανω κατω ιπποδύναμη… το εχτρα καλο που εχει το κουλερ είναι…ότι μπορείς να κρατάς ελαφρά καλύτερη πίεση ψηλα..κατι που για να γινει θελει φινε τουνινκ και οχι κονσερβα..και να φυσικα να δουλευει καλη πιεση...οχι 0.8..!!!!!!!ολα τα αλλά είναι ψιλά γράμματα….



Και κατι ακομα……ο Χαρης ειχε πει για τα ψυγεία του εδώ και καιρο….οποτε μην ακούγονται διαφορα χαζα.:bs:.!!!

Geo_3D
17-05-10, 15:56
Ερωτηση ασχετου με τα σαλιγκαρια....Γιατι οταν διαβαζω πατηματα στο ντραγκστερ ολοι διευκρινιζουν αναλογα αν εχουν ή οχι αφτερμαρκετ ιντερκουλερ???Το καταλαβαινα σαν βελτιωση ιπποδυναμης και αυτο...

saikoE39
17-05-10, 16:10
Ερωτηση ασχετου με τα σαλιγκαρια....Γιατι οταν διαβαζω πατηματα στο ντραγκστερ ολοι διευκρινιζουν αναλογα αν εχουν ή οχι αφτερμαρκετ ιντερκουλερ???Το καταλαβαινα σαν βελτιωση ιπποδυναμης και αυτο...



Γιωργο…..για να καταλάβεις θα σου πω…ότι στο 207….με μαμα κουλερ…χωρις πρόγραμμα…. ειχα θερμοκρασία εισαγωγής 22 βαθμους και σε 3 πατήματα απανωτα πήγαινα στους 47 πολύ εύκολα …εβλεπες την θερμοκρασια στο όργανο και έτρεχε σαν τρελη….
Με μεγαλύτερο κουλερ….πολυ καλής ποιότητας …στην ιδία δοκιμασια…από 22 βαθμούς αρχικη πάω μαχ στου 28-30 οχι σε 3 πατηματα...αλλα σε 5…με προγραμμα και ότι άλλο θες!!!!!!!!!!

Geo_3D
17-05-10, 16:13
Απλα για να το διευκρινησω,νομιζα οτι με τα ιδια πραγματα και χωρις να αλλαξεις τις πιεσεις,με μεγαλυτερο κουλερ εβγαζες περισσοτερα αλογα αποτι με το μαμα ή με μικροτερο...Αυτο ειχα στο μυαλο μου,αλλά προφανως ειναι λαθος...Δεν ηξερα και γιαυτο ρωτησα

EVANGELOS
17-05-10, 16:22
...Μια κόντρα ή ένα φιλικό πάτημα δεν πρέπει να γίνεται αυστηρά και μόνο εκεί που συμφαίρει κάποιον. Για πολλούς, το πάτημα είναι 0-400 μέτρα (συνήθως για τους ατμοσφαιρικούς) ή ψηλές δευτέρες (για τους τουρμπάτους)...

Κοίτα Στράτο καλό είναι να τα λέμε όπως έχουν !!!

Φέρνω ένα άλλο παράδειγμα ... εγώ με το cayman s του Γιωργάκη

το Μ3 ήταν ΠΟΛΥ πίσω από στάση , πίσω ή έστω μαζί (στην καλύτερη) από 1ες , μπροστά από 2ες αν πατάγαμε από 50 , κοπίο από 2ες αν πατάγαμε από 65

Αυτό τι σημαίνει ??? ... σημαίνει ότι σε συνθήκες ΚΟΝΤΡΑΣ ΤΟ Cayman του Γιωργάκη ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ !!! ...

Το να το ψειρίζουμε 100 ώρες δεν έχει νόημα !!! ... οκ αν βάλω τη θεόμακρη 2α του πόρσε να ανοίξει ΕΚΤΟΣ φάσματος μοτέρ και του στερήσω το πλεονέκτημα της πρόσφυσης θα το περάσω ... και λοιπόν ??? ...

τα έχω κάνει και εγώ αυτά τα λάθη ... να προσπαθώ να διαστρεβλώσω το γεγονός ... η αλήθεια είναι ότι ΔΕ γίνεται να περάσεις ΟΥΤΕ με Ε92 φτιαγμένο το cayman του Γιωργάκη ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ... τόσο απλά ... αυτό δε σημαίνει ΟΤΙ ΥΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι πιο γρήγορο ... αλλά ότι σε κοντρα είναι μπροστά !!!

το ίδιο λέω και για το 335 με πρόγραμμα ...αν με περνάει ΜΟΝΟ από 3ες ε τότε τι να πούμε δηλαδή ότι είναι και μπροστά ??? ... χάσαμε το μέτρο νομίζω

Τώρα εσύ που είσαι 420 άλογα είναι άλλη περίπτωση ... σου ΞΑΝΑ λέω λοιπόν ΑΝ θέλεις να πάμε μιά σταση και μια 1ες ρολ ... πιο δίκαιος δε μπορώ να είμαι τη στιγμή που έχεις πολύ παραπάνω ισχύ ,ειδικά στις μεσαίες μπορεί να είσαι και 150 άλογα πάνω ...

σοβαρά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να μη φάω αφού η διαφορά ισχύος σε όλο το φάσμα είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη


...Το ένα εχει ένα πρόγραμμα και κουλέρ…και το άλλο εχει σχεδόν ότι υπάρχει σε ατμοσφαιρική βελτίωση..!!(ένα σετακι νιτρα θελει…και θα είναι τρελο σαχοραλλο...ΒαγγοςNos..)

Kαλά ναι ... όπως είπε και ο ΝίκοςΚομπακτ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ Μ3 χαχαχαχαχα !!!

Αφού είμαι ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ... πως φοράω ότι υπάρχει σε ατμ βελτίωση ??? ... δηλαδή όποιος φοράει εισαγωγή , πρόγραμμα και εξάτμιση απο τα χταπόδια και μετά ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 99% των αυτοκινήτων εδώ μέσα φοράει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ??? ... σοβαρά μιλάμε τώρα ???

Επίσης δεν κατάλαβα πως ο Στράτος π.χ. που φοράει ακριβώς τα ίδια πράγματα με μένα και είναι τουρμπάτος (εισαγωγή , εξάτμιση , πρόγραμμα) ΣΥΝ downpipes , wastegate , blow off valves , I/C ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ... και το Μ3 είναι τελευταίο ... δηλαδή του Νικολάι τι είναι ??? ...

τέσπα νομίζω ότι δεν βάζουν νόημα αυτά ... αν είχε περάσει ο Χάρης θα λέγαμε για τρομερό πρόγραμμα ... για το πόσο σημαντικό είναι το I/C ... για το ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ βελτιώνεται το Μ3 και ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ παίρνει το 335 ...

τώρα φτάσαμε στο σημείο να λέμε ότι αν σε ένα bi-turbo 3.0lt που στροφάρει 7αρες ανεβάσεις την πίεση από 0.4 σε 0.9 είναι το ίδιο με το να βάλεις εξάτμιση και βολάν σε ένα ατμοσφαιρικό !!!

τέσπα και να πω ότι τα έλεγε κάποιος αδαής !!!! :confused:

π.σ. Επειδή ο ΝίκοςΚόμπακτ μου είπε να βάλω 60 κιλά βάρος και μετά να ΞΑΝΑ πατήσω του λέω να βάλει ο Χάρης το μαμά πρόγραμμα και να ξαναπατήσουμε ... πληροφοριακά με μαμά πρόγραμμα το 335 κόβεται από ότι μου είπαν τα παιδιά με Golf V 275 άλογα !!! ... ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... σε σχέση με την ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΗ των bucket καθισμάτων που έχω κάνει !!!!

InsaneDriver
17-05-10, 16:31
π.σ. Επειδή ο ΝίκοςΚόμπακτ μου είπε να βάλω 60 κιλά βάρος και μετά να ΞΑΝΑ πατήσω του λέω να βάλει ο Χάρης το μαμά πρόγραμμα και να ξαναπατήσουμε ... πληροφοριακά με μαμά πρόγραμμα το 335 κόβεται από ότι μου είπαν τα παιδιά με Golf V 275 άλογα !!! ... ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... σε σχέση με την ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΗ των bucket καθισμάτων που έχω κάνει !!!!

Aυτό οδηγεί σε κάποιο συμπέρασμα; :nixweiss:
Το ότι μαμά έχω 306 άλογα και 1600 κιλά και το golf είναι 275 και 1400 κιλά πχ, σημαίνει κάτι που από 2ες μέχρι 4ες πηγαίναμε σχεδόν μαζί;

Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική.
Εκτός αν θεωρείς τα βελτιωμένα εμπροσθιοκίνητα και πιο ελαφρυά group vag εύκολο αντίπαλο. Γιατί θυμάμαι είχες κάνει κάτι ανοίγματα και εσύ με group vag του octane και κάτι παρόμοιο γινόταν.

Υ.Γ: Ο Στράτος φοράει μόνο downpipes. Τίποτε άλλο.

EVANGELOS
17-05-10, 16:38
Κοίτα Χάρη προφανώς είσαι εκνευρισμένος για κάποιο λόγο και δε διαβάζεις τι λέω !!!

Αλλά επειδή είμαι κεφατος θα σου εξηγήσω ΠΑΛΙ τι εννοώ !!!

Το παραπάνω quote αφορά ΠΑΛΙ ΑΛΛΟΝ όπως φαίνεται στο αρχικό μου ποστ ... τον Νίκοκόμπακτ

Είπε λοιπόν ο ΝίκοςΚόμπακτ (όπως φαίνεται αν διαβάσει το πόστ μου)

"Βάλε 60 κιλά επιπλεόν και ξανά πάτα"

Υπονοώντας ΠΟΣΟ ΤΡΟΜΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ είναι τα bucket

Eίχε πει πριν ο Νίκος Κόμπακτ

"Χαλαρό πρόγραμμα φοράει"

έρχομαι λοιπόν ΕΓΩ και λέω στο ΝίκοΚόμπακτ

Αν πιστεύεις ότι τα καθίσματα ειναι ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΗ και το πρόγραμμα ΧΑΛΑΡΟ

να βάλω τα μαμά καθίσματα και να βάλει το 335 το μαμά προγραμμα !!!

Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα ...

p.s. Tην αναφορά στο Γκολφ την έκανα γιατί αν κόβεσαι με ένα Γκολφ 275 ως μαμά και μετά τρώει με το πρόγραμμα Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΟ το πρόγραμμα !!!!!! ... την εκτίμηση ότι τρέιει την κάνω γιατί έχω πατήσει με πάρα πολλά Γκόλφ 280 άλογα και δεν υπάρχει επάφή !!!

InsaneDriver
17-05-10, 16:42
Πως κατάλαβες ότι είμαι εκνευρισμένος; :p:

Απλά δεν κατάλαβα τη συλλογιστική.
Όταν λέει χαλαρό πρόγραμμα ο Νίκος πιστεύω θα εννοεί(χωρίς να ορκίζομαι κιόλας γιατί δεν είμαι στο μυαλό του) ότι ειναι κονσέρβα το αρχείο και δεν είναι προγραμματισμένο πάνω στο δικό μου αμάξι.
Σαν τη διαφορά που έχει ένα πρόγραμμα superchips του Σπέη κατευθείαν από αγγλία, σε σχέση με το να στο ρυθμίσει πάνω στο αμάξι σου.

Είναι προφανές ότι εννοεί αυτό. Νομίζω όλοι το καταλάβαμε.

Δεν κατάλαβα τη συλλογιστική σε σχέση με το gti που πήγαινα μαζί κτλπ κτλπ. Δεν κατάλαβα που προσέφερε στη συζήτηση σαν παραδοχή αυτό το γεγονός. ;)

EVANGELOS
17-05-10, 16:46
τώρα που το εξήγησα αναλυτικά κατάλαβες τη συλλογιστική ???

InsaneDriver
17-05-10, 16:51
Aν και είναι λίγο nikos_kalantas η φάση, κάτι νομίζω ότι κατάλαβα :owned:

EVANGELOS
17-05-10, 16:58
κάτι σε θέλει ο Μητσαλέων νομίζω Χάρη ... λέει το 5αρι του είναι έτοιμο και γ@μάει ... :D

stefos
17-05-10, 16:59
Όταν ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θρέντ μου κέντρισε το ενδιαφέρον, δεδομένου ότι συγκρίνονταν 2 αυτοκίνητα διαφορετικής φιλοσοφίας (ατμόσφαιρα και turbo) και περίμενα να δω το αποτέλεσμα. Ενώ στην αρχή όλα ήταν καλά και η συζήτηση είχε νόημα, στη συνέχεια κατέληξε στο κλασσικό ανέκδοτο "ποιος την έχει μεγαλύτερη" . Ειναι κρίμα να χαλάτε ένα θρέντ δεδομένου ότι και οι δυο σας (Evangelos και InsaneDriver) έχετε δυο εκπληκτικά αυτοκίνητα που έτσι και αλλιώς είναι εξαιρετικά γρήγορα. Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε σε λεπτομέριες και απλά δεν χαίρεστε τα αυτοκίνητα σας;



Υ.Γ. Και εγώ είμαι υπέρ της κόντρας, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αν "χάσω"...

konc
17-05-10, 17:00
Απλα για να το διευκρινησω,νομιζα οτι με τα ιδια πραγματα και χωρις να αλλαξεις τις πιεσεις,με μεγαλυτερο κουλερ εβγαζες περισσοτερα αλογα αποτι με το μαμα ή με μικροτερο...Αυτο ειχα στο μυαλο μου,αλλά προφανως ειναι λαθος...Δεν ηξερα και γιαυτο ρωτησα

Βγάζεις 1-2-3 άλογα παραπάνω σε κανονικές συνθήκες (μόνο και μόνο λόγω θερμοκρασίας εισαγωγής και πάντα ανάλογα το αμάξι και τις εξωτερικές συνθήκες) και τα διατηρείς καλύτερα όσο ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Δεν είναι άξιο λόγου για άυξηση ιπποδύναμης πχ σε ένα 1.6 Τ τα 1-2 άλογα αλλά βγαίνουν, σωστά ήξερες στην θεωρία. Στην πράξη δεν το αναφέρει κανείς ως βελτίωση αύξησης ιπποδύναμης γιατί μιλάμε για αστεία νούμερα σε αυτόν τον τομέα.

EVANGELOS
17-05-10, 17:01
μεγαλύτερη την έχει ο Χάρης ...εμένα είναι πιο φουσκωτή !!! :D

P.S.Το Θρεντ χαλάει γιατί δε συμμετέχει ο Μ8CSI να μας πει για τη Βόρεια Βεσταφλία

InsaneDriver
17-05-10, 17:04
κάτι σε θέλει ο Μητσαλέων νομίζω Χάρη ... λέει το 5αρι του είναι έτοιμο και γ@μάει ... :D

Aυτός έχει πάθει προστατίτιδα από το πολύ κοκό και το έχει ρίξει στο κατούρημα πια.
Κάτι άκουσα ότι θα του φέρει ο kalantas τροπέτο από αράπη για να κάνει τράμπα.

EVANGELOS
17-05-10, 17:09
έχει πουλήσει τις σαγιονάρες ο Κάλαντας ???

http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=18765

λέω να τις πάρω να βελτιώσω κι άλλο το Μ3 :D :D ...

μετά ο ΝίκοςΚόμπκατ θα με κατατάξει ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ... κλάση Gt2

InsaneDriver
17-05-10, 17:10
Aυτά λες τώρα και μετά γίνεται πανηγύρι.
Είσαι ρεβανσιστής ρε γμτ...:calm:

EVANGELOS
17-05-10, 17:12
Λέω να πάρω και το τοστ !!! τι λες ΑΞΙΖΕΙ ??? ... θα πάρω τίποτα στα πολλά ???

http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=19131

gnx
17-05-10, 18:19
έχει πουλήσει τις σαγιονάρες ο Κάλαντας ???

http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=18765

λέω να τις πάρω να βελτιώσω κι άλλο το Μ3 :D :D ...

μετά ο ΝίκοςΚόμπκατ θα με κατατάξει ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ... κλάση Gt2

XAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!

Tι ειναι αυτές οι σαγιονάρες; Θεικό driving shoe;

saikoE39
17-05-10, 21:22
Κοίτα Στράτο καλό είναι να τα λέμε όπως έχουν !!!

Φέρνω ένα άλλο παράδειγμα ... εγώ με το cayman s του Γιωργάκη

το Μ3 ήταν ΠΟΛΥ πίσω από στάση , πίσω ή έστω μαζί (στην καλύτερη) από 1ες , μπροστά από 2ες αν πατάγαμε από 50 , κοπίο από 2ες αν πατάγαμε από 65

Αυτό τι σημαίνει ??? ... σημαίνει ότι σε συνθήκες ΚΟΝΤΡΑΣ ΤΟ Cayman του Γιωργάκη ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ !!! ...

Το να το ψειρίζουμε 100 ώρες δεν έχει νόημα !!! ... οκ αν βάλω τη θεόμακρη 2α του πόρσε να ανοίξει ΕΚΤΟΣ φάσματος μοτέρ και του στερήσω το πλεονέκτημα της πρόσφυσης θα το περάσω ... και λοιπόν ??? ...

τα έχω κάνει και εγώ αυτά τα λάθη ... να προσπαθώ να διαστρεβλώσω το γεγονός ... η αλήθεια είναι ότι ΔΕ γίνεται να περάσεις ΟΥΤΕ με Ε92 φτιαγμένο το cayman του Γιωργάκη ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ... τόσο απλά ... αυτό δε σημαίνει ΟΤΙ ΥΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι πιο γρήγορο ... αλλά ότι σε κοντρα είναι μπροστά !!!

το ίδιο λέω και για το 335 με πρόγραμμα ...αν με περνάει ΜΟΝΟ από 3ες ε τότε τι να πούμε δηλαδή ότι είναι και μπροστά ??? ... χάσαμε το μέτρο νομίζω

Τώρα εσύ που είσαι 420 άλογα είναι άλλη περίπτωση ... σου ΞΑΝΑ λέω λοιπόν ΑΝ θέλεις να πάμε μιά σταση και μια 1ες ρολ ... πιο δίκαιος δε μπορώ να είμαι τη στιγμή που έχεις πολύ παραπάνω ισχύ ,ειδικά στις μεσαίες μπορεί να είσαι και 150 άλογα πάνω ...

σοβαρά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να μη φάω αφού η διαφορά ισχύος σε όλο το φάσμα είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη




Kαλά ναι ... όπως είπε και ο ΝίκοςΚομπακτ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ Μ3 χαχαχαχαχα !!!

Αφού είμαι ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ... πως φοράω ότι υπάρχει σε ατμ βελτίωση ??? ... δηλαδή όποιος φοράει εισαγωγή , πρόγραμμα και εξάτμιση απο τα χταπόδια και μετά ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 99% των αυτοκινήτων εδώ μέσα φοράει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ??? ... σοβαρά μιλάμε τώρα ???

Επίσης δεν κατάλαβα πως ο Στράτος π.χ. που φοράει ακριβώς τα ίδια πράγματα με μένα και είναι τουρμπάτος (εισαγωγή , εξάτμιση , πρόγραμμα) ΣΥΝ downpipes , wastegate , blow off valves , I/C ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ... και το Μ3 είναι τελευταίο ... δηλαδή του Νικολάι τι είναι ??? ...

τέσπα νομίζω ότι δεν βάζουν νόημα αυτά ... αν είχε περάσει ο Χάρης θα λέγαμε για τρομερό πρόγραμμα ... για το πόσο σημαντικό είναι το I/C ... για το ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ βελτιώνεται το Μ3 και ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ παίρνει το 335 ...

τώρα φτάσαμε στο σημείο να λέμε ότι αν σε ένα bi-turbo 3.0lt που στροφάρει 7αρες ανεβάσεις την πίεση από 0.4 σε 0.9 είναι το ίδιο με το να βάλεις εξάτμιση και βολάν σε ένα ατμοσφαιρικό !!!

τέσπα και να πω ότι τα έλεγε κάποιος αδαής !!!! :confused:

π.σ. Επειδή ο ΝίκοςΚόμπακτ μου είπε να βάλω 60 κιλά βάρος και μετά να ΞΑΝΑ πατήσω του λέω να βάλει ο Χάρης το μαμά πρόγραμμα και να ξαναπατήσουμε ... πληροφοριακά με μαμά πρόγραμμα το 335 κόβεται από ότι μου είπαν τα παιδιά με Golf V 275 άλογα !!! ... ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... σε σχέση με την ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΗ των bucket καθισμάτων που έχω κάνει !!!!

Aσε μας ρε καλαντα του Μοτορσπορτ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!:ban:

Ελα ενταχ..παραδεξου οτι ψεξαζεις και οτι τρεχεις με αγωνιστηκες...!!!!!!!!:love:


Καλα...οκ...δεν εισαι τσιτα ατμοσφαιρα.....βαγγο αγορι μου ποση ισχυ εχεις εχτρα σε ενα πουσαρισμενο μοτερ...το οποιο μονο με προγραμμα παει χειρωτερα απο νορμαλ...??!!!!!
Οκ οταν βαλεις χταποδια θα εισαι λιγο τσιτα ατμοσφαιρα....και αν ανοιξεις μοτερ θα εισαι τσιτα....

Οσο για το Gti ειναι to 6......για βαλτο διπλα σε νορμαλ Μ3 Ε46.....να δουμε ποσες θα φαει...?κοβεται.....με δικαβαλο το 335...και μην μου πεις σιγα το θεμα.....μονο σου κανεις σαν τρελος για τα κιλα κλπ....!!!!!!!!!!!!!!

Οχι ρε....ειναι τσιτα το προγραμμα του 335 και χαλαρο το Μ3....Πιαστηκες απο μια λεξη....ΧΑΛΑΡΟ και μαμησες το θρεντ....ουστ....:chair:

InsaneDriver
17-05-10, 21:51
Οσο για το Gti ειναι to 6......για βαλτο διπλα σε νορμαλ Μ3 Ε46.....να δουμε ποσες θα φαει...?κοβεται.....με δικαβαλο το 335...και μην μου πεις σιγα το θεμα.....μονο σου κανεις σαν τρελος για τα κιλα κλπ....!!!!!!!!!!!!!!


Πέρα από τη πλάκα για τα άλογά του πάει μπάλα το gti και αν θυμάμαι παλιά όταν ήσουν μαμά(μπορεί να είχες εξάτμιση κιόλας) και άνοιγες με του octane το 1.8Τ που ήταν πολύ λιγότερα άλογα από 275, σου κάνανε πλάκα ο octane και ο alexk ότι σε περνούσανε και είχε γίνει θέμα στο φόρουμ.

Κατάλαβες τη συλλογιστική μου; :smokin:

andreas_R
18-05-10, 14:30
Ανοιξε κανενα παλικαρι απο εδω μεσα με το ασπρο honda civic του Speed factory?

EVANGELOS
18-05-10, 15:20
Πέρα από τη πλάκα για τα άλογά του πάει μπάλα το gti και αν θυμάμαι παλιά όταν ήσουν μαμά(μπορεί να είχες εξάτμιση κιόλας) και άνοιγες με του octane το 1.8Τ που ήταν πολύ λιγότερα άλογα από 275, σου κάνανε πλάκα ο octane και ο alexk ότι σε περνούσανε και είχε γίνει θέμα στο φόρουμ.

Κατάλαβες τη συλλογιστική μου; :smokin:

Kοίτα ο octane μπορεί να έλεγε ότι ήθελε ... ποτέ δε με πέρασε βέβαια ... όπως δε με πέρασε και ο Τονίνο ... και το μαύρο που δήλωνε 350 και μετά 280 στη συνάντηση των vag στο do it !!! http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=6271

όπως δε με πέρασες κι εσυ :D

Ελπίζω να κατάλαβες τη συλλογιστική μου :D

InsaneDriver
18-05-10, 15:29
όπως δε με πέρασες κι εσυ

Ελπίζω να κατάλαβες τη συλλογιστική μου :D
Ο οctane και ο alexk το λέγανε. Τι να πω. Έψαξα να βρω και το τόπικ με τις διαφωνίες άλλα δεν βρήκα κάτι. Προφανώς και δεν θα σε περάσανε παντού. Σε κάποια από τα ανοίγματα λέγανε ότι περάσανε και απλά για να σου υπενθυμίσω πως πάνε τα βελτιωμένα group vag το ανάφερα.

Έγραψα εγώ σαν συμπέρασμα συνολικό ότι σε περνάω? :bugeye:
Αν το βρεις κάπου γραμμένο να μου το πεις.
Εγώ είπα ακριβώς το συμπέρασμα που ΕΣΥ(και εγώ συμφώνησα) είπες αμέσως μετά τις δοκιμές.

Εσύ όμως το λες νομίζω ως γενικό συμπέρασμα οτί με περνάς.... :p:


Τέλος πάντων. :yippee:

sciroccoR
18-05-10, 16:22
Kοίτα ο octane μπορεί να έλεγε ότι ήθελε ... ποτέ δε με πέρασε βέβαια ... όπως δε με πέρασε και ο Τονίνο ... και το μαύρο που δήλωνε 350 και μετά 280 στη συνάντηση των vag στο do it !!! http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=6271

όπως δε με πέρασες κι εσυ :D

Ελπίζω να κατάλαβες τη συλλογιστική μου :D


Να ρωτησω κατι?ολο ποιοι δεν σε περασανε γραφεις,,,ποιοι σε περασανε ομως?υπαρχει εστω και ενας?μπα δεν πιστευω...

EVANGELOS
18-05-10, 16:33
Να ρωτησω κατι?ολο ποιοι δεν σε περασανε γραφεις,,,ποιοι σε περασανε ομως?υπαρχει εστω και ενας?μπα δεν πιστευω...

..Φέρνω ένα άλλο παράδειγμα ... εγώ με το cayman s του Γιωργάκη

το Μ3 ήταν ΠΟΛΥ πίσω από στάση , πίσω ή έστω μαζί (στην καλύτερη) από 1ες , μπροστά από 2ες αν πατάγαμε από 50 , κοπίο από 2ες αν πατάγαμε από 65

Αυτό τι σημαίνει ??? ... σημαίνει ότι σε συνθήκες ΚΟΝΤΡΑΣ ΤΟ Cayman του Γιωργάκη ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ !!! ...

Μάλλον είσαι απρόσεχτος ... δεν παρακολουθείς τι έχει γραφεί !!! ... περισσότερη προσοχή :D

Nick_compact
18-05-10, 17:09
π.σ. Επειδή ο ΝίκοςΚόμπακτ μου είπε να βάλω 60 κιλά βάρος και μετά να ΞΑΝΑ πατήσω του λέω να βάλει ο Χάρης το μαμά πρόγραμμα και να ξαναπατήσουμε ... πληροφοριακά με μαμά πρόγραμμα το 335 κόβεται από ότι μου είπαν τα παιδιά με Golf V 275 άλογα !!! ... ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... σε σχέση με την ΥΠΕΡΒΕΛΤΙΩΣΗ των bucket καθισμάτων που έχω κάνει !!!!

Αφού το βλέπεις έτσι, μπορούμε να πούμε και το αντίθετο. Μπορεί ο Χάρης να σκάσει μύτη με 60-70 κιλά λιγότερα (υποθετικά μιλώντας πάντα). Πόσο διαφορετικό θα ήταν το αποτέλεσμα πιστεύεις;
Εγώ δεν το βρίσκω τόσο τρομερό το ότι πέρασες από 2ες μεν, από εκεί που σε βολεύει δε και με τον άλλο να χαζεύει για το fair play και μόνο, ένα 335 με πρόγραμμα και cooler, με ένα Μ3 ελαφρωμένο (μπάκετ-μπαταρία-light ξήλωμα) και σφαιρικά βελτιωμένο στο μοτέρ (γνωστά, δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνονται). Έχει μετατραπεί σε άθλο το όλο θέμα, μήπως να γραφτεί και στο γκινες;

EVANGELOS
18-05-10, 17:35
Εσύ ήσουνα που θεωρούσες ότι το 335 με ένα πρόγραμμα θα γίνει πύραυλος ... εγώ δε μίλησα ποτέ όυτε για άθλο ούτε για τίποτα ... αν τώρα μπορεί ο Χάρης να βγάλει 60-70 κιλά ας το κάνει ...

εξάλλου τη σημασία του βάρους και πως αυτή ποσοτικοποιείται σε σχέση με την ισχύ την έχω αναλύσει θεωρητικά πολύ καιρό τώρα ... και την εφαρμόζω και εν τη πράξη στο αμάξι μου ... οπότε δε θα με βρεις αντίθετο στο ότι παίζει ρόλο το βάρος !!!

χαίρομαι παντως που επιτέλους συμφωνούμε ότι το 335 θέλει πολύ βελτίωση σε ισχύ και διάφορα περιφεριακά για να περάει ατμ 46 Μ3 ... το πρόγραμμα σκέτο ΔΕΝ αρκεί !!!

άσχετο ... είναι κανένας μέλος στο φανς να μας πει τι έγινε με τα ess τελικά ???????????? :D :D :D

Nick_compact
18-05-10, 17:58
Εσύ ήσουνα που θεωρούσες ότι το 335 με ένα πρόγραμμα θα γίνει πύραυλος ... εγώ δε μίλησα ποτέ όυτε για άθλο ούτε για τίποτα ... αν τώρα μπορεί ο Χάρης να βγάλει 60-70 κιλά ας το κάνει ...

Τελευταία φορά που μίλησα για 335i, πάνε κάτι χρόνια, όταν εσύ θεωρούσες ότι αυτά δεν θα πάνε 400ps με περιφεριακά 1ου σταδίου για κανένα λόγο, κι εγώ ότι stock με stock to 335 θα είναι πιο γρήγορο.

εξάλλου τη σημασία του βάρους και πως αυτή ποσοτικοποιείται σε σχέση με την ισχύ την έχω αναλύσει θεωρητικά πολύ καιρό τώρα ... και την εφαρμόζω και εν τη πράξη στο αμάξι μου ... οπότε δε θα με βρεις αντίθετο στο ότι παίζει ρόλο το βάρος !!!

Σαφώς και ξέρω ότι γνωρίζεις τι ρόλο παίζει το βάρος, έτσι λοιπόν καταλαβαίνεις ότι εδώ δεν είχαμε μάχη ενός βελτιωμένου και ελαφρωμένου 335 με ένα ελαφρωμένο και βελτιωμένο Μ3, καθώς το 335 δεν έχει ελαφρώσει καθόλου. Άρα μη γενικεύεις και λες ΠΑΛΙ ΤΟ Μ3 ΜΠΡΟΣΤΑ, γιατί αυτό το πάτημα δεν είναι αντιπροσωπευτικό του βελτιωμένο 335i vs βελτιωμένο E46 M3.

χαίρομαι παντως που επιτέλους συμφωνούμε ότι το 335 θέλει πολύ βελτίωση σε ισχύ και διάφορα περιφεριακά για να περάει ατμ 46 Μ3 ... το πρόγραμμα σκέτο ΔΕΝ αρκεί !!!

Όπως και πιο πάνω, γενικεύεις...

άσχετο ... είναι κανένας μέλος στο φανς να μας πει τι έγινε με τα ess τελικά ???????????? :D :D :D

Είναι αρκετοί από εδώ, δεν είναι δύσκολο να μάθεις....


Βλέπε bold παραπάνω..

EVANGELOS
18-05-10, 18:17
cool man !!! , μην το παίρνεις προσωπικά ...

Εξάλλου το αμάξι μου έτσι είναι τι να κάνω να το αλλάζω ανάλογα με το τι έχει ο καθένας ???

αν ειναι έτσι αφού είναι άδικο που άλλαξα καθίσματα ... ας βγάλει και το 335 ροπή να έχουμε την ίδια ... χαχαχαχα ... δεν πάιζουμε χαρτάκια ... ο καθένας πατάει με το αμάξι του με τα ΣΥΝ και τα ΠΛΗΝ ... αλλιώς δε θα κάναμε πατήματα θα παίζαμε υπερ-ατού !!! :D ...

το 335 βασίζεται στη ροπή από τα τούρμπο και την πολύ δύναμη χαμηλά και το Μ3 στην ευστροφία ,την κλιμάκωση και το βάρος ...

Το κάθε αμάξι έχει τα αρνητικά του του ,το ένα δε ξεκινάει από την ροπή , άλλο έχει πολύ βάρος , άλλο κακή κλιμάκωση , άλλο έχει μεγάλη τουρμπίνα και λαγκάρει , άλλο ειναι ατμ και χαμηλά σέρνεται , άλλο είναι πολύστροφο και δουλεύει μόνο ψηλά κλπ κλπ !!! ... έτσι είναι αυτά ...

και ακριβώς επειδή δε βγάζεις άκρη από το πληκτρολόγιο πας να δεις στην πράξη τι γίνεται ... εσύ όμως ΠΑΛΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΕΙΣ ... ενώ έχεις ΑΠΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

Όσον αφορά τη γενίκευση τι θέλεις ακριβώς να πεις ??? ... ποια γενίκευση έκανα ???

είπα πάλι το μι τρίο μπροστά ... έτσι δεν έγινε ??? :D

Nick_compact
18-05-10, 18:23
cool man !!! , μην το παίρνεις προσωπικά ...

Εξάλλου το αμάξι μου έτσι είναι τι να κάνω να το αλλάζω ανάλογα με το τι έχει ο καθένας ???

αν ειναι έτσι αφού είναι άδικο που άλλαξα καθίσματα ... ας βγάλει και το 335 ροπή να έχουμε την ίδια ... χαχαχαχα ... δεν πάιζουμε χαρτάκια ... ο καθένας πατάει με το αμάξι του με τα ΣΥΝ και τα ΠΛΗΝ ... αλλιώς δε θα κάναμε πατήματα θα παίζαμε υπερ-ατού !!! :D ...

το 335 βασίζεται στη ροπή από τα τούρμπο και την πολύ δύναμη χαμηλά και το Μ3 στην ευστροφία ,την κλιμάκωση και το βάρος ...

Το κάθε αμάξι έχει τα αρνητικά του του ,το ένα δε ξεκινάει από την ροπή , άλλο έχει πολύ βάρος , άλλο κακή κλιμάκωση , άλλο έχει μεγάλη τουρμπίνα και λαγκάρει , άλλο ειναι ατμ και χαμηλά σέρνεται , άλλο είναι πολύστροφο και δουλεύει μόνο ψηλά κλπ κλπ !!! ... έτσι είναι αυτά ...

και ακριβώς επειδή δε βγάζεις άκρη από το πληκτρολόγιο πας να δεις στην πράξη τι γίνεται ... εσύ όμως ΠΑΛΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΕΙΣ ... ενώ έχεις ΑΠΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

Όσον αφορά τη γενίκευση τι θέλεις ακριβώς να πεις ??? ... ποια γενίκευση έκανα ???

είπα πάλι το μι τρίο μπροστά ... έτσι δεν έγινε ??? :D

Σωστός έτσι έγινε... το Μ3 (που μου αρέσει πολύ περισσότερο από το 335i, για να σε προλάβω πριν αρχίσεις πάλι να λες παπαριές του στυλ ότι δεν φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι εσύ με το 316 σου, οι παλιοί θα θυμούνται) ήταν μπροστά. Είσαι σίγουρος όμως ότι θα βρεθούν και άλλα Μ3 μπροστά αν το δικό σου που λέγεται ότι γαμάει ήταν μπροστά λίγο..................;;;; Γι'αυτό σου λέω μη γενικεύεις ;)

EVANGELOS
18-05-10, 18:32
ξανα λέω cool man !!!

μη φουντώνεις !!! ... ούτε π@παριές σου έχω πει ποτέ ... ούτε ποτέ είπα το δικό μου γ@μαει ... και προφανώς θα βρεθούν άλλα Μ3 που θα χάσουν από το Χάρη και άλλα 335 που θα κερδίσουν εμένα !!!

και λοιπόν ???? ... δεν κάνουμε πρωταθλητισμό !!! ... εγώ λέω τι έχει συμβεί με μένα έως τώρα ... αν δεχτεί να πατήσουμε ο Στράτος λογικά θα λέω ότι έφαγα τσούνα από 335 ... και θα ξεκαθαρίσει το θέμα τι γίνεται και με τα 420 άλογα ... τόσο απλά είναι τα πράγματα !!!

p.s. πάλι δεν κάνω quote για τον γνωστό λόγο

stratos
18-05-10, 18:42
...

χαίρομαι παντως που επιτέλους συμφωνούμε ότι το 335 θέλει πολύ βελτίωση σε ισχύ και διάφορα περιφεριακά για να περάει ατμ 46 Μ3 ... το πρόγραμμα σκέτο ΔΕΝ αρκεί !!!

Αρκεί και παρά-αρκεί. Ο Χάρης ζήτησε μαμά Μ3 και του έκατσε ένα λίγο ελαφωρωμένο και βελτιωμένο ατμοσφαιρικά. Αρα η παραπάνω υπόθεση είναι λάθος.


Λοιπόν, το 335 πριν 3 χρόνια μόνο πρόγραμμα δεν το είχες περάσει απο δευτέρες? Αν θες δοκιμάζεις και εμένα δευτέρες να δούμε πραγματικά διαφορές. Δέχεσαι?

EVANGELOS
18-05-10, 18:52
Αρκεί και παρά-αρκεί. Ο Χάρης ζήτησε μαμά Μ3 και του έκατσε ένα λίγο ελαφωρωμένο και βελτιωμένο ατμοσφαιρικά. Αρα η παραπάνω υπόθεση είναι λάθος.


Λοιπόν, το 335 πριν 3 χρόνια μόνο πρόγραμμα δεν το είχες περάσει απο δευτέρες? Αν θες δοκιμάζεις και εμένα δευτέρες να δούμε πραγματικά διαφορές. Δέχεσαι?

Στράτο ο Χάρης ζήταγε μαμά Μ3 Ε46 και επειδή ΔΕΝ έβρισκε ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΑΜΕ !!!

Μάλιστα τη μια μέρα που δε μπορούσα ... ως σωστός κοντρέρ μου έκανε και πλάκα ...

Συνεπώς δε ζήτησα εγώ από το Χάρη.

Το 335 του Πάνου335 το είχα περάσει πριν από 2 χρόνια ... όμως αυτό ΔΕΝ ήτανε 420 άλογα και φόραγε ΜΟΝΟ πρόγραμμα ... και πάλι ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ πάτησα 2ες

Μαζί αν θέλεις θα πάμε ΣΤΑΣΗ και ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ και 1ες !!! ... οπως είχαμε συμφωνήσει εξάλλου.

Το να πάμε 2ες είναι

http://www.sigmalive.com/simerini/news/police%20and%20courts/87983

stratos
18-05-10, 18:54
Στράτο ο Χάρης ζήταγε μαμά Μ3 Ε46 και επειδή ΔΕΝ έβρισκε ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΑΜΕ !!!

Μάλιστα τη μια μέρα που δε μπορούσα ... ως σωστός κοντρέρ μου έκανε και πλάκα ...

Συνεπώς δε ζήτησα εγώ από το Χάρη.

Το 335 του Πάνου335 το είχα περάσει πριν από 2 χρόνια ... όμως αυτό ΔΕΝ ήτανε 420 άλογα και φόραγε ΜΟΝΟ πρόγραμμα ... και πάλι ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ πάτησα 2ες

Μαζί αν θέλεις θα πάμε ΣΤΑΣΗ και ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ και 1ες !!! ... οπως είχαμε συμφωνήσει εξάλλου.

Το να πάμε 2ες είναι

http://www.sigmalive.com/simerini/news/police%20and%20courts/87983

Στάση δεν πατάω. Δεν θα χαλάσω τον συμπλέκτη μου για ένα Μ3άκι που του ρίχνω έτσι και αλλιώς. Θες ρολαριστές πρώτες στην καλήτερη?

EVANGELOS
18-05-10, 19:02
Στάση δεν πατάω. Δεν θα χαλάσω τον συμπλέκτη μου για ένα Μ3άκι που του ρίχνω έτσι και αλλιώς. Θες ρολαριστές πρώτες στην καλήτερη?

χαχαχαχαχαχα ... Αφού ΔΕΝ πατάς ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ οτι ρίχνεις στο Μ3άκι έτσι και αλλιώς ????

διάβασες τα ταρό ??? ... το είπε η Άση Μπίλιου ??? ... το έγραψε ο Αστρολόγος Μαίου ???

αν χαλάει ο συμπλέκτης στα 335 όταν ξενικάνε ΔΕ ΦΤΑΙΩ εγώ !!!

Αν δεν πατάς πες το να μη το ταλαιπωρούμε άλλο ... να την ΞΑΝΑ πάρω στα χαρτιά :D

stratos
18-05-10, 19:08
Εχω σουβλίσει αρκετά Μ3 Ε46 και μερικά Ε92... Τι νομίζεις στο δικό σου θα κολλήσω? Αμα θες πάτα δευτέρες απο όσα χιλιόμετρα θές. Εγώ σου έκανα την προσφορά... Θες? Αν δεν θες φαίνεται ποιός την πήρε στα χαρτιά.

EVANGELOS
18-05-10, 19:17
χαχαχαχα πλάκα κάνεις τώρα μάλλον ?????????? ... προκαλείς ρολ 2ες ατμ Μ3 Ε46 και έχεις 60 κιλα ροπή !!! ... χαχαχαχαχαχαχα ... θες να πάμε και 6ες ???? ...

άσε μας ρε συ Στράτο ... νόμιζα ότι μιλάγαμε σοβαρά ...

Αν με 420 άλογα 335 φοβάσαι να πατήσεις με ατμ Μ3 Ε46 με κλειστό μοτέρ τι να πω !!!!

την πήρα ΠΑΛΙ στα χαρτιά λοιπόν !!! ...

Sokin M3
18-05-10, 19:20
Εχω σουβλίσει αρκετά Μ3 Ε46 και μερικά Ε92... Τι νομίζεις στο δικό σου θα κολλήσω? Αμα θες πάτα δευτέρες απο όσα χιλιόμετρα θές. Εγώ σου έκανα την προσφορά... Θες? Αν δεν θες φαίνεται ποιός την πήρε στα χαρτιά.

Στρατο απο 2ερες θελω εγω καποια στιγμη να το δουμε......φιλικα παντα

Sokin M3
18-05-10, 19:21
την πήρα ΠΑΛΙ στα χαρτιά λοιπόν !!! ...
αρρωστος κοντρακιας οπως παντα

EVANGELOS
18-05-10, 19:22
:D ... αν δε είναι 100 άλογα πάνω ο Στράτος δεν πατάει ... αφού τα σουβλίζει λέμε ...

Κάτι μου λεει ότι και με σένα εγγράφως θα λήξει !!!

EVANGELOS
18-05-10, 19:31
Εδώ το σχετικό έγγραφο για όποιον το χρειαστεί

Sokin M3
18-05-10, 19:46
αυτα ειναι....και οργανωτικος οπως παντα.....αλλα ο Στρατος δεν εχει προβλημα

παταει και απο 2ρες μαζι μου

InsaneDriver
18-05-10, 20:43
είπα πάλι το μι τρίο μπροστά ... έτσι δεν έγινε ??? :D


Πάτησα με το 335 του Χάρη που φοράει και Ιντερκούλερ ... ΠΑΛΙ ΡΟΛΛ ... και ΠΑΛΙ ΤΟ Μ3 ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ...

Βαγγέλη να σε ρωτήσω κάτι; Είχαμε κανονίσει κάποια κόντρα όπου βγάλαμε το συμπέρασμα ότι ήσουν μπροστα;
Δεν κανονίσαμε όπως εσύ μου είπες να πάμε από 2ες να δοκιμάσουμε και πάνω στο χαβαλέ είπα πάμε και 1ες, εσύ είπες πάμε και 3ες κτλπ κτλπ;
Εσύ ο ίδιος δεν είπες ότι 1ες είσαι μπροστά, 2ες είμαστε μαζί όταν φεύγουμε σωστά και 3ες είμαι μπροστά;

Πως μετά βγαίνεις και λες το Μ3 ήταν μπροστά δηλαδή; Με άκουσες εμένα να πω το 335 ήταν μπροστά ή να κρατάω το άνοιγμα που με βολεύει; Εγώ νόμιζα ότι θα δοκιμάζαμε να δούμε τι συμβαίνει γενικά, χωρίς κόμπλεξ κτλπ. Αν ήταν έτσι να υπήρχε τέτοια κοντράδικη διάθεση θα έλεγα και εγώ να ανοίγουμε λίγο χαμηλότερα από τα 60-65 της 2ας, θα έφευγα από τις κόρνες όπως και εσύ πάντα λίγο νωρίτερα, θα έκοβα όταν έφευγες νωρίτερα από το σωστό και μετά θα ήταν ίσως διαφορετικό το αποτέλεσμα και εκεί. Όπου μου έλεγες και από ότι χιλιόμετρα έλεγες άνοιγα χωρίς διαφωνία.
Και αφού λες στο τέλος ότι είναι από 1 νίκη και ένα ισόπαλο, αρχίζεις τα περίεργα με τις αντιπαλότητες του παρελθόντος και πας να βγάλεις τα αποθημένα σου. Αν ο καημός σου είναι να λες ότι περνάς ένα 335 σαν το δικό μου και από 1ες και από 2ες και παντού, τότε να στο κάνω το χατήρι.
Πραγματικά δεν έχω ίχνος θυμού από την όλη ιστορία, μόνο λίγο απογοήτευση γιατί δεν περίμενα να φτάσει εδώ...

Πραγματικά δεν περίμενα να καταλήξει σε τέτοιο κλίμα η ιστορία, αν και με προειδοποιήσαν.

Γνωστοί είμαστε όλοι πια μεταξύ μας, άρα το να πέφτουμε από τα σύννεφα με τις αντιδράσεις του άλλου δεν έχει νόημα.
Α ρε fairy πόσο δίκιο έχεις...

EVANGELOS
18-05-10, 21:07
Xάρη τελικά για να καταλάβω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ πήγαμε να κάνουμε ??? πιρουέτες ???

Δηλαδή όταν 2 αμάξια φέρουν αυτά τα αποτελέσματα

αμάξι Α από 1ες μπροστά

αμάξι Α από 2ες μπροστά

αμάξι Α από 2ες πάλι μπροστά

αμάξι Β από 2ες κοπίο με το Α

αμάξι Β από 3ες μπροστα

Δεδομένου και ότι ΔΕ νοείται κόντρα από 3ες ... ούτε καν από 2ες μεταξύ ατμ και τουρμπάτου

Πες μου εσύ από τα παραπάνω τι συμπέρασμα βγάζεις

ΠΟΙΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΡΟΥΣ ΚΟΝΤΡΑΣ ???

... καλά τα φιλικά και χωρίς παρεξηγηση και οι δοκιμές κλπ κλπ ...

ΑΛΛΑ ΑΝ τα αποτελέσματα ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ... ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ???? ...

ούτε ο Οντυ δεν τα λέει αυτά ρε Χάρη !!!!!! :D

sciroccoR
18-05-10, 21:23
σου βρηκα 135 με προγραμμα και εξατμισεις αυτοματη
,,,θασαι παλι μπροστα σιγουρα,,,απο τα 22μεχρι τα 31 χιλιομετρα ...μετα στην καρφωτη αλλαγη σου παλι λιγο μπροστα απο 58 εως 63 χιλιομετρα και μετα βλεπουμε παντως γενικα μπροστα και με μπουγκατι βειρον σιγουρα κοπια ι αντε μιση καροτσα πισω,,,,

InsaneDriver
18-05-10, 21:27
Είσαι πολύ έξυπνος για να καταλάβεις και όσο και να προσπαθείς να ισιώσεις τι γωνίες πηγαίνοντας από τη σοβαρότητα στον χαβαλέ και ανάμεσα, είναι προφανές το τι συμβαίνει.

Εγώ Βαγγέλη είμαι εγώ και ξέρω τι λέω και τι δεν λέω. Δεν έχω αποθημένα, ούτε ξεπερνάω τα όρια και την αλήθεια για να αυτοϊκανοποιηθώ.
Νόμιζα ότι πέρα από τον χαβαλέ και το στυλ που έχεις στο φόρουμ, ότι ήξερες να κρατάς μια σοβαρότητα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σε αυτά που εσύ ο ίδιος δηλώνεις και να μην τα αλλάζεις αργότερα.

Κρατάω λοιπόν αυτό που είπε ο Fairy και προφανώς προσπερνάς γιατί η αλήθεια δεν είναι ωραία και αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ στο όλο θέμα γιατί δεν προσφέρει σε κάτι άλλο η συζήτηση. Σε λίγο θα αναιρείς ακόμα και τον εαυτό σου.

Υ.Γ: Οddy λέει και το διάσημο: εμείς θα λέμε ότι είμασταν μπροστά... Είναι η νέα σου ατάκα μάλλον.

Sokin M3
18-05-10, 21:35
σου βρηκα 135 με προγραμμα και εξατμισεις αυτοματη
,,,θασαι παλι μπροστα σιγουρα,,,απο τα 22μεχρι τα 31 χιλιομετρα ...μετα στην καρφωτη αλλαγη σου παλι λιγο μπροστα απο 58 εως 63 χιλιομετρα και μετα βλεπουμε παντως γενικα μπροστα και με μπουγκατι βειρον σιγουρα κοπια ι αντε μιση καροτσα πισω,,,,

το 1.35 θα με ενδιεφερε......απο βδομαδα θα στειλω πμ.....

ευχαριστω

stratos
18-05-10, 21:41
αυτα ειναι....και οργανωτικος οπως παντα.....αλλα ο Στρατος δεν εχει προβλημα

παταει και απο 2ρες μαζι μου

Δεν έχω κανένα πρόβλημα Νίκο. Μόλις έρθω Ελλάδα την Κυριακή κανονίζουμε να βρεθούμε. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ευάγγελε λέγε οτι θες. Μόνο και μόνο απο τον τρόπο σου δεν αξίζει να "σπάσω" το αυτοκίνητο μου καθόλου. Δεν ανοίγω απο εκεί που βολεύει εσένα και να μείνω χωρίς συμπλέκτη. Εσύ κάνεις κοκο και δεν ανοίγεις με εμένα.


Δεν μπορώ να καταλάβω. Το αμάξι του Χάρη κατα τον Vishnu είναι 390 άλογα. Φοβάσει με το δικό μου που είναι 26 ίππους παραπάνω? Που είναι τουλάχιστον 100-150 κιλά πάνω? Που είμαι κουλάδι και δεν μπορώ να αλλάξω? Που έχω μόνο 13.000 στο μοτέρ? Ε ναι, φυσικά, πρόβλημα μου. Τουλάχιστον όλοι βλέπουν ποιος έχει θέμα και δεν ανοίγει.

saikoE39
18-05-10, 22:36
Εδώ το σχετικό έγγραφο για όποιον το χρειαστεί

Δεν την παλευεις......:rockon:


Παντως με ολα αυτα που γραφεις..και τον τροπο που τα γραφεις....δεν θα απορω αν σε πλακωσει κανενας στις φαπες στο μελλον:nutkick:..!!!!!



Ο χαρης σε ηθελε για δοκιμη...να δει απλα τι κανει το αμαξι του.....και εσυ το γυρισεις σε κοντερ-ποστ.....μεγα @@@@@ σου..!!!!!!!


Εγω αυτό που κατάλαβα είναι οτι υπό προϋποθέσεις είσαι μπροστα….και υπο προϋποθέσεις είναι μπροστά το 335..!!!
Ότι και να λες…οσο εριστικά και να απαντας…ότι παπαρο ατάκα και να πετάς …μόνο το μυαλό σου ταΐζεις με την ευχαρίστηση ότι κατάφερες και πάτησες ένα 335 με πρόγραμμα ….α..και κουλερ..!!!!!
:whip:

Sokin M3
18-05-10, 23:11
ενταξει ρε παιδια.....δεν ειπε και τιποτα ο Ευαγγελος

stelmaniac
18-05-10, 23:49
ο Χαρης ειναι απο την αρχη αρκουντως σοβαρος, μετρημενος και ωριμος στα γραπτα του...ο Ευαγγελος (περιεργως) ευτελισε το θρεντ με τις παιδικοτητες και την πρωτοφανη ανωριμοτητα που εδειξε σαν να περιγραφει μια κοντρα με παπακια μεταξυ 20αρηδων...Πραγματικα εκπλησομαι με τον βαγγελη που αυτη τη φορα εχασε τη μπαλα...

Παντα εχθρικα...:icon_kidr

Fairytale
19-05-10, 07:08
http://www.youtube.com/watch?v=i_hP4ZycbFU
Δεν πάμε για κανά ποτάκι, να αρπαχτούμε face to face και να τελειώνουμε με τα "φιλικά" σας πατήματα;
C U out there

NICK_M3
19-05-10, 09:08
ρε παίδες γιατί πρέπει αναγκαστηκά να είναι το ύφος του βαγγέλη επιθετικό???
δεν καταλαβαίνω...τουλάχιστον οι περισσότεροι που μιλάνε εδω τον ξέρουν τον π@παρα πως μιλάει...
προσωπικά στα πόστ του βαγγέλη απλά κλάνω στο γέλιο...

@ Insane ( fairy ειναι username δεν γράφω greeklish..χαχαχαχα!! ) ρε ψηλέ σε έχει πειράξει το πολύ οξυγόνο εκει πάνω που είναι η κεφαλή σου???? αφου ξέρεις οτι ο παπαρίγκος ο βάγγ έτσι μιλάει χωρίς να εννοεί κακίες!! γιατί πρέπει οπωσδήποτε να επηρεάζεσαι και να πάει να χεστεί και το θέμα αυτό...τα γεγονότα λέει ο παλήκαρος και είπε οτι σε διάφορες συνθήκες το 335 είναι μπροστά και σε άλλες πίσω...τι πιο απλό ρε παληκάρια??? εεεεε??? θα με κάνετε σε λίγο να νευριάσω κ ξέρετε μετά πόσο ευγενής είμαι!!!
ΨΗΛΕ άσε τα μπερδεγουέει στο κεφάλι σου και σκέψου οτι μιλάς με τον βάγγο!!!!

@sokin : εσύ δεν υπάρχεις πουθενά δεν σε ασχολούμαι μαζί σου!!!!:owned:

@ stratos : αγορίνα μου το να ανοίξεις στάση με κάποιον 2-3-10 φορές δεν χαλάει το αμάξι σου!!! εγγυημένο αυτό!!! αλλιώς θα ήτανε για πέταμα όλα τα μπεμπέ...
πιο πολύ θα την ακούσει το 46 στο πλαίσιο παρά το 92 στο δίσκο...
για αυτό να είσαι σίγουρος...
μπορείς όμως να πάς απο 1ες ρολλ σε καλά χλμ που είναι οτι πιο ιδανικό...

μην ξεχνάς οτι αν δεν θέλεις να ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που κάνουν το "πάτημα" τρόπο ζωής και το αυτοκίνητο προέκταση του μικρου ( πιθανότατα ) μορίου τους πρέπει να κάνεις "δοκιμές" όποτε έχεις ευκαιρία ώστε να ευχαριστιέσαι το αμάξι οσο το δυνατόν περισσότερο...

αυτός είναι και ο τρόπος υπαρξής του...
και πρέπει να το κάνεις αυτό με άτομα που ξέρουν απο χαβαλέ και καλή παρέα...

και πίστεψε με ο evangelos είναι τέτοιο παιδί ( τρόπος του λέγειν παιδί ο κωλό γερος...χαχαχαχα) αν πάς το αμάξι σου στάση ή 1ες θα πάει και 2ες να είσαι σίγουρος....έχω καταλάβει οτι και εσύ είσαι οκ παιδί απο τα γραφόμενα σου και θα δείς οτι κ ο παπαρίγκος ο άλλος επίσης είναι γαμώ τα κωλοπαιδάκια...( θα αρχίστε μετά και τα μαθηματικά και τις λοιπές ακαταλαβίστικες μ@λακίες που λέτε και θα βρίζω απο απέναντι!!!!!:smokin: )

εν ολίγις μεταξύ γνωστών να μην έχεις πρόβλημα με το αμάξι και να δηλώνεις
" το πατάω και δεν με ενδιαφέρει"......

μέγα λάθος...ρίξτο πιο πολύ στον χαβά και εσύ όπως και πολλοί απο μας και θα περάσεις καλύτερα με την λαμαρίνα σου και θα βγάλεις και τα λεφτάκια που τόσο δύσκολα έδωσες για να το πάρεις και να το χαρείς.....

οπότε κανόνιστε για κανα καφέ να τα πούμε να δούμε καμιά δοκιμή και να περάσουμε λίγο καλα....ΑΙΝΤΕΕΕΕΕΕ !!!!!

andreas_R
19-05-10, 09:17
Ελα Nick αστα αυτα που ξερεις και την επομενη φορα που θα σε δω στην Καλαματα (Πρωτομαγια σε ειδα) θα με κερασεις βολτα και εγω γλυκο στον Αθανασιου!!!! χαχαχα

NICK_M3
19-05-10, 09:22
Ελα Nick αστα αυτα που ξερεις και την επομενη φορα που θα σε δω στην Καλαματα (Πρωτομαγια σε ειδα) θα με κερασεις βολτα και εγω γλυκο στον Αθανασιου!!!! χαχαχα

Κάνεις πλάκα!!!!
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΡΕ Μ@ΛΑΚΑ ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΕΣ !!!!!!!! ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

θα είμαι απο παρασκυεή κατω !!!!!!

andreas_R
19-05-10, 09:29
Κάνεις πλάκα!!!!
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΡΕ Μ@ΛΑΚΑ ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΕΣ !!!!!!!! ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

θα είμαι απο παρασκυεή κατω !!!!!!

Ημουν για φαγητο ρε συ και ακουω κατι να παιρνει μπρος και λεω κατι
καλο θα ειναιι μετα βλεπω m3 βλεπω ζαντες και φρενα και λεω αυτος ειναι
αλλα που να σηκωνομουν να φωναξω προσπαθουσα να καταπιω:yippee::yippee::yippee:

Το ψηνω και εγω αλλα δε ξερω αν θα ταιριαξει να κατεβω

6zylindermaniac
19-05-10, 09:42
Θα πω του nikos_kalantas να γράψει το πάτημα στο dragster και να σας κανονισει επαναληπτικη. Ο νικητής θα πάρει τις σαγιονάρες δώρο, μόνο 45€!!

chief
19-05-10, 12:03
Να πω και εγω την γνωμη μου,
Ο Χαρης ζητησε να ανοιξει με ενα Μ3 μαμα για να δει σε πιο επιπεδο ειναι το αμαξι του εχοντας σαν μετρο συγκρισης ενα Μ3 μαμα. Αφου δεν βρεθηκε κανεις πηγε με τον Βαγγελη και σε συνθηκες κοντρας (1ες ρολλ ) εχασε 1-1,5 αμαξι. Εγω αν και εχασε απο τον Βαγγελη πιστευω οτι ειναι πιο γρηγορος απο ενα μαμα Μ3. Εχω ανοιξει εγω προσφατα με το αμαξι μου που ειναι Μ3 καραμαμα με 335 που φορουσε μονο προγραμμα (ετσι ελεγε τουλαχιστον)απο πρωτες ρολλ και με προσπερασε στα 180 χιλιομετρα περιπου και μου εκανε και 2 κενα το 335. Ετσι πιστευω, και ξεροντας οτι και το αμαξι του Ευαγγελου ειναι αρκετα πιο γρηγορο απο το δικο μου, οτι ο Χαρης ειναι μπροστα απο Μ3 μαμα τουλαχιστον απο 1ες ρολλ. Απο σταση μαλλον θα ειναι πισω...

Οσον αφορα τον Ευαγγελο τωρα,
ο ανθρωπος επι της ουσιας δεν ειπε και κατι λαθος.
Ειπε οτι σε ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΟΝΤΡΑΣ ειναι μπροστα απο 335i με προγραμμα. Αυτη ειναι η αληθεια και αυτο ειναι το αποτελεσμα. Ακομη φαινετε οτι στην πραγματικη ζωη δεν ειναι ουτε καν κομπλεξικος αφου εκανε ανοιγματα απο 2ες και απο 3ες. (αν και εμενα αυτο μου δειχνει οτι δεν ειναι και καθαροεμος κοντρακιας:D)
Επειδη ειναι σπαζαρχιδης ομως και γραφει συνεξαρια, χαθηκε μεσα στα πολλα και η αληθεια και η ουσία...
Εμ παση περιπτωση θα φαει μαλλον απο τον Στρατο τσουνα και θα πονεσει ....:D:D:D


Να συνεχισουμε το προγραμμα μας με νησιωτικα τραγουδια και χορό...

M3_GEO
19-05-10, 14:40
τωρα το πηρα χαμπαρι το thread χαρη αμα θες παμε να δοκιμασουμε μαζι εχω ενα μ3 μαμα τελιος μονο καταλυτες φοραω και τιποτα αλλο :)

stelmaniac
19-05-10, 15:10
διευκρινισα οτι πρωτη φορα ο βαγγελης(κατα τη γνωμη μου)εδωσε δειγματα τετοιας γραφης αφου γενικα ειναι ενα απο τα πιο εγκεφαλικα κωλοπαιδια του φορουμ..!!!!.αλλα σε μια ενοτητα που εχει ζοφερο παρελθον και προσπαθουμε να την νεκραναστησουμε,δεν πρεπει ποτε να οξυνουμε τα πνευματα και να μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε ωριμοι να κανουμε κοντρες χωρις να μαλωνουμε στο τελος.

EVANGELOS
19-05-10, 15:42
Kαλά οκ ...

το γυρίσαμε στη φιλοσοφία !!!

Όταν βρεθεί άλλο ατμ Μ3 (με κλειστό μοτέρ) να παει ΠΙΟ ΦΙΛΙΚΑ με 335 με πρόγραμμα από μένα (μέχρι και 3ες πήγα) τα λέμε !!!

Τελικά τα πράγματα είναι απλά και μάλλον φταίω εγώ που προσπάθησα να γίνω αναλυτικός ... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ

Λοιπόν εγώ τα συμπέρασματα που έβγαλα είναι τα εξής

α) 335 με πρόγραμμα και i/c είναι πίσω από το Μ3 μου

β) το α) δημιούργησε πολλά προβλήματα σε πολλους εδώ μέσα

βιε βιε ...

p.s. Στράτο όταν βρεις αμάξι που να ΜΗ ΣΠΑΕΙ όταν κάνει κόντρες πες μου να πατήσουμε ... μέχρι τότε θα προσπαθήσω να καθαρίσω το γραφείο από τα πούπουλα γιατί δε μπορώ να δουλέψω εδώ μέσα !!! :D

sciroccoR
19-05-10, 16:38
πεταξτε ολοι τις 335 και τις καυμαν ...ερχετε η μ3 ε46 ,,,,ε ρε γλεντια εχει καταντησει πολυ αστειο το θεμα...

super duper
19-05-10, 16:57
παιδια, ειχα καιρο να μπω και εκατσα και διαβασα απο την αρχη ολο το thread.Η προσωπικη μου αποψη είναι ότι ξεφυγε λιγο το θεμα. Εγω για κοντρες ξερω περισσοτερα για μηχανες λόγω τρέλας, εκεινο που νομιζω οτι μετρα είναι η αφετηρία και ο τερματισμός με 1-2-3-4-5-6ες. Το αποτελεσμα παντα εχει ενα πρωτο και ενα δευτερο και οφειλεται και στο αυτοκινητο και στο οδηγο και σε πολλα αλλα. Οποτε καλο ειναι να διασκεδασεις να εκτονωθείς και η ζωή συνεχίζεται

stratos
19-05-10, 18:40
Αμα θες να πάς στάση πήγαινε με κανένα Evo να το μετρήσεις... αν μπορείς. Ωρες ώρες δεν σε καταλαβαίνω, αυτοκίνητο με κοντό διαφορικό, ελάφρωμα, καβούκες που βγάζει όλη του την δύναμη στις ψηλές στροφές και φοβάται ένα άλλο που έχει τουλάχιστον 150 κιλά παραπάνω και βγάζει την δύναμη του στις μεσαίες. Κρύφτηκες στο καβούκι σου για τα καλά....

Ελα Ευάγγελε, σε φωνάζουν... άκου το κάλεσμα

http://www.youtube.com/watch?v=VbNxugO-uf0

EVANGELOS
19-05-10, 20:11
Στρατούλη βαρέθηκα ρε συ !!!

αφού δεν πατάς στάση με 420 αλογα άσε αυτά τα θρέντ και ξαναδες τη δυναμομέτρησή σου να γουστάρεις !!! ... μετά πήγαινε και καμια εκδρομούλα για λουκάνικα και ρολαριστές 6ες

μας φλόμωσες στο κοκοκο ρε μαν ...

stratos
19-05-10, 21:12
Στρατούλη βαρέθηκα ρε συ !!!

αφού δεν πατάς στάση με 420 αλογα άσε αυτά τα θρέντ και ξαναδες τη δυναμομέτρησή σου να γουστάρεις !!! ... μετά πήγαινε και καμια εκδρομούλα για λουκάνικα και ρολαριστές 6ες

μας φλόμωσες στο κοκοκο ρε μαν ...

Πραγματικά επειδή σε βαρέθηκα και εγώ πιο πολύ.

700 μέτρα ρολαριστές 1ες απο 40 km/h μόνο Α.Ο.

EVANGELOS
19-05-10, 21:18
Πάλι τα ίδια ρε Στρατούλη ???

Είπαμε ΣΤΑΣΗ και μετά ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ θα σε πάω και ρολ 1ες ...

έχω βαρεθεί να το γράφω ...

πάνω που καθάρισα τα πούπουλα ρε γμτ !!!!

Geo_3D
19-05-10, 21:22
Παιδια δεν εχει λογο να συνεχιστει αλλο το παραμυθακι...απλα εσεις οι 2 δεν προκειται να πατησετε ποτε!Να το κλεισουμε το θρεντ να τελειωνουμε???

Dim77
19-05-10, 21:25
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί μου δημιουργήθηκε απορία.
Με μία εκκίνηση ψιλοσβέλτη (που δε θα χρειαστεί και τίποτα ιδιαίτερο με τη ροπή του Στράτου, δε μιλάμε για κανένα μοτέρ κούφιο, με ροπή στις 5500rpm) θα υποστεί φθορά ο συμπλέκτης?
Δηλαδή έχεις ένα αυτοκίνητο που σε μια ανάγκη που θα φύγεις λίγο απότομα θα σου μείνει?

Αν είναι έτσι ο συμπλέκτης δε θα την παλεύει γενικά μετά από γρήγορη οδήγηση (χωρίς ξεκινήματα) και δε πρέπει να σας βγάζει πάνω από 20.000χλμ .

Υ.Γ. Είναι ερώτηση πραγματική καθώς με το δικό μου αυτοκίνητο (και με άλλα) δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο σχεδόν ποτέ.

stratos
19-05-10, 21:26
Ναι Γιώργο κλείστο. Χαρηστικά δεν χαρίζουμε κάστανα. Η προσφορά έγινε και τα πούπουλα έπεσαν. Απο εκεί και πέρα δεν έχει νόημα

stratos
19-05-10, 21:31
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί μου δημιουργήθηκε απορία.
Με μία εκκίνηση ψιλοσβέλτη (που δε θα χρειαστεί και τίποτα ιδιαίτερο με τη ροπή του Στράτου, δε μιλάμε για κανένα μοτέρ κούφιο, με ροπή στις 5500rpm) θα υποστεί φθορά ο συμπλέκτης?
Δηλαδή έχεις ένα αυτοκίνητο που σε μια ανάγκη που θα φύγεις λίγο απότομα θα σου μείνει?

Αν είναι έτσι ο συμπλέκτης δε θα την παλεύει γενικά μετά από γρήγορη οδήγηση (χωρίς ξεκινήματα) και δε πρέπει να σας βγάζει πάνω από 20.000χλμ .

Υ.Γ. Είναι ερώτηση πραγματική καθώς με το δικό μου αυτοκίνητο (και με άλλα) δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο σχεδόν ποτέ.

Καλησπέρα Dim77. Το αυτοκίνητο έχει απο δυναμομέτρηση στο Power 58.6 kgm ροπής. Μάλλον τότε τόσο είχε, και 416 bhp. Γνωστό 335 κοντινής ίσως και μεγαλήτερης δύναμης άλλαξε συμπλέκτη στα 25.000 km χωρίς ούτε μία εκείνηση, μόνο πατήματα απο 3ες. Οπότε δεν πρόκειται να ταλαιπωρήσω το αυτοκίνητο μου. Δέχτηκα απο πρώτες αλλά είδαμε τι έγινε.

Η πέμπτη ταχύτητα που έγινε η μέτρηση είναι 1:1. Αρα με την πρώτη σε κλιμάκωση 4.055:1 ο συμπλέκτεις τρώει 240 kgm ροπής. Όχι δεν κάνω εκκίνηση

Dim77
19-05-10, 21:50
Γνωστό 335 κοντινής ίσως και μεγαλήτερης δύναμης άλλαξε συμπλέκτη στα 25.000 km χωρίς ούτε μία εκείνηση, μόνο πατήματα απο 3ες.

Δεν είναι λίγο ξενερωτικό αυτό?
Μήπως το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να βελτιωθεί, είναι ο συμπλέκτης?
Είναι πολύ κοντινή η ημερομηνία λήξης σε ένα κρίσιμο ''εξάρτημα'', που αν φθείρεται τόσο γρήγορα, μπορεί ίσως και να σε αφήσει όπου νάναι (εν μέσω ενός ταξιδιού π.χ.).

Ξέχασα. (edit)

Πάντως και το να κάνεις συνέχεια αλλαγές καρφωτές (είτε από 3η-4η κλπ.) δε σημαίνει ότι τον ταλαιπωρείς λιγότερο τον συμπλέκτη.

Dim77
19-05-10, 22:01
να συμβεί κάτι ανάλογο με αυτό που συνέβη στην Αργεντινή.

Στην Αργεντινή με το που έλαβε δράση το Δ.Ν.Τ., ο κόσμος βγήκε με τσεκούρια, χαντζάρες και πριόνια στους δρόμους και εισέβαλαν σε τράπεζες στα Μ.Μ.Ε. και σε κυβερνητικά κτίρια, σφάζοντας και αποκεφαλίζοντας

Έβλεπες ανθρώπους αποφασισμένους για όλα. Άνθρωποι που δεν έμοιαζαν πλιατσικολόγοι. Ακόμα και μεσήλικες, σίγουρα πολλοί είχαν οικογένειες. Μου έκανε εντύπωση. Έβγαιναν και συγκρούονταν με ότι έβρισκαν. Ξύλα, πέτρες.

[/url]

Όχι τίποτα άλλο, θα πάθουμε κανά τέτοιο και θα έρχεται ο κόσμος με τα τσεκούρια και δε θα μπορείτε να ξεκινήσετε απότομα για να γλυτώσετε. :D

stratos
19-05-10, 22:04
Δεν είναι λίγο ξενερωτικό αυτό?
Μήπως το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να βελτιωθεί, είναι ο συμπλέκτης?
Είναι πολύ κοντινή η ημερομηνία λήξης σε ένα κρίσιμο ''εξάρτημα'', που αν φθείρεται τόσο γρήγορα, μπορεί ίσως και να σε αφήσει όπου νάναι (εν μέσω ενός ταξιδιού π.χ.).

Ξέχασα. (edit)

Πάντως και το να κάνεις συνέχεια αλλαγές καρφωτές (είτε από 3η-4η κλπ.) δε σημαίνει ότι τον ταλαιπωρείς λιγότερο τον συμπλέκτη.

Ο συμπλέκτης είναι για 42 kgm ροπής του εργοστασιακού, όχι για τα 59-60 που πάει ένα αυτοκίνητο πρώτου σταδιού (αμα μπούν και άλλα turbo τότε....).

Υπάρχει λύση απο άλλες εταιρίες. Αλλά έτυχε και έκατσα στην θέση του οδηγού και πάτησα έναν τέτοιο συμπλέκτη. Τα προβλήματα στο γόνατο και στην μέση είναι θέμα χρονου τόσο σκληρός που είναι. Επίσης, είναι on-off πλέον και δυσκολεύει μέσα στην πόλη

EVANGELOS
20-05-10, 18:58
... Τα προβλήματα στο γόνατο και στην μέση είναι θέμα χρονου τόσο σκληρός που είναι ...

χαχαχαχαχα αν είναι να σου μείνει ΚΑΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ... αστο ... δε λέει ... μη μας πάθει και τίποτα το γονατάκι ...


http://images.theage.com.au/2009/08/27/700350/La-Tomatina-Festival-17-600x400.jpg

π.σ. ΜΑ ΠΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ???? :D

Geo_3D
20-05-10, 19:09
Ρε Ευαγγελε με το να την λεει ο ενας στον αλλον τι κερδιζετε???Αφου κανεις δεν προκειται να πατησει ετσι οπως θελει ο αλλος...κλειστο να παει να γ.....

EVANGELOS
20-05-10, 19:14
τσου !!! ...το θρεντ μένει ανοικτο ... για να εκτίθεται !!!

εξάλλου πως να μου την πει όταν δεν πατάει με +70-80 αλογα ...

πολύ πριόνι το 335 τελικά ... απλά δεν είναι για κόντρες ... :D

sciroccoR
20-05-10, 19:16
παντως πολυ πιο αξιοπιστο απο το μ3 ε46...κατι μεταλλακια κατι μοτερ στο χερι ε?ε?...

Nick_compact
20-05-10, 19:29
τσου !!! ...το θρεντ μένει ανοικτο ... για να εκτίθεται !!!

εξάλλου πως να μου την πει όταν δεν πατάει με +70-80 αλογα ...

πολύ πριόνι το 335 τελικά ... απλά δεν είναι για κόντρες ... :D

414-370 = 44hp
Βάλε ότι είναι και 100 κιλά + βαρύτερο από το δικό σου, μα γιατί δεν πατάς;;;;

EVANGELOS
20-05-10, 19:34
χαχαχαχαχαχαχαχα ... πλάκα κάνεις Νίκο ???

εγώ δεν πατάω ???? ... για διάβασε λίγο παραπάνω ... είναι απλό

πατάμε στάση ... και μετά χαριστικά τον πάω και 1ες ρολλ !!!!

μη λέμε ότι να ναι !!! ... άντε τελευταία φορά που καθαρίζω τα πούπουλα ...

p.s. To dyno του Στράτου που έχει ανεβάσει στο φανς είναι 420 άλογα με 59 κιλά ροπή... και εγώ πως ακριβώς βγάζω παραπάνω άλογα από το csl με κλειστό μοτέρ ????? ... εκτός αν με τα καθίσματα πήρα και άλογα :D ...

Nick_compact
20-05-10, 19:37
χαχαχαχαχαχαχαχα ... πλάκα κάνεις Νίκο ???

εγώ δεν πατάω ???? ... για διάβασε λίγο παραπάνω ... είναι απλό

πατάμε στάση ... και μετά χαριστικά τον πάω και 1ες ρολλ !!!!

μη λέμε ότι να ναι !!! ... άντε τελευταία φορά που καθαρίζω τα πούπουλα ...

p.s. To dyno του Στράτου που έχει ανεβάσει στο φανς είναι 420 άλογα με 59 κιλά ροπή... και εγώ πως ακριβώς βγάζω παραπάνω άλογα από το csl με κλειστό μοτέρ ????? ... εκτός αν με τα καθίσματα πήρα και άλογα :D ...

Για εξήγησε μου λοιπόν, αφού με κλειστό μοτέρ ΔΕΝ έχεις περισσότερα άλογα από το CSL, πώς κόβεσαι με αυτό ή είσαι και μπροστά (αν θυμάμαι καλά) με παραπάνω βάρος;

EVANGELOS
20-05-10, 19:38
Για εξήγησε μου λοιπόν, αφού με κλειστό μοτέρ ΔΕΝ έχεις περισσότερα άλογα από το CSL, πώς κόβεσαι με αυτό ή είσαι και μπροστά (αν θυμάμαι καλά) με παραπάνω βάρος;

Eίμαι καλός οδηγός :D :D :D

saikoE39
20-05-10, 19:42
τσου !!! ...το θρεντ μένει ανοικτο ... για να εκτίθεται !!!

εξάλλου πως να μου την πει όταν δεν πατάει με +70-80 αλογα ...

πολύ πριόνι το 335 τελικά ... απλά δεν είναι για κόντρες ... :D



κανεις δεν εκτιθεται...!!!!!!

σιγα το Μ3 ρεεεεεεε που κανει για κοντρες...:lamer:

απλα σκεψου στο κοντινο μελλον...κανα 335 με προγραμμα κουλερ....μπλοκε...εξω cdv...μερικα πλαστικα στο σπιτι....μπαταρια 2.5 κιλα......καθισματα πουπουλα....

Να σου τραβαει κανα καλο ξε-σκι....απο σταση.......μετα θα ερθω με ενα τελαρο ντοματες και θα στις κανω δωρο..!!!!:nutkick:


το 335 δεν το περασες.....το περασες μονο εκει που ηταν τα μετρα σου....:kissass:

EVANGELOS
20-05-10, 19:44
Saiko μας την τέντωσες πάλι !!! ...

μαζευτείτε τώρα όλοι με τα τουρμπάκια να κάνετε κανά ταξίδι !!!

stratos
20-05-10, 19:46
Μας ζάλησες. Στάση 800 μέτρα. Στείλε μου πμ με λεπτομέρειες

Χάσω - κερδίσω δεν θα τα βάψω και μαύρα

Nick_compact
20-05-10, 19:48
Eίμαι καλός οδηγός :D :D :D

Καλύτερος από SMGII; :icon18:

saikoE39
20-05-10, 19:50
Saiko μας την τέντωσες πάλι !!! ...

μαζευτείτε τώρα όλοι με τα τουρμπάκια να κάνετε κανά ταξίδι !!!


πες και ενα ευχαριστω που στην ξυπνησα τσαμπα ρε θειο....ουτε βιαγκρα δεν χρεωθηκες...:gaysex:


εγω κανω ταξιδι.....εχω πιεση λιγοτερη και απο μαμα......:bricks1:

εσυ μπαρμπα αντεχεις να κανεις ταξιδακι με το Μ3...η θα σε πονεσει η μεση απο τα καθισματα......και το κεφαλι σου απο την φασαρια..?????ε γεροντα..

EVANGELOS
20-05-10, 19:51
Χάσω - κερδίσω δεν θα τα βάψω και μαύρα

Παρομοίως !!! ...

Δεν κατάλαβα γιατί το έκανες ολόκληρο θέμα !!!

Πάρε τηλ μου από Τσιφ να μιλήσουμε θα πάρω κι εγώ το δικό σου !!!

p.s. Όπως είχα πει και δεν το αλλάζω θα πάμε και 1ες ρολλ ...

stratos
20-05-10, 19:52
Παρομοίως !!! ...

Δεν κατάλαβα γιατί το έκανες ολόκληρο θέμα !!!

Πάρε τηλ μου από Τσιφ να μιλήσουμε θα πάρω κι εγώ το δικό σου !!!

p.s. Όπως είχα πει και δεν το αλλάζω θα πάμε και 1ες ρολλ ...

ΟΚ. Απο Κυριακή επιστρέφω. Τετάρτη έχω λουκάνικα και πατήματα απο 6ες... κανονίζουμε κάποια άλλη μέρα. τα λέμε...

Μόνο πές οτι συμφωνείς στα 800 μέτρα

EVANGELOS
20-05-10, 20:00
ΟΚ. Απο Κυριακή επιστρέφω. Τετάρτη έχω λουκάνικα και πατήματα απο 6ες... κανονίζουμε κάποια άλλη μέρα. τα λέμε...

Μόνο πές οτι συμφωνείς στα 800 μέτρα

Οκ ... τα μέτρα θα τα βρούμε ... δε θα επιμείνω μόνο στα 400μ αλλά και 800μ σαν πολλά είναι ... τέσπα δε θα τα χαλάσουμε εκεί πάμε και 2 φορές και έτσι και αλλιώς ...

stratos
20-05-10, 20:03
Οκ ... τα μέτρα θα τα βρούμε ... δε θα επιμείνω μόνο στα 400μ αλλά και 800μ σαν πολλά είναι ... τέσπα δε θα τα χαλάσουμε εκεί πάμε και 2 φορές και έτσι και αλλιώς ...

ΟΚ... δεν θέλω να αφήσεις στα 600. Πες τουλάχιστον δημόσια οτι το ένα θα είναι στα 800 μέτρα

Geo_3D
20-05-10, 20:05
Πατηστε 800 απτην αρχη και θα ειμαι εγω στα 400

EVANGELOS
20-05-10, 20:06
ΟΚ... δεν θέλω να αφήσεις στα 600. Πες τουλάχιστον δημόσια οτι το ένα θα είναι στα 800 μέτρα

Μην αγχωνέσαι ρεεεεεεεεεεεεεε ... δεν πάω για καργιέρα ... απλά δεν πάω και εντελώς σφαγμένος ... θα τα βρούμε τα μέτρα !!!

stratos
20-05-10, 20:09
Μην αγχωνέσαι ρεεεεεεεεεεεεεε ... δεν πάω για καργιέρα ... απλά δεν πάω και εντελώς σφαγμένος ... θα τα βρούμε τα μέτρα !!!

ΟΚ... απο εμενα το ενα πάτημα θα είναι 800 μέτρα. Απλά για να μην εχουμε παρατράγουδα με αυτό. Θα τα πούμε και στο τηλ

EVANGELOS
20-05-10, 20:14
ΟΚ... απο εμενα το ενα πάτημα θα είναι 800 μέτρα. Απλά για να μην εχουμε παρατράγουδα με αυτό. Θα τα πούμε και στο τηλ

Ρε συ δεν είμαι και στο team 407 !!! ... αποκλείεται να μη τα βρούμε !!!

είσαι φουντωτής τελικά και γουστάρω !!!

Sokin M3
20-05-10, 20:40
αντε να δουμε κανα πατημα και εμεις οι μπανισταδες.....λοιπον σταση βολευει μονο κρυφη........χερια θα δωσω εγω αν δεν εχετε αντιρρηση βεβαια

M3_GEO
20-05-10, 21:08
αντε να δουμε κανα πατημα και εμεις οι μπανισταδες.....λοιπον σταση βολευει μονο κρυφη........χερια θα δωσω εγω αν δεν εχετε αντιρρηση βεβαια

εγω θα δωσω ποδια:bananasmi:bananasmi:bananasmi:bananasmi:bana nasmi

Sokin M3
20-05-10, 21:12
εγω θα δωσω ποδια:bananasmi:bananasmi:bananasmi:bananasmi:bana nasmi

εκεινη την μερα,ειναι ευκαιρια να πατησεις και εσυ με τον Ευαγγελο,μιας και εισαι το ποιο δυνατο μαμα Μ3

M3_GEO
20-05-10, 21:19
εκεινη την μερα,ειναι ευκαιρια να πατησεις και εσυ με τον Ευαγγελο,μιας και εισαι το ποιο δυνατο μαμα Μ3

εγω παταω μονο σταση 400:dance::dance:

chief
20-05-10, 22:16
θα ρθω και εγω οπως πάει η ιστορία. Ολα τα αστερια θα ναι μαζεμενα οπως βλεπω...
Δεν εχω ξανα κάνει πάτημα με αριστερο τιμονο αμαξι.

Αντε Βαγγελακι, θα ειναι ευκαιρια να περασεις. Δεν εχω οδηγησει ξανα αριστεροτιμονο και μπορει να χασω δυο τρεις αλλαγες:bananasmi

Panoz_335i
20-05-10, 22:22
Πω πω man!!!

Μου ελειψαν αυτα τα threads...ποσα χρονια!!! :smashtard

ΑΝ μου επιτρεπετε να πω την γνωμη μου

α) ΜΗΝ τα περνετε με τον Ευαγγελο. Ειναι το στυλ του και δεν τα λεει με κακια.
Και εγω τα επαιρνα μαζι του και το εχω μετανιωσει γιατι καταλαβα τι χαβαλες ειναι

β) Οσο και να την "πηδ@ει" την κουβεντα μερικες φορες εχει πολλα σωστα...αν δεν ειχε λαθος τροπο να το περναει θα καταλαβαινατε οτι εχει δικιο σε πολλα πραγματα. Τον εχω παραδεχτει σε συζητησεις στο παρελθον που ελεγε για τους κομπρεσσορες και ολοι τον κραζανε, τον εχω παραδεχτει οταν ελεγε οτι μαμα Μ3(Ε46) > μαμα 335ι και αρκετα αλλα που ουτε και εγω δεχομουν.

γ) Η γνωμη μου ειναι οτι το Μ3 του Βαγγελη ειναι μπροστα απο ΚΑΘΕ 335 με σκετο προγραμμα. Αλλα μονο του Βαγγελη. Εχω δει "¨φτιαγμενα¨" (μην το σχολιασεις βαγγελη , ξερω οτι υπαρχουν φτιαγμενα και ΦτΙαΓμΕνΑ ) Μ3 να τρωνε γαρδουμπες απο 335 με μονο προγραμμα. Οταν μπουν τουλαχιστον Downpipes (με την αναλογη ρυθμιση στο προγραμμα) εκει το Μ3evangelosTM θα εχει προβλημα πλεον να ακολουθησει.

δ) Δεν ειδα πουθενα τον Βαγγελη να λεει οτι ειναι γρηγοροτερος απο ολα τα 335. Το γραφει ο ανθρωπος...ΜΟΝΟ με προγραμμα (το IC δεν μετραει καθως δεν δινει δυναμη). Πιστευω οτι το ξερει ,καταλαβαινει και περιμενει οτι με ενα 335 σαν του Stratos θα ειναι πισω, γιαυτο θελει πατημα πιο κοντα στα μετρα του.Δεν το λεει ετσι ,αλλα ειναι λογικο αν το δουμε απο την δικη του οπτικη γωνια. Το 335 υστερει στο μπλοκε και την εκκινηση αλλα υπερτερει σε δυναμη (σε επιπεδο Στρατου και ανω). Αν μου φερνανε ενα Μ5 να πατησω εγω , φυσικα και δεν θα παταγα απο σταση αλλα απο ρολ 2ες για να φερω την κοντρα στα μετρα μου (λεμε και καμια μ@λ@κι@).

Οποτε εγω θελω να κλεισω με τα παρακατω
-Μην πυροβολειτε τον πιανιστα. Ξερει απο πιανο και ας ειναι ντυμενος σαν ποδηλατης
-Οφειλει να αναγνωρησει πλεον, την διαφορα που εχει ενα σκετο V1 335 (2 χρονια πριν) με ενα σκετο V4 335. Βαγγελη..καλη διαφορα εεε??
-Βαγγελη -Πατα και μια απο 2ες ρε παιδι μου απλα για να δουμε το μεγεθος της βελτιωσης απο τοτε σε σχεση με ενα συγχρονα full βελτιωμενο 335...ετσι πληροφοριακα.
-Τελος ...."Βαγγελη , σταματα να κλεβεις εκκλησιες και πατα με κανενα 335 με σωστα mods" ανταξια των δυνατοτητων του μοτερ και της φημης του Ν54. :gaysex::D

Παντα με εκτιμηση...
Καλο βραδυ!

Geo_3D
21-05-10, 00:22
Ελα ρε Πανο,ενταξει...για σενα περασαν 2 χρονια μεχρι να καταλαβεις τον Ευαγγελο και να συμφωνεις μαζι του...ο Στρατος (και ο καθε επομενος χ,ψ Στρατος) ειναι ακομα στην αρχη:p:

manosm3
21-05-10, 00:24
Πάντως ανοίγω και γαμώ τα θρεντς :smokin:

NICK_M3
21-05-10, 07:28
ωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχχχχχχ μανουλαααααααααααααα!!!!!!!!!!!

αντε βαγγελάκη σου έφαιξε ρε μπαγασάκο!!! πάλι θα φάς τσάμπα !!!!χαχαχαχαχαχα
πω πωωωω θα είναι μεγάλη η ............. βραδιά!!!! για το στάση δεν ξέρω πόσο μπροστά θα είναι ο μικρός αλλά μ@λάκα στο ρολλ....θα κλαίμε παρέα!!!!!

στράτο με το μαλακό παληκάρι μου...είναι και μεγάλος ανθρωπος και δεν αντέχει το πολύ απότομο....χαχαχαχαχαχα!!!!

EVANGELOS
21-05-10, 16:35
Τώρα αν πω για τον Πάνο κάτι καλό δε θα έχει νόημα αφού με τον Πάνο πρέπει να ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ...

χαχαχαχα

Προφανώς και συμφωνώ και το έχω γράψει ότι το v4 που κυκλοφορεί σήμερα είναι μακράν καλύτερο από το v2 και από τα πατήματα που έχω μάθει για τα N54 με v4 , downpipes , full exhaust etc όπως του Πάνου , του Στράτου , και του Σκλαβ. (335 Vs amg vs Ε92 lourba ...) το 335 είναι ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ πάρα πολύ δυνατό !!!!

Το έχω ξαναγράψει ότι λογικά ΚΑΙ από στάση με 335 420 άλογα ΣΩΣΤΟ όπως φάινεται του Στράτου πρέπει να χάσω ... η λογική αυτό λέει αφού ΔΕΝ είναι μόνο η διαφορά στην μέγιστη ισχύ αλλά και η χαώδης διαφορά σε ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ... αν στον κόφτη η διαφορά ισχύος είναι 16% υπέρ του 335 , στις μεσαίες μπορεί να είναι και πάνω από 30% αφού στις 4000 π.χ. το Μ3 δεν έχει πάνω από 240 άλογα

και αυτή ακριβώς η παραπάνω επισύμασνη που την διατύπωσα λίγο ΑΚΟΜΨΑ στο shoutbox ήταν ο λόγος που δεν έγινε την προηγούμενη φορά το πάτημα με το Στράτο ... και επειδή ΔΕΝ είμαστε και φίλοι να υποχρεούται να καταλαβαίνει το ύφος μου του λέω ΣΟΡΡΥ για την τότε διατύπωση !!!!

Νικολάι το μόνο ρολ που ξέρω είναι το roll-on

http://www.openrussia.ru/imgs/products/logos/29725.jpg

που μου φέρνει κοκκινίλες

χεχεχεχε ...

Fairytale
21-05-10, 16:40
U R turning soft ...αλλά... U can't teach an old dog new tricks :smokin:
C U out there

EVANGELOS
21-05-10, 16:59
http://www.youtube.com/watch?v=MRq-frdu8ps&feature=related

Aφιερωμένο στον Insane με το γαμπριάτικο το κασόνι του !!!

///M_Spartan
21-05-10, 17:56
Κανενα video απο την "αναμετρηση" θα εχουμε ή θα μεινουμε στα γραπτα ???

stratos
21-05-10, 18:29
Τώρα αν πω για τον Πάνο κάτι καλό δε θα έχει νόημα αφού με τον Πάνο πρέπει να ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ...

χαχαχαχα

Προφανώς και συμφωνώ και το έχω γράψει ότι το v4 που κυκλοφορεί σήμερα είναι μακράν καλύτερο από το v2 και από τα πατήματα που έχω μάθει για τα N54 με v4 , downpipes , full exhaust etc όπως του Πάνου , του Στράτου , και του Σκλαβ. (335 Vs amg vs Ε92 lourba ...) το 335 είναι ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ πάρα πολύ δυνατό !!!!

Το έχω ξαναγράψει ότι λογικά ΚΑΙ από στάση με 335 420 άλογα ΣΩΣΤΟ όπως φάινεται του Στράτου πρέπει να χάσω ... η λογική αυτό λέει αφού ΔΕΝ είναι μόνο η διαφορά στην μέγιστη ισχύ αλλά και η χαώδης διαφορά σε ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ... αν στον κόφτη η διαφορά ισχύος είναι 16% υπέρ του 335 , στις μεσαίες μπορεί να είναι και πάνω από 30% αφού στις 4000 π.χ. το Μ3 δεν έχει πάνω από 240 άλογα

και αυτή ακριβώς η παραπάνω επισύμασνη που την διατύπωσα λίγο ΑΚΟΜΨΑ στο shoutbox ήταν ο λόγος που δεν έγινε την προηγούμενη φορά το πάτημα με το Στράτο ... και επειδή ΔΕΝ είμαστε και φίλοι να υποχρεούται να καταλαβαίνει το ύφος μου του λέω ΣΟΡΡΥ για την τότε διατύπωση !!!!

Νικολάι το μόνο ρολ που ξέρω είναι το roll-on

http://www.openrussia.ru/imgs/products/logos/29725.jpg

που μου φέρνει κοκκινίλες

χεχεχεχε ...

Σίγουρα γράφεο ο Ευάγγελος και όχι κανένας άλλος? Γίνε πάλι ερριστικός γιατί θα γίνω εγώ :lamer:

ωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχχχχχχ μανουλαααααααααααααα!!!!!!!!!!!

αντε βαγγελάκη σου έφαιξε ρε μπαγασάκο!!! πάλι θα φάς τσάμπα !!!!χαχαχαχαχαχα
πω πωωωω θα είναι μεγάλη η ............. βραδιά!!!! για το στάση δεν ξέρω πόσο μπροστά θα είναι ο μικρός αλλά μ@λάκα στο ρολλ....θα κλαίμε παρέα!!!!!

στράτο με το μαλακό παληκάρι μου...είναι και μεγάλος ανθρωπος και δεν αντέχει το πολύ απότομο....χαχαχαχαχαχα!!!!

Δεν έχει "μαλακές" κόντρες... χαχαχαχαχα το βλέπω εγώ θα γίνει πανικός λέμε :)

Sokin M3
21-05-10, 20:30
αντε παιδια ποτε παταμε για να βγαλουμε τον αρχηγο??????

EVANGELOS
21-05-10, 21:28
Αν περάσω δε θα βγώ μόνο αρχηγός , αρχιεπίσκοπος θα βγώ με έδρα το Φανάρι !!!

αλλά το βλέπω χλωμό , οπότε άσε να δούμε ...

Fairytale
21-05-10, 21:45
Αρχιεπίσκοπος θα βγει μόνο αμάξι που προετοιμάζει ο kalantas. ΤΕΛΟΣ
C U out there

Cayman S
24-05-10, 15:48
Μπραβο ρε Βαγγ,βλεπω οτι ακομα φουντωνεις εαν και στα γεραματα....και εισαι και απο τους λιγους που πατας απο ΣΤΑΣΗ με το Μ3 σου!!!
Την επομενη φορα που θα βρεθουμε ομως ειχαμε αφησει μια κοντρα...απο 6ες και 80Km :rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Sokin M3
24-05-10, 16:56
^οντως Γιωργο...απο οτι βλεπω δεν το ξεχνας με τιποτα πως ξεκιναει το Μ3 απο σταση:D

http://www.youtube.com/watch?v=cTNFKd_TA_A

stratos
24-05-10, 17:07
Ατμόσφαιρα ήσουν τότε?

Sokin M3
24-05-10, 17:11
το πατημα δεν ειναι δικο μου...ειναι του κολλητου σου του Ευαγγελου

Cayman S
24-05-10, 17:22
το πατημα δεν ειναι δικο μου...ειναι του κολλητου σου του Ευαγγελου

Αυτο το πατημα ειναι με χαμενη μου αλλαγη το μπορει να το επιβεβαιωση και ο Βαγγελης που ηταν διπλα,το ξερουν ολα τα Μ3 που ετυχε να κατσουν διπλα,
εσυ βεβαια μονο για αλλων τα αυτοκινητα ξερεις να μιλας,γιατι αφενος το δικο σου το πηρες στα χερια και αφετερου γελαγε ολος ο Μαραθωνας οταν δεν μπορεσες να περασεις με κομπρεσορα ενα CaymanS me 320ps..

Sokin M3
24-05-10, 17:37
μια ζωη παραπληροφορηση παλι αστοχος ο Γιωργακης....ευτυχως που υπαρχουν και τα βιντεακια

του εριξα μισο καπω που ποναει ποιο πολυ........και αυτο στα 700 μετρα.....κριμα που δεν ειχαμε κανα χλμ οπως στην Κερατεα να δουμε την κολωνα

http://www.youtube.com/watch?v=CI7wdsgn4nU

ξεχασες ομως που σε εψαχνε το Μ3 cambrio το κομπρεσερατο και ειχαν φτασει τα πουπουλα απο την Κερατεα μεχρι και στον Πειραια.....anyway,μην βγαινουμε off topic

παμε παρακατω

Cayman S
24-05-10, 17:40
μια ζωη παραπληροφορηση παλι αστοχος ο Γιωργακης....ευτυχως που υπαρχουν και τα βιντεακια

του εριξα μισο καπω που ποναει ποιο πολυ........

http://www.youtube.com/watch?v=CI7wdsgn4nU

ξεχασες ομως που σε εψαχνε το Μ3 cambrio το κομπρεσερατο και ειχαν φτασει τα πουπουλα απο την Κερατεα μεχρι και στον Πειραια.....anyway,μην βγαινουμε off topic

παμε παρακατω

Παλι γελασαμε.... στο videaki μου μηπως εισαι μισο πισω...ετσι για να μην λεμε οτι θελουμε...οπως και να εχει φοβερο το μηχανικο σου συνολο μπραβο!!

http://www.youtube.com/watch?v=S4TmKjRqqeA

Ειναι το δευτερο πατημα βεβαια που δεν θες να υπαρχει sorry που υπαρχουν τα video....

Sokin M3
24-05-10, 17:43
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.....εχω ενα κοινο φιλο μας οφθαλμιατρο για να σε στειλω....θα στα στειλω τα στοιχεια του με πμ........

Cayman S
24-05-10, 17:45
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.....εχω ενα κοινο φιλο μας οφθαλμιατρο για να σε στειλω....θα στα στειλω τα στοιχεια του με πμ........


Θα ερθει πολυ κοσμος τοτε απο εκεινη την μερα γιατι δεν πιστευαμε στα ματια μας......:rofl2:

Sokin M3
24-05-10, 17:49
Θα ερθει πολυ κοσμος τοτε απο εκεινη την μερα γιατι δεν πιστευαμε στα ματια μας......:rofl2:

να ζητησεις προμηθεια απο τον οφθαλμιατρο μιας και εχεις παρασυρει τοσο κοσμο.....

α να σου στειλω και στοιχεια ορθοπαιδικου.....ειδικευεται στην κουλαμαρα(χανω ταχυτητες):drive2:

Nick_compact
24-05-10, 17:52
To θέμα εδώ είναι 335i vs M3. Παρακαλώ να σταματήσουν εδώ τα off topic.

EVANGELOS
24-05-10, 19:27
Δεν είναι off topic ... είναι φουντωτικά ποστς !!! ...

Και με λέτε ερρειστικό εδώ που γράφω μακρυνάρια ... φαναταστείτε να γράφουν επι μονίμου βάσεως Γιώργος , Σόκιν ... να φωνάξουμε και τον Οδυσσέα και τον Φίλο Θεατή κλπ ... μιλάμε για επιστήμονες της πρόκλησης !!! ...

καλή φάση εγώ γουστάρω πάντως λίγο προκλήτα να φουντώνουμε !!!

p.s. Ρε συ Στράτο φωνάζει ο Σάντο πάτα Ευάγγελε ... δεν το κατάλαβες ποιος είναι ???

p.s.2. To πως πάει και αν περνιέται ο Γιώργος με το Cayman από στάση το έχω αναλύσει διεξοδικά ούτε με Μ3 Ε92 ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ δεν τον παιρνάς αν δεν κάνει λάθος ... και λάθη κάνει μία στις 100 ... κάνει καλύτερο 400άρι από τον turbodog που έχει 440 ρόδα !!!!

p.s.3 Bέβαια αν μου κάνει τη χάρη και μου βρεί λάστιχα ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΒΛΑΚΑΣ που είμαι θα τον ΞΑΝΑ ΠΑΩ !!! ... χαχαχαχαχαχαχαχα ... ούτε ο Counter τέτοια πόρωση να χάνει !!! ... που είσαι ρε Χέβεν να μας βάλεις σε τάξη !!!!

turbodog
12-06-10, 17:46
... κάνει καλύτερο 400άρι από τον turbodog που έχει 440 ρόδα !!!!

Πουλακι μου αν και εχεις φαει πορτα μονιμη, ολο και τρυπωνεις στο αλλο το forum. :D Ρε παραπληροφορηση 'ξεχασες' να αναφερεις οτι τα δημοσιευμενα Vbox αποτελεσματα μου ειναι απο απλες δοκιμες χωρις launch και με τον σκανδαλη μεσα σαν συνοδηγο. Και βεβαια δεν αποτελουν μετρο συγκρισης. Παρε και εσυ ενα δευτερο ατομο 100 κιλα μεσα και ξεκινα απλα πατωντας το γκαζι και θα δουμε μετα τι τετρακοσαρι θα κανεις. Καναμε ενα και μοναδικο 400αρι για να δουμε τι περιπου κανει το αυτοκινητο μιας και ο μαμα δισκος δεν ειναι για πολλα. Εγω φταιω που βαζω τα αποτελεσματα των δοκιμων μου μεσα και δικαβαλος παρακαλω, και εσεις τα συγκρινετε με οτι καλυτερο εχετε κανει τον τελευταιο χρονο. Παντως αν δεν σε εχει ψησει ο ηλιος αυτες τις μερες και ψηνεσαι για ενα 400αρι, ευχαριστως να στο ψησω με το δικο μου. Εχω και καιρο να κανω :gaysex: αλλα μαζι σου θα ειμαι τρυφερος :D:D

EVANGELOS
14-06-10, 16:45
xaxaxaxaa ... ου ρε ... όσοι κοτεύουν να πατήσουν την έχουν δει με vbox και virtual κόντρες !!!!

p.s. 0-400 θα είσαι πίσω από το Γιωργάκη πάντως ... ασχέτως v-box

stratos
14-06-10, 17:23
xaxaxaxaa ... ου ρε ... όσοι κοτεύουν να πατήσουν την έχουν δει με vbox και virtual κόντρες !!!!

p.s. 0-400 θα είσαι πίσω από το Γιωργάκη πάντως ... ασχέτως v-box

Άλλοι κλαίγονται οτι δεν έχουν λάστιχα και δεν πατάνε :D

Τώρα που έπιασαν οι ζέστες την θυμήθηκες την κόντρα?

turbodog
14-06-10, 18:19
xaxaxaxaa ... ου ρε ... όσοι κοτεύουν να πατήσουν την έχουν δει με vbox και virtual κόντρες !!!!

p.s. 0-400 θα είσαι πίσω από το Γιωργάκη πάντως ... ασχέτως v-box

Τσ τσ τσ.... αχ ρε Ευαγγελε...Mου θυμιζεις αυτους που λενε οτι θα φερω το αυτοκινητο του κολλητου μου, του θειου μου, του φιλου του παππου μου που ειχαν κατουρησει μαζι στο ιδιο πηγαδι στον πολεμο, για να σας πατησει ολους. Ασε τις κηδειες με ξενα κολυβα και αμα ψηνεσαι, ελα να σου ραψω ενα καλοκαιρινο κουστουμακι. Εγω δεν καταλαβαινω ουτε απο ζεστες ουτε απο τιποτα. Τα αλλα περι vbox τα προσπερναω...οπως και σενα στο αγαπημενο 400αρι σου. :thefinger
Παρεπιπτωντος θα δουμε καμια κοντρα σου με τα διτουρμπινα που εχεις ανοιχτα μετωπα η θα μας το γυρισεις και εσυ σε virtual κοντρες εφαρμοζοντας την γνωστη ατακα του προεδρου του 407hp team 'Παει και αυτη. Την πηραμε στα χαρτια':D:D

EVANGELOS
14-06-10, 20:21
τσσσσσσ !!!! ...

πρώτα από όλα κάνε έστω ένα πάτημα να σε δούμε να είσαι μπροστά με το 46

κατόπιν ΑΝ θυμάσε σε έχω ήδη προκαλέσει Μαύρη 400μ ... και έβαλες τους κολλητούς σου να με στείλουν για μπάνια !!! :D ... αφού τα πούπουλα είχαν γεμίσει την οθόνη και δεν έβλεπα τίποτα ... και ναι αυτή την έχω πάρει στα χαρτιά !!!

τέλος εσύ από πότε είσαι μάνατζερ των bi - turbo ????? ... μου θυμίζεις τον κιτιρινοπούλη ... την ίδια καρΓιέρα θα κάνετε μάλλον ... θα σε φωνάξω να τραβάς βίντεο στα 400μ όταν πατήσω με το 335 μη μου αγχώνεσαι φίλε ΤουρμποΚοτ !!! :D :D :D

turbodog
15-06-10, 00:57
τσσσσσσ !!!! ...

πρώτα από όλα κάνε έστω ένα πάτημα να σε δούμε να είσαι μπροστά με το 46

κατόπιν ΑΝ θυμάσε σε έχω ήδη προκαλέσει Μαύρη 400μ ... και έβαλες τους κολλητούς σου να με στείλουν για μπάνια !!! :D ... αφού τα πούπουλα είχαν γεμίσει την οθόνη και δεν έβλεπα τίποτα ... και ναι αυτή την έχω πάρει στα χαρτιά !!!

τέλος εσύ από πότε είσαι μάνατζερ των bi - turbo ????? ... μου θυμίζεις τον κιτιρινοπούλη ... την ίδια καρΓιέρα θα κάνετε μάλλον ... θα σε φωνάξω να τραβάς βίντεο στα 400μ όταν πατήσω με το 335 μη μου αγχώνεσαι φίλε ΤουρμποΚοτ !!!

Απο λογια χορτασαμε...οταν εισαι ετοιμος, ενημερωσε με μια μερα πριν για να φορτισω την μπαταρια στην camera. :smiley_ab