BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Track, Drift και άλλα οδηγικά θέματα!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=49)
-   -   το σωστό κωλίδι πως το κάνετε; (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22559)

bmwpaouer 23-11-09 21:54

το σωστό κωλίδι πως το κάνετε;
 
ρε παιδιά, παλεύω να ρίξω ενα κωλιδι διαρκείας αλλα κάπου στη μέση τα χαλάω
μπαίνω σε μια πλατεϊτσα με 2α στρίβω τη μούρη πατάω λίγο φρενάκι και αρχινάει το γύρισμα
μετά πατάω το γκάζι και γυρνάει αλλά κάπου στα μισά ισιώνει ρε γμτ
τι να κάνω; θέλει κιάλο γκαζι η ξανά κόψιμο το τιμόνι
ολο μου χαλάει ρε γαμώτη
για δώστε καμια συμβουλή η παλιότεροι γιατί με βλέπω τζάμπα να τα λιώνω τα λάστιχα

πιο παλιά ηταν κατι μαθηματα ντριφτ απο ενα περιοδικο υπάρχει κάτι τέτοιο κάπου;

για δώστε καμμια φώτιση :rtfm:

Nick_E60_GR 23-11-09 22:14

ρε συ power, έσκασα στα γέλια έτσι όπως τα λες ...ότι και να σου πουν οι άλλοι θέλει προπόνηση το πράμα... μάλλον το φοβάσαι λιγάκι ...

z3 2.2 23-11-09 22:14

Mη βιαζεσαι!!!
Ξεκινα να μαθαινεις το αυτοκινητο σου σιγα-σιγα.
Μαθε το βαρος του και πως να το εκμεταλευτεις προς οφελος σου.
Δες που "σπαει" η προσφυρση σου και προσπαθησε να εισαι ηρεμος και χωρις να αφηνεις το γκαζι σου να προσπαθεις να ισοροπισεις το αυτοκινητο με οσο το δυνατον λιγοτερες και πιο απαλες κινησεις του τιμονιου.
Μην πεφτεις στο λαθος της υπερδιορθωσης.
Δε χρειαζεται φρενο για να γυρισει το αυτοκινητο,λογω ελειψης δυναμης του αυτοκινητου σου θα πρεπει να βασιστεις στη μεταφορα φορτιου για να ξεκινησεις δυναμικα ενα drift,δηλαδη flic.
Το βασικοτερο ολων ειναι να εισαι ηρεμος και να βρισκεις τη σωστη γραμμη που θα σου δωσει τη σωστη γωνια την καταληλη στιγμη ωστε να σε φτασει το μηκος και το φαρδος του δρομου.
Αυτο που χρειαζεται σιγουρα ειναι πολυ εξασκηση,πολυ ομως,υπομονη και επιμονη.
Μη φανταστεις οτι σε δυο μηνες θα εισαι ο αρχοντας του second gear drifting!!!
Θελει δουλεια...
Πρεπει να βρεις ενα γλυστερο μερος που να μην ενοχλεις κανεναν και να υπαρχει και η σχετικη ασφαλεια για σενα και το αυτοκινητο σου.
Εκει με καθαρο μυαλο και οχι με την φουρια της στιγμης,θα κανεις περασματα μεχρι να δεις οτι βελτιωνεσαι.
Τελος χωρις να θελω να σε απογοητευσω με το 1.6 το μοτερ και χωρις μπλοκε ειναι πιο δυσκολο το ολο εγχειρημα και απαιτει πολυ περισσοτερη προσπαθεια κα συγκεντρωση.
Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι να μην βαλεις ουτε ενα δευτερολεπτο σε κινδυνο τη ζωη κανενος διερχομενου.
Καλη αρχη με υπομονη και σιγα-σιγα θα σου αποκαλυφθουν οι χαρες και το μυστικα της πισω κινησης!!!

bmwpaouer 23-11-09 22:20

καταλαβαινω τι μου λετε και ευχαριστω που ασχολειστε

κινδυνος δεν υπαρχει εχω βρει μια πλατεια αδεια παντα και απο ασφαλτο σαπουνι και παντα βραδυ
οσο για τη δυναμη του 1600 νταξει το ξερω θελει δουλεια
αλλα πιο παλια ρε παιδι μου με μια κορολα που μαθαινα σα να τα έκανε πιο ευκολα και ας ηταν και ψοφιμι, τουτο δω ρε παιδι μου σα να σε μαζεύει απο μονο του κανει
να πάταγα πιο πολυ γκαζι αλλα φοβαμαι μη φύγει η μουρη μεσα στη στροφή και φαω κανα παγκάκι

κοίτα ενω πιστευω οτι μπορει να το κανει σα να γατζωνει ρε παιδι μου απο μονο του
να εβαζα τιποτα 40 πίεση στα πίσω λάστιχα αραγε;

z3 2.2 23-11-09 22:28

Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σα να μην εχεις την αισθηση του αυτοκινητου.
Πολυ βασικο ειναι η ταχυτητα εισοδου που θα εχεις.Μετα ειναι η σωστη γραμμη.
Χωρις να εχεις αυτα τα δυο σωστα οτι και να κανεις μετα δεν θα βγει καλο.
Πρεπει να συγχρονισεις ταχυτητα,γραμμη και οδηγικους χειρισμους με απολυτη ακριβια!!!
Δεν ειναι τοσο απλο οσο δειχνει καμια φορα.
Χαλαρωσε,μαθε το αυτοκινητο σου απο την καλη για να μπορεις να το μαθεις και απο την "αναποδη"

bmwpaouer 23-11-09 22:33

μωρε να μπω μαλιοκούβαρα δεν εχω προβλημα το πολυ πολυ να κανω κανα τετατετ δεν μασαω
αυτο που ρωταω ειναι οταν εισαι στο κωλιδι πως το κρατας με γκαζι η με κούνημα αυτο ειναι το θεμα
αμα γυρισω το τιμονι και πατησω γκαζι ξαναφευγει αλλα απο την αλλη εγω θελω να γυρισω τιμονι και να συνεχισει μαλλον εκει το χανω το θεμα στο ποσο γκαζι παταω ετσι το καταλαβαινω οτι εκει ειναι το θεμα.

BILL VUZAS 23-11-09 22:37

Σου τρώγεται ο κώλο σου μου φαίνεται.........:rofl2::rofl2::rofl2:

bmwpaouer 23-11-09 22:41

ειμαι μεσα στην κ@υλα, πεφτω για υπνο και βλεπω οτι το καταφερνω εχω παθει πωροση εχω καψει δυο ντεποζιτα σε μια βδομαδα θελω να το μαθω να το κανω να πεταει.

z3 2.2 23-11-09 22:43

μεσα απο το γραπτο λογο ειναι πολυ δυσκολο να σου εξηγησει καποιος την τεχνικη.
αυτο που ρωτας με το γκαζι και το τιμονι ειναι κατι που μονο μεσα απο πολυ προπονηση θα σου αποκαλυφθει...

z3 2.2 23-11-09 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwpaouer (Μήνυμα 343388)
ειμαι μεσα στην κ@υλα, πεφτω για υπνο και βλεπω οτι το καταφερνω εχω παθει πωροση εχω καψει δυο ντεποζιτα σε μια βδομαδα θελω να το μαθω να το κανω να πεταει.

στο ξαναλεω....χαλαρωσε...θελει πολυ δουλεια το θεμα....δεν ειναι υποθεση ενος μηνα!!!!
οσο και καλος να εισαι θελει πολυ προσπαθεια,προχορα σταδιακα και ηρεμα γιατι σε βλεπω σε κανα δεντρο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.