Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-08-10, 08:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ναι μαν

απολύτως λογικό

1. Μου κάνει εντύπωση πως δεν έχεις ΞΑΝΑ δεί θερμοκρασία πάνω από τους 100 ... είναι πολύ σύνηθες ειδικά με 37 βαθμούς έξωτερική θερμοκρασία .. ειδικά αν κινείσαι με πολύ χαμηλή ταχύτητα και δεν υπάρχει αρκετή ροή αέρα ώστε να ψύξει το λάδι

2. Είναι πολύ λογικό ΑΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... το λάδι να ανεβάσει θερμοκρασία ... αφού ΔΕΝ ΨΥΧΕΤΑΙ το ψυγείο λαδιού και έτσι το λάδι απάγει όλη τη θερμοκρασία των μετάλλων ... το ίδιο συμβαίνει αν μένεις εν στάση και δεν περνάει κρύος αέρας από τις ψύκτρες του ψυγείου λαδιού

3. Για αυτό λέμε ΑΝ έχει ανέβει η θερμοκρασία λαδιού ... ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... να κάνεις μια χαλαρή βόλτα έτσι ώστε όταν σβήσεις το μοτέρ ή εν πάσει περιπτώση ακινητοποιήσεις το αμάξι , να έχει πέσει κάτω από 100 η θερμοκρασία λαδιού

4. Αν δείς πάντως πάνω από 120-130 καλό είναι να χαλαρώσεις ... δηλαδή να οδηγήσεις λίγο με ΠΟΛΥ χαμηλές στροφές ώστε να πέσει η θερμοκρασία
Απάντηση με παράθεση