Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-06, 19:06
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
M3 E46 FAQ ...κλειστό thread θα ενημερώνεται σε τακτα διαστήματα

Στο παρόν θρεντ μεταφέρουμε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σχετικά με το Μ3 Ε46 ώστε να υπάρχουν σε ΕΝΑ σημείο και να ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ...

Όποιος έχει υπόψιν κάποιο/α ποστ που θεωρεί ότι πρέπει να είναι εδώ ας μου στείλει πμ να τα μεταφέρω ...

Αν υπάρχουν απορίες - διαφωνίες σχετικά με κάποια ποστ εδώ ανοίξτε άλλο θρεντ να συζητηθεί το θέμα ώστε το παρόν να μη γεμίσει με άπειρα ποστ και να είναι εύχρηστο ...

θενκς

Ευάγγελος

Ανοίγω thread για να απαντηθούν με αξιοπιστία συχνές απορίες για το Μ3 που εμφανίζονται συνεχώς ... και κάποιες που προκύπτουν στην πορεία. Οι απαντήσεις εννοέιται πρέπει να είναι διασταυρωμένες όχι του στύλ ΜΠΑΞΕ και μη μασάς ...
Προφανώς οι "παλιοί" , Στράτος , Πάνος , κλπ ελπίζω να συνδράμουν αφού το έχουν μελετήσει το θέμα ενδελεχώς.

Οι δικές μου είναι :
1)Στο πρόσφατο service στον Κουλούρη (ακόμα πονάω...732 euro...) έκανα συν τοις άλλοις και μέτρηση συμπίεσης κυλίνδρων. Τα αποτελέσματα ποιοτικά ήταν ΠΟΛΥ καλά , όλοι οι κυλ. ομοιόμορφοι , διάγραμμα χωρίς κατσαρώματα κλπ ... ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ ???
Εμένα έβγαλε 12 bar με εξαίρεση τον νο. 6 που αν και με ίδιας μορφής καμπύλη κορύφωσε στα 11.5 bar... είναι ok ???

2) Μέτρηση αναρτήσεων : road grip (EUSAMA) 66% αριστερά , 65% δεξιά μπροστά και 57% αριστερά , 59% δεξιά πίσω , με κατανομή βάρους 785kgr μπροστά , 825 kgr πίσω. Κατά τον κο Αριστείδη είμαι ok είναι έτσι ή πρέπει να διορθωθεί η απόκλιση 1-2% ???

3)MAF , έχει νόημα να το αλλάξω (57χιλ χλμ) και πως θεωρητικά ελέγχεται πότε θέλει αλλαγή ??? στο Thread του Στράτου http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=1867
αναφέρει ότι πρόβλημα στο MAF επισυμαίνεται από φτωχό μίγμα , ή μεγάλες διαφορές στο avance των κυλ. ή από υπερβολικά θετικές τιμές του λ (και τα εξηγεί πολύ καλά).
Τι όμως πρακτικά από όλα να ζητήσω να μετρηθεί από το συνεργείο ???

4)Vanos , υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα και να μη φαίνεται στο διαγνωστικό ??? και αν ναι τι να ζητήσω να ελεγχθεί (που συνήθως "βγάζει" βλάβη το vanos???)

5) Διαφορικό , αν δεν ακούω πέραν των συνηθισμένων θορύβων στις αλλαγές , να ζητήσω έτσι και αλλιώς να ελεγχθεί ??? και πως ελέγχεται ???

6) Καθρέπτης εμφάνισε το κλασσικό πρόβλημα που διάβασα και στο Αμερικάνικο forum, το 1/3 δεν είναι πλέον αντιθαμβωτικό (υπάρχει εμφανής καμπύλη διαχωρισμού του υγρού) , θέλει αλλαγή ?? επισκευάζεται ??? όντως υπάρχει κίνδυνος να διαφύγει το αντιθαμβωτικό υγρό (που κατά τους Αμερικάνους είναι και τοξικό???)

7) Μπαταρία τι προτέινεται στο πιό ελαφρύ ???

Οι επισήμως απαντημένες -διασταυρωμένες κατά καιρούς απορίες :

a) Λάδια Castrol TWS 10W60 μόνο , αλλαγή στο πολύ 7.500 χλμ

β) Φρένα : upgrade kit από CSL (χωράει σε 18") βλ. Post Στράτου http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=4147
εκεί περιγράφεται μια καλή λύση με afterkarket σωληνάκια , υγρά και τακάκια , δίσκους από csl με τις μαμά δαγκάνες.

γ) Ταπωμένοι αεραγωγοί της μάσκα εμπρός , ανοίγοντας τους ναι μεν αερίζεις καλύτερα τους δίσκους , μειώνεις όμως και την ταχ. του εισερχόμενου αέρα.Δηλαδή βγάζοντας την τάπα οδηγείς περισσότερο αέρα στα φρένα κλπ... βλ. post Πάνου http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...p?t=271&page=2. Τελικά αν δεν αλλαχθεί και η εισαγωγή αφήστε το όπως έχει και απλά κάντε Upgrade στα φρένα...

δ) Τα περί ανάκλησης είναι το ΠΡΩΤΟ THREAD στο γνωστά & άγνωστα προβλήματα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...read.php?t=295

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:49
  #2  
Παλιά 20-10-06, 09:34
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Απαντώ μόνο σε αυτά που ξέρω:

1) Μια χαρά είσαι.

2) Μια χαρά είσαι επίσης. Πάντα υπάρχει απόκλιση εμπρός-πίσω. Εσένα είναι και μικρή!

3) Αν δε παρατηρείς κομπιάσματα στη λειτουργία του κινητήρα (συνήθως 3-4.000 στροφές) τότε δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Έτσι κι αλλιώς, στο συνεργείο θα σου πουν αν θέλει αλλαγή και πότε. Μη ξεχνάς ότι είναι και ακριβός.

4) Οχι.

5) Υπάρχει ένας θόρυβος που ακούγεται στο σταμάτα-ξεκίνα στις χαμηλές ταχύτητες και στις αλλαγές ταχυτήτων στις ίδιες συνθήκες. Αυτός ο θόρθβος είναι νορμάλ (μπόσικα μετάδοσης). Εάν παρατηρήσεις κάτι άλλο, ένας έλεγχος δε βλάπτει. Το δικό μου π.χ. χτύπαγε στις μικρ'ες εγκάρσιες ανωμαλίες και διαπιστώθηκε ότι ήταν σπασμένο το δεξί "πλακάκι". Εξού και η αλλαγή.

α) Μόνο αυτά.

β) Πολύ καλό το upgrade. Βέβαια το upgrade εξαρτάται και απο τις απαιτήσεις. Πάντως ο Στράτος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στις Σέρρες. Στα Μέγαρα βέβαια δε ξέρω τι θα γινόταν.

γ) Συμφωνώ.

δ) Έδωσες τον αριθμό πλαισίου στο Κουλούρη να τον τσεκάρει για την ανάκληση μετάλλων?

Γενικά, επειδή σε βλέπω πολύ αγχωμένο, χαλάρωσε και απόλαυσε το αυτοκίνητο. Όταν το ψάχνεις τόσο πολύ, πάντα θα βρίσκεις θέματα να σε απασχολούν. Λιώστο και ότι κάτσει.....Αυτή είναι η άποψη μου!
  #3  
Παλιά 01-11-06, 16:31
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Να και ένα link για το βάρος των εξαρτημάτων του Μ3 ... courtesy of mr Nick_M3 and the M3-forum.
http://www.m3forum.net/m3forum/showt...hlight=cheater

Προσοχή το βάρος είναι σε Lbs ... 1000 lbs = 453,59237 kgr (EDIT για ακρίβεια THANKS ΣΤΡΑΤΟ)

Και το .doc file
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Item Weight Quantity Total Wt.doc (23,0 KB, 41 εμφανίσεις)
  #4  
Παλιά 02-11-06, 14:29
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Μου έστειλε το mail και σας έχω προγραμματάκι excel (θα βελτιωθεί σύντομα...) για να υπολογίζεται τι συμφέρει να αλλαχθεί...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip weight.zip (9,7 KB, 60 εμφανίσεις)
  #5  
Παλιά 01-12-06, 19:54
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Νέα ερώτηση για Μ3 ....

Έχει νόημα να αλλαχθούν τα μπουζί με ψυχρότερα ???
Στράτο τα προεινόμενα από delage (denso irridium νομίζω) τι κωδικό έχουν???
Έχει κανένας τελικά δοκιμάσει aftermarket ??? αν ναι έγινε τίποτα καλό ???
  #6  
Παλιά 03-12-06, 18:18
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Θέμα μπουζί ...

ΟΕΜ NGK DCPR8EKP

AFTERMARKET ίδιας ψηχρότητας : NGK iridium DCRR8EIX

AFTERMARKET (νομίζω ψηχρότερα) : NGK iridium BKR6EIX

AFTERMARKET (νομίζω ψηχρότερα) Denso iridum ixu 24

AFTERMARKET (σίγουρα ψηχρότερα) Denso iridium ixu 27

Oι Αμερικάνοι ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ τα ixu 24 ....
  #7  
Παλιά 03-12-06, 21:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Περί Cluctch Delay Valve (CDV) o λόγος....
Παραθέτω το σχεδιάγραμμα από το real oem... o αριθμός 15 στα μοντέλα 320 , 330 κτλ αναφέρεται ως lock valve και είναι το cdv. Στα Μ3 ενώ χρησιμοποιείται το ίδιο σχεδιάγραμμα και φαίνεται το νουμ. 15 , στην λίστα από κάτω ΔΕΝ περιγράφεται καν ... πάει από το 14 στο 16 ...
Θα πάω να το κοιτάξω από Δευτέρα ... αλλά όποιος έχει βρεί κάπου ΣΙΓΟΥΡΗ πληροφόρια ας μας πει αν τελικά το έχουν ή όχι ΟΛΑ ΤΑ Μ3 Ε46.
Ο Νίκος λέει ότι δεν το είχε ... αλλά μπορεί να το αφαίρεσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg CLUTCH_CONTROL.JPG (36,3 KB, 38 εμφανίσεις)
  #8  
Παλιά 22-12-06, 09:29
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Το συγκεκριμένο πρόβλημα στο Vanos στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο προήλθε από την αστοχία στο γρανάζι του Vanos. Και πάλι καλά που έκανε τόση μικρή ζημιά. Θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Κατά τ' άλλα, το μόνο σημείο στον S54 που δέχεται ελαφριά κριτική είναι τα μέταλλα των μπιελών. Δεν υπάρχει πρόβλημα από αύξηση στροφών σε λίγο πάνω από 8000. Κυκλοφορούν δεκάδες Μ3 με κόφτη λίγο πάνω από τις 8000 σαλ.

Η κυλινδροκεφαλή του Μ3 είναι απίστευτη και δεν χρειάζεται τίποτα, παρά μόνο αν πας σε εκκεντροφόρο 296+ μοιρών.
__________________
  #9  
Παλιά 30-12-06, 12:52
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Περί Cluctch Delay Valve (CDV) o λόγος....
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ αμάξι μου ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΠΑΝΩ
παραθέτω φώτο.
Το διαπίστωσα όταν πήγα για αλλαγή δίσκο πλατώ (thanks Nικόλα ... που το επεσύμανες...)

Θέλω να ευχαριστήσω το Στράτο και το Μιχάλη που βοήθησαν (πως κατεβαίνει τι γαμήδι το σασμάν κάτω ....) κυρίως που με ηρέμησαν τη στιγμή που ήμουν ΕΤΟΙΜΟΣ να τα σπάσω όλα ...
Το Σπύρο για τη κ@υλερή βόλτα ενώ περίμενα και περίμενα ... ΠΟΛΥ πλάγια πάει ρε το Εστορίλ
Και τον κ.Τάσσο και Μήτσο (στο συνεργείο) που παρόλα τα προβληματάκια τελικά έκακαν καλή δουλεία...

Φώτο σύντομα ... (λαδάκι από διαρροή στο καβούκι του σασμάν έχεται δει ποτέ ??? θα δείτε σύντομα....) ...

EDIT ... H διαρροή που έλεγα παραπάνω είναι από βαλβίδα υπερπίεσης στο μπλοκ που θέλει που και που αλλαγή ... κωδικός : 11 1 11 318 185 ... http://www.realoem.com/bmw/showparts...11&fg=10&hl=14
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 000_0275.JPG (50,3 KB, 192 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:45
  #10  
Παλιά 30-12-06, 21:07
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Πάρε και ένα DIY για CDV

http://m3.madrussian.net/diy_cdv.shtml

P.s Προσοχή σε αρκετά σημεία όπου αναφέρει σπεκς κτλ η παραπάνω σελίδα λέει ΛΑΘΟΣ πράγματα το diy είναι οκ πάντως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 09-11-10 στις 13:20
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.