Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-12-10, 08:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε evaggele εχω διαβασει στα post σου οτι τυπου ram air δεν δουλευουν,ισχυει οτι δεν μπορει να διαβασει μεγαλυτερη ροη ο maf ?δεν μιλαω για ογκο απλα δεν παιζει...η bmw εαν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει τον ιδιο κωδικο maf και στο m5 εκει δεν διαβαζει μεγαλυτερη ροη??καποια m3 που φορανε αυτο το μαραφετι πανε πολυ καλα χωρις να σημαινει οτι αυτο εχει κανει ολη την δουλεια,αναιβαζω και μια φωτο να σιγουρευτω οτι μιλαμε για το ιδιο..
Ένα ένα ...

Κατ αρχάς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ καμία ram air εισαγωγή για S54

Για να ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ "RAM AIR" πρέπει να έχει στόμιο εισόδου ΚΑΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ...δηλαδή για να αναπτυχθεί το φαινόμενο ram air πρέπει να ανοίξεις οπή στο μπροστινό σημείο του οχήματος (π.χ. στο φωτιστικό σώμα) και μετά να συνεχίσεις σε ΕΥΘΕΙΑ ΓΡΑΜΜΗ μέχρι την πολλαπλή εισαγωγής ... ούτε καν του csl δεν λογίζεται ως ram air

Όλα τα μαραφέτια που κυκλοφορούν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ RAM AIR στην πράξη όμως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ

Αν θέλεις να δεις ram air δες αγωνιστικα gtr να καταλάβεις και το πολιτικό gtr Που ΔΕΝ ΕΧΕΙ RAM AIR ... στο αγωνιστικό θα δεις και τους restrictors που περιορίζουν την απόδοση στα 450 από τα 600+ που μπορούσε να φτάσει ο P60 B40

Τώρα όσον αφορά το MAF

Έχουμε και λέμε

κωδικός ΜΑΦ Μ3 Ε46 13627839014 ΒΛ. http://www.realoem.com/bmw/showparts...20&hg=13&fg=20

κωδικός ΜΑΦ Μ5 Ε39 13621433566 ΒΛ. http://www.realoem.com/bmw/showparts...20&hg=13&fg=15

Το θέμα όμως επιμένω ΔΕΝ είναι το ΜΑΦ (που όντως μπορεί να διαβάσει παραπάνω αέρα) αλλά το ΜΑΦ Housing

Δηλαδή ΑΝ αλλάξεις τη διάμετρο του Housing πρέπει να ΞΑΝΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΕΙΣ το ΜΑΦ ώστε να καταλάβει ότι πλεόν βρίσκεται σε μεγαλύτερο housing και να μπορέσει να διαβάζει ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ...

Αυτό ΔΕ γίνεται επί της ουσίας (ή δεν ξέρω κάποιον να το έχει καταφέρει) ... για αυτό και λεώ ότι εισαγωγή με ΑΛΛΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ MAF HOUSING ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ !!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg GTR RAM AIR.JPG (87,6 KB, 51 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg GTR RAM AIR_2.JPG (71,5 KB, 49 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p60_engine.jpg (134,7 KB, 54 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg m3gtrstreet01_engine.jpg (55,1 KB, 51 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 07-12-10 στις 09:01
Απάντηση με παράθεση