Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 09-01-12, 16:05
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν το αμαξι πατινιαρει σε ψηλές στροφες, σημαινει οτι θελει δισκο. Δεν εχει να κανει με το smg .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙΜΕ SHIFTING ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΣΑΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΤΑ SMG?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά Ευάγγελε από τις μετρήσεις φαίνεται πως το smg ανεβάζει γρηγορότερα, 0,87 το μάνουαλ έναντι 0,80 το smg. Aυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι πως τελικά το μάνουαλ κάνει καλύτερους χρόνους επιτάχυνσης.
Λοιπόν ... ναι είναι πιο αργό το smg II από το Manual και ... ναι κάνει πιο γρήγορα "shifting"

o λόγος είναι ότι ο συνολικός χρόνος μιας αλλαγής είναι άθροισμα 3 πραγμάτων

1) αποσύμπλεξη
2) αλλαγή (shifting)
3) επανασύμπλεξη

το smg II πλεονεκτεί στο 2) ... "αργεί" όμως στα 1) και 3) ... και συνολικά χάνεις ελαφρώς

προσοχή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΙΝΑΡΙΣΜΑ ... αλλά "προστατεύει" το δισκοπλατώ κάνοντας πιο αργή αποσύμπλεξη - σύμπλεξη

χειροκίνητα από την άλλη πλευρά μπορείς να κάνεις την αλλαγή ΧΩΡΙΣ πλήρη απσύμπλεξη (ημικαρφωτά) και να κάνεις πολύ πιο άγρια σύμπλεξη ... επι της ουσίας καταστρέφεις το δίσκοπλατώ πιο γρήγορα ... αλλά κάνεις και πιο γρήγορες αλλαγές ...

να πω και κάτι ακόμα ...

εγώ προσωπικά έχω ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ το clutch stop στο πεντάλ του συμπλέκτη ... έτσι το πεντάλ έχει όλη τη διαδρομή με αποτέλεσμα στο "τέρμα πάτημα" να μην είναι πλήρης αποσύμπλεξη (από ένα σημείο και κάτω ξανά-συμπλέκει) ... έτσι κάνω αλλαγή "ημικαρφωτά"

p.s. Προφανώς και ένας πιο συγκρατημένος οδγηγός που "φυλάει" το σαζμάν ΔΕΝ θα κάνει πιο γρήγορες αλλαγές από το smg II κατά μέσο όρο
Απάντηση με παράθεση