Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-12, 18:38
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Περί Μ3 Ε46

Μια και λόγο των ημερών έχω και εγώ λίγο ελεύθερο χρόνο,θα γράψω λίγα λόγια για το πως μου φαίνεται το αμάξι με την συμπλήρωση 2 μηνών.Εντυπώσεις δηλαδής!

Το προηγούμενο σπορ αυτοκίνητο που είχα ήταν ένα S2000 οπότε περισσότερο θα κάνω μια σύγκριση με αυτό.Κατ αρχήν το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση και μου κάνει φυσικά κάθε φορά είναι η δύναμη από τον κινητήρα του.Και ειδικά η ελαστικότητα.Είναι τρελό το πως τραβάει το αυτοκίνητο σε όλες τις ταχύτητες από όλες τις στροφές και ανεξάρτητα με πόσα άτομα έχεις μέσα...Μηδέν καθυστέρηση,απλά χαιδεύεις το γκάζι και τσουπ,σούζα.Μία μικρή εντύπωση έχω ότι δεν δίνει όσο πρέπει κάτω από τις 3 είναι μάλλον λόγο του ότι πάει πολύ καλά μετά!Ένα δεύτερο μείον (όχι απαραίτητα) είναι ότι επειδή πιθανόν είναι τόσο γραμμικό δεν σου δίνει την αίσθηση ότι "σκυλιάζει" στα ψηλά όπως έκανε το Honda.Από κατανάλωση στο ταξίδι με 3000 στροφές και 130χλμ/ω βλέπω τρελές καταναλώσεις γύρω στα 8,5 με 9 λίτρα στα 100,ενώ στην πόλη άνετα 16-17...Γενικά δεν μπορώ να πω πολλά για το μοτέρ,απλά προσκυνώ.

Εκεί που μπορώ να πω είναι στο κιβώτιο.Χειροκίνητο πάντα,πολύ καλό γενικά αλλά υστερεί αρκετά σε ακρίβεια και αίσθηση σε σχέση με το S.

Τίμονι άριστο,ακριβέστατο ταχύτατο και λίγο στην αίσθηση έχω ένα θεματάκι αλλά μάλλον η ευθυγράμμιση είναι άλλα αντί άλλων.

Από ανάρτηση και συμπεριφορά σε στροφές είναι τρελό το πως μεταμορφώνεται το αυτοκίνητο.Εκεί που το οδηγάς κάθε μέρα χαλαρά για δουλειά, μόλις βρεις στροφούλες δεν μπορείς να πιστέψεις ότι μπορεί να μπαίνει έτσι.Απλά σεβασμός σε ότι κατάφεραν...Με απόλυτα κριτήρια θα ήθελα λίγο καλύτερη είσοδο στην οποία δύστυχος φαίνεται το βάρος του.Η ανάρτηση είναι πολύ σκληρή,μην σας ξεγελάει ότι είναι BMW,εγώ πραγματικά εξεπλάγην! Με το κιβώτιο δεν χρειάζεται να παίζεις και έχει δύναμη από παντού οπότε δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο σε κάποια έξοδο.Σεβασμό θέλει γιατί αν το παρακάνεις έχει την τάση να ανοίγει η τροχιά αλλά μπορείς μια χαρά αν τα χιλιόμετρα είναι φυσιολογικα να το κρατήσεις εκει σπασμένο και να κάνει μια πολυ ωραία πλαγιολίσθηση.... Γενικά δεν σε αφήνει σε ηρεμια,θέλει να είσαι 100% εκεί,και τις πρώτες φορές κάπως λόγο της σιγουριάς μου πήγε να με δαγκώσει...Πιο αποτελεσματικό από το S2000 αλλά με τίποτα πιο ευχάριστο στην αίσθηση....

Για ποιότητα και λοιπά δεν γράφω,όλοι BMW έχουμε οπότε καταλαβαίνεται

Ωραίο αμάξι ρε παιδιά,τι να πω....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-12, 08:56
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
πολυ καλη η αναλυτικη σου περιγραφη αλλα μια διαφωτιση..... προφανως αποκτησες προσφατα μια Μ3, αλλα τι Μ3;
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-12, 09:39
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
κατά 99.9% 46άρι
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-12, 09:59
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
E46,το πήρα σαν δεδομένο,συγνώμη παιδιά ))
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-12, 10:06
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Talking .....

Mη ζητας συγγνωμη,δεδομενο το πηραμε και εμεις οτι ειναι Μ3 Ε46 !

Μετα απο 4,5χρονια με Μ3 Ε46 μπορω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα σου και εγω.

Το αμαξι ειναι καταπληκτικο και οτι ποιο κοντινο στο πραγματικο πνευμα της Μ3 Ε30.

Πραγματικα οποιος μπορει να το συντηρησει και φορολογικα αλλα και μηχανολογικα+βενζινες ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη.

Το καλο ειναι οτι υπαρχουνε πολλα στην Ελλαδα πουλημενα και στο μελλον οποιος θελεησει να αγορασει καποιο αν βελτιωθουνε τα πραγματα (χαχαχαχαχαχ!!!) θα εχει επιλογες.

Να το χαιρεσαι ολοψυχα σου ευχομαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-12, 10:28
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πολύ ωραία περιγραφή!
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-12, 11:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
η πιο κλασσική διαδρομή ... από S2K σε Μ3 Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-12, 12:19
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ lunatec!

Βαγγέλη μετά το S2K μόνο τα BMW έχουν μείνει να σου δίνουν την σωστή αίσθηση, δυστυχώς..Για group vag ούτε λόγος

Το γενικό κακό πάντως με την κατάσταση που επικρατή στην Ελλάδα φαίνεται και πόσο πεσμένα είναι τα αυτοκινητιστικά φόρουμ,σε σχέση με προ 5ετίας που θυμάμαι να πρωτοξεκίνησα να τα παρακολουθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-12, 12:42
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Νομιζω πως οσο καλο κ αν ειναι το S2K ,το Μ3 ειναι σε αλλο επιπεδο...Θα μπορουσε καποιος ανετα να συγκρινει το S2K με το Ζ4 Μ αλλα κ παλι πιστευω πως κ το Ζ θα εβγαινε συνολικα καλυτερο...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-12, 13:00
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Φυσικά και τα δύο είναι καλύτερα αυτοκίνητα!Τα συν που έχει χοντάκι είναι πιο προσιτό και ευκολοσυντίριτο και έβγαινε με έναν και μόνο κινητήρα με αποτέλεσμα να μην στο μπερδεύουν με Ζ4 δίλιτρη.Βέβαια για τους περισσότερους μοιάζει με MX-5,οπότε δεν βγάζουμε άκρη...

Πάντως σε κάτι ταξίδια 1500χλμ που έκανα τον τελευταίο καιρό μου έβγαλε την παναγία...χαχα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.