Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-04-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μια ακόμα πληροφορία που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

Οι κομπρέσορες έχουν μέγιστη διάρκεια ζωής.

Αυτή μετριέται σε ώρες Χ φορτίο και απο εκείνο το σημείο και μετά, χρειάζονται ζυγοστάθμιση.

Αλήθεια ή ψέμματα?

Καταλαβαίνω πως, εντάξει, κινούμενα μέρη είναι, ίσως και να θέλουν ένα σέρβις, αλλά πως στο καλό ζυγοσταθμίζεις ένα τέτοιο κέρατο?

στα τούρμπο το ξέρω οτι κοπανάνε τα ρουλεμάν ή και ο άξονας, αλλά σε έναν κομπρέσορα τι μπορεί να θέλει ζυγοστάθμιση?

Μήπως θελει και ευθυγραμμιση?
Φιλε padapanta,

Από περιέργεια επειδή compressor έχουν ελάχιστοι εδώ μέσα (ίσως 2-3 μόνο)
αυτές τις ερωτήσεις μήπως θα είναι καλύτερα να τις απευθύνεις σε ένα συνεργείο που ασχολείται με αυτές τις βελτιώσεις (Σπανός-Schnitzer, Τακόρης , κλπ.κλπ δε κάνω διαφήμιση έχουν αναφερθεί όλοι.)

Αν και καλύτερα μια ερωτησούλα σε ένα συνεργείο Mercedes θα σου έλυνε (μάλλον) κάποιες από αυτες τις απορίες.
Σχεδόν 3 στα 4 Merc που κυκλοφορουν εδώ στην Ελλάδα είναι κομπρεσορ!!!
Νομίζω πως καλύτερη γνωση πάνω στο θέμα αυτό πρέπει να υπάρχει στα συνεργεία τους.
Αν και χρησιμοποιούν νομίζω Eaton μόνο, αλλά γενικά θα ξέρουν (ειδικά αυτά περί αντοχής, ζυγοστάθμισης κλπ κλπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-04-07, 11:24
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε padapanta,

Από περιέργεια επειδή compressor έχουν ελάχιστοι εδώ μέσα (ίσως 2-3 μόνο)
αυτές τις ερωτήσεις μήπως θα είναι καλύτερα να τις απευθύνεις σε ένα συνεργείο που ασχολείται με αυτές τις βελτιώσεις (Σπανός-Schnitzer, Τακόρης , κλπ.κλπ δε κάνω διαφήμιση έχουν αναφερθεί όλοι.)

Αν και καλύτερα μια ερωτησούλα σε ένα συνεργείο Mercedes θα σου έλυνε (μάλλον) κάποιες από αυτες τις απορίες.
Σχεδόν 3 στα 4 Merc που κυκλοφορουν εδώ στην Ελλάδα είναι κομπρεσορ!!!
Νομίζω πως καλύτερη γνωση πάνω στο θέμα αυτό πρέπει να υπάρχει στα συνεργεία τους.
Αν και χρησιμοποιούν νομίζω Eaton μόνο, αλλά γενικά θα ξέρουν (ειδικά αυτά περί αντοχής, ζυγοστάθμισης κλπ κλπ.)

Επειδή απο συνεργείο σε συνεργείο οι γνώμες διαφέρουν, για αυτό ρωτάω για να δώ αν κάποιος έχει δική του άποψη.

Γιατί θεωρητικά ένας απο αυτούς που λες, με 3κ βάζει κομπρέσορα και δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ στο αμάξι, ούτε καν μπεκ. (!!?)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-04-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πάντως σε συνεργείο Mercedes σίγουρα θα βρείς πολλά αυτοκίνητα με πάνω από 100,000 χλμ και τα περισσότερα θα έχουν αλλάξει/επισκευάσει compressor.
Θα γνωρίζουν να σου πούν κάποια βασικά πράγματα για συντήρηση/αντοχή!
Είναι μια ιδέα, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-04-07, 13:38
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
@matrix ... Φίλε μου το μπλόκ του s52Β32 (που αποδίδει 100PS/lt) δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το μπλόκ του Μ52. Η κεφαλή επίσης έχει εξέλιξη διαστημική σε σχέση με την κεφαλή του απλού Μ52. Οι αυλοί εισαγωγής είναι σχεδιασμένοι εξ αρχής για 6 πετάλουδη εφαρμογή. Το διπλό βάνος (αν και προβληματικό) υποστηρίζει την λειτουργία έως τις 7500-7700 οπότε και είναι ΔΥΝΑΤΗ η απόδοση των 100ps/lt.
Πως θα στροφάρεις το απλό μπλόκ στις 7800 ? και πως θα κρατήσεις ροπή έως εκεί πάνω ??? ώστε να "βγάλει" το μοτεράκι 108ps/lt που λές.
Τα μπουζί φίλε είναι ψίλος στα άχυρα μπροστά στα ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλλα προβλήματα που θα παρουσιαστούν όταν προσπαθήσεις να "βγάλεις" 300 άλογα ατμοσφαιρικά από τον Μ52.

@padapanta : Σταμάτη τα σύγχρονα κιτ υπερσυμπιεστών είναι θεωρητικά bolt on ... συνεπώς η τοποθέτηση αν ακολουθήσει τις οδηγίες ένας καλός μηχανικός είναι θεωρητικά εύκολη....Τώρα αν θες εργοστασιακή αξιοπιστία .... δύσκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-04-07, 13:47
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων

@padapanta : Σταμάτη τα σύγχρονα κιτ υπερσυμπιεστών είναι θεωρητικά bolt on ... συνεπώς η τοποθέτηση αν ακολουθήσει τις οδηγίες ένας καλός μηχανικός είναι θεωρητικά εύκολη....Τώρα αν θες εργοστασιακή αξιοπιστία .... δύσκολο...
Το θέμα μου είναι, ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ μπορεί να το μπάξει το ρημάδι?

(σε κάποιο ΛΟΓΙΚΟ ΧΡΟΝΟ - γιατί με αυτόν τον άθρωπα, ο χρόνος είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΡΕΥΣΤΟΣ, όπου μέρα βλέπε εδβομάδα και όπου εβδομάδα βλέπε άπειρο)...

(να φανταστείς ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχω κλιματισμό, επειδή έχει και παλεύει μια 7άρα που θα έβαζε μέσα για δίσκους, ελα μωρέ να πάρω και το 7άρι δυό ώρες δουλειά είναι και σε τελειώνω)...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-04-07, 13:48
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Βέβαια ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις,..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-04-07, 17:14
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σε συνεργείο Mercedes σίγουρα θα βρείς πολλά αυτοκίνητα με πάνω από 100,000 χλμ και τα περισσότερα θα έχουν αλλάξει/επισκευάσει compressor.
Θα γνωρίζουν να σου πούν κάποια βασικά πράγματα για συντήρηση/αντοχή!
Είναι μια ιδέα, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
Βεβαια το να παιρνουμε ιδεες για συντηρηση κομπρεσσορα απο αυτοκινητα που δουλευουν με Roots (ή twin screw, ποτε δεν θυμαμαι τι φορανε τα ρημαδια τα ΜΒ), για να μαθουμε τι μπορει να χρειαστει ενας φυγοκεντρικος, δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα...

με ενα email στις εταιρειες που φτιαχνουν τους κομπρεσσορες (για να μην πω με μια ματια στις σελιδες τους), θα λυθουν πολλες απορειες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-04-07, 18:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τύπου Roots φοράνε τα Mercedes Benz.
Εχεις δίκιο, άκυρο το ποστ μου.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-04-07, 20:49
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων

με ενα email στις εταιρειες που φτιαχνουν τους κομπρεσσορες (για να μην πω με μια ματια στις σελιδες τους), θα λυθουν πολλες απορειες.
αυτές οι απορίες έχουν λυθεί.

οι άλλες, αυτές των χρηστών και τελικών αποδεκτών με ενδιαφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-04-07, 21:41
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις,..

Αν κάνει καλή δουλειά όπως γράφεις και με κεφαλαία μάλιστα,τότε άστον στους ρυθμούς του!...μαστόροι με καλή δουλειά είναι σπάνιο είδος...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.