Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 18-05-09, 21:26
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Το θέμα όμως βάζοντας αγωνιστικό ή ημιαγωνιστικό τακάκι είναι ότι χαλάει η αίσθηση με την έννοια ότι το φρένο δουλεύει οn-off και το σφύριγμα(εμένα δεν με νοιάζει μπροστά στο αποτέλεσμα όμως).
Το θέμα με το ολοκληρωμένο πακέτο φρένων θα είναι ότι θα έχεις σταθερή αίσθηση-αποτέλεσμα από το 1ο μέχρι και το 10 πχ φρενάρισμα σε αντίθεση με τα εργοστασιακά που στο 3ο-4ο θα έχεις μείωση αποτελεσματικότητας και δεν μας ενδιαφέρει τόσο στην παρούσα συζήτηση το αν η απόσταση ακινητοποίησης θα μειωθεί κατά κάποια μέτρα.

Υ.Γ: Κάτι τελευταίο...τα φρένα στην συγκεκριμένη περίπτωση τα βάζεις για να νοιώθεις σιγουριά, για παν ενδεχόμενο που λέμε όταν θα γίνει η υπερβολή ώστε να μην προδοθείς. Είναι όπως τον σύστημα πυρόσβεσης σε ένα κτίριο όπου το βάζεις προληπτικά. Δεν σημαίνει ότι θες να αρπάξει φωτιά για να σου κάνει απόσβεση τα χρήματά του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InsaneDriver : 18-05-09 στις 21:29
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 18-05-09, 21:33
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα όμως βάζοντας αγωνιστικό ή ημιαγωνιστικό τακάκι είναι ότι χαλάει η αίσθηση με την έννοια ότι το φρένο δουλεύει οn-off και το σφύριγμα(εμένα δεν με νοιάζει μπροστά στο αποτέλεσμα όμως)...
Αυτό είναι αλήθεια

Εγώ για αυτό φοράω DS 2500

Aν αποφάσιζα να βάλω πολυπίστονα (εξαιρώ πολύ οικονομικές λύσεις - πατέντες των performance) ... δηλαδή αν αποφάσιζα να βάλω φρένα αξίας 5 και 6 χιλ ευρώ ... με ΕΞΙΣΟΥ ακριβές λύσεις ανταλακτικών και με ΕΞΙΣΟΥ πολύ πιθανά θέματα αξιοπιστίας ...

ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΕΓΔΥΝΑ ΤΟ Μ3 ...

Είναι σα να πάω για μπάλα με τα ΕΙΔΙΚΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΑ παπούτσια του Μέσι ... και να είμαι 250 κιλά ...

χωρίς νόημα ...


Το θέμα είναι ότι το Μ3 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ... είναι πιο έυκολο να κάνεις track day ένα πανάλαφρο boxster από το Μ3 ...

υ.γ. Για να σου απαντήσω στο θέμα της πυρόσβεσης που λες ... αν ένα κτίριο ΔΕΝ είναι πυρασφαλές ... είναι ΑΣΚΟΠΟ να τοποθετήσεις ΜΟΝΟ πανάκριβα spinglers ... ή θα κάνεις ΟΛΟΚΗΡΩΜΕΝΗ μελέτη πυρασφάλειας (ενεργητική - παθητική) ή αλλιώς θα ξοδέψεις ΑΠΕΙΡΑ λεφτά με ΠΟΛΥ μικρό αποτέλεσμα ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 18-05-09 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 18-05-09, 21:46
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ένα κτίριο ΔΕΝ είναι πυρασφαλές ... είναι ΑΣΚΟΠΟ να τοποθετήσεις ΜΟΝΟ πανάκριβα spinglers ... ή θα κάνεις ΟΛΟΚΗΡΩΜΕΝΗ μελέτη πυρασφάλειας (ενεργητική - παθητική) ή αλλιώς θα ξοδέψεις ΑΠΕΙΡΑ λεφτά με ΠΟΛΥ μικρό αποτέλεσμα ...
αυτο εννοει βαγγελη.
ενα ολοκληρωμενο συστημα...
τα τακακια ειναι μια καλη λυση αλλα με συμβιβασμους.
οπως αναφερεις.

κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με το σκεπτικο σου...
δηλαδη εγω, που εμαι φουλ-εξτρα και ταξιδευω με γεματο πορτ μπαγκαζ, δεν εχω δικαιωμα να φουντωσω αν βρω μπροστα μου στροφιλικι? ή ακομα και στην ευθεια, για να ριξω τις 330αρες μου θα πρεπει πρωτα να κανω διαιτα?

δε λεω, ναι το σωστο αυτο θα ηταν, αλλα γινεται στην πραξη?

αρα οσοι δεν το κανουμε, δεν εχουμε δικαιωμα στα φρενα?
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 18-05-09, 21:50
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
ρε κωλοπαιδα τι βιωνετε??? μπραβο που εχετε τερατα και τα λιωνετε!!!! φτου-φτου!!!
δε γμτ ας μη σας φτανουν και τα φρενα!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 18-05-09, 21:59
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
..κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με το σκεπτικο σου...
δηλαδη εγω, που εμαι φουλ-εξτρα και ταξιδευω με γεματο πορτ μπαγκαζ, δεν εχω δικαιωμα να φουντωσω αν βρω μπροστα μου στροφιλικι? ή ακομα και στην ευθεια, για να ριξω τις 330αρες μου θα πρεπει πρωτα να κανω διαιτα?

δε λεω, ναι το σωστο αυτο θα ηταν, αλλα γινεται στην πραξη?

αρα οσοι δεν το κανουμε, δεν εχουμε δικαιωμα στα φρενα?
Δεν είπα αυτό

Είπα ότι ΣΤΟ Μ3 Ε46

η διαφορά που θα δεις αν βάλεις πολυπίστονα σε σχέση με τη διαφορά που θα δεις αν βάλεις ΑΠΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ τακάκια

είναι ΜΟΝΟ στην πίστα σε οριακά φρένα

Συνεπώς όταν μια κίνηση ΔΟΥΛΕΥΕΙ - ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ μόνο όσον αφορά την πίστα

πρέπει να έχει ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να γίνει ολοκληρωμένα

Άρα

Στο Μ3 Ε46 ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ απόλυτο φρένο στην πίστα

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ αξίζει να βάλεις πολυπίστονα

(εννοώ τις ακριβές extreme εφαρμογές της brembo etc ... όχι την παμφθηνη πατέντα των performance)

Άρα μια κίνηση που ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ τι νόημα έχει σε ένα αμάξι που ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ λόγω βάρους για track day ?????????


Πάω ότι στοίχημα ότι και με 6πίστονα ένα μαμά Μ3 1600 κιλών θα τελειώσει πολύ πιο νωρίς τα φρένα από ένα ΓΥΜΝΟ track prepared M3 E46 των 1300 κιλών με μαμά φρένα ...

αλλά ακόμα και αν βρεις τα ΤΕΛΕΙΑ φρένα για το Μ3 ... και όντως αντέξουν και 10 γυρους ...

ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ 10 ΓΥΡΟΥΣ ΜΕ ΤΕΡΜΑ ΦΡΕΝΑ ΣΕ ΑΜΑΞΙ 1600 ΚΙΛΩΝ ?????????????????????????

Για αυτό και λέω ότι είναι υπερβολή τα πολυπίστονα στο Μ3 Ε46 ...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 18-05-09, 22:09
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων

ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ 10 ΓΥΡΟΥΣ ΜΕ ΤΕΡΜΑ ΦΡΕΝΑ ΣΕ ΑΜΑΞΙ 1600 ΚΙΛΩΝ ?????????????????????????

Για αυτό και λέω ότι είναι υπερβολή τα πολυπίστονα στο Μ3 Ε46 ...
Mα βρε Βαγγέλη αν δεν έχουμε να συζητάμε κάτι στο μέλλον πως θα έχουμε ενδιαφέρον στη ζωή μας; Αυτό είμαστε οι άνθρωποι...Αχόρταγοι, που πάντα θέλουμε το παραπάνω ακόμα και αν είναι υπερβολή.

Και για να σου δώσω τροφή...Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αντέξεις ώς ανθρώπινος οργανισμός 10 οριακούς γύρους με αμάξι στημένο με semi, πολυπίστονα που προσφέρουν πολλά g αλλά και οριακά brake points;

Εγώ νομίζω θα έχεις βγει για διάλειμα πολύ πριν το αμάξι ή τα λάστιχα παραδώσουν πνεύμα. Ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να πηγαίνουν σε τέτοιους ρυθμούς με διάρκεια.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 18-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να σου δώσω τροφή...Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αντέξεις ώς ανθρώπινος οργανισμός 10 οριακούς γύρους με αμάξι στημένο με semi, πολυπίστονα που προσφέρουν πολλά g αλλά και οριακά brake points;

Εγώ νομίζω θα έχεις βγει για διάλειμα πολύ πριν το αμάξι ή τα λάστιχα παραδώσουν πνεύμα. Ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να πηγαίνουν σε τέτοιους ρυθμούς με διάρκεια.
χεχεχεχε

έτσι είναι

σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... όντως ...

εγώ προσωπικά πιστέυω ότι πολύ πριν κουραστώ από τα G ... θα έχω αναπτύξει φιλίες με τα κράσπεδα αν πάω να κινηθώ οριακά σε ένα track prepared M3 E46 1300 kg με semi & 6pots
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 18-05-09, 22:59
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
ναι σωστα ολα αυτα, αλλα τα φρενα του αλεξανδρου στο δρομο τελειωνουν, οχι στην πιστα...
ή καταλαβα λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 18-05-09, 23:01
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Βαγγέλη είσαι απόλυτος για το θέμα των φρένων.
Ίσως δεν θα έπρεπε.

Ο λόγος που το CSL φρενάρει καλύτερα από το GT2 κτλ. έχει να κάνει με την τέλεια κατανομή βάρους του αυτοκινήτου. Μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται άν αυτό το αυτοκίνητο είχε σωστά φρένα.

Αυτό που εσύ, εγώ ο άλλος θεωρεί καλό, μπορεί για κάποιον άλλον να είναι από μέτριο έως κακό.
Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος με τα φρένα. Έχω οδηγήσει αυτοκίνητα με πολύ καλύτερα φρένα.

Βέβαια θα μου πεις εξαρτάται και από την πρόσφυση.
Εγώ μόνο σε χιόνι έχω δει το ABS να ενεργοποιείται στο CSL, ποτέ άλλοτε.
Οπότε τα λάστιχα έχουν πρόσφυση και τα φρένα την ακούνε.

Εννοείται ότι τα φρένα του CSL σε σχέση με το μηχανάκι μου είναι απλά αστεία.

sm6 > ναι μιλάω για δρόμο. Ίσως δεν ξέρω να το φρενάρω με το μοτέρ όμως
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 18-05-09, 23:12
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
sm6 > ναι μιλάω για δρόμο. Ίσως δεν ξέρω να το φρενάρω με το μοτέρ όμως
και καλα κανεις. κι εγω σε τετοιο αυτοκινητο θα προτιμουσα να ζοριζω παραπανω τα φρενα, παρα να βγαζω το λαδι στο μοτερ και τη μεταδοση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.