Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-06-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το 525ι με μοτέρ Μ54 έχει καδένα (αλυσίδα) χρονισμού.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...browse/engine/
Αναφέρεται ώς timing chain.

Αναφέρεις ότι τα BMW από το 90 δεν έχουν καδένα ...και όμως τα περισσότερα έχουν.

Είσαι μηχανολόγος μηχανικός και είδες τον ιμάντα χρονισμού των εκκεντροφόρων (timing belt)?

Για το γένος (άρρεν/θήλυ) δεν με απασχολεί. Τα greeklish είναι κανονισμός του φόρουμ όμως και απαγορεύονται.

Ελπίζω να μην μπήκες για να ''κάνεις πλάκα''.

Αν παρα ταύτα έχεις δεί κάποιον ιμάντα στο χώρο του κινητήρα σου, ελπίζω να μην εννοείς τα belt drive water pump/alternator ή το belt drive climate compressor και ...αν είναι έτσι...σκίσε το πτυχίο του μηχανολόγου-μηχανικού.

Επίσης, λείπεις μισό χρόνο και θεωρείς καλύτερο το να βάλεις τη μπαταρία σε φορτιστή συνέχεια, αντί απλά να βγάλεις τους πόλους?

Μην απορείς που υπάρχει επιθετικό ύφος όταν το προκαλείς εσύ. Εδώ ίσα ίσα είναι όλοι καλοδεχούμενοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 26-06-11 στις 19:28
  #22  
Παλιά 26-06-11, 19:58
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει φαει σκαλωμα ο φιλος/φιλη οτι το αμαξι του εχει ιμαντα χρονισμου και 2ον τι σκαλωμα εφαγες εσυ ρε ραπιντ και του την βγαινεις ετσι?εχετε τπτ προσωπικα η γνωριζεις κατι παραπανω?η απλα επειδη επιμνει οτι εχει ιμαντα.και αλλοι λενε οτι βαλανε νερο στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων και πηραν 4 αλογα τι να κανουμε τωρα να σκασουμε?εχει ιμαντα το δικο του/της?εχει ιμαντα.ας παει να τον αλλαξει θα σκασουμε και γι αυτο τωρα?
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
  #23  
Παλιά 26-06-11, 20:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει φαει σκαλωμα ο φιλος/φιλη οτι το αμαξι του εχει ιμαντα χρονισμου και 2ον τι σκαλωμα εφαγες εσυ ρε ραπιντ και του την βγαινεις ετσι?εχετε τπτ προσωπικα η γνωριζεις κατι παραπανω?η απλα επειδη επιμνει οτι εχει ιμαντα.και αλλοι λενε οτι βαλανε νερο στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων και πηραν 4 αλογα τι να κανουμε τωρα να σκασουμε?εχει ιμαντα το δικο του/της?εχει ιμαντα.ας παει να τον αλλαξει θα σκασουμε και γι αυτο τωρα?
Τρώω σκάλωμα με αυτους που λένε σκόπιμα ψέμματα και με νομίζουν για βλάκα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #24  
Παλιά 26-06-11, 20:07
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
ναι οκ απλα για να θεωρεις οτι λεει ψεματα ο αλλος ημαινει οτι κατι γνωριζεις για το ατομο του.διαφορετικα απλα μπορει να ειναι καποιος/α κολλημενος/η και επιμενει σε κατι που δεν γνωριζει
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
  #25  
Παλιά 26-06-11, 20:21
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
παρακαλώ να μην γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ...

Επιτρέπονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ...

Επιτρέπεται να κρίνονονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Επιτρέπεται να διατυπώνονται χαρακτηρισμοί ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ - ΘΕΣΕΩΝ

ΔΕΝ επιτρέπεται να χαρακτηρίζονται όσοι/όσες διατυπώνουν τις απόψεις

π.χ. Μία άποψη μπορέι να χαρακτηρισθεί ως "κουταμάρα" ... ένας χρήστης δεν επιτρέπεται να χαρακτηρισθεί ως "κουτός"
  #26  
Παλιά 26-06-11, 21:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
παρακαλώ να μην γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ...

Επιτρέπονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ...

Επιτρέπεται να κρίνονονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Επιτρέπεται να διατυπώνονται χαρακτηρισμοί ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ - ΘΕΣΕΩΝ

ΔΕΝ επιτρέπεται να χαρακτηρίζονται όσοι/όσες διατυπώνουν τις απόψεις

π.χ. Μία άποψη μπορέι να χαρακτηρισθεί ως "κουταμάρα" ... ένας χρήστης δεν επιτρέπεται να χαρακτηρισθεί ως "κουτός"
Συγγνώμη Ευάγγελε, και συμφορουμίστες...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #27  
Παλιά 26-06-11, 23:32
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
ας υποθέσουμε ότι εχει ιμαντα κ το χει αφήσει εδω και 10 χρονια χωρίς να τον αλλάξει ποίος σωστός μηχανολόγος μηχανικός το κάνει αυτό?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
  #28  
Παλιά 26-06-11, 23:56
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
επειδή το ε21 μένει συχνά απο μπαταρία(όλο και κάτι του φτιάχνω και το αφήνω εκτός για μήνες)βάζω συχνά τη μπαταρία του στο φορτιστή,έχει δύο ρυθμίσεις,slow και boost,στο slow την αφήνεις για 24 ώρες βγάζοντας τα καπάκια(ανοικτού τύπου)γιατί ζεσταίνονται πολύ τα υγρά της,εάν είναι κλειστού την αφήνεις λιγότερο και την παρακολουθείς για να μήν έχεις καμία άσχημη εξέλιξη γιατί θερμαίνεται πολύ
και τώρα να απαντήσουμε στην ερώτηση,μετά απο δέκα χρόνια ένας ιμάντας χρονισμού χρειάζεται αντικατάσταση ακόμα και εάν έχει κάνει ένα χιλιόμετρο το χρόνο το αμάξι
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
  #29  
Παλιά 27-06-11, 01:01
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα δεν ξέρω καλυτερα απο εσένα πώς το έχεις αφημένο.
Σίγουρα όμως ξέρω, ότι δεν το έχεις σε φορτιστή.
Δεν έχω σκαλώσει σε αυτό, και μη με αποκαλεις κομπλεξικό.
Αρνήθηκα να σε χαρακτηρίσω εξ αρχής, αν και θα μπορούσα, και θα έπρεπε.
Δεν εχει ιμάντα χρονισμού το αυτοκίνητο σου, δεν έχεις δεί ποτέ στη ζωή σου
ιμάντα χρονισμου στο αυτοκίνητο που αναφέρεις, δεν υπάρχει ούτε ένα χαρτί του οχήματος
να αναφέρει για ιμάντα χρονισμού όπως είπες,
μηχανολόγος μηχανικός δεν είσαι όπως είπες,
και προφανώς η δήλωση σου οτι ξέρεις τι σου γίνεται και ότι δεν είσαι ζώο,
αναιρείται απο τα λόγια σου και την συμπεριφορά σου.
Είναι το λιγότερο ντροπιαστικό, να το παίζεις κοριτσάκι.

Αυτοκίνητο δεν έχεις ούτε σε majorette..
Πλέον είμαι και για αυτό σίγουρος.


Υ.Γ. Αν μου σβήσει admin τα γράμματα, θα αποχωρήσω απο το φόρουμ..
Ρε συ μύγα σε τσίμπησε?
Καλά όλα τ'άλλα, αλλά αυτά που έχω σε bold που τα ξέρεις?
Μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε?

Κι εσύ κοπελιά απ'ότι όλοι σου λένε έχεις καδένα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι τσάμπα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
  #30  
Παλιά 27-06-11, 01:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
καμία μέρα που θα γυρίσει α σο ταξίδι είμαι βέβαιος οτι θα ψάχνει να βρει το φορτιστη μαζί κ την μπαταρία του/της.- δεν υπάρχει απλά αυτό, με καμία κυβέρνηση. Αν η μπαταρία μείνει πάνω από 24 ώρες στη φόρτιση ειναι σχεδόν σίγουρο οτι θα κάνει ένα πολύ μεγάλο μπουμ.επίσης είμαι σίγουρος οτι η δάφνη έχει μπει απλά να μας κάνει πλάκα. Ήμου σίγουρος απ το 2 η 3 πόστ της. Και έχω να του πω οτι αν έχει πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού καλύτερα να το κάνει προσαναμα για το τζάκι.μπορούμε κύριε/ κύρια αντ να δούμε τή φωτο απ το υπέρμοτέρ σου? Και εννοείται να φαίνεται ο ο ιμαντας του? Όσο για τον ραπιντ : φίλε είσαι πολύ μεγάλο γατονι λέμε.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.