Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Μονομαχίες, Διπλομαχίες, Τριπλομαχίες!! > Ενδοκλαμπικές

Ενδοκλαμπικές Οι "μονομαχίες" μεταξύ μελών του BMW-Motorsport.gr Το παρόν φόρουμ βρίσκεται υπό επιτήρηση! Αν το κλίμα δεν είναι απόλυτα ήρεμο και φιλικό, δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης!!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 27-10-06, 12:02
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...ο ευάγγελος αδημονεί....
Και θέλει και ανοιγματάκι .... αλλά εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-11-06, 19:55
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Λοιπόν dyno έγινε και λέμε :

1)Dyno που πρότεινε ο Νίκος (Plex Tuning) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
2) Επαγγελματίες και σοβαροί. Ασχολούνται αρκετά και o Γιάννης πολύ καλό παιδί. Δεν είναι του στύλ είμαι ο αρχιμηχανικάρας και τα βελτιώνω όλα ... Τα μηχανήματα πολύ σύγχρονα και η διαδικασία ασφαλέστατη. Χωρίς δεσίματα και γκράμπα - γκρούμπα στο ράουλο.
3) Τα αποτελέσματα ΔΕΝ είναι πάρτα - φύγε αλλά γίνεται καλή ανάλυση (λ,μορφή καμπύλης,σύγκριση ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ στην οθόνη μέσα από το δυναμόμετρο την ώρα της μέτρησης-live που λέμε... με προηγούμενες καμπύλες και με καμπύλες άλλων αυτοκινήτων)
4)Κάναμε αρκετά runs, με 4η,5η,sport button on/off κλπ..

5) ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....

ΡΟΠΗ 33kgrm@5170 rpm
ΙΣΧΥΣ 290hp@7320 rpm

ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ....

Πάρα μα πάρα πολύ καλά

Σε σύγκριση με γνωστό .. εχμμμ ... Μ3 με εισαγωγή , εξάτμιση , πρόγραμμα πήγαινα "ΚΟΠΙΑ" μέχρι της 6500-6800 και έχασα γύρω στα 12hp στο peak μου 7300rpm και γύρω στα 25hp στο δικό του peak (8200 rpm ...βλ. πρόγραμμα...).
Mε λίγο fine -tuning πιστεύω θα δω 300 στους τροχούς και καλύτερη καμπύλη- η οποία πάντως και τώρα είναι μια χαρά.
Μίγμα είμαι καλά λratio=0.9.

To dyno είναι κατά ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ όλων των παρισταμένων , πελατών κλπ (έχω πάει 2 φορές και μιλήσει με αρκετους βελτιωτές , μηχανικούς,ιδιώτες που πάνε εκεί ...) ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ... έως και 10-20% ΚΑΤΩ από τις μετρήσεις άλλων π.χ. Μαλίωρα.
Άρα το 290 που έβγαλα,όπως μου είπε και ο Γιάννης είναι πάρα πολύ καλό...
Για αναγωγή σε στρόφαλο με 15% (για πισωκίνητο) πάμε στις 290/0,85=341,2 στρόφαλο και με 12% στα 330.
Δεδομένου ότι στο dyno είναι πάντα ΔΥΣΚΟΛΟ να βγάλεις το 100% της stock ισχύος , το αποτέλεσμα δείχνει ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΟΤΕΡ... ΜΠΡΑΒΟ Μ GmbH
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-11-06, 20:09
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν dyno έγινε και λέμε :

1)Dyno που πρότεινε ο Νίκος (Plex Tuning) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
2) Επαγγελματίες και σοβαροί. Ασχολούνται αρκετά και o Γιάννης πολύ καλό παιδί. Δεν είναι του στύλ είμαι ο αρχιμηχανικάρας και τα βελτιώνω όλα ... Τα μηχανήματα πολύ σύγχρονα και η διαδικασία ασφαλέστατη. Χωρίς δεσίματα και γκράμπα - γκρούμπα στο ράουλο.
3) Τα αποτελέσματα ΔΕΝ είναι πάρτα - φύγε αλλά γίνεται καλή ανάλυση (λ,μορφή καμπύλης,σύγκριση ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ στην οθόνη μέσα από το δυναμόμετρο την ώρα της μέτρησης-live που λέμε... με προηγούμενες καμπύλες και με καμπύλες άλλων αυτοκινήτων)
4)Κάναμε αρκετά runs, με 4η,5η,sport button on/off κλπ..

5) ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....

ΡΟΠΗ 33kgrm@5170 rpm
ΙΣΧΥΣ 290hp@7320 rpm

ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ....

Πάρα μα πάρα πολύ καλά

Σε σύγκριση με γνωστό .. εχμμμ ... Μ3 με εισαγωγή , εξάτμιση , πρόγραμμα πήγαινα "ΚΟΠΙΑ" μέχρι της 6500-6800 και έχασα γύρω στα 12hp στο peak μου 7300rpm και γύρω στα 25hp στο δικό του peak (8200 rpm ...βλ. πρόγραμμα...).
Mε λίγο fine -tuning πιστεύω θα δω 300 στους τροχούς και καλύτερη καμπύλη- η οποία πάντως και τώρα είναι μια χαρά.
Μίγμα είμαι καλά λratio=0.9.

To dyno είναι κατά ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ όλων των παρισταμένων , πελατών κλπ (έχω πάει 2 φορές και μιλήσει με αρκετους βελτιωτές , μηχανικούς,ιδιώτες που πάνε εκεί ...) ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ... έως και 10-20% ΚΑΤΩ από τις μετρήσεις άλλων π.χ. Μαλίωρα.
Άρα το 290 που έβγαλα,όπως μου είπε και ο Γιάννης είναι πάρα πολύ καλό...
Για αναγωγή σε στρόφαλο με 15% (για πισωκίνητο) πάμε στις 290/0,85=341,2 στρόφαλο και με 12% στα 330.
Δεδομένου ότι στο dyno είναι πάντα ΔΥΣΚΟΛΟ να βγάλεις το 100% της stock ισχύος , το αποτέλεσμα δείχνει ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΟΤΕΡ... ΜΠΡΑΒΟ Μ GmbH
στα 290 εισαι πολυ μα παρα πολυ καλα...εγω με delage ECU,supersprint kats,x-pipe,race muffles,pulleys,K&n63 ειχα δει 303,7...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-11-06, 21:39
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
εκείνο το γνωστό σου Μ3....εεεχχχμμμμμ.....

θα ξαναπάει στο ίδιο μέρος μετα τα νέα καλούδια του....
αναμονή απο αμερική λίγο ακόμη....!!!!

το peak είναι στις 8050 βαγγέλη οχι 8200..εκεί είναι ο κόφτης για λόγους απόδοσης και ασφάλειας....!!!

προς το παρόν να ξαναπώ οτι τα 290 στην ρόδα σου είναι καταπληκτικό νούμερο!!!!!

του doctor πόσο να βγάλει άραγες.....???????????????

και επειμένω ακόμη μια φορά οτι το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι εξαιρετικό....

για αυτό είπα και να πάμε εκεί...
το μόνο μείον πιστεύω οτι είναι ο χρόνος....
ανέβα - κατέβα απο το δυναμόμετρο....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-11-06, 23:29
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Cool Κυριε-κυριε.....

Να ρωτησω κατι?Τα 290 τροχο ητανε με το AC SCHNITZER-τελικο αν δεν κανω λαθος με το συγκεκριμενο αυτοκινητο και φιλτρο μαμα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-11-06, 08:31
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλά τα νούμερα που έβγαλες. Σου είπαν τα παιδιά που κυμαίνονται τα μαμά Μ3 στο συγκεκριμένο δυναμόμετρό??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-11-06, 12:43
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Δε νομίζω το τελικό της AC να κάνει διαφορά .... εξάλλου θα το ΒΓΑΞΩ σύντομα και θα δουμε... με x-pipe SS και τελικό Eisenemann...
Το αμάξι μου είναι επί της ουσίας ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΜΑ...

Στράτο 272 με 285 rwp μου είπε πριν το dyno να περιμένω...

Αντέγραψα τα νούμερα σε excel , οπότε πάρτε και καμπύλη.
Η καμπύλη στο excel που ποστάρω είναι πιό ΕΞΟΜΑΛΥΜΕΝΗ από την πραγματική , αφού δεν έχω τα νούμερα για όλα τα σημεία. Πάντως σε μορφή και max -min είναι κόπια αυτής του dyno.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg MY_DYNO.JPG (53,0 KB, 50 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg MY_DYNO_ACTUAL_PHOTO.JPG (56,8 KB, 43 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-11-06, 08:25
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
SOS Evangelos!!!

Τα πιο σημαντικά δεν μας είπες!!

Πως ήταν το μίγμα σου και τι αναλογία δούλευες???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-11-06, 13:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
αναλογία a/f 0.9 με καμπύλη χωρίς πρόβλημα.... Ο Γιάννης μου είπε ότι οριακά να μπορεί να το βελτιώσει στο 0.88 (που πήγε του "άλλου" γνωστού ... εχμμμ... Μ3) , αλλά και έτσι είναι μιά χαρά νομίζω ????
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 10-11-06, 14:09
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Να υποθέσω ότι το νούμερο που αναφέρεις είναι volt. Αν το range για το οποίο μιλάμε είναι 0-1 volt, τότε δεν πρέπει να μιλάμε για wide band oxygen sensor. Αυτοί συνήθως λειτουργούν στα 0-5 volt.

Μπερδεύτηκα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.