Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 30-12-10, 16:41
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν αλλάξεις κάτι σημαντικό στο μοτέρ φίλε μου, δεν αλλάζει η ποσότητα του εισερχόμενου αέρα... από καύσιμο το στεγνώνεις σε κάθε περίπτωση.
Μην επιχειρήσεις να αλλάξεις κάτι στο πρόγραμμα πάντως όσο έχεις εργοστασιακό airbox. Το μαμά πρόγραμμα είναι σίγουρα πολύ καλό, καλύτερο μάλλον δε γίνεται.

Βαγγέλη, τι αναλογίες δουλεύει από τη μάνα του ο S54 από τις 4000 μέχρι 8000;
παιδες εγω απο προγραμμα πηρα περιπου 3 αμαξια απο τα 60-200!!!
γιατι ολοι λετε να μην βαλουν προγραμμα??
μετα απο 1,5 μηνα που εχω το προγραμμα εκανα καποια logs και δεν εχει αλλαξει τιποτα απο μειγμα-αβανς-κοφτη!!!
εγω ειμαι υπερ του προγραμματος!!!
επισης το αμαξι πλεον διαβαζει περισσοτερα γραμαρια μαφ!!!
που σημαινει πως εχει δυναμωσει!!
ολα αυτα τα βλεπουμε απο το vag-com!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-12-10, 20:01
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
εχω δει φιλε μου διαφορα m3 ή z4m τα οποια φορανε προγραμμα και πανε πολυ καλυτερα απο μαμα,προσπαθουμε να καταλαβουμε τι εχουν πειραξει οι προγραμματιστες σε αυτα τα αυτοκινητα..δεν αντιλεγω οτι πηρες 3 αυτοκινητα με το προγραμμα,εχω δει και αλλα m3 να παιρνουν με προγραμμα.αλλα λενε τα θεωριτικα μας στοιχεια και αλλα τα πρακτικα..δλδ επι της ουσιας οταν βαλεις προγραμμα ΜΑΛΛΟΝ θα πας καλυτερα αλλα το θεμα ειναι γιατι??το να διαβαζει παραπανω αερα ο maf δεν γινεται,αλλα δινεις ενα στοιχειο οτι κατι θα πειραζουν στον maf το να εχουν αφξησει την ευαισθησια του δλδ να εχουν αλλαξει τις τιμες του μαφ στον εγκεφαλο οτι "και καλα" διαβαζει παραπανω αερα τοτε τα μπεκ θα ψεκαζουν περισσοτερο και θα γινεις πλουσιος αρα το αυτοκινητο σου εαν ισχυε αυτο θα επρεπε να πηγαινει χειροτερα!!θες να μιλησεις με τον προγραμματιστη σου να μας ανοιξει τα ματια??
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-12-10, 22:19
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billarasm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδες εγω απο προγραμμα πηρα περιπου 3 αμαξια απο τα 60-200!!!
γιατι ολοι λετε να μην βαλουν προγραμμα??
μετα απο 1,5 μηνα που εχω το προγραμμα εκανα καποια logs και δεν εχει αλλαξει τιποτα απο μειγμα-αβανς-κοφτη!!!
εγω ειμαι υπερ του προγραμματος!!!
επισης το αμαξι πλεον διαβαζει περισσοτερα γραμαρια μαφ!!!
που σημαινει πως εχει δυναμωσει!!
ολα αυτα τα βλεπουμε απο το vag-com!!
Aφού κάνεις data logging δε μας λες τι διαφορά έχει σε μοιρες αβανς σε σχέση με το μαμά πρόγραμμα σε διάφορα σημεία του φάσματος; Μήπως έχεις wideband πάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-12-10, 02:04
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Aφού κάνεις data logging δε μας λες τι διαφορά έχει σε μοιρες αβανς σε σχέση με το μαμά πρόγραμμα σε διάφορα σημεία του φάσματος; Μήπως έχεις wideband πάνω;
βεβαιως!!!!
σε λιγες μερες που θα ξαναμετρησω θα σας πω τι αβανς και λοιπα δουλευω!!!
wideband δεν εχουμε βαλει!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billarasm3 : 31-12-10 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-12-10, 02:14
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω δει φιλε μου διαφορα m3 ή z4m τα οποια φορανε προγραμμα και πανε πολυ καλυτερα απο μαμα,προσπαθουμε να καταλαβουμε τι εχουν πειραξει οι προγραμματιστες σε αυτα τα αυτοκινητα..δεν αντιλεγω οτι πηρες 3 αυτοκινητα με το προγραμμα,εχω δει και αλλα m3 να παιρνουν με προγραμμα.αλλα λενε τα θεωριτικα μας στοιχεια και αλλα τα πρακτικα..δλδ επι της ουσιας οταν βαλεις προγραμμα ΜΑΛΛΟΝ θα πας καλυτερα αλλα το θεμα ειναι γιατι??το να διαβαζει παραπανω αερα ο maf δεν γινεται,αλλα δινεις ενα στοιχειο οτι κατι θα πειραζουν στον maf το να εχουν αφξησει την ευαισθησια του δλδ να εχουν αλλαξει τις τιμες του μαφ στον εγκεφαλο οτι "και καλα" διαβαζει παραπανω αερα τοτε τα μπεκ θα ψεκαζουν περισσοτερο και θα γινεις πλουσιος αρα το αυτοκινητο σου εαν ισχυε αυτο θα επρεπε να πηγαινει χειροτερα!!θες να μιλησεις με τον προγραμματιστη σου να μας ανοιξει τα ματια??
φιλε μου αυτο που λες για τον μαφ και τα μπεκ εν μερει ισχυει!!!
αν κανεις καποια λογκς στον χρονο που ψεκαζουν τα μπεκ σε μαμα μ3,μετα βαλεις εξατμιση και κανεις παλι λογκς θα δεις πως τα μπεκ θα ψεκαζουν για πιο πολυ ωρα ωστε να πετυχουν το μειγμα που εχει δωσει σαν στοχο το προγραμμα!!!!
οταν γινεται αυτο(δλδ αν το αμαξι στεγνωνει μετα απο καποια αλλαγη) σημαινει πως εχει παρει δυναμη!!!

υ.γ τα ειπα λιγο περιληπτικα!!!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-12-10, 09:02
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
To μόνο που κάνει με μαμά εισαγωγή το πρόγραμμα είναι να ανεβάσει αβάνς και κόφτη στροφών.

Το αβάνς αν η dme διαβάσει πυράκια (είτε από κακό κάυσιμο είτε από θερμοκρασία κλπ) θα το ξανακατεβάσει σιγά σιγά ... ο κόφτης μένει και είναι το μόνο σίγουρο πλεονέκτημα

Μαμά Μ3 δουλεύουν έως 12.8 ... το csl έως 13.1 ... γενικά πάντως έως 13.1 δεν έχεις πρόβλημα και δε θα γίνει μάλλον adapt ... πιο φτωχό μίγμα δύσκολα δε θα το διορθώσει ... το ίδιο και αν προσπαθήσεις να δουλέψεις πολύ πλούσιος ... κάτω από 12 είναι μάλλον αδύνατο να σε αφήσει

p.s. Πολλές φορές βέβαια ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ ... είναι πιθανό να μπεις σε συνεχόμενο adaptation loop ... παράδειγμα : γνωστός είχε πρόβλημα στο σωληνάκι που διαβάσει την πίεση στην εισαγωγή το όποίο με τη σειρά του ρυθμίζει την πίεση βενζίνης ... έτσι η αντλία δούλευε στα 5 μπαρ ακόμα και στο part throttle ακόμα και στο ρελαντί ... συνεπώς το μίγμα ήταν πολύ πλούσιο ... δηλαδή η αντλία από τον ρυθμιστή ΝΟΜΙΖΕ ότι είναι full throttle και δούλευε στα 5 μπαρ ... το μαφ διάβαζε λίγο αέρα και μείωνε το χρόνο ψεκασμού όμως επειδή η πίεση ήταν 5 μπαρ το κάυσιμο ήταν παραπάνω από ότι θα έπρεπε ...τέλος οι Ο2 διάβαζανε πλούσιο μείγμα (αφού τα μπεκ ψεκάζανε με 5 μπαρ στο part και ρελαντι) ... αποτέλεσμα ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ PART THROTTLE !!! ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 31-12-10 στις 09:08
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-12-10, 14:35
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
δλδ αν πας στον χαρτη μειγματος και δωσεις ως στοχο 13,2 το αμαξι θα κραταει αλλανταλων???
δεν μου στεκει αυτο!!!
e-tuners φοραω!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 31-12-10 στις 17:08
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-12-10, 14:39
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
To μόνο που κάνει με μαμά εισαγωγή το πρόγραμμα είναι να ανεβάσει αβάνς και κόφτη στροφών.

Το αβάνς αν η dme διαβάσει πυράκια (είτε από κακό κάυσιμο είτε από θερμοκρασία κλπ) θα το ξανακατεβάσει σιγά σιγά ... ο κόφτης μένει και είναι το μόνο σίγουρο πλεονέκτημα

Μαμά Μ3 δουλεύουν έως 12.8 ... το csl έως 13.1 ... γενικά πάντως έως 13.1 δεν έχεις πρόβλημα και δε θα γίνει μάλλον adapt ... πιο φτωχό μίγμα δύσκολα δε θα το διορθώσει ... το ίδιο και αν προσπαθήσεις να δουλέψεις πολύ πλούσιος ... κάτω από 12 είναι μάλλον αδύνατο να σε αφήσει

p.s. Πολλές φορές βέβαια ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ ... είναι πιθανό να μπεις σε συνεχόμενο adaptation loop ... παράδειγμα : γνωστός είχε πρόβλημα στο σωληνάκι που διαβάσει την πίεση στην εισαγωγή το όποίο με τη σειρά του ρυθμίζει την πίεση βενζίνης ... έτσι η αντλία δούλευε στα 5 μπαρ ακόμα και στο part throttle ακόμα και στο ρελαντί ... συνεπώς το μίγμα ήταν πολύ πλούσιο ... δηλαδή η αντλία από τον ρυθμιστή ΝΟΜΙΖΕ ότι είναι full throttle και δούλευε στα 5 μπαρ ... το μαφ διάβαζε λίγο αέρα και μείωνε το χρόνο ψεκασμού όμως επειδή η πίεση ήταν 5 μπαρ το κάυσιμο ήταν παραπάνω από ότι θα έπρεπε ...τέλος οι Ο2 διάβαζανε πλούσιο μείγμα (αφού τα μπεκ ψεκάζανε με 5 μπαρ στο part και ρελαντι) ... αποτέλεσμα ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ PART THROTTLE !!! ...
βαγγελη εμενα τι αμαξι απο οσο μου ειπε ο προγραμματιστης μου δουλευει περιπου στο 13!!!
δεν το στεγνωσαμε αλλο για να μπορει να δουλευει αβανς χωρις να βαραει πολλα πυρακια!!!
το αμαξι μου διορθωνει λιγο σε αβανς αλλα σε σημειο να μην μπει σε (safe mode)!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-01-11, 18:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
λογικό το 13 ... πάνω από 13.1 δύσκολο να πας αυτό είπα κι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-01-11, 00:48
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
λογικό το 13 ... πάνω από 13.1 δύσκολο να πας αυτό είπα κι εγώ
σωστα....!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.