Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-06-09, 15:08
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazy_beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry για το λιγο οφ τοπικ αλλα για Ε36 δεν βγαζει η ΕΣΣ?
Πιστευω οτι απ'την στιγμή που έχει λύση για τους κινητήρες Μ52ΤU για Ε39, θα βρείς λύση και για Ε36 (εξακύλινδρο).

Πάρε κι'εσύ τηλέφωνο τον Hans να ρωτήσεις και να ενημερωθείς.
(κοντευει να μάθει ελληνικά ο άνθρωπος...)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-09, 15:11
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι απ'την στιγμή που έχει λύση για τους κινητήρες Μ52ΤU για Ε39, θα βρείς λύση και για Ε36 (εξακύλινδρο).

Πάρε κι'εσύ τηλέφωνο τον Hans να ρωτήσεις και να ενημερωθείς.
(κοντευει να μάθει ελληνικά ο άνθρωπος...)

Ευχαριστω Βαγγελη!!!!!!Οσο για τα ελληνικα που θα παει θα τον μαθουμε!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-09, 15:13
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφάτως απέκτησα προσωπική εμπειρία απο προσθήκη του compressor kit TS2 της ESS.
Το kit το έφερα μόνος μου, απ'ευθείας απο την ESS απο την Νορβηγία και η τοποθέτηση έγινε απο μηχανικό επιλογής μου στην Αθήνα.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και την εταιρεία (ESS) στην συνηστώ χωρίς κανέναν δισταγμό.

O δικός μου ο κινητήρας είναι ο 3-λιτρος Μ54Β30 και το kit περιλμβάνει κομπρέσορα twin- screw, ένα απο τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά του οποίου είναι η πολύ γραμμική απόδοση (δεν φαντάζεσαι πόσο γραμμική)
Στην δική σου περίπτωση, απ'ότι βλέπω στο site της ESS, υπάρχει διαχωρισμός για χρονολογία παραγωγής (1996-1198 & 1999-2000) και δεν μου είναι ξεκάθαρο για το ποιόν τύπο κομπρέσορα δίνει (φυγοκεντρικού τύπου ή twin-screw)

Αν ενδιαφέρεσαι να έχεις την σωστή πληροφόρηση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις στην ESS (ζήτα τον Hans) στο τηλέφωνο: 00474155855 να του πείς τί έχεις, τί θέλεις και να σου εξηγήσει τί μπορείς να κάνεις αλλά και με τί κόστος.

Προσωπικά η σύγκεκριμένη συναλλαγή μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=18485) και πολλά χαμόγελα χαράς στο δρόμο...

Ελπίζω και'συ να βρείς την καλύτερη λύση.
ναι φιλε μου διαβασα τα ποστ σου...εδω ειναι το προβλημα που πρεπει να λυσω...επειδη το μοτερ ειναι απο μετατροπη δεν ξερω πιο ειναι ακριβως...αυριο θα παω στον μηχανικο μου για ζυγοσταθμηση και διαφορα αλλα οποτε θα ρωτησω(προφανως αυτος θα ξερει...αυτος ειχε βρει το μοτερ)...η μετατροπη εγινε οταν το αμαξι το ειχε ο πατερας μου(το συγκεκριμενο διαδεχτηκε μια M3). Απο οσα διαβασα δεν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας...αρα τωρα πρεπει να δω αν θα πρεπει να ενυσχήσω το σασι...και να αλλαξω διαφορικα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-09, 15:15
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου διαβασα τα ποστ σου...εδω ειναι το προβλημα που πρεπει να λυσω...επειδη το μοτερ ειναι απο μετατροπη δεν ξερω πιο ειναι ακριβως...αυριο θα παω στον μηχανικο μου για ζυγοσταθμηση και διαφορα αλλα οποτε θα ρωτησω(προφανως αυτος θα ξερει...αυτος ειχε βρει το μοτερ)...η μετατροπη εγινε οταν το αμαξι το ειχε ο πατερας μου(το συγκεκριμενο διαδεχτηκε μια M3). Απο οσα διαβασα δεν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας...αρα τωρα πρεπει να δω αν θα πρεπει να ενυσχήσω το σασι...και να αλλαξω διαφορικα...

Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα να ενισχύσεις σασί και να αλλάξεις διαφορικά.
Τώρα να θέλεις να βάλεις ένα μπλοκέ, μόνο καλό θα κάνεις.
Η πιο σωστή λύση θα'ταν να άλλαζες όλη την πίσω γέφυρα με μια απο Ε39 Μ5 που έχει και το μπλοκέ διαφορικό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-09, 15:20
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
στο μυαλο μου εισαι? μπλοκε θα μπει σιγουρα...αν και τωρα κλεινω τα 21 την χορευω χαλαρα τη μπεμπα(με ασφαλεια παντα...μην παρουμε και κανεναν στο λαιμο μας αν κατι παει τελειως στραβα)...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-06-09, 10:45
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
παιδια υπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη στον οποιο θα μου προτεινατε να κανω τη μετατροπη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-06-09, 13:34
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
παιδια ειδα οτι για το δικο μου μοτερ ειναι ο TS1... αυτο σημαινει οτι δεν εχει ιντερκουλερ? αρα θα ζεσταινεται και θα εχω προβληματα το καλοκαιρι? αρα το ξεχανω? Οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-06-09, 13:47
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ειδα οτι για το δικο μου μοτερ ειναι ο TS1... αυτο σημαινει οτι δεν εχει ιντερκουλερ? αρα θα ζεσταινεται και θα εχω προβληματα το καλοκαιρι? αρα το ξεχανω? Οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω.
Ευχαριστω
Οπως σου ξαναεξήγησα και με PM, το καλύτερο είναι να μιλήσεις με ΕSS για να λάβεις υπευθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Βλέπεις οτι ακόμα και'γω που "φοράω" ESS (αλλά σε άλλον κινητήρα) αποφευγω να σου πω (μπορώ να μιλήσω μόνο για το δικό μου).

Δηλαδή αν σου πεί κάποιος απο εδώ οτι ΝΑΙ είναι ΟΚ και χωρίς inetrcooler, υπάρχει περίπτωση να βασιστείς σ'αύτό και να προχωρήσεις ?

Συγχώρεσέ μου την συγκεκριμένη παρέμβαση αλλά το μόνο που προσπαθώ είναι να σε προφυλάξω.

Ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

Φιλικά

Βαγγέλης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-06-09, 18:38
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
οχι φυσικα και δεν σε παρεξηγω και σε ευχαριστω πολυ...Βασικα την ερωτηση την εκανα οχι γιατι θελω να μου πειτε αν κανει το συγκεκριμενο κιτ αλλα για να επιβεβαιωσω οτι το κιτ δεν εχει ιντερκουλερ...Απο τη στιγμη που δεν εχει δεν παιζει περιπτωση να το παρω οτι και να μου πουνε γιατι σιγουρα τα καλοκαιρια με τις θερμοκρασιες που εχει στην Ελλαδα και ιδιαιτερα στη Λαρισα που σπουδαζω δεν θα τα βγαλει περα...πριν λιγες μερες και ενω το αμαξι βρισκοταν σε κινηση το θερμομετρο εγραψε 49 βαθμους...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-09, 20:38
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα να ενισχύσεις σασί και να αλλάξεις διαφορικά.
Τώρα να θέλεις να βάλεις ένα μπλοκέ, μόνο καλό θα κάνεις.
Η πιο σωστή λύση θα'ταν να άλλαζες όλη την πίσω γέφυρα με μια απο Ε39 Μ5 που έχει και το μπλοκέ διαφορικό.
Και κεντρικό άρα από Μ5 και σαζμάν άρα από Μ5 και άκρα άρα από Μ5 ??????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.