Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 08-04-10, 19:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Χώρια από το καπάκι, νομίζω ότι το GT έχει και διαφορές στην αντλία λαδιού.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 08-04-10, 19:07
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
τις διαφορές τις έχω ποστάρει παραπάνω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 08-04-10, 20:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, στα δικά μου μάτια μάλλον είναι καλά τα δεδομένα.

Ξεμπριζώνοντας δεν χτυπάει πουθενά.

Καυσαέρια:
στροφές/CO/HC/λ
800/0.01/3/-
2500/0.02/9/1.028
Νορμάλ και αυτά..

Βρήκα εγκέφαλο από άλλο S50 (έβαλα το συνεργείο και πήρε τηλέφωνο άλλον bmwδάκια και ήρθε το παλικάρι μόνο και μόνο για τη δοκιμή), τον βάλαμε πάνω και... όλα καλά. Την τρέλα μου..
Από τη μία αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν έχω μηχανικό πρόβλημα. Από την άλλη, γεννιούνται δύο ερωτήματα που μάλλον δεν θα πάρουν ποτέ απάντηση:

1) Το μοτέρ είναι χλωμό να είναι GT, βγήκε από αμάξι που πήγαινε πολύ καλά για 286, αλλά ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΟ όπως είπατε που ήταν το GT. Τείνω να πιστέψω πως το πράμα έχει πρόγραμμα στο "μαμά" τσιπάκι που έβαλα για μαμά και τελικά δεν είναι. Να πάω κάπου να περάσω το μαμά software για S50, αλλά...

2) ΑΝ είναι GT, το πηδήξαμε και ψόφησε...

Και δυστυχώς κανείς δεν ξέρει 100% να αναγνωρίσει ένα μοτέρ GT (δεν ξέρω καν ΑΝ υπάρχει τρόπος να αναγνωριστεί)
Τα νέα, μόνο ευχάριστα μπορούν να είναι...
Αφού ξεμπρίζωσες ζεστό, και δεν έκανε πανηγύρι στα πυράκια, σημαίνει οτι ο κινητήρας δουλεύει εντός φακέλου, και ότι ο εγκέφαλος "χαλάει" το αβάνς και σε βγάζει εκτός.....
Άρα..
1) έχουμε χαλασμένο Knock sensor, ή πρόβλημα καλωδίων??
2) έχουμε χαλασμένο εγκέφαλο??
3) έχουμε πειραγμένο εγκέφαλο??
το νούμερο 1 το αποκλείουμε, αφου κούμπωσες άλλον μαμά και δεν είχες πρόβλημα...
Αρα μένει το 2 και το 3..
Πάμε στο GT..
Στείλε το Part number απο τον εγκέφαλο, και θα βρούμε από τι μοντέλο είναι.. (απλό είναι, εναλλακτικά το βλέπεις με τον ίδιο τρόπο σε αντ/πεια..)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 11-04-10, 18:33
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
κωστη....σημερα μιλησα με τον πανο...που ειχε το μοτερ απο την αρχη..!!!!!
συμφωνα με αυτον...ο εγκεφαλος και το τσιπακι που εχεις δεν ειναι το μαμα....δλδ αυτα που ειχε το τροπετο μαζι με το μοτερ....(και το κακο ειναι οτι ο πανος τα μαμα πραγματα τα εχει δωσει εδω και καιρο)....
οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχεις προγραμμα στο τσιπακι που φορας τωρα..!!!!!!
το μοτερ ειναι απο GT και εχει και μια εχτρα διαφορα....εχει μικροτερο-διαφορετικο καρτερ απο τα απλα μοτερ(μπορεις να το τσεκαρεις..εγω δεν το εχω δε..ετσι μου ειπει)...

οσο για συμπιεση.....το αυτοκινητο ειχε μετρηθει οσο το ειχε ο σπυρος και ηταν οκ...!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-04-10, 08:09
Το avatar του χρήστη E36 M3 USA
E36 M3 USA Ο χρήστης E36 M3 USA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2004
Μηνύματα: 782
E36 M3 USA is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ολο το thread απο την αρχη,αυτον το κινητηρα τον ξερω απο τοτε που τον ειχε ο Πανος....με τα μεταξυ μας ανοιγματα δεν φαινοτανε το αυτοκινητο να φοραει καποιο προγραμμα και ο Πανος δεν ειχε βαλει τιποτα απο οσο θυμαμαι...ισα-ισα οταν εβαζε 2 ατομα αυτος περναγα μπροστα εγω με το δικο μου και οταν επαιρνα εγω τον τριτο εξαφανιζοτανε ο Πανος (φοραγα και 18αρια βεβαια και αυτος 17αρια).Εγω θα τσεκαρα τα μπουζι η στην αναγκη θα τα αλλαζα αν χρειαζονταν αλλαγη,σκεφτομαι τα χειροτερα και εγω αλλα δεν παιρνω ορκο.Συμπιεση τσεκαρες???Το μοτερ αυτο ητανε θεονορμαλ με ολα του τα σερβις κανονικα,θυμαμαι ο Πανος ειχε το βιβλιαρακι σερβις απο το τροπετο....δεν νομιζω οτι παιζουνε πιθανοτητες για σκαμμενα εμβολα κτλ.
Δεν θυμάσαι καλά τρελέ φόραγα βολάν ελαφρωμένο uuc δίσκο M3 E46 σασμάν E46 M3 6SPEED και plato από 321 εξάτμιση supersprid πρόγραμμα και φίλτρο k.n.... τρελέ τα ξέχασες τα νέα δυο άτομα εγώ εσέι μονος μια καρότσα εγώ μροστά μόλις έπαιρνες το άτομο από εμενα γινότανε το χάος ο σπύρος το πήρε χωρίς τα πράγματα όλα μαμά έχτος τον εγκέφαλο που του έδωσα αυτόν με το πρόγραμμα και μετά έβαλε αυτός δικό του πρόγραμμα.......το μορέρ με τα λεγόμενα του μηχανικού μου είναι gt έχει στενό κάρτερ και καπάκι rols r
__________________
ΠΑΝΟΣ Μ3

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 M3 USA : 14-04-10 στις 08:16
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-04-10, 08:23
Το avatar του χρήστη E36 M3 USA
E36 M3 USA Ο χρήστης E36 M3 USA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2004
Μηνύματα: 782
E36 M3 USA is on a distinguished road
m3 e36 gt

το τροπέτο ήταν κίτρινο αλλα ήταν μεταροπή και αυτό από ιταλία
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00005.jpg (257,8 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00004.jpg (284,7 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00266.JPG (248,3 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00268.jpg (287,9 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00270.JPG (256,9 KB, 20 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00218.jpg (247,6 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00271.JPG (64,3 KB, 21 εμφανίσεις)
__________________
ΠΑΝΟΣ Μ3
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-04-10, 08:41
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστη....σημερα μιλησα με τον πανο...που ειχε το μοτερ απο την αρχη..!!!!!
συμφωνα με αυτον...ο εγκεφαλος και το τσιπακι που εχεις δεν ειναι το μαμα....δλδ αυτα που ειχε το τροπετο μαζι με το μοτερ....(και το κακο ειναι οτι ο πανος τα μαμα πραγματα τα εχει δωσει εδω και καιρο)....
οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχεις προγραμμα στο τσιπακι που φορας τωρα..!!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 M3 USA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θυμάσαι καλά τρελέ φόραγα βολάν ελαφρωμένο uuc δίσκο M3 E46 σασμάν E46 M3 6SPEED και plato από 321 εξάτμιση supersprid πρόγραμμα και φίλτρο k.n.... τρελέ τα ξέχασες τα νέα δυο άτομα εγώ εσέι μονος μια καρότσα εγώ μροστά μόλις έπαιρνες το άτομο από εμενα γινότανε το χάος ο σπύρος το πήρε χωρίς τα πράγματα όλα μαμά έχτος τον εγκέφαλο που του έδωσα αυτόν με το πρόγραμμα και μετά έβαλε αυτός δικό του πρόγραμμα.......το μορέρ με τα λεγόμενα του μηχανικού μου είναι gt έχει στενό κάρτερ και καπάκι rols r
Νομίζω πως χάρη σε αυτήν την παρέμβαση το μυστήριο λύθηκε! Τσάμπα ψαχνόμασταν, το "μαμά" τσιπ μας βγήκε μπαμπάς.
Τελικά δεν πάει κάτι στραβά, απλά έχει πρόγραμμα που προφανώς απαιτεί 100άρα.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους και την κίνηση να γράψουν οι "γνώστες" του μοτέρ την πραγματικότητα. Τώρα πρέπει να βρω γκόμενα βενζινού ή να το κάνω υγραέριο που είναι και της μόδας
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 14-04-10, 09:12
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Λύθηκε επιτέλους. Ενδιαφέρον thread-μυστήριο.
Θα ψαχτείς για "μαμά" chip τώρα ή θα αφήσεις ως έχει ;

O εγκέφαλος σου προγραμματίζεται ή αλλάζει το eprom ;
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 14-04-10, 09:20
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Αν το μοτέρ είναι όντως GT, που αν έχει στενό κάρτερ όπως λέει και ο Πάνος είναι (εγώ δεν έχω κοιτάξει ακόμα, σήμερα έμαθα την ύπαρξή του), βρίσκεις λογικό να αρχίσω να ψάχνω για μαμά πρόγραμμα?

Προγραμματίζεται, αλλά λυπάμαι να χαλάσω ένα GT με πρόγραμμα που πάει όπως του πρέπει στο δρόμο. Έτσι όπως είναι, αφού διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα το ταϊζω από το καλό το φαϊ (είναι και φαγανό το άτιμο) και κάπως θα μου τα δίνει πίσω, έχει αυτό τον τρόπο του..
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 14-04-10, 09:36
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Ετσι. Δούνε και λαβείν............
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.