Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-05-09, 21:53
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
γαμωτο!!! παλι δικιο εχει αυτος (EVANGELOS)
αδικο εχει. χεχε

γιατι αν περιμενε να ζησει το ντιβιζιον απο πελατες τυπου βαγγελη θα ειχε βαλει λουκετο...

οχι δεν ειναι λαθος η λογικη, ειναι σωστοτατη. αλλα μειοψηφια κωστα...

εμπορικος ειναι ο σκοπος του, κερδοσκοπικος οργανισμος ειναι, οχι ο Αγιος Παντελεημονας (μεγαλη η χαρη του ) της αυτοκινησης...

αφου οι πελατες στο αντιθετο ακρο απο αυτο του βαγγελη ειναι πολυ περισσοτεροι, τι να κανουμε? δυστυχως, αλλα ετσι ειναι...

το τι ειναι σωστο (φουντωτικα) και τι οχι, λιγο ενδιαφερει τους μανατζερς οταν μιλουν οι αριθμοι...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-05-09, 22:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
αδικο εχει. χεχε

γιατι αν περιμενε να ζησει το ντιβιζιον απο πελατες τυπου βαγγελη θα ειχε βαλει λουκετο...

οχι δεν ειναι λαθος η λογικη, ειναι σωστοτατη. αλλα μειοψηφια κωστα...

.....

αφου οι πελατες στο αντιθετο ακρο απο αυτο του βαγγελη ειναι πολυ περισσοτεροι, τι να κανουμε? δυστυχως, αλλα ετσι ειναι...

το τι ειναι σωστο (φουντωτικα) και τι οχι, λιγο ενδιαφερει τους μανατζερς οταν μιλουν οι αριθμοι...

Μα αυτό ακριβώς είπα


Παράθεση:
Βέβαια εδώ φτάιει το κόσμος ...

αν θεωρείται ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν ...

αν τέλος ...

ΚΑΛΑ MΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ DIVISION ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-05-09, 22:16
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
ενταξει, το αδικο δικο μου, αλλα να σε ρωτησω κατι αλλο?

θεωρητικα παντα και, αν και εφοσον...

θα παρεις επομενο Μ ή θα σε δουμε με ατμοσφαιρικο amg?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-05-09, 22:26
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα παρεις επομενο Μ ή θα σε δουμε με ατμοσφαιρικο amg?
Aφού υπάρχει το v10 ... τι ρωτάς ???

λες να πάρω κάτι άλλο ?????


.....









βέβαια υπάρχει και το zuffenhausen ....σσσσσσσσσσσσστ μεταξύ μας
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-05-09, 22:32
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
μιας και μιλαμε για m division πρεπει ισως να δεχτουμε οτι και αυτο αλλαζει μαζι με τις αναγκες της συγχρονης αυτοκινησης.
στο φιναλε εμενα δε με πολυ χαλαει....και αν με χαλασει και πολυ την ωρα που θα αποφασιζω θα αγορασω ενα caterham και τελος.
ειναι γεγονος οτι ισως στην προσπαθεια του να διευρινουν το αγοραστικο κοινο τους κανοντας τα κορυφαια μοντελα πολυδιαστατα στεναχωρισαν καποιους σκληροπυρινικους οπαδους.
ειναι ομως σημεια των καιρων....εγω βλεπω και απο προσωπικη εμπειρια μια αλλη premium brand οτι εναρμονιζεται με τους "υπολοιπους" σε μια προσπαθεια "αγορας" πελατων.
Και τελος ας μην ξεχναμε οτι η τεχνολογικη επιδειξη ειναι το τυρακι στη φακα (ας μου επιτραπει) για νεες πωλησεις.
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-05-09, 22:45
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Aφού υπάρχει το v10 ... τι ρωτάς ???

λες να πάρω κάτι άλλο ?????
ναι οκ, αλλα λενε οτι τα επομενα δεν θα ειναι v10... δυστυχως...
το τσουφε, ειναι μια σκεψη, αλλα πολυ ειδικο ρε παιδι μου, ασε που γεμισε ο τοπος...

θα με ενδιεφερε η αποψη σου στο θεμα ατμοσφαιρικο amg ή τουρμπο Μ...?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-05-09, 23:49
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων


οταν τα bmw ηταν ατμοσφαιρικα πολλοι ελεγαν γιατι δεν ειναι τουρμπο...
τωρα που θα γινουν τουρμπο θα λεμε γιατι δεν ειναι ατμοσφαιρικα....

πολυ παλια η κοντρα και, η καθε πλευρα εχει φανατικους οπαδους και φανατικους πολεμιους.
αλλωστε ειναι συγκεκριμενα τα υπερ και τα κατα της καθε διαταξης...

η πλακα ειναι οτι η amg ακολουθει τον αναποδο δρομο...
απο υπερτροφοδοτηση, περνα στην ατμοσφαιρα... πρωτο δειγμα η νεα Ε.

το θεμα τωρα ποιο ειναι: οι bmwδακηδες θα παρουν μερσεντες και το αντιθετο, ή θα ανταλλαξουμε επιχειρηματα και η "κοντρα" θα συνεχιστει....?

κατι σαν τον ολυμπιακο και τον παναθηναϊκο, οταν αλλαζαν παικτες....

δηλαδη τη μια χρονια θεοι στον ολυμπιακο οι δεληκαρης-γαλακος-βαμβακουλας, την επομενη στον παναθηναϊκο αχρηστοι...
και το αντιθετο απο την απεναντι πλευρα...

ειμαστε αντικειμενικοι λατρεις της αυτοκίνησης, ή βαμμενοι οπαδοι???

Αν αρχίσουν ποτέ τα μερκ να στρίβουν όπως τα BMW ίσως και ναι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εκφράσει την άποψή μου, οπότε δεν θέλω να αναλύσω πάλι τι πιστεύω.
Το μόνο σλόγκαν που ακουλουθεί η bmw τα τελευταία 6 χρόνια είναι του χρήμματος και τίποτε άλλο.
Δεν αναφέρομαι στα σλόγκαν σε προσπέκτους των bmw που μια ζωή είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ τούρμπο, αλλά σε σεμινάρια πωλήσεων bmw που πάντα λέγανε πόσο αρνητικό και μειονέκτημα είναι η υπερτροφοδότηση στους κινητήρες και πόσο ανώτεροι είναι η ατμοσφαιρική λύση της bmw.

Φυσικά όλοι θα πούνε περί τεχνολογίας, ρύπων κτλ.
Συγγνώμη αλλά
1. τα σημερινά αυτοκίνητα έχουν γίνει σχεδόν μιας χρήσεως
2. καλύτερα τεχνολογικά μοτέρ, αλλά το αμάξι καίει παραπάνω γιατί είναι θεόβαρο
335 καίει 18-20 λίτρα εκεί που το CSL καίει 13 (και με παραπάνω ταχύτητα)
325 καίει 14αρα και βάλε
Απίστευτη τεχνολογία !

Ανυπομονώ να δω το πρώτο μη-πολυπετάλουδο Μ3 που θα φοράει ιντερκούλερ

Απίστευτη τεχνολογία αλλά οι νόμοι της φυσικής είναι αδυσώπητοι.

Και για να κινηθεί τόσο βάρος από κάπου πρέπει να αντληθεί ενέργεια, και από τη στιγμή που τα αυτοκίνητα ΔΕΝ έχουν πανιά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έιναι το αυτοκίνητο που έχει ο φίλος που προανέφερα. Έχει αρκετα καλούδια πάνω αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Πάντως αν δεν παίζει εκεί, είναι πολύ κοντά στα 400. Τα 400 που είδε ο φίλος σου ήταν τροχό? Ένας άλλος συμφορουμίτης απο εδώ έχει γράψει οτι με cruise control στα 180 έχει γύρω στα 11 lt/100km. Επίσης Χ6 έχει μέσα στην πόλη 21 και εκτός 13-14 στιγμιαία κατανάλωση που είναι και 2 τόνους αυτοκίνητο. Ό ίδιος έγραψε 9.8 km μέση κατανάλωση ώς το Ναύπλιο. Οι πηγές προέρχονται απο αδελφό forum και δεν έχω πρόβλημα να ποστάρω link εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πρέπει να το κανω.

Για να κλείσουμε με το off topic, πιστεύω πως έτσι και αλλιώς ένας turbo κινητήρας υπερτερεί λόγω καθαρότερης καυσης και επειδή λόγω ροπής καταναλώνει λιγότερη ενέργεια (και συνεπώς καύσιμο) για να κινήσει ένα βαρύ αμάξωμα. Αλλά αν είναι έτσι το μέλλον του m division θα περιμένουμε. Σίγουρα για καλό μας θα είναι...
Λόγω καλύτερης πλήρωσης των turbo εννοείς; Γιατί το περί καύσης αν δε μιλάς για συγκεκριμένα μοτέρ δε νομίζω να μπορούμε να το πούμε.




Εν κατακλείδη από τη στιγμή που τα αυτοκίνητα σταμάτησαν να είναι καθαρόαιμα (γιατί το κοινό που τα πλήρωνε άλλαξε προτιμήσεις) λογικό είναι να παίρνεις Μ με λίγο από όλα.

Δλδ κάπου χάνεις (αμεσότητα, χρόνοι (σε σχέση με ένα αντίστοιχο προσανατολισμένο όχημα όμως) και κάπου κερδίζεις (πχ καθημερινή χρήση κτλ κτλ).
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-05-09, 09:25
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να θεωρηθει οτι αμφισβητω κατι, απλα απο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον επειδη παρακολουθησα απο πολυ κοντα μια μετατροπη 335 φιλου ως τα 420 αλογα και ειδα και τι αλλαχθηκε, και τι κοστισε (...) και πως πηγαινε και τι εκαψε απο την αθηνα ως το μοναχο (οπου μας εμεινε και στα χερια...)
τι ακριβως μετατροπη ειναι αυτη που εχει 400 ps με 12 λιτρα καταναλωση?


φωτο απο το ταξιδι...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο 11.2 λιτρα ειχε το 330 μου ρε συ . . .

Το 335 εχει μονο τοσο λιγο καταναλωση ; ; ;

Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια αλλα ειναι λιγο μικρο το ποσοστο που αναφερεις . . .


συγνωμη για το off topic . . .

Υ.Γ Σταθη για πες τι εγινε με το 335 μου ακουγεται ενδιαφερον

μιας και δυσκολευωνται να αγγιξουν Ε90-92-93 για τροπετ,ασχετα που ειδα ασπρο Ε92 Μ3 κομενο για

ανταλλακτικα Θεσσαλονικη και κοντεψα να παθω εφργαμα 1ου βαθμου . . .
Το 335 αν δεν το πατάς έχει σαφώς λιγότερη κατανάλωση από το 330 του Ε46. Ο λόγος είναι απλός. Είναι τα ίδια κυβικά και το direct injection κάνει μεγάλη διαφορά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-05-09, 09:37
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρομαι στα σλόγκαν σε προσπέκτους των bmw που μια ζωή είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ τούρμπο, αλλά σε σεμινάρια πωλήσεων bmw που πάντα λέγανε πόσο αρνητικό και μειονέκτημα είναι η υπερτροφοδότηση στους κινητήρες και πόσο ανώτεροι είναι η ατμοσφαιρική λύση της bmw.
Εδώ πρέπει να δώσουμε ένα ελαφρυντικό στο Division, γιατί η τεχνολογία έχει αλλάξει ΠΑΡΑ πολύ τα τελευταία 15 χρόνια.
Δεν είναι τόσο οι νέες τουρμπίνες που έκαναν τη διαφορά, αλλά η αλματώδης εξέλιξη του management, το direct injection και η πολύ υψηλή συμπίεση που έχουν μεταμορφώσει τους τούρμπο κινητήρες.
Πραγματικά ο 35άρης δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με κλασσικό υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-05-09, 09:46
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο 11.2 λιτρα ειχε το 330 μου ρε συ . . .

Το 335 εχει μονο τοσο λιγο καταναλωση ; ; ;

.
Στο εχω ξαναπει δεν θες να το καταλαβεις ομως Χρηστο.Μιλας για καταναλωση σε σενα σε χωριο με ανοιχτους δρομους και χωρις κινηση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.