Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-02-08, 11:47
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Με την ιδια εννοια κανενας γιατρος δεν θα καπνιζε και ολοι οι γιατροι στην DHI θα ηταν με κοτσιδες....Ολα ειναι θεμα επιλογων.


man έγραψες... +1000000000
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-02-08, 15:54
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως λιγοτερη δυσπιστια να εχει κανεις μπορει να δει με τα ματια του οτι το "ελληνικο" προιον δουλευει στη πραξη στο πειραμα που κανει ο αντιπροσωπος live στις απανταχου εκθεσεις αυτοκινητων.....
Το αν απο ολα αυτα τα προιοντα δουλευουν στο κινητηρα μας αυτο το ξερει Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ και οχι κανεις αλλος με πτυχιο ή οχι.
"Αν το λιπαντικό μας χρειαζόταν πρόσθετα, τότε δεν κάναμε σωστά τη δουλειά μας"
Τάδε έφη Frank Sieland, Μηχανικός της Yamaha Gauloises (Valentino Rossi) για λογαριασμό της Motul.

Έχω δει την επίδειξη και δεν μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση για 2 λόγους:
α) Ένα 100% συνθετικό, επώνυμο λιπαντικό κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Παρέχει δηλαδή το πολυπόθητο "φιλμ" λαδιού που προσκολλάται στα μέταλα. Γι' αυτό και το πληρώνουμε τόσο ακριβά! Μάλιστα το καταφέρνει αυτό με επαναστατικές μεθόδους (βλ. εστέρες) και όχι με άλλες που μπορεί να μην είναι τεφλόν (απ' όσο λένε) αλλά δεν είναι γνωστές και οι συνέπειές τους μετά από μακροχρόνια χρήση.
β) Ο κινητήρας δεν είναι στεγνός. Μια ποσότητα λαδιού έχει παραμείνει στο κύκλωμα λίπανσης- αρκετή για να λιπαίνει τον (παμπάλαιο) κινητήρα που δουλεύει ρελαντί κατά τη διάρκεια της επίδειξης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ελληνικο προιον, οπως ειχα ενημερωθει απο το παιδι της trade - wind , ειναι παραγωγη του ελληνα αντιπροσωπου Λαγια ,ο οποιος κατα τα λεγομενα του, εισαγει την πρωτη υλη απο Αμερικη και το συσκευαζει μονος του στην Ελλαδα με προδιαγραφες που μονο εκεινος ξερει, βαφτιζοντας το ως MOTORKOTE100.
Εδώ άλλα μας λέει:
http://www.bpalimos.gr/DocumentShop.asp?ElementId=64263
Βελτιωτικό μετάλων ?????? Άλλο πάλι και τούτο!
Ακόμα κι αν κάνει δουλειά σαν βελτιωτικό λαδιού, κάνει αν το λάδι μας είναι κατώτερης ποιότητας (π.χ. ορυκτέλειο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα πίστευα και πιστεύω πως αυτό είναι μια μούφα. Μηλαάμε οτι οι εταιρίες ξοδεύωουν πολλές ώρες και επιστήμονονε στο R & D τους όπως η Castrol και η Motul. Και μου λέτε να βάλω αυτό πράγμα στον κινητήρα μου και να έχω κανένα πιστόνι κολλημένο ή κανένα διαφορικό στο χέρι? Αν ήταν τόσο σπουδαίο οι ίδιες οι εταιρίες θα το πρότειναν και πολλές αγωνιστικές ομάδες θα δούλευαν με αυτό Και το άλλο το το κουφό διάβασα οτι η μηχανή με Motorkote δούλευε ακόμα και χωρίς λάδι για αρκετές ώρες!!!! Τι λές τώρα λύσαμε το πρόβλημα μας. Φηλική συμβουλή ως μηχανολόγος μηχανικός: πάντα επώνημα και ακριβά λάδια για μέγιστη αξιοπιστία. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Και δεν οδηγάμε Datsun αλλά BMW δεν είματε για πειράματα με τέτοι κόλπα
+1.000.0000
Με κάλυψες πλήρως!
Αυτοί οι άνθρωποι κατασκευάζουν συνθετικά λιπαντικά για πάνω από 40 χρόνια, με διακρίσεις στον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Γιατί δεν βγαίνουν να πουλάνε τέτοια πράγματα? Μήπως (λέω) κάποιοι εμπορεύονται την "ψώρα" μας?
Ένα επώνυμο (ξανά) λιπαντικό, 100% συνθετικό (και όχι μόνο), εφ' όσον χρησιμοποιείται από την αρχή της ζωής του κινητήρα, δείχνει τα δόντια του όταν μετά από 300.000km τον λύσετε και όλα μέσα είναι κρύσταλλο, η δε απόδοσή του έχει επιρεαστεί στο ελάχιστο!


Περισσότερα περί λιπαντικών στο πολύ καλό thread του GOD
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=9807

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 28-02-08 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-08, 16:43
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
.....

αυτο το ξερει Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ και οχι κανεις αλλος με πτυχιο ή οχι.

Κακο δεν κανει κανενα αν συνοδευεται απο σωστη συντηρηση και στα υπολοιπα

.Και μην ακουω επιχειρηματα αν εκανε καλη δουλεια δεν θα το χρησιμοποιουσαν οι αυτοκινητοβιομηχανιες???

Με την ιδια εννοια κανενας γιατρος δεν θα καπνιζε και ολοι οι γιατροι στην DHI θα ηταν με κοτσιδες....Ολα ειναι θεμα επιλογων.
Φιλικα
Δυστηχώς με τα λεγόμενα σου προσβάλεις την νοημοσύνη μου. Τα forum είναι για να συζητάμε και όχι για να την λέει ο ένας στον άλλο. Εξέφρασα την γνώμη μου και είναι πράγματα που δηδάχθηκα στο πανεπιστήμιο, και επειδή το automotive engineering είναι το πάθος μου έχω διαβάσει αρκετά πράγματα παραπάνω για να μπορώ να μηλάω με σιγουριά.

Όσο αφορά το πείραμα του συγκεκριμμένου τύπου, σε πληροφορώ οτι οι συνθήκες που γίνεται απέχουν πολύ απο την πραγματικότητα. Επίσης μην ξεχνάμε τα ''τρίκ'' που υπάρχουν. Η επιφάνεια μπορεί να έχει υποστεί chemichal etching και να έχει δημιουργήσει τόσους πολλούς πόρους που να συγκρατεί οποιοδήποτε film λιπαντικού επάνω της.

Δεν θα εμπιστευόμουν κανένα τέτοιο χημικό, δεν οδηγάμε LADA και αντι για 16 euro αν ξοδέψουμε 50-60 euro παραπάνω και βάλουμε καλό λιπαντικό τα ωφέλη είναι πολύ περισσότερα. Ειδικά όταν λέτε ότι κάποιος δεν πουλάει το original αντιτριβικό αλλά κάτι άλλο. Και εγώ ένα άμοιρο 3.16 οδηγάω αλλά πειράματα δεν κάνω πάνω του. Για αυτό μετά απο οτιδίποτε σπασιμο/λιώσιμο/στίψιμο του κάνω μετα απο 180.000 km δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-08, 17:11
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Στράτο
Καλό είναι σε ένα φόρουμ να ακούγονται όλες οι απόψεις. Αν όλοι συμφωνούσαμε θα υπήρχε πρόβλημα ή θα σήμαινε ότι κάτι δεν πάει καλά. Οι αναγνώστες έχουν τη νοημοσύνη ώστε να κρίνουν ποιες απόψεις είναι σωστές και εμπεριστατωμένες, και ποιες βασίζονται σε μυθοπλασίες- ίσως και παραπλάνηση. Εγώ σαν μηχανολόγος χάρηκα με το post του bmw318turbo και άλλων παρομοίων γιατί μου δίνει τη λαβή να απομυθοποιήσω με αποδείξεις και επιχειρήματα αυτή και άλλες πολλές "δοξασίες" ή ερωτήματα που πλανώνται στο χώρο της αυτοκίνησης. Το motor kote και άλλα παρόμοια κάνουν δουλειά (με αμφίβολες μακροχρόνιες συνέπειες) σε αυτούς που χρησιμοποιούν κατώτερης ποιότητας λιπαντικά. Οι υπόλοιποι απλά δεν το χρειάζονται.
Πάντα φιλικά
Πάνος
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 28-02-08 στις 17:14
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-02-08, 17:47
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
εγω παντος εχω βαλει σε ενα μοτερ απο ΚΤΜ LC4 και ειδα διαφορα παντος παιδες.τωρα δεν ξερω για το αμαξι.πιστευω πως τα ΒΜW δεν εχουν αναγκη για τετοιου ειδους λιπαντικα!
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-02-08, 19:04
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στράτο
Καλό είναι σε ένα φόρουμ να ακούγονται όλες οι απόψεις. Αν όλοι συμφωνούσαμε θα υπήρχε πρόβλημα ή θα σήμαινε ότι κάτι δεν πάει καλά. Οι αναγνώστες έχουν τη νοημοσύνη...
Φυσικά, πρέπει να διαφωνουμε αλλα με τρόπο θεμιτό και όχι προσβλητικό όπως έγινε παραπάνω. Ζητώ να λέμε απόψεις βάσιμες και με υπόσταση και όχι με λόγια του αέρα. Φυσικά, σε δημόσια συζήτηση βρισκόμαστε αλλά δεν γίνεται να προσβάλει ο ένας τον άλλο. Τώρα αν υπάρχουν άλλοι λόγοι που κάποιος υποστηρίζει αυτό το προιόν δεν είμαι σε θέση να το ξέρω. Δεν ζητάω την συγνώμη κανενός, απλά γενικότερο σεβασμό στις απόψεις που εκφράζει ο καθένας μας

Φιλικά πάντα
Στράτος
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-03-08, 17:06
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντος εχω βαλει σε ενα μοτερ απο ΚΤΜ LC4 και ειδα διαφορα παντος παιδες.τωρα δεν ξερω για το αμαξι.πιστευω πως τα ΒΜW δεν εχουν αναγκη για τετοιου ειδους λιπαντικα!
Είδα διαφορά! Τι διαφορά είδες ρε αδερφέ και τι παραπάνω έχει η bmw από το κατέμι σου που δουλεύει 5.οοο στροφές παραπάνω?? Στο σασμάν? Έβαλες ποτέ το λάδι των 15Ε/l για να δεις τι θα πει λάδι μηχανής? Μέτρησες άλογα πριν και μετά? Έλυσες κινητήρα με και χωρίς μοτοκότα? 70.000km έκανα με R6 στις 16-17.000 στροφές, τα μισά μέσα στις Σέρρες και όταν το ανοίξαμε να βάλουμε το αγωνιστικό kit της Yamaha κρεμάσαμε σαγώνια όταν είδαμε τι δουλειά έκανε το λάδι, πόσο καθαρός ήταν ο κινητήρας και τι ανοχές-διάκενα είχε! Θες να σε πω και πώς ήταν το μοτέρ του μοτοκότα? Κλάφτα Χαράλαμπε! Αν αυτό δεν είναι δουλειά και διαφορά που κάνει το καλό λάδι από μόνο του, ε τότε τα σκατά δεν βρωμάνε!
Τα λ'εω σ' εσένα να τα ακούσουν όλοι!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-03-08, 18:38
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα διαφορά! Τι διαφορά είδες ρε αδερφέ και τι παραπάνω έχει η bmw από το κατέμι σου που δουλεύει 5.οοο στροφές παραπάνω?? Στο σασμάν? Έβαλες ποτέ το λάδι των 15Ε/l για να δεις τι θα πει λάδι μηχανής? Μέτρησες άλογα πριν και μετά? Έλυσες κινητήρα με και χωρίς μοτοκότα? 70.000km έκανα με R6 στις 16-17.000 στροφές, τα μισά μέσα στις Σέρρες και όταν το ανοίξαμε να βάλουμε το αγωνιστικό kit της Yamaha κρεμάσαμε σαγώνια όταν είδαμε τι δουλειά έκανε το λάδι, πόσο καθαρός ήταν ο κινητήρας και τι ανοχές-διάκενα είχε! Θες να σε πω και πώς ήταν το μοτέρ του μοτοκότα? Κλάφτα Χαράλαμπε! Αν αυτό δεν είναι δουλειά και διαφορά που κάνει το καλό λάδι από μόνο του, ε τότε τα σκατά δεν βρωμάνε!
Τα λ'εω σ' εσένα να τα ακούσουν όλοι!
λοιπον πρωτον,σε πληροφορω οτι εβαζα και μαλιστα το συνθετικο που εβγαζε με 17 ευρο αλλα εντελως πληροφοριακα για να ξερεις τετοιου ειδους μοτερ(ΚΤΜ,VOR,HUSABERG κλπ) οτι και να βαλεις απο λαδια καθε 5χιλιαδες χιλιομετρα θελουν πιστονι και πολλα αλλα επειδη τα σχιζεις κλπ(δεν θα επεκταθω περισσοτερο..)
κατα δευτερον λεει πουθενα πανω στο προιον οτι ανεβαζει αλογα??
κατα τριτον το μοτερ ηταν ετοιμο να βαρεσει ρουλεμαν στροφαλου(ελπιζω να ξερεις πως βαρει το μοτερ σε τετοιες περιπτωσεις..) και λεω δεν εχω να χασω τιποτα και ριχνω ενα μπουκαλακι και σε πληροφορω οτι οχι μονο ο θορυβος σχεδον εξαφανιστηκε αλλα μετα την πρωτη αλλγη λαδιων μειωθηκαν και τα γρεζια που εβγαζε.
φυσικα ομως επειδη το πιστονι ηταν για αλλαγη λογω γρατζουνιων και ειχε γινει το κακο ανοιχτηκε το μοτερ και
αλλαχτηκαν ολα μεσα.
δεν λεω πως κανει θαυματα αλλα εμενα να φανταστεις ειχε παθει την ζημια και παλι ειδα διαφορα.το δοκιμασα και ειδα ειδα θετικα αποτελεσματα,δεν νομιζω οτι ειναι κακο!
στο αμαξι οπως εχω πει δεν προκειται να ριξω ποτε γιατι οι μπεμπες δεν εχουν τετοιες αναγκες..!!!
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-03-08, 20:12
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον πρωτον,σε πληροφορω οτι εβαζα και μαλιστα το συνθετικο που εβγαζε με 17 ευρο αλλα εντελως πληροφοριακα για να ξερεις τετοιου ειδους μοτερ(ΚΤΜ,VOR,HUSABERG κλπ) οτι και να βαλεις απο λαδια καθε 5χιλιαδες χιλιομετρα θελουν πιστονι και πολλα αλλα επειδη τα σχιζεις κλπ(δεν θα επεκταθω περισσοτερο..)
κατα δευτερον λεει πουθενα πανω στο προιον οτι ανεβαζει αλογα??
κατα τριτον το μοτερ ηταν ετοιμο να βαρεσει ρουλεμαν στροφαλου(ελπιζω να ξερεις πως βαρει το μοτερ σε τετοιες περιπτωσεις..) και λεω δεν εχω να χασω τιποτα και ριχνω ενα μπουκαλακι και σε πληροφορω οτι οχι μονο ο θορυβος σχεδον εξαφανιστηκε αλλα μετα την πρωτη αλλγη λαδιων μειωθηκαν και τα γρεζια που εβγαζε.
φυσικα ομως επειδη το πιστονι ηταν για αλλαγη λογω γρατζουνιων και ειχε γινει το κακο ανοιχτηκε το μοτερ και
αλλαχτηκαν ολα μεσα.
δεν λεω πως κανει θαυματα αλλα εμενα να φανταστεις ειχε παθει την ζημια και παλι ειδα διαφορα.το δοκιμασα και ειδα ειδα θετικα αποτελεσματα,δεν νομιζω οτι ειναι κακο!
στο αμαξι οπως εχω πει δεν προκειται να ριξω ποτε γιατι οι μπεμπες δεν εχουν τετοιες αναγκες..!!!
Τα ξέρω από την καλή κι απ' την ανάποδη και τα ΚΤΜ που δεν περιορίζονται μόνο στο πιστόνι και τα husaberg και τα huksvarna, και τα ducati με τις ιδιοτροπίες τους και τα Yamaha με τα σασμάν-κουδουνίστρες κι άλλα πολλά που δεν είναι για επίδειξη γνώσεων αυτή τη στιγμή! Τα γρέζια που λες ότι δεν έβγαζε και παρέμεναν στο μοτέρ, αναρωτήθηκες ποτέ μήπως έτρωγαν τον κύλινδρό σου και τελικά είναι χειρότερο που έμεναν μέσα και δεν βγαίναν μαζί με το λάδι? Φυσικά η ζημιά ήταν μη αναστρέψιμη αφού έχουμε πει πολλές φορές ότι κανένα λάδι δεν επισκευάζει φθορές! Ούτε το Castrol που προτείνει η αντιπροσωπία αλλά μήπως, λέω, το προτείνει γιατί αποβάλει σε κάθε αλλαγή αυτά που πρέπει? Είδες και πάλι διαφορά, τι διαφορά και θετικό αποτέλεσμα είδες? Αυτό περιμένω να ακούσω! Συγνώμη για το οξύ ύφος μου αλλά έχω ακούσει τόσα κουλά που δεν πάει άλλο!

Υ.Γ ΝΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 06-03-08 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-03-08, 20:30
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα διαφορά! Τι διαφορά είδες ρε αδερφέ και τι παραπάνω έχει η bmw από το κατέμι σου που δουλεύει 5.οοο στροφές παραπάνω?? Στο σασμάν? Έβαλες ποτέ το λάδι των 15Ε/l για να δεις τι θα πει λάδι μηχανής? Μέτρησες άλογα πριν και μετά? Έλυσες κινητήρα με και χωρίς μοτοκότα? 70.000km έκανα με R6 στις 16-17.000 στροφές, τα μισά μέσα στις Σέρρες και όταν το ανοίξαμε να βάλουμε το αγωνιστικό kit της Yamaha κρεμάσαμε σαγώνια όταν είδαμε τι δουλειά έκανε το λάδι, πόσο καθαρός ήταν ο κινητήρας και τι ανοχές-διάκενα είχε! Θες να σε πω και πώς ήταν το μοτέρ του μοτοκότα? Κλάφτα Χαράλαμπε! Αν αυτό δεν είναι δουλειά και διαφορά που κάνει το καλό λάδι από μόνο του, ε τότε τα σκατά δεν βρωμάνε!
Τα λ'εω σ' εσένα να τα ακούσουν όλοι!
αδερφέ,μην τα ισοπεδώνουμε όλα! άλλο πράμα να γυρίζει ένας 6-κύλινδρος στις 7-8000 στρ και άλλο ένας μονοκύλινδρος ΗΜΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ-λέγε με ΚΤΜ-που γυρνάει στις 12000...υπάρχει τεράστια διαφορά στις καταπονήσεις τόσο από τις φυσικές διαφορές (μονοκύλινδρος-πολυκύλινδρος) όσο και στην ειδική ισχύ...(πόσα αυτοκίνητα ξέρεις ατμοσφαιρικά 600 κυβικών που περνάνε τα 100 άλογα ) επίσης μην μπερδεύεις είδος μοτερ...η μηχανή σου έχει κινητήρα που είναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟΣ (υπερτετράγωνος όσο παει) να αποδίδει ψηλά...αυτό σημαίνει πως η γραμμική ταχύτητα στα έμβολα παραμένει σε ασφαλή όρια σε αντίθεση με τα αυτοκινητάδικα μοτέρ που αν θελήσεις να ανεβάσεις στροφές αρχίζουν τα βάσανα.......και φυσικά άλλο σύστημα λίπανσης έχουν τα αμάξια ,άλλο οι μηχανές...(δεν κάνουν σούζες,χεχε)
το θέμα με τα λάδια-πρόσθετα,συνθετικά ορυκτέλαια ημι κλπ,σηκώνει ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΗ κουβέντα....στην Αμερική έχουν γραφτεί πολά άρθρα για τα λάδια συνθετικά και μη,για μοτο με 160000 μίλια που τις συντηρούσαν με απλό ορυκτέλαιο,ανοίχτηκαν και δεν είχαν τη παραμικρή φθορά...τι θέλω να πω; όλα παίζουν...από το τι συντήρηση κάνεις μέχρι και πόσο μας κοροιδεύουν οι εταιρείες λαδιών...για το μόνο που μπορώ να μιλήσω σίγουρα είναι για τα μηχανάκια που πέρασαν από τα χέρια μου και τα συντηρώ εγώ....όσο για αυτά τα πρόσθετα αντιτριβικά κλπ,υπομονή...θα μάθετε αν κάνουν δουλειά...

όσο για τα ΚΤΜ...ναι θέλουν τακτική συντήρηση,ναι,έχουν ακουστεί διάφορα,αλλά ρε παιδιά! ο Μ.Ο. που τα καβαλάει είναι 20 έτη! δεν έχω βρει και έναν να το σκίζει μεν,αλλά να το συντηρεί κιόλας δε...όλοι τέζα το πάνε!πάντως το ΚΤΜάκι που πήρα και είναι ακμαιότατο από μοτέρ δεν έχει ανοιχτεί για επισκευή ακόμα και πλησιάζει τα 56000κμ...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 06-03-08 στις 20:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.