Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-09, 16:41
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
ΚΟΡΩΝΟΠΗΝΙΟ ΚΑΙ SMG

μετά την αγορά των φρένων λοιπόν(ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι μικροθεματάκια) και επειδή το μπαξ με κρατάει ζεστό αυτές τις μέρες θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι που με απασχολεί εδώ και καιρό.
απο διάφορα θρεντ που έχω διαβάσει και κάποιες πληροφορίες που μου έχει δώσει ο ευάγγελος σετικά με το κορωνοπήνιο που άλαξε στο αμάξι του μου φένεται πως θα προχωρήσω σε αγορά κοντότερου βήματος για το διαφορικό μου.
η ερώτηση μου είναι απλή..... υπάρχει κάποιο θέμα στην αλλαγή του κορωνοπήνιου όταν το αμάξι φέρει smg;
θα πρέπει να προσέξω κάτι; προγρματισμό απο την αρχή; bolt on και δρόμο;;;
ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-09, 16:50
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ναι...δεν προκειται να δουλεψει ποτε με SMG.Αποδεδειγμενο πολλακις.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-09, 16:52
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Eγώ ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω !!!

Αν και πουθενά αλλού δεν έχω διαβάσει να έχει θέματα

Στην Ελλάδα ΟΛΟΙ οι κάτοχοι smg το έχουν βγάλει ... διαμαρτύρονται ότι "μπερδέυει" τις αλλαγές (και στα S προγράμματα) !!!!

Παράθεση:
Ναι...δεν προκειται να δουλεψει ποτε με SMG.Αποδεδειγμενο πολλακις.
Γιώργο ΜΟΝΟ στην Ελλάδα έχει συμβεί πάντως !!! επιπλέον ΔΕΝ έχω ακούσει πειστική εξήγηση !!! το σίγουρο είναι ότι ΟΝΤΩΣ όλοι το βγάλανε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-09, 17:07
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
στο συνεργείο μου πάντως που ρώτησα σήμερα μου είπαν οτι λογικά θα δουλεψει χωρίς προβλήματα.
επειδή λοιπόν δε μου το είπαν με σιγουριά για αυτό το λόγο ρωτάω και εγώ.
επίσεις τη δουλιά την έχουν ξανακάνει σε άλλα 2 ///Μ3 Ε46 χειροκίνητα.
μήπως μπορεί να θέλει επαναπρογραματισμό και δεν έκαναν αυτοί που τα έβγαλαν;
εμένα οι δικοί μου μου είπαν(τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη) πως αν είναι θέμα επαναπρογραματισμού δε θα έχουμε πρόβλημα. το θέμα είναι μήπως υπάρχει κάτι άλλο και κάνουμε καμια αγορά πατάτα.
υγ. turnermotorsport που μου είπες βαγγέλη φένεται να το πουλάν χωρίς να αναφέρουν κάτι για smg άρα λογικά το συγκεκριμένο το προτείνουν και για τις 2 περιπτώσεις.
σε άλλα φόρουμ πάντως που μπαίνω δε βρήκα κάποιο ποστ που να αναφέρει τυχόν προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν απο αυτού του είδους την αλλαγή.
τα φώτα του κάποιος;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-09, 19:45
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
λοιπόν μέχρι στιγμής απο αυτά που έχω βρεί υπάρχει έναθέμα με την αλλαγή βήματος σε smg.
στο Μ5μπορντ έχουν κάνει ένα πολ για το θέμαhttp://www.m5board.com/vbulletin/e60...-w-issues.html
μιλάνε λοιπόν κυρίως για dinan kai evosport. ρίξτε μια ματιά.
μιας και οι περισότεροι λοιπόν προτίμησαν το dinan ορίστε το σχετικό λινκhttp://www.dinancars.com/store/home.php?cat=732
η τιμή πολύ υψηλή αλλά λογικά πρέπει να μιλάνε και για κέλυφος.
στο θέμα μας λοιπόν με το πρόβλημα βρήκα αυτό το λίνκ http://www.bmwcca.org/forum/showthread.php?t=5099
στο οποίο αναφέρει οτι συνοδέυεται και απο πρόγραμα.
αντιθέτως εδώ δεν αναφέρει τπτhttp://http://www.turnermotorsport.c...SLIP-3.91-4.10
άρα λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι και λέω ότι ακόμα και να τοποθετηθεί με απλό απαναπρογρματισμό δουλιά δε πρόκειτε να γίνει εκτός και αν κάποιος τσάκαλος μπορεί βάση σχέσεων απο την εταιρεία να παραβλέψει τίς μαμά τιμές και να ορισει καινούριες.
τώρα που το σκέφτομαι η τιμή μπορεί να είναι και με το πρόγραμα γι'αυτό και το υψηλό κόστος στις λεπτομέρειες πάντως δε το ξεκαθαρίζει.
για πέιτε ρε παίδες καμια γνώμη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomelef : 07-10-09 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-09, 20:04
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα που το σκέφτομαι η τιμή μπορεί να είναι και με το πρόγραμα γι'αυτό και το υψηλό κόστος στις λεπτομέρειες πάντως δε το ξεκαθαρίζει.
λάθος το ξεκαθαρίζει το πρόγραμα.
ακριβούτσικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomelef : 07-10-09 στις 20:06
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-09, 13:06
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Εμενα στο δικο μου που ειναι smg δουλευε αψογα εκτος απο την αυτοματη λειτουργεια που δεν αλαζε οταν πηγα να το δοκιμασω σε πολυ ψηλες στροφες. Σε κανονικους ρυθμους βολτας στο αυτοματο αλλαζε σαν εργοστασιακό.
Ουτε επαναπρογραμματισμος ουτε τιποτα. Μ@λ@κιες ειναι αυτά.
Το εβγαλα ομως και ειναι κομπλέ στο υπογειο για αλλους λογους...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-09, 05:11
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Εχω ξαναγραψει την δικη μου εξηγηση...Ξεκαθαριζω οτι ειναι συμφωνα με την δικη μου λογικη!!! Το smg δεχεται δεδομενα απο μια σειρα αισθητηρες (που δεν σε ενδιαφερουν ολοι) ,αλλα σε ενδιαφερουν ο αισθητηρας ταχυτητας, και ο αισθητηρας στοφων .Δηλαδη το smg ξερει οτι με 2α πχ και κοφτη εχει 100χλμ και αλλαζει ταχυτητα και βαζει 3η .Με το κοντο 2α και κοφτη θα εχεις 90πχ το smg διαβαζοντας κοφτη (δεν ξερω ποσες στροφες ειναι) και 90χλμ ...τι πιστευει???? Οτι σπινιαρεις ,οτι σκαβεις...και καθυστερει το ανεβασμα!!! Δεν γνωριζω αν καποιος προγραμματιστης μπορει να επεμβει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-09, 11:09
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ξαναγραψει την δικη μου εξηγηση...Ξεκαθαριζω οτι ειναι συμφωνα με την δικη μου λογικη!!! Το smg δεχεται δεδομενα απο μια σειρα αισθητηρες (που δεν σε ενδιαφερουν ολοι) ,αλλα σε ενδιαφερουν ο αισθητηρας ταχυτητας, και ο αισθητηρας στοφων .Δηλαδη το smg ξερει οτι με 2α πχ και κοφτη εχει 100χλμ και αλλαζει ταχυτητα και βαζει 3η .Με το κοντο 2α και κοφτη θα εχεις 90πχ το smg διαβαζοντας κοφτη (δεν ξερω ποσες στροφες ειναι) και 90χλμ ...τι πιστευει???? Οτι σπινιαρεις ,οτι σκαβεις...και καθυστερει το ανεβασμα!!! Δεν γνωριζω αν καποιος προγραμματιστης μπορει να επεμβει...
Σωστό ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ "auto mode" ...

το περίεργο είναι ότι ο κόσμος διαμαρτύρεται και στο καθαρά manual mode !!! ... που δεν καταλάβαινω γιατί "ενοχλείται" από την αλλαγή στην τελική σχέση μετάδοσης !!! ...

Προφανώς στο mode αυτό από τη στιγμή που το smg ΔΕΝ ενοχλείται από π.χ. την αύξηση του κόφτη στροφών ... γιατί να έχει θέμα με το διαφορικό !!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-09, 12:42
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
βασικά εγώ εδώ και 4 μέρες που το ψάχνω το θέμα και έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία με το χριστόφορο(chief) του οποίου η γνώμη είναι πολύ σεβαστή επειδή το φορούσε το συγκεκριμένο και έχει πιο ολοκληρωμένη γνώμη απο όλους μας.
θέμα στην χειροκίνητη εργασία δεν υπάρχει κανένα μα κανένα και αυτό είναι γραμένο σε πολά φόρουμ απο πολούς κατόχους που το έχουν φορέσει γιατί ουσιαστικά η αλλαγή είναι στη κρίση του οδηγού και όχι του αυτοκινήτου..
το θέμα είναι όπως πολύ σωστά είπε ο Μ πάουερ για την αυτόματη λειτουργία και αυτή πάλι στο γρήγορο μόουντ με τέρμα γκάζι όπου το σαζμάν πρέπει να φτάσει στον κόφτη για να αλάξει.
εκεί λοιπόν λόγο προγράματος στο χιλιομετρητή, με πιο κοντό βήμα το αυτοκίνητο δε μπορεί να φτάσει την αρχική τιμή του σαζμάν σε κάποια συγκεκριμένα χιλ ανάλογα τη σχέση, με αποτέλεσμα να μην αλάζει ποτέ.
εκεί λοιπόν έρχετααι το πρόγραμα που δίνουν απο τη ντινάν(πιο πάνω ποστ) το οποίο αλάζει τα δεδομένα της κάθε σχέσης με καινούρια σημεία αλλαγής(στορφές με αντίστοιχα χιλιόμετρα).
το θέμα είναι μήπως είναι περιτό το πρόγραμα της ντινάν;
θα μου πείτε οτι έτσι θα δουλεύει πιο σωστά.
εγώ πχ αυτόματο δε δουλεύω ποτέ ούτε εντός πόλης και ακόμα και να δούλευα θα το πείγαινα χαλαρά με αποτέλεσμα να έχω αλλαγές στις 3-4 χιλ στροφές.
dunno μπερδευτικα.........
υγ. χριστόφορε επειδή μετά το τηλεφώνημα μας έκατσα όλο το μεσημέρι και το έψαχνα όσοι το έχουν περάσει γράφουν ακριβώς τα ίδια πράγματα που μου είπες και εσύ(πως αποδίδει σε στυσήματα και πως σε διαδρομή).
άντε να δούμε τι θα κάνουμε τώρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.