Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 11:40
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Talking Μ3 (τι πρωτότυπο)

Έρχεται και για εμένα η ώρα.
Το προβληματικό μου BMW θα μείνει τελικά στην οικογένεια, βρήκαμε σωστό κινητήρα 320 και εντός της εβδομάδας κλείνει το θέμα καθώς θα το πάρει να το κυκλοφορεί ο πατέρας μου που δεν έχει και πολλές απαιτήσεις από ένα αυτοκίνητο.
Έχω επίσης μια πολύ σοβαρή προσφορά και δίνω τον Σκούμπυ σε ένα παιδί από το club που ήταν υποψήφιος αγοραστής τότε που το πήρα εγώ απλά δεν είχε όλα τα λεφτά.
Έτσι που ήρθαν τα πράγματα λοιπόν έρχεται και για εμένα το Μ3.

Έχω επικεντρωθεί στα μοντέλα του 02-03 και πάντα εισαγωγή από την Γερμανία ή την Ιταλία αλλά αυστηρά απο την Premium Selection της BMW. (για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο).
Μιλάω για 6τάχυτα με οροφή, δέρμα, ξένον και HK ηχοσύστημα στα 57 με 67 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Πάμε τώρα στο προκείμενο.

Τρελός χεράς δεν είμαι, τις πιό πολλές φορές πάω χαλαρές βόλτες και όταν μου τη δώσει το κόβω για τα βουνά και εκεί πάλι το πάω στο 60-70% το πολύ από τις δυνατότητές του.
Θέλω όμως να έχω το γκάζι και την αίσθηση του θεριού.
Οπότε, έρχομαι να ρωτήσω τα εξής απλά

Χωρίς να είμαι κάφρος και φραγκοφονιάς που παίρνει ένα αυτοκίνητο που δεν μπορεί να αντέξει, θεωρώ πως ένα τέτοιο αμάξι έχει συντήρηση Χ.
Αυτή η Χ συντήρηση, πόσο κοστίζει? (το αυτοκίνητο δεν θα σκίζεται 24/7)
Δηλαδή το τυπικό σέρβις τακάκια, λάδια, φίλτρο, φίλτρο καμπίνας, μπουζί και καμιά βλακεία άλλη σε τί κόστος περίπου σας πάει?
Στα συνεργεία που ρώτησα πήρα (από εξουσιοδοτημένα – γιατί θα έχει μια άτυπη εγγύηση αν αγοραστεί απο την PS) τιμές από 1.000 μέχρι και 1600.
Δεδομένου ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα στην πόλη, παρα μόνο σε μεγάλα ταξίδια (χειμώνα εταιρικό, καλοκαίρι χαλαρά βεσπάκι) και μιας και πιστεύω ότι αν το πάρεις καλό είναι και να το χαίρεσαι εκεί που του αξίζει και όχι συνέχεια στην κίνηση - για να έχεις και ένα λόγο να το σκέφτεσαι ρε αδερφέ - , στα 25κ χλμ το χρόνο οπότε μεγάλο σέρβις κάπου μέσα στην διετία, τι να περιμένω?
(Δεν με ενοχλεί να δίνω 1500 ευρώ για λάστιχα αλλά με διαολίζει να δώσω 100 ευρώ για μια βίδα που κανει 5)
Θα εκτιμούσα κάποιες πληροφορίες απο τους κατόχους (των οποίων τα ποστ ρουφάω στην κυριολεξία) και κυρίως θα εκτιμούσα τις αρνητικές απόψεις των κατόχων αλλά όχι του στυλ – μου τα έδωσε στο χέρι στα 10.000 χιλιόμετρα αλλά επειδή είμαι Μ3 χαλάλι της.
Βαριά προβλήματα όπως η κατάσταση του μοτερακίου του δόκτωρα που οφείλονται σε ανθρώπινο παράγοντα (λάθη στα συνεργεία – κακές συνήθειες της αντιπροσωπείας) κτλ θα εκτιμηθούν δεόντως.

Ευχαριστώ για τη συμβουλη σας εκ των προτέρων (όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη)

Φιλικά

Σταμάτης.

Υ.Γ – Το Μαύρο τραβάει καλύτερα στο Β χέρι το Ασημί ή το Μπλέ σκούρο? (δεν το συζητώ για παράξενα χρώματα αν και κάποια individual λαχανοκροκίμουσταρδοκαφετιά είναι φτηνότερα).

Υ.Γ 2 πέρασα τις 2 τελευταίες μέρες διαβάζοντας όλα τα Μ3 ποστ, είναι απίθανο το ότι μόλις κάνεις αναζήτηση και περιλάβεις το Μ3 πρακτικά πρέπει να διαβάσεις όλο το φόρουμ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Snoopy : 26-02-07 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Οντως πολυ πρωτοτυπη επιλογη το Μ3....

Καλο το STi αλλα μαλλον κουραστικο σα μοναδικο αυτοκινητο.

Σιγουρα εχει χαμηλοτερα κοστη συντηρησης απο το Subaru μιας και φοραει πραγματα της σειρας και οχι ειδικα οπως το STi.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 13:39
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
1000 με 1600 ειναι 60% αποκληση.

Τοσο δεν πληρωνω εγω που ειναι ολα Χ8 .......φαντασου full service με δισκο πλατω εκτος απο τακακια και πηγε 1300.
1600 χωρις ζημια με τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-07, 14:01
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Σε γενικές γραμμές, τα σέρβις δεν ξεφεύγουν πολύ από συνηθισμένα επίπεδα. Ισχύει και εδώ ότι στην αντιπροσωπεία θα τα πληρώσεις πιο ακριβά όπως και ότι κάποια συγκεκριμένα εξαρτήματα είναι πιο ακριβά λόγω Μ (όπως τακάκια). Με τη βοήθεια πιστεύω όμως του φόρουμ υπάρχουν πολλές επιλογές για να γλυτώσεις αυτά τα "επιπλέον" χαράτσια (όπως π.χ με ΟΕΜ ή aftermarket τακάκια ή εκπτώσεις).

Το μόνο έξτρα έξοδο είναι η ρύθμιση βαλβίδων, που κανονικά γίνεται σε κάθε Inspection, αλλά στην Ελλάδα τείνει να γίνεται κάθε Inspection II, δηλαδή κάθε 60.000 χλμ. Μεταξύ μας κάθε 30.000 είναι μάλλον υπερβολή, αφού σχεδόν πάντα είναι μέσα στις ανοχές. Από την άλλη στις 60.000 σχεδόν πάντα θα δεις διαφορά αφού εκεί κάποιες ξεφεύγουν. Οπότε ανάλογα αποφασίζεις κάθε πότε είσαι διατεθιμένος να κάνεις το ρύθμισμα. Από εκεί και πέρα, δεν θα βρεις ιδιαίτερους παραλογισμούς και τα λεφτά που αναφέρεις θα τα ξεπεράσεις μόνο με βλάβες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-07, 14:25
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Kόστος συντήρησης Μ3 Ε46 ΔΕΝ είναι υπερβολικό.
Το θέμα είναι ότι όπως σε όλα τα μτχ πρέπει στην αρχή να πληρώσεις διάφορα κατά τη γνώμη μου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ check σε όσο το δυνατό "καλύτερο" ή έμπιστο συνεργείο...

Θεωρώντας δεδομένο ότι τα βασικά service θα τα κάνεις σε εξουσιοδοτημένο σου παραθέτω τα δικά μου κοστολόγια (χωρίς το κόστος των μπαξιμάτων)

Λάβε υπόψιν σου ότι είμαι ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ και έχω κάνει ένα κάρο πράγματα μόνο και μόνο για να βεβαιωθώ ότι το αμάξι είναι οκ....

Για τα μπαξίματα δε λέω τίποτα ... είναι ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ....

Όπως θα δεις ΟΛΑ που έχω κάνει (πλην) των ελαστικών είναι ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ... το αμάξι δεν έχει κάνει κιχ ... και δουλέυει στις 8100 και "πατάει" ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg M3.JPG (128,6 KB, 115 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-07, 14:41
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
To check θα γίνει στη Γερμανία και έχω βάλει στο μυαλό μου να ανοίξω τον κινητήρα και να ζητήσω εγγράφως τα περι ανακλήσεων κτλ.
Μιας και το αυτοκίνητο το πουλάει η BMW μέσω του δικτύου της πιστεύω οτι θα πάμε καλά και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
τουλάχιστον τα δύο που έχω βρεί αναφέρονται ως BMW owned οπότε μάλλον είναι test drive ή δείγματα ή κάτι τέτοιο.

Οσο για το κόστος, είδα τι έχεις αλλάξει περίπου στα ίδια θα ήμουν και εγώ αν το είχαμε πάρει μαζί.

ενα μόνο φοβάμαι, μήπως πληρώσω τον εξουσιοδοτημένο με διαφορές απο τον εξειδικευμένο μηχανικό περίπου στο 30% και τελικά δεν έχω όφελος.

Ακόμα περιμένων μια διευκρίνηση για να καταλάβω τι είναι αυτή η ετήσια εγγύηση που λένε πως δίνουν με το αυτοκίνητο.

Εύχομαι να μην το μετανοιώσω.

Ο σκούμπι μπορεί να είναι σπαρτιάτης και άσχημος αλλά παρόλο το πείραγμα και το τέντωμα δεν έχει κάνει κιχ, ούτε στον προηγούμενο ούτε σε εμένα.
Φυσικά τα πράγματα που φοράει επάνω κάνουν ένα σωρό λεφτα οπότε πρέπει να έχουν και κάποιο βαθμό αξιοπιστίας.

Πάντως άσχετο με το θέμα μας, απο ότι κατάλαβα, το Μ3 δύσκολα ανεβάζει άλογα - Τα οποία όμως ΔΕΝ χρειάζομαι - .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως άσχετο με το θέμα μας, απο ότι κατάλαβα, το Μ3 δύσκολα ανεβάζει άλογα - Τα οποία όμως ΔΕΝ χρειάζομαι - .
Το Μ3 ΔΕΝ ανεβάζει άλογα και καλά κάνεις και δεν τα χρειάζεσαι γιατί 343 είναι αρκετά.
Απο κεί και πέρα τουρμπίνες κομπρεσόρια και λοιπές μ@λ@κιες τα θεωρώ άσχετα με την φιλοσοφία του οχήματος.
Καλοτάξιδο να είναι, και αλεξίσφαιρο!
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-07, 15:16
Το avatar του χρήστη tzamakos
tzamakos Ο χρήστης tzamakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Μηνύματα: 19
tzamakos is on a distinguished road
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις τα μέταλλα στον κινητήρα, απο όσο μπορώ να ξέρω τα περισσότερα μοντέλα του 2002 είχαν πρόβλημα αστοχίας. Θα σου συνιστούσα 2003 και μετά, συμβουλέψου όμως και κανέναν μηχανικό δικό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-07, 15:39
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Cool Προτού αλέκτωρ λαλήσαι τρις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Νάτα, νάτα... αλλά δεν το ξεστόμιζες βέβαια... ΚΡΑ ΚΡΑ ΚΡΑ

Κάνε κανά αστείο Σταμάτη. Το αυτοκίνητο σου πια (κλαψ...λύγμ...) είναι βελτιωμένο όσο χρειάζεται για να διατηρεί κομμάτια χρηστικότητας και αξιοπιστίας. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο άρα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΛΛΟ FORUM ΦΙΛΕ.
Και τώρα θα περιμένω εναγωνίως να δω (σε φωτογραφίες) την αντίδραση της γυναίκας σου. Περιμένω το post του αιώνα!!!
Συμπέρασμα: αποφάσισες να την κάνεις να νιώθει και στη γη ότι και στο αεροπλάνο (εκείνα τα κενά... χιχιχι).
Με την κατανάλωση θα σε απογοητεύσω, η σωστή λέξη είναι: απροσδιόριστη....

Προσοχή στις δηλώσεις σου, χαχαχα. Χμ... μάλλον θα χρησιμοποιήσεις το νέο απόκτημα σου για να μετρηθούν όλα τα ///Μ3 του forum. Τι δυναμόμετρα και αηδίες... ε..? Και μετά θα επανέλθεις ωριμότερος στις πεταλούδες μας.
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ (πάντως η επιλογή είναι εκτός των options που συζητάγες, με ξάφνιασες...)
C U out there
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
...Έτσι που ήρθαν τα πράγματα λοιπόν έρχεται και για εμένα το Μ3...
Σταμάτη χαίρομαι που θα βγω αληθινός στην πρόβλεψη μου...
Με ξάφνιασες (για μία ακόμα φορά) με το σύντομο του χρονικού διαστήματος από την τελευταία σου επιλογή...
Και βέβαια με το timing αφού αρκετοί που σκέφτονταν σοβαρά νωρίτερα την απόκτησή του, έχουν τώρα second thoughts...
Η μόνες συμβουλές που έχω να σου δώσω είναι:
-αποσαφήνισε τι ακριβώς περιλαμβάνει η περίφημη εγγύηση του P.S.
-τους ήδη κατόχους στο forum... από κοντά. Υπάρχει πια κάποια γνώση για διαγνωστούν τυχόν υφέρποντα προβλήματα...

Επίτελους θα ξανατιμήσεις το username σου
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-07, 15:54
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
καλέ μου 090 - Fairytale, δεν υπάρχουν second thoughts για ένα αυτοκίνητο με γνήσια 60.000 χιλιόμετρα.
Θα υπήρχαν για ένα ελληνικής εισαγωγής 300+ χιλ. με κοντέρ στα 60.

Ηθελα να περιμένω μπας και πιάσει κάποια τιμή το 46άρι μου, αλλά μιας και ήρθαν έτσι τα πράγματα - και επειδή είμαι τρυπιοτσέπης και θα τα έτρωγα τα λεφτά, αποφάσια να δώσω και τον σκούμπι - που έτσι και αλλιώς είναι πολύ ειδικό όχημα.

Πάντως θα είσαι στάνταρ ο πρώτος της γιατί είσαι γουρλής.

για την εγγύηση το έχω δώσει για μετάφραση μόλις το έχω θα σας πώ τι λέει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.