Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-12-10, 10:54
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Για μένα όσοι λιγότεροι έχουμε υγραέριο στο αυτοκίνητο τόσο καλύτερο είναι. Μην το ακριβείνουν κιόλας. Εμένα ρε παιδιά δεν μου σβήνει όταν αλλάζω ταχύτητα, ούτε κανένα πρόβλημα μου δημιουργεί.
Το ότι ο Έλληνας έχει ένα θέμα μόλις πας να του αλλάξεις την καθημερινότητα, το έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν θα δοκιμάσουν κάτι καινούργιο και αποδοτικό.
Όσον αφορά τα ταξί που διάβασα πριν, επειδή ο πατέρας μου είχε 27 χρόνια ταξί και βγήκε σε σύνταξη, ένας σοβαρός λόγος που παίρνουν πετρέλαιο, είναι γιατί με τις μηχανές αυτές οι περισσότεροι έβγαζαν περίπου 850.000-1.000.000 χλμ (μιλάω για ταξί αθήνας, όσο και να ακούγεται υπερβολικό-το δικό μας μοτέρ παρέδωσε πνεύμα στα 1.130.000-Toyota Corona), ενώ η βενζίνα έβγαζε στα ταξί περίπου 350.000-500.000, σχεδόν τα μισά. Συν του ότι η τιμή του πετρελαίου τότε δεν ήταν σχεδόν ίση με τη βενζίνη, αλλά στο μισό και ίσως και μικρότερη.
Εγώ πάντως με το υγραέριο είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το να οδηγώ οικονομικά δεν νομίζω ότι θα έριχνα την κατανάλωση κατά 40-50%.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-12-10, 11:39
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η ΒΜW της πολης μου,εχει προσφορα για LPG σε ολα της τα αυτοκινητα με 2 χρονια εγγυηση η 100.000χλμ
http://www.auer-gruppe.de/index_.php...007-07_autogas...
Φίλε μου η προσφορά είναι στο section των Land Rover και πουθενά δεν αναφέρει ότι έχει σχέση με BMW !!! ...

Eγώ δεν είπα ότι θα χαλάσουν ΟΛΑ τα μοτέρ ... είπα ότι σε σύγχρονο ΣΟΒΑΡΟ μοτέρ επιπέδου M54 και μετά ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... τώρα η φάση μου θυμίζει το "ετοιματζίδικο" στημένο λεμόνι σε μπουκαλάκι ...

το αγοράζει πάρα πολύς κόσμος ... είναι πιο φτηνό ... μοιάζει με λεμόνι ... μυρίζει με λεμόνι ... ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... χαλάει τη γέυση !!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-12-10, 12:31
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Υπαρχει κ αυτη η αναλυση!!!

http://www.4troxoi.gr/default.php?pn...11442&pbreak=0
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-12-10, 12:40
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Εν κατακλείδι λοιπόν, το κέρδος είναι σημαντικό και κινείται σε τρία επίπεδα. Πρώτα και κύρια, στο οικονομικό, που είναι η κινητήρια δύναμη για να κάνει κανείς το βήμα προς την υγραεριοκίνηση. Ταυτόχρονα, όμως, δε χάνεις σε απόδοση, ενώ κερδίζεις και από τις εκπομπές και τους ρύπους, κυρίως σε ό,τι αφορά το CO2. Ασφαλές είναι τουλάχιστον όσο και η βενζίνη, και μένει μόνο να διαπιστωθεί ποια είναι η επίδραση που έχει στα μέρη του αυτοκινήτου έπειτα από μακροχρόνια χρήση, κάτι στο οποίο θα επιχειρήσουμε να απαντήσουμε με μιας μακράς διαρκείας δοκιμή στο μέλλον.
Kαι οι 4Τ ανέτρεψαν τη φυσική και τη χημεία !!!

Με χειρότερης απόδοσης καύσιμο ... κατάφεραν να βγάλουν παραπάνω ισχύ ... το μόνο ερώτημα είναι

ΑΝ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1,5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ

ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ

ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ???

Αν γίνεται να έχεις καλύτερες επιδόσεις , με λιγότερα καυσέρια και με λιγότερο κόστος σε κάυσιμο

ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ DFI ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΝΕΩΝ ΜΟΤΕΡ ??? ... το πρόβλημα θα είχε λυθεί με το μισό και πλεον κόστος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-12-10, 15:40
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου η προσφορά είναι στο section των Land Rover και πουθενά δεν αναφέρει ότι έχει σχέση με BMW !!! ...

Eγώ δεν είπα ότι θα χαλάσουν ΟΛΑ τα μοτέρ ... είπα ότι σε σύγχρονο ΣΟΒΑΡΟ μοτέρ επιπέδου M54 και μετά ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... τώρα η φάση μου θυμίζει το "ετοιματζίδικο" στημένο λεμόνι σε μπουκαλάκι ...

το αγοράζει πάρα πολύς κόσμος ... είναι πιο φτηνό ... μοιάζει με λεμόνι ... μυρίζει με λεμόνι ... ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... χαλάει τη γέυση !!!
οχι δεν καταλαβες η προσφορα ειναι για ολα τα αυτοκινητα γενικως του Group Auer.
Και τα συγχρονα σοβαρα Μοτερ ειναι που δουλευουν μια χαρα!
Και η αυτοκινηση δεν ειναι φαγητο,εμεις εχουμε αποψη στο λεμονι και την Φετα και οι γερμανοι εχουν αποψη στα αυτοκινητα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-12-10, 16:28
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτο το πράμα μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε κινητήρες π.χ. Efficient Dynamic

ίσως και να κάνω λάθος... (που δεν νομίζω...)
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-12-10, 18:34
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν καταλαβες η προσφορα ειναι για ολα τα αυτοκινητα γενικως του Group Auer.
Και τα συγχρονα σοβαρα Μοτερ ειναι που δουλευουν μια χαρα!
Και η αυτοκινηση δεν ειναι φαγητο,εμεις εχουμε αποψη στο λεμονι και την Φετα και οι γερμανοι εχουν αποψη στα αυτοκινητα
Kοίτα η "Group Auer" δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας ΙΔΙΩΤΗΣ αντιπρόσωπος αυτοκινήτων !!!

Σα να λέμε Φόρντ θέλεις ??? Κοντέλης

Το ότι είναι γερμανοί ΔΕ σημαίνει ότι λένε κάτι πιο ουσιώδες από όλους τους εμπόρους σε όλο τον κόσμο !!!

Η δε εγγύηση που δίνουν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την εγγύηση της BMW ... H οπόια φαντάζομαι ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ αν μετατρέψεις το αμάξι σου σε lpg

Tέλος ΔΕΝ είναι υποκειμενικό το ΤΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ... σε βενζινοκινητήρα βάζεις βενζίνη ...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-12-10, 02:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι οι 4Τ ανέτρεψαν τη φυσική και τη χημεία !!!

Με χειρότερης απόδοσης καύσιμο ... κατάφεραν να βγάλουν παραπάνω ισχύ ... το μόνο ερώτημα είναι

ΑΝ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1,5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ

ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ

ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ???

Αν γίνεται να έχεις καλύτερες επιδόσεις , με λιγότερα καυσέρια και με λιγότερο κόστος σε κάυσιμο

ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ DFI ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΝΕΩΝ ΜΟΤΕΡ ??? ... το πρόβλημα θα είχε λυθεί με το μισό και πλεον κόστος !!!
Είσαι υπερβολικος..
Το καύσιμο που αποδίδει σε τέλειες συνθήκες στο 74% της βενζίνης των 91 οκτανίων,
είναι σαφώς ανώτερο!!!
Οι εταιρίες είναι με το καρτέλ της Σέλλ και της Μπιπι..
Ας αρχίσουμε να ετοιμάζουμε το DIY...
Ετοιμη η δεξαμενή μου... Θα τραβήξω και μια σωλήνα ΝΑ με το συμπάθιο μέσα στο
λούφτ/μάφ μου και θα σας σκίσω εσάς με τα μουτρία (Μ3) στην πρώτη κόντρα..
Ετοιμο το DIY.. 25 Ευρώ κόστος.. Αντε ορμάμε όλοι...

Υ.Γ. Μην ξεχάσετε να μου ρίξετε θετικές για το έξοχο DIY..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (29,9 KB, 48 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (27,4 KB, 47 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (28,4 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (19,2 KB, 45 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-03-11, 21:39
filipcon76 Ο χρήστης filipcon76 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 34
filipcon76 is on a distinguished road
Εγω συμφωνω απολυτα.Εχω Lpg στην 320 μου εδω και 6 μηνες,δεν εχω παθει τιποτα απο τα πιο πανω λεγομενα..σε κινητηρες 320 και πανω υπαρχει ναι μια πολυ ελαφρια μειωση του τραβηγματος αλλα δεν το καταλαβαινεις..ειναι μηδαμινη η διαφορα.αν πας να το κανεις σε 316,σιγουρα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της ιπποδυναμης.με τα νεα συστηματα υγραεριου,δεν υπαρχει θεμα καταστροφης του κινητηρα και ολων αυτων των προβληματων που αναφερονται πιο πανω..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-03-11, 21:53
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filipcon76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν πας να το κανεις σε 316,σιγουρα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της ιπποδυναμης.
Kαλά, μην το βάλεις και στοίχημα αυτό ακόμα. Εγώ μόλις έβαλα και έχω πολλές επιφυλάξεις μέχρι την τελική ρύθμιση κτλ αλλά όχι απλώς δεν έκοψε αλλά σε μερικά σημεία που είχα "κενά" λόγω του εκκεντροφόρου δουλεύει και πιο γλυκά. Βέβαια όπως είπα εγώ μόλις το έβαλα, αλλά μόλις κάνω την τελική ρύθμιση στα 1000χλμ θα πάω να το δυναμομετρήσω στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα.

Όσον αφορά το ποιά μοτέρ μπαίνει, τα σοβαρά συστήματα μπαίνουν μόνο σε ότι έχει εγκέφαλο (ECU OBD 1 και πάνω) και τα υγρής έγχυσης μόνο σε ότι έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και άνω (αυτά είναι καλύτερα αλλά πρέπει ο προγραμματιστής να έχει @@ και είναι ακριβότερα). Εγώ όμως προσωπικά δεν θα τα πρότεινα ποτέ για "ειδικά" (βλέπε: πολυπετάλουδα) μοτέρ.

Τα "χαλάει το μοτέρ γιατί είναι ξηρό" κτλ είναι πολύ απλά και επιστημονικά αποδείξιμες μπαρούφες που μπορώ να τις εξηγήσω αναλυτικότατα σε όποιον...φοβάται. Αυτό ίσχυε κάποτε, όταν υπήρχαν καρμπυρατές και σούπερ βενζίνη μόνο. Δεν είπαμε ότι δεν έχει κατά αλλά να μην λέμε και ότι κάπου κάποιος άκουσε και έγινε ράδιο-αρβύλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 09-03-11 στις 21:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.