Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-09-06, 14:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3
επειδη τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι γενικώς μια σημείωση!!!
δεν εχω βρει δυναμομέτρηση "πολίτη" που να έχει βγάλει απο το Μ3 343 αλογα!!!
σε αντίθεση με το csl που όντως βγάζει 360 στα δυναμόμετρα!!!
η τιμές για τα άλογα των Μ ( με εξαίρεση του doctor φυσικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
παίζουν απο 325!!!!!! εώς και 337.....
άρα πραγματικά και στο μοτέρ η διαφορά των Μ απο το τέρας είναι απο 23 εώς και 35 άλογα!!!!! ( alexk τι λέγαμε για εισαγωγές & εκκεντροφόρους..? )
και πάλι με τις υγείες μας!!!!!
Γιατί ρε Νίκο , ποιός "πολίτης" δυναμομέτρησε CSL ?
Ούτε αυτό και για μένα ΚΑΝΕΝΑ τέτοιο μοτέρ δεν πρόκειται να "βγάλει" σε συνθήκες dyno την ιπποδύναμή του (εκτός αν αυτή γίνει από ΠΟΛΥ σοβαρούς επαγγελματίες).
Τα dyno όταν το μοτέρ είναι πολύστροφο , n/a με ανάγκες αέρα στην εισαγωγή τεράστιες , προφανώς και ΔΕ θα δέιξουν ονομαστική τίμη ίππων ακόμα και αν καταφέρεις να το στροφάρεις στις 8000rpm.
Λάβε υπόψιν δε ότι σε τέτοιες ιπποδυνάμεις λίγο να "κόψει" το φορτίο στο dyno το μοτέρ θα στροφάρει χωρίς αντίσταση και προφανώς δεν θα αποδώσει άλλη ισχύ.
Οι μόνοι που εγώ θα εμπιστευόμουν είναι οι evo-power μάγκες που ανεξάρτητα τι γράφουν φαίνεται ότι και ξέρουν και μπορούν να μετρήσουν σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-09-06, 18:13
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS
Γιατί ρε Νίκο , ποιός "πολίτης" δυναμομέτρησε CSL ?
Ούτε αυτό και για μένα ΚΑΝΕΝΑ τέτοιο μοτέρ δεν πρόκειται να "βγάλει" σε συνθήκες dyno την ιπποδύναμή του (εκτός αν αυτή γίνει από ΠΟΛΥ σοβαρούς επαγγελματίες).
Τα dyno όταν το μοτέρ είναι πολύστροφο , n/a με ανάγκες αέρα στην εισαγωγή τεράστιες , προφανώς και ΔΕ θα δέιξουν ονομαστική τίμη ίππων ακόμα και αν καταφέρεις να το στροφάρεις στις 8000rpm.
Λάβε υπόψιν δε ότι σε τέτοιες ιπποδυνάμεις λίγο να "κόψει" το φορτίο στο dyno το μοτέρ θα στροφάρει χωρίς αντίσταση και προφανώς δεν θα αποδώσει άλλη ισχύ.
Οι μόνοι που εγώ θα εμπιστευόμουν είναι οι evo-power μάγκες που ανεξάρτητα τι γράφουν φαίνεται ότι και ξέρουν και μπορούν να μετρήσουν σωστά.
συναδελφε μην ξεχνας οτι αναφερομαι στο εξωτερικο που τα πράγματα είναι πολυ αλλιώς και οι συνθήκες μετρησεις ιδανικές. με ειδικά δωμάτια σταθερής θερμοκρασίας και ανάλογη ροη αέρα!!!!
οχι σαν την ελλάδίτσα..
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-09-06, 15:33
alexcsl Ο χρήστης alexcsl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-08-2004
Μηνύματα: 1.367
alexcsl will become famous soon enough
Ενδιαφέρον thread

http://www.m3forum.net/reviews/showp...27&cat=2&page=

στο Μ3Forum βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον thread!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-09-06, 17:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3
συναδελφε μην ξεχνας οτι αναφερομαι στο εξωτερικο που τα πράγματα είναι πολυ αλλιώς και οι συνθήκες μετρησεις ιδανικές. με ειδικά δωμάτια σταθερής θερμοκρασίας και ανάλογη ροη αέρα!!!!
οχι σαν την ελλάδίτσα..
Πάντως γενικά στα site - forum του εξωτερικού υπάρχει ο ίδιος προβληματισμός όσον αφορά τα dyno results σε όλα τα αυτοκίνητα (από το rx-8 , έως τα corvette c6).
Μόνο επώνυμοι βελτιωτικοί οίκοι νομίζω ότι τελικά μπορούν να κάνουν πραγματική προσομοίωση σε dynο εκτός και αν υπάρχει παγκόσμια συνωμοσία από τις εταιρίες και οι ονομαστικές ιπποδυνάμεις τελικά είναι ΜΟΥΦΑ ....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-06, 12:07
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
μέγα λάθος λέω....

λοιπόν σήμερα έιχα μια ευκαιρία και την άρπαξα απο τα μαλλιά
οδήγησα πρώτη φορά csl!!!!

να πώ στον alexk οτι καλά κάνει και έιναι κολλημένος με το αυτοκίνητο και επίσης να πώ οτι όλα τα αλλα Μ3 όσα άλογα και να έχουν δεν θα γίνουν ποτέ csl!!!!!!
το αμάξι το έιχα για 1μιση ώρα περίπου και κατάφερα να δώ πολλά πράγματα!!!!

1) δεν έχει καμία σχέση το πατημά του στο δρόμο με το Μ3 ακόμη και με το δικό μου που φοράει τέζα ανάρτηση. το αμάξι είναι σκληρό αλλά δεν κοπανάει πουθενά μέσα.η τεράστια διαφορά βάρους φαίνεται άμεσα στον π΄ρωτο μικροελιγμό και στις αντιδράσεις του πλαισίου παντού στον δρόμο τώρα για κάθε μέρα δεν κάνει αλλά ταξιδάκι σίγουρα κάνει ανετα!!!!

2) το κάθισμα έχει ρύθμιση μπρος πίσω και δεν θέλει τίποτε άλλο!!! είναι απλα τελειο!!!! κάθεσαι χαμηλά χώνεσαι μέσα στο τρελό bucket και έχεις τον πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου σου!!!!στο δικό μου ακόμη δεν βολεύομαι τέλεια και κάθησα εκεί και έχασ την μπάλα!!!!!λές και έχει φτιαχτεί για μένα!!

3) ο ήχος απλά δεν παίζεται!!!! τι να λέω για την εισαγωγή δεν έχω λόγια πολύ απλά!!! ο κόσμος γύριζε απο τα διπλάνα αμάξια με έκφραση τρόμου για να δεί τι ακούγεται έτσι!!!!!έλεος!!!!

4) το τιμόνι είναι απλα θεικό και δεν νομίζω οτι οφείλεται μόνο σε μία κρεμαργιέρα αυτό..μάλλον η μαμα bmw δεν τα λέει όλα...

5) το αυτοκίνητο ανεβάζει με τρελούς ρυθμούς και πραγματικά έχει τρελή διαφορα απο ένα Μ3 μαμά!!

6) οι αλλαγές του κιβωτίου δεν έχουν καμία σχέσση με το Μ3 σε σειριακό!!!!
έχω οδηγήσει Μ3 smg και είχα πει καλύτερα το Manual αλλά αυτό είναι άλλο και αυτό το αλλο το ΘΈΛΩ!!!!!!

7) τι φρένα είναι αυτά??????τέτοια αίσθηση δεν έχει το 6πίστονο το δικό μου!!!!!!

δεν έχεις Μ3 αλλά κατι άλλο πολύ ειδικό πολύ θεϊκό επιτρέψτε μου!!!!!

το αμάξι διπλώνει και έχεις "εσύ" την ευχαίρεια να το κάνεις ότι θες με αυτό το τρελό σύστημα διέθυνσης που κατέχει!!!!

αλλάζει και δεν χαμπαριάζεις τι να πώ!!

έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα αλλά σήμερα μεσημεριάτικα μου ήρθε το χαστούκι!!!!

αυτο το αμάξι είμαι σίγουρος οτι θα στοιχιώσει τον ύπνο μου σήμερα και πολλές μέρες έστω και αν το "είχα" μόνο 1μιση ώρα....
δέν έχω λόγια πραγματικά, είναι σε άλλη διάσταση και,με συγχωρείται, χέσε και τα πορσε και όλα!!!

Μ3 CSL......
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-09-06, 12:09
alexcsl Ο χρήστης alexcsl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-08-2004
Μηνύματα: 1.367
alexcsl will become famous soon enough
Racing..

Βαμένο στα χρώματα του "πολέμου"..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg m3cslgtr2.jpg (129,6 KB, 25 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg m3cslgtr3.jpg (117,4 KB, 63 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg m3cslgtr5.jpg (155,0 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-09-06, 12:46
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3

το αμάξι διπλώνει και έχεις "εσύ" την ευχαίρεια να το κάνεις ότι θες με αυτό το τρελό σύστημα διέθυνσης που κατέχει!!!!

αλλάζει και δεν χαμπαριάζεις τι να πώ!!
Εγώ έχω πει την αποψή μου και τι μου λέτε εσείς ότι το αμάξι θέλει @@ρια κτλπ τα ακούω βερεσέ. Μερικά αυτοκίνητα σε προκαλούν και σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-09-06, 12:47
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
A ρε σύντεκνε NickM3 ....... τι σου φταίμε πρωίνιάτικο ? Τι σου κάναμε οι έρμοι και μας κάνεις τα νεύρα τσατάλια ?

Τέλος πάντων !

Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις για μένα - το φίλο σου - το κολητό σου - το αδέρφι σου, είναι να ξαναδημιουργήσεις την ίδια ευκαιρία και να πάμε παρέα βόλτα να δούμε πόσο καλά τα λες τα πράγματα !!!!

Βόλτα ? (που λέει και το γκριφόν του Γερμανού

Μετά τη βόλτα, και αν τα είπες καλά, πάμε και τα 2 Μ3 μ,ας στο φίλο μας το Βασίλη που έχει ένα τέτοιο, του δίνουμε τα 2 δικά μας, τα βρίσκουμε τέλος πάντων, παίρνουμε το CSL που έχει εκεί, και το μοιραζόμαστε - μία μέρα εσύ, μια μέρα εγώ. Σα τις γριές με τις μασέλες.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-09-06, 13:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Μετά τη βόλτα, και αν τα είπες καλά, πάμε και τα 2 Μ3 μ,ας στο φίλο μας το Βασίλη που έχει ένα τέτοιο, του δίνουμε τα 2 δικά μας, τα βρίσκουμε τέλος πάντων, παίρνουμε το CSL που έχει εκεί, και το μοιραζόμαστε - μία μέρα εσύ, μια μέρα εγώ. Σα τις γριές με τις μασέλες.
Και μόνο ΣΚ παρά ΣΚ να μου το δίνετε μια χαρά είμαι και δίνω Μ3 , Honda και 316 (και το Golf της μάνας μου, και το γραφείο και λεφτά κλπ...)
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-11-09, 15:39
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Επιβεβαιωμένες διαφορές M3 CSL με M3

- Μπλοκ κινητήρα (επιλεγμένα με τις καλύτερες ανοχές) – Το φουλ μπλοκ έχει ίδιο κωδικό με το Μ3 και ΜΖ4, αλλά το μπλοκ αυτό καθεαυτό έχει άλλο κωδικό (11007833675)
- Κυλινδροκεφαλής (μεγαλύτερες βαλβίδες εξαγωγής, και εκκεντροφόροι με μεγαλύτερη διάρκεια αλλά ίδιο βύθισμα)– εκκεντροφόρος εισαγωγής (11317835041) εκκεντροφόρος εξαγωγής (11317835043) βαλβίδα εξαγωγής (11347833676 30,5/5,95mm) – τα ελατήρια βαλβίδων είναι τα ίδια
- Εισαγωγή, η γνωστή ανθρακονημάτινη εισαγωγή
- Πολλαπλή εξαγωγής (ίδια στα Μ3 > 2005 και Μ Ζ4) (11627833500; 11627833643)
- Καταλύτες (200 cell) 18307833673
- X pipe, (thinner material - slightly lighter) 18107833503
- Τελικό εξάτμισης (πιο ελαφρύ) (18107833504)
- Διαφορετική ECU - 25% παραπάνω χωρητικότητα (12147837328; 12147834982)
- Διαφορετικό SMG control unit program (23607837731)
- Ψευδο Alpha N διαχείριση κινητήρα (δεν έχει MAF, αλλά έχει MAP sensor, και αισθητήρα θερμοκρασίας – υπάρχει διαφωνία άν χρησιμοποείται για τον έλεγχο του ρελαντί)
- Διαφορετικό αντιολισθητικό με το M track mode (ενεργοποιείται από το κουμπί στο τιμόνι)
- Διαφορετικό πρόγραμμα στο ABS
- Πιο γρήγορη κρεμαγιέρα 14.5:1 (το Μ3 έχει 15.4:1 on M3)
- Εμπρός προφυλακτήρας φουλ ανθρακονημάτινος (και η βάση του προφυλακτήρα)
- Ανθρακονημάτινη οροφή
- Πίσω ανθρακονημάτινο diffuser (προφυλακτήρας και βάση είναι ίδια με το Μ3)
- Πορτ-παγκάζ (Moulded sheet plastic)
- Τα πίσω φτερά είναι γυρισμένα από μέσα (το χειλάκι) για να χωράνε οι μεγαλύτεροι τροχοί. Παρ’όλου που ο κωδικός ανταλλακτικού είναι ίδιος με το απλό Μ3, τα CSL στο εργοστάσιο τροποποιούνταν στο σημείο αυτό.
- Ζάντες αλουμινίου (δεν είναι μαγνησίου) φτιαγμένες από τη BBS
- Αμορτισέρ και ελατήρια (κοντύτερα ελατήρια, άλλα αμορτισέρ
- Διαφορετικά πίσω ‘κάτω’ ψαλίδια (αλουμινίου και με uniball)
- Διαφορετικός εμπρός βασιλικός πύρος (για μεγαλύτερο μετατρόχιο)
- Μεγαλύτερη εμπρός αντιστρεπτική (30.8mm)
- Μεγαλύτερη πίσω αντιστρεπτική (22.5mm)
- Μεγαλύτεροι εμπρός δίσκοι (345mm). Δαγκάνες εμπρός ίδιες αλλά βαμμένες μαύρες (του απλού Μ3 είναι άβαφες).
- Μεγαλύτερο έμβολο στις πίσω δαγκάνες
- Ελαστικά Pilot sport Cup
- Ελαφρύτερο πίσω παρμπρίζ
- Recaro SPG καθίσματα
- Ελαφρύτερα πίσω καθίσματα (4θέσιο και όχι 5θέσιο)
- Ελαφρύ διαχωριστικό αποσκευών/καμπίνας
- Paper/Honey combe πάτωμα πορτπαγκάζ
- Καλύμματα πορτών και πίσω πάνελ από ανθρακόνημα
- Ανθρακονημάτινη κεντρική κονσόλα
- Τιμόνι με αλκαντάρα
- Λεβιές χειροφρένου με αλκαντάρα
- 4 αερόσακοι
- Δεν υπάρχει καμμία ηχομόνωση εκτός της μοκέτας
- Το καπώ δεν έχει μονωτικό καθώς και φως
- Ελαφρύτερη μπαταρία

Μη επιβεβαιωμένες διαφορές

- Λιγότερο μονωτικό υλικό στο πάτωμα
- Περισσότερες κολλήσεις στο πλαίσιο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.