Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-04-11, 16:30
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilakis2.0l Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου φιλε μου.θα ηθελα να σου πω και τν δικια μου αποψη πανω στο θεμα.Παραπανω υποθηκε τουρμπισμα και μοτερ.προφανος δν θελεισ να πεταξεις πολλα λευτα στο οχημα.αν ψαχτεις υπαρχουνε προγραμματακια μου σου δινουνε 12-15 γιατι οχι και 17 αλογα.σαν αριθμος το 17 ή εστω το 12 PS ακουγετε μικροσκοπικος σε σχεση με τα 50.Αυτο που θελω να πω ειναι πολλες φορες ενα προγραμμα μπορει να μην δινει εντυπωσιακες διαφορες στα απολυτα νουμερα αλλα στην πραγματικοτητα το οχημα να πηγαινει πολυ καλυτερα.π.χ στις 4000 rpm υπαρχει κερδος 35 PS ενω η διαφορα μεγιστης υποδυναμης ειναι μονο 17 PS.Προφανως υπαρχουν πολυ μεγαλυτερα ωφελει απο αυτα που αφηνει να ενωηθουν.και ισωσ αυτο χρειαζεσαι και για αυτο η γνωμη μου ειναι ενα προγραμματακι.
Υ.Σ παντα καλοπροαιρετα !
αυτα που γραφεις..ειναι τελειως εκτος πραγματικοτητας! σε 1600 ατμοσφαιρικο..να παρεις 15 αλογα απο προγραμμα...και κυριως στις 4000 να εχεις διαφορα 35 αλογα....ειναι θεμα επιστημονικης φαντασιας! αποψη μου προγραμματα σε ατμοσφαιρικο...χωρις επεμβαση σε τροφοδοσιες...εξαγωγη.....ειναι τσαμπα λεφτα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-11, 16:41
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
πρόγραμμα σε 1600 Bmw ατμ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ... αυτή είναι η γνώμη μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-11, 16:57
Το avatar του χρήστη Bilakis2.0l
Bilakis2.0l Ο χρήστης Bilakis2.0l δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Μηνύματα: 51
Bilakis2.0l is on a distinguished road
φιλε paganis γιατι κολλησεσ στο παραδειγμα?!πρωτα απο ολα την ειρωνια κρατησε την για τον εαυτο σου σε παρακαλω πολυ,και δευτερον μιλοντας απο πραγματικα γεγονοτα στο δικο μου που ειναι ομως 2.0λ με δυναμομετριση πριν και μετα ειχα αυτα τα αποτελεματα.
__________________
Υ..Ντε λα χαμηλωστην και γκαζωσε την ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-11, 17:17
Το avatar του χρήστη antreas
antreas Ο χρήστης antreas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 114
antreas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilakis2.0l Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου φιλε μου.θα ηθελα να σου πω και τν δικια μου αποψη πανω στο θεμα.Παραπανω υποθηκε τουρμπισμα και μοτερ.προφανος δν θελεισ να πεταξεις πολλα λευτα στο οχημα.αν ψαχτεις υπαρχουνε προγραμματακια μου σου δινουνε 12-15 γιατι οχι και 17 αλογα.σαν αριθμος το 17 ή εστω το 12 PS ακουγετε μικροσκοπικος σε σχεση με τα 50.Αυτο που θελω να πω ειναι πολλες φορες ενα προγραμμα μπορει να μην δινει εντυπωσιακες διαφορες στα απολυτα νουμερα αλλα στην πραγματικοτητα το οχημα να πηγαινει πολυ καλυτερα.π.χ στις 4000 rpm υπαρχει κερδος 35 PS ενω η διαφορα μεγιστης υποδυναμης ειναι μονο 17 PS.Προφανως υπαρχουν πολυ μεγαλυτερα ωφελει απο αυτα που αφηνει να ενωηθουν.και ισωσ αυτο χρειαζεσαι και για αυτο η γνωμη μου ειναι ενα προγραμματακι.
Υ.Σ παντα καλοπροαιρετα !
Σιγά μην παρει και καμια 100 αλογα με πρόγραμμα,καλό είναι αμα δεν γνωρίζουμαι
να μην μην λέμε πράτατα που δεν στέκουν.Το πολύ να πάρει καμια 7-8 άλογα
και λίγο ροπή με ένα καλό προγραμμα.Τσάμπα λεφτά πανε πιες κανα μπουκάλι στα μπουζούκια
καλήτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-11, 18:19
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά μην παρει και καμια 100 αλογα με πρόγραμμα,καλό είναι αμα δεν γνωρίζουμαι
να μην μην λέμε πράτατα που δεν στέκουν.Το πολύ να πάρει καμια 7-8 άλογα
και λίγο ροπή με ένα καλό προγραμμα.Τσάμπα λεφτά πανε πιες κανα μπουκάλι στα μπουζούκια
καλήτερα.



Συμφωνώ για τα άλογα (βέβαια!) , μόνο που... αντί να πάει στα μπουζούκια, καλύτερα να πάρει τη φίλη του και να πάνε καμμιά εκδρομή σε ένα ωραίο μέρος της ελλάδας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-11, 19:41
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilakis2.0l Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε paganis γιατι κολλησεσ στο παραδειγμα?!πρωτα απο ολα την ειρωνια κρατησε την για τον εαυτο σου σε παρακαλω πολυ,και δευτερον μιλοντας απο πραγματικα γεγονοτα στο δικο μου που ειναι ομως 2.0λ με δυναμομετριση πριν και μετα ειχα αυτα τα αποτελεματα.
και πάλι...άλλο το 2.0λιτρο και άλλο το 160...καμία μα καμία επαφή ανάμεσά τους!!!!!!!
η μόνη λύση για να αποδώσει σε ικανοποιητικό βαθμό ένα 1600άρι BMW μοτέρ είναι η υπερτροφοδότηση!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-11, 22:41
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilakis2.0l Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε paganis γιατι κολλησεσ στο παραδειγμα?!πρωτα απο ολα την ειρωνια κρατησε την για τον εαυτο σου σε παρακαλω πολυ,και δευτερον μιλοντας απο πραγματικα γεγονοτα στο δικο μου που ειναι ομως 2.0λ με δυναμομετριση πριν και μετα ειχα αυτα τα αποτελεματα.
Αν στην δυναμομέτρηση είχες αυτά τα αποτελέσματα τότε πολύ απλά σήκωσε το χειρόφρενο την ώρα που μετρούσε απώλειες. Και δεν το έκανε και καλά, εμένα με πατημένο φρενο από 117 άλογα βγάζει 170+ με 40 κιλά ροπή στις 2500 στροφές, άρα ο δικός μου προγραμματιστής είναι καλύτερος από τον δικό σου...

Είναι αδύνατον ένα αυτοκίνητο 1600κ.ε. να πάρει 17 άλογα μόνο από πρόγραμμα (για να πάρω τόσα σε περισσότερα κυβικά κόντεψα να αλλάξω όλο το αυτοκίνητο) και επίσης δεν είναι δυνατόν στις 4000 στροφές να πάρει παραπάνω ισχύ από το Peak του και μάλιστα 35 άλογα, την στιγμή που ο κινητήρας εκεί βγάζει δεν βγάζει 70 όλα και όλα. Αν ήταν να γυρνάμε 3-4 μοίρες το αβάνς και βάζοντας 1-2 ms παραπάνω τον ψεκασμό να παίρνουμε σταύλους ολάκερους θα ήταν πιο πολλοί οι προγραμματιστές από τα πλυντήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-04-11, 09:30
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilakis2.0l Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε paganis γιατι κολλησεσ στο παραδειγμα?!πρωτα απο ολα την ειρωνια κρατησε την για τον εαυτο σου σε παρακαλω πολυ,και δευτερον μιλοντας απο πραγματικα γεγονοτα στο δικο μου που ειναι ομως 2.0λ με δυναμομετριση πριν και μετα ειχα αυτα τα αποτελεματα.
πρωτα απο ολα...δεν σου απαντησα με ειρωνια...αλλα ειλικρινεια! βεβαια, το πας γυρευοντας να σου απαντησει με ειρωνεια το μισο φορουμ! οπως βλεπεις απο τις μεχρι τωρα απαντησεις...κανεις σε συμμεριζεται την αποψη σου...και σε αντιμετωπιζουν ως αφελη ή μυθοπλαστη! καλο θα ηταν λοιπον ...οταν ακους για (πρασινα ) αλογα..να κρατεις και μικρο καλαθι...και να το ψαχνεις λιγο καλυτερα...πριν εκτεθεις δημοσιως!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-11, 09:38
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
το δικό μου με πρόγραμμα απο το δημητριάδη παίρνει 15 άλογα στο τροχό,τώρα να παίρνει τα ίδια ένα μοτέρ με το 1/3 της ιπποδύναμης του δικού μου(περίπου) μου φαίνεται κάπως δύσκολο
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-11, 11:16
Το avatar του χρήστη parouskas
parouskas Ο χρήστης parouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Μηνύματα: 276
parouskas is an unknown quantity at this point
συμφωνω και εγω με τον thano e46!η υπερτροφοδοτηση η αλλαγη μοτερ τελειως.δυστυχως τα bmw φιλε μ αυτα εχουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.