Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-07, 11:33
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Απόψεις για "βελτιώσεις"...

Καταρχήν θα πρότεινα μια διαφορετική κατανομή των σχετικών θεμάτων. Ξεχωριστές ενότητες για μηχανές και κιβώτια, άλλη ενότητα για ζάντες λάστιχα και άλλη για φρένα και αναρτήσεις.... Είναι δύσκολο να εστιάσει κάποιος σε κάποια ειδικά θέματα όταν είναι όλα μαζί.

Είμαι λίγες μόνο μέρες μέλος στο forum και κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι μεγάλο ποσοστό των ενεργών μελών ψάχνεστε συνέχεια για περισσότερα άλογα και πειράγματα κλπ. Δεν σας νιώθω καθόλου. Όχι ότι θα με πείραζε να είχα 50-100 άλογα παραπάνω αλλά ο κατασκευαστής, που βγάζει έτσι κι αλλιώς εξαιρετικά αυτοκίνητα, για το λόγο αυτό έχει βγάλει πολλά διαφορετικά μοντέλα που είναι κατάλληλα ρυθμισμένα/ζυγισμένα. Ναι ναι, ξέρω, στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβές οι καλές BMW που μπορούν να πάνε όπως τους αρμόζει αλλά πάλι νομίζω ότι μερικοί το παρακάνετε.... Η ευκολία με την οποία κυριολεκτικά παραμορφώνετε το αυτοκίνητό σας με εντυπωσιάζει (μπάσε πιστόνια, στρόφαλο .... ρίξε και μια τουρμπίνα κλπ) Και όλα αυτά συχνά σε μηχανικούς αμφίβολης ικανότητας που απλά σας τάζουν τα περισσότερα άτια με τα λιγότερα λεφτά.... Σας έχει κολλήσει το μικρόβιο της βελτίωσης και δεν μπορείτε να απαλλαγείτε! Χαρείτε την ισορροπία του αυτοκινήτου, την ποιότητα κύλισης, το ζύγισμα, την ποιότητα κατασκευής, την αίσθηση, την οδική συμπεριφορά, την ασφάλεια κλπ Με αυτά που κάνετε πολύ συχνά χαλάτε την BMWδική ποιότητα και φτιάχνετε κάτι άλλο που δεν είναι BMW. Καλύτερα λοιπόν να παίρνατε από την αρχή κάτι άλλο, πιο κατάλληλο για πείραγμα, και πιο φτηνό θα ήταν και περισσότερα άλογα θα έβγαζε και θα κερδίζατε περισσότερα από όσα χάνετε.
Από την άλλη μη νομίσετε ότι είμαι πιστός οπαδός των επιλογών του κατασκευαστή. Σαφώς θεωρώ ότι ο κατασκευαστής έχει ρίξει πολλή περισσότερη μελέτη για το πώς είναι φτιαγμένο το κάθε τί από τον κάθε μηχανικό-βελτιωτή αλλά αναγνωρίζω ότι ανάλογα με κάποιες ιδιαιτερότητες/προτεραιότητες του κάθε χρήστη μπορούν να γίνουν κάποιες αλλαγές χωρίς όμως να αλλοιωθούν τα χαρακτηριστικά και η προσωπικότητα του αυτοκινήτου. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η παραμικρή τροποποίηση εκτός από τα πλεονεκτήματά της έχει και τα μειονεκτήματά της. (Ακόμα και μια πεταλούδα που κουνάει τα φτερά της στην Κίνα μπορεί να κάνει σεισμό στην Ελλάδα....) Αν αντιλαμβανόμαστε, αναγνωρίζουμε και αποδεχόμαστε τα μειονεκτήματα έχει καλώς. Πόσοι όμως πραγματικά ξέρουν τι συμβαίνει. Νομίζουν ότι πχ μια 18άρα θα έχει μόνο πλεονεκτήματα και μετά δεν μπορεί να καταλάβει γιατί άλλος με ίδιο αυτοκίνητο και 17άρες πάει καλύτερα..... Κανένας δεν του εξήγησε για σχεδίαση ανάρτησης (που πρέπει να λαμβάνει υπόψη της και τις ζάντες και λάστιχα), κανένας δεν του μίλησε για μη αναρτώμενη μάζα κλπ. Συχνά όμως πολλά από τα μειονεκτήματα δεν φαίνονται παρά μόνο όταν είναι αργά (πχ αλλαγές σε φρένα, αναρτήσεις κλπ μπορούν σε κάποιες συνθήκες να υστερούν ή να συμπεριφερθούν απρόσμενα).
Βεβαίως θα δοκιμάσουμε ελαστικά και ζάντες μέσα στα όρια που προβλέπονται. Να βάλουμε και κανένα φίλτρο, εισαγωγή, καμιά εξάτμιση και αν καγκουρίζουμε και λίγο κανένα αεροδυναμικό βοήθημα. Καλύτερα τακάκια και δίσκους όταν αυτοί θέλουν αλλαγή, αμορτισέρ, λίγο χαμηλότερα ελατήρια γιατί όχι. Αλλά να τα πετάμε καινούργια...??
Η εφαρμογή όμως προγραμμάτων που με τόση άνεση μερικοί υποστηρίζουν δεν είναι κάτι τόσο απλό. Ναι είναι εύκολο αλλά όχι απλό. Κάθε αυτοκίνητο είναι ξεχωριστό, κινείται αλλιώς, με άλλα φορτία, σε άλλα μέρη, σε άλλους καιρούς και με άλλες βενζίνες κλπ κλπ. Αρκεί να βάλεις ένα επίσημο πρόγραμμα από επώνυμο βελτιωτή? Συνήθως ναι, μπορεί να είναι ακριβό αλλά ασφαλές. Βέβαια ακόμα καλύτερα να μπορέσεις να ρυθμίσεις το πρόγραμμα στο δικό σου αυτοκίνητο σε δυναμόμετρο και από άνθρωπο που πραγματικά να ξέρει τι κάνει (και ποιον θα εμπιστευτούμε, τι περγαμηνές διαθέτει και τι εγγυήσεις μας δίνει?? Μάλλον ισχύει το ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...). Τα ημιεπίσημα, ημινόμιμα, home-made προγράμματα επίδοξων βελτιωτών μπορεί να είναι φτηνά αλλά τις περισσότερες φορές είναι ακριβώς αυτό, φτηνά, τίποτα άλλο. Συχνά μπορεί να σας αφήσουν τον χώρο καύσης με ένα πολύ πλούσιο μίγμα για μεγάλη κατανάλωση χωρίς αντίκτυπο και με αυξημένους ρύπους ή με πολύ φτωχό μίγμα που να φθείρει τον κινητήρα...
Και όταν αρχίσουμε να μιλάμε για τοποθετήσεις τρόπων συμπίεσης, υπερκυβισμούς κλπ είναι που το παιχνίδι χοντραίνει. Υπάρχουν αρκετοί που ενώ έχουν έναν απόλυτα λειτουργικό και υγιή κινητήρα δέχονται να τον βιάσουν με αυτόν τον τρόπο. Περιμένετε τουλάχιστον να ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής του, ας κάνει 150.000+χλμ πρώτα, να έχει βγάλει τα λεφτά του.... και μάλιστα απροβλημάτιστα! Όλοι ξαφνικά νομίζουν ότι επειδή ξέρουν τι διατίθεται στην αγορά έγιναν ειδικοί και ότι είναι σε θέση να επιλέξουν μπεκ, τουρμπίνες, σωληνώσεις, intercoolers και να τα ταιρίάξουν επιτυχώς.... Αμ δεν είναι έτσι, αν ήταν τότε οι κατασκευαστές δεν θα ξόδευαν τα εκατομμύριά τους για να σχεδιάσουν νέους, σύγχρονους, οικονομικούς κινητήρες. Θα άφηναν τους παλιούς και θα δίνανε μερικά ψιλά στους "βελτιωτές" αυτούς....

Αυτά τα ολίγα, τα είπα και εκτονώθηκα! Ελπίζω να μην ξεσηκώσω θύελλα αρνητικών αντιδράσεων, δεν έχω τέτοιο σκοπό. Δεν κατηγορώ κανένα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να ξοδεύει τα λεφτά του όπως του αρέσει και να κάνει στο αυτοκίνητό του ό,τι του αρέσει (αν και κατά προτίμηση καλύτερα να μην γίνεται επικίνδυνος για τους άλλους γύρω του και το περιβάλλον). Απλά θέλω να κάνω μερικούς, ίσως οριακούς, να σκεφτούν ξανά γιατί αγόρασαν το αυτοκίνητό τους, αν αγόρασαν το σωστό αυτοκίνητο και αν πραγματικά οι μετατροπές που σκοπεύουν να κάνουν θα τους προσφέρουν ένα βελτιωμένο αυτοκίνητο ή κάτι που δεν θα ήθελαν να έχουν/οδηγούν/συντηρούν....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-07, 12:07
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
+1
...μη πω συν άπειρο!!

Άψογη και αξιοπρεπέστατη παρουσίαση μιας άλλης (σωστής,κατά τη γνώμη μου) άποψης...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-07, 12:12
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
αγαπητε μου πραγματικα δεν εχω τιποτα,χωρις σχολιο!
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-07, 12:30
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Σωστά όλα αυτά, αλλά δεν βλέπω εμφανές πρόβλημα στο να φέρει κάποιος το αμάξι του πιό κοντά στα μέτρα του με κάποιες βελτιώσεις, εντός ορίων και κανονισμών πάντα.Άλλωστε όταν η BMW πουλάει μια 3άρα έχει στο μυαλό της να πιάσει όσο μεγαλύτερο εύρος πελατών και ηλικιών μπορεί, έτσι π.χ. δεν μπορεί να τα θυσιάσει όλα για την οδική συμπεριφορά,έτσι προσπαθεί να ισοσταθμίσει όλους τους παράγοντες που συντελούν για να ονομαστεί ένα αυτοκίνητο "ολοκληρωμένο".Τώρα ο καθένας μπορεί να θυσιάσει κάποια χαρακτηριστικά του δικού του αμαξιού έτσι ώστε να το κάνει πιο ολοκληρωμένο για την χρήση που του κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-07, 12:38
Το avatar του χρήστη kimiE46coupe
kimiE46coupe Ο χρήστης kimiE46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 359
kimiE46coupe is an unknown quantity at this point
+1 αλλα εχω και τις αντιρησεις μου.δεν εχουν ολοι τα λεφτα να παρουν 3λιτρα και Μ3 γιατι στην Ελλαδα ειναι ακριβες οι bmw οπως ειπες.αλλα αφου καποιος περνει μια bmw για να κανει παντηλικια για να κανει ανετα ταξιδια για να γινει παιδι πρεπει να εχει και την αναλογη δυναμη η bmw του.γι αυτο και ο καθενας που σεβεται τον εαυτο του και κυριως το αυτοκινητο του κανει τα παντα για να παρει δυναμη και να το φτιαξει σε στησιμο ετσι οπως αρμοζει σε ενα τετοιο αμαξι.δεν μπορω να φανταστω ακομα και μια 116 που να μην κανει παντηλικια.γι αυτο φτιαχτηκαν οι bmw.για παιχνιδι.δεν ειναι αμαξια που θελουν να τα αραζεις εξω απο τα καφε και τα club για επιδειξη.ειναι αμαξια που τα αγοραζεις για την προσωπικη σου ικανοποιηση και οχι για τα ματια των αλλων.γι αυτο πρεπει να ζητας μεχρι και το τελευταιο αλογο που μπορει να σου δωσει για να σου κανει τα κεφια σου με την σειρα της και αυτη.
__________________
330ci σε θελω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-07, 13:18
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Χμμμ, ακόμη μια φορά που θα ανοίξει τέτοιο θέμα.
Φυσικά, ο καθένας μπορεί να πει πολλά και πολύ πιθανόν οι περισσότερες απόψεις να είναι σωστές.

Άποψή μου ακόμη μια φορά είναι ότι τα πάντα στη ζωή είναι θέμα επιλογών καθώς και συμβιβασμών. Κάθε πράγμα στη ζωή είναι ανάλογο με τους συμβιβασμούς που μπορείς, θέλεις, πρέπει (...) να δεχθείς. Κατά προέκταση, τα πράγματα είναι απλά και στα αυτοκίνητα. Τι θέλεις, τι μπορείς να έχεις και τι συμβιβασμούς κάνεις ???

ΥΓ : φίλε ONYX μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και εύχομαι εγώ και οι κολλητοί μου να σκεφτόμασταν αντιστοίχως. Ξέρεις τι είναι να έχεις μια αμαξάρα και επειδή δεν φοράς την καλύτερη και ακριβότερη ανάρτηση του κόσμου, να νιώθεις δυστυχισμένος. Όχι απλά δεν βλέπουμε το δάσος, δεν βλέπουμε το δεύτερο δέντρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Στην τσεπη και στην μουρλα του καθενος δεν μπορουμε να παρεμβουμε
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-07, 13:40
Το avatar του χρήστη Octane
Octane Ο χρήστης Octane δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Μηνύματα: 933
Octane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ : φίλε ONYX μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και εύχομαι εγώ και οι κολλητοί μου να σκεφτόμασταν αντιστοίχως. Ξέρεις τι είναι να έχεις μια αμαξάρα και επειδή δεν φοράς την καλύτερη και ακριβότερη ανάρτηση του κόσμου, να νιώθεις δυστυχισμένος. Όχι απλά δεν βλέπουμε το δάσος, δεν βλέπουμε το δεύτερο δέντρο.
Εχεις τετοιους φιλους???
Και τους κανεις ακομα παρεα???
Για ξεκινα να κερνας fredoccino μηπως "ξυπνησουν" γιατι δε μας βλεπω καλα......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-07, 17:38
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Είμαι λίγες μόνο μέρες μέλος στο forum και κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι μεγάλο ποσοστό των ενεργών μελών ψάχνεστε συνέχεια για περισσότερα άλογα και πειράγματα κλπ. Δεν σας νιώθω καθόλου....

.....(Ακόμα και μια πεταλούδα που κουνάει τα φτερά της στην Κίνα μπορεί να κάνει σεισμό στην Ελλάδα....) ....

.... Απλά θέλω να κάνω μερικούς, ίσως οριακούς, να σκεφτούν ξανά γιατί αγόρασαν το αυτοκίνητό τους, αν αγόρασαν το σωστό αυτοκίνητο και αν πραγματικά οι μετατροπές που σκοπεύουν να κάνουν θα τους προσφέρουν ένα βελτιωμένο αυτοκίνητο ή κάτι που δεν θα ήθελαν να έχουν/οδηγούν/συντηρούν....
Φίλε Όνυξ πολύ μεγάλο αλλά και καλογραμμένο πόστ.

Κατά αρχάς συμφωνώ στο τμήμα που αναφέρεις τα πιθανά προβλήματα από ΚΑΘΕ αλλαγή σε οποιοδήποτε εργοστασιακό σετάπ , μηχανικό μέρος κτλ κτλ .

Από την άλλη σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν και άνθρωποι που γνωρίζουν - μηχανικοί που το κατέχουν και aftermarket προιόντα που αξίζουν τον κόπο.

Το κρίσιμο θέμα είναι να καταλάβεις ΤΙ ΧΑΝΕΙΣ - ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ.
Ας πούμε η βαβούρα (στα αυτιά κάποιον) μελωδία (στα δικά μου) της Supersprint είναι κλασσικό παράδειγμα ... Μου αρέσει ο παραπάνω θόρυβος , κερδίζω ότι κερδίζω στο μοτέρ και άρα ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Η Motorsport σκεπτόμενη σφαιρικά δεν έβαλε τόσο ελεύθερη εξαγωγή , αυτό δε σημαίνει ότι είναι λάθος της Μ ούτε ότι είναι λάθος η supersprint ... ανάλογα τον οδηγό διαλέγεις και παίρνεις...

Τέλος συμφωνώ στο ότι ΑΝ κάποιος ΔΕΝ έχει καταλάβει τις πιθανές περιπέτειες καλά θα κάνει να μείνει "μαμά" ΔΙΑΦΩΝΩ όμως στη γενική άποψη "αν μπορούσε να βελτιωθεί θα το έκανε το εργοστάσιο..."

Πολλά μοτέρ είναι για 1000 δύο λόγους κάτω από το μάξιμουμ της απόδοσής τους και ανάλογα με την τσέπη , τις γνώσεις , την διάθεση και το μεράκι του καθένα είναι ΕΦΙΚΤΗ η βελτίωση τους.

P.S. Δε ξέρω τι κάνει μία πεταλούδα στην Κίνα αλλά ΕΞΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ στην Κερατέα κάνουν ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ .... χεχεχεχεχεχε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-07, 17:48
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Όνυξ πολύ μεγάλο αλλά και καλογραμμένο πόστ.

Κατά αρχάς συμφωνώ στο τμήμα που αναφέρεις τα πιθανά προβλήματα από ΚΑΘΕ αλλαγή σε οποιοδήποτε εργοστασιακό σετάπ , μηχανικό μέρος κτλ κτλ .

Από την άλλη σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν και άνθρωποι που γνωρίζουν - μηχανικοί που το κατέχουν και aftermarket προιόντα που αξίζουν τον κόπο.

Το κρίσιμο θέμα είναι να καταλάβεις ΤΙ ΧΑΝΕΙΣ - ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ.
Ας πούμε η βαβούρα (στα αυτιά κάποιον) μελωδία (στα δικά μου) της Supersprint είναι κλασσικό παράδειγμα ... Μου αρέσει ο παραπάνω θόρυβος , κερδίζω ότι κερδίζω στο μοτέρ και άρα ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Η Motorsport σκεπτόμενη σφαιρικά δεν έβαλε τόσο ελεύθερη εξαγωγή , αυτό δε σημαίνει ότι είναι λάθος της Μ ούτε ότι είναι λάθος η supersprint ... ανάλογα τον οδηγό διαλέγεις και παίρνεις...

Τέλος συμφωνώ στο ότι ΑΝ κάποιος ΔΕΝ έχει καταλάβει τις πιθανές περιπέτειες καλά θα κάνει να μείνει "μαμά" ΔΙΑΦΩΝΩ όμως στη γενική άποψη "αν μπορούσε να βελτιωθεί θα το έκανε το εργοστάσιο..."

Πολλά μοτέρ είναι για 1000 δύο λόγους κάτω από το μάξιμουμ της απόδοσής τους και ανάλογα με την τσέπη , τις γνώσεις , την διάθεση και το μεράκι του καθένα είναι ΕΦΙΚΤΗ η βελτίωση τους.

P.S. Δε ξέρω τι κάνει μία πεταλούδα στην Κίνα αλλά ΕΞΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ στην Κερατέα κάνουν ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ .... χεχεχεχεχεχε....
Ευάγγελε, λύσε μου μια απορία, εκτός απο το Μ3, πόσα ακόμα έχεις πειράξει συνολικά?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.