Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-07, 19:48
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
M3 μεταλλα - κουζινέτα....

λοιπόν φίλοι μου εδω και μια εβδομάδα και το δικό μου αμάξι είναι στο συνεργείο....

την προηγούμενη τετάρτη λοιπόν το πρωί ξεκινάω για την δουλειά και πολύ χαλαρά κινούμαι αττ. οδό...

στην έξοδο για την αθην-λαμίας ακούω ένα πολύ ελάχιστο ρετάρισμα του αυτοκινήτου και αμέσως πάει το ματάκι μου στο στροφόμετρο το οποίο χάϊδευε το 0....αλλά δεν έσβησε...

μόνο αυτό!
ελα πάναγία μου πρωί πρωί η κυρία μου σηκώθηκε με νεύρα!!!

ξεκινώντας ρολλαριστός λοιπον ακού ενα μεταλλικό χτύπο απο κάτω μου και αμέσως αφήνω το γκάζι....σταματάει ξανα γκαζακι ελάχιστο πάλι ο θόρυβος....

ευτυχώς ήμουν κοντά στην αντιπροσωπεια που το πηγαίνω και σε 5 λεπτά ήμουν μέσα στο συνεργείο...

αμέσως το αμάξι ανεβαίνει στην ράμπα παίρνει μπροστά και ένας εκωφαντικός θόρυβος μέσα απο το κάρτερ μου κάνει την καρδια 1000000 κομάτια!!!!

αμάν λέω χτύπησε μπιέλα το μαμημένο!!!και έχω μείνει άφωνος....

ο αρχημιχανικός μου λέει αμέσως "νίκο είναι μέταλλά"
και λέω εγώ
"μιχάλη άσε τις λαλακίες και έχω και νεύρα. αυτό είναι μπιέλα!!
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΙΑ-ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ"......

ο μηχανικός επιμένει και ξεκινάνε πρωί πρωί να το λύσουν...
μάλιστα είχα βάλει και στοίχημα ο έξυπνος....

το μεσημέρι αργά πηγαίνω στο συνεργείο και τι να δώ???
το μέταλλο του 3ου διαλυμμένο!!!!( δείτε φώτο )
έχω μείνει λαλάκας και έχασα και το στοίχημα....
μα λέω πώς τι δεν γίνεται....πέρνω το μέταλλο στο χέρι και δεν βλέπω πουθενά κωδικό....

το ίδιο βράδυ αφου τελειώνω την δουλεία μου αρχίζω και ψάχνομαι για το θέμα...τελικά βρίσκω οτι υπήρχαν και στα καινούργια αστοχίες υλικών και ορισμένοι την πάτησαν επι 2 φορές...
ελέγχω πάλι τα χαρτιά του αυτοκινήτου και βλέπω και επίσημα ακόμη μια φορά οτι ανάκληση έγινε στην γερμανία...

αφού πέφτουν κάτι καντήλια για την τύχη μου αρχίζω και ψάχνω ανταλακτικά...

ανακαλύπτω οτι η μαμα BMW εχει βγαλει 3 κωδικούς μέταλλα 3 κωδικούς αντλίες και 3 κωδικούς μπιέλες....

και με πιάνουν πάλι σκέψεις....

πάω στο συνεργείο την επόμενη και παραγγέλνω τα καινούργια μέταλλα τις καινούργιες βίδες για μπιέλες και την νέα τρόμπα....

α και μια σημείωση...η τρόμπα μας δουλεύει στα 2,5bar πίεσης και όταν ανάψει το λαμπάκι λαδιού κόκκινο είναι στα 0,2bar..πολύ αργά κύριοι...
εμένα το δικό μου το λαμπάκι τον τελευταίο μήνα καθυστερούσε να σβήσει οπότε είχε ήδη αρχίσει να μην δουλεύει σωστά το τρομπάκι....άρα θα μπεί και οργανάκι για την πίεση του λαδιού επιπλέον.....

αυτά μέχρι σήμερα....

σήμερα που είχαν έρθει τα κουζινέτα λοιπόν βγήκαν τα παλιά....

και τι να δω?????????????????????????????????

τα μέταλλα στο αμάξι μου αν και σε άριστη κατάσταση ήταν τα παλιά!!!!!!!( φωτο 2 )

ξανα ελέγχουμε τα χαρτιά και κοιτάμε οτι ο κωδικός που είχε παραγγελθεί σαν ανταλακτικό στην ανάκληση ήταν τα καινούργια αλλά ποτε δεν μπήκαν στο αμάξι μου....
άρα είχε παιχτεί πουστι@ στην γερμανία στο μαγαζί που έιχε γίνει η υποτιθέμενη ανάκληση....

τώρα θα γίνει ειδοποίηση προς την bmw hellas να δει το αμάξι μου και να αποφανθεί σε κάποιο πόρισμα....

το θέμα είναι οτι εμφανισιακά ο στρόφαλος είναι εντάξει αλλά αν μια στις 100 έχει αρπάξει μπόσικα τότε τι κάνουμε???
δεν το λέω για το κόστος αλλά για την λαλακία κάποιου τυχαίου το αμάξι μου και εγώ ο ίδιος θα μπορούσε να πάθει τα χειρότερα....
όσο για το κόστος του στροφάλου απλά είναι αστείο να κάτσεις να τον επισκευάσεις....καλύτερα να αγοράσω ενα μτχ μοτέρ παρά να γίνει επισκευή....τα ίδια σχεδόν λεφτά είναι....

αυτό που είναι το χειρίτερο είναι οτι μετά απο μια συζήτηση με τα παιδιά πάνω στο συνεργείο που αν μη τι άλλο είναι 100% μαζί μου και οτι θέλω το κάνουν χωρίς αντιρρήσεις μου είπαν οτι μάλλον η bmw θα βγάλει την ουρά της απ'εξω και θα μου πει τρέχα βγάλε άκρη με τον γερμανό που έκανε την ιστορία λάθος....

στις επόμενες μέρες θα δούμε....

αυτά τα λίγα απο μενα.....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00448.jpg (38,9 KB, 202 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00466.jpg (175,0 KB, 204 εμφανίσεις)
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-07, 19:55
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Συνενοημενα ηταν με το καρχαρινι?????
Καλα ξεμπερδεματα και εσυ φιλε....
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-07, 20:29
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...

αυτό που είναι το χειρίτερο είναι οτι μετά απο μια συζήτηση με τα παιδιά πάνω στο συνεργείο που αν μη τι άλλο είναι 100% μαζί μου και οτι θέλω το κάνουν χωρίς αντιρρήσεις μου είπαν οτι μάλλον η bmw θα βγάλει την ουρά της απ'εξω και θα μου πει τρέχα βγάλε άκρη με τον γερμανό που έκανε την ιστορία λάθος....

στις επόμενες μέρες θα δούμε....

αυτά τα λίγα απο μενα.....
Mα συγνώμη κιόλας αλλά έχεις μπάξει ένα κάρο aftermarket πράματα στο Μ3, που πιστεύω και π@ουστια να μην σου είχε παιχτεί και γινόταν καμιά στραβή η BMW εννοείται ότι θα έβγαζε την ουρά της απέξω.

Τα ειλικρινή συλληπητήρια μου και εύχομαι γρήγορη και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη ανάρρωση.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-07, 20:38
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Α βρε Νίκο μου έφτιαξες το βράδυ . Κάτι τέτοια βλέπω και ''φτιάχνομαι''

Περιμένουμε νέα ενημέρωση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-07, 20:57
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνενοημενα ηταν με το καρχαρινι?????
Καλα ξεμπερδεματα και εσυ φιλε....

καλα ξεμπερδεματα ρε παιδια..
Τι γυναικες τι μοτορια,
μια χαρα μια στεναχωρια...

υγεια ναχουμε να μας τα τρωνε...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Τι πάθαν τα Μ3 του φόρουμ;;;; Ευχέλαιο οπωσδήποτε!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-07, 21:05
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα συγνώμη κιόλας αλλά έχεις μπάξει ένα κάρο aftermarket πράματα στο Μ3, που πιστεύω και π@ουστια να μην σου είχε παιχτεί και γινόταν καμιά στραβή η BMW εννοείται ότι θα έβγαζε την ουρά της απέξω.....
Tα στροφία που χτύπησαν ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με τα aftermarket του Νίκου ...

Ή ελαττωματκό κράμα (99%) ή χαμηλή πίεση λαδιού και δεν κράτησε φιλμ ....

Η μ@λ@κία της BMW MHN XREΩΝΕΤΑΙ στον οδηγό ... σε λίγο θα πιστέψω ατάκα που άκουσα σε συνεργείο ... Ε ΑΜΑ ΤΟ ΣΠΑΣ ΤΟ Μ3 ΘΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΜΕΤΑΛΑ ... ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-07, 21:11
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα στροφία που χτύπησαν ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με τα aftermarket του Νίκου ...

Ή ελαττωματκό κράμα (99%) ή χαμηλή πίεση λαδιού και δεν κράτησε φιλμ ....

Η μ@λ@κία της BMW MHN XREΩΝΕΤΑΙ στον οδηγό ... σε λίγο θα πιστέψω ατάκα που άκουσα σε συνεργείο ... Ε ΑΜΑ ΤΟ ΣΠΑΣ ΤΟ Μ3 ΘΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΜΕΤΑΛΑ ... ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
για να του αναβοσβηνει το λαμπακι της πιεσης μαλλος κατι παιζοταν με την αντλια....πιστευω να την τσεκαρουν αν ειναι σωστη και καπακι μπαξιμο οργανακι πιεσης λαδιου βεβαιως βεβαιως...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-07, 21:29
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
οπως ειπε και ο βαγγέλης ΤΙΠΟΤΑ απο τα aftermarket πράγματα στο αμάξι δεν βλάπτουν το συγκεκριμενο σημείο...

ούτε εχω αυξήσει πάνω απο 15% το στροφάρισμα του κινητήρα
ούτε εχω αυξήσει την ατμοσφαιρική του πίεση
ούτε έχω υπερβει τους 150 βαθμούς θερμοκρασία λαδιού ποτέ ( άνετα ελέγχεται...)

το θέμα εστιάζεται πρώτα στην ποιότητα των μετάλλων και μετά ίσως και στην τρόμπα που παρεπιμπτόντως ΔΕΝ ήταν και απο Μ3....

οργανάκι λαδιού στάνταρ μόλις τελειώσει το όλο πανηγύρι!!!!

το λαμπάκι δεν αναβόσβηνε αλλά καθυστερούσε να σβήσει το κόκκινο λαμπάκι λαδιού όταν έπαιρνε μπροστά το αμάξι....
είναι μια πρώτη ένδειξη οτι η αντλία τα ψιλοέπαιξε....
και εγώ τώρα το έμαθα....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-07, 08:08
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπε και ο βαγγέλης ΤΙΠΟΤΑ απο τα aftermarket πράγματα στο αμάξι δεν βλάπτουν το συγκεκριμενο σημείο...

ούτε εχω αυξήσει πάνω απο 15% το στροφάρισμα του κινητήρα
ούτε εχω αυξήσει την ατμοσφαιρική του πίεση
ούτε έχω υπερβει τους 150 βαθμούς θερμοκρασία λαδιού ποτέ ( άνετα ελέγχεται...)


το θέμα εστιάζεται πρώτα στην ποιότητα των μετάλλων και μετά ίσως και στην τρόμπα που παρεπιμπτόντως ΔΕΝ ήταν και απο Μ3....

οργανάκι λαδιού στάνταρ μόλις τελειώσει το όλο πανηγύρι!!!!

το λαμπάκι δεν αναβόσβηνε αλλά καθυστερούσε να σβήσει το κόκκινο λαμπάκι λαδιού όταν έπαιρνε μπροστά το αμάξι....
είναι μια πρώτη ένδειξη οτι η αντλία τα ψιλοέπαιξε....
και εγώ τώρα το έμαθα....
Καποια απο αυτα που λες δεν μου στεκουν σωστα, αλλα θα τα πουμε απο κοντα αν και οταν τα ξαναπουμε, γιατι εδω μεσα δεν μπορουμε να μιλησουμε αφου καποιος σιγουρα θα με βγαλει ασχετο (οχι εμενα προσωπικα, αλλα οποιον διαφωνησει μαζι του).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.