Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-06-09, 04:13
Το avatar του χρήστη pitbull
pitbull Ο χρήστης pitbull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 208
pitbull can only hope to improve
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
ε όχι και καινούρια.
το smg υκλοφορεί εδώ και 7-8 χρόνια και είδη είρθε και ο αντικαταστάτης του με το όνομα dkg στις καινούριες σειρές, όπου ουσιαστικά δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση.
Διαφορεσ SMG με DKG?
__________________
ΟΟΟ..... ΕΕΕ.. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ B M W!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-06-09, 07:40
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pitbull Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφορεσ SMG με DKG?
η βασική τους διαφορά είναι ότι το dkg είναι δίδισκο εν΄ς το smg όχι.
γενικότερα από ανθρώπους που το έχουν οδηγήσει λένε ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.
ίσως επειδή το smg είναι ημιχειροκίνητο ενώ το dkg όχι
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-06-09, 09:53
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos 2.8i Εμφάνιση μηνυμάτων
Kι εγω με την σειρα μου θα πω οτι το μελλον κοιταει το SMG-DKG-DSG..... και οτι αλλο γρηγορο βγει χωρις πεταλ συμπλεκτη. Ελα ομως που μερικοι ειμαστε τις παλιας σχολης και κ@#$!#*με με το ''γουδοχερι''!!!!!!!!!!Προσωπικα παντως νιωθω οτι οταν οδηγω ενα Μ3 με SMG με περιοριζει,ενω ενα χειροκινητο το κανω οτι θελω εγω.Νιωθεις οτι εχεις τον πληρη ελεγχο εσυ κι οχι το αυτ/το!
Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του sofos. Παρότι διάφορες απόψεις με έψησαν να βάλω DKG δεν το έκανα. Μου αρέσει να "ανακατεύω την φασολάδα", και ας είμαι και πιο αργός απο το αυτόματο. Ε ας χάσω και στην κόντρα και τι έγινε, πανω απο όλα είμαι οδηγός γιατί μου αρέσει το αυτοκίνητο να το πηγαίνω και όχι να με πηγαίνει. Και αν κάποιος δεν το θέλει για κόντρες αλλά για στροφηλίκι τότε αν μάθει το "μύτη-τακούνι" δεν τον πιάνει κανένα αυτόματο.

Τώρα για Μ3 δεν ξέρω, προσωπηκά θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά. Δεν χάνεις να πάς και να κάνεις ένα test drive και τα 2 για να έχεις μια ολοκληρομένη γνώμη.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-06-09, 10:39
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
εγω ειχα χειροκινητο...πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα οδηγικου στυλ....και γενικοτερα πως "δουλευεις" εσυ το συμπλεκτη...π.χ εμενα παντως με βοηθουσε σε δυνατα φρεναρισματα λιγο πριν την στροφη να διορθωσω την ασαφεια της ουρας.....ξαναλεω ,εξαρταται πως...οδηγεις και νοιωθεις καλυτερα εσυ....
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-06-09, 23:22
Το avatar του χρήστη merlin_M3
merlin_M3 Ο χρήστης merlin_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Μηνύματα: 330
merlin_M3 has a spectacular aura aboutmerlin_M3 has a spectacular aura about
Επειδη το Μ3 μου είναι DKG και έχω κάνει ήδη 7.000 Km μαζί του, επιτρέψτε μου να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο κιβώτιο.

Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.

Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.
β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.
γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.
δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του
ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.
στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.

Αυτά είχα να καταθέσω και τα συμπεράσματα δικά σας.
__________________
__________________________________________________ _________________________________
Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-06-09, 00:27
Το avatar του χρήστη pitbull
pitbull Ο χρήστης pitbull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 208
pitbull can only hope to improve
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το Μ3 μου είναι DKG και έχω κάνει ήδη 7.000 Km μαζί του, επιτρέψτε μου να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο κιβώτιο.

Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.

Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.
β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.
γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.
δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του
ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.
στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.

Αυτά είχα να καταθέσω και τα συμπεράσματα δικά σας.
Νομίζω οτι τα πες όλα!
__________________
ΟΟΟ..... ΕΕΕ.. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ B M W!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-06-09, 17:50
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
ε όχι και καινούρια.
το smg υκλοφορεί εδώ και 7-8 χρόνια και είδη είρθε και ο αντικαταστάτης του με το όνομα dkg στις καινούριες σειρές, όπου ουσιαστικά δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση.
Το γνωρίζω αυτό...Έχω οδηγήσει ακόμα και την πρώτη έκδοση από το e36.
Όμως το ότι βγάζουν προβληματάκια έως προβληματάρες, τα οποία στα χειροκίνητα δεν υπάρχουν, είναι κοινά αποδεκτό γεγονός.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-06-09, 12:06
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.
To DKG είναι κατά μεγάλο ποσοστό αυτόματο αφού κάνει ΑΥΤΟΜΑΤΗ προεπιλογή "εν αναμονή" της επόμενης σχέσης ... για αυτό και έχει διπλό συμπλέκτη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.
Για αυτό και σε αντίθεση με το SMG θεωρείται περισσότερο αυτόματο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.
Γεγονός ... το πρόβλημα είναι όμως ότι οι προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος ίσως είναι ΠΑΡΑ πολλές ... σε όχι καλή άσφαλτο είναι πιθανό να εκκινήσεις καλύτερα με λιγότερες rmp με την manual επιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.
Αυτό είναι άσχετο με τον τύπο του σαζμαν (DKG , SMG , manual) αλλά έχει να κάνει με το μοτέρ και την κλιμάκωση του κιβωτίου ... οι γνώμες σχετικά με την κλιμάκωση του DKG διήστανται ... εγώ έχοντας δει την κλιμάκωση θεωρώ ότι πρέπει να είναι πολύ καλό ... κάτοχοι Μ3 Ε92 έχουν όμως ξενερώσει ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του
Το ότι κάνει κατεβάσματα ΜΟΝΟ του (στην auto λειρουργία) νομίζω δεν αποτελέι πρωτέρημα για τους περισσότερους κατόχους ... το ότι όμως όταν ΕΣΥ επιλέξεις να κάνεις κατέβασμα θα το κάνει καλύτερα από τον μέσο οδηγό (που δεν κάνει μύτη τακούνι κλπ κλπ) είναι γεγονός και είναι το ΒΑΣΙΚΟ πλεονέκτημα αυτών των κιβωτίων κατ εμέ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.
Δε νομίζω να είναι πλεονέκτημα σε ένα αμάξι σαν το Μ3 να έχει έτοιματζίδικες αυτόματες πατέντες ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.
Λογικό αφού είναι σειριακό κιβώτιο 2πλού συμπλέκτη
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-06-09, 12:15
Το avatar του χρήστη merlin_M3
merlin_M3 Ο χρήστης merlin_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Μηνύματα: 330
merlin_M3 has a spectacular aura aboutmerlin_M3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεγονός ... το πρόβλημα είναι όμως ότι οι προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος ίσως είναι ΠΑΡΑ πολλές ... σε όχι καλή άσφαλτο είναι πιθανό να εκκινήσεις καλύτερα με λιγότερες rmp με την manual επιλογή
Μόνο μιά διευκρίνηση.

Σου δίνει το δικαίωμα, μέσω του λεβιέ του cruize control, να τροποποιήσεις τις προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος.

Φιλικά
Νίκος
__________________
__________________________________________________ _________________________________
Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-06-09, 12:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο μιά διευκρίνηση.

Σου δίνει το δικαίωμα, μέσω του λεβιέ του cruize control, να τροποποιήσεις τις προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος.

Φιλικά
Νίκος
καλή φάση ...

δεν το ήξερα αυτό

Πόσες είναι οι χαμηλότερες rpm που μπορείς να ορίσεις ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.