Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-02-11, 13:40
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Επίσης και compressor e46 m3 440ps/42,7kgm torque π.χ power 105 είχε γράψει χειρότερους χρόνους απο του νίκου το ατμοσφαιρικό!!Σημαίνει ότι είναι χειρότερο?Ή ότι υπο άλλες συνθήκες δεν μπορούσε να γράψει παραπλήσιους χρόνους?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-11, 13:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όχι, απλά τα κείμενα δε συνάδουν με τους αριθμούς.

Χώρια που ακόμα και τότε...ίσχυε το αιώνιο πρόβλημα. (Αν αξίζουν όλες αυτές οι φανφάρες του άρθρου τιμολογιακά και ψυχολογικά).

316 compact mpack +330 μετατροπή + compressor kit= 30.000 + 10.000 +10.000 = .... πόσο έκανε μια Μ3 μεταχειρισμένη τότε?

Ε ας...χανόταν στην ευθεία το compact
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-11, 13:45
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Oι χρονοι απο τηλεμετρια δε γινεται να διαφερουν παρα πολυ. Κοντα στο ενα δευτερο η διαφορα ειναι λογικη αφου τα καυσιμα και οι συνθηκες περιβαλλοντος παιζουν ρολο.

ΑΛΛΑ ΟΧΙ 19.9 δευτερα το csl.
Σε ανηφορα το μετρησαν οι μ@λ@κες?????

Οπως λεει και ο Βαγγελης....αφου το κομπρεσσορατο περασε οχι Μ3 αλλα CSL τοτε θα ''ΠΟΥΛΗΣΕΙ'' σαν τα τσιγαρα....................
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-11, 13:52
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
παιδιά έχω 10 σελίδες χρόνους από περιοδικά που μου έχουν στείλει διάφοροι ... άλλες τόσες από γνωστούς ... και άλλα τόσα dyno sheets

δεν έχει κανένα νόημα ...

ο καθένας μετράει σε άλλη περιοχή , με άλλες συνθήκες και άλλο τρόπο ...

βάση των vbox και των dyno

335 1ο στάδιο έπρεπε να με περνάει ...

το ΜR2 s/c του Canto έπρεπε να με περνάει ...

Golf Κ04 θα έπρεπε να με περναει

και πάει λέγοντας ...

στην πράξη όμως αυτό δε συμβαίνει !!! ... έχω πει πολλές φορές ότι δεν είναι συγκρίσιμα στοιχεία και χρόνοι που έγιναν με ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-11, 14:05
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω 10 σελίδες χρόνους από περιοδικά που μου έχουν στείλει διάφοροι ... άλλες τόσες από γνωστούς ... και άλλα τόσα dyno sheets

δεν έχει κανένα νόημα ...

ο καθένας μετράει σε άλλη περιοχή , με άλλες συνθήκες και άλλο τρόπο ...

βάση των vbox και των dyno

335 1ο στάδιο έπρεπε να με περνάει ...
το ΜR2 s/c του Canto έπρεπε να με περνάει ...

Golf Κ04 θα έπρεπε να με περναει
και πάει λέγοντας ...

στην πράξη όμως αυτό δε συμβαίνει !!! ... έχω πει πολλές φορές ότι δεν είναι συγκρίσιμα στοιχεία και χρόνοι που έγιναν με ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ !!!
Δεν μας λες όμως τι σε περνάει(και πόσο)...
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-11, 14:07
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω 10 σελίδες χρόνους από περιοδικά που μου έχουν στείλει διάφοροι ... άλλες τόσες από γνωστούς ... και άλλα τόσα dyno sheets

δεν έχει κανένα νόημα ...

ο καθένας μετράει σε άλλη περιοχή , με άλλες συνθήκες και άλλο τρόπο ...

βάση των vbox και των dyno

335 1ο στάδιο έπρεπε να με περνάει ...

το ΜR2 s/c του Canto έπρεπε να με περνάει ...

Golf Κ04 θα έπρεπε να με περναει

και πάει λέγοντας ...

στην πράξη όμως αυτό δε συμβαίνει !!! ... έχω πει πολλές φορές ότι δεν είναι συγκρίσιμα στοιχεία και χρόνοι που έγιναν με ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ !!!
βαγγέλη εντελώς φιλικά εσύ δεν εχεις αφαιρέσει καθίσματα,ρεζέρβες κ δε ξέρω κ γω τι άλλο?
τόσο αήττητος είσαι δηλαδή?
μήπως πας και καλύτερα απο του νίκου το m3?
αν είναι έτσι παρουσίασε το καμάρι σου(δε το λεω ειρωνικα) σε κάποιο έντυπο..θάναι το πιο γρήγορο ατμοσφαιρικο m3 e46......
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-11, 14:13
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
κοίτα με περνάνε ΑΠΕΙΡΑ αμάξια !!! ... μάλλον μπερδεύτικες !!! ... ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΑΣΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ...

αυτό που λέω είναι ότι ΔΕΝ είναι τρόπος να βγάλεις συμπέρασμα με τις μετρήσεις !!!

αλλά πάλι δικαιωμά σου είναι !!! ... κάτσε να διαβάζεις τα 0-400 και τα 0-1000 (που μετρήθηκαν ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΕΝΤEΛΩΣ) και βγάζε τα συμπεράσματά σου !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 28-02-11 στις 14:35
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-11, 18:32
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
μάλλον μπερδεύτικες !!! ...

αυτό που λέω είναι ότι ΔΕΝ είναι τρόπος να βγάλεις συμπέρασμα με τις μετρήσεις !!!

αλλά πάλι δικαιωμά σου είναι !!! ... κάτσε να διαβάζεις τα 0-400 και τα 0-1000 (που μετρήθηκαν ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΕΝΤEΛΩΣ) και βγάζε τα συμπεράσματά σου !!!
Ευάγγελε δεν μετρήθηκαν και στη τύχη!!!Μη λέμε ότι θέλουμε!!!Και ότι δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!Δηλαδή στα dragster που μετρούν 0-400μ 0-1000μ 0-18μ μαλακίες λένε?Οι χρόνοι δεν είναι επαναλβανόμενοι?Δηλαδή αν ψαχτείς κ με προσπάθειες κάνεις χρόνο 0-400μ σε 13 δευτερα υπάρχει περίπτωση να το ρίξεις στα 12?Δεν το νομίζω!!Εξάλλου όλα τα αυτοκίνητα που μετρούν τα περιοδικά με 2 ατομα+όργανα μετρησεων τα σκίζουν κ οι χρόνοι που γράφουν είναι οι καλύτεροι που πέτυχαν κ σε πολύ καλό οδόστρωμα!Λες νάναι μαλάκες κ να τα μετράν σε σαπουνόδρομο?Δε λέω οτι μεγάλες διαφορες θερμοκρασιας δεν επηρεαζουν τα αποτελέσματα(μη νομίζεις όμως οτι σε ατμοσφαιρικα υπάρχει διαφορά πάνω απο 1 δευτερολεπτο με ιδιο βαρος,ιδιας καταστασης λάστιχα,συμπλέκτη,συντήρηση,ανεμο) αλλα διαφορετική θερμοκρασία αλλα τα αυτοκίνητα της δοκιμης μετρηθηκαν ίδια μέρα!Μιλησα για ιεροσυλία πως είναι να συγκρίνουμε supercar σε στήσιμο,κινητήρα όπως η m3 e46 csl με compact e46 μετατροπή 330 + compressor αλλά εσύ αφαιρώντας πίσω καθίσματα κτλ για ελάφρωμα μήπως εν μέρει είσαι κ εσύ?
Εντελώς φιλικά και παντελονάτα αλλά κιμπάρης δεν κυκλοφορεί με μια m3 χωρίς πίσω καθίσματα απλά για να κατεβάσει 0,5 sec τους χρόνους του!Είναι σαν ένας 50άρης πολύ ευκατάστατος,μορφωμένος γοητευτικός αλλά λίγο ρυτιδιασμένος να μπαίνει στο τρυπάκι να το παίζει 35άρης σε μια γυναίκα...επειδή και μόνο φαίνονται οι ρυτίδε του...είναι το λιγότερο γραφικός!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 28-02-11 στις 18:49
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-11, 19:01
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Τωρα το προσεξα το θεμα.
Ειναι και μαυρο το CSL απ οτι πρόσεξα. Ετσι εξηγούνται οι χρόνοι...

Ή το αμαξι που πέρασε ευκολα ο Ευαγγελος πριν λιγες μερες ειναι, ή το αμαξι του Μανου ειναι με οδηγό τον Μανο
Μονο αυτος θα μπορουσε να κανει τα 200 σε 20 δευτερα και να βγει απ το τετρακοσάρι με 168 χιλιομετρα.

Του εχει μείνει συνηθειο απ την πιστα και πάταει και φρενο με τ αριστερο στην ευθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-11, 19:03
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
πάντως αν κρίνω γενικά απο το περιεχόμενο και τα γραφόμενα της φυλλάδας, μιλάμε για τους πλέον
άσχετους...δλδ οι άνθρωποι βάζουν και συγκρίνουν το τρομπέτο, με το csl και μάλιστα, αναφέρουν
και οδήγηση και συμπεριφορά σε στριφτερή διαδρομή, και το συμπέρασμα τους είναι πως το κόμπακτ,
υστερεί στο διαφορικό...όσο για νούμερα κτλ κτλ, πιστεύω πως σε αυτό που λέει ο βαγγέλης, είναι
σωστός για ακόμα μια φορά...γενικά ισχύει, το πιάστο αυγό και κούρεφτο με τα αποτελέσματα που
βγάζει ο καθένας...όσο για τα άσχετα σχόλια κάποιων, πραγματικά είναι πολύ γελοίο, όταν κάποιοι δεν
τους αρέσει να βλέπουν την αλήθεια και στέκονται στον τρόπο που διατυπώνει κάποιος την σκέψη
του, η οποία είναι άκρως αντικειμενική και βάσιμη, και πετάνε κοτρώνες με αποτέλεσμα να χαλάει ένα
τόσο ενδιαφέρον θέμα...επίσεις όλοι έχουμε μάτια και βλέπουμε τι παίζει γενικά. κάποιοι για τους
δικούς τους λόγους, τάσονται κάπου. άλλοι πάλι, δεν έχουν πρόβλημα να συμμετέχουν παντού και
να διαβάζουν - γράφουν σε θέματα που τους αρέσει να παρακολουθούν. το θέμα δεν είναι τι κάνει
και που βρίσκεται το κάθε φόρουμ, ούτε ο τρόπος με τον οποίο ο βαγγέλης ή ο κάθε βαγγέλης
διατυπώνει το κείμενο του, αλλά το κατά πόσο βάσιμο είναι το ποστ που θα γράψει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.