Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 04-01-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Megane RS Scirocco R
μετατρόχιο εμπρός 1588mm 1553mm
μετατρόχιο πίσω 1545mm 1561mm
μεταξόνιο 2636mm 2578mm
βάρος 1350 (?) 1350 (?)
ύψος 1435mm 1394mm
αεροδ. συντελ./Cx 0.35/0.75 0.34/0.73

Βλέπουμε ότι ο λόγος μετατροχίου (εμπρός)/μεταξονίου είναι 0.602 στο Megane, ακριβώς όσο και στο Scirocco. Αν και το Scirocco είναι κατά 4 εκατοστά περίπου πιο χαμηλό, και έχει και ελαφρώς καλύτερη αεροδυναμική.

Σε κινητήρες, καμία σχέση, το Renault χρησιμοποιεί έναν κινητήρα με συμβατικό ψεκασμό, με συμπίεση 8.5:1, ο οποίος από τις 4000 (!!!) και μετά ξεφουσκώνει πολύ, κάτι που είναι ενοχλητικό όταν πρόκειται για "αγωνιάρικο" όχημα. Αντίθετα, ο κινητήρας του Scirocco R, ανεβάζει δυνατά μέχρι τον κόφτη.

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω και το διάγραμμα ροπής και ιπποδύναμης του κινητήρα του Megane.

Τελικά ίσως να μην είναι και πολύ αγωνιάρικο το σασί του Megane με τον ημιάκαμπτο πίσω ...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg megane rs engine.jpg (54,3 KB, 13 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 04-01-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Νίκο, οι 4 τροχοί σε δύο συγκριτικά, το ένα το έχουν στο ίντερνετ, δες το από το link που έβαλα, και στο τελευταίο τεύχος, το συγκρίνουν με το cooper jcw. Δε θέλω να γράψω απο το άρθρο.
Τι βάζεις τα τεχνικά, δεν καταλαβαίνω.

Το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι έχεις ερωτευτεί τα μοτέρ του vag.

τελικά το gvmd έχει καταφέρει αυτό που ήθελε.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 04-01-11, 17:59
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αρέσει πιο πολύ το scirocco R από το (θεϊκό) Megane coupe RS cup (με το ''αγωνιάρικο'' σασί όπως λένε και κάποιοι που ''κάτι ξέρουν'', οχι εγώ είμαι άσχετος).

Χμ...ίσως γιατί γίνεται revo2stageμαμά 310πσ και πάει καλύτερα στην ...ευθεία... αλλά αυτό είναι κυρίως το κοινό του GVMD (εντάξει είναι ρυθμισμένο και να πάει γρήγορα, χωρίς να γλυστράει στρίβοντας απλά το τιμόνι).
γιατι ρε dim το αγωνιαρικο σασι........μονο 1 στους 10 οδηγους θα το νιωσει κλπ κλπ...

ποσους ξερεις με τετοια "ειδικα" οχηματα ....να μπορουν να τα γεθτουν....μοστρα και τπτ αλλο.....

οποτε χτυπανε το R...βαζουν προγραμμα...(παει πανω απο 310...και χωρις φοβους κλπ..γαρ οτι εχει σφυρια)και εχουν ενα οχημα αρκετα γρηγορο...με ενα καλο πατημα που αναθεμα αν θα το φτασουν ποτε στο οριο.....!!!!

και εγω το R θα χτυπαγα.....και ειναι ο ιδιος λογος που πηρα και το 207(με 2 φορες κατω αξια για να πηγαινω στην σχολη και να γυρναω...)
εγω βαζω εμενα...και πολλους αλλους...ποσες φορες την βδομαδα...θα πας βουνο..πιστα για να σου δωσει χαρα αυτο που πλερωσες..????
κατι λιγες το χρονο......γιατι το θες για καθε μερα...δλδ δουλεια βολτα στην πολη..αρα..ευθειες και φαναρια...οποτε για να εχεις χαμογελο και να παιζεις θες δυναμη..και οχι αγωνιαρικο πλαισιο.....και αν πας και κανα βουνο..κατι κανει....
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 04-01-11, 18:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
...ΥΓ Αληθεια, γιατι αφου συγκρινουμε τις 2 τεχνολογιες, δεν συγκρινουμε μοτερ ιδιου κυβισμου? ...
Γιατί κανένας μα κανένας στον κόσμο (από τη FIA μέχρι τοπικούς διωργανωτές αγώνων και από περιοδικά μέχρι τεχνολογικά ιδρύματα) ΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟΝ ΚΥΒΙΣΜΟ ΜΟΝΟ

Συγκεκριμένα ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΟΡΙΣΤΟΥΝ ΚΛΑΣΕΙΣ ανάλογα τη διοργάνωση θεσπίζεται ένας συντελεστής (η FIA παλιά στα ράλυ για τα group B τον είχει στο 1.4 περίπου) ώστε να καταταχθούν τα μοτέρ σε κάθε κλάση ανάλογα με το αν είναι n/a ή f/i ...

Kαι επειδή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ... έχεις δει ποτέ να συναγωνίζονται αμάξια χωρισμένα σε κλάσεις ΙΔΙΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ανεξάρτητα του αν είναι n/a ή f/i ???

ή θα υπάρχει περιορισμός στον κυβισμό ώστε το f/i να συναγωνίζεται με μεγαλύτερου κυβισμού n/a ή θα υπάρχει περιορισμός στην ισχύ ...

Όταν συγκρίνουμε 2 τεχνολογίες κατασκευής μοτέρ ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΒΑΣΗ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ... αν ήταν έτσι τα Wankel θα έπρεπε να ήταν η κορυφαία τεχνολογία αφού για πλάκα αποδίδουν 176 άλογα το λίτρο σε N/a και 230 σε f/i ...

"Eπιστημονικά" ο μόνος αξιοπίστος τρόπος κατάταξης και αξιολόγησης μιάς μηχανής εσωτερικής κάυσεως είναι ο βαθμός απόδοσης δηλαδή πόση ισχύ παράγει για κάθε μονάδα καυσίμου ... και εκεί λόγο της ανάγκης για πολύ πλούσια μείγματα στις μεγάλης ισχύος f/i εφαρμογές τα n/a πλεονεκτούν ως μοτέρ επιδόσεων ... π.χ. ο Ν54 βελτιωμένος στα 350 άλογα κάιει παραπάνω από ένα στοκ S54 ... επειδή όμως όταν μιλάμε για μοτέρ επιδόσεων ούτε αυτός ο τρόπος αξιολόγησης έχει νόημα

Παραθέτω πως κατατάσουν τα άμαξια σε κλάσεις για endurance races (VLN)

VT1 ... Turbo 0001 έως 1600 cc με ελάχιστο 8kg/kw
VT2 ... Turbo 1600 έως 2000 cc με ελάχιστο 7kg/kw

V1 ... 0001 έως 1600 cc με μέγιστη ισχύ 90 kw και ελάχιστο βάρος 920kg
V2 ... 1600 έως 1800 cc με μέγιστη ισχύ 104 kw και ελάχιστο βάρος 1000kg
V3 ... 1800 έως 2000 cc με μέγιστη ισχύ 127 kw και ελάχιστο βάρος 1130kg
V4 ... 2000 έως 2500 cc με μέγιστη ισχύ 160 kw και ελάχιστο βάρος 1200kg
V5 ... 2500 έως 3000 cc με μέγιστη ισχύ 219 kw και ελάχιστο βάρος 1300kg
V5 ... 3000 έως 3500 cc με μέγιστη ισχύ 255 kw και ελάχιστο βάρος 1400kg

Aν κάποιο αμάξι έχει παραπάνω ισχύ και δεν μπορεί να παει στην επόμενη κατηγορία λόγω μικρού βάρους τρέχει με έρμα π.χ. το Type R FN2 που έχει 148 kw και 1261 κιλά τρέχει στην V3 αλλά με έρμα 63 κιλά (το ίδιο και το clio rs)

Στην V3 (1.8 έως 2.0 λτ με 170 άλογα 1130 κιλά) τρέχουν επίσης και τα εξής ΤΟΥΡΜΠΑΤΑ

focus ST ... που όμως είναι περιορισμένο στα 170 άλογα στην έκδοση ST 170
fiesta ST ... που όμως είναι περιορισμένο στα 150 άλογα στην έκδοση ST 150
astra OPC ... που όμως είναι περιορισμένο στα 160 άλογα

Kαθώς και τα ατμοσφαιρικά Type-r , Clio rs , E90 320 si ... προφανώς ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ 320 ΜΕ 170 ΑΛΟΓΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΟΠΕΛ ΜΕ 250 ΑΛΟΓΑ !!! και ας έχουνε και τα δύο δίλιτρο μοτέρ !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν βολεύει τους υποστηρικτές της ατμόσφαιρας
διάβασε παραπάνω γιατί

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ ...+1000...(εκτος καποιων πολυ λιγων εξαιρεσεων turbo που προσφερουνε παραπλησια αισθηση,περισσοτερο λογω κατασκευης ΟΛΟΥ του συνολου)
καλά αν εννοείς 997 τούρμπο υπερκυβισμένο με το μισό gt3 και το άλλο μισό rsr και cup σε πλαίσιο και ανάρτηση ... κι εγώ πιστέυω ότι θα είναι καλό ... ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΑΜΑΞΙ !!! χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω ξαναγγαψει και νομιζω όλοι εμεις οι fan της BMW θα θελαμε κάτι τετοιο, δηλαδη πως γινεται η HONDA να βγαζει το μοτερ των 2000 κυβικων το γνωστο Vtec με 200 αλογα και η ΒΜW να βγαζει 2000cc με 143 άλογα και 2200 cc με 170 άλογα. Δεν μπορει η BMW να βγαλει κατι αντιτστοιχο?
Γιατί μην μου πειτε ότι δεν θα το θελάτε και τοτε ίσω να μπορούσαμε να συγκριθουμε και με ένα αντιστοιχο turbo μοτερ όπως αυτο της AUDI με τα 200 αλογα ή και άλλα μοτερ με ή χωρίς turbo.
Φίλε μου κι εγώ πιστέυω ότι η BMW θα μπορούσε να βγάλει ένα αντίστοιχο του S54 μοτέρ στα 2.0 λίτρα ... όπως ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ S14 !!! ... αλλά δε ξέρω γιατί δεν το κάνει πια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 04-01-11, 18:17
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Και ποιος σου είπε οτι έχω μόνο το 320;;;Για γρηγορες βόλτες υπάρχει ενα c200 sports coupe brabus με 240 αλογα στον τροχο και 34kg ροπή και για τις αλητικες καταστάσεις υπάρχει και lancia delta με δίλιτρο τούρμπο μοτέρ αλεξίσφερο στα εντοσθια του που γράφει μέχρι και την τέταρτη σχέση .Αν όντως γνωρίζεις απο αυτοκίνητα και δεν πληρώνεις απλά για να λές οτι έχεισ φτιαγμένο αμάξι αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αυτό.Όσον αφορά το Punto μιλάμε φυσικά για κορμό απο 1.6 Lancia Dedra αλλά και για 1.8 απο Fiat Coupe για μεγαλύτερες τουρμπίνες.Όλα γίνονται αρκει να ξέρεις.Τώρα τι τελική έχει το ραλύ λίγο με νοιάζει γιατί απλά πάνω απο τα 210 είναι φτερό στον άνεμο.Αν εσυ θες να πειραματίζεσαι με την κουβαρίστρα στα 255 χιλιόμετρα πρόβλημά σου,μ'ονο κοίτα να μην πάρεις κανένα στον λαιμό σου γιατί δεν υπάρχει υποδομή για τέτοιες ταχύτητες σε αυτό το αμάξι εκτός και αν ρίξεις κανενα δυο καροτσια τσιμέντο μέσα του για να τσιμπήσει κανένα κιλό.Εμείς το ραλύ το έχουμε για να κινούμαστε σβέλτα μέσα στην πόλη και στα περίχωρα της και ας είναι η αξία του μισή απο το 320. Αν και η γυναίκα μου κυκλοφορει και με το C200 και με το 320 και ξεσκίζει οτιδήποτε κάνει πολύ φασαρία και της κολλάει.Θέλω να τελειώσει εδώ το θέμα γιατί δεν έχω τίποτε εναντίον σου. Είμαστε φόρουμ που το διαβάζουν πολλοί και κρινόμαστε απο αυτά που γράφουμε.Να γράφουμε ως εκεί που γνωρίζουμε και φτάνουν οι γνώσεις μας γιατί εύκολα μπορεί κάποιος να γίνει ρόμπα.Απο εκεί και πέρα ρωτάμε.Ευχαριστώ πολύ,SORRY για το μεγάλο post και για το ύφος του μηνύματος μου.Καλές γιορτές σε όλους σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 04-01-11, 18:23
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
μία επισύμανση ... δεν υπάρχει λόγος να ζητάτε συγνώμη για τα μεγάλα ποστ ... εδώ δεν είναι ντραγκστερ.τζι αρ ... γράγουμε για να πούμε κάτι ... όχι για να την πούμε στον άλλο με μια έξυπνη ατάκα και 100 εμότικονς !!!
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 04-01-11, 18:23
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANOS320 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για γρηγορες βόλτες υπάρχει ενα c200 sports coupe brabus
εδω αρχιζες να με φτιαχνεις....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANOS320 Εμφάνιση μηνυμάτων
με 240 αλογα στον τροχο και 34kg ροπή
και εδω με ξανερωσες!!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 04-01-11, 18:25
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
c200 με 240 τροχό ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ !!! εκτός να είναι τουρμπισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 04-01-11, 18:31
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Ο δέμονας του πληκτρολογίου χτύπησε.204 ήθελα να γράψω.Αυτό εννοούσα πρίν όταν έγραψα ότι κρινόμαστε απο αυτά γράφουμε και οτι υπάρχουν άτομα που ξέρουν.Ευχαριστώ για την επισήμανση GEO 3D και EVAGELLOS
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 04-01-11, 18:33
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Και με 204 στον τροχο,παλι με ξενερωνεις....
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.