Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-02-07, 16:03
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο η SLK είναι πιο ακριβή σε σύγκριση με το BMW! Αν όμως ακούσεις την προσφορά της μιας και την προσφορά της άλλης εταιρείας για το ίδιο αυτοκίνητο τότε θα καταλάβεις! Ούτε πρόκειται να πάρω το BMW με τα βασικά όπως έρχεται. Και μην ξεχνάμε ότι το ένα είναι roadster και το άλλο coupe. Το πόστ πιο πολύ ετέθει σχετικά με το πιο θεωρείται καλύτερο οδηγικά. Και αν κάποιος έχει εμπειρία και απο τα δυο αυτοκίνητα. Τώρα η σχέση τιμής και το τι παίρνεις είναι σχετικό!!!
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-07, 16:10
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 745power Εμφάνιση μηνυμάτων
... Και αν κάποιος έχει εμπειρία και απο τα δυο αυτοκίνητα. Τώρα η σχέση τιμής και το τι παίρνεις είναι σχετικό!!!
Για να βρείς άνθρωπο με πραγματική εμπειρία και από τα δύο αυτοκίνητα είναι μάλλον αδύνατο... το z4 coupe είναι πολύ καινούργιο και το sl350 όχι και το best seller ... το να έχει κάποιος κάτοχος της ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ 350 KAI Z4 coupe είναι μάλλον ΑΠΙΘΑΝΟ ....

Μια και σκέφτεσαι όμως για 64 και άνω δεν κοιτάς και το 3.2 .....εχχμμ ... με το μικρό το σηματάκι με τις τρείς πάυλες /// και το γράμμα Μ ????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-07, 20:39
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Καλά σίγουρα δεν θεώρησα ότι κάποιος μπορεί να τα έχει και τα 2. Απλά μιλάω αν κάποιος έχει οδηγήσει κ τα δυο. Μπα νομίζω οτι το Μ ξεφεύγει σε τιμή και επείδη εγω τα φορτώνω πολύ τα αυτοκίνητα με extra, δεν με συμφέρει! Το ότι δεν είναι και το Best seller θεωρώ οτι οφείλεται κυρίως στην στο υψηλό κόστος αγοράς. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-07, 22:40
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Απο περιοδικα,εκπομπες και μονο χωρις να εχω προσωπικη αποψη,η γενικοτερη αποψη που επικρατει ειναι οτι το Ζ4 και γενικοτερα ολα τα BMW ειδικα σε σχεση με τα Μερκ,ειναι οτι εχουν ανωτερη αισθηση και ειναι οδηγικα καλυτερα απτα Στουτγκαρδιανα αστερια
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-07, 00:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περιοδικα,εκπομπες και μονο χωρις να εχω προσωπικη αποψη,η γενικοτερη αποψη που επικρατει ειναι οτι το Ζ4 και γενικοτερα ολα τα BMW ειδικα σε σχεση με τα Μερκ,ειναι οτι εχουν ανωτερη αισθηση και ειναι οδηγικα καλυτερα απτα Στουτγκαρδιανα αστερια

Σωστός ο Geo_3d

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη.
Το SLK είναι πάντως από ότι λέγεται στα περιοδικά το πιο ενδιαφέρον οδηγικά μοντέλο της Mercedes. Το 350 είναι πολύ γρήγορο (ίσως το ίδιο γρήγορο με το Ζ4 3.0 si coupe). Όμως το Ζ4 (και ειδικά το coupe)εχει σίγουρα πιο σπορ αίσθηση από το SLK.
Από την άλλη το SLK προσφέρει και την εκδοχή της ανοικτής οροφής και του κλειστου κουπέ.
Το ότι δεν απενεργοποιείται πλήρως το ESP ίσως κάποιους να μην τους απασχολεί ιδιαίτερα.(αν και υπάρχει κάποιος τρόπος αλλά είναι σχετικά πολύπλοκος και γίνεται μόνο με τον κινητήρα σβηστό, δεν είναι πατάω ένα κουμπί για τοσα sec.)
Ο ήχος του κινητήρα της SLK είναι πολύ ωραίος αλλά πάλι υπολείπεται της Ζ4(αυτό είναι και υποκειμενικό φυσικά)
Το θέμα της τιμής είναι σίγουρα σημαντικό.
Από τη στιγμή που η SLK έχει 10000 ευρώ μεγαλύτερη βασική τιμή σίγουρα μπορεί να έχεις 1 πολύ καλύτερα εξοπλισμένο Ζ4 με τα ίδια χρήματα.
(Φυσικά η SLK σίγουρα υπερτερει στη μεταπώληση και κυρίως στην ευκολια να το δώσεις-αν και εδω ο κύριος αντίπαλος θα είναι το SLK 200)
Όλα αυτά τα στοιχεία που παρέθεσα νομίζω παίζουν ρόλο.
Το πιο σημαντικό είναι πιο αυτοκίνητο σε ''εμπνέει'' για να το αγοράσεις.
Και επίσης το ποιές είναι οι ανάγκες σου οδηγικά. (αν π.χ. θέλεις πιο απόλυτο αυτοκίνητο με καλύτερη και πιο σπορ αίσθηση, με 1 θαυμάσιο χειροκίνητο κιβώτιο αλλά ίσως και πιο δύσκολο και πιο απαιτητικό με τα ηλεκτρονικά off τότε η Ζ4 είναι πιο κοντά...Αν από την άλλη θέλεις κάτι πιο ευκολο ίσως αλλά το ίδιο γρήγορο σε ευθεία, με πολύ καλό αυτόματο κιβώτιο-το 7G-tronic, με πιο κλασσική εμφάνιση roadster, που όμως δεν θα έχει την κορυφαία αίσθηση των χειριστηρίων γκαζι-φρένο-τιμόνι κλπ...τότε ίσως να είσαι πιο κοντά στην SLK)
(τα δικά μου κριτήρια-επιθυμίες-γουστο κλείνουν προς Ζ4 coupe, τα δικά σου μπορεί να διαφέρουν)
Σκέψου τα όλα αυτά και η απόφαση είναι δική σου...(το ίδιο και τα λεφτά)...Καλή επιλογή και μακάρι να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος στο τέλος γιατί τα λεφτά είναι πάρα πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-07, 10:24
nomikosas Ο χρήστης nomikosas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-08-2006
Μηνύματα: 26
nomikosas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 745power Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά σίγουρα δεν θεώρησα ότι κάποιος μπορεί να τα έχει και τα 2. Απλά μιλάω αν κάποιος έχει οδηγήσει κ τα δυο. Μπα νομίζω οτι το Μ ξεφεύγει σε τιμή και επείδη εγω τα φορτώνω πολύ τα αυτοκίνητα με extra, δεν με συμφέρει! Το ότι δεν είναι και το Best seller θεωρώ οτι οφείλεται κυρίως στην στο υψηλό κόστος αγοράς. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!
φιλε μου κατι που ξεχασα να σε ρωτησω ειναι αφου εχεις την 200αρα για τοσο λιγο γιατι θελεις να πας στην 350? δεν σε ικανοποιησαν οι επιδοσεις?ενας γνωστος μου που ειχε την 200αρα μου ειχε πει οτι καιει παρα πολυ λαδι αυτο ειναι αληθεια η ετθχε σε αυτον?

γενικα μπορεις να μας πεις καποια αρνητικα κ θετικα στοιχεια της σλκ εναντι της ζ4? ακομα ειπες οτι ειχες για ενα 24ωρο την 3.0si coupe .... μηπως μπορεις να μας πεις πως σου φανηκε? ποιοτητα κατασκευης.. τιμονι.. κινητηρας κτλ κτλ ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι ειναι αρκετα σκληρες οι αναρτησεις κ πολλες φορες δεν ειναι τοσο ανετο για μεσα στην πολη? γενικα πες μας τις σκεψεις σου κ για τα δυο αυτοκινητα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nomikosas : 04-02-07 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-07, 12:27
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Λοιπόν το SLK πράγματι το έχω λίγο καιρό, και αυτό που δεν με ικανοποιεί τόσο πολύ έιναι οι επιδόσεις. Όλοι μου λένε γιατί δεν πήρα απο την αρχή το 350. Η αλήθεια είναι οτι δεν το σκέφτηκα τόσο πού όταν έκανα την αγορά. Όσο για τα λάδια που λέει ο φίλος σου, νομίζω ότι απλά του έτυχε, καθώς δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο αλλά και φίλοι μου έχουν το ίδιο αυτοκίνητο δεν παραπονέθηκαν για κάτι τέτοιο. Εχω 12500χλμ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Οι εντυπώσεις μου τώρα: Το Ζ4 που οδήγησα δεν είχε τόσο σφιχτη ανάρτηση όσο το δικό μου καθότι φοράω της AMG. Θεωρώ οτι το δικό μου δεν έχει καμία απορόφηση. Επιπλέον μίσησα τα RUNFLAT πολύ σκληρά και ζεσταίνονται πολύ αργά. Το τιμόνι της Z4 είναι απλά τέλειο κ δεν μπορώ να το συγκρίνω με της SLK. Όσο αναφορά τις επιδόσεις δεν συγκρίνονται και το καταλαβαίνουμε όλοι αυτό. Θεώρώ το BMW ένα πολύ καλά στημένο αυτοκίνητο και πιο σπόρ ίσως απο τη MERCEDES. Η ένσταση μου όμως είναι στην πόιότητα κατασκευής της BMW, θεωρώ πολύ φτωχό το εσωτερικό της για ένα αυτοκίνητο με τόσα λεφτά και σε αυτό τον τομέα τουλάχιστον η Merc σε ανταμοίβει.
Απο τη μία θέλω τη οδηγική συμπεριφόρα της Ζ4 αλλά απο την άλλη για να χαίρομαι το εσωτερικό της πρέπει να τη φορτώσω με extras! Δεν ξέρω τη γνώμη έχετε για το εσωτερικό της BMW και γι'αυτο σας ρωτάω. Απο τη μέρα που την οδήγησα έχω αρωστήσει. Και απο ΒMW αν μη τι άλλο έχουν περάσει πολλές απο την οικογένεια.
Σας ευχαριστώ και πάλι
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-02-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Όλοι.συνέχεια.παραπονιούνται.για.το.εσωτερικό.της. Ζ4..Οτί.είναι.πολύ.απλό...Εγώ.πάλι.δεν.βλέπω.να.λε ίπει.κάτι...!Είναι.όπως.πρέπει.να.ειναι.ένα.αληθιν ό.σπορ.αυτοκίνητο.
Η.ουσία.δεν.είναι.οι.πολλές.οθόνες.και.τα.πολλά.κο υμπάκια.και.η.αίσθηση.διαστημόπλοιου.το.βράδυ,η.ου σία.είναι.πίσω.από.το.τιμόνι...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-02-07, 14:16
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι.συνέχεια.παραπονιούνται.για.το.εσωτερικό.της. Ζ4..Οτί.είναι.πολύ.απλό...Εγώ.πάλι.δεν.βλέπω.να.λε ίπει.κάτι...!Είναι.όπως.πρέπει.να.ειναι.ένα.αληθιν ό.σπορ.αυτοκίνητο.
Η.ουσία.δεν.είναι.οι.πολλές.οθόνες.και.τα.πολλά.κο υμπάκια.και.η.αίσθηση.διαστημόπλοιου.το.βράδυ,η.ου σία.είναι.πίσω.από.το.τιμόνι...
Γ.ι.α.τ.ί γ.ρ.ά.φ.ε.ι.ς. έ.τ.σ.ι . ? ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-02-07, 14:18
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Γιατί.έπεσε.νερό.στο.πληκτρολόγιο.του.laptop.και.τ α.υπόλοιπα.τα.καταλαβαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.