Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-10-07, 15:17
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Συμφωνώ σε όλα. Μόνο που θέλω να ρωτήσω κάτι? Μήπως είναι λίγο άδικο να κατακρίνουμε ένα αμάξι για τις επιδόσεις τη στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα???? Σίγουρα 320 η καλύτερη λύση....
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-07, 16:03
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα. Μόνο που θέλω να ρωτήσω κάτι? Μήπως είναι λίγο άδικο να κατακρίνουμε ένα αμάξι για τις επιδόσεις τη στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα???? Σίγουρα 320 η καλύτερη λύση....
Δηλαδή λες να κάνει την έκπληξη στις επιδόσεις, να επανεφεύρει τον τροχό με 122 ίππους και 1500 κιλά; Δυστυχώς οι επιδόσεις θα είναι εντελώς δυσανάλογες με την εμφάνιση του αυτοκινήτου, αξιοπρεπείς για οριακή ασφάλεια αλλά λάθος για αυτό το αυτοκίνητο.

Να'ταν σεντάν, να πεις ένα οικογενειακό 1600άρι που δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο. Αλλά τόσο επιθετικό κουπέ και τσίμα-τσίμα; Είναι λίγο ακραία κατάσταση (και η 116i λίγο λιγότερο τάφος είναι, αλλά είναι premium hatchback πόλης, δεν είναι ΤΟ κουπέ με ΤΗΝ άγρια εμφάνιση και... κενό κινητήρα).

Πάντως και με την 316i μια χαρά και τις βόλτες και τα ταξιδάκια σου θα κάνεις. Απλώς όταν σε ρωτάνε στο δρόμο "τι είναι το τούμπανο φιλαράκο", θα αλλάζεις συζήτηση... Με την 120i δεν θα ενδιαφερθεί κανείς να σε ρωτήσει τι είναι το κουβαδάκι, αλλά θα του ρίξεις 170 αλογάκια χαχα
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή λες να κάνει την έκπληξη στις επιδόσεις, να επανεφεύρει τον τροχό με 122 ίππους και 1500 κιλά; Δυστυχώς οι επιδόσεις θα είναι εντελώς δυσανάλογες με την εμφάνιση του αυτοκινήτου, αξιοπρεπείς για οριακή ασφάλεια αλλά λάθος για αυτό το αυτοκίνητο.

Να'ταν σεντάν, να πεις ένα οικογενειακό 1600άρι που δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο. Αλλά τόσο επιθετικό κουπέ και τσίμα-τσίμα; Είναι λίγο ακραία κατάσταση (και η 116i λίγο λιγότερο τάφος είναι, αλλά είναι premium hatchback πόλης, δεν είναι ΤΟ κουπέ με ΤΗΝ άγρια εμφάνιση και... κενό κινητήρα).

Πάντως και με την 316i μια χαρά και τις βόλτες και τα ταξιδάκια σου θα κάνεις. Απλώς όταν σε ρωτάνε στο δρόμο "τι είναι το τούμπανο φιλαράκο", θα αλλάζεις συζήτηση... Με την 120i δεν θα ενδιαφερθεί κανείς να σε ρωτήσει τι είναι το κουβαδάκι, αλλά θα του ρίξεις 170 αλογάκια χαχα

Πράγματι ενώ πίστευα ότι είχαν σταματήσει στην BMW να ασχολούνται με 1600 ξαφνικά πάλι νάτοι. Από τη μια ήθελα ομολογώ να βγει ένα τέτοιο αλλά από την άλλη με χάλαγε πάλι αυτή η καραμέλα.....''τι είναι η BMW μωρέ? Σιγά τους κινητήρες. Άκου 1600 ατμόσφαιρα σε 1600κιλά??'' των ''ανταγωνιστών''. Πάντως δε ξέρω αλλά δε θεωρώ λίγα τα 122 (ίσως επειδή έχω 103...ποιος ξέρει). Αν τύχαινε πάντως και το σκεφτόμουν για τη νέα 3άρα ούτε συζήτηση. 320 ΦΥΣΙΚΑ.
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-07, 16:59
Το avatar του χρήστη christosroma
christosroma Ο χρήστης christosroma δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2007
Μηνύματα: 180
christosroma is on a distinguished road
Γιατί ντε και καλά πρέπει να έχει κώλο το αμάξι..δεν το καταλαβαίνω δηλαδή
Γιατί δεν βάζετε στην κόντρα και το 120 hatch?
Είναι λιγότερο εντυπωσιακό μήπως??..Σας χάλαγαν 170 αλογάκια της foto?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg λευκή.jpg (269,4 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
onelikenoone!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-07, 17:13
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos120ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν kit κομπρέσορα ή turbo για τον 1.6;
Φίλε Ντίνο ... ακόμα δεν το πήρες και θες να το κάνεις και υπερτροφοδοτούμενο ???

Κατά την ΠΑΓΕΙΑ αποψή μου ... είναι ΑΠΕΙΡΑ τα χρήματα που κοστίζουν τα καινουργή 316 σε σχέση με αυτό που προσφέρουν ...

Αν όμως έχεις ανάγκη από ένα "σοβαρό" κουπέ τότε είναι όντως μιά λύση ... ακριβή μεν αλλά λύση ...

Το 120 (το hatch) είναι μακράν πιό ενδιαφέρουσα λύση αλλά ΔΕΝ προσφέρει το "status" που ίσως αναζητά κάποιος ...

Εγώ αν έπρεπε σώνει και καλά να διαλέξω μεταξύ των 2 (που δεν έχουν κατά τα άλλα μεγάλη σχέση ... είναι διαφορετικά αμάξια) θα διάλεγα το 120 hands down ...

p.s. To 120 coupe NA ΦΥΓΕΙ ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 09-10-07 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-07, 17:13
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι ενώ πίστευα ότι είχαν σταματήσει στην BMW να ασχολούνται με 1600 ξαφνικά πάλι νάτοι. Από τη μια ήθελα ομολογώ να βγει ένα τέτοιο αλλά από την άλλη με χάλαγε πάλι αυτή η καραμέλα.....''τι είναι η BMW μωρέ? Σιγά τους κινητήρες. Άκου 1600 ατμόσφαιρα σε 1600κιλά??'' των ''ανταγωνιστών''. Πάντως δε ξέρω αλλά δε θεωρώ λίγα τα 122 (ίσως επειδή έχω 103...ποιος ξέρει). Αν τύχαινε πάντως και το σκεφτόμουν για τη νέα 3άρα ούτε συζήτηση. 320 ΦΥΣΙΚΑ.
Εσύ έχεις 103 (που ήταν πολύ καλά για την εποχή τους όπως έχει εξηγήσει σε ένα εξαιρετικό ιστορικό άρθρο ο Dim77, αφού ο ανταγωνισμός ήταν κάτι premium νεκροφόρες), αλλά έχεις και 200 κιλάκια λιγότερα υποθέτω σε αυτοκίνητο 2 γενιές πίσω. Η αναλογία E92/122hp θα είναι πάνω-κάτω η ίδια με E36/103hp, ίσως και χειρότερη; Και σε εποχή που ο ανταγωνισμός (έστω κάποιοι) δεν προσφέρει πλέον λιγότερα άλογα αλλά πολλά περισσότερα...

Ευτυχώς τουλάχιστον που στην κατηγορία της E92 δεν παίζει πολύς ανταγωνισμός. Δεν υπάρχει πχ VW Passat Coupe (αν και είναι κοντά και θα -ξανα-λέγεται Corrado; ), αλλά υπάρχει C180 Coupe Kompressor (Merc+163hp στα ίδια πάνω-κάτω με την 316i!), και θα μπορούσε να βγει ένα Audi A5 με 1.8TFSI ή 2.0TFSI κυριολεκτικά σε μια νύχτα (αν αποφασιστεί ότι από το 3.2 βγάλαμε ό,τι ήταν να βγάλουμε, και τώρα πάμε για μάζα). Τέλος πάντων, ανταγωνισμός πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει, και οι ανάγκες καθενός είναι διαφορετικές, γι'αυτό και πουλάνε όλα τα μοντέλα. Αλλά ενώ η 316i Ε92 είναι άμεσα ερωτεύσιμη, δεν παύει να είναι πολύ πιο "άστοχη" από μία 316i E90.

Ίσως ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής της 316i είναι τελικά η 320i, γιατί η διαφορά τους είναι λιγότερη από 5.000 με Exclusive εξοπλισμό, ενώ το βασικό 320i κάνει όσο το Exclusive 316i

316i 35.800
316i Exclusive 39.200
320i 40.250
320i Exclusive 44.000
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-07, 17:17
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ντίνο ... ακόμα δεν το πήρες και θες να το κάνεις και υπερτροφοδοτούμενο ???

Κατά την ΠΑΓΕΙΑ αποψή μου ... είναι ΑΠΕΙΡΑ τα χρήματα που κοστίζουν τα καινουργή 316 σε σχέση με αυτό που προσφέρουν ...

Αν όμως έχεις ανάγκη από ένα "σοβαρό" κουπέ τότε είναι όντως μιά λύση ... ακριβή μεν αλλά λύση ...

Το 120 είναι μακράν πιό ενδιαφέρουσα λύση αλλά ΔΕΝ προσφέρει το "status" που ίσως αναζητά κάποιος ...

Εγώ αν έπρεπε σώνει και καλά να διαλέξω μεταξύ των 2 (που δεν έχουν κατά τα άλλα μεγάλη σχέση ... είναι διαφορετικά αμάξια) θα διάλεγα το 120 hands down ...
+1 σε όλα Ευάγγελε!

Χρήστο, η σύγκριση δεν ήταν με την 1 Coupe αλλά με την 120i hatchback (3d/5d), γι'αυτήν μιλάμε. (Εγώ τουλάχιστον) εννοούσα ότι αλλιώς φαίνεται στον Έλληνα το "κουβαδάκι" μας (και κάθε hatchback), και αλλιώς η "κούρσα" 3άρα, και ναι ας είναι μηχανικώς δύο πολύ όμοια αυτοκίνητα
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-07, 00:50
Το avatar του χρήστη DinosE92GTR
DinosE92GTR Ο χρήστης DinosE92GTR δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 57
DinosE92GTR is on a distinguished road
Τώρα έχω μια Alfa Romeo 147 1.6 120HP. Σκέφτομαι και την 120i hatchback απλά είπα αφού θα διαθέσω ένα σεβαστό ποσό, να ανέβω και κατηγορία. Αν είχε κανένα 33άρι η 316i coupe, δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-07, 07:56
Το avatar του χρήστη P.CHATZI
P.CHATZI Ο χρήστης P.CHATZI δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Μηνύματα: 33
P.CHATZI is on a distinguished road
Πάντως εγω προτείνω υπομονή ..... έρχεται και η 120 coupe, που και κουκλα είναι και δεν θα κοστίζει όσο η 320 coupe.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-10-07, 15:56
Το avatar του χρήστη giannis@118
giannis@118 Ο χρήστης giannis@118 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 531
giannis@118 is on a distinguished road
Για εμενα εκτος απο τα λεφτα ειναι παντου ιδια!!!!!
Η ομιοτητα ειναι τρομερη!!!!!!
__________________
LIVE_THE_EXPERIENCE!!!!!!! GIANNIS@118
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.