Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-11, 11:22
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
e46 m3 csl atmo tuned vs e46 330 compressor

Μια σύγκριση του εκπληκτικού csl βελτιωμένου μάλιστα ατμοσφαιρικά με ένα e46 compact μετατροπή σε 330 κ μάλιστα με προσθήκη κιτ κομπρέσσορα.
Αναδρομή 5 χρόνια πίσω....φλεβάρης 2006 απο το τότε περιοδικό faster...
πάντως τότε το κόστος 9500++ ευρώ μόνο για το κιτ κομπρεσσορα στη κόμπακτ μόνο αμελητέο δεν ήταν...αν σε αυτό προσθέσουμε κ το κόστος πλήρους τροπέτου(μετατροπή σε 330),ανάρτησης.....ξεφεύγουμε...χώρια ότι γινόμαστε ιερόσυλοι συγκρίνοντας την υποδειγματική - κ όχι μόνο -οδική συμπεριφορά m3 csl με ενός βελτιωμένου compact!!
Eν έτει 2011 τώρα οι τιμές δεν ξέρω πόσο άλλαξαν αλλά σίγουρα η αγορά μιας αξιόλογης μεταχειρισμένης m3 e46 σε εποχή κρίσης που διανύουμε συμφέρει πιστευω περισσότερο(εξαίρεση τα τέλη κυκλοφορίας,ασφάλιση) απο ένα τέτοιο tuned comact 330....μπορει κ να κάνω λάθος όμως....
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf e46 m3 csl atmo tuned vs e46 330 compact compressor.pdf (1,90 MB, 107 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 12:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
καλά όσο ήταν μπροστά το κομπρεσέρ άλλο τόσο είμαι κι εγώ μπροστά από 997ΤΤ !!!

μιλάμε για απίστευτα παραμύθια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 12:57
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά όσο ήταν μπροστά το κομπρεσέρ άλλο τόσο είμαι κι εγώ μπροστά από 997ΤΤ !!!

μιλάμε για απίστευτα παραμύθια !!!
βάγγελη οι συντάκτες ανέφεραν για επιδόσεις απο στάση....κ μάλιστα μετά τα 0-100 χλμ/ώρα...οχι για ταχύτητα,συμεριφορά σε στροφές...εξάλλου οι χρόνοι μετρήθηκαν με v-box και είναι κ αποτυπωμένοι στη τελευταία σελίδα!Το αν μπορούν να επιτευχθούν καλύτεροι ή όχι χρόνοι σε επιτάχυνση είναι άλλο θέμα..δεν αναφέρεται εξάλλου αν οδηγήθηκαν απο ιδιοκτήτες ή απο συνακτική ομάδα, με ποσες προσπάθειες επιτεύχθηκαν,αν υπάρχει επαναληψιμότητα μετρήσεων κτλ!
οπότε μη βγάζουμε συμπεράσματα ότι όλα είναι παραμύθια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-11, 13:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά μια παρατήρηση.
Στο συγκεκριμένο τεστ μέτρησαν μια CSL που έκανε 0-100 σε 5.5'' (Νομίζω 5.0'' είναι ένας καλός μέσος χρόνος για CSL) και 0-400 σε 13.8'' (νομίζω πολύ...το μητρικό Drive) μέτρησε με ίδιους χρόνους κανονικό Μ3 φορτωμένο.

Γενικά σε αυτά τα τεστ κοιτάμε (?) να κερδίζει αυτός που παρουσιάζουμε...και διαφημίζουμε.

Κάνω λάθος?

Χμ...επίσης η γλώσσα που χρησιμοποιείται σε αυτά τα άρθρα...αρκεί για να ξενερώσεις..

''κόντρα τελικής''
''Έχασαν τα burger αυτοί που κάθονταν στη γέφυρα και έτρωγαν''
''Λίγο χειρότερη από CSL η 330compactcompressor μετατροπή''
''Η compact προσπερνάει τη CSL και χάνεται'' (καλά μήπως μιλάγανε για Corvette ZR1 ή κανένα Nascar για να ...χαθεί?"
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 28-02-11 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 13:06
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά μια παρατήρηση.
Στο συγκεκριμένο τεστ μέτρησαν μια CSL που έκανε 0-100 σε 5.5'' (Νομίζω 5.0'' είναι ένας καλός μέσος χρόνος για CSL) και 0-400 σε 13.8'' (νομίζω πολύ...το μητρικό Drive) μέτρησε με ίδιους χρόνους κανονικό Μ3 φορτωμένο.

Γενικά σε αυτά τα τεστ κοιτάμε (?) να κερδίζει αυτός που παρουσιάζουμε...και διαφημίζουμε.

Κάνω λάθος?
+1000 η παρατήρηση σου (αυτό κοίταζα και γω και ειδικά 0-400μ)
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Δημήτρη.

υγ: ο chief έγραψε κάτω από 13,δεν θυμάμαι μόνο αν και τι βελτειώσεις έχει κάνει
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos 316T : 28-02-11 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-11, 13:09
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και στο 0-1000 μ. η διαφορά είναι 24.6''/222.5kmh για την compact και 24.8''/217,7kmh για το CSL (με βάση τις δικές τους μετρήσεις...)
Ακόμα και αν έτσι πάει μια CSL (που εγώ πιστεύω ότι πάει καλύτερα)...ε δε το λές και ''χάνεται''...

Τέτοια ένθετα έβαζαν στο Drive και μείωναν το περιοδικό.

Και μας έπεφταν και τα burger από το στόμα όταν διαβάζαμε τα περιοδικά.


Υ.Γ. Δεν κριτικάρω τον χρήστη makos που τα ανεβάζει. Απλά η γραφή του άρθρου και η παρουσίαση είναι ''αδύναμη'' ας το πώ.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 28-02-11 στις 13:17
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-11, 13:22
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
βάγγελη οι συντάκτες ανέφεραν για επιδόσεις απο στάση....κ μάλιστα μετά τα 0-100 χλμ/ώρα...οχι για ταχύτητα,συμεριφορά σε στροφές...εξάλλου οι χρόνοι μετρήθηκαν με v-box και είναι κ αποτυπωμένοι στη τελευταία σελίδα!Το αν μπορούν να επιτευχθούν καλύτεροι ή όχι χρόνοι σε επιτάχυνση είναι άλλο θέμα..δεν αναφέρεται εξάλλου αν οδηγήθηκαν απο ιδιοκτήτες ή απο συνακτική ομάδα, με ποσες προσπάθειες επιτεύχθηκαν,αν υπάρχει επαναληψιμότητα μετρήσεων κτλ!
οπότε μη βγάζουμε συμπεράσματα ότι όλα είναι παραμύθια!
Φίλε μου τόσα χρόνια δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑ s/c Μ54 να πηγαίνει καλύτερα ούτε από απλό μαμά Μ3 Ε46 !!! ...

ακόμα και με σοβαρούς κομπρέσορες (Twin Screw) -όχι αυτόν που ήταν στο 330 στο τεστ- και με μεθανόλες και μεγάλες πιέσεις και υποτίθεται 400 άλογα το πράγμα ΔΕ δουλέυει ... τουλάχιστον όπως θα έπρεπε ...

άσε έχουμε ασχοληθεί πριν πολλά χρόνια και μέχρι σήμερα δεν έχω δει κάτι που να αξίζει ...

οπότε ΤΟΤΕ που έγινε το τέστ δεν υπάρχει ούτε μια στο δις να πέρναγε το 330 μπροστά !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-11, 13:32
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Ποσο ασχετοι μπορει να ειναι οι συγκεκριμενοι συντακτες....

Καπου γραφει ''Οι διαφορες με τη νορμαλ Μ3 ειναι μικρες και σιγουρα δε προκειται να τις διαπιστωσει κανεις στο δρομο''

ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΙΣΤΕ?????? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ????

Και στις μετρησεις τους δειχνει 0-200χλμ σε 19.9 δευτ. οταν εγω εχω μετρησει 17.5 και ο Σεφ κατω απο 17.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos///3 : 28-02-11 στις 13:35
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-11, 13:37
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Στο power τεύχος 99 μέτρησαν m3 e46 smgii και έκανε 0-100-->6,01 0-200-->21,81
0-400μ-->14,18sec/163,36km/h
0-1000m-->25,55/214,07km/h...πράμα που εξηγούσαν στο δήθεν πρόγραμμα που είχε το smg κιβώτιο!!

H πιο γρήγορη m3 stock με 2 άτομα που έχει μετρηθεί(κ έχω αναφέρει στο θέμα πούχα ανοίξει περι επιδόσεων αυτοκινήτων) σε περιοδικό ελληνικό είναι
power τεύχος 55 m3 e46 και έκανε 0-100-->5,41 0-160-->12,18 0-200-->19,87
0-400μ-->13,71sec/168,54km/h
0-1000m-->24,62/219,72km/h

επίσης η ταχύτερη m3 ατμοσφαιρικά βελτιωμένη που έχει επίσημα χρονομετρηθεί σε ελληνικό έντυπο είναι του συνφορουμίτη νίκου που επίσης είχα αναφέρει αλλά δεν ήξερα τότε ότι ανήκει στο φόρουμ μιας κ υπάρχουν πολλά άτομα
εύχος 55 m3 e46 και έκανε 0-100-->5,41 0-160-->10,96 0-200-->16,29
0-400μ-->13,33sec/179,73km/h
0-1000m-->23,59/233,77km/h

Το ύφος των συντακτών του faster σίγουρα είναι κάπως oπως και αυτών του power και του xl, dynoroad κτλ αλλα έτσι άρεσε σε κόσμο κ πουλούσαν-ίσως πουλάν!!
Ακόμη και τα πολύ καλά λόγια κάποιων πολύ γνωστών βελτιωτών σε περιοδικά,forums είναι για να πουλάνε άσχετα με το οτι στην πράξη δεν ανταποκρίνονται απόλυτα ειδικά σε συγκριση με τις τσουχτερες τιμες τους!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-11, 13:38
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
κοίτα Μάνο τότε ήταν η εποχή που ΟΛΟΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΕΝΑ Μ3 !!! ... μόδα ήταν και πέρασε ... σαν το Μακαρένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.