Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-06, 19:31
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Ποια η γνωμη σας κυριοι...

Υπαρχει ενα 518 του 1992 στην οικογενεια( του πατερα μου), το οποιο
εχει 92.000 χιλ,διατηρημενο για εκθεση, ολα αυτα τα χρονια σε γκαραζ,και ολα τα χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο.Ο... παππους παταει σε λιγο τα 80 ετη, οποτε για οδηγηση ξεχαστε το.Αυτος θελει να το σκοτωσει,αλλα εγω ειμα πολυ δεμενος με αυτο το αυτοκινητο,οποτε λεω να του το αγορασω.Και παρ'ολο που οταν κλεινουν οι πορτες του νομιζεις ο,τι κλεινει χρηματοκιβωτιο( ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ε39),οταν βαζω μπρος το τετρακινητο μοτορι του σε σχεση με τον ηχου του δικου μου straight six νομιζω οτι παιρνει μπρος τρακτερ.Αρα... αναβαθμιση κινητηρα.Ξερω οτι απο βελτιωσεις, πολλοι εδω μεσα ειναι γατες, θα ηθελα λοιπον να μου πειτε την γνωμη σας για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ενος οικονομικου ( κατα το δυνατον) συνολου αναβαθμισης.Σημειοτεον, θα οδηγειται απο την συζηγο, που ειναι ( τι να κανω ρε παιδια) γκαζιαρα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-06, 19:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει ενα 518 του 1992 στην οικογενεια( του πατερα μου), το οποιο
εχει 92.000 χιλ,διατηρημενο για εκθεση, ολα αυτα τα χρονια σε γκαραζ,και ολα τα χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο.Ο... παππους παταει σε λιγο τα 80 ετη, οποτε για οδηγηση ξεχαστε το.Αυτος θελει να το σκοτωσει,αλλα εγω ειμα πολυ δεμενος με αυτο το αυτοκινητο,οποτε λεω να του το αγορασω.Και παρ'ολο που οταν κλεινουν οι πορτες του νομιζεις ο,τι κλεινει χρηματοκιβωτιο( ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ε39),οταν βαζω μπρος το τετρακινητο μοτορι του σε σχεση με τον ηχου του δικου μου straight six νομιζω οτι παιρνει μπρος τρακτερ.Αρα... αναβαθμιση κινητηρα.Ξερω οτι απο βελτιωσεις, πολλοι εδω μεσα ειναι γατες, θα ηθελα λοιπον να μου πειτε την γνωμη σας για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ενος οικονομικου ( κατα το δυνατον) συνολου αναβαθμισης.Σημειοτεον, θα οδηγειται απο την συζηγο, που ειναι ( τι να κανω ρε παιδια) γκαζιαρα!

Απλο, ασφαλες και γρηγορο.

Παιρνεις ενα ολοκληρο 525 (Μ50 κατα προτιμηση) για ανταλλακτικα, αφου το ελενξει ο μηχανικος σου. Κοστος περι τα 2000 ευρω. Μετα βαζεις τον μηχανικο να πεταξει ολα τα μηχανικα μερη, ακρα και φρενα πανω στο αλλο. Κοστος περι τα 800 ευρω. Βαλε και τα αναλωσιμα, με 3500 ευρω εχεις 192 βαυαρικα αλογα, 24 βαλβιδες και αρκετη ροπουλα...


ΥΓ. Μην σκεφτεις να βαλεις μεγαλυτερο μοτερ εκει μεσα χωρις να του βαλεις σημαντικα μεγαλυτερα φρενα και αντιστρεπτικες, γιατι θα σκοτωσεις την γυναικα σου.

....αν και δεν ξερω αν αυτο ειναι κακη ιδεα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-06, 22:34
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
με ενα 520 είσαι εντάξει. για να υπάρχει και λογική κατανάλωση στην καθημερινή χρήση.
1500 κομπλέ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-06, 18:50
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
1992 518 E34 = Μοτέρ που ΔΕΝ αναβαθμίζεται με τίποτα.

Αν έχεις όρεξη και κονέ και βρείς κανά 6κύλινδρο κάτι παέι να γίνει (Μ50 πρό 1997 γιατί ο Μ52 έχει άλλα ηλεκτρικά , εγγέφαλο και δεν θα βγάλεις άκρη ΠΟΤΕ).
Καλύτερη επιλογή ο 2.5 lt που έχει και περιθώρια...

Το όλο project έχει ενδιαφέρον αφού θεωρητικά "μπάινει" μέχρι και ο big six των 3.8lt απλά δε ξέρω αν έχεις την όρεξη και το μεράκι να ασχοληθείς γιατί αν πιστεύεις ότι αυτά γίνονται στο στύλ : πάω σε μηχανικό , μου το φτιάχνει και τελείωσα ... θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως.

Δες εδώ : Πωλούνται Ε34 μηχανικά

--------------------------------------------------------------------------------

Γεια σας παιδιά,
κινητήρας, σαζμάν, διαφορικό και δεν θυμάμαι τι άλλο απο 520 του 92(έπειτα απο μετατροπή σε Μ5) βρίσκονται σε αποθήκη στον Ν.Κόσμο. Επειδή το παλικάρι που την έχει πρόκειται να την ξενοικιάσει τα πουλάω σε τιμή...όσο...εαν κάποιος ενδιαφέρεται ας απαντήσει

Ευχαριστώ
Κώστας


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=5874

Σε κάθε περίπτωση (εφόσον στο τροπέτο που βρείς υπάρχουν κομπλέ από σασμάν έως πλεξούδες κλπ...), θες φρένα αναρτήσεις ,σινεμπλκοκ και προσοχή σε πιθανά σκουριασμένα μέρη στο σασί (θόλοι κλπ...)

Αν τώρα όντως το θέλεις για τη γυναίκα σου ΔΕΝ έχουν νόημα όλα αυτά. Πάρτης ένα punto να μπορεί και να το οδηγεί με την ανεσή της... γνώμη μου πάντα ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 21-10-06 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-06, 19:38
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1992 518 E34 = Μοτέρ που ΔΕΝ αναβαθμίζεται με τίποτα.
ΜPOWER για δωσε λιγο τα φωτα σου για το αν αναβαθμιζεται το 518...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-06, 19:47
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜPOWER για δωσε λιγο τα φωτα σου για το αν αναβαθμιζεται το 518...
Δεν εννοώ με αλλαγή μοτέρ , αυτό ΔΕΝ είναι αναβάθμιση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-06, 19:52
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Το 518 αναβαθμίζεται και χωρίς αλλαγη κινητήρα, είτε με υπερκυβισμό είτε με τούρμπισμα. Καμία από αυτές τις λύσεις δεν είναι η ενδεδειγμένη για τη χρήση που το θέλεις.
Πιστεύω πως το δίλιτρο θα σε ικανοποιήσει και θα είναι πιο "ασφαλές" για την σύζυγο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-06, 20:01
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εννοώ με αλλαγή μοτέρ , αυτό ΔΕΝ είναι αναβάθμιση
εσυ φιλε Ευαγγελε.
Ο Mpower που λες λοιπον,εχει τουρμπατο 518 Ε34,απροβληματιστο εδω και 12 σχεδον χρονια.
Μην βιαζεσαι λοιπον αλλη φορα.Αμα ηταν για αλλαγη κινητηρα,δεν θα ελεγα τιποτα ή θα συμφωνουσα μαζι σου στο προηγουμενο post σου

Φιλικα!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-06, 18:57
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ φιλε Ευαγγελε.
Ο Mpower που λες λοιπον,εχει τουρμπατο 518 Ε34,απροβληματιστο εδω και 12 σχεδον χρονια.
Μην βιαζεσαι λοιπον αλλη φορα.Αμα ηταν για αλλαγη κινητηρα,δεν θα ελεγα τιποτα ή θα συμφωνουσα μαζι σου στο προηγουμενο post σου

Φιλικα!!!
Αυτό θέλω να το δω ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ από ΤΒΜW έως και όλοι οι Turbo-dealers στο εξωτερικό (και οι Ελληνες Αλέκος κλπ...) δεν λένε ΚΟΥΒΕΝΤΑ για τον Μ40Β18 (Ε34 89'-94') .

Για τον Μ42 της is ή τον Μ43Β18 (που φόραγε η Ε34 από το 94 έως το 95) κάτι έχει πάρει το αυτί μου.

Μήπως ο Mιχάλης έχει Ε34 μετά το 94 με τον Μ43 ?????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.