Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-08, 13:30
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
+1 Για όσα είπαν God και s_goudis
Συγκεκριμένα προτείνω πριν κάνεις την αλλαγή στα Agip που φοράς να ρίξεις μέσα το Engine Clean της Motul. Είναι ένα πάρα πολύ καλό καθαριστικό κινητήρα που θα ξεπλύνει κατάλοιπα και φιλμ από άλλα λάδια. Το αφήνεις να δουλέψει 10 λεπτά, αδειάζεις και μετά βάζεις ό,τι λέει η μαμά bmw. Το να περιορίζεις την κατανάλωση λαδιού βάζοντας πιο χοντρό, είναι "μπουνταλάδικη" λύση. Απ' όσα σου είπε o God αντιλαμβάνεσαι τι ζημιά μπορεί να κάνει ένα κακό ή λάθος λιπαντικό.

GeorgeBG
H BMW κατασκευάζει αυτοκίνητα, όχι λάδια. Το λιπαντικό με το σήμα της bmw απ' όσο γνωρίζω το παράγει η Castrol και υπάρχει αντίστοιχο με τη δικιά της φίρμα. Μη πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό επειδή σώνει και καλά πρέπει να είναι μάρκα bmw το λάδι. Κατά τα άλλα πολύ καλά κάνεις και κόβεις τα πειράματα.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 04-03-08 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-03-08, 13:48
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Το έχω πει αλλα θα συνεχίσω να το λέω!! Μην κολάτε σε λεπτομέριες!!Το αυτοκίνητο μου είναι 37+ ετών και διατηρώ το original manual & haynes manual τα οποια αναφέρουν "BMW reccomends castrol" όσοι είστε δύσπιστοι ανοίξτε το καπώ του κινητήρα και δες τε ότι η τάπα λαδιού στο βαλβιδκάπακο γράφει Castrol μην κολλάτε σε λεπτομέριες!! όπως θεωρώ πολύ καλή κίνηση να πάτε σε γνωστή πολυεθνική αλυσιδα super market και να προμηθευτείται ένα τετρόλιτρο castol 25 - 30 ευρο, και να πατε στο μάστορα σας και να του πείτε βάλε μου αυτό το λάδι!! Από πειραματισμούς και εκφράσεις του τύπου "εχω δοκιμάσει αυτό το λάδι και είναι ανώτερο της BMW" έχουμε χορτάσει!!
Εξάλλου το λάδι είναι ίσως το σημαντικότερο αναλώσιμο για την υγεία του κινητήρα μην τσιγκουνεύστε τα 5 ευρο παραπανω γιατί είναι σίγουρο θα τα πληρώσετε μαζεμένα!!
Αφού ούτε εσείς θα τρώγατε σκουπίδια γιατί να "ταίζετε" την μπέμπα σας με αυτά???
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-03-08, 20:35
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
πηγα στον μηχανικο σημερα , και δεν εκανε θορυβο! (ακου πισμα το μουλικο το μοτερ!)
του ειπα τι παιζει κα μου ειπε κρατατα μεχρι να κανεις 3000 χιλ και μετα θα βαλουμε 10-60, αλλα θα το παρακολουθισουμε στενα...
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-03-08, 23:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DASMANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγα στον μηχανικο σημερα , και δεν εκανε θορυβο! (ακου πισμα το μουλικο το μοτερ!)
του ειπα τι παιζει κα μου ειπε κρατατα μεχρι να κανεις 3000 χιλ και μετα θα βαλουμε 10-60, αλλα θα το παρακολουθισουμε στενα...
Αφου δεν εκανε θορυβο τωρα, κατα 99% ειναι απωλεια πιεσης στο υδραυλικο της κεφαλης. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι:


1) Να κανεις καμποσα χλμ με τα Agip.
2) Να βαλεις ενα καθαριστικο κινητηρα (οπως το Motul Engine Clean που προαναφερθηκε, αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα).
3) Να βαλεις ενα πολυ καλο 5w50 η 10w60 λαδι. Μην πας και βαλεις οποιοδηποτε 10W60 γιατι θα εχεις υπερπιεση και πολυ κακη λιπανση, κυριως οταν ειναι κρυο. To Castrol Edge Sport 10W60 που σου ειπα ειναι ενα πολυ καλο 'σκληρο' λαδι που προτεινει και η Castrol για 'αγριεμενους' Μ40/Μ43 κινητηρες. Βεβαια εχει και 12.5€ το λιτρο, αλλα ανετα βγαζεις 1 χρονο ανα αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-08, 00:56
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
[QUOTE=panagos_77;178882]H BMW κατασκευάζει αυτοκίνητα, όχι λάδια. Το λιπαντικό με το σήμα της bmw απ' όσο γνωρίζω το παράγει η Castrol και υπάρχει αντίστοιχο με τη δικιά της φίρμα. Μη πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό επειδή σώνει και καλά πρέπει να είναι μάρκα bmw το λάδι. Κατά τα άλλα πολύ καλά κάνεις και κόβεις τα πειράματα.[/QUOΤΕ]

Χμμμ, εγώ πάλι έχω την εντύπωση οτι δέν το φτιάχνει η Castrol αλλά κάποια άλλη Γερμανική. Απο την άλλη, φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις οτι η διευκρίνησή σου για τα προϊόντα παραγωγής της BMW ήταν εντελώς άτοπη. Με την ίδια λογική το μισό και βάλε αμάξι δέν είναι BMW: τα μέρη του παράγονται απο συνεργάτες-προμηθευτές που έχουν συμφωνία με την εταιρία και παράγουν για λογαριασμό της και σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέλει η εταιρία. Για αυτό και βάζει την στάμπα της BMW πάνω. Εσύ, εάν έχεις πρόβλημα με το λάδι, θα πάς στην Castrol. Εγώ θα πάω στην BMW και δέν θα τολμήσουν να με απευθύνουν στην Castol ή σε όποια εταιρία παράγει το λάδι τέλος πάντων. Το τυχόν πρόβλημα θα πρέπει να το δούν εκείνοι με τον προμηθευτή τους. Εγώ όμως θα έχω απαιτήσεις απο αυτόυς. Για αυτόν τον λόγο επιλέγω να βάλω το συγκεκριμένο λάδι και φυσικά, επειδή είναι πολύ οικονομικό
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-03-08, 14:38
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
GeorgeBG,
Οκ αν μείνεις σε κανένα κατσάβραχο περίμενε μέχρι να βρεις λάδι bmw για να συμπληρώσεις ή να αλλάξεις. Χρειάζεσαι μαθήματα...

God,
ανέλαβε!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-08, 14:48
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Panagos_77 :

Σε αυτό δέν έχεις άδικο... Μάλλον όντως χρειάζομαι μαθήματα.

Να πώ, στο δικό μου τί να βάζω? Είναι Μ43Β18. Έχει κάνει 179000χλμ. Μου έχουν προτείνει 10W40.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeBG : 05-03-08 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-08, 15:41
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Panagos_77 :

Σε αυτό δέν έχεις άδικο... Μάλλον όντως χρειάζομαι μαθήματα.

Να πώ, στο δικό μου τί να βάζω? Είναι Μ43Β18. Έχει κάνει 179000χλμ. Μου έχουν προτείνει 10W40.
Το ερώτημά σου αποτελεί για 'μένα εφαλτήριο να γράψω κατεβατά ολόκληρα που να περιλαμβάνουν καταπονήσεις και φθορές από την εποχή στρωσίματος ακόμα του κινητήρα σου μέχρι τη μία (υποτιθέμενα) φορά που έβαλες κάτι εντελώς ακατάλληλο. Δεν έχω διαθέσιμο ούτε βρίσκω στο pdf source το manual σου, κι αυτό σε συνδυασμό με το ότι είναι αρκετά δουλεμένος ο κινητήρας σου κάνει πολύ δύσκολη την ερώτηση. Θα σου εξηγήσω δίνοντάς σου 2 απαντήσεις.
1) ΑΝ στο αυτοκίνητό σου από καινούριο ακόμα μπαίνανε τα λάδια που λέει ο κατασκευαστής στο manual ή ακόμα και αυτά που στην πορεία πρότεινε η αντιπροσωπία(*), συνέχισε να βάζεις αυτά.
2) Αν στο αυτοκίνητό σου παρατηρείται αδικαιολόγητα μεγάλη απώλεια (κάψιμο) λαδιού, ή μετρημένα η συμπίεσή σου είναι αρκετά χαμηλότερη από του κατασκευαστή (το πόσο χαμηλότερη θα το κρίνει ο μάστορας), τότε αναζήτησε λύσεις σε επισκευή και μη προχωράς σε μεγαλύτερο από το 10W-40 ιξώδες (ούτε 15W-50 ούτε τίποτα). ΑΝ ο κατασκευαστής σου δίνει περιθώριο και για 10W-60 δοκίμασέ το. Τα υπόλοιπα μόνο μεγαλύτερη ζημιά μπορούν να σου κάνουν.

Όπως και να έχει προτίμησε μόνο επώνυμο λιπαντικό στο ιξώδες που θα καταλήξεις (συμπεριλαμβάνεται εννοείται και το λαδι της bmw). Ρίξε μια προσεκτική ματιά κι εδώ να έχεις μια καλύτερη εικόνα για τα λάδια
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=9807

* Διάβασα σε άλλο thread να αμφισβητείται το ότι η αντιπροσωπία λέει άλλα και το εργοστάσιο (manual) άλλα. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό καθώς παρατηρούνται όσο το μοντέλο "περπατάει" στην αγορά (και όσο συνεχίζει να δοκιμάζεται στο εργοστάσιο) διάφορες πρόωρες φθορές ή διαφορετική της προδιαγεγραμένης συμπεριφορά. Έχουμε για παράδειγμα ανακλήσεις μοντέλων προκειμένου να αντικατασταθεί το x εξάρτημα που παρατηρήθηκε ότι φθείρεται πρόωρα ή προκαλεί άλλες βλάβες. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα λιπαντικά όπου όλο και συχνότερα τα τελευταία χρόνια προδιαγράφεται ένα ιξώδες και στην πορεία κατόπιν οδηγίας του εργοστασίου ανακαλείται η χρήση του και προτείνεται κάποιο άλλο - συνήθως +-5 βαθμων ιξώδους διαφορετικό. Εδώ η μόνη επιφύλαξη είναι να μην πέσεις σε μάστορα που το αλλάζει γιατί αυτός νομίζει ότι είναι καλύτερο..
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-03-08, 22:28
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πώ, στο δικό μου τί να βάζω? Είναι Μ43Β18. Έχει κάνει 179000χλμ. Μου έχουν προτείνει 10W40.

Βασικα δεν εχει τοσο σημασια το ιξωδες αλλα το τι λαδια προτεινει η BMW για το αμαξι σου. Σε διαφορετικα λαδια προτεινει διαφορετικα ιξωδη. Απο 5W30 (Motul BMW Specific) εως και 10W60 (Castrol Sport Edge) προτεινονται για Μ43 κινητηρες!

Στα Μ43 συνηθως τα 5W40 η 5W50 ειναι τα 'πιο καταλληλα'. Και τα 10W40 μια χαρα ειναι, αρκει να μην μενεις σε μερος που πεφτει συχνα η θερμοκρασια -0.



Για τα λαδια της BMW, εχουν κυκλοφορησει πολλες φημες οτι ναι μεν 'η BMW συνιστα Castrol' αλλα τα λαδια απο το εργοστασιο και αυτα που λανσαρει ειναι Fuchs. Που φυσικα δεν ειναι καθολου κακα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 05-03-08 στις 22:31
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-03-08, 08:46
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τα παραπάνω.
Οφείλω να πώ οτι υπήρξα πολύ απρόσεκτος με την λίπανση του αυτοκινήτου μου. Και επειδή "αν πεινάει κάποιος είναι καλύτερο να του μάθεις να ψαρεύει παρά να του δώσεις ένα ψάρι" τύπωσα όλο το thread σχετικά με τα λάδια για ανάγνωση. Ωστόσο, επειδή θέλω να τα αλλάξω σήμερα, μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?
Ο κατασκευαστής μου δίνει 10w40 για θερμοκρασίες εώς τους 20C και για παραπάνω μου δίνει 15w50 (εάν δέν κάνω λάθος). Άρα, είναι οk εάν χρησιμοποιήσω το 10w40 τώρα που ζεσταίνει ο καιρός? Φαντάζομαι οτι το 10w60 της Castrol θα ήταν το ιδανικό. Πόσο κάνει και πού μπορώ να το βρώ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.