Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-09-11, 11:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάξτε το λίγο απο τι γέμισε η ανθρωπότητα καρκίνο και το ξανασυζητάμε....
Θα σταθώ μόνο σε αυτή τη φράση, και μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε και τύψεις, ότι ρυπαίνουμε και ότι πρέπει να αποκτήσουμε και οικολογική συνείδηση, γιατί πουλάει αυτό, και αποδίδει κέρδη. Με τις πραγματικές εστίες μόλυνσης (βαριά βιομηχανία) δεν ασχολείται κανείς, γιατί τα συμφέροντα εκεί είναι....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-09-11, 11:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αλλά και το όχημα μας βγάζει...μην το ξεχνάμε.

Και εγώ συμφωνώ ότι ένα εργοστάσιο ρυπαίνει για 100000 αυτοκίνητα, ή ένα πλοίο για 5000 αυτοκίνητα, αλλά δεν είναι λόγος αυτός να βγάλουμε τον καταλύτη...ή να το βγάζουμε εντελώς από την εξίσωση γιατί είναι το χόμπυ μας.

Απλά το αυτοκίνητο είναι η εύκολη λύση για φορολογία και ...ρυθμίσεις περιβαλλοντικού χαρακτήρα γιατί υπάρχει κέρδος και για τις εταιρείες.

Το θέμα είναι όμως ότι ο καταλύτης είναι για καλό εκεί αποδεδειγμένα...

Και μην πάμε μακριά...μια μέρα χωρίς ταξί, κυκλοφορείς στην Αθήνα και ο αέρας είναι πολύ πιο ευχάριστος... (δε φταίνε τα ταξί μόνο, αλλά και η κίνηση και τα επιπλέον καυσαέρια και των υπόλοιπων αυτοκινήτων).

Το αυτοκίνητο δεν είναι ο κύριος ρυπαντής του πλανήτη, αλλά δεν είναι και άμοιρο ευθυνών. (Και δεν είμαι φανατικός οικολόγος...την ξοδεύω τη βενζίνη μου αλλά τα σωστά να λέγονται )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 22-09-11 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-09-11, 11:41
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Νίκο, δεν είπα (εκτος και αν παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα μου) οτι φταίμε αποκλειστικά εμείς και οτι οι άλλοι δεν κάνουν τπτ. Μερίδιο (μικρό μεγάλο δεν έχει σημασία) έχουμε ΚΑΙ εμείς.

Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι, τουλάχιστον για τα αστικά περιβάλλοντα, οτι το κύριο μερίδιο της μόλυνσης οφείλεται στα αυτοκίνητα. (γενικότερα τροχοφόρα) όπως και να το δούμε υπάρχει πληθώρα εστιών μόλυνσης. (κάπου παλια είχα διαβάσει ένα αρθρο οτι τα μωρά στα καροτσάκια αναπνέουν 3 φορές περισσότερα ρυπογόνα αέρια από τους ενήλικες λόγω του οτι είναι πιο κοντά στις εξατμίσεις.)

Δέχομαι οτι είναι "αναγκαίο κακό", με την έννοια οτι δεν είναι σίγουρα σωστή λύση η επιστροφή στα δέντρα για να μην ρυπαίνουμε. αλλά αν και όπου μπορεί κανείς να κάνει ορθή χρήση και να προσέχει όσο μπορεί ο ίδιος το θεωρώ λογικό και αναμενόμενο να γίνεται.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-09-11, 11:45
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν στάθηκα στα λεγόμενα σου, δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά ήθελα να πω ότι η οικολογία είναι marketing, και ότι το περιβάλλον είναι καταδικασμένο, γιατί κανείς δεν ασχολείται σε βάθος, μόνο εως εκεί που αποδίδει κέρδος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-10-11, 16:31
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
καλησπερα παιδια εχω ενα Ε36 325 με μεταβλιτο κ φοραει απλα απο μεση περιπου κ πισω χειροποιητη με ενα τελικο,εχω παρει χταποδοπολαπλη να του βαλω αλλα λεω να ξιλωσω κ τιποτα (ειναι διπλη κ εχει απο ενα καταλιτη κ ενα καζανι) τι λετε θα παρει η θα χασει αν ξιλωσω πχ καζανια κ αφησω καταλιτες μονο????
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-10-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Αν βγάλεις καζανάκια θα σου πάρει το κεφάλι ο θόρυβος φίλε μου....
Γιατί δεν αλλάζεις καταλύτες? 2 200άρηδες aftermarket είναι καλύτεροι απο τους ΟΕΜ όπως και να χει....
και εγώ να σου πω την αλήθεια με 518 ζαχαρώνω κάποιον aftermarket να ξυπνήσω το αμάξι
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-10-11, 19:54
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
αν εβαζα καποια πιο ανοιχτα καζανια θα εκανα δουλεια η τιποτα???
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-10-11, 19:59
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Εκτός από το ότι σπέρνεις καρκίνο (και το ρουφάς και εσύ ο ίδιος) χωρίς καταλύτες μετά τον λ ο αισθητήρας διαβάζει ότι να'ναι και χάνεις και από κατανάλωση και από απόδοση...
όχι βέβαια ... ο 02 sensor είναι ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ ... κανέναν μοτέρ δεν κάνει afr adaptation βασισμένο σε αισθητήρες ΜΕΤΑ τους καταλύτες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-10-11, 22:14
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.kwstas E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια εχω ενα Ε36 325 με μεταβλιτο κ φοραει απλα απο μεση περιπου κ πισω χειροποιητη με ενα τελικο,εχω παρει χταποδοπολαπλη να του βαλω αλλα λεω να ξιλωσω κ τιποτα (ειναι διπλη κ εχει απο ενα καταλιτη κ ενα καζανι) τι λετε θα παρει η θα χασει αν ξιλωσω πχ καζανια κ αφησω καταλιτες μονο????
λογικά θα χάσεις χαμηλά με κάποιο κέρδος στις ψηλές αμά κατάργησεις τά μεσαία κ θα αυξηθεί κάπως ο θόρυβος πχ γω δε φοράω το μεσαίο κ είμαι ok απο θόρυβο ένω οταν δεν είχα καταλύτη ο θόρυβος αστα να πάνε.

ps οταν λεσ 325 με μεταβλιτο τι εννοείς?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-10-11, 23:39
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
λογικά εννοεί Vanos
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.