Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 21-02-10, 11:19
Το avatar του χρήστη Sokin M3
Sokin M3 Ο χρήστης Sokin M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-04-2008
Μηνύματα: 473
Sokin M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω φιλε Νικο.Ειπα να βαλω ενα extra ψυγειακι γιατι στην Ελλαδα καποιες μερες εχουμε πολλη ζεστη
ε να βαλω και εγω τοτε

Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 21-02-10, 11:20
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθενας εχει την γνωμη του...δεν εχω παντως λογο να μην πιστεψω τα αποτελεσματα του video που εχω χρησιμοποιησει. Αλλωστε δεν ειναι μονο το video αλλα και δεκαδες αλλοι που εχουν βαλει κοντο εκτος Ελλαδας (ειμαι σιγουρος οτι παρακολουθεις και διαβαζεις αμερικανικα forum) και εχουν πει τα καλυτερα. Τι διαολο, ολοι ψεμματα λενε?
Και το thread που χρησιμοποιησε ο NickM3 απο το Αμερικανικο Forum με Vbox results και αυτο φτιαχτο?
Οποτε εμεις οι Ελληνες εχουμε δικιο και το κοντο δεν δουλευει(χωρις να μπορουμε να αποδειξουμε το γιατι και πως) και ολοι οι αλλοι ειναι Μ@λ@κες που το βαζουν και κανουν τα αυτοκινητα τους πιο αργα. Γιατι εμεις οι Ελληνες δεν κανουμε ποτε λαθος.
ΤΟ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ?

Και ποια ειναι η γνωμη σου οτι το Μ motorsport χρησιμοποιει 7αρι DCT και οχι 6αρι αφου το συμπερασμα σου ειναι οτι για το ιδιο αυτοκινητο ειναι καλυτερα να εχουμε λιγο πιο μακρυ σασμαν με λιγοτερες αλλαγες παρα το κοντο με περισσοτερες.
Επηδη η κουβεντα που κανουμε ξεκινησε με την τοποθετηση συμφορουμιτη οτι "το διαφορικό δουλευει μονο σε manual" θα ξαναγραψω και εγω την γνωμη μου..

Το διαφορικό ΔΟΥΛΕΥΕΙ και σε μανουαλ και σε SMG απο την στιγμη που υπαρχει ελαφρομενο βολαν και ενα καλο προγραμμα να υποστηριζει το ολο μπαξιμο.
Αλλοστε, δεν πηρε κανεις επειδοσεις στο δρομο με ενα και μοναδικο πραγμα χωρις να υπαρχει ενας συνδιασμος aftermarket τοποθετησεων που η μια μετατροπη να "σπρωχνει" λιγο την αλλη κοκ....
Εαν καποιος πιστευει οτι με ενα διαφορικό που εβαλε θα κανει το αμαξι πιο γρηγορο και οτι θα πηγαινει το λιγοτερο σχεδον οπως παει το csl στην ευθεια ειναι γελασμενος..
Και επηδη εγω δεν ειμαι της θεωριας, και κανω κοντρες πολλα χρονια (τρομαρα μου...) το κοντο διαφορικο με στεναχωρισε και με αφησε αυπνο κανα δυο βραδια μεχρι που το εδωσα στον συμπεθερο...
Οσον αφορα το thread που εβαλε ο Nick δεν εχω λογο να το αμφισβητησω οπως δεν αμβισβητω και αλλα που βρηκα εγω πιο παλια στο νετ και εδειχναν αναποδα αποτελεσματα ιδιως μετα τα 400 μετρα ( βαριεμαι τωρα να τα ψαξω ).
Επισης δεν ξεχναω το κλαμα το δικο μου και του Sokin οταν ειχαμε τα διαφορικα και πηγαμε για ανοιγμα...

Στην Ελλαδα και εδω στην Κυπρο μια χαρα βαζουμε το διαφορικό χωρις λαθος, αλλα οπως ειπα δεν ειναι θεμα να δουλεψει ή οχι. Δουλευει μια χαρα.Το θεμα ειναι να αποδωσει. Και για να αποδωσει χρειαζοντε και αλλα καλουδια...

Τωρα οσον αφορα την συγκριση που κανεις για το Ε92 το εξαταχυτο με το DCT πιστεψε με ειναι ανομοια πραγματα η κλιμακοση κιβωτιου με το βημα του διαφορικου.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 21-02-10, 11:39
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλη αναφορα θα κανω μιας και δεν ειναι για Μ,αλλά για μη Μ που ανεφερα προηγουμενως οτι εχω μια σαφη αποψη...
Και με πατηματα στον δρομο,και μετρημενα με vbox ημουνα παντου καλυτερος με το 3.23 βημα (εργοστασιακο) σε σχεση με το λιγο πιο κοντο που φορουσα πριν (3.38)
Πιστευω οτι το πιο μακρυ στα πολλα χλμ ειναι πιο γρηγορο,αλλιως δεν εξηγειται πως ενα 328 με 2.93 βημα,που πηγαμε ρολαριστα για 700 περιπου μετρα περασαμε κοπια,και απο σταση να φτασει στα 1300 μετρα (κερατεα),τα 3 αμαξια που εφαγε απτην εκκινηση να τα κανει 1 κατω απτην γεφυρα και πολλα άλλα πατηματα πριν και μετα την αλλαγη του διαφορικου που αποδεικνειουν αυτο που εγραψα πιο πανω...Ξαναλεω ομως οτι αυτα ειναι για μη Μ...τωρα κατα ποσο μπορει να ισχυουν τα ιδια ή οχι και στα Μ,δεν το γνωριζω...ετσι απλα το αναφερω για να εχουμε αλλη μια παραμετρο στην συζητηση
Ετσι ειναι τα πραγματα GEO και στα Μ3 αλλα με μεγενθυση.
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 21-02-10, 12:16
Το avatar του χρήστη turbodog
turbodog Ο χρήστης turbodog δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 80
turbodog will become famous soon enough
Το CSL Loaded με πανω απο 500 τροχο φοραει και αυτο 3.91. Ναι το ξερω οτι ειναι στημενο για πιστα αλλα στο RING που εκανε τον απιστευτο χρονο, αυτο φορουσε. Και το RING δεν ειναι καμια κλειστη πιστα αναβασεων αλλα μια διαδρομη με ευθειες,στροφες και υψηλες ταχυτητες.ΑΝ ΔΕΝ δουλευε ΔΕΝ θα το εβαζαν.
Και εμεις με 280 τροχο προβληματιζομαστε αν οι σχεσεις γινουν πολυ κοντες για το αυτοκινητο μας...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1ες ρολ...........όπου το κομπρεσσερ έφτασε και πέρασε...
2ες ρολ.............όπου το κομπρεσεερ έφτασε και πέρασε πάλι...
ρολ 3ες............ κλπ θα είναι τσόντα υπέρ του s/c...
το αμάξι του Μήτσου ειναι απίστευτο...
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 21-02-10, 18:13
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Θα γίνει θρεντ αναλυτικό !!!

Όντως το πλεονέκτημα του κοντύτερου διαφορικού είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ αν συνδυαστεί με ελαφρύτερο βολάν και άυξηση του κόφτη στροφών ...

Μέχρι το αναλυτικό θρεντ απλά να πω ότι

Αν έλεγαν σε κάποιον ότι έχει να διαλέξει από 2 ΟΛΟΙΔΙΑ ΑΜΑΞΙΑ με μία μόνο διαφορά

το ένα έχει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ 10% ΚΟΝΤΥΤΕΡΕΣ

πιο από από τα 2 θα διαλεγε σε μια κόντρα (μιλάμε για ολοιδια κατά τα άλλα αμάξια) ???


π.σ. Όντως αν ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ που να έχω βρει εγώ ... στην Ελλάδα ΤΑ SMG φαίνεται να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το κοντύτερο διαφορικό !!! ... Γεγονός που έχει επιβεβαιώσει ο Νίκος ο Φίλος , ο Νίκος ο Σόκιν και ο Χρόστόφορος ο Τσιφ !!! ... ίσως υπάρχει κάποια λογική ... ακόμα το ψάχνω ... επειδή όμως και οι 3 είναι κοντράκηδες το δέχομαι σα γεγονός !!! ... Σε μάνουαλ πάντως εγώ με το Νικολάι την έχουμε δει τη διαφορά όταν έβαλε κοντό στο δικό του μετά από μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 21-02-10, 20:08
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Κανετε λιγες μερες υπομονη μεχρι να βαλω το 4.10 και θα ανεβασω τις μετρησεις.
Εχω κανει πολλες μετρησεις στο παρελθον με το Pbox σε στοκ με 3.64.

Δεν ξερω βεβαια αν η SS επηρεασει το αποτελεσμα.
Θα δειξει....
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 21-02-10, 20:59
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Ειλικρινα Μανο εσενα σκεφτομουν οταν προσπαθουσα να βρω μια αποδειξη γι αυτα που ισχυριζομαι.

Ηξερα οτι ειχεις αγορασει το οργανακι που κανει μετρησεις πριν λιγους μηνες και οτι ειχες κουρδιστει για το 4.10.

Παρακαλω να ανοιχτει θρεντ οταν εχει και τα αποτελεσματα και.....

στοιχηματιζω και τραπεζι με σεφταλιες και αλλα κυπριακα εδεσματα σε κυπριακη ταβερνα στο Γουδι με οποιον θελει αφου λεω απο τωρα οτι
το 3.62 θα ριξει πολύ ξύλο στο 4.10 μετα τα 350-400 μετρα ακομη και σε ρολλ ανοιγμα μεταξυ τους εκτος και αν ο Μανος εχει και βολαν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chief : 21-02-10 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 21-02-10, 21:49
Το avatar του χρήστη M3_GEO
M3_GEO Ο χρήστης M3_GEO δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 81
M3_GEO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανετε λιγες μερες υπομονη μεχρι να βαλω το 4.10 και θα ανεβασω τις μετρησεις.
Εχω κανει πολλες μετρησεις στο παρελθον με το Pbox σε στοκ με 3.64.

Δεν ξερω βεβαια αν η SS επηρεασει το αποτελεσμα.
Θα δειξει....
mano αν θες πριν το βαλεις παμε να κανουμε ενα πατημα μαζι πριν και μετα να δουμε διαφορες και να βγαλουμε και συμπερασματα γιατι πραγματικα με ενδιαφερει
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 21-02-10, 22:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γίνει θρεντ αναλυτικό !!!
Όντως το πλεονέκτημα του κοντύτερου διαφορικού είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ αν συνδυαστεί με ελαφρύτερο βολάν και άυξηση του κόφτη στροφών ...
Μέχρι το αναλυτικό θρεντ απλά να πω ότι
Αν έλεγαν σε κάποιον ότι έχει να διαλέξει από 2 ΟΛΟΙΔΙΑ ΑΜΑΞΙΑ με μία μόνο διαφορά
το ένα έχει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ 10% ΚΟΝΤΥΤΕΡΕΣ
πιο από από τα 2 θα διαλεγε σε μια κόντρα (μιλάμε για ολοιδια κατά τα άλλα αμάξια) ???
π.σ. Όντως αν ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ που να έχω βρει εγώ ... στην Ελλάδα ΤΑ SMG φαίνεται να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το κοντύτερο διαφορικό !!! ... Γεγονός που έχει επιβεβαιώσει ο Νίκος ο Φίλος , ο Νίκος ο Σόκιν και ο Χρόστόφορος ο Τσιφ !!! ... ίσως υπάρχει κάποια λογική ... ακόμα το ψάχνω ... επειδή όμως και οι 3 είναι κοντράκηδες το δέχομαι σα γεγονός !!! ... Σε μάνουαλ πάντως εγώ με το Νικολάι την έχουμε δει τη διαφορά όταν έβαλε κοντό στο δικό του μετά από μένα.
Εξαρτάται που βγαίνει η μέγιστη ροπή, και πόσο απέχει η μέγιστη ιπποδύναμη..
Ισως να εξυπηρετεί κιβώτιο 10% μακρύτερο..
Δεν είναι διακόπτης αυτά τα πράγματα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 21-02-10, 22:18
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινα Μανο εσενα σκεφτομουν οταν προσπαθουσα να βρω μια αποδειξη γι αυτα που ισχυριζομαι.

Ηξερα οτι ειχεις αγορασει το οργανακι που κανει μετρησεις πριν λιγους μηνες και οτι ειχες κουρδιστει για το 4.10.

Παρακαλω να ανοιχτει θρεντ οταν εχει και τα αποτελεσματα και.....

στοιχηματιζω και τραπεζι με σεφταλιες και αλλα κυπριακα εδεσματα σε κυπριακη ταβερνα στο Γουδι με οποιον θελει αφου λεω απο τωρα οτι
το 3.62 θα ριξει πολύ ξύλο στο 4.10 μετα τα 350-400 μετρα ακομη και σε ρολλ ανοιγμα μεταξυ τους εκτος και αν ο Μανος εχει και βολαν...
Xριστοφορε τις σεφταλιες θα τις φαμε ετσι κ αλλιως παρεα με τον Θωμα!

Δεν ξερω αν η διαφορα θα ειναι συγκρισιμη...θα εχω βολαν και καταλυτες 100cell..αλλα ενταξει ποσο διαφορα να εχουν αυτα με στοκ? πολυ μικρη πιστευω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.