Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 04-01-11, 22:57
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα...δεν εχω παει απο το Ε39 σε 207.....αλλα δεν εχει σημασια αυτο....και εκτος αυτου με το Ε39 κανω πλακα σε νορμαλ 207 rallye και σε Ε90 320...

το ραλλυε εχει μεγαλυτερη τελικη απο το Rc λογο σασμαν..
οσο για το δικο μου ειναι ειδικη εκδοση....και οχι δεν εχω 240 χλμ τουνερα μανο...255 χλμ εχω...τωρα το γιατι...ειναι αλλο θεμα...και δεν θελω ουτε ανεμους ουτε τπτ....τα καταβαζει πολυ ευκολα...

αληθεια το Punto gt με 1.4 κορμο και 28αρα εβγαζε 300 αλογα...????ακου τι μπορει να μαθει κανεις....

και εντελως φιλικα...πως αντεχεις η γυναικα σου με οχημα μισης αξιας κατω και βαλε, να εχει πιο δυνατο οχημα απο εσενα...???
Εντελώς φιλικά επίσης (και το εννοώ) μπορεί το 207 ραλλύ να είναι πιο δυνατό από 320, αλλα κατά τ'άλλα δε συγκρίνονται σε τίποτα σαν αυτοκίνητα (είναι και άλλης κατηγορίας άλλωστε). Και σε δύναμη ακόμα, αν το ραλλύ είναι μαμά δεν έχουν τρελές διαφορές. Αν είχαν ίδιο βάρος μια η άλλη θα ήταν.
Με πρόγραμμα φυσικά οι επιδόσεις αλλάζουν κατακόρυφα.

Αλλά και πάλι δε συγκρίνεται η 320 (ιδίως με ανάρτηση Μ) με το 207, ούτε σαν στήσιμο, ούτε σαν πλαίσιο, ούτε σαν τιμόνι. Και το λέω σαν κάτοχος 207 (1400αριού βέβαια που σε γκάζι είναι η μέρα με τη νυχτα με το ραλλύ και έχει πολύ πιο μαλακή ανάρτηση, αλλά δεν παύει να εμφανίζει ομοιότητες σαν αυτοκίνητο) αλλά και έχοντας οδηγήσει μαμά 207 ραλλύ πάμπολλες φορές.

Άλλα αυτοκίνητα λοιπόν, αν και το 207 ραλλύ είναι ίσως ό,τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς για τα λεφτά του.

ps Πάνο, το 207 είναι σταθερότατο ακόμα και σε πολύ υψηλές ταχύτητες. Μέχρι 220 που έχω δει να πάει ραλλύ σταδιο 1 ενέπνεε μια χαρά σιγουριά!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 04-01-11 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 05-01-11, 01:34
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
evangele, δεν κανω οτι δεν καταλαβαινω, αντιθετως κταλαβαινω πολυ καλα. ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΡΟΠΗ ΠΑΝΤΟΥ, χωριζονται ετσι σε διαφορετικες κλασεις κ εχουν πολλαπλασιαστη στον κυβισμο τα τουρμπατα. Απλα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 05-01-11, 05:54
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
θέλωντας να συμετάσχω και εγώ σε αυτό το θρέντ θα μοιραστώ μαζί σας μία όμορφη εμπειρία που είχα σήμερα,είχα πάει μία βόλτα στο χωριό μου στην ευβοια,στο διπλανό χωριο ένας καλός μου φίλος που κάναμε μαζί φαντάροι έχει ένα evo περίπου 350 άλογα,φυσικά δέν θα έχανα την ευκαιρία να το πάρω για μιά βόλτα αφού μου το πρότεινε και απο μόνος του,το πώς στριβει αυτο το αμάξι είναι κάτι το απίστευτο,δεν υπάρχει κατα τη γνώμη μου αυτοκίνητο που να μπορεί να το ακολουθήσει σε επαρχιακό δρόμο,και τώρα πάμε στο ζητούμενο,σε μία ευθεία περίπου 800μέτρα έκανα πέρασμα με το δικό μου και μετά με το evo,άνοιξα τρίτη,τετάρτη και λίγο τη πέμπτη και στα δύο,το evo αρχισε να δίνει απο χαμηλά με πολύ δύναμη στις μεσαίες και ψιλοξεφούσκωμα ψηλά,το bmw ξυπνάει περίπου στις 3500 και ενώ ψηλά σου δίνει την αίσθηση ότι φτάνει στο τέλος της δυναμής του εκεί σου δίνει το κάτι παραπάνω που κάνει τη διαφορά,πιό γρήγορο το bmw στην ευθεία,σαφώς πιό ωραία αίσθηση το ουρλιαχτό του ατμοσφαιρικού απο τον γνωστό ήχο των turbo αλλά πραγματικά δέν θα ξεχώριζα κάτι ώς ανώτερο(μιλάω για μοτέρ μόνο)πιστεύω ότι και οι turbo κινητήρες έχουν και αυτοί τη χάρη τους,με την σημερινή μου εμπειρία δέν βρήκα κάτι το αρνητικό στο μοτέρ του evo,τώρα τι συμπεριφορά θα έχει σε βάθος χρόνου θα το δούμε στη πορεία
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 05-01-11, 10:33
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυρίσαμε στην εποχή του power και της τελευταίας σελίδας με τις κόντρες...
Ποιος έραψε ποιόν είναι το θέμα...

σε κάθε thread !!!
C U out there
Εγω παλι γιατι πιστευω οτι ειμαι εντος θεματος "Ατμοσφαιρα vs Τurbo"???Λες επειδη ειναι kompressor????
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 05-01-11, 12:16
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντελώς φιλικά επίσης (και το εννοώ) μπορεί το 207 ραλλύ να είναι πιο δυνατό από 320, αλλα κατά τ'άλλα δε συγκρίνονται σε τίποτα σαν αυτοκίνητα (είναι και άλλης κατηγορίας άλλωστε). Και σε δύναμη ακόμα, αν το ραλλύ είναι μαμά δεν έχουν τρελές διαφορές. Αν είχαν ίδιο βάρος μια η άλλη θα ήταν.
Με πρόγραμμα φυσικά οι επιδόσεις αλλάζουν κατακόρυφα.

Αλλά και πάλι δε συγκρίνεται η 320 (ιδίως με ανάρτηση Μ) με το 207, ούτε σαν στήσιμο, ούτε σαν πλαίσιο, ούτε σαν τιμόνι. Και το λέω σαν κάτοχος 207 (1400αριού βέβαια που σε γκάζι είναι η μέρα με τη νυχτα με το ραλλύ και έχει πολύ πιο μαλακή ανάρτηση, αλλά δεν παύει να εμφανίζει ομοιότητες σαν αυτοκίνητο) αλλά και έχοντας οδηγήσει μαμά 207 ραλλύ πάμπολλες φορές.

Άλλα αυτοκίνητα λοιπόν, αν και το 207 ραλλύ είναι ίσως ό,τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς για τα λεφτά του.

ps Πάνο, το 207 είναι σταθερότατο ακόμα και σε πολύ υψηλές ταχύτητες. Μέχρι 220 που έχω δει να πάει ραλλύ σταδιο 1 ενέπνεε μια χαρά σιγουριά!

Σαφεστατα.....

το 207 το εβαλα σαν παραδειγμα μονο για το μοτερ και τπτ αλλο...μιας και το ζω καθε μερα...
Οπως εχω ζησει και 316 Ε90 και 320 Ε90mpack......οποτε μπορω να εχω ευκολα αποψη...μιας και οτι καβαλαω...του πινω το αιμα....



Geo εχω ενα Μερκ Ε230 6κυλινδρο του 2009....σε ψηνει.....
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 05-01-11, 13:19
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
...πιό γρήγορο το bmw στην ευθεία...
Ποια BMW ειναι αυτη που ειναι πιο γρηγορη απο Evo 350 αλογα με εργοστασιακη (?) τουρμπινα? Αυτη του γκαραζ σου?
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 05-01-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πολλές Μ είναι πιο γρήγορες από Evo 350 άλογα, απλά όχι από στάση.
Και γιατί όχι και του Mike21, έχει όλα τα φόντα να είναι πιο γρήγορο. Ένα ελαφρύ Ε21 με μοτέρ S38!!!

Aλλά αυτό δεν είναι θέμα για κόντρες, είναι N/A vs F/I!
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 05-01-11, 14:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια BMW ειναι αυτη που ειναι πιο γρηγορη απο Evo 350 αλογα με εργοστασιακη (?) τουρμπινα? Αυτη του γκαραζ σου?
Φέρε ένα evo με ΜΑΜΑ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ και έχω έτοιμο το BMW
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 05-01-11, 15:01
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια BMW ειναι αυτη που ειναι πιο γρηγορη απο Evo 350 αλογα με εργοστασιακη (?) τουρμπινα? Αυτη του γκαραζ σου?
ναί για το δικό μου bmw μιλάω,το evo ήταν πρώτο στάδιο(εισαγωγή,εξάτμιση και κάτι άλλα έχει αλλάξει,δέν τα συγκράτησα όλα)το bmw ήταν αισθητά πιό γρήγορο,με τη ψυχή στο στόμα βέβαια γιατί αλλαγή τρίτη σε τετάρτη μου έγραφε ακόμα και το ψιλοφοβάμαι σε αυτές τις ταχύτητες να γράφει,ειδικά όταν έχει δέντρα στις άκρες του δρόμου και το παραμικρό λάθος μπορεί να γίνει μοιραίο,αλλά το παράδειγμα το ανέφερα ώς συγκριση δύο αυτοκινήτων παρόμοιας σχετικά ιπποδύναμης,turbo και ατμοσφαιρικού,κυρίως επειδή τα οδήγησα στο ίδιο σημείο το ένα μετά το άλλο ανοίγωντας τις ίδιες ταχύτητες με τον ίδιο τρόπο,εμένα τουλάχιστον ένα τέτοιο turbo μοτέρ δέν με χάλαγε καθόλου,όπως ανέφερα και πρίν δέν ξέρω τη συμπεριφορά του στην πάροδο του χρόνου αλλά αυτό που είδα μου άρεσε
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 05-01-11, 16:21
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ισχύει το έκαστος στο ίδος του...

Όλα καλά είναι αρκεί να βρίσκονται στο σωστό όχημα και να έχουν τον κατάλληλο προσανατολισμό. Και το ρόπιασμα της τουρμπίνας καλό είναι και το στροφάρισμα της ατμόσφαιρας καλό είναι. Το θέμα είναι οτι μπερδεύουμε τα μπούτια μας και συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα όπως μικρά hactback με 3άρες.
Άλλο προσανατολισμό έχει η 3αρα, άλλα το μικρό τουρμπάτο.......έχουν φτιαχτεί για διαφορετική χρήση και για διαφορετικούς οδηγούς.
Το μικρό είναι ότι καλύτερο για να μετακινείσαι εύκολα, άνετα και οικονομικά μέσα στην πόλη άντε και εκτός αν δεν κουβαλάς πράγματα.

Είναι λογικό εμείς οι BMWδακιδες με τα βαριά οχήματά μας να "ζηλεύουμε" την ροπή και την επιτάχυνση των τούρμπο, όπως πιστεύω ότι ζηλεύουν και οι μικροτουρμπάτοι το στροφάρισμα με την δύναμη ψηλα και την απόκριση της ατμόσφαιρας.

Αυτά τα αυτοκίνητα είναι άξια λόγου μόνο για οικονομικές λύσεις. Είναι πολύ καλό value for money οκ, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κιόλας. Ας είμαστε καλά σε 10 χρόνια να δούμε πόσα θα κυκλοφορούν.....

Δεν είμαι προκατηλειμένος, εχω πάθει μεγάλη πλάκα με τουρμπατα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, απλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι ένα Polo με 170 άλογα είναι πολύ σπορ αυτοκίνητο όπως το λανσάρουν επειδή πάει σφεντόνα στις ευθείες, ενώ για να στρίψει θέλει αίτηση στο υπουργείο.


Κατί άλλο που δεν σχολιάζει κανείς είναι η μετάδοση. Το τούρμπο είναι σαφώς ανώτερο σε 4κίνητα πχ. Ας μη ξεχνάμε και αυτόν τον παράγοντα....
Και στην κατανάλωση παίζει τρελό ρόλο το γεγονός οτι ζυγίζουν 100 κιλα κάτω, ή όσο ζυγίζουν τέλος πάντων, και ότι έχουν την κίνηση μπροστά...
Αυτά που τα πάτε? Αν βάλουμε άλλα δύο άτομα σε ένα απο αυτά πόσο θα καίνε?
Τι αεροδυναμικούς συντελεστές έχει το κάθε αυτοκίνητο?

Στο θέμα επιτάχυνση-οικονομία-οικ(ω)λογία παίζουν πολλοί παράγοντες....

Το κάθε μοτερ είναι κατάλληλο για τη χρήση του, τώρα γιατι η σπορ bmw βγάζει αυτοκίνητα που δεν παίρνουν τα πόδια τους είναι για εμένα κατακριτέο, ειδικά στα λεφτά τους.

Ο λόγος πιστεύω είναι ότι αν στην bmw τουρμπιζαν τα μικρά κυβικά θα έπρεπε να το κάνουν και στα μεγάλα, αλλιώς θα ήταν πιο αργά και δεν θα τα αγόραζε κανείς. Ποιός θα αγόραζε 2.5ατμ όταν το 1.8τ με πρόγραμμα θα πήγαινε πιο γρήγορα.


Η ατμόσφαιρα αδικείται που παίρνει δύσκολα άλογα ρε γμτ και θέλει κυβικά.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.