Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-11, 11:41
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
M3 CSL

Καλημέρα,

Όπως αρκετοί γνωρίζουν ειμαι απ τον περασμένο Αυγουστο , ευτυχής κάτοχος ενός Μ3 CSL.

Το αμάξι το αγόρασα από την Αγγλία αφού πρωτα πούλησα το Ε46 Μ3 που είχα.
Ειχα και την τύχη να το βρώ με κάποια aftermarket πράγματα πάνω όπως φρένα AP Racing μπροστα και πίσω, ανάρτηση φουλ ρυθμιόμενη AST 4200, και ελαφρύ βολάν. Αν και την ανάρτηση την εχω βγάλει και έχω στο αμάξι την μαμα, οφείλω να πω ότι δεν εχω κανένα «προβλήμα», αφου και πάλι το αμαξι εχει απιστευτο κράτημα.

Όπως καταλαμβαίνετε ο Αγγλός το χρησημοποιούσε σε track days και καλά έκανε γιατι το ιδιο κάνω και εγω και το απολάμβάνω. Εδώ να σημειώσω ότι είναι μεγαλο προτέρημα να έχεις ένα αμάξι που να σε κάνει μάγκα απ το πρωί μεχρι το απογευμα σε track day και το βράδυ όπως εχεις έρθει από την πίστα να κανεις και τις βόλτες σου και το πρωί να πάς στην δουλεία σου χωρίς το αναγκαστικό βάλε-βγάλε που έχουν τα αγωνιστικά.

Το αμάξι είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση και μεχρι στιγμής δεν μου εχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Επίσης του κανω την ιδια καθημερινή χρηση που έκανα στο Μ3 που είχα και δεν βρίσκω κάποιες μεγάλες διαφορές οσον αφορά την χρηστικότητα που εχει σε συγκριση με το Μ3.
Διαφορές εχουν πάρα πολύ μεγαλές όμως σαν αμαξια σε πολλούς τομέις. Σχεδόν σε όλα δηλαδη… Δεν συγκρινονται σχεδόν πουθενά, σε θεμα κρατήματος, φρένων, τιμονιού, θέσης οδήγησης, γκάζια και αίσθησης γενικά. Είναι άλλο αμάξι.

Εχω αλλάξει αρκετά αμάξια μέχρι στιγμής. Πάντα για μενα κάτι έλειπε και μετά από ένα εξάμηνο είτε με τα μπαξίματα, είτε με πώληση ψαχνόμουνα για κάτι διαφορετικό.
Αυτό, μέρα με την μέρα, μ αρέσει πιο πολύ. Δεν νομιζω να το βαρεθώ εύκολα. Μάλλον αυτο θα με βαρεθεί...

Φωτογραφίες δεν ξέρω να βάλω.
Εχει ο ο Ευάγγελος και ας τις ανεβάσει. Να πω ότι το αμάξι πάει καλά και σε ευθείες και τον Ευάγγελο τον κυνηγάω μπάς και τον πετύχω κάπου. Θελω μια ρεβάνς απ αυτόν γιατι την τελευταία φορά που πατήσαμε μου έριξε ένα ολόκληρο μπουκάλι Heineken και μισό σφηνάκι τεκίλα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-11, 14:21
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Kατ αρχάς είναι αλήθεια ότι στα μπυράκια τον έχω εύκολα το Χριστόφορο ...

Ευτυχώς που δεν έκουσες Τσίφ κανένα και πήρες το πράμα ... επίσης ευτυχώς που έβαλες πάλι μαμά ανάρτηση ... για μένα από ότι διαβάζω αν εξαιρέσεις ΠΟΛΥ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ πίστες - διαδρομές αποκλείεται να καταφέρεις να πας πιο γρήγορα με aftermarket ανάρτηση ... και με τον ΆλεξΚ που μιλάγαμε χθές τα ίδια έλεγε ότι δηλαδή στο csl registry οι περισσότεροι τελικά επιστρέφουν σε μαμά σετάπ.

Μια το Σάββατο είχα το 2ο γύρο ευθυγράμμισης και παράλληλα ζύγισα το μητρίο όταν βρείς χρόνο κάνε μια ζύγιση και στο δικό σου να δούμε πόσα κιλά θα μετρηθεί.

Γνώμη μου είναι ότι λόγω smg καλό θα ήταν να βάλεις μαμά δισκόπλακα και βολάν (με self adjusting clutch)

Τα καλοτάξιδα κλπ στα έχω πει από τη μέρα που το πήρες ...

P.s. Ανεβάζω φώτος να δει το κόσμος το γ@μήδι σου

p.s2 To γ@μήδι του Τσίφ έγραψε 400αρι σε 13,47" και 0-200 σε 17,73" μονοκάβαλο με 29 βαθμούς ... σαν καλά να πηγαίνει !!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg chief_1.jpg (63,3 KB, 288 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-11, 15:09
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Το αμάξι το ζυγησα και με 4-5 λιτρα βεζινη μεσα ειναι 1400 κιλα ακριβως.

Τωρα αν και τα ειπαμε και απ το τηλ και οι χρόνοι στην ευθεια δεν εχουν και τοση σημασια, το αμαξι εκανε τον χρονο που ποσταρες με μια μονο προσπάθεια, με δρομο που μετα τα 300 μετρα ειναι αρκετα ανηφορικός, με λάστιχα PS2 και με το lounge control στις 4800 (απο τοτε που το αγορασα εκει ειναι και δεν ξερω αν πρεπει να ειναι σε αυτες τις στροφες) με αποτελεσμα ολη η πρωτη να μένει ολη κατω. Θα ξαναδοκιμασω εντος των ημερών. Με Μ3 πάντως δεν εχω επαφη. Το τσέκαρα.

Στην μαμα αναρτηση τωρα εχω βάλει ρυθμιζόμενα top mounts και με εχουν βοηθησει παρα πολύ στα track days γιατι η μαμα αναρτηση δεν πάει παρπάνω απο -2 μοιρες κάμπερ μπροστα.
Η aftermarket αναρτηση βοηθα κάπως σε κλειστες διαδρομές που υπαρχει εντονη η μεταφορά βαρους και η κλιση που πιθανόν να πάρει το αμαξι. Φυσικά το φαινομενο αυτό ειναι μηδαμινο σε σχεση με το Μ3 και με πολλα αλλα αμαξια.

Τωρα οσον αφορά το βολάν, τι να πω...Μεχρι στιγμης του εχω κανει πανω απο 15000 (οχι νορμαλ) χιλιομετρα και δεν μου εκανε το παραμικρό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-11, 15:59
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Πόσα κιλά λες μετρήθηκε το δικό μου (όπως είναι τώρα) ????????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-11, 16:34
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Νομιζω πιο κατω απο 1450 ειναι δυσκολο μα πηγες ρε Βαγγελη.
Αν και μαζι σου ολα ειναι πιθανα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-11, 17:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Κοντά έπεσες ... πολύ κοντά !!! (με 1/4+ ρεζερβουάρ ομως ... όχι με 4 λίτρα που μέτρησες εσύ απατεώνα !!!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-11, 17:28
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
την μπουκάλα που ψεκαζεις την εβγαλες ή ηταν πάνω στο μετρημα???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-11, 22:13
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Το θρεντ είναι στην ενότητα "Παρουσιάσεις αυτοκινήτων" που είναι Moderated ... δηλαδή για να μη γίνεται πουτ@να από οφ τόπικ κάθε ποστ πρέπει και καλά να γινει approved πριν εμφανιστει ... επειδή όμως από ότι κατάλαβα δεν έχει νόημα αφού ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το κάνουμε πουτ@να ... το μεταφέρω στο Διάφορα θέματα αυτοκίνησης για να γίνει το ανάλογο μπιρι μπίρι

P.s. Αν θέλεις κάνε κόπυ το 1ο ποστ σου και άνοιξε πάλι θρεντ στο Παρουσιάσεις αυτοκινήτων μελών να μείνει καθαρό

p.s.2 Το μέτρημα έγινε ΜΕ μπουκάλα αλλά μισογεμάτη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 31-01-11 στις 22:17
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-11, 23:19
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Μα αφου επιβαλεται να γινει μπιρι μπιρι...
και μιας και μιλαμε για csl,
ειναι ενα csl μαυρο που προκαλει Μ3 σε κοντροσάιτ σημερα απ οτι ειδα.
γεμισε την μπουκαλα και απάνω του...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-11, 23:25
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
στο στρήτ ? κάτσε να μπω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.