Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 10-01-11, 20:31
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε μλκ μιλαμε μονο για κινητηρες, οχι για πλαισιο!
Προφανως και οταν βελτιωνεις εναν κινητηρα αλλαζει ο τροπος συντηρησης του (πιο συχνες αλλαγες λαδιων, προληπτικες αλλαγες αντ/κων που μπορει να επιφερουν σοβαρες ζημιες κλπ), εισαι πιο προσεκτικος με διαφορες παραμετρους του (θερμ. λαδιου, πιεση, μιγμα, θερμ. εισαγωγης, πιεση τουρμπινας κλπ) και ξερεις οτι αυτο ισχυει σε ολους τους πειραγμενους κινητηρες.

υ/γ: Υπαρχει 207 rallye με κλειστο μοτερ και μεγαλυτερο τουρμπινακι που με μικρο κουλερ, προχειρο ρυθμισμα και εξατμιση κατωτερων προδιαγραφων εβγαλε 280 αλογα Τωρα που τα αλλαξε ολα αυτα δεν εχει μετρηθει ακομα. Και επισης 207 gt με φ.π.ε. (τελειως τσιτα) που παει μαζι με Ενο 10 φ-ε
δεν κατάλαβες τι λέω ...

το μεγαλύτερο μέρος όσων λένε ότι είναι καλύτερη η υπερτοφοδότηση έχουν ως επιγχέιρημα ότι ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΜΑΞΙ 300 ΑΛΟΓΑ ...

και έρχομαι και λέω ...

με λίγα λεφτά ΔΕΝ μπορείς ... (άσχετα απο τουρμπο ή ατμ) ... αν αγοράσεις ένα ΤΣΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥΡΜΠΟ (π.χ. 2.0 tsi) και πιστεύεις ότι με λίγα χρήματα θα το κάνεις 335 ή Μ3 θα βρεθείς προ εκπλήξεως ...

και η έκπληξη θα αφορά ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ... δεν είναι Μ@ΛΑΚΕΣ όσοι δίνουν 50 χιλ για EVO ή 60 χιλιάρικα για 335 ή 100 για R35 ... τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΣΙΜΑ τουρμπιστά ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ !!!

Αυτό πήγα να εξηγήσω σε όποιον πιστέυει ότι με τα λεφτά που αγόρασε το μτχ 318 Ε46 αν είχε αγοράσει 2.0 tsi και το βελτίωνε τώρα θα είχε αμάξι ισάξιο με Μ3

αυτά ΔΕ γίνονται !!!

p.s. όσον αφορά το 207 με 280 άλογα με ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ... έχω να πω ότι ΑΝ όντως πιστέυει ότι πάει όπως θα έπρεπε για αμάξι με 1250 g και 280 άλογα (δηλαδή καλύτερα από Μ3 Ε46) εδώ είμαι ΑΝ ΘΕΛΕΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 10-01-11, 20:47
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κατάλαβες τι λέω ...

το μεγαλύτερο μέρος όσων λένε ότι είναι καλύτερη η υπερτοφοδότηση έχουν ως επιγχέιρημα ότι ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΜΑΞΙ 300 ΑΛΟΓΑ ...

και έρχομαι και λέω ...

με λίγα λεφτά ΔΕΝ μπορείς ... (άσχετα απο τουρμπο ή ατμ) ... αν αγοράσεις ένα ΤΣΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥΡΜΠΟ (π.χ. 2.0 tsi) και πιστεύεις ότι με λίγα χρήματα θα το κάνεις 335 ή Μ3 θα βρεθείς προ εκπλήξεως ...

και η έκπληξη θα αφορά ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ... δεν είναι Μ@ΛΑΚΕΣ όσοι δίνουν 50 χιλ για EVO ή 60 χιλιάρικα για 335 ή 100 για R35 ... τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΣΙΜΑ τουρμπιστά ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ !!!

Αυτό πήγα να εξηγήσω σε όποιον πιστέυει ότι με τα λεφτά που αγόρασε το μτχ 318 Ε46 αν είχε αγοράσει 2.0 tsi και το βελτίωνε τώρα θα είχε αμάξι ισάξιο με Μ3

αυτά ΔΕ γίνονται !!!

p.s. όσον αφορά το 207 με 280 άλογα με ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ... έχω να πω ότι ΑΝ όντως πιστέυει ότι πάει όπως θα έπρεπε για αμάξι με 1250 g και 280 άλογα (δηλαδή καλύτερα από Μ3 Ε46) εδώ είμαι ΑΝ ΘΕΛΕΙ !!!
Τσαμπακι τουρμπο ομως ειναι και το gti 30 edition με σφυρηλατα, που πρωτο σταδιο παει 310+. Απο σταση δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ (εκτος απο ασφαλτο Α.Ο. υποθετω). Σε καμια περιπτωση δεν γινονται Μ3 ακομα και 1.000 αλογα να ειναι, ομως με λιγα χρηματα ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ, τα κοιτανε στα ματια. Αλλα τα ματια του λαγου (Μ3) και αλλα της κουκουβαγιας (γκολφ, 207, κορσα κλπ). Και οταν δινεις 50-60-100 χιλ για Ενο, Σκουμπυ, Μ3 κλπ δεν πληρωνεις ΜΟΝΟ μοτερ αλλα ολο το πακετο.

Το 207 ειναι εκτος Αθηνων και απο ρολλ 2ες μεχρι αλλαγη 5ης, με Ενο 8 φπε, εγραψε οτι ηταν μπροστα 3,5 αμαξια περιπου και ανοιγε... Αυτος 2καβαλος το Ενο μονος. (Δεν τον ξερω προσωπικα)
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 10-01-11, 20:57
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο κατω κατω ειναι ανομοια η συγκριση καθως το honda ειναι κατα ουσια ενα εκκεντροφορατο μοτερ...

υγ..ειναι κριμα που η bmw δεν βγαζει πλεον ενα τετοιο μοτερ για τον ασσο...θα μπορουσα ανετα να το παρω και ας καιει κατι παραπανω!!!!
Αύριο δεν θα το βγάζει ούτε η HONDA, η επόμενη γενιά θα είναι υπερτροφοδοτούμενη.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 10-01-11, 21:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Μάνο λέμε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα ...

εγώ προσωπικά έχω πει 100 φορές ότι ΠΟΤΕ δε θα έδινα τα λεφτά που κάνει το 316 ή 320 Ε9χ ...

και έχω πει επίσης 100 φορές από εποχές cupra ότι θεωρώ ΠΟΛΥ καλύτερο value 4 money τα τουρμπιστά από τα ΚΑΤΩ ΑΠΟ 2.5 lt σύχρονα BMW ... και ο βασικός λόγος είναι ότι η ποιότητα και το εξαιρετικό σασί ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ όταν το μοτέρ είναι ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΟ ...

επίσης έχω πει 100 φορές ότι απο 2.5 lt και πάνω και ειδικά με τις σημερινές τιμές θεωρώ ότι τα Μ54 και S54 ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟ VALUE 4 MONEY και προφανώς ΠΟΛΥ καλύτερα (για μένα) από τα group , rc , opc etc

Αυτό που επιμένω να λέω ΟΜΩΣ με τα όσα έχω δει τόσα χρόνια είναι ότι

για να συμβεί αυτό που λες

Παράθεση:
Σε καμια περιπτωση δεν γινονται Μ3 ακομα και 1.000 αλογα να ειναι, ομως με λιγα χρηματα ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ, τα κοιτανε στα ματια
δηλαδή να πάρεις ένα φτηνό τουρμπάκι και να το κάνεις στην ευθεία να πηγαίνει σαν Μ3 οι συμβιβασμοί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ...

και ΧΑΝΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ την αξιοπιστία (με πολλές πιθανότητες για πρόωρη ανάσταση και βεγγαλικά)

και ΧΑΝΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ την οδική συμπεριφορά

και τελικά θα δώσεις ΠΟΛΛΑ παραπάνω χρήματα από ότι πίστευες αρχικά

Για να είμαι όμως δίκαιος ... αν μιλάμε για 1.6 έως 2.0 λτ turbo (με πολύ μικρές 1ου σταδίου βελτιώσεις) σε σύγκριση με 1.8 και 2.2 ατμόσφαιρα τότε κι εγώ πιστέυω ότι ΠΛΕΟΝΕΚΤΟΥΝ τόσο σε επιδόσεις όσο και σε value 4 money ... με λίγα λόγια στα "μικρά" μοντέλα όντως το τουρμπάκι είναι φτηνότερο και πιο γρήγορο γενικά ...

αν όμως μιλήσουμε για κατηγορίες κοντά ή πάνω από τα 300 άλογα τότε ανεξάρτητα από τούρμπο ή ατμόσφαιρα θα πρέπει να δώσεις ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για να ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΠΑΛΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 12-01-11, 00:19
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι όμως δίκαιος ... αν μιλάμε για 1.6 έως 2.0 λτ turbo (με πολύ μικρές 1ου σταδίου βελτιώσεις) σε σύγκριση με 1.8 και 2.2 ατμόσφαιρα τότε κι εγώ πιστέυω ότι ΠΛΕΟΝΕΚΤΟΥΝ τόσο σε επιδόσεις όσο και σε value 4 money ... με λίγα λόγια στα "μικρά" μοντέλα όντως το τουρμπάκι είναι φτηνότερο και πιο γρήγορο γενικά ...

αν όμως μιλήσουμε για κατηγορίες κοντά ή πάνω από τα 300 άλογα τότε ανεξάρτητα από τούρμπο ή ατμόσφαιρα θα πρέπει να δώσεις ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για να ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΠΑΛΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ
thats all.........τα πες ολα μαζι μια και καλη...!!!!!!
και μαλιστα την κατηγορια των 1.6-2.0 να χεσω και την διαφορα στην οδηγικη συμπεριφορα...(ενταξ αμα ειναι κανα 320si που ειναι "στημενο")

οσο για το 207 και τα 280 αλογα....μανο μην ακους μπαρουφες..και δες το απλα..ε στο δικο σου απλο προγραμμα μαμα κουλερ εχεις και βραζεις...με 1.5 οβερ θα βαραει 100 βαθμους στο πρωτο πατημα.!
τωρα 207 για να δει Μ3 Ε46....αναλογα το Μ3...και αναλογα το 207...αλλα και παλι το 207 δεν ειναι 20ντ...οποτε...αλλα και απο την αλλη χεστε την κοντρα..δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους.....
απλα ας ειχε το 316 το μοτερ του coopers..και θα ειχα bmw...
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 12-01-11, 00:28
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
σωστός ο Σάικος ...

ένα περίεργο πράγμα ... τώρα τελευταία αυτή η παρέα λέει σωστά πράγματα ... λες να αρχίσω να τους παίρνω μαζί μου το βράδυ για ποτέρο ???
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 31-01-11, 21:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
http://www.inews.gr/112/stin-paragog...CR-Z-Turbo.htm

Τωρα στο δρομο του τουρμπο ακομα και η Χοντα, το τελευταιο προπυργιο της ατμοσφαιρας.
Να ναι καλα οι κανονισμοι Euro 5, '9αρες' και VTEC-ιες τελος. Ο 'μικρος' 1600αρης τουρμπο σημαινει το τελος του θρυλικου Κ20...
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 31-01-11, 23:21
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.inews.gr/112/stin-paragog...CR-Z-Turbo.htm

Τωρα στο δρομο του τουρμπο ακομα και η Χοντα, το τελευταιο προπυργιο της ατμοσφαιρας.
Να ναι καλα οι κανονισμοι Euro 5, '9αρες' και VTEC-ιες τελος. Ο 'μικρος' 1600αρης τουρμπο σημαινει το τελος του θρυλικου Κ20...

Ας ελπισουμε τουλαχιστο να στροφαρει 7000-7500 γιατι μεχρι προτινος το vtec κραταγε καλα τη δυναμη μεχρι εκει ψηλα ακομα και σε μοντελα μεσσαιας κατηγοριας..

εγω παντως οταν ακουω για vtec+turbo σκεφτομαι τετοια πραγματα...






θα κλαψει κοσμος... αλλοι γιατι θα χανουν στις ευθειες κι αλλοι γιατι θα σκοτωνονται τα παιδια τους οπως, παλια με τα crx...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 31-01-11, 23:33
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Off topic βεβαια, αλλα δεν νομιζω να εχει καμια απολυτως σχεση το πλαισιο, τα συστηματα ασφαλειας, και η μελετη για την ασφαλεια των επιβατων του crz με του crx...μιλαμε για 20 χρονια διαφορα....
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 31-01-11, 23:36
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
Off topic βεβαια, αλλα δεν νομιζω να εχει καμια απολυτως σχεση το πλαισιο, τα συστηματα ασφαλειας, και η μελετη για την ασφαλεια των επιβατων του crz με του crx...μιλαμε για 20 χρονια διαφορα....
ναι αλλα τα γρηγορα honda θα γινουν καγκουρικα οπως ειναι καγκουρικα τα σαξοραλα και οπως ηταν καποτε τα vti με τα 160αλογα...

Σκεψου ποιοι θα πανε να αγορασουν αυτα τα αμαξια..


Επισης αμα μπει η honda στο παιχνιδι του τουρμπο συντομα θα περιμενουμε καποια απαντηση απο toyota και suzuki. Κανα swiftaki gt με τουρμπο να δω και τι στον κοσμο.. Ειναι και παναλαφρο...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.