Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-01-08, 09:58
takism3 Ο χρήστης takism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-11-2006
Μηνύματα: 166
takism3 is an unknown quantity at this point
μ3

ο κοφτης λειτουργει στο γκαζι,μιλαμε για τη στιγμη που κανεις την αλλαγη και εχεις αφησει το γκαζι και λογω που ειναι ελαφρυ το βολαν στροφαρει ο κινητηρας μονοσ του. μιλαμε παντα οταν κανεις οριακες αλλαγες π.χ σε μια κοντρα..
__________________
m3
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-08, 10:34
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
Εμενα πως μου φαινεται οτι λογω βαρυ βολαν συνεχιζει ο κινητηρας με την ιδια "φόρα" ?
Δηλαδη με το βαρυ βολαν ΔΕΝ κατεβαινουν ευκολα οι στροφες, και οταν του "κατσεις" την επομενη ταχυτητα εχει παραπανω στροφες αποτι θα'θελες.
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-08, 01:18
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takism3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κοφτης λειτουργει στο γκαζι,μιλαμε για τη στιγμη που κανεις την αλλαγη και εχεις αφησει το γκαζι και λογω που ειναι ελαφρυ το βολαν στροφαρει ο κινητηρας μονοσ του. μιλαμε παντα οταν κανεις οριακες αλλαγες π.χ σε μια κοντρα..
Φίλε Τάκη εννοείς ας πούμε αντί για 4η να βάλεις 2α ????

Στην περίπτωση αυτή οι στροφές που θα ανεβάσει το μοτέρ αφού ο κόφτης που επί της ουσίας κόβει την παροχή στα μπέκ δε θα μπορεί να κάνει ΤΙΠΟΤΑ) έχουν να κάνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με την ταχύτητά σου και την σχέση στο κιβώτιο...

Παράδειγμα :

Eίσαι με τελειωμένη τρίτη σε μαμά Μ3 Ε46 άρα έχεις στις 8000 165 km/h ... αν κουμπώσεις 2α αντί για 4η το μοτέρ υα ανεβάσει τόσες στροφές ώστε να "πιάσει" 165 km/h με 2α.

Και επειδή η αναλογία 2α/3η είναι 2.53/1.669 = 1.52

Οι στροφές θα πάνε 1.52*8000 = 12.160 .... ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ

Το βολάν και το διαφορικό ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ... στην περίπτωση αυτή πάντα θα ανεβαίνουν οι στροφές κατά ένα ΙΔΙΟ ποσοστό.


Αν εννοείς να αφήσεις γκάζι ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ τότε λογικά θα πέσουν οι στροφές ...

Υπάρχει πάντως η περίπτωση να στροφάρει με πατημένο συμπλέκτη και χωρίς γκάζι "ψιλοακατάσχετα" ένα πολύ ελαφρύ βολάν αλλά δύσκολο να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Πάντως είναι καλύτερο αν ΔΕΝ κουμπώσει η σχέση να ρολάρεις με νεκρά παρά με πατημένο συμπλέκτη , ώστε να έχεις μεγαλύτερη περιστρεφόμενη μάζα και να μη κινδυνεύεις από αυτό που λες ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-08, 18:14
takism3 Ο χρήστης takism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-11-2006
Μηνύματα: 166
takism3 is an unknown quantity at this point
m3

οχι δε λεω αντι για τεταρτη να βαλεις 2α τοτε και μαμα βολαν να εχεις αν ειναι να γινει ζημια θα γινει.λεω οτι λογω που ειναι ελαφρυ το βολαν θα στροφαρει πιο γρηγορα και πιο ευλολα και αφου εισαι πανω στην αλλαγη κοντα7600-7800 στροφες(μιλαμε παντα για 1η-2α που ειναι δυνατες και γρηγορες) και δε κουμπωσεις ταχυτητα ,λογω αδρανειας και λιγοτερου βαρους θα στροφαρει ο κινητηρας απο μονοσ του παραπανω απο το κανονικο..πιστευω να καταλαβες.σαν να στροφαρεις με το χερι μια ροδα πολυ ελαφρια και με το που την αφησεις να παρει λιγη ταχυτητα παραπανω,στιγμιαια βεβαια..μου το εχει πει ειδικος αυτο γι ςυτο ρωταω απο αυτους που το χρισιμοποιουν τι ξερουν.διαφορες δε μου ειπες evangelos..αν
θες στειλε μου με π.μ. ευχαριστω..
__________________
m3
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-08, 19:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takism3 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δε λεω αντι για τεταρτη να βαλεις 2α τοτε και μαμα βολαν να εχεις αν ειναι να γινει ζημια θα γινει.λεω οτι λογω που ειναι ελαφρυ το βολαν θα στροφαρει πιο γρηγορα και πιο ευλολα και αφου εισαι πανω στην αλλαγη κοντα7600-7800 στροφες(μιλαμε παντα για 1η-2α που ειναι δυνατες και γρηγορες) και δε κουμπωσεις ταχυτητα ,λογω αδρανειας και λιγοτερου βαρους θα στροφαρει ο κινητηρας απο μονοσ του παραπανω απο το κανονικο..πιστευω να καταλαβες.σαν να στροφαρεις με το χερι μια ροδα πολυ ελαφρια και με το που την αφησεις να παρει λιγη ταχυτητα παραπανω,στιγμιαια βεβαια..μου το εχει πει ειδικος αυτο γι ςυτο ρωταω απο αυτους που το χρισιμοποιουν τι ξερουν.διαφορες δε μου ειπες evangelos..αν
θες στειλε μου με π.μ. ευχαριστω..
ΧΧΜΜΜ συγνώμη κιόλας αλλά ο ειδικός μήπως έχει κολλήσει στο 60;

Για να γίνει αυτό που λες πάει να πει ότι ο εγκέφαλος δε θα << δει >> την επιτάχυνση του μοτέρ ώστε να μην κόψει ρεύμα - καύσιμο (δλδ να << μπει >> ο κόφτης που λέμε), αυτό φίλε μου δε γινόνταν ούτε στα Ε30, που οι εγκέφαλοι και η επεξεργαστική ισχύς τους είναι απλά μηδαμινή μπροστά στους σύγχρονους και δη Μ3.

Τώρα αν εννοείς ο οδηγός αφήσει γκάζι και να επιταχύνει το μοτέρ μόνο του πάνω από τον κόφτη, ή γενικά να ανεβάσει στροφές πέρα από εκεί που άφησε γκάζι ο γκαζιάρης,(λόγω μειωμένης αδράνειας κινούμενων μερών) θα ήταν απλά μια καινοτομία στους νόμους της φυσικής.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-08, 21:47
canto Ο χρήστης canto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Μηνύματα: 57
canto is on a distinguished road
Eισαι απιστευτος Βαγγελη!!!
Εχω να μελετησω τωρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.