Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-04-11, 10:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς συγκρίνουμε Τurbo με Ατμόσφαιρα.
Φυσικά και στις ρολαριστές με το Μ3 και το 911 το 911 έφυγε μπροστά...έφαγε 2 αμάξια αλλά μετά κρατήθηκε πίσω.Δεν είδα το υπεραμάξι 911 να το πατάει κάτω το Μ3 και να ανοίγει την διαφορά ακόμα περισσότερο...
Στο βίντεο το 997 είναι ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ μαν !!! 3.8 dfi pdk
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-04-11, 14:48
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Eχεις μεγάλο δίκιο...σόρρυ λάθος μου..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν...όποιος έχει οδηγήσει και τα δύο αυτοκίνητα (911 - Μ3 Ε46), καταλαβαίνει πως τα αμάξια βρίσκονται
πολύ κοντά, όσον αφορά το target group τους, χωρίς να κάνω λόγο για τα λεφτά που κοστίζει το καθένα...
και τα δύο αυτοκίνητα, σου αφήνουν την αίσθηση πως οδηγείς κάτι ξεχωριστό, κάτι πολύ σπορ, κάτι το
οποίο μπορεί κάλιστα να χαρακτηριστεί αλητοκυριλέ, και διάφορα άλλα ερεθίσματα τα οποία ναι μεν δεν
είναι κρητήρια για όλους, αλλά αποτελούν βασικά θέματα για κάποιον ο οποίος το γκάζι το έχει δεδομένο
στην ζωή του, απο παλαιότερα αυτοκίνητα που είχε...κάποιος ο οποίος έχει το κάτι τι παραπάνω, παίρνει
ένα 911. κάποιος που δεν του επιτρέπει το μπάτζετ του, παίρνει Μ3. η ζυγαριά μέχρι τώρα ανάμεσα στα
2 αυτά αυτοκίνητα έτσι πάει, και δεν είναι τυχαίο που κάτοχοι Μ3, σκέφτονται σαν επόμενο τους αμάξι
ένα 911, γιατί γνωρίζουν πως είναι το μόνο ου βρίσκεται κοντά σε αυτό που είδη έχουν λατρέψει. απο την
άλλη υπάρχει το 92άρι, το οποίο πιο πολύ θυμίζει γρήγορο τετραθέσιο κουπέ, και απο την άλλη είναι σαν
ένα Μ το οποίο συμβιβάστηκε με τα δεδομένα της εποχής, με αποτέλεσμα να είναι πιο πολύ ένα αμάξι
cruising παρά ένα ημίαιμο αγωνιστικό με πολιτική περιβολή...οδηγώντας ένα 92άρι, στο πρώτο μισάωρο
μπορείς να καταλάβεις πως ενώ το αυτοκίνητο έχει δυνατότητες, το βάρος του είναι σαν να του κάνει
μονίμως παρατήρηση. φυσικά μιλάμε για πολύ ωραίο αυτοκίνητο, πολύ γρήγορο, πολύ άνετο, πολύ σταθερό,
με πάλι μάπα φρένα...το ότι το Ε46 στεκόταν καλύτερα έναντι των 996 είναι γεγονός, και αυτό δεν πρόκειτε
να αλλάξει όσο και αν εμείς διαφωνούμε, όπως επίσεις και το ότι το 997 πλέον είναι κλάσεις ανώτερο απο το 92άρι.
τις συγκρίσεις τις κάνουμε όλοι μας και με πολύ πιο τραγικά παραδείγματα, απ'ότι κάνουν τα περιοδικά...
βλέπουμε κατά καιρούς άτομα να μαλώνουν για s3 έναντι Μ3 κτλ κτλ...το ότι τα περιοδικά τα βάζουν στα
ίδια συγκριτικά, σημαίνει κάτι...με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε ούτε το R35 να συγκρίνεται με την 997ΤΤ,
όμως και συγκρίθηκε, και μάλιστα επειδή κάποιοι το έβγαλαν και πιο γρήγορο, αμέσως έγινε δίκαια η σύγκριση.
έτσι γίνεται και με το Μ3. απλά το Μ3 είναι πλέον πολύ λίγο για να σταθεί δίπλα στα 997, εν αντιθέση με
τον προκάτοχο του, που κοιτούσε στα μάτια τον προκάτοχο του 997...
Γνωστός μου είχε παλιά Μ3 Ε46 και το έδωσε και πήρε μια 911.Ακόμα νοσταλγεί τις μπάντες που έκανε το Μ3..και θέλει να ξαναπάρει Μ3(όχι για να ξανακάνει μπάντες,αλλά και για το όλο σύνολο του αυτοκινήτου).
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-04-11, 15:22
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων


Γνωστός μου είχε παλιά Μ3 Ε46 και το έδωσε και πήρε μια 911.Ακόμα νοσταλγεί τις μπάντες που έκανε το Μ3..και θέλει να ξαναπάρει Μ3(όχι για να ξανακάνει μπάντες,αλλά και για το όλο σύνολο του αυτοκινήτου).
πές του φίλου σου, πως του το δίνω χθές για το αμάξι του...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-04-11, 19:22
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ερίκ βαν ντερ πουλ βλέπω μοιράζει τον πουλ...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-04-11, 19:46
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Εγω με το 46αρι μου εκτελεσα εν ψυχρώ ενα 997 χθες το βραδυ.
Το χαρηκα γιατι του το χρωστουσα αν και του εκανα την χαρη και ηταν η τσοντα σε ευθεια και οχι σε πιστα γιατι δεν θα ειχε και νοημα...

Λοιπόν, σοβαρα τωρα (οχι οτι η προηγουμενη παραγραφος ηταν αστεια) το Ε92 εχει μοτεράκλα και ειναι μια χαρα αμαξι για τον σκοπό που το κάνανε. Γρηγορο, πολυτελές και με ασφάλεια.
Δεν ειναι σπορ αμαξι ομως. Ειτε λογο βαρους, είτε αναρτησης κλπ επαψε το Μ3 να ειναι σπορ με την εννοια της λέξης.


Απ εκει και πέρα η BMW με τα μοντελα που βγαζει δεν υπάρχει θεμα συγκρισης με την Πορσε.

Η BMW πλέον με την σειρα ///Μ κοιταζει τις σειρές RS της AUDI και την AMG της Μερσεντές.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-04-11, 19:46
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
το ε46 Μ3 σχεδον αξιξε την κορυφη σαν αμαξι...το 996 δεν νομιζω οτι την αγγιζε παρολα αυτα ηταν πολυ καλο...θυμαμαι ειχα μια αφισα με συγκριτικο των δυο το 911 σε ασημι και το Μ3 κιτρινοχρυσαφι....απο την αλλα στις επομενες γενιες χαθηκε η μπαλα.....η πορσε εδω και χρονια ειναι μπροστα και η ΒΜW ακολουθει με μεγαλη διαφορα.....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-04-11, 20:05
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχεις μεγάλο δίκιο...σόρρυ λάθος μου..


Γνωστός μου είχε παλιά Μ3 Ε46 και το έδωσε και πήρε μια 911.Ακόμα νοσταλγεί τις μπάντες που έκανε το Μ3..και θέλει να ξαναπάρει Μ3(όχι για να ξανακάνει μπάντες,αλλά και για το όλο σύνολο του αυτοκινήτου).

Εχθές είχα ένα ακριβώς ίδιο περιστατικό με ένα πελάτη μου. Εδώ και δύο χρόνια έχει πάρει ένα 997 και μου λεγε τα ίδια.


- ααααχ αυτό το 46 μ έχει σημαδέψει. Αν μπορούσα να το δώσω το Πόρσε, πάλι 46 Μ3 θα παίρνα.
- βρε Δημήτρη το ένα είναι κουβάς, το άλλο είναι αμάξι.
- μα τα κάνει ΟΛΑΑΑ το Μ3.
- μα δεν έχει καμία σχέση ρε ξεκώλα, δε πας μια γενιά πίσω...σκέψου για 92 Μ3 αν είναι...
- δεν έχει το 92 την αλητεία του 46....είναι πολύ αποκομμένο. Ένα καλό 46 είναι το ιδανικό!!


Εν ολίγης έχω ήδη βρει αγοραστή για το δικό μου όταν (και αν ποτέ) έρθει η ώρα του.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-04-11, 21:00
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
κώστα...υπάρχει άνθρωπος πές του...και δώρο ένα ροντ βάιλερ να του το φιλάει...στο κάτω κάτω που
να το πουλήσει τώρα!!!υπάρχει Μτριάκι πρόθυμο για ανταλλαγή...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-04-11, 00:18
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Evangele, γιου φαουλ, μπηκόζ:

Ουδεποτε το Ε46 ειχε ως αντιπαλο (κ ηταν συγκρισιμο) με την 996. Το οτι σε διαφορους τομεις ηταν καλυτερο απο αυτην, ειναι μια ευχαριστη παρενεργεια του ποσο καλο ηταν το Ε46, αλλα ουδεποτε ηταν στην ιδια κατηγορια οχηματων. Βεβαια οσο ηταν καλυτερο συνεφερε την BMW να το συγκρινει με αυτην, αλλα ποτε δεν ηταν τα δυο αυτα αυτοκινητα αντιπαλοι ουτε στοχευε το ενα το αλλο, γιατι απλα δεν ειχαν καμμια σχεση μεταξυ τους οπως δεν εχουν κ τωρα (οχι στις δυνατοτητες, αλλα σαν το τι ειναι).

Η Μ3 παντα ειχε & εχει ως αντιπαλο τις αντιστοιχες προτασεις της Merc & Audi, ητοις C AMG & S/RS4. Αντιστοιχα τα Μ5 παντα εχουν ως αντιπαλο κ μετρο συγκρισης τα E AMG & S/RS5.

Οποτε ειναι λαθος να γκρινιαζουμε για το οτι η Ε9χ Μ3 δεν χτυπαει την 997.

ΥΓ Για το οποιο δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος, για ψαξτε να βρειτε χρονους...Ξεκολληστε απο το βαρος (το οποιο ειναι πολυ σημαντικο αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ).

ΥΓ2 Ποιο ειναι πιο γρηγορο (γενικα, οχι σε ευθεια), το Ε92 Μ3 ή το Ε46 Μ3? Ειστε σιγουροι? χμμμμ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-04-11, 00:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτό με τα νέα Μ (βλέπε τούρμπο) δεν πρόκειται να ξαναεπαναληφθεί.


Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως η Μ3 Ε92 είναι πισωγύρισμα για τη Bmw, αντίθετα είναι σε όλα ένα πολύ πιο σύγχρονο και ολοκληρωμένο αυτοκίνητο από την προκάτοχο Ε46 (όπως είναι και λογικό βέβαια αφού έχουν και 5-6 χρόνια διαφορά) και φέρει κατά πολλούς το καλύτερο σασί που έχει κατασκευάσει ποτέ η bmw.
Απλά η πόρσε προχώρησε πολύ περισσότερο κι έτσι το χάσμα που είχε κλείσει η Ε46, πλέον ξανάνοιξε.

Προσωπικά πάντως, θεωρώ πως οι Μ3 είναι ανταγωνιστές των 911, ακόμα και αν δεν έχουν τόσο σπορ προσανατολισμό.
Ειδάλλως, αν το Μ δαπανά κάθε φορά τόσο χρόνο, μελέτη και χρήμα για να βρίσκεται απλά μπροστά από τα amg και τα rs, τότε τσάμπα κόπος.

Μακάρι πάντως η επόμενη γενιά της Μ3 να χτυπά στα ίσια την 911, αν όχι σε απόλυτη αίσθηση τουλάχιστον σε χρόνους (τώρα δεν τη χτυπά σε κανένα από τα 2).
Κάτι δηλαδή σαν αυτό που επανειλημμένα έχει κάνει ο Γκοτζίλα με την τούρμπο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.