Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Octane
Octane Ο χρήστης Octane δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Μηνύματα: 933
Octane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura about
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

Δυστυχως βρισκομαι στην περιεργη αυτη θεση επειτα απο 4 χρονια λειτουργιας αυτου το φορουμ (το οποιο παρακολουθω απο την πολλη αρχη και με πολλα απο τα παιδια γνωριζομαστε προσωπικα και ειμαστε και φιλοι) να ανοιξω αυτο το θρεντ και να εκφρασω την μεγαλη απογοητευση που μου εχει δημιουργηθει τον τελευταιο καιρο.

Αφορμη αυτου,το πολυ προσφατο κλεισιμο θρεντ (για μια ακομα φορα)
που αφορα αυτοκινητο μη bmw.
Ολοι πιστευω ξερετε για ποιο μιλαω (περι VW Golf W12) και παραθετω και τα λογια του Σπυρου κλεινοντας το... :

"Το θρέντ κλείνει, και θα παρακαλέσω τους VW φίλους να μην φυτιλιάζουν τις συζητήσεις. Εδώ δεν είναι φόρουμ γενικού ενδιαφέροντος αλλά ειδικού (BMW).
Επειδή υπάρχει φιλική σχέση μεταξύ κάποιων μελών και οι υπόλοιποι δεν γνωρίζονται, καλό θα ήταν τα πειράγματα να γίνονται εκτός φόρουμ.
Ευχαριστώ."

Εγω παντως πριν 5 λεπτα διαβασα το συγκεκριμενο θρεντ και διαπιστωσα οτι δεν εχει γραψει ΚΑΝΕΝΑΣ "VW φιλος" ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ,αρα λιγο αδυνατο να πεσει φυτιλια...
Μονο "BMW φιλοι" εχουν γραψει και για μια ακομα φορα ο EVANGELOS φυτιλιαζεται απο μονος του...

Συνεχιζοντας θελω να πω οτι το θεωρω μεγιστη βλακεια να χωριζουν καποιοι μονοδιαστατοι ατομα σε ομαδες,απλα και μονο επειδη εχουν ενα αυτοκινητο (ειτε αυτο λεγεται cabrio -ακομα και της ιδιας μαρκας- ειτε διαφορετικο,απο το group vag και οπου αλλου)

Προσωπικα,οπως και παρα πολλοι απο δω μεσα δεν εχω τετοια κολληματα και οπως πριν 3 χρονια ειχα bmw και σημερα εχω seat (και μεθαυριο μπορει να εχω honda) ετσι και πολλοι με Μ3 αυριο θα εχουν porsche 'η ο,τι αλλο.Το ιδιο αλλωστε εχει δηλωσει ΚΑΙ στο φορουμ αλλος "VW φιλος" (με Golf) αλλα βεβαια καποιοι κολλημενοι "με την μπαλα" δεν το καταλαβαινουν.

Συνηθιζεται τον τελευταιο καιρο να λεγεται καθε φορα που καποιος γραψει κατι καλο για οποιο αλλο αμαξι εκτος απο bmw πως "Ο,τι και να κανει bmw δε θα γινει ποτε" και αλλα τετοια ωραια,οπως και οτι αυτοματως το ατομο που λεει τα θετικα συγκρινει το αυτοκινητο αυτο με το αντιστοιχο 'η και καμποσες κατηγοριες "ανωτερο" μοντελο bmw και προσπαθει κιολας να το βγαλει και καλυτερο.Αν ειναι δηλαδη δυνατον.

Ακομα,να πω οτι το θρεντ αυτο περι W12 ανοιχτηκε σε μια κατηγορια του φορουμ που λεγεται "Υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα εκτος απο bmw",αρα η δικαιολογια οτι "το φορουμ αυτο δεν ειναι γενικου ενδιαφεροντος αλλα ειδικου (bmw)" δεν στεκει.
Στο συγκεκριμενο κομματι μπορει καποιος να γραψει θεματα απο Smart μεχρι Bugatti.

Το θρεντ μου αυτο με το αντιστοιχο ποστ δε θελω να θεωρηθει οπως καποια αλλα και γι'αυτο εχω προσεξει πολυ και το υφος και τις λεξεις που εχω χρησιμοποιησει,παρολο που ειμαι πολυ απογοητευμενος.
Δεν το γραφω ουτε για να τραβηξω την προσοχη προς το προσωπο μου,ουτε να πω οτι "δε μου αρεσει και αρα φευγω" και να αρχισουν καποιοι να λενε "οχι μη φυγεις,μεινε κλπ",ουτε για να "την πω" σε καποιους , και γι'αυτο το λογο θα παρακαλουσα να αντιμετωπιστει με τη σοβαροτητα που του αρμοζει,χωρις να κλειδωθει.
(Παρομοια αντιστοιχα παραδειγματα -που διαφερουν δηλαδη απο το δικο μου- ειναι απο τους Antonio,Enangelos,...)

Δε νομιζω οτι ειναι σε κανεναν απο τους οργανωτες προτιμοτερο να φευγουν μελη απο δω μεσα χωρις να λενε κουβεντα επειδη μπηκαν καποιοι και το μεταμορφωσαν,ουτε να σταματανε παλιοτερα και σοβαρα μελη να γραφουν γιατι βλεπουν την κατασταση που επικρατει και δε θελουν καν να ασχοληθουν.

Σε οσους λοιπον το διαβασαν ως εδω και καταλαβαν πως το νοημα ειναι "δε μου αρεσει εδω και φευγω" να πω οτι δεν εχουν καταλαβει τιποτα.

Δυστυχως κοντευει το φορουμ αυτο να παρει την ταυτοτητα καποιων μελων που δεν αγαπουν την αυτοκινηση και εκτιμουν τις bmw αλλα θελουν "το ονομα" και "την κουρσα".
Και δυστυχως για κεινους,δε θα καταλαβουν ποτε ουτε τη φιλοσοφια της εταιριας που νομιζουν οτι υποστηριζουν,ουτε τα θετικα που μπορουν να παρουν απο κεινη.

Υ.Γ.Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα προσπαθησα να γινω οσο πιο περιεκτικος γινεται (και παιζει γι'αυτο να ξεχασα και τιποτα)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Octane : 12-06-07 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-07, 16:52
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
+1 +1 +1 ...... και συν ένα ακόμη για το συγκεκριμένο thread.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-07, 17:18
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
+1+1+1 και απο μενα για το παρων thread...οσο εχω μιλησει με τον Octane φαινεται ενταξει ατομο και τα ποστ του δειχνουν οτι δεν φυτιλιαζει κανεναν...Ετσι νομιζω...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-07, 17:25
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Octane. Το BMW-Motorsport.gr σίγουρα δεν είναι forum γενικού ενδιαφέροντος αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες που έχουν δημιουργηθεί για να φιλοξενήσουν και άλλου είδους θέματα. Το κεντρικό θέμα μας, ναι είναι τα BMW, αλλά απο εκει και πέρα οι συζητήσεις μας πρέπει να έχουν πιο γενικό χαρακτήρα.

Αυτό που σίγουρα δεν είναι το BMW-Motorsport.gr είναι το μέρος για 5-10 φίλους να ανταλλάσουν public posts και να κάνουν "εσωτερικά αστεία" που μπορούν να παρεξηγηθούν από τους υπόλοιπους.

Τέλος, να υπενθυμίσω σε όλους οτι το επίπεδο ενός forum εξαρτάται από το επίπεδο των posts που έχει. Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το επίπεδο αυτό υψηλό, και πριν γράψουμε κάτι να σκεφτούμε πόσο χρήσιμο και κατανοητό θα είναι αυτό το κάτι σε κάποιο άλλο μέλος που δεν μας γνωρίζει προσωπικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-07, 17:57
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
@ Octane & mpikounis
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-07, 18:01
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
υπαρχει και thread με το νεο skyline.δεν εννοω να το κλειδωσουμε και εκεινο,αλλα να δειξω οτι εκεινο δεν το αγγιξε κανενας ισως γιατι δε παιζει καποιο φουντωμα-κοντρα με το συγγεκριμενο μοντελο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-07, 18:45
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
α γεια σου ρε octane!!!

και εχασα και την ευκαιρία να σε γνωρίσω και απο κοντά!!!

το ίδιο θέμα θα έθιγα και εγώ σήμερα

ειναι πολύ περίεργο τώρα τελαυταία να κατακρίνεται οτι κινείται και δεν ειναι πεμβε!!!!

αν ειναι δυνατόν ρε παιδιά

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΜΑΞΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ BMW!!!!

μα καλά όλοι μια ζωή bmw είχατε??

μα και να είχατε δεν υπαρχουν καλύτερα και χειρότερα απο τα bmw?

αν είναι έτσι τότε ο mpikounis που εχει άλλη μαρκα ή ο greekM3 γιατί να ασχολούνται πλέον με το forum αυτό?
θα μπορούσαν να πουν οτι σιγά τώρα μην ασχοληθώ με τα πεμβε.....!!!!!

και όμως ασχολούνται με το φόρουμ!!!!και οχι μόνο με τα bmw ....

μήπως θα έπρεπε επειδή εχω Μ αυτοκίνητο να μην μιλάω καν στους υπόλοιπους που δεν εχουν Μ?
όπως καποτε μου είχαν πει να μπώ στο Mclub και είπα όχι ευχαριστώ κομπλεξισμό δεν θα πάρω.....
ρε guys έλεος πια με την λόξα.....

καβαλάω σε Bmw δοξα τον θεο απο τότε που γενήθηκα γιατί ο πατέρας έτυχε να είναι κολλημένος ( που θα έπεφτε το μήλο ε? ) με τα αυτοκίνητα και αυτός απο μικρός....
μεχρι σήμερα στα 28 μου χρόνια σε ιδιοκτησία μου υπήρχαν μόνο bmw διότι ναι μεν εχω το κόλλημα με την προπέλα αλλά το μυαλό μου είναι ανοιχτό στο τι κάνει η αυτοκίνηση....
για αυτό και τώρα μετά απο τόσα χρόνια βλέπω την αγορά του σχιστομάτη φίλου να έρχεται όλο και πιο κοντά....
evo δεν θα έπαιρνα αλλά κάποια άλλα japan made σίγουρα......
ακόμη και στο άλλο "στρατόπεδο" κοιτάω για rs4 bi compressor ή rs5.....
μήπως δεν είναι καλά γιατί δεν είναι πεμβε??

αν δεν είχα τα φράγκα ( δόξα τον θεό πάλι λέω ) να εχω αυτό που έχω οσο και αν με "στεναχωρούσε" η ιδέα θα είχα μάλλον gti, s3, meggane, opc.....
αυτοκίνητα μικρά οικονομικά εφικτά αλλά ξέρουν να συγκινούν το ιδιοκτήτη τους πολλές φορές στην οδήγηση....
πράγμα που τα bmw μας εαν δεν κατέχουν κυβικά δεν το κάνουν....
μια μικρή πλαγιολίσθηση δεν είναι συγκίνηση...
το στρίγκλιμα απο τα πλαϊνά των ελαστικών σου καθώς βουτάς στο στοφιλίκι είναι συγκίνηση...


για αυτό λέω εγω τώρα ας μην κατακρίνουμε τα άλλα αυτοκίνητα μονο και μόνο επειδη καβαλάμε μια προπέλα κύριοι....

καλή η προπέλα αλλά οταν γίνεται καλάμι ειναι λίγο επίπονο.....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-07, 18:58
magnett Ο χρήστης magnett δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Μηνύματα: 40
magnett is on a distinguished road
Κι εγω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-07, 19:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Tα μοναδικά ποστ μου στο θρέντ περί W12 ήταν ενημερωτικά (όπως διάβασα στο CAR το w12 δεν πρόκειται να παραχθεί και βγήκε ένα μόνο κομάτι... αυτό έγραψα)... τώρα που βρήκε ΠΑΛΙ ο Octane το λόγο να με αναφέρει δεν κατάλαβα...
Εκτός αν έκανα λάθος που απάντησα στο χαβαλέ του Τονίνο (που έλεγε ότι θα ντρεπόταν να αγοράσει 118 ... -πόστ που σβήστηκε-) με επίσης χαβαλέ.
Ούτε παρτάλια έχω πει τα golf oύτε τίποτα...

Απλά έχω πεί

Σύγκριση GTI με 130

Παράθεση:
Τώρα στη σύγκριση με το 130 (42.700 έως 47.500 η "Μ") μάλλον είναι χαμένη από χέρι η BMW ... δε γίνεται ρε παιδιά να πληρώνεις 10-15 χιλιάρικα την πίσω κίνηση
Για το 997s του Μήτσου

Παράθεση:
1)Ήχος 10/10 , πόρωση είναι το λιγότερο... μέχρι και ο τρελός με το Μ3 που μπάζει αβέρτα (ο Νίκος ντε) ΕΜΕΙΝΕ ... πάντως δεν είναι ανυπόφορα (βλ. Supersprint Race) αλλά άγριος ήχος όπως θα περίμενες. Με κλειστό παράθυρο κάνεις ταξίδι ΑΝΕΤΑ...

2)Επιτάγχυνση. Νομίζω είναι μπροστά από το Μ3 άνετα... Σίγουρα ξεκινάει καλύτερα , σίγουρα είναι πιό γεμάτο στις μεσαίες και μόνο σε άνοιγμα με τρίτες γεμάτες νομίζω θα σταθεί ΛΙΓΟ πίσω το Μ3. Δεν έχει τη σφαλίαρα των τούρμπο είναι γραμμικό και ανοίγει συνεχώωωωωωως. Η πολλή ροπή πάντως φαίνεται.

3)Συμπεριφορά στο δρόμο - Αίσθηση. ΕΔΩ είναι το θέμα.
Το 997s (με το tuning και την ρυθμιζόμενη ανάρτηση - μαμά porsce-) EINAI ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ.
Για το νέο S3

Παράθεση:
Ένα πουλάκι μου είπε ότι το ΜΑΜΑ έβγαλέ ΤΡΕΛΑ ΚΑΛΑ νούμερα και με λίγο έως πολύ λίγο τσίγκλισμα τα ως άνω νούμερα έγιναν ΑΚΟΜΑ πιό τρελά.... Για να δούμε και κανένα live .... παίζει να είναι πολύ τούμπανο το S3άκι....
Για το skyline

Παράθεση:
Εγώ πάντως και R34 το έμπαζα ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ... και ας μην είναι BMW M ... είναι θέμα το skyline ...
Σύγκριση 116 με Cupra

Παράθεση:
Τώρα όσον αφορά τη seat απλά λέω ότι σήμερα οι ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΙ κινητήρες της VAG μπαίνουν στα SEAT (εξαιρώ τη σειρά s της Αudi ... κάτι σαν την Μ τη δικιά μας)
Τα αμάξια είναι πανέμορφα και ΤΟΥΜΠΑΝΑ και το leon στην έκδοση cupra (και cupra -r) MOYN@R@ ....

Eγώ προσωπικά 30 χιλ για το 116 ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΠΟΤΕ .... τώρα να συγκρίνω το cupra με opc , st , golf gti , etc ...να το σκεφτώ αλλά αν λέω αν ήθελα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι με περίπου 30 χιλ. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έπαιρνα ΒΜW... μάλλον για opc θα με έβλεπα .... αν και τα άλλα είναι εξίσου ελκυστικά....

Παιδιά καλή και άγια η BMW αλλά πολλά λεφτά ... βέβαια επειδή θα έπαιρνα μτχ προφανώς και τελικά θα επέλεγα με τα ίδια λεφτά 3.0 lt BMW ... ένα estoril 330 SANTO spec είναι μια χαρά νομίζω .....

Αν τώρα κάποιος αδιαφορεί για το θέμα μοτέρ και θέλει ποιότητα και brand name ... και δε θέλει μτχ .... ε τότε τι να πω ας δώσει ένα κάρο λεφτά για 1.6 lt ....
και άλλα πολλά ... ο EVANGELOS ...που πάλι δεν κατάλαβα πως τον έμπλεξες Octane ????

Τώρα κάποιοι που μόλις ανακάλυψαν το skyline (δεν εννοώ τον Octane) ας ηρεμήσουν γιατί φοβάμαι ότι ενώ εγώ παραδέχομαι ένα κάρο άλλα αμάξια αυτοί μόλις πάρουν 320 θα σνομπάρουν και τα porsche ... άντε μικρόι μεγάλοι στο καφενείο δε γίνεται

TO KOMΠΛΕΞ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-07, 19:22
Το avatar του χρήστη ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ Ο χρήστης ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Μηνύματα: 215
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ is on a distinguished road
Συμφωνω απολυτα παιδια και εγω.................
__________________
WENN ICH WACHSE, KAUFE ICH BMW M3
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.