Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-08, 01:39
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Aγορα εκκεντροφορων απο Γερμανια σε ΣΟΥΠΕΡ τιμη !!!

Λοιπον...μετα απο αρκετο ψαξιμο στην Ελλαδα για να βρω να αγορασω εκκεντροφορους Schrick 1 σταδιου(Nockenwellen 264°/248° - BMW M54 Schrick - NEU) τελικα βρηκα σουπερτιμη στη Γερμανια !!
Οι τιμες που βρηκα λοιπον Ελλαδα ηταν απο 1500 ως και 1200 η καλυτερη!!!
Ψαχνοντας λοιπον στο ebay το Γερμανικο βρηκα τους εκκεντροφορους στην τιμη των 899 ευρω.
Σκεφτηκα πως θα μπορουσα να κατεβασω και λιγο ακομα την τιμη και ετσι εστειλα ενα mail στον πωλητη και τον ρωτησα αν εχει καταστημα εκτος ebay και αν μπορουμε να εχουμε ακομα καλυτερη τιμη μια και η διαφορα με Ελλαδα δεν ειναι και πολυ μεγαλη(πραγμα που δεν ηταν βεβαια και αληθεια μια και η καλυτερη τιμη που εγω βρηκα ηταν 1200 ευρω).
Στη συνεχεια λοιπον του ειπα πως ποσταρω σε διαφορα forums αυτοκινητων και οτι με μια καλυτερη τιμη πιθανον να ανοιξει ο δρομος για περισσοτερες πωλησεις απο Αθρωπους απο την Ελλαδα!!!
Τελικα ειχε μαγαζι εκτος ebay και μου απαντησε οτι η τιμη που μπορει να κανει μαζι με τα μεταφορικα ηταν (my offer outside of ebay is = 849,00 EURO inclusive shipping to greece)849 ευρω !!!
Σκεφτομαι λοιπον να του ξαναστειλω mail και να του πω πως η τιμη θα ηταν φρονιμο να κατεβει λιγο πιο κατω για καλο ολων (και δικο του=περισσοτερες πιθανον πωλησεις απο Ελλαδα αλλα και για μας=που δεν βρισκω λογο να ξεπαραδιαζομαστε και να πληρωνουμε αδικα κερατιατικα).
Μου ξαναπανταει οτι τελικη τιμη που θα κανει ειναι 825 ευρω με τα μεταφορικα !!!
Στη συνεχεια ρωτησα πως μπορει να γινει η συναλλαγη αν οι εκκεντροφοροι ειναι γνησιοι Schrick,αν ειναι καινουργιοι και αν εχουμε εγγυηση.
Εδω θα ηθελα να πω πως ο τυπος στο ebay ηταν power seler και γενικα ηταν πολυ σωστος στην ανταλλαγη των μηνυματων μας.
Μου ειπε λοιπον πως πουλανε μονο καινουργια πραγματα και μονο γνησια και εχουν και δυο χρονια εγγυηση !!!
Αυτη ειναι η απαντηση του:
(hello,

yes, two camshafts as a set.
original schrick in a original schrick box and brand new (not used)
we only have new schrick parts.)

Μου ειπε πως αν θελω να πληρωσω με PAYPAL η τιμη δε μπορει να ειναι αυτη μια και το paypal του κανει καποιες κρατησεις και θα ειναι 858 ευρω(Paypal payment = 858,00 EUR ),
αλλιως μπορω να του στειλω τα χρηματα με μεταφορα στο λογαριαμο του που η τιμη τοτε θα ειναι 825 ευρω και το επιπλεον που εγω θα πρεπει να πληρωσω για τη μεταφορα θα ειναι 0,30 λεπτα η προμηθεια της τραπεζας μια και μου εδωσε το IBAN και το BIC !!

Στη συνεχεια τον ρωτησα για ποια μοντελα ακομα εχει εκκεντροφορους και η απαντηση του ηταν :
(we have cams and other schrick parts (valve springs, retainers, etc... for all bmw modells.
M10, M20, M30, M42, M43, M44, M50, M52, M54.....etc... Mini cooper and cooper S).

Μου ειπε ακομα (κατι που φανηκε και στο site του) οτι εχει τα παντα για VW AUDI που αυτα ειναι που βλεπεις ουσιαστικα και στην σελιδα του .
Απλα επειδη δε προσεξα στη σελιδα του για BMW γι'αυτο τον ρωτησα τι υπαρχει για τα δικα μας αμαξια και μου απαντησε πως : ( we are normally a VW /Audi tuning company, but we are one of three german schrick distributors).
Ετσι λοιπον εκανα μεταφορα χρηματων στην τραπεζα του και μολις παραλαβω θα σας φιξαρω οτι ολα πηγαν οκ πραγμα που δεν εχω καμμια αμφιβολια αλλα κραταω και μια πισινη.
Ελπιζω να βοηθησα και να ανοιξα καποιο δρομο για φθηνοτερη αγορα εκκεντροφορων γιατι ειναι κριμα να πληρωνουμε 40-50% πανω απο την τιμη τους ασε που δεν ειχα την δυνατοτητα να δωσω 1200-1500 για να τους παρω απο εδω !!!
Μεσα στην ολη μου προσπαθεια για να βρω πιο φθηνα σκεφτομουν και αλλους απο το φορουμ που μπορει να ηθελαν αλλα να μην μπορουσαν να δωσουν τοσα χρηματα.
Η Διευθυνση του ειναι www.ls-cartec.de και τον Δεκεμβρη θα εχει ετοιμη τη νεα του σελιδα

( L&S Cartec www.ls-cartec.de

in december 2008 with a new website)

το e-mail του :ls-cartec@t-online.de
Ισως και με μαζικη παραγγελεια να πεσει και αλλο η τιμη...ποιος ξερει.
Αυτα ελπιζω να μη σας κουρασα πανω στην προσπαθεια μου να τα πω οσο πιο αναλυτικα και κατανοητα μπορουσα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deepblue : 03-11-08 στις 01:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-08, 01:58
Το avatar του χρήστη platanos
platanos Ο χρήστης platanos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2008
Μηνύματα: 58
platanos is on a distinguished road
φιλε καλημερα ,
ποιος θα τους τοποθετησει στο αυτοκινητο σου?
επισης η αλλαγη των εκκεντροφορων συνισταται σαν 1ο σταδιο βελτιωσης σε εναν Μ54 2.200?
χρειαζονται και επιπλεον αλλαγες η προγραμματισμος για την βελτιωση που θα περιμενει καποιος αλλαζοντας εκκεντροφορους?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-08, 02:07
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Θα τους αλλαξω στο Μηχανικο μου και θα βαλω και προγραμμα για καλυτερα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-08, 07:07
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
αν δεν τους στειλει τι γινεται με τα χρηματα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-08, 07:52
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν τους στειλει τι γινεται με τα χρηματα?
me to paypal eisai ok
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-08, 08:56
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platanos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε καλημερα ,
ποιος θα τους τοποθετησει στο αυτοκινητο σου?
επισης η αλλαγη των εκκεντροφορων συνισταται σαν 1ο σταδιο βελτιωσης σε εναν Μ54 2.200?
χρειαζονται και επιπλεον αλλαγες η προγραμματισμος για την βελτιωση που θα περιμενει καποιος αλλαζοντας εκκεντροφορους?
ευχαριστω
Ο ίδιος τύπος για τους ίδιους εκκεντροφόρους μου είχε δώσει το Φεβρουάριο 799  (με τα μεταφορικά για Ελλάδα)

Oι 264°/248° - ειναι για 3λιτρα Μ52 & M54.
Θα χρειαστείς και χταπόδι (π.χ. Supersprint) για να πάρεις όλο το κέρδος σε ιπποδύναμη.

Μιας και έχεις ανοίξει κουβέντα μ' αυτόν, μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι οι ίδιοι με αυτούς που δίνει και η ESS (για 3.0L, σε μοίρες) σαν extra με τον TS2? (TS2+) http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=114&id=

Επι τη ευκαιρία, κoιτάξτε στο παραπάνω λινκ, στο ΤS3/15 psi, τον Μ54 3.0L, manual ή SMG, στα 470 άλογα/540Nm με μόνο 3.500  παραπάνω απο το ΤS2.....

Eπίσης, επειδή και η BMW χρησιμοποιεί SCHRICK, ρώτα τον αν είναι οι ίδιοι με τους ΖΗΡ (Αμερικάνικο μοντέλο Ε46 coupe με Performance Package) http://www.realoem.com/bmw/showparts...02&hg=11&fg=25

Ίσως να συμφέρει καλύτερα για όποιον έχει άκρες στην Αμερική....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 03-11-08 στις 09:03
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-08, 09:02
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
me to paypal eisai ok
Μαλλον Γιωργο μου δε διαβασες τι εχω γραψει !
Διαβασες μονο τιτλο και τιμη!!
Αναρωτιεμαι γιατι καθομαι και γραφω τοσο αναλυτικα ρε μπαγασα !!
Η συναλλαγη εγινε με μεταφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-08, 11:40
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ίδιος τύπος για τους ίδιους εκκεντροφόρους μου είχε δώσει το Φεβρουάριο 799  (με τα μεταφορικά για Ελλάδα)

Oι 264°/248° - ειναι για 3λιτρα Μ52 & M54.
Θα χρειαστείς και χταπόδι (π.χ. Supersprint) για να πάρεις όλο το κέρδος σε ιπποδύναμη.

Μιας και έχεις ανοίξει κουβέντα μ' αυτόν, μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι οι ίδιοι με αυτούς που δίνει και η ESS (για 3.0L, σε μοίρες) σαν extra με τον TS2? (TS2+) http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=114&id=

Επι τη ευκαιρία, κoιτάξτε στο παραπάνω λινκ, στο ΤS3/15 psi, τον Μ54 3.0L, manual ή SMG, στα 470 άλογα/540Nm με μόνο 3.500  παραπάνω απο το ΤS2.....

Eπίσης, επειδή και η BMW χρησιμοποιεί SCHRICK, ρώτα τον αν είναι οι ίδιοι με τους ΖΗΡ (Αμερικάνικο μοντέλο Ε46 coupe με Performance Package) http://www.realoem.com/bmw/showparts...02&hg=11&fg=25

Ίσως να συμφέρει καλύτερα για όποιον έχει άκρες στην Αμερική....
Εννοειται πως δεν ειναι ιδιοι με του εςς,αλλους εκεντροφορους στο N/A αλλους στα τουρμπο και στον κομπρεσορα.
Το Zhp δεν εχει 264/248 αλλα 248/248 αν θυμαμαι καλα.
Eπισης 264/248 ειναι μονο για Μ54 3,0 οχι για Μ52

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shido : 03-11-08 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-08, 11:40
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ίδιος τύπος για τους ίδιους εκκεντροφόρους μου είχε δώσει το Φεβρουάριο 799 € (με τα μεταφορικά για Ελλάδα)

Oι 264°/248° - ειναι για 3λιτρα Μ52 & M54.
Θα χρειαστείς και χταπόδι (π.χ. Supersprint) για να πάρεις όλο το κέρδος σε ιπποδύναμη.

Μιας και έχεις ανοίξει κουβέντα μ' αυτόν, μπορείς να τον ρωτήσεις αν είναι οι ίδιοι με αυτούς που δίνει και η ESS (για 3.0L, σε μοίρες) σαν extra με τον TS2? (TS2+) http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=114&id=

Επι τη ευκαιρία, κoιτάξτε στο παραπάνω λινκ, στο ΤS3/15 psi, τον Μ54 3.0L, manual ή SMG, στα 470 άλογα/540Nm με μόνο 3.500 € παραπάνω απο το ΤS2.....

Eπίσης, επειδή και η BMW χρησιμοποιεί SCHRICK, ρώτα τον αν είναι οι ίδιοι με τους ΖΗΡ (Αμερικάνικο μοντέλο Ε46 coupe με Performance Package) http://www.realoem.com/bmw/showparts...02&hg=11&fg=25

Ίσως να συμφέρει καλύτερα για όποιον έχει άκρες στην Αμερική....
Δε μπαινω στη διαδικασια να ρωτησω μια και ο κομπρεσορας δε νομιζω να γινει τωρα κοντα.
Νομιζω ομως πως καποιοι απο δω ισως ξερουν αν ο ess εχει τους ιδιους εκκεντροφορους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-08, 11:54
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
me to paypal eisai ok
H paypal σε περιπτωση που καποιος δεν στειλει τα πραγματα σε αποζημιωνει μεχρι 500 ευρω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.