Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-08, 12:03
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Αλυσιδες χιονιου η καλυμματα τροχων?

Παιδια εχω ε46 cabrio 318ci με 225/45/17 και αγορασα αντιολισθητικα καλυμματα αντι αλυσιδων,εχει καποιος οδηγησει σε χιονι με τετοια πραγματα,κανουν δουλεια? γιατι με αλυσιδες γνωριζω.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-08, 12:21
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Εγω είχα πάρει κάτι τέτοια (160 ευρώ κάνανε) και την πρώτη φορά τα φόρεσα στο αμάξι το βράδυ (για να είμαι έτοιμος για το πρωϊ) και όταν κατέβηκα την άλλη μέρα να φύγω, είχανε παγώσει και αυτά και δεν είχαν αποτέλεσμα καθόλου.

Κατα τα άλλα καλή πρόσφυση έδιναν και σε χιόνι και σε παγωμένο χιόνι αρκεί να μην το παρακάνεις, γιατί στο χιόνι, εντάξει, αλλά στο πάγο, αλυσίδες δεν είναι όπως και να το κάνεις.

να θυμάσαι μόνο να τα βγάζεις κάθε φορά για να μην παγώσουνε και ακινητοποιηθείς εντελώς.

edit
(να συμπληρώσω εδώ ότι δεν πρέπει να πατήσουν άσφαλτο με πάνω απο 30-40 χιλιόμετρα γιατί σκίζονται)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Snoopy : 04-11-08 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-08, 12:27
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ,δεν ειχα σκεφτει τη λεπτομερεια να τα βγαζω μετα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-08, 12:53
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Τα σκουφάκια έχω ακούσει οτι κάνουν δουλεια στο μαλακό χιόνι! Αλλά όταν βγείς άσφαλτο πρέπει να τα αφαιρέσεις αμέσως γιατί σκίζονται εύκολα. Αν πχ πατήσεις πέτρες, ή φρενάρεις απότομα... Επίσης σε μαγαζί που είχα ρωτήσει μου είχε πεί οτι είναι για 1-2 χειμώνες, ανάλογα πόσο συχνά ταξιδεύεις σε χιόνι.
Είχα δοκιμάσει και τα spikes Spider. Απάτη! Βρέθηκα να μη μπορώ να ανέβω ούτε σε φρέσκο χιονάκι. Και το 2ο χρόνο δε κουμπώνανε καλά ούτε στη ζάντα και φεύγανε. Ασε που σπάνε εύκολα και τα πλαστικά τους και είναι και πανάκριβες! Μετά απο όλα αυτά λοιπόν, για να είσαι 100% σίγουρος οτι θα πάς με ασφάλεια και παντού, πάρε σκουφάκια για ευκολία, αλλά και αλυσίδες για ώρα ανάγκης (και αυτές με 20 euro κάνουν δουλεια)!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-08, 12:29
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκουφάκια έχω ακούσει οτι κάνουν δουλεια στο μαλακό χιόνι! Αλλά όταν βγείς άσφαλτο πρέπει να τα αφαιρέσεις αμέσως γιατί σκίζονται εύκολα. Αν πχ πατήσεις πέτρες, ή φρενάρεις απότομα... Επίσης σε μαγαζί που είχα ρωτήσει μου είχε πεί οτι είναι για 1-2 χειμώνες, ανάλογα πόσο συχνά ταξιδεύεις σε χιόνι.
Είχα δοκιμάσει και τα spikes Spider. Απάτη! Βρέθηκα να μη μπορώ να ανέβω ούτε σε φρέσκο χιονάκι. Και το 2ο χρόνο δε κουμπώνανε καλά ούτε στη ζάντα και φεύγανε. Ασε που σπάνε εύκολα και τα πλαστικά τους και είναι και πανάκριβες! Μετά απο όλα αυτά λοιπόν, για να είσαι 100% σίγουρος οτι θα πάς με ασφάλεια και παντού, πάρε σκουφάκια για ευκολία, αλλά και αλυσίδες για ώρα ανάγκης (και αυτές με 20 euro κάνουν δουλεια)!
μην δίνεται λεφτά για πέταμα για αλυσίδες, αλυσίδες των 20€ (7000δρχ για την ακρίβεια) φορέθηκαν αρκετές φορές και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-08, 14:10
Το avatar του χρήστη tamtamcafe
tamtamcafe Ο χρήστης tamtamcafe δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 389
tamtamcafe will become famous soon enoughtamtamcafe will become famous soon enough
εγω εχω σκουφακια και δουλευουν αψογα απλα πρεπει να μην το σπινιαρεις να μην τρεχεις πανω απο 50χλμ, να μην πας σε ασφαλτο η γενικα σε επιφανεια που δεν εχει χιονι η παγο,
αλλωστε για αυτη τη χρηση χρησιμοποιουνται,
και τα εχω και τα φοραω 3 χρονιες ανεβηκα και κατεβηκα στο καρπενησι αρκετες φορες -ασφαλως-
και στην αρχη ειχα τους ιδιους ενδοιασμους με σενα, μολις τα εβαλα μου εφυγαν ολοι...!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-08, 16:27
Nemerkon Ο χρήστης Nemerkon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 95
Nemerkon is on a distinguished road
εδω απαγορευοντε!

εγω παντως ακομα και να θελω να βαλω αλυσιδες απαγορευοντε απο τον κοκ!διοτι καταστρεφουν την ασφαλτο και ορθοτατα ειναι απαγορευμενες!αλλα εχουμε και εκχιονιστικα οπως επισης και αξιοσεβαστη ασφαλτο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-08, 17:45
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Αυτά είναι .. εδώ όλοι κάνουμε τουμπεκί.......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-08, 18:00
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Σε πισωκουνα (μιας ολλοι σχεδον εδω μεσα εχουν bmw) βαζεις και μπροστα σκουφακια? για να εχεις τιμονι. το σωστο ειναι σιγουρα και στους 4 τροχους αλλα ποιος καταρχην πληρωνει 2 ζευγαρια και ποιος καθεται να τα περασει οταν χρειαστει. Γενικοτερα τα πισωκινητα αμαξια δεν ενδεικνειτε για τετοιες καταστασεις. Εγω παντως μιας και εχω τρελα με το σκι εβαλα χιονολαστιχα πηρα και αλυσιδες στο Nissan Micra της δουλειας και την βγαζω με εκεινο το χειμωνα.

Α και μιας και ανοιξαμε κουβεντα πριν χρονια τρακαρα σε καραμπολα 5 αυτοκινητων εξω απο χιονοδρομικο με το Vitara του πατερα μου. Σε μια στροφη που δεν εβλεπε ο ηλιος ειχε καραπαγο του κερατα, στουκαραν 2 μπροστινοι και τους επισκεφτηκα και γω απο πισω.
Θελω να καταληξω οτι πρεπει να αποφευγονται καλυτερα οι πολλες μετακινησεις με τα χιονια γιατι μπορει εσυ να πληρωσες ενα καρο λεφτα σε αλυσιδες χιονολαστιχα (α μολις εβαλες και M-pack) και ερχεται ο αλλος και στο κανει αγνωριστο...

Πολλα ειπα ε? σορρυ
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-08, 18:29
boleneger Ο χρήστης boleneger δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2008
Μηνύματα: 134
boleneger is on a distinguished road
Προσοχη λοιπον στα χιονδρομικα και προσοχη που το παρκαρουμε(ομοιοπαθων)!!! κατα τα αλλα τα σκουφακια δοκιμαστικαν στο κα'ι'μακτσαλαν και καναν δουλεια. ΤΙΜΗ νομιζω 70ευρα. ΣΑΛΟΝΙΚΑ. οποιος ενδιαφερεται ρωταω. στειλε p.m.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.