Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-09, 17:29
Το avatar του χρήστη andreasm3
andreasm3 Ο χρήστης andreasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Μηνύματα: 51
andreasm3 is on a distinguished road
Καθαρισμός υφασμάτινου σαλονιού

Αδέρφια, τη βοήθειά σας για τον καθαρισμό υφασμάτινου σαλονιού. Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 10-12-09 στις 03:04 Αιτία: Greeklish
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-09, 17:37
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Υπάρχουν ειδικά σπραίυ αλλά και σαμπουάν για τα υφασμάτινα σαλόνια. Επίσης, αν υπάρχει κάποιος δύσκολος λεκές, χρησιμοποίησε vanish που χρησιμοποιείται για τα ρούχα, αναμεμειγμένο με λίγο νερό. Πάντως για όλο το σαλόνι προτείνεται να χρησιμοποιήσεις αυτά που ανέφερα αρχικά, καθώς είναι ειδικά σχεδιασμένα για υφάσματα αυτοκινήτων και δεν πρόκειται να τα βλάψουν.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-09, 17:52
Το avatar του χρήστη andreasm3
andreasm3 Ο χρήστης andreasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Μηνύματα: 51
andreasm3 is on a distinguished road
καθαρισμος2

εχεις δοκιμασει τα προιοντα της μαμας εταιριας?τα συστηνεις?σ ευχαριστω εκ των προτερων κ κουκλα ηασημι σενταν σου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-09, 19:33
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Να ξέρεις ότι ο καθαρισμός υφασμάτινου σαλονιού από 'ερασιτέχνη' δύσκολα έχει καλά αποτελέσματα. Ο κύριος λόγος είναι ότι το ύφασμα απορροφάει και τρίβοντάς το με οποιοδήποτε καθαριστικό, το μόνο που κάνεις είναι να απλώνεις τη βρώμα. Επίσης, εάν πας να καθαρίσεις τοπικά, το μόνο που θα καταφέρεις είναι όταν στεγνώσει το σημείο που έχεις πάει να καθαρίσεις, θα βρεθείς αντιμέτωπος με ένα μεγάλο λεκέ.

Ο σωστός τρόπος να καθαρίσεις ένα υφασμάτινο σαλόνι είναι ο εξής:

1) Το πρώτο και σημαντικότερο βήμα είναι να εξοπλιστείς με ηλεκτρική σκούπα που είναι σχεδιασμένη για να ρουφάει και υγρά. Εάν δεν μπορείς να βρεις τέτοια σκούπα μη προχωρήσεις καν στο επόμενο βήμα.

2) Ξεκίνα με το κάθισμα του οδηγού και με το οριζόντιο μέρος, που λογικά θα είναι και το πιο βρώμικο. Έχεις ανά χείρας καθαριστικό (Vanish αραιωμένο με νερό 1:3 θα σου κάνει δουλειά) σε μπουκάλι σπρέϊ. Επίσης μπουκάλι σπρέϊ με καθαρό νερό κατά προτίμηση χωρητικότητας 1λτ. Βούρτσα ειδική για καθαρισμό χαλιών μεσαίας σκληρότητας, ΟΧΙ μαλακή (παπούτσιών).

3) Ψεκάζεις πρώτα το οριζόντιο μέρος με ΝΕΡΟ ομοιόμορφα μέχρι να το δεις όλο βρεμμένο. Στη συνέχεια ψεκάζεις καθαριστικό πάλι ομοιόμορφα και παντού. Προσοχή στα πλαστικά μέρη του ταμπλώ ή της κονσόλας. Εάν σου ψεκαστεί κατά λάθος εκεί πάνω, έχεις ένα καθαρό πανί μικρο-ινών για να σκούπίσεις ΑΜΕΣΩΣ πριν στεγνώσει και σου κάνει ζημιά.

4) Παίρνεις τη βούρτσα και αρχίζεις να τρίβεις με κυκλικές αλλά και κάθετες κινήσεις. Για γωνίες και 'κρυφά' σημεία καλό είναι να έχεις μία 2η μικρή βούρτσα, από αυτές που έχουν μακρύ χερούλι και είναι στρογγυλές στο τέλος και χρησιμοποιούνται και στη κουζίνα.

5) Αφού έχει γίνει μία ελαφριά αλλά και ομοιόμορφη 'σαπουνάδα' (δεν θες να ρίξεις υπερβολική ποσότητα καθαριστικού, διότι θα 'μαμηθείς' στο επόμενο στάδιο), βάζεις τη σκούπα στη πρίζα και στη πιο δυνατή σκάλα και ετοιμάσου για....

6) ....γερό ρούφιγμα. Να ξέρεις ότι το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στάδιο στο καθάρισμα του υφασμάτινου σαλονιού είναι η ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ. Καλό είναι και θα σε διευκολύνει εάν το ακροφύσιο είναι πλατύ και διάφανο ώστε να τελειώνεις γρηγορότερα και να βλέπεις το ....περιεχόμενο. Ρουφάς λοιπόν με ΑΡΓΕΣ και σταθερές κινήσεις τη περιοχή που δούλεψες προηγουμένως. Αυτό είναι το πρώτο ρούφηγμα. Στη συνέχεια σβήνεις τη σκούπα και ψεκάζεις την ίδια επιφάνεια με καθαρό νερό και ξαναρουφάς. Επαναλαμβάνεις μέχρις ότου να δεις ότι α) δεν τραβάς πλέον σαπουνάδα, αλλά νερό και β) τα υγρά που τραβάς είναι διάφανα και όχι βρώμικα. Συνήθως χρειάζονται 3 ξεπλύματα.

7) Συνεχίζεις με τη πλάτη του καθίσματος και το υπόλοιπο σαλόνι...

Εάν σου φαίνεται βουνό, λογικό είναι, διότι ο σωστός καθαρισμός σαλονιού είναι πολύ χρονοβόρος. Ένα επαγγελματικό καθάρισμα παίρνει περί τις 4-5 ώρες ανάλογα το μέγεθος και τη ....βρώμα του αυτοκινήτου. Μετά έχεις τα στεγνώματα, τον έλεγχο και επανάληψη κάποιων σταδίων εφόσον κρίνεται απαραίτητο. Ένα γεμάτο οκτάωρο δηλαδή, μαζί με ταμπλώ, πόρτες. πατούρες, τσιμούχες κτλ. Ελάχιστα εξειδικευμένα καταστήματα ακολουθούν τη παραπάνω διαδικασία, πολύ απλά διότι παίρνει πολύ ώρα και στον ίδιο χρόνο που ένας υπάλληλος θα κάνει ένα σαλόνι για να πάρουν 100-150 ευρώ, ο ίδιος μπορεί να τους κάνει άλλες πιο κερδοφόρες δουλειές στο πλυντήριο. Όταν διαφημίζουν ότι κάνουν δήθεν Βιολογικό Καθαρισμό (εάν τους ρωτήσεις 'τι εστί βιολογικός καθαρισμός?' πάω στοίχημα ότι δεν θα ξέρουν καν να σου απαντήσουν ή θα σου πουν αρλούμπες), στη πραγματικότητα κάνουν ένα .....πασάλοιμα και σου παραδίδουν ένα σαλόνι γεμάτο λεκέδες και μύκητες λόγω υγρασίας και μη σωστού στεγνώματος.

Επίσης να σημειώσω εδώ ότι το δεύτερο πιο σημαντικό στάδιο μετά της ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗΣ είναι το ΣΤΕΓΝΩΜΑ. Το στέγνωμα είναι πολύ σημαντικό διότι:

α) Εάν δε στεγνώσει και το παραμικρό ίχνος υγρασίας, έχεις εγγυημένο ως αποτέλεσμα ένα αυτοκίνητο γεμάτο μύκητες.

β) Οι μήκητες θα ζουν μέσα στο αυτοκίνητό σου και θα απορροφηθούν και από το σύστημα κλιματισμού, όπου η οσμή θα γίνει αφόρρητη. Μετά θα πηγαίνεις να αλλάζεις και φίλτρο καμπίνας.

Το στέγνωμα λοιπόν πρέπει να γίνει είτε φυσιολογικά, δηλ. μέσα σε κλειστό γκαράζ με τα παράθυρα ανοιχτά για 1-2 μέρες, πριν μπεις στο αυτοκίνητο, ή εάν βιάζεσαι το αυτοκίνητο στο ρελαντί, ο κλιματισμός αναμμένος στο ζεστό (όχι στην ανακύκλωση) και υπομονή 3-4 ώρες να.....το κοιτάς.

Παρέλειψα να σου πω ότι η παραπάνω διαδικασία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ρητά σε ουρανό αυτοκινήτου, διότι πολύ απλά θα κάνεις ζημιά και θα σου κρεμάσει. Ο ουρανός είναι ένα άλλο 'κεφάλαιο' και αντιμετωπίζεται ανάλογα τη περίπτωση. Δηλ. άλλη διαδικασία θέλει ένας alcadara ουρανός ενός Maserati ή 997, και άλλη ενός Corsa που είναι ουσιαστικά από ....τσόχα. Όπως επίσης και άλλη διαδικασία έχει ο ουρανός μίας 'μεσαίας' κατάστασης όπως μίας BMW / AUDI της τελευταίας 5-ετίας. Επίσης δεν ακουμπάμε καν ουρανό σε αυτοκίνητα πέρα της 7-8ετίας όπου το παίζουμε κορώνα / γράμματα....θα κρεμάσει / δε θα κρεμάσει. Εάν γίνει το 2ο έχει γίνει ζημιά, άρα πάμε ταπετσέρη για αλλαγή και το ανάλογο τίμημα.

Καλή τύχη!
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-09, 20:23
Το avatar του χρήστη andreasm3
andreasm3 Ο χρήστης andreasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Μηνύματα: 51
andreasm3 is on a distinguished road
katharismos

κωστα διαφωτιστικο,ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-09, 20:31
Το avatar του χρήστη george kaleas
george kaleas Ο χρήστης george kaleas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Μηνύματα: 500
george kaleas is on a distinguished road
πολυ καλο!! ευχαριστουμε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε μου καταρχάς σε ευχαριστώ. Κατά δεύτερον, όλα όσα σου είπε ο Monsta είναι στην ουσία το πώς γίνεται ένας βιολογικός καθαρισμός και ξέρει πολύ καλά τι σου λέει γιατί ειναι επαγγελματίας. Αν πάντως το σαλόνι σου δεν είναι ιδιαίτερα βρώμικο και θες ένα απλό καθάρισμα και μια αναζωογόνησή του, μπορείς να χρησιμοποιήσεις καταρχάς τον αφρό της turtlewax που έχει και βούρτσα και είναι καλός για την αφαίρεση των μικρολεκέδων (για πιο δυνατούς πας για vanish).Και στη συνέχεια πέρασέ το με κάποιο σαμπουάν όπως Interior shampoo της sonax, ώστε να φρεσκαριστεί και να έχει μια ωραία διακριτική μυρωδιά. Δεν ξέρω σε τί κατάσταση βρίσκεται το αυτοκίνητό σου, αλλά αν δεν είναι σε τραγική κατάσταση νομίζω ότι τα δύο αυτά βήματα είναι αρκετά. Τα προϊόντα της bmw δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αν και νομίζω ότι το σαμπουάν για το εσωτερικό είναι το sonax που σου πρότεινα, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Και όπως σωστά ειπώθηκε, ουρανό δεν πειράζεις για κανένα λόγο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-09, 20:46
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
No problemo guys. Εάν χρειάζεστε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μου λέτε....
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-09, 20:48
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καταρχάς σε ευχαριστώ. Κατά δεύτερον, όλα όσα σου είπε ο Monsta είναι στην ουσία το πώς γίνεται ένας βιολογικός καθαρισμός και ξέρει πολύ καλά τι σου λέει γιατί ειναι επαγγελματίας. Αν πάντως το σαλόνι σου δεν είναι ιδιαίτερα βρώμικο και θες ένα απλό καθάρισμα και μια αναζωογόνησή του, μπορείς να χρησιμοποιήσεις καταρχάς τον αφρό της turtlewax που έχει και βούρτσα και είναι καλός για την αφαίρεση των μικρολεκέδων (για πιο δυνατούς πας για vanish).Και στη συνέχεια πέρασέ το με κάποιο σαμπουάν όπως Interior shampoo της sonax, ώστε να φρεσκαριστεί και να έχει μια ωραία διακριτική μυρωδιά. Δεν ξέρω σε τί κατάσταση βρίσκεται το αυτοκίνητό σου, αλλά αν δεν είναι σε τραγική κατάσταση νομίζω ότι τα δύο αυτά βήματα είναι αρκετά. Τα προϊόντα της bmw δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αν και νομίζω ότι το σαμπουάν για το εσωτερικό είναι το sonax που σου πρότεινα, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Και όπως σωστά ειπώθηκε, ουρανό δεν πειράζεις για κανένα λόγο.
Δε διαφωνώ, απλά πρέπει να προσέξει να μη το 'βρέξει' πολύ, διότι εάν δεν έχει σκούπα μπορεί να του δημιουργηθούν προβλήματα....
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-09, 21:06
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
φίλε μου εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω εφαρμόσει 2 ειδών καθαρισμού.

α) Πλύσιμο με ατμό και πανί. αν έχεις ατμοκαθαριστή(κόστος +/- 20euros) αρχίζεις να ψακάζεις από κοντινές αποστάσεις και ταυτόχρονα με ένα πανί καθαρίζεις την επιφάνεια....αποτέλεσμα φοβερό και μυρίζεικ καθαριότητα ή αλλιώς το πας σε έναν από αυτούς με τον ατμό, κόστος 50 φεύγα.

β) σε ένα κουβά με λίγο νερό ρίχνεις εκείνη την σκόνη που καθαρίζουν τα χαλιά (ρώτα μια γυναίκα και θα σου πει) και πέρνεις το βουρτσάκι με τα πλαστικά δοντάκια (ρώτα μια γυναίκα και θα σου πει) και την βρέχεις λίγο και αρχίζεις απαλό τρίψιμο. το ύφασμα σου θα λαμποκοπάει και θα μυρίζει πολύ ωραία.

και τα 2 τα χω δοκιμάσει στο αυτοκίνητο μου και το αποτέλεσμα απλά φοβερό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.