Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-04, 15:56
Το avatar του χρήστη cmos_ioan
cmos_ioan Ο χρήστης cmos_ioan δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 60
cmos_ioan is on a distinguished road
Cdv Βαλβίδα

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με απλά ελληνικά τι στο καλό κάνει αυτή η βαλβίδα στο συμπλέκτη?

http://www.zeckhausen.com/cdv.htm

και αν υπάρχει κανεί εδώ στην Αθήνα που αναλαμβάνει να την βγάλει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-04, 09:21
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Cdv Βαλβίδα!

Η συγκεκριμένη βαλβίδα βρίσκεται στο υδραυλικό σύστημα του συμπλέκτη και σκοπός της είναι να "καθυστερεί" τη σύμπλεξη του δίσκου. Ακόμα και αν ο οδηγός αφήσει γρήγορα το συμπλέχτη κατά τη διάρκεια μιας γρήγορης αλλαγής, η συγκεκριμένη βαλβίδα φροντίζει να γίνεται η σύμπλεξη σε συγκεκριμένο χρόνο (πιο αργά από αυτόν που επιλέγει ο οδηγός). Σαν συνοδηγός σε ένα Ζ4 3.0 κατάλαβα ότι τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν αυτή τη βαλβίδα μια και παρατήρησα ότι σε πολύ γρήγορες αλλαγές το αμάξι συμπεριφέρεται σαν να το πατινάρει ο οδηγός ελαφρά και να συμπλέκει σε 2 στάδια. Αμέσως σκέφτηκα ότι ο οδηγός δεν έχει μάθει καλά το αμάξι αλλά το ανέφερα και με ενημέρωσε ότι δεν το κάνει αυτός! Συμφωνώ ότι είναι πολύ ενοχλητικό και στερεί από τη χαρά της οδήγησης! Λογικά ταλαιπωρεί περισσότερο το δίσκο αφού τον πατινάρει σχεδόν πάντα, αλλά προφανώς προστατεύει το όλο σύστημα μετάδοσης από την εμφάνιση ελαφριών τζόγων (εις βάρος του συμπλέκτη). Οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να τη βγάλει και μάλιστα δεν χρειάζεται να την αντικαταστήσεις, απλώς αφαίρεσέ την!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-04, 10:13
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Thumbs up Lock Valve Part Number

Αν δεν θές να την καταργήσεις τελείως, (γιατι θα αφαιρέσεις ουσιαστικά 3cm από το μήκος του σωλήνα του υδραυλικού σου συμπλέκτη και θα πρέπει να στραβώσεις λιγο τα μεταλλικά σωληνάκια σου) μπορείς να αγοράσεις μια καινούρια βαλβίδα δίνοντας €12,44 με αριθμό ανταλλακτικού 21 52 6 755 892 (για όλα τα Ζ4 και όλα Ε46-εκτός Μ3- και να της αφαιρέσεις τα "εντόστια" και να την βάλεις μετά στη θέση της αρχικής βαλβίδας.

Υ.Γ Εκανα έναν έλεγχο να δώ αν ο αριθμός ανταλλακτικού στη σελίδα του Αμερικάνου ισχύει γιατι συχνά υπάρχουν διαφορές από Ευρώπη σε Αμερική και τελικά είναι σωστός
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-04, 16:44
Το avatar του χρήστη cmos_ioan
cmos_ioan Ο χρήστης cmos_ioan δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 60
cmos_ioan is on a distinguished road
Παράθεση:
ότι σε πολύ γρήγορες αλλαγές το αμάξι συμπεριφέρεται σαν να το πατινάρει ο οδηγός ελαφρά και να συμπλέκει σε 2 στάδια
Το παρατήρησα κι εγω αυτό

Ισως πρέπει να το σκεφτω σοβαρα για να την αφαιρέσω, αν και δεν είμαι υπερ τετοιου τύπου mods

Thnx for the info.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-04, 16:00
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να έχει τέτοιες βαλβίδες ή η μόνη λύση είναι να τις παραγγείλουμε απο το εξωτερικό;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-04, 16:28
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
Παιδια δεν ξέρω πότε επαιζαι αυτο το τοπικ και δεν το ειχα δει πάντως τωρα το ανακαλυψα και εχω να προσθέσω οτι ακριβώς το ίδιο συμβαίναι και στο δικο μου τουτου. ειδικά σε αλλαγή απο 2η σε 3η είναι πολυ αισθητή αυτή η διαφορά σε καταστάσεις μεγάλων αποδόσεων. Αν έχουμε κανένα νέο, αν καποιος την έβγαλε και είδε διαφορά θα χαρώ πολύ να μάθω και να μας δώσει και τα φώτα του.
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-04, 07:56
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aVog
Παιδια δεν ξέρω πότε επαιζαι αυτο το τοπικ και δεν το ειχα δει πάντως τωρα το ανακαλυψα και εχω να προσθέσω οτι ακριβώς το ίδιο συμβαίναι και στο δικο μου τουτου. ειδικά σε αλλαγή απο 2η σε 3η είναι πολυ αισθητή αυτή η διαφορά σε καταστάσεις μεγάλων αποδόσεων. Αν έχουμε κανένα νέο, αν καποιος την έβγαλε και είδε διαφορά θα χαρώ πολύ να μάθω και να μας δώσει και τα φώτα του.
Μολις αγορασα μια απο το εξωτερικο. Θα ειναι εδω σε 1 εβδομαδα περιπου οποτε μολις τη βαλω θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-04, 09:48
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Παρέλαβα σήμερα τη "αλλαγμένη" CDV βαλβίδα μου οπότε θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον να μου κάνει τη τοποθέτηση πρίν το meeting ώστε να έχουμε τη δυνατότητα για test drive.

Πάντως το service της Zeckhausen Service http://www.zeckhausen.com/cdv.htm ήταν καταπληκτικό και ταχύτατο. Να δούμε και το αποτέλεσμα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-04, 10:10
Το avatar του χρήστη Daskalopoylos
Daskalopoylos Ο χρήστης Daskalopoylos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-06-2004
Μηνύματα: 54
Daskalopoylos is on a distinguished road
Unhappy

και να ρωτισω κατι?????
καταρχας αυτη υπαρχει και στα ε46???
και αν την βγαλεις προφανος εχεις γρηγοροτερες αλλαγες σωστα????
η bmw δεν το σκευτικε αυτο????
προφανος θα εχει μεγαλες φθορες και τωρα που το σκευτομαι.........πριν λιγο καιρο εσπασα ενα δισκο πλατο! αυτο εγινε απο κατεβασματα κυριος.....και γενικοτερα σκληρη και αποτομη χρηση στις αλαγες !! Αν λοιπον δεν ειχα αυτην την βαλβιδα προφανος να ειχα 'ξεσκισει' στην καλυτερη σασμαν για να μην αναφερθω σε '''μεγαλυτερα''' και '''βαρυτερα''' ανταλακτικα..
ετσι δεν ειναι????
Η' τα εξωδα με εχουν κανει να σκευτομαι παραλογα???
__________________
ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΓΑ'Ι'ΔΑΡΟ!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-04, 10:14
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Daskalopoylos
και να ρωτισω κατι?????
καταρχας αυτη υπαρχει και στα ε46???
και αν την βγαλεις προφανος εχεις γρηγοροτερες αλλαγες σωστα????
η bmw δεν το σκευτικε αυτο????
προφανος θα εχει μεγαλες φθορες και τωρα που το σκευτομαι.........πριν λιγο καιρο εσπασα ενα δισκο πλατο! αυτο εγινε απο κατεβασματα κυριος.....και γενικοτερα σκληρη και αποτομη χρηση στις αλαγες !! Αν λοιπον δεν ειχα αυτην την βαλβιδα προφανος να ειχα 'ξεσκισει' στην καλυτερη σασμαν για να μην αναφερθω σε '''μεγαλυτερα''' και '''βαρυτερα''' ανταλακτικα..
ετσι δεν ειναι????
Η' τα εξωδα με εχουν κανει να σκευτομαι παραλογα???
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτή η βαλβίδα μπήκε ώστε να αποτρέπει όσους δεν ξέρουν να κάνουν ομαλές αλλαγές από το να κάνουν το αυτοκίνητο να "κομπιάζει". Υποθέτω στο μυαλό του είναι οι αμερικάνοι που έχουν μάθει να οδηγούν αυτόματα.

Βγάζοντας τη βαλβίδα αυτή ουσιαστικά έχεις ένα αυτοκίνητο όπως όλα τα άλλα όπου η ομαλότητα της αλλαγής εξαρτάται από τον οδηγό. Το ίδιο και η ταχύτητα.

Ελπίζω να μπορέσω να κάνω την "τράμπα" σύντομα ώστε να δούμε διαφορές στο meeting!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.