PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ44 Project


tsilis
14-04-08, 17:06
To παραθέτω σχεδόν αυτούσιο,όπως το έγραψα στο "πατρικό" μου φόρουμ,που ασχολείται με την αυτοκίνηση γενικώς,το βάζω και εδώ στo ειδικό,με την ελπίδα όποιος απαντήσει να το τεκμηριώσει κιόλας!

"και πάμε στα υποθετικά projects,τώρα:

Έστω ότι έχεις ένα αυτοκίνητο παλαιό,με λίγα-πολύ λίγα χλμ,το οποίο αγαπάς,και δεν θέλεις,ούτε προβλέπεις να αλλάζεις μέσα στην επόμενη 7ετία... :)

Η (άδεια προς το παρόν) τσέπη σου σε γαργαλά,και το (κούφιο) κεφάλι σου δεν σε αφήνει να ησυχάσεις... :)
ο Μ44 σου έχει 16v και 140 άλογα είναι πολύ ωραίος κινητήρας,έχει φήμη "αθανάτου",αλλά είπαμε....είσαι πειραγμένος,μην τα ψάχνεις!

Ψάχνοντας αλλού είδες 5 λύσεις:
-Λύση πρώτη,Kομπρέσορα με έτοιμο κιτ από την Downing Atlanta με κόστος περί τις 4000 ευρώ τοποθετημένο,απόδοση 190 άλογα, ροπή πολύ καλη (στα πλάισια 323 2.5) και αξιοπιστία δοκιμασμένη!

Ιδέ http://www.downingatlanta.com λύση άριστη,αλλά:
Kαταργείται άμεσα από την Εταιρεία,και όστις πρόλαβε Κυριον οίδε!

-Λύση δεύτερη,ο υπερκυβισμός!
Το έκανε στο παρελθόν ο πολύς Schnitzer,το κάνει ο αρκετός και βάλε Νoelle
Mπορείτε να το δείτε εδώ:
http://www.noellemotors.de/2_1l-4_valve_engine_basis_BMW_M42_M44.232+M5b36deed99c. 0.html

Θεωρητικώς δίνει 170 άλογα και ροπή όσο του πάλαι ποτέ εξακύλινδρου δίλιτρου
Αξιοπιστία,καλή λειτουργία και ροπή με ένα κόστος γύρω στις 4-5 χιλ ευρώ επίσης!
Μειονέκτημα,το ότι θέλει μετάβαση στη Γερμανία,αν και πιστεύω ότι θα το χορηγεί το κιτ για τοποθέτηση,χωρίς να περιλαμβάνει τα της εγγύησης.

-Λύση τρίτη,και η πλεον κ@υλωτική για εμένα (ας μου επιτραπεί η έκφραση...)
Τhrottle body
Εκκεντροφόροι
Ενισχυμενα ελατήρια βαλβίδων
Ροική κεφαλής
Φλάντζα καπακιού
Πρόγραμμα
Εξάτμιση
Δηλαδή dbilas!
Δείτε:
http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndikatfotos/topic.asp?TOPIC_ID=2723&FORUM_ID=2&CAT_ID=1&Forum_Title=3er+BMW+%2D+E36&Topic_Title=318+IS+Dbilas+Einzeldrossel+Update+14% 2E05%2E07

Σημαίνει επίσης 170-180 αλόγατα στροφάρισμα στις 7500 (κατεβάζει το στροφόμετρο εκτός διαγραμμίσεων!! ),αλλά μικρότερη ροπή από τις άλλες λύσεις...
Πλεονεκτήματα,το οτι διατηρείς τον κινητήρα σου,που τον ξέρεις και σε ξέρει :roll: ,διατηρείς το πλεονέκτημα των τερεκύλινδρων σε βάρος και κατανομή στον εμπρόσθιο άξονα
Μειονέκτημα το κόστος που δύναται να φθάσει τα 4500-5000 ευρώ,και η ροπή που λέγαμε..

-Λύση τέταρτη,η μεταμόσχευση!
Βάζεις ένα 2,5άρη από 323 και κάνεις μια 323ti!
Έχεις ροπή 25 κιλά,δύναμη 170 αλόγων,είσαι εξακύλινδρος,είσαι,είσαι,είσαι...κτλ
Πλεονεκτήματα,τα παραπάνω,θέλεις και άλλα?
Mειονεκτήματα αρκετά:
Kατ΄αρχάς φορολογικά (εννοείται ότι το δηλώνεις!),οπότε εκτινάσσονται τα πάγια έξοδα!
Το τροπέτο είναι αγνώστου κατάστασης,προελεύσεως και χλμ
Αν θέλεις να κάνεις σωστό αυτοκίνητο και όχι "oμελέτα car" πρέπει να αλλάξεις εμπρόσθια γέφυρα,αμορτισέρ,κιβώτιο,άξονα μετάδοσης,πίσω άξονα όλον με το διαφορικό,πίνακα οργάνων κτλ.
Δηλαδή θέλεις αυτοκίνητο-δότη και μάστορα-μόρτη να έχει όρεξη και να μην τσαπατσουλιάζει...
Επίσης ότι μεινει από ανταλλακτικά θα πρεπει να το πουλήσεις, οπότε με αυτά και τα άλλα,αφού πας Γερμανία και φέρεις το αυτοκίνητο,και βρεις χρόνο να πουλήσεις,ίσως με 4000 χιλ ευρώ να καθαρίζεις με την 323ti σου!

-Λύση πέμπτη,κάθεσαι στα αυγά σου και ξεκουλαίνεσαι,δεν σου φταίνε τα έρμα τα άλογα κακομοίρη!! :) "




Τι θα κάνατε,λοιπόν, εσείς με δεδομένες τις συνθήκες,και κυρίως γιατί?:thinkerg:

sorry για το μεγάλο post

oldcarskickass
14-04-08, 17:22
Εγώ θα επέλεγα ή το DA SC (είχε και ένα παιδί εδώ πέρα και ήταν ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος) ή το 323.

Πήγα βόλτα από ένα γνωστό εδώ μέσα σε ένα Ε39 523 και από τη στιγμή που αυτό το μοτέρ μπορεί να πάει ΑΝΕΤΑ σε ταξίδι με τρία άτομα 190+ και να διπλώσει το τάνκερ που λέγεται 523 φαντάζομαι σε μικρότερα σκάφη θα κάνει θαύματα.

Για Ε36 Compact Μιλάμε ή για άλλο (Coupe/Sedan);

Και μην ξεχνάς ότι όχημα που έχει TUV στη Γερμανία είναι ουσιαστικά σα να στο δίνουν με εγγύηση.

Εμένα (και απορώ γιατί άλλοι γνώστες κάτοχοι BMW νοιάζονται) τα χιλιόμετρα ΔΕΝ θα με ένοιαζαν τόσο πολύ από τη στιγμή που η γενική εικόνα δείχνει καλή.

Θα μέτραγα συμπίεση και θα έβλεπα σε τι κατάσταση θα ήταν τα αδύνατα σημεία του οχήματος και θα έκρινα.

Πάντως 200.000 και 300.000 χλμ ΔΕΝ (επαναλαμαβάνω ΔΕΝ) είναι πολλά για ένα BMW μοτέρ και δή στη Γερμανία που το 90% της ζωής του θα το έφαγε στην Autobahn.

tsilis
14-04-08, 17:28
Eίπαμε,θεωρητικά πάντα...
Για οriginal 318ti Compact Ε36 (ξέρω,στις άλλες βάζεις και με το νόμο δυνατότερα μοτέρ)!
Για DASC συμφωνώ απόλυτα,αλλά τελευταία διάβασα ότι "μας τελείωσε".
Mένει να επιβεβαιωθεί....

InsaneDriver
14-04-08, 17:36
Eγώ θα αγόραζα τον dasc του Μηνά http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10150

E36 RULES!!
14-04-08, 17:49
Υπερκυβισμός και μετα ροϊκή, εκκεντροφόροι και boddies! (throttle boddies)

Aυτα θα εκανα εγω... Δεν ξερω, αλλα γουσταρω τσιτωμενες ατμο-σφαιρες ;)

oldcarskickass
14-04-08, 17:50
Υπερκυβισμός και μετα ροϊκή, εκκεντροφόροι και boddies! (throttle boddies)

Aυτα θα εκανα εγω... Δεν ξερω, αλλα γουσταρω τσιτωμενες ατμο-σφαιρες ;)

To ίδιο και ο βενζινάς.

Για ρωτήστε κατανάλωση από το 23άρι το μοτέρ ή του Mηνά.

InsaneDriver
14-04-08, 18:01
A...Moυ άρεσε πολύ το Schnitzer του Fairytale όταν το πήρα βόλτα μια φορά. Και δεν το ζόρισα πάνω από 4.000 στροφές. Πολύ καλή ροπή και τράβηγμα από χαμηλά...

gkaos
14-04-08, 18:14
Ριξε μια ματια και εδω....:angryfire:dance::bugeye:http://www.metricmechanic.com/pdfs/M42_M44_Engine_Series.pdf

Dim77
14-04-08, 18:17
Ριξε μια ματια και εδω....:angryfire:http://www.metricmechanic.com/pdfs/M42_M44_Engine_Series.pdf

Ναι...για να γίνει group buy και με άλλον που το σκέφτεται...καιρό τώρα:owned: :deal: :bananasmi

gkaos
14-04-08, 18:27
Οπως λεει και το τραγουδι... tell them the fairytale gone bad.......:nutkick:

E36 RULES!!
14-04-08, 18:33
Α οταν τα λεω γω με βριζετε... Ουστ ρε

2.100 και bodies λεωωωωωωωωωω...

agrotis328
14-04-08, 18:52
εγω επιλεγω ενα φρεσκαρισμα κινητηρα ελατηρια κουζινετα και ελεγχο χιτωνιων και μετα να μπει το κομπρεσερ εφοσον βεβαια βγαινει κιτ για τον συγκεκριμενο κινητηρα και δεν θα γινουν (μαγειρεματα)

Nick_compact
14-04-08, 19:19
Εγώ λέω στον φίλο μας με την πολύ ωραία 318ti να την πουλήσει και να την πάρω εγώ :D
Πέρα από την πλάκα, όλα είναι Ok, αλλά θ προτιμούσα τον Dasc, και αυτό που θα απέφευγα στο συγκεκριμένο μοτέρ είναι οι ατμοσφαιρικές αναζητήσεις με εκκεντρ. συμπιέσεις κλπ! Εξαίρεση ο metric mechanic, που όμως έχει εξωφρενικό κόστος!

melodic
14-04-08, 19:34
DASC με intercooler ομως και αλλα καλουδια(προγραμμα εξατμιση ισως λιγο μεγαλυτερη πιεση και οχι σκετο οπως του Μηνα
(ουτε εξατμιση δεν φορουσε) και ηταν Μ42..ο Μ44 φτανει ανετα τα 220...

Τελος καποιος ειπε για καταναλωση ...Πιο λιγο απο το δικο μου εκαιγε!!!

Παντος ροπη ειχε τρελη πολλη πιο γρηγορο δεν ηταν......ενα 28αρι ηταν πολλη πιο γρηγορο
αν και νορμαλ με 17αρες 4πορτο και αυτοματο παρακαλω....(και με ενα cabrio 28ari παλι πιο αργο ηταν)

Το dasc γαζωνει οταν εχεις 5η και πας με 100κμ και το κολησεις στο πατωμα...παει οπως το νορμαλ με 4...εχω κανει απειρα ανοιγματα... και η ροπη ηταν αλλου.......

απλα βοηθαει τα 4cly εκει που υστερουν στα χαμηλα και με ενα μπλοκε ειναι η χαρα του παιδιου-δεν χρειαζονται κοφτες για πατηλικια πλεον...

ενα μειον ακομα ειναι ο ηχος.........σε συγκρηση με ενα 6cly που ειναι ανωτερο...

γνωμη μου ενα 28αρι δηλωμενο 2000cc η ακομα καλητερα ενα usa 3000 η 3200...
το τουρμπο το σκεφτηκες?:chair:

tsilis
14-04-08, 19:52
Eγώ θα αγόραζα τον dasc του Μηνά http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10150

Eίναι για Μ42 του Μηνά ψηλέ μου...και είπαμε,θεωρητική κουβέντα κάνουμε!:)

InsaneDriver
14-04-08, 19:57
tsilis το ξανασκέφτηκα και η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κάνεις στο αμάξι σου είναι να κάτσεις ωραία και άνετα στη θέση του συνοδηγού και να απολαύσεις τη βόλτα που θα σε πάει ο φίλος σου ο Ιnsane.:useless:

yiannis2002
14-04-08, 20:00
Metric mechanics ή
dbilas
ατμόσφαιρα και στροφάρισμα
και ενα πιο κοντο διαφορικο...

tsilis
14-04-08, 20:11
tsilis το ξανασκέφτηκα και η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κάνεις στο αμάξι σου είναι να κάτσεις ωραία και άνετα στη θέση του συνοδηγού και να απολαύσεις τη βόλτα που θα σε πάει ο φίλος σου ο Ιnsane.:useless:

Να σου πω,κάτι τέτοιο μου χρειάζεται!!

Μια παραλλαγή της λύσης 5!!:friday:


Γιάννη,και εγώ σαν εσένα το σκέφτομαι,άλλωστε κρατάς το μοτέρ σου,δεν μπλέκεις με δηλώσεις και εφορίες,ενώ κρατάς κατανομές βάρους και λοιπα πλεονεκτήματα τετρακυλίνδρου.

Η metric mechanics μου φαίνεται τρομερή,αλλά θα είναι μάλλον πολύ ακριβή λύση για να αξίζει τον κόπο...

yiannis2002
14-04-08, 20:28
dbilas τοτε,
τα παίρνεις σιγά σιγά τα πράγματα, και το φτιάχνεις αργότερα.
Το πρόβλημα ειναι η μειωμένη χρηστικότητα βέβαια, στη καθημερινή χρήση.

yiannis2002
15-04-08, 01:11
Ξεκινάς και αλλιώς αμα πιάνουν τα χέρια σου.Και εχεις και χώρο.
Παίρνεις ενα μοτέρ Μ44, το λύνεις, βρίσκεις πιστόνια για υπερκυβισμό, στρόφαλο και μπιέλες,το στέλνεις ρεκτιφιέ να σου ανοίξουν το μπλόκ και να περάσεις χιτώνια, να σου βάλουν πάνω στρόφαλο κτλ.
Μετα αφήνω στην ακρη ότι πρεπει να περάσεις κουζινέτα κλπ διαδικαστικά, καποια στιγμή παιρνεις τα σώματα, κάποια αλλη εκκεντροφόρους, φτιάχνεις το καπάκι, μοντάρεις,βάζεις και εναν αγραφο και κάνεις την ίδια δουλειά αλλά σε στάδια και εχεις και το αρχικό μοτέρ στην άκρη αν τύχει κάτι.
Ολα αυτα απαιτουν γνώση, χρόνο χρημα γνωριμίες με συνεργεία ρεκτιφιέ κτλ κτλ και δεν είναι εύκολα, αλλά είναι ενας τρόπος να κάνεις το ταξίδι πιο πολύπλοκο...

ni19852003
15-04-08, 02:29
Θα προτιμούσα την λύση dbilas...

tsilis
15-04-08, 08:28
:offtopic:Ξεκινάς και αλλιώς αμα πιάνουν τα χέρια σου.Και εχεις και χώρο.
Παίρνεις ενα μοτέρ Μ44, το λύνεις, βρίσκεις πιστόνια για υπερκυβισμό, στρόφαλο και μπιέλες,το στέλνεις ρεκτιφιέ να σου ανοίξουν το μπλόκ και να περάσεις χιτώνια, να σου βάλουν πάνω στρόφαλο κτλ.
Μετα αφήνω στην ακρη ότι πρεπει να περάσεις κουζινέτα κλπ διαδικαστικά, καποια στιγμή παιρνεις τα σώματα, κάποια αλλη εκκεντροφόρους, φτιάχνεις το καπάκι, μοντάρεις,βάζεις και εναν αγραφο και κάνεις την ίδια δουλειά αλλά σε στάδια και εχεις και το αρχικό μοτέρ στην άκρη αν τύχει κάτι.
Ολα αυτα απαιτουν γνώση, χρόνο χρημα γνωριμίες με συνεργεία ρεκτιφιέ κτλ κτλ και δεν είναι εύκολα, αλλά είναι ενας τρόπος να κάνεις το ταξίδι πιο πολύπλοκο...

όταν και εάν έχεις γνώσεις Γιάννη.....και εγώ,δυστυχώς,δεν...!

Είναι όμως ωραίο "ταξίδι" αυτό που περιγραφεις!

Πάντως, και με βάση τη λογική, η καλύτερη λύση μετά την επιστροφή μου από το εξωτερικό,όπου πάω για επαγγελματική μετοίκηση κάποιων μηνών, θα είναι να αφήσω το αυτοκίνητο "μαμα" ,και να προσπαθήσω να λύσω τα χέρια μου, που έχουν παρασκουριάσει τον τελευταίο 1,5 χρόνο!:(

Θα αφήσω την ατμοσφαιρική βελτίωση dBilas,παρά τις αντιρρήσεις του Νιck Compact (γιατί Νικόλα?),στο πίσω μέρος του μυαλού μου,καθώς με εξιτάρει η ιδέα ενός ατμοσφαιρικού,υψηλόστροφου μοτέρ με ξυραφένια απόκριση!
Είναι η επιτομή σπορ μοτέρ,έτσι δεν είναι?

Αλλά πρώτα βελτίωση σε προσωπικό επίπεδο!:)

Minas DASC
15-04-08, 09:21
@tsilis: Επικοινωνησες με την DASC και σου ειπαν οτι αποσυρουν το κιτ?:confused:

Το δικο μου σαν Μ42 εβγαλε 199 αλογα οταν δυναμομετρηθηκε στα 180.000 χλμ
με καμπυλες που φαινονται σαν ζωγραφισμενες με το χερι!
http://www.bmw-motorsport.gr/4images/details.php?image_id=561&
Υποψιν, με μαμα προγραμμα, εξατμιση και καταλυτη κανονικα...

Μεχρι τα 270.000 χλμ που πουλησα το αυτοκινητο (χωρις τον κομπρεσσορα) δουλευε ρολοι!
Τι κιτ το πουλησα σε ενα παιδι με Μ42 και δουλευει ακομα μια χαρα.
Μπορω να σε φερω σε επαφη να το δεις κιολας απο κοντα.

Τα Μ44 βγαζουν πανω απο 200 αλογα.

Με την ισιοτιμια $ τωρα, εισαι κοντα στα 3500 αν υπαρχει διαθεσιμο κιτ.:)

strofimios
15-04-08, 09:43
@tsilis: Επικοινωνησες με την DASC και σου ειπαν οτι αποσυρουν το κιτ?:confused:

Το δικο μου σαν Μ42 εβγαλε 199 αλογα οταν δυναμομετρηθηκε στα 180.000 χλμ
με καμπυλες που φαινονται σαν ζωγραφισμενες με το χερι!
http://www.bmw-motorsport.gr/4images/details.php?image_id=561&
Υποψιν, με μαμα προγραμμα, εξατμιση και καταλυτη κανονικα...

Μεχρι τα 270.000 χλμ που πουλησα το αυτοκινητο (χωρις τον κομπρεσσορα) δουλευε ρολοι!
Τι κιτ το πουλησα σε ενα παιδι με Μ42 και δουλευει ακομα μια χαρα.
Μπορω να σε φερω σε επαφη να το δεις κιολας απο κοντα.

Τα Μ44 βγαζουν πανω απο 200 αλογα.

Με την ισιοτιμια $ τωρα, εισαι κοντα στα 3500 αν υπαρχει διαθεσιμο κιτ.:)
Πολυ καλο!!Με προγραμμα και εξατμιση θα ειναι πιο καλο και απο 28αρι.Απο καταναλωση τι λεει;Συντηρηση;

gkaos
15-04-08, 09:56
Μηνα ποσο περιπου ζυγιζουν ολα τα πραγματα DASC που τοποθετουνται στο μ42 ?

oldcarskickass
15-04-08, 14:29
@tsilis: Επικοινωνησες με την DASC και σου ειπαν οτι αποσυρουν το κιτ?:confused:

Το δικο μου σαν Μ42 εβγαλε 199 αλογα οταν δυναμομετρηθηκε στα 180.000 χλμ
με καμπυλες που φαινονται σαν ζωγραφισμενες με το χερι!
http://www.bmw-motorsport.gr/4images/details.php?image_id=561&
Υποψιν, με μαμα προγραμμα, εξατμιση και καταλυτη κανονικα...

Μεχρι τα 270.000 χλμ που πουλησα το αυτοκινητο (χωρις τον κομπρεσσορα) δουλευε ρολοι!
Τι κιτ το πουλησα σε ενα παιδι με Μ42 και δουλευει ακομα μια χαρα.
Μπορω να σε φερω σε επαφη να το δεις κιολας απο κοντα.

Τα Μ44 βγαζουν πανω απο 200 αλογα.

Με την ισιοτιμια $ τωρα, εισαι κοντα στα 3500 αν υπαρχει διαθεσιμο κιτ.:)

Λες μαμά πρόγραμμα; Αυτό πως γίνεται; Δούλευες με παράλληλο εγκεφαλάκι;

Τα μπεκ ήταν στα όρια ασφαλείας τους; (δλδ περίπου στο 80% του duty cycle τους στη μέγιστη παροχή;)

saikoE39
15-04-08, 14:39
Δουλευε με το κανονικο προγραμμα του αυτοκινητου...
Αυτο που εχουν τα is.....χωρις παραλληλο...με μαμα μπεκ....!!!!

Nick_compact
15-04-08, 15:36
O Dasc δεν έχει πρόγραμμα, έχει ένα ρυθμιστή πίεσης βενζίνης μόνο, που το λέει rising rate fuel pressure regulator. Δεν ξέρω τι και πώς, αλλά έτσι δουλεύει και κάνει δουλειά.
O λόγος που δεν μου αρέσει η atm βελτίωση σε έναν Μ44, είναι γιατί δεν έχω δει ποτέ κάτι αξιόλογο σε atm, γιατί στην αγορά υπάρχουν λίγα πράγματα, και γιατί το βάρος του αυτοκινήτου δεν ευνοεί ένα τόσο μικρό σε κυβισμό κινητήρα φτιαγμένο atm (λόγω ροπής). Επίσης ο Μ44 έχεις και πολλές ιδιαιτερότητες σαν μοτέρ, που σου κάνουν την ζωή δύσκολη. Μιλάω για την πολλαπλή εισαγωγής, η οποία για να βγάλει άλογα το αμάξι θέλει ξήλωμα όλη. Μετά, άντε και την ξήλωσες και έβαλες τετραπετάλουδο, δεν θα μπορείς να βάλεις το maf, και εκεί μπλέκεις ακόμα μερισσότερο επειδή θα πρέπει να το κάνεις alpha n. Τρέχα μετά βρες άνθρωπο να σου κάνει τον Μ44 alpha n. Μετά είναι ο κόφτης και η αντοχή του στροφάλου και του valvetrain σε στροφάρισμα. Και εντάξει το valve train, το φτιάχνεις. Με το bottom end τι θα κάνεις για να δουλεύεις 7500 με ασφάλεια; Και ποιός θα το προγραμματίσει; Και πόση κατανάλωση θα έχει μετά;;; Και πολλά άλλα τέτοια. Το αμάξι θέλει ροπή Δεν θα είναι τόσο απολαυστικό το αμάξι σε atm μορφή όσο με τον dasc ή με ένα μεγαλύτερο μοτέρ! Αυτή είναι η δική μου άποψη!

Fairytale
15-04-08, 18:08
...και αν υπήρχε 6η λύση Νίκο..? (αναφέρομαι στον εμπνευστή του thread).
Επειδή το μοτέρ σου είναι το Μ44Β19 πρέπει να ξέρεις ότι για το συγκεκριμένο υπήρξαν σετ υπερκυβισμού του στα 2.3lt. Και αν η Hartge σταμάτησε το πρόγραμμα παραγωγής τους πια... υπάρχει Αμερικάνος βελτιωτής που έχει σετ στα κυβικά αυτά...:yipee:
Μαζί με ένα ήπιο (αν δεν θέλεις να "επενδύσεις" στο valvetrain) reprofil στους εκκεντροφόρους (που χρειάζεσαι γιατί το κυβισμένο μοτέρ δεν μπορεί να στροφάρει το ίδιο καλά πια ψηλά -σε σχέση με το αρχικό), έναν επαναπρογραμματισμό και την ελευθέρωση του συστήματος εξαγωγής (που έχεις αρχίσει ήδη) θα "γλύψεις" το ψυχολογικό όριο των 200hp με την ροπή να ακουμπά τα 250nm.
...χωρίς τρελλά στροφαρίσματα στις 7.500 (τα οποία η "μαμά" κεφαλή δεν τα αντέχει) για να δεις ροπή ή την κατανάλωση να εκτοξεύεται με το τετραπετάλουδο... διατηρώντας δηλ. τα χαρακτηριστικά ενός καθημερινού αυτοκινήτου που από όσα μου έχεις πει είναι βασικό "θέλω" σου και όχι ένα καθαρό track-day car.
Έχω την εντύπωση ότι 36άρι compact 4κύλινδρο με 25κιλά ροπής (με ψυχομένη από χαμηλά την καμπύλη της) και κοντό μπλοκέ (που έχεις ήδη) θα σε ενθουσιάσουν
Να γίνουν οι καφέδες ξανά πριν φύγεις και να παραθέσεις και εδώ οτιδήποτε "καλό" μάθεις στο "πατρικό" forum :nod:
C U out there

BMW523i
15-04-08, 18:12
Ο Μ42-Μ44 υπερκυβίζεται με μαμά υλικά τα οποία μπορεί μαξ να φτάσουν τα 1000€! Γίνεται 2100cc και 170 άλογα περίπου! Το 323 θα είναι τέλειο αλλά πολλά τα έξοδα(τέλη σέρβις κτλ)! Εγώ πχ στο Ε30 θα βελτιώσω το Μ42 και δεν θα βάλω 6κύλινδρο(μεγάλος πειρασμός μιας και πωλείτε ένα τρομερό)!

E36 RULES!!
15-04-08, 18:15
Επειδή το μοτέρ σου είναι το Μ44Β19 πρέπει να ξέρεις ότι για το συγκεκριμένο υπήρξαν σετ υπερκυβισμού του στα 2.3lt.[/B] Και αν η Hartge σταμάτησε το πρόγραμμα παραγωγής
C U out there



ΠΩ ΠΩ 2.3???? αυτα ειναι!!!!

Minas DASC
15-04-08, 23:12
Μηνα ποσο περιπου ζυγιζουν ολα τα πραγματα DASC που τοποθετουνται στο μ42 ?
Αν θυμαμαι καλα, ηταν περιπου 15-20 κιλα το συνολικο βαρος του κιτ.
Αφαιρεσε και το βαρος της μαμα εισαγωγης που καταργειται, οποτε εισαι περιπου 10 κιλα+
δηλαδη ουσιαστικα το βαρος του κομπρεσσορα μονο.

Οπως ειπαν και παραπανω, δεν χρειαζεται παραλληλο εγκεφαλο, εχει το κιτ μεσα τον ρυθμιστη
πιεσης βενζινης.

Καταναλωση: 8,0 - 10,5 lt/100

Συντηρηση: μεχρι τα χλμ που ανεφερα, αλλαξα 2 φορες ιμαντα ,και μια φορα τις τροχαλιες
που περναει ο ιμαντας λογω φθορας των ρουλεμαν τους..

Nick_compact
15-04-08, 23:24
Aπλά, βάζοντας μεγαλύτερα μπεκ, σηκώνοντας λίγη πίεση ακόμα με μια πιο μικρή τροχαλία, φτιάχνοντας την εξάτμιση, και μεγαλύτερο MAF, θα πηγαίνει ΠΑΡΑ πολύ καλά. Με αυτά τα mods πάει περίπου 180 άλογα ρόδα.

oldcarskickass
16-04-08, 00:25
Aπλά, βάζοντας μεγαλύτερα μπεκ, σηκώνοντας λίγη πίεση ακόμα με μια πιο μικρή τροχαλία, φτιάχνοντας την εξάτμιση, και μεγαλύτερο MAF, θα πηγαίνει ΠΑΡΑ πολύ καλά. Με αυτά τα mods πάει περίπου 180 άλογα ρόδα.



Και σκέψου να το κάνεις και κυβισμό!!

Α ρε φούστηδες βραδιάτικα τι μου κάνετε!


ΥΓ : μαρεσει που το thread ξεκίνησε σαν ένα light project 170 190 αλόγων.Να δεις που στο τέλος θα καταλήξουμε στο -θεωρητικό πάντα- μοτερ από κανά Μ3 με bicompressor, γιατί << ε θα την κάνει που θα την κάνει την μετατροπή, ας βάλει μια καλή ένα δυνατό!! >>:icon18::icon18:

oldcarskickass
16-04-08, 00:31
http://www.grassrootsmotorsports.com/images/bmw_pdfs/june06_318is.pdf

http://grassrootsmotorsports.com/news/category/project-cars/c-project-cars/1991-bmw-318is/


Προς BMW523 : ακόμα θες ατμόσφαιρα;;;;; Πάει πέθανε μαζί με τα Solex του Μπίλυ.

tsilis
16-04-08, 20:27
...και αν υπήρχε 6η λύση Νίκο..? (αναφέρομαι στον εμπνευστή του thread).
Επειδή το μοτέρ σου είναι το Μ44Β19 πρέπει να ξέρεις ότι για το συγκεκριμένο υπήρξαν σετ υπερκυβισμού του στα 2.3lt. Και αν η Hartge σταμάτησε το πρόγραμμα παραγωγής τους πια... υπάρχει Αμερικάνος βελτιωτής που έχει σετ στα κυβικά αυτά...:yipee:
Μαζί με ένα ήπιο (αν δεν θέλεις να "επενδύσεις" στο valvetrain) reprofil στους εκκεντροφόρους (που χρειάζεσαι γιατί το κυβισμένο μοτέρ δεν μπορεί να στροφάρει το ίδιο καλά πια ψηλά -σε σχέση με το αρχικό), έναν επαναπρογραμματισμό και την ελευθέρωση του συστήματος εξαγωγής (που έχεις αρχίσει ήδη) θα "γλύψεις" το ψυχολογικό όριο των 200hp με την ροπή να ακουμπά τα 250nm.
...χωρίς τρελλά στροφαρίσματα στις 7.500 (τα οποία η "μαμά" κεφαλή δεν τα αντέχει) για να δεις ροπή ή την κατανάλωση να εκτοξεύεται με το τετραπετάλουδο... διατηρώντας δηλ. τα χαρακτηριστικά ενός καθημερινού αυτοκινήτου που από όσα μου έχεις πει είναι βασικό "θέλω" σου και όχι ένα καθαρό track-day car.
Έχω την εντύπωση ότι 36άρι compact 4κύλινδρο με 25κιλά ροπής (με ψυχομένη από χαμηλά την καμπύλη της) και κοντό μπλοκέ (που έχεις ήδη) θα σε ενθουσιάσουν
Να γίνουν οι καφέδες ξανά πριν φύγεις και να παραθέσεις και εδώ οτιδήποτε "καλό" μάθεις στο "πατρικό" forum :nod:
C U out there

όπως πάντα, εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα λεγόμενά σου Νικόλαε...
Αν και εχω καταλήξει στο να αφήσω "μαμά" τον κινητήρα,για πες,ποιος είναι ο Aμερικάνος Βελτιωτής?:)

Πράγματι,θυμάσαι πάρα πολύ καλά,αποτελεί μεγίστη προτεραιότητα για εμένα η ευκολία καθημερινής χρήσης του αυτοκινήτου...απλώς πίστευα,λανθασμένα το πιθανότερο,ότι ένα ολοκληρωμένο κιτ dBilas με σχετικά ήπιους εκκεντροφόρους,θα μπορούσε να επηρρεάσει ελαχιστα την χρηστικότητα :takecover

Θα τα καταφέρουμε να τα ξαναπούμε από κοντά ελπίζω...(πολύ περιορισμένος χρόνος!)

Fairytale
14-01-10, 16:10
Για να μην κοιτάς τα λάθος threads Νίκο, ας σου στοιχειώσω λίγο τα όνειρα, χεχε
Καλή φουντωτική χρονιά.
C U out there

tsilis
14-01-10, 16:20
Πού το ήξερες, βρε άτιμε ότι με τρώει ο κώλος μου ξανά? :)

Ξεκίνησα με απελευθέρωση εξαγωγής πάντως, προ 2 εβδομάδων...:)
Καταλυτης HJS και Cat Back με 54άρα σωλήνα (εξωτερική διάμετρο), με καλoύτσικα αποτελέσματα στην ελαστικότητα, και εξαιρετικό ήχο!:smokin:

Action Man
14-01-10, 16:37
Πού το ήξερες, βρε άτιμε ότι με τρώει ο κώλος μου ξανά? :)

Ξεκίνησα με απελευθέρωση εξαγωγής πάντως, προ 2 εβδομάδων...:)
Καταλυτης HJS και Cat Back με 54άρα σωλήνα (εξωτερική διάμετρο), με καλoύτσικα αποτελέσματα στην ελαστικότητα, και εξαιρετικό ήχο!:smokin:

............:drive2:

Fairytale
26-01-10, 13:27
Όπως σου είπα στο Megaroring Νίκο, η λύση για (αξιόπιστη) δύναμη σε όλο το φάσμα στροφών καθώς και διατήρηση της καθημερινής πρακτικότητας του αυτοκινήτου είναι μία.
Συνεχίζοντας λοιπόν τη λυσσαλέα επίθεση στο μυαλό σου...
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdepbb2kkgrhgoh-ciejlll26ybkgn9mgq_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdeyfwwkkgrhgoh-cwejlllghbkgobphmw_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btddzgbmkkgrhgoh-c8ejlllykebkgl3yhyq_1.jpg
C U out there

Fairytale
26-01-10, 13:27
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdfqlmkkgrhgoh-cyejlllq68zbkgp7tfjw_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btde-8qbgkkgrhgoh-dqejlllu3hqbkgpevlfg_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdefhbwkkgrhgoh-csejlllzpb1bkgnljjg_1.jpg
C U out there

Fairytale
26-01-10, 13:27
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdfzcgb2kkgrhgoh-eejlll0tjbkgrwzn3w_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdgplwmkkgrhgoh-d0ejlllt1shbkgtorozq_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdfqbmkkgrhgoh-cmejlll0rdjbkgsi-4q_1.jpg
C U out there

Fairytale
26-01-10, 13:28
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdfipbgkkgrhgoh-dejlllzuwbkgq5j3iq_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdepccgkkgrhgoh-csejlllzpb1bkgmqt1w_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdd0dbgkkgrhgoh-euejllluugbkgltirq_1.jpg
C U out there

Fairytale
26-01-10, 13:38
Να και εντυπώσεις από ξένο ειδικό τύπο.
Την Κυριακή ξαναέχει event. Πάρε το Βασίλη και έλα να το συζητήξουμε !!!
C U out there

thomelef
26-01-10, 13:56
πάντως αν ψήνεσαι για μετατροπή σου δίνω ολόκληρο κόμπακτ με 325 μοτέρ.
τα πίσω άκρα είναι λίγο θέμα μιάς και είναι απο Ε30. αλλά εγώ τα έχω όλα.
κομπλέ αμάξι δίνω σε πολύ καλή τιμή. μπορείς να το έχεις και για ανταλακτικά.
το σαλόνι πάντως σίγουρα θα το ξηλώσεις για να το βάλεις στο δικό σου.
πμ αν σε ενδιαφέρει...

Geo_3D
26-01-10, 14:08
Δυσκολο Θωμα...μιλας με πωρωμενους 4κυλινδρους εδω!!!Και εκτος αυτου,αν παει σε 6κυλινδρο,χανεται η χαρα του project...

InsaneDriver
26-01-10, 14:13
Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα κάνει ένα 2.1 σαν του fairy με ένα downing atlanta...

Είστε ωραία παρέα εσείς με τα is. Έχετε και καλό αρχηγό τώρα. :P

Action Man
26-01-10, 14:22
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdfipbgkkgrhgoh-dejlllzuwbkgq5j3iq_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdepccgkkgrhgoh-csejlllzpb1bkgmqt1w_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdd0dbgkkgrhgoh-euejllluugbkgltirq_1.jpg
C U out there

Θέλεις να αρχίσω πάλι τις επενδύσεις στο πιστάδικο?
Άσεμε να "φρενάρω λίγο"..

Βρήκα κομπρέσορα,αλλά κρατιέμαι.

thomelef
26-01-10, 14:32
Δυσκολο Θωμα...μιλας με πωρωμενους 4κυλινδρους εδω!!!Και εκτος αυτου,αν παει σε 6κυλινδρο,χανεται η χαρα του project...


xexe ότι θέλουν τα παιδιά ρε...
ρε γμτ αμα ακούσεις πόσα το δίνω
ολόκληρο αμάξι θα γελάς και δεν
μπαίνει κανείς στον κόπο ούτε
για να το δεί...
anyways καλή συνέχεια στο
πρότζεκτ.

Κωνσταντίνος
26-01-10, 17:18
Όπως σου είπα στο Megaroring Νίκο, η λύση για (αξιόπιστη) δύναμη σε όλο το φάσμα στροφών καθώς και διατήρηση της καθημερινής πρακτικότητας του αυτοκινήτου είναι μία.
Συνεχίζοντας λοιπόν τη λυσσαλέα επίθεση στο μυαλό σου...
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdepbb2kkgrhgoh-ciejlll26ybkgn9mgq_1.jpg
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2009/05/btdeyfwwkkgrhgoh-cwejlllghbkgobphmw_1.jpg



Είσαι κακός. Πολύ κακός. Κάκκιστος θα έλεγα.
Και να ξέρεις πως αυτές οι λυσσαλέες επιθέσεις που κάνεις στο μυαλό κάποιου, έχουν και παράπλευρες απώλειες. Και σε μυαλά άλλων................:shakehead:bullhorn:

kloukakis
26-01-10, 17:42
Είσαι κακός. Πολύ κακός. Κάκκιστος θα έλεγα.
Και να ξέρεις πως αυτές οι λυσσαλέες επιθέσεις που κάνεις στο μυαλό κάποιου, έχουν και παράπλευρες απώλειες. Και σε μυαλά άλλων................:shakehead:bullhorn:


ΚΑΛΑ λεει!!! Δεν ντρέπεσαι Νικολαε??:smashtard
Πες τωρα και τιμές:D

E36 RULES!!
27-01-10, 00:59
http://carphotos.cardomain.com/ride_images/3/2921/4601/32302300017_large.jpg
C U out there

Eντάξει, Νικο, το καταλάβαμε, τουρμπινα του λες να βαλει :D

tsilis
28-01-10, 15:11
....και τώρα που " μάς τα σήκωσες όλα" με τις φωτό σου fairytale, για πες μας και τις τιμές για να μάς "πέσει" ευθύς αμέσως!!:icon_pai:

Υ.Γ. Και μια ερώτηση φιλολογικού χαρακτήρος :peepwall:
Το κιτ της Hartge βγαίνει ακόμη, ή έχει μείνει μόνο ο Νοέλιας στην αγορά?:scratchch

Αντών///is
28-01-10, 16:48
Νίκο, αυτά που σκέφτεσαι, να έχεις υπ 'όψη σου πως ενδιαφέρουν κι' εμένα. Bέβαια εγώ είμαι Μ42, αλλά μάνα μας γέννησε κι' εμάς... :(
Από την άλλη, το θέμα του κόστους είναι για 'μένα σημαντικό - δεν προτίθεμαι να χώσω π.χ. 5.000 € (ακόμα κι' αν τα είχα διαθέσιμα) σε ένα αμάξι 15ετίας, το οποίο ήδη από καιρό κοστίζει σοβαρά σε επισκευές - αποκαταστάσεις και θα συνεχίσει και στο μέλλον με αυξητικό ρυθμό.
Επίσης δεν θέλω να θίξω στο ελάχιστο την αξιοπιστία, την μακροβιότητα και ευζωία του αμαξιού, που αποτελεί και το μοναδικό μέσο καθημερινής μετακίνησής μου.

Εν τέλει διαισθανόμενος, απ' ολ' αυτά που έχετε γράψει εδώ πέρα, πως η πλέον απλή, δοκιμασμένη, διαδεδομένη και πιθανόν αξιόπιστη επιλογή είναι η εγκατάσταση του κιτ της DOWNING ATLANTA, απετόλμησα να στείλω ένα mail στον κύριο jim.goodroe@downingatlanta.com (jim.goodroe@downingatlanta.com). Πέρασαν ήδη δύο 'μέρες, αλλ' απόκριση καμμιά... :shakehead

Να είμαστε on line...

kloukakis
28-01-10, 17:36
Φιλε ΑντώνΗ έκανες πολύ καλα που το εστειλες το mail. Το συγκεκριμένω με ενδιαφέρει και εμένα(και κάποιον αλλο, ξερει αυτος χεχε)!
Βέβαια είναι στο πίσω μέρος του μυαλού καθώς το κόστος του φαντάζομαι οτι θα μου πάρει πολλούς μήνες μέχρι να μπορέσω να το συγκεντρώσω (αν μπορέσω...).
Ωστόσο καλό είναι να τεθεί ο στόχος χεχεΧΕ

tsilis
28-01-10, 21:33
Νίκο, αυτά που σκέφτεσαι, να έχεις υπ 'όψη σου πως ενδιαφέρουν κι' εμένα. Bέβαια εγώ είμαι Μ42, αλλά μάνα μας γέννησε κι' εμάς... :(
Από την άλλη, το θέμα του κόστους είναι για 'μένα σημαντικό - δεν προτίθεμαι να χώσω π.χ. 5.000 € (ακόμα κι' αν τα είχα διαθέσιμα) σε ένα αμάξι 15ετίας, το οποίο ήδη από καιρό κοστίζει σοβαρά σε επισκευές - αποκαταστάσεις και θα συνεχίσει και στο μέλλον με αυξητικό ρυθμό.
Επίσης δεν θέλω να θίξω στο ελάχιστο την αξιοπιστία, την μακροβιότητα και ευζωία του αμαξιού, που αποτελεί και το μοναδικό μέσο καθημερινής μετακίνησής μου.

Εν τέλει διαισθανόμενος, απ' ολ' αυτά που έχετε γράψει εδώ πέρα, πως η πλέον απλή, δοκιμασμένη, διαδεδομένη και πιθανόν αξιόπιστη επιλογή είναι η εγκατάσταση του κιτ της DOWNING ATLANTA, απετόλμησα να στείλω ένα mail στον κύριο jim.goodroe@downingatlanta.com (jim.goodroe@downingatlanta.com). Πέρασαν ήδη δύο 'μέρες, αλλ' απόκριση καμμιά... :shakehead

Να είμαστε on line...

Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό έχω και εγώ Αντώνη, ποσά μηχανικής βελτίωσης της τάξης των 5000 ευρώ κρινονται εκτός τόπου και χρόνου για τα αυτοκίνητά μας.
Πιθανόν θα έπρεπε να ξαναβάλουμε τα βασικά κριτήρια προς συζήτηση (έστω θεωρητική) ,αφού έχει περάσει και κάποιος καιρός από την εποχή έναρξης του νήματος

Όσον αφορά εμένα λοιπόν το project πρέπει να καλύπτει τα κάτωθι:

-Aξιοπιστία. Έχω έναν κινητήρα διάσημο για την αξιοπιστία του και δεν έχω κανένα σκοπο να την θυσιάσω

- Καθημερινή χρηστικότητα.Το αυτοκίνητο αποτελεί πλέον το καθημερινό μέσο μετακίνησης, οπότε λύσεις που καθιστούν τον κινητήρα νεκρό χαμηλά και δράκο ψηλά ή έχουν ρελαντί που πασχίζουν να κρατήσουν τις στροφές κάτω από 1500σαλ πχ δεν συζητώνται επ'ουδενί

-Τετρακύλινδρο.Επαναλαμβάνω ότι χαίρομαι τον κινητήρα μου, τον χαρακτήρα του, το ζύγισμα που δίνει στον εμπρός άξονα, τη χαρά της βελτίωσης του υπάρχοντος, και τα 96000 χλμ του. Κατά συνέπεια ,λύσεις μετατροπής σε εξακύλινδρο με κινητήρες αγνώστου προελεύσεως και χλμ,όσο και αν σέβομαι απεριόριστα τις εξακύλινδρες BMW, απλώς αποκλέιονται. Για γνήσια 323ti θα έκανα τούμπες, για μετατροπή της δικής μου, ουτε λόγος

-Ατμοσφαιρικό.Θα προτιμούσα σφόδρα,αν και είμαι δεκτικός για την λύση του κομπρέσσορος με σκεπτικισμό, ενώ για turbo, ούτε λόγος

-Κόστος έως 2500 ευρώ, και πολλά είναι. Δεδομένου ότι τα 800 ευρώ τα έχω ήδη ξοδέψει για το φίλτρο ,καταλύτη και catback εξάτμιση, δεν μένουν και πολλά ως επιλογή

Εκ των ανωτέρω,αποκλείονται ο υπερκυβισμός λόγω κόστους, ο Downing Atlanta για τον ίδιο λόγο (τόσο θα σου πάει τοποθετημένος Αντώνη, δυστυχώς), ενώ δεν έχει και intercooler , οπότε θέτει εν αμφιβόλω την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου (ο αντίλογος λέγεται Minas DASC, και Καλιφόρνια που λέγει και ο φίλος Fairytale, ήτις έχει λειτουργήσει και σε θερμότερα κλιματα από τα δικά μας..)

Δεν μάς μένουν και πολλά λοιπόν...
-Το "κάτσε στα αυγά σου" είναι μια καλή επιλογή,που λέει και ο φίλος μου ΒΑΣΙΛΗΣ
-Το "πρόγραμμα" ,οπότε με τα συνοδά ελπίζω σε 5 άλογα στον τροχό, και βελτιωμένη καμπύλη ροπής χαμηλομεσαία
-Οι " ήπιοι εκκεντροφόροι, τα ελατήρια βαλβίδων και το πρόγραμμα" με την καλή ελπίδα να μην χάσει χαμηλά, και να κερδίσει έως 15 άλογα στον τροχό και κανένα κιλό ροπής συνολικά

Το ζήτημα είναι αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα τελικά, ή όλα είναι εν τέλει στο μυαλό μας, και ότι και να κάνουμε, πάντοτε θα θέλουμε να ξοδέψουμε και κάτι παραπάνω, επί ματαίω ασφαλώς...:pimp:

Αντών///is
28-01-10, 23:23
Νομίζω πως μίλησες σοφά γιατρέ!
Επειδή φουντώσαμε αρκετούς εδώ μέσα (των εαυτών μας περιλαμβανομένων!), θέλω να σς ενημερώσω πως είχα απάντηση - και μάλιστα καταφατική - από την DOWNING ATLANTA!
Από την άλλη ψιλοξενέρωσα, όταν διάβασα το κόστος: 3,850 $ + 475 $ μεταφορικά = 4,325 $, δηλ. περίπου 3,100 €.
Ας αφήσω στην άκρη το τελωνείο, που δεν ξέρω τι παίζει... η εγκατάσταση πόσο μπορεί να κοστίζει; Και ποιός ξέρει / μπορεί να την κάνει άραγε;
Τέλος πάντων, σας παραθέτω το mail που έλαβα πριν από λίγο:

Dear Antonis,
Thank you for your message and for your interest in our DowningAtlanta
Supercharger systems for BMW cars. The current price of the complete,
bolt-on kit for the 1.8L 318 is USD3,850 and all parts are in stock. Shipping to Greece would be approximately USD475 via UPS Worldwide Expedited service.

Thanks again for your inquiry and please contact me again if I may assist
further. I have attached an information letter that may answer many of your
questions.

Sincerely,

Jim Goodroe
Downing/Atlanta, Inc.
dba DowningAtlanta Superchargers
5096 Peachtree Road
Atlanta, Georgia 30341

Tel. 770-457-BMW2 (2692)
Fax 770-458-6118
Email: jim.goodroe@downingatlanta.com (jim.goodroe@downingatlanta.com)
Web: www.downingatlanta.com (http://www.downingatlanta.com)

Επίσης έχει κι' ένα συνημμένο pdf, που το ανεβάζω κι' αυτό:

kloukakis
28-01-10, 23:38
Ωραίος,
αν δε υπήρχαν τελωνεία και εγκαταστάσεις τα 3,100 είναι καλα χρήματα πιστεύω για να πας στα 200hp με δύναμη απο το relanti....

Δεν εχει κανεις κανέναν θείο να μας τα στείλει απο America και κανεναν άλλο θείο να μας τα τοποθετήσει?
(Και κανενα άλλο θείο να μας δανεισει 3,100 ατοκα?? χεχεχε)

Κωνσταντίνος
28-01-10, 23:39
Νομίζω πως μίλησες σοφά γιατρέ!
Επειδή φουντώσαμε αρκετούς εδώ μέσα (των εαυτών μας περιλαμβανομένων!), θέλω να σς ενημερώσω πως είχα απάντηση - και μάλιστα καταφατική - από την DOWNING ATLANTA!
Από την άλλη ψιλοξενέρωσα, όταν διάβασα το κόστος: 3,850 $ + 475 $ μεταφορικά = 4,325 $, δηλ. περίπου 3,100 €.
Ας αφήσω στην άκρη το τελωνείο, που δεν ξέρω τι παίζει... η εγκατάσταση πόσο μπορεί να κοστίζει; Και ποιός ξέρει / μπορεί να την κάνει άραγε;
Τέλος πάντων, σας παραθέτω το mail που έλαβα πριν από λίγο:

Dear Antonis,
Thank you for your message and for your interest in our DowningAtlanta
Supercharger systems for BMW cars. The current price of the complete,
bolt-on kit for the 1.8L 318 is USD3,850 and all parts are in stock. Shipping to Greece would be approximately USD475 via UPS Worldwide Expedited service.

Thanks again for your inquiry and please contact me again if I may assist
further. I have attached an information letter that may answer many of your
questions.

Sincerely,

Jim Goodroe
Downing/Atlanta, Inc.
dba DowningAtlanta Superchargers
5096 Peachtree Road
Atlanta, Georgia 30341

Tel. 770-457-BMW2 (2692)
Fax 770-458-6118
Email: jim.goodroe@downingatlanta.com (jim.goodroe@downingatlanta.com)
Web: www.downingatlanta.com (http://www.downingatlanta.com)

Επίσης έχει κι' ένα συνημμένο pdf, που το ανεβάζω κι' αυτό:

Γμτ, ενδόμυχα ήλπιζα να απαντήσουν αρνητικά. Για να ξέρω πως δεν. Μπας και ησυχάσω.
Τι θέλει τώρα ο μίστερ Jim ; Κομπρέσορες να στοιχειώνουν τα όνειρα μας ;

Kostas Christ
28-01-10, 23:43
Aσ σας φυτιλιασω κι εγω λιγο...

http://www.metricmechanic.com/

http://www.metricmechanic.com/pdfs/metric-mechanic-m42-and-m44-engine-booklet.pdf

Αντών///is
28-01-10, 23:48
Γμτ, ενδόμυχα ήλπιζα να απαντήσουν αρνητικά.
Το πιστεύεις; Κι' εγώ το ίδιο... Ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δεν θ' απαντούσαν - 2 'μέρες μετά το mail μου - πως μπορεί κι' όλας να το 'χαν κλείσει το μαγαζί...

Για να ξέρω πως δεν. Μπας και ησυχάσω.
Τι θέλει τώρα ο μίστερ Jim ; Κομπρέσορες να στοιχειώνουν τα όνειρα μας ;
Μάλιστα διαβάζοντας το post του tsilis, επιβεβαίωνα μέσα μου το "δεν"... Κι' εκείνη ακριβώς την ώρα - πριν μία ώρα - έφθασε το mail του "βρυκόλακα", χαχαχά!!!

Κωνσταντίνος
28-01-10, 23:59
Λοιπόν, θα τυπώσουμε το post του tsilis και θα το κολλήσουμε παντού !
Στα αμάξια μας, στη δουλειά μας, στη τουαλέτα, στην τηλεόραση, παντού !
Μόνο αυτή είναι η λύση...............

Αντών///is
29-01-10, 00:06
Δεν μάς μένουν και πολλά λοιπόν...
-Το "κάτσε στα αυγά σου" είναι μια καλή επιλογή,
Δεν μάς μένουν και πολλά λοιπόν...
-Το "κάτσε στα αυγά σου" είναι μια καλή επιλογή,
Δεν μάς μένουν και πολλά λοιπόν...
-Το "κάτσε στα αυγά σου" είναι μια καλή επιλογή,
:icon_pai: :icon_pai: :icon_pai: :icon_pai:

kloukakis
29-01-10, 00:11
Aσ σας φυτιλιασω κι εγω λιγο...
http://www.metricmechanic.com/pdfs/metric-mechanic-m42-and-m44-engine-booklet.pdf

ΡΕ φίλε..... μήπως ΕΣΥ ρίχνεις τις μπομπες στο κέντρο της Αθήνας??:bs:

Fairytale
30-01-10, 01:19
Aσ σας φυτιλιασω κι εγω λιγο...

http://www.metricmechanic.com/

http://www.metricmechanic.com/pdfs/metric-mechanic-m42-and-m44-engine-booklet.pdfH metricmechanic ΔΥΣΤΥΧΩΣ εδώ και 1 περίπου χρόνο βάρεσεhttp://media2.feed.gr/filesystem/images/20080319/engine/newego_LARGE_t_761_819736_type11180.jpg
Εταιρεία με πολύ εξειδικευμένη εργασία δεν θα μπορουσε να επιβιώσει της κρίσης !!!


Από την άλλη ψιλοξενέρωσα, όταν διάβασα το κόστος: 3,850 $ + 475 $ μεταφορικά = 4,325 $, δηλ. περίπου 3,100 €.Ας αφήσω στην άκρη το τελωνείο, που δεν ξέρω τι παίζει... η εγκατάσταση πόσο μπορεί να κοστίζει; Και ποιός ξέρει / μπορεί να την κάνει άραγε;Το τελωνείο για ανταλλακτικά αυτοκινήτου και γιαυτό το region (USA) είναι 25% επί του συνόλου των συννημένων τιμολογίων δηλ. ΚΑΙ των μεταφορικών !!! Do the math...
Η υπόθεση έχει 2 ακόμα αρνητικά... το δέμα θα έρθει με εταιρεία courrier, άρα δεν θα γλιτώσεις τον εκτελωνισμό και... η DASC δεν κάνει υποτιμολόγηση :shakehead

Tο κόστος τοποθέτησης νομίζω ότι είναι το μικρότερο πρόβλημα, είναι 6-8 ώρες δουλειάς και το kit συνοδεύεται απο αναλυτικότατο manual τοποθέτησης. Οποιοσδήποτε μηχανικός έχει δουλέψει BMW δεν νομίζω να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

edit: Παραθέτω όλο το υλικό που έχω για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται ΑΚΡΙΒΩΣ.
C U out there

DTMPOWER
30-01-10, 01:43
Ωραίος,
αν δε υπήρχαν τελωνεία και εγκαταστάσεις τα 3,100 είναι καλα χρήματα πιστεύω για να πας στα 200hp με δύναμη απο το relanti....

Δεν εχει κανεις κανέναν θείο να μας τα στείλει απο America και κανεναν άλλο θείο να μας τα τοποθετήσει?
(Και κανενα άλλο θείο να μας δανεισει 3,100 ατοκα?? χεχεχε)

Εχω ενα θειο στον καναδα .....κανει?
Αν τα στειλει με ταχυδρομειο σαν δωρο δεν πληρωνουμε τελωνειο?

Fairytale
30-01-10, 02:13
Ίσως... αν το καταπιούν στο τελωνείο (και δεν θα είναι εύκολο) πάντως έτσι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πληρώσεις 2πλά μεταφορικά (Αμερική-Καναδάς-Ελλάδα) και ίσως 2πλους φόρους.
C U out there

Fairytale
30-01-10, 02:23
Για τα υπόλοιπα ερωτήματα (υπερκυβισμού) οι απαντήσεις στην πορεία του thread.

Στο μεταξύ κάπου εδώ θα πρέπει να σηκωθεί και ο ύμνος της επανάστασης των ποπολάρων 4κύλινδρων κατά της χούντας των 6κύλινδρων στο forum !!!
Αδέρφια :yipee::yipee::yipee:
http://www.youtube.com/watch?v=hAXoGxLx6yk
C U out there

Kostas Christ
30-01-10, 03:00
τελικα, τα υπερκυβισμενα μ42, μ44, υπαρχουν καποια κομματια ετοιμα και οσοι ηταν τυχεροι κομπλε... οι αλλοι π....?

υπαρχει τροπος να το κανεις μονος σου αυτο?

Action Man
30-01-10, 08:50
H metricmechanic ΔΥΣΤΥΧΩΣ εδώ και 1 περίπου χρόνο βάρεσεhttp://media2.feed.gr/filesystem/images/20080319/engine/newego_LARGE_t_761_819736_type11180.jpg
Εταιρεία με πολύ εξειδικευμένη εργασία δεν θα μπορουσε να επιβιώσει της κρίσης !!!

Το τελωνείο για ανταλλακτικά αυτοκινήτου και γιαυτό το region (USA) είναι 25% επί του συνόλου των συννημένων τιμολογίων δηλ. ΚΑΙ των μεταφορικών !!! Do the math...
Η υπόθεση έχει 2 ακόμα αρνητικά... το δέμα θα έρθει με εταιρεία courrier, άρα δεν θα γλιτώσεις τον εκτελωνισμό και... η DASC δεν κάνει υποτιμολόγηση :shakehead

Tο κόστος τοποθέτησης νομίζω ότι είναι το μικρότερο πρόβλημα, είναι 6-8 ώρες δουλειάς και το kit συνοδεύεται απο αναλυτικότατο manual τοποθέτησης. Οποιοσδήποτε μηχανικός έχει δουλέψει BMW δεν νομίζω να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

edit: Παραθέτω όλο το υλικό που έχω για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται ΑΚΡΙΒΩΣ.
C U out there

:icon11:..............

Κωνσταντίνος
30-01-10, 09:10
Στο μεταξύ κάπου εδώ θα πρέπει να σηκωθεί και ο ύμνος της επανάστασης των ποπολάρων 4κύλινδρων κατά της χούντας των 6κύλινδρων στο forum !!!
Αδέρφια :yipee:
http://www.youtube.com/watch?v=hAXoGxLx6yk
C U out there

H επανάσταση απέτυχε. Ηταν δουλειά "απο μέσα"...........
Russian automobile GAZ-11-73 has more powerful 6 cylinder engine
http://content.foto.mail.ru/mail/mentossik/1638/i-1995.jpg
:ices_ange

Action Man
30-01-10, 10:58
να κολλήσουμε στον τίτλο και το Μ42;

Geo_3D
30-01-10, 14:37
Για τα υπόλοιπα ερωτήματα (υπερκυβισμού) οι απαντήσεις στην πορεία του thread.

Στο μεταξύ κάπου εδώ θα πρέπει να σηκωθεί και ο ύμνος της επανάστασης των ποπολάρων 4κύλινδρων κατά της χούντας των 6κύλινδρων στο forum !!!
Αδέρφια :yipee:
http://www.youtube.com/watch?v=hAXoGxLx6yk
C U out there

Kαι καπου εδω ερχομαι εγω,με την βοηθεια του James Dean να σου δωσω την απαντηση!!!!

http://www.e-shop.gr/show_dvd.phtml?id=DVD.00356

http://www.youtube.com/watch?v=cAlzg0S51GY&feature=fvst

:D:D

kloukakis
30-01-10, 15:10
Παιδιά το βρόβλημα λύθηκε!!
Το Σεπτέμβη ο συγκάτοικός μου θα πάει Αμερική για δηδακτορικό, μαλλον για ΜΙΤ τον κόβω(ουαου)!!
Του είπα να μου στείλει ένα "δώρω" όταν πάει... χεχεΧΕ
Κανενας άλλος που θέλει δώρω?? 3000 ευρω μεχρι των Σεπτέμβη, ξεκινήστε οικονομίες:
Τέρμα τα λυσάγματα και οι άσκοπες γκαζιες! :icon_pai:
Τέρμα τα ξέφρενα γλέντια! :cheers:
Τέρμα τα τσιγάρα(να και ένα καλό)!
Τέρμα η αλόγιστη χρήση ακριβών προφυλακτικών! Λίζαααααα :bananasmi
Τέρμα τα deliveri μονο σπιτικο καθαρό φαγητάκι!
Διακοπές το καλοκαίρι δεν έχει, και απαγορεύεται αυστηρώς κάθε είδους μπαξιμο προ της συγκέντρωσης του άνωθεν ποσού......
Δεν είναι και πολλα, δεν λέω κάτι το παράλογο:takecover

E36 RULES!!
30-01-10, 20:43
Οσον αφορά τον υπερκυβισμό, εχω ενα καλο λινκακι στα bookmarks μου...

http://www.kempower.be/indexe.htm

Κωνσταντίνος
30-01-10, 21:18
Οσον αφορά τον υπερκυβισμό, εχω ενα καλο λινκακι στα bookmarks μου...

http://www.kempower.be/indexe.htm

Ακριβοί οι Βέλγοι. Για Stage 2, δηλαδή + 15 ίππους και 15 Nm ροπή, άμα κάνεις τη σούμα βγαίνει 3,750 €.
Και για Stage 4, +45 ίππους και +35 Nm κοντά στα 15,000 € (χα χα καλό, με τόσα βάζουμε 4 Down. Atl. kits στη σειρά με τι ίδιο αποτέλεσμα :bigthumb:)

E36 RULES!!
30-01-10, 21:30
Ακριβοί οι Βέλγοι. Για Stage 2, δηλαδή + 15 ίππους και 15 Nm ροπή, άμα κάνεις τη σούμα βγαίνει 3,750 €.
Και για Stage 4, +45 ίππους και +35 Nm κοντά στα 15,000 € (χα χα καλό, με τόσα βάζουμε 4 Down. Atl. kits στη σειρά με τι ίδιο αποτέλεσμα :bigthumb:)

Tην τιμή τη γράφει ακριβως πανω απο τα stages... (ΛΟΓΙΚΑ :D)

kloukakis
31-01-10, 01:50
Για δείτε τι παίζει.....
Δείτε το απλα το δίγραμμα...(και λογικα είναι το παλιο Μ42, αφού είναι πάνω σε Ε30)
(:nono:οχι εσυ νικο αυτο ειναι μονο για εμας τους "μαμά", εσένα πάει πάνω απο το χαρτί, sorry...:icon02:)

ερώτηση: Πού είναι το idercooler οεο?

http://oak.cats.ohiou.edu/~kramere/downloads/GRM_bimmer_2.pdf

E30_318is
31-01-10, 08:36
το dasc ΔΕΝ έχει intercooler και ΔΕΝ έχει πρόγραμμα, γι'αυτό και βγαίνει τόσο φτηνό, δεν νομίζω να είναι και τόσο αξιόποιστο για τις ελληνικές συνθήκες.
Υπερκυβισμός γίνεται και με bmw ανταλλακτικά και μερικές πατεντούλες, ορίστε μερικές ιδέες
http://www.e30zone.net/e30zonewiki/index.php/M42_Stroker_Info

sthom
31-01-10, 16:07
Sorry που μπαινω σαν "outsider" αλλα μηπως με τα κοστολογια για να ερθει σε τελικη μορφη το μοτερ,τα εχετε μπλεξει λιγο;:confused:

sthom
31-01-10, 17:00
Να πω λιγο και το εναλλακτικο σεναριο που περναει απο το μυαλο μου,για τους μη εχοντες...

Ενα rebuild του Μ42(λογικα και του Μ44) θα χρειαστει καπου στα 1000-1500Ε για ελατηρια πιστονιων,κουζινετα στροφαλου καθαρισμα κεφαλης,μπεκ,κλπ.
Αν παρουμε το χειροτερο σεναριο οτι το μπλοκ εχει παρει οβαλ και ο στροφαλος θελει ρεκτιφιε,τοτε ας υπολογιζουμε σαν βαση τα 1500Ε,οριακα και λιγο παραπανω.

Σαν επιπροσθετες εργασιες που μπορουν να γινουν,μιας και το μοτερ θα γινει μπιλιες,ειναι μια "χειροποιητη" ροικη στην κεφαλη,ενα σετ πιο κοντους οδηγους βαλβιδων,ελαφρωμα/ζυγισμα στροφαλου και βολαν και αν υπαρχει η δυνατοτητα και γυαλισμα μπιελων.
Το κοστολογιο για τα παραπανω δεν ειναι κατι extreme μιας και με εξαιρεση τις εργασιες του στροφαλου(λιγοτερο απο 500Ε) και τους οδηγους των βαλβιδων,τα υπολοιπα τα κανετε μονοι σας(αν εχετε ορεξη να ασχοληθειτε).

Σιγουρα τα κερδη απο το blueprinting δεν προκειται να ειναι φοβερα(πχ 15 αλογα πανω) αλλα ενα υποθετικο νουμερο των 5 αλογων,πολυ καλυτερης αποκρισης και ζωντανιας του μοτερ ειναι πραγματικοτητα.

Σαν ακομα καλυτερο σεναριο,αν καποιος εχει προσβαση σε ενα Μ44,τοτε παιρνει στροφαλο & μπιελες που ειναι ηδη ελαφρυτερα,κανει τις ιδιες εργασιες και αποκτα ενα συνολο με ακομα ελαφρυτερες κινουμενες μαζες.

Οποτε με ολα τα παραπανω ενα μαμα μοτερ θα αγγιξει τα 140 αλογα και με την προσθηκη ενος αξιολογου ΦΠΕ τα 150 δεν προκειται να ειναι ονειρο θερινης νυκτος...:scratchch

Απλα το αποτελεσμα θα ειναι ενα εντελως χρηστικο μοτερ,χωρις φθορες,φασμα λειτουργιας στα εργοστασιακα προτυπα αλλα σαφως τονωμενο και χωρις μεγαλο κοστος συντηρησης.

Σε αυτα τα συμπερασματα κατεληξα χαζευοντας το pdf της ΜΜ και ενα link για μετατροπη με πεταλουδες που βρηκα στην αρχη του topic,που δειχνουν αναλυτικα σε φωτο διαφορα εργοστασιακα τμηματα.
http://www.metricmechanic.com/pdfs/metric-mechanic-m42-and-m44-engine-booklet.pdf
http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndikatfotos/topic.asp?TOPIC_ID=2723&FORUM_ID=2&CAT_ID=1&Forum_Title=3er+BMW+-+E36&Topic_Title=318+IS+Dbilas+Einzeldrossel+Update+14. 05.07

Kostas Christ
31-01-10, 17:10
δλδ με 3500 10 αλογα?

αφου θα το κανεις που θα το κανεις το ρεμπιλντ γτ να μην κανεις και υπερκυβισμο κατευθειαν?

sthom
31-01-10, 17:22
Τα 3500Ε απο που τα εβγαλες βρε;:confused:
2000Ε ειναι στο συνολο(εκτος αν εννοεις μαζι με μοτερ Μ44).

Dark_Angel_
31-01-10, 17:29
εμενα μου ειπαν με 1500 ευρω περιπου μου δινουν τουρμπο κιτ χωρις αλλαγμα στα εντοσθια καποια στιγμη θα προχωρησω στην αγορα του με πιεση της ταξης 0,6 θα ειναι μια χαρα αλλα 1500 περιπου κοστιζει μονο η αγορα οχι και η τοποθετηση

sthom
31-01-10, 17:30
Ναι αλλα αμα σπασει,μετα δινεις άλλα 2000-2500Ε για να αλλαξεις μοτερ...

Kostas Christ
31-01-10, 17:44
Τα 3500Ε απο που τα εβγαλες βρε;:confused:
2000Ε ειναι στο συνολο(εκτος αν εννοεις μαζι με μοτερ Μ44).

2000 to rebuild και 1500 ενα φπε για να εχεις + 10-15 αλογα

αυτο δεν ειπες?

fz21
31-01-10, 19:03
1500 για φπε???? τι φιλτρο θα ειναι αυτο για καραβι?

E36 RULES!!
31-01-10, 19:38
1500 για φπε???? τι φιλτρο θα ειναι αυτο για καραβι?

:owned::icon18:

Για SUPERFAST ρε





Aληθεια, αφου σκεφτεστε την υπερτροφοδότηση, γιατι μονο supercharger και όχι τουρμπίνα? ΟΚ, ο κομπρεσορρας καταπονει λιγοτερο (?) το μοτερ, αλλα...

sthom
31-01-10, 20:24
2000 to rebuild και 1500 ενα φπε για να εχεις + 10-15 αλογα

αυτο δεν ειπες?

Οχι,δεν ειπα αυτο...
Το ΦΠΕ κανει μετα βιας 1000Ε και αυτο με επωνυμα πραγματα,που σημαινει οτι μπορει να πεσει πολυ πιο κατω.

Dark_Angel_
31-01-10, 21:10
Ναι αλλα αμα σπασει,μετα δινεις άλλα 2000-2500Ε για να αλλαξεις μοτερ...

ο Μ42 μου χουν πει αντεχει ως 0,8

sthom
31-01-10, 21:17
Εγω δεν ειπα οτι δεν αντεχει,απλα μετα απο τοσα χρονια και χιλιομετρα,ποιο απο αυτα θα ειναι σε τοσο καλη κατασταση για να αντεξει σε υπερτροφοδοτηση;:drive2:

E36 RULES!!
31-01-10, 21:28
ο Μ42 μου χουν πει αντεχει ως 0,8

Aν και εξαρτάται απο το ποσο γαϊδουροτουρμπίνα θα φορας, αντεχουν και παραπανω ;) (για μαμα σωθηκα μιλαω, σε περιπτωση που "σφυρηλατήσεις" γινεται παρτυ... αλλα το budget ανεβαινει:tapedshut)

kloukakis
31-01-10, 21:39
Εγω δεν ειπα οτι δεν αντεχει,απλα μετα απο τοσα χρονια και χιλιομετρα,ποιο απο αυτα θα ειναι σε τοσο καλη κατασταση για να αντεξει σε υπερτροφοδοτηση;:drive2:

Το δικό μου!!
Έχει μάθει να αντέχει τον πόνο:smashtard:chair:

:takecover

sthom
31-01-10, 21:46
Τα ιδια λεει και ο Day,μεχρι να σπασει και θα γελαω...:D ή θα κλαιω γιατι θα μου πρηζει τα @@ μεχρι να φτιαξει μοτερ.:help:

trifonas
31-01-10, 22:59
για κανενα group buy συζηταει κανεις για DASC?

kloukakis
31-01-10, 23:59
Εγω είμαι μέσα, αλλά πολυυυυυυυυυ μετά!
Επισης ένα κάρο χρήματα για τελωνεία και μεταφορικά δεν δίνω!! Καλύτερα να πάω ο ίδιος Αμερική να το φέρω ή να περιμένω να κέρθει Ελλάδα κανας συγκενης....

Δεν είναι όμως μλκ@ που δεν έχει ιντερκούλερ?? Με αυτο τι παίζει?

trifona στο Ηράκλειο έναν Παπαζ...... που κάνει βελτιώσεις τον έχεις ακούσει??
Είναι φίλος μου αλλα δεν ξέρω την δουλεία του.
Πάντως έχει φτιάξει ένα ις 400+αλογα τροχό

strofimios
01-02-10, 10:34
Και η axion ΕΙΧΕ φτιαξει ενα με 550 αλογα.Δεν αντεχει το μοτερ μας τοσο πραμα.Βασικα το προβλημα ειναι η κεφαλη.Εαν θελουμε τοσα πολλα αλογα(και εχουμε και το "κασερι") η λυση ειναι η μετατροπη με μοτερ της σειρας LS.
Ο dasc πιστευω οτι ειναι η καλυτερη "φαση" γιατι μας δινει ροπη και το μοτερ δουλευει σχεδον μαμα.Τωρα για το ποσο αντεχει στην Ελλαδα ενα τετοιο συστημα,υπαρχει το παραδειγμα του Μηνα που το ειχε πανω για 100.000χλμ.(μετα πουλησε αμαξι και dasc χωριστα)χωρις το παραμικρο προβλημα.
Βεβαια εαν εχουμε κανα 10χιλιαρο παμε σε stroker+dasc.Αλλα τοτε μαλλον θα χρειαστουμε την "μεγαλη" μεταδοση οποτε βαραινει το αυτοκινητο στο πισω μερος και στο κεντρο(εαν βαλουμε και κιβωτιο),θελει και ζαντες ,λαστιχα,φρενα,κλπ.κλπ.

strofimios
01-02-10, 11:03
Το τελωνειο πιστευω οτι δεν ειναι μεγαλο εμποδιο.Στα 3.500 βγαινει 850-900.Τα 3500 ειναι τα δυσκολα στο μαζεμα(αχ,θα με γραψουν οι εφημεριδες,πηγε η γυναικα και πηρε κουρτινες 2000!!!!! και ειναι λεει οι πιο φτηνες.Και δεν εχω τωρα για dasc,τη μετα σκοτωνεις κυριε προεδρε; ).
Η εργασια δεν πιστευω οτι θα ειναι πανω απο 200-300.Δεν θελει πατεντες και ειδικα εργαλεια.Σαν να αλλαζεις πολλαπλη εισαγωγης ειναι.

trifonas
01-02-10, 11:09
Εγω είμαι μέσα, αλλά πολυυυυυυυυυ μετά!
Επισης ένα κάρο χρήματα για τελωνεία και μεταφορικά δεν δίνω!! Καλύτερα να πάω ο ίδιος Αμερική να το φέρω ή να περιμένω να κέρθει Ελλάδα κανας συγκενης....

Δεν είναι όμως μλκ@ που δεν έχει ιντερκούλερ?? Με αυτο τι παίζει?

trifona στο Ηράκλειο έναν Παπαζ...... που κάνει βελτιώσεις τον έχεις ακούσει??
Είναι φίλος μου αλλα δεν ξέρω την δουλεία του.
Πάντως έχει φτιάξει ένα ις 400+αλογα τροχό

kloukakis αν ειναι ετσι παιρνω και απο εβαυ και τυρμπο κιτ κομπλε μαι manifold kai intercooler με τιμη αγορας κανενα 1200 καιν να δουλευω για πλακα στα 200 αλογα.
αλλα προτιμω κομπρεσσορ γιατι ειναι πανευκολη τοποθετηση και αν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες βαζω ενα aftermarket μετα.
Η πουλαω το 318ις μου και παιρνω αυτο.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/471542/

strofimios
01-02-10, 11:23
Μα.......ειναι 6κυλινδρο!

trifonas
01-02-10, 11:26
Το μονο προβλημα:smashtard:smashtard

Κωνσταντίνος
01-02-10, 11:41
Ενα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο του Power : http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=8

trifonas
01-02-10, 12:15
ναι το ειχα διαβασει παλιοτερα.

Αντών///is
01-02-10, 16:34
Παιδιά το βρόβλημα λύθηκε!!
Το Σεπτέμβη ο συγκάτοικός μου θα πάει Αμερική για δηδακτορικό, μαλλον για ΜΙΤ τον κόβω(ουαου)!!
Του είπα να μου στείλει ένα "δώρω" όταν πάει... χεχεΧΕ
Κανενας άλλος που θέλει δώρω?? 3000 ευρω μεχρι των Σεπτέμβη, ξεκινήστε οικονομίες:


για κανενα group buy συζηταει κανεις για DASC?
Συνάδελφοι, μ' ενδιαφέρει κι' εμένα... Κι' αν είναι για Σεπτέμβρη, ακόμα καλύτερα, από πλευράς οικονομικού προγραμματισμού! ;)
Ελπίζω να μην φάμε πόρτα τότε από την DA (εξάντληση αποθεμάτων κ.λ.π...) :tapedshut
Να είμαστε σε επαφή...

fz21
01-02-10, 16:42
kloukakis αν ειναι ετσι παιρνω και απο εβαυ και τυρμπο κιτ κομπλε μαι manifold kai intercooler με τιμη αγορας κανενα 1200 καιν να δουλευω για πλακα στα 200 αλογα.
αλλα προτιμω κομπρεσσορ γιατι ειναι πανευκολη τοποθετηση και αν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες βαζω ενα aftermarket μετα.
Η πουλαω το 318ις μου και παιρνω αυτο.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/471542/

αυτο απο οτι βλεπω το εχει φτιαξει τρελο μαστορι....εγγυηση,χαχαχαχα

xaros
01-02-10, 20:27
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/471542/
ASA κομπρεσορας σε τοποθετηση του DARAS DEVELOPMENTS πρεπει να ειναι εφαρμογη που σκοτωνει

paganis
01-02-10, 21:14
αμα μαθει ο Δαρας...μηχανικος...........φεξε μου και γλυστρησα!!! ο ποιος ...παπατζης αερολογος...που εχω γνωρισει στο αντικειμενο της βελτιωσης!! μακρυααααααα......

saikoE39
01-02-10, 21:19
αμα μαθει ο Δαρας...μηχανικος...........φεξε μου και γλυστρησα!!! ο ποιος ...παπατζης αερολογος...που εχω γνωρισει στο αντικειμενο της βελτιωσης!! μακρυααααααα......

+1000000........gdaras development

Fairytale
02-02-10, 13:35
E36 318ti M44B19 & dasc
Ως γνωστόν είμαι πολύ-πολυ ΚΑΚΟΣ !!! χεχε
http://www.youtube.com/watch?v=r84BFZK2eM0&feature=related
C U out there

Dim77
02-02-10, 13:37
stock 8psi
http://www.youtube.com/watch?v=FHGa2hNX6ao

15psi
http://www.youtube.com/watch?v=8MaoqkFu3GU

fz21
02-02-10, 13:39
E36 318ti M44B19 & dasc
Ως γνωστόν είμαι πολύ-πολυ ΚΑΚΟΣ !!! χεχε
http://www.youtube.com/watch?v=r84BFZK2eM0&feature=related
C U out there

κανει αρκετουτσικο θορυβο ή μου φαινεται????

Dim77
02-02-10, 13:40
Και για επιδόρπιο...με Metric Mechanic 2.1 lt :owned:

http://www.youtube.com/watch?v=i76IaoIGigY

Αφιερωμένο στον Fairytale :D

fz21
02-02-10, 13:42
Και για επιδόρπιο...με Metric Mechanic 2.1 lt :owned:

http://www.youtube.com/watch?v=i76IaoIGigY

Αφιερωμένο στον Fairytale :D

γιατι δεν μπορει να βαλει τριτη η κουλομαρια?

Dim77
02-02-10, 13:43
http://www.youtube.com/watch?v=vtnARdsgwWs

Αυτό είναι το ατμοσφαιρικό Rally engine του Metric Mechanic.

strofimios
02-02-10, 14:57
Επισης υπαρχει η λυση dbilas(για ατμοσφαιρα):

Performance kits for BMW M42B18 Engines


Step I : Upgrade to 114kW / 156HP
includes:
• A throttle body injector system 1453,--
• Complete software update 355,--

• Fitting of the throttle body injector system 261,--
at dbilas dynamic

Completeprice including fitting at dbilas dynamic 1995,--
You save 74,--


Step II : Upgrade to 124kW / 169HP
includes:
• A throttle body injector system 1453,--
• A set of sport camshafts 587,--
• Complete software update 355,--

• Fitting of the throttle body injector system 261,--
• Fitting of the sport camshafts 294,--
at dbilas dynamic

Completeprice including fitting at dbilas dynamic 2850,--
You save 100,--


Step III : Upgrade to 132kW / 180HP
includes:
• A throttle body injector system 1453,--
• A set of sport camshafts 587,--
• Cylinderhead and Valve modification 845,--
• Complete software update 355,--

• Fitting of the throttle body injector system 261,--
• Fitting of the cylinderhead 717,--
and the sport camshafts
at dbilas dynamic

Completeprice including fitting at dbilas dynamic 4090,--
You save 128,--


Step IV : Upgrade to 140kW / 190HP
includes:
• A throttle body injector system 1453,--
• A set of sport camshafts 587,--
• Cylinderhead and Valve modification 845,--
• Complete software update 355,--
• a/N 2000 control unit to replace the 889,--
air flow meter

• Fitting of the throttle body injector system 261,--
• Fitting of the cylinderhead 717,--
and the sport camshafts
at dbilas dynamic

Completeprice including fitting at dbilas dynamic 4900,--
You save 207,--

All prices are in EURO and include 16 % VAT.

Fairytale
02-02-10, 15:00
Αν κρίνω από τον ΦΠΑ (VAT) οι τιμές είναι παλιές πιά.
C U out there

strofimios
02-02-10, 15:03
Ναι εαν θυμαμαι καλα ειναι 2006-2007.Παιζει ομως λογω κρισης να εχουν πεσει,λεμε και καμια μακακια να περναει η ωρα!

strofimios
02-02-10, 15:12
Παντως η τιμη για το 4πεταλουδο http://www.dbilas-dynamic.de/img/db10010005.jpg ειναι η ιδια 1453 ευρω,απο οτι βλεπω στο site http://www.dbilas-dynamic.de/dbilas_eng/index.htm

Κωνσταντίνος
02-02-10, 19:17
E36 318ti M44B19 & dasc
Ως γνωστόν είμαι πολύ-πολυ ΚΑΚΟΣ !!! χεχε
http://www.youtube.com/watch?v=r84BFZK2eM0&feature=related
C U out there

Και για επιδόρπιο...με Metric Mechanic 2.1 lt :owned:

http://www.youtube.com/watch?v=i76IaoIGigY

Αφιερωμένο στον Fairytale :D

Αιτούμαι όπως παρέχεται στους χρήστες η δυνατότητα να ban-άρουν τους moderators που τους φουντώνουν.................:banhim::105whistl

sthom
02-02-10, 19:18
Δεν νομιζω να θελετε να μπλεξετε με DBilas...:shakehead

Fairytale
02-02-10, 21:36
Δεν νομιζω να θελετε να μπλεξετε με DBilas...:shakeheadΧμ... για πες ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ το παρασύνθημα;
C U out there

tsilis
02-02-10, 22:08
Αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα, καθώς ο Dbilas είναι ο ένας από τους 3 κατασκευαστές που φτιάχνουν από την αρχή εκκεντροφόρους για Μ44, και όχι reprofiling, όπως το μέγα άλλο πλήθος.
Άσε που έχει και ένα σωρό "καλούδια" για Μ42/44, όπως έγραψε ο strofimios παραπάνω, οπότε θέλοντας και μή, αποτελεί σοβαρό υποψήφιο προμηθευτή βελτιωτικών σε περίπτωση πού θέλεις να "πειράξεις" ατμοσφαιρικά τα εν λόγω μοτέρ...

Αν είναι για τα πανηγύρια και αυτός, καλό θα έιναι να ειπωθεί τεκμηριωμένα ,ώστε να προστατευθούν ενδεχόμενοι αγοραστές προιόντων του στο μέλλον...

Nick_compact
02-02-10, 22:52
Εγώ αυτό που έχω να πω, χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω, είναι ότι για κανένα λόγο δεν θα εμπιστευόμουν προιόντα του, γιατί δεν υπάρχει βελτιωτής που να βελτιώνει και να βγάζει τετραπετάλουδα για ότι μοτέρ υπάρχει στην αγορά.

sthom
02-02-10, 23:05
Χμ... για πες ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ το παρασύνθημα;
C U out there

Καταρχην τα εκκεντρα ειναι κατα το 90% του συνολου τους αντιγραφη απο τους Schrick.
Απο εκει και περα,απο δοκιμες που εχουν γινει και σε PSA,Renault(με μια δικια του πολλαπλη εισαγωγης) και καποια VW που ξερω,ποτε κανενα δεν δουλεψε σωστα αλλα ακομα και σε αυτα που εξαντληθηκαν τα περιθωρια ρυθμισης,το συνολο δεν απεδωσε αυτα που ελεγε η εταιρια.

Ιδιαιτερα στην περιπτωση του Renault ηταν ο ορισμος της ξεφτιλας μιας και η εισαγωγη "κοντενε" σε μηκος για να τονωσει τις καμπυλες στις ψηλες στροφες αλλα επειδη ηταν τοσο κακοσχεδιασμενη και δεν εβρισκε ουσιαστικη εφαρμογη,τοποθετουνταν ενας πνιχτης(σαν τους περιοριστες στα αγωνιστικα με turbo) ακριβως πριν την πεταλουδα που με το στενεμα που εκανε ανεβαζε την ταχυτητα του αερα για να εχει το μοτερ λιγη ροπη.
Τραγωδια κοινως...

Σε PSA,αστο,για κλαμματα(ειτε 8v,ειτε 16v) με αρκετα παραδειγματα(ωστηρια που χτυπανε,αποδοση χαλια,κλπ,κλπ).

Για τα VW(Polo συγκεκριμενα),το ενα δουλευε κουτσα-στραβα(για σκετους εκκεντροφορους λεω) μεχρι που το παιδι που το ειχε αλλαξε και εβαλε Schrick και εμαθα οτι ειχε σεβαστη διαφορα αλλα απο εκει και περα δεν ξερω κατι περισσοτερο...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν καποιος βλεπει την προκειμενη εταιρια σαν ετοιμο πακετο,καλυτερα ας αγορασει "σκορπια" πραγματα και ας το φτιαξει μονος του μιας και με τοσα που εχουμε δει,η ταλαιπωρια που θα φαει θα ειναι ακομα μεγαλυτερη...:(

Fairytale
02-02-10, 23:45
Καλά το ότι κάποια προφίλ εκκεντροφόρων μπορεί να είναι παρόμοια με άλλων βελτιωτών δεν μου λέει κάτι. Είναι ψιλοσύνηθες φαινόμενο να βγάζουν πολλές εταιρείες νούμερα που είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν σωστά και αποδίδουν. Θα στο πει οποιοσδήποτε ασχολείται με reprofil.
Επίσης Νίκο, δεν φτιάχνει πολυπετάλλουδα για το σύνολο των κινητήρων που κυκλοφορούν, παρά για κάποια μοτέρ συγκεκριμένων εταιρειών και που βασικά είναι μοτέρ παλαιότερης κοπής με ΜΗ περίπλοκη ηλεκτρονική (ή άλλη) διαχείριση.

Αυτά που μου κάνουν εντύπωση είναι τα εξής:

Πολλές από τις εφαρμογές του έχουν έγκριση TUV (κάτι που δεν δίνεται εύκολα, ούτε είναι φτηνή).
Τα περισσότερα race-ονικά BMW με κινητήρες που να δέχονται aftermarket πολυπετάλουδα συστήματα εισαγωγής σε Γερμανία/Αγγλία/Αμερική έχουν δικά του kit και μάλιστα θεωρούνται και must.

Οπότε για να μην την ανοίγουμε πολύ την κουβέντα σε μοτέρ άσχετα με αυτά που μας ενδιαφέρουν εδώ, οι ερωτήσεις μου sthom είναι οι εξής:

Στα BMW τα kit δουλεύουν;
Οι εφαρμογές που περιγράφεις έχουν γίνει στην Ελλάδα ή στις εγκαταστάσεις του, όπου υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ακόμα και προγραμματισμός real time στο ιδιόκτητο δυναμόμετρο αν γίνουν στον κινητήρα εκτεταμένες παρεμβάσεις;

C U out there

sthom
03-02-10, 08:59
Οπότε για να μην την ανοίγουμε πολύ την κουβέντα σε μοτέρ άσχετα με αυτά που μας ενδιαφέρουν εδώ, οι ερωτήσεις μου sthom είναι οι εξής:

Στα BMW τα kit δουλεύουν;
Οι εφαρμογές που περιγράφεις έχουν γίνει στην Ελλάδα ή στις εγκαταστάσεις του, όπου υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ακόμα και προγραμματισμός real time στο ιδιόκτητο δυναμόμετρο αν γίνουν στον κινητήρα εκτεταμένες παρεμβάσεις;

C U out there

Εγω προσωπικα εφαρμογη σε BMW δεν εχω δει.
Εχω δει με τα ματια μου σε PSA,Renault και Opel(που θεωρητικα το κατεχει αψογα αλλα @@ κατεχει).
Σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις που εχω δει(αλλα και εμαθα),αγοραστηκε πακετο εκκεντροφορων/εγκεφαλου(στην περιπτωση των Renault/Opel και εισαγωγη) και σε καποιες περιπτωσεις πηγε και η κεφαλη μαζι με την πολλαπλη εισαγωγης στην Γερμανια για ροικη και inlet matching.
Ε,τωρα εμενα προσωπικα μου φαινεται λιγο απιθανο να ειναι συμπτωση οτι κανενα δεν δουλεψε(μεταξυ αλλων μεχρι και αγωνιστικο φιλου μου).:shakehead

tsilis
03-02-10, 18:16
Έχεις δίκιο τότε...

Η αλήθεια είναι ότι μού ξύπνησες τη μνήμη ,και θυμήθηκα τη δοκιμή από τους 4Τροχούς ενός Corsa το 2004, με πολλάπλή εισαγωγής Dbilas, πρόγραμμα, φίλτρο, το οποίο ουσιαστικά ήταν αποτυχία...

Ιδού:

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=337&article=9804

Τελικά όλα θέλουν τη σκέψη τους....αν και εχω δει και βίντεο από εφαρμογή σε Μ44 να "κεντά" (στο βίντεο....πού και σε τί φάσμα απέδiδε τα "κεντητά" άλογα, δεν ξέρω... )

Fairytale
03-02-10, 18:25
Βρες το βίντεο του κεντήματος Νίκο !!!

Μια ερώτηση ακόμα... αντιπρόσωπος του Bilas για τα OPEL στην Ελλάδα παραμένει ο Καλτσούνης ή όχι;
Αν δεν δουλεύουν τα συστήματα στα μοτέρ τους γιατί τα εμπορεύεται αλυσίδα εξουσιοδοτημένων κάθετων συγκροτημάτων τόσα χρόνια;
C U out there

konc
03-02-10, 18:43
Αν δεν δουλεύουν τα συστήματα στα μοτέρ τους γιατί τα εμπορεύεται αλυσίδα εξουσιοδοτημένων κάθετων συγκροτημάτων τόσα χρόνια;
C U out there

Η σωστή ερώτηση είναι "πόσοι καταλαβαίνουν ότι δεν αποδίδουν vs πόσοι νομίζουν ότι με ένα βρουμ παραπάνω στο αυτί τους έχουν πάρει 50 άλογα" Αυτό εξηγεί γιατί τα εμπορεύεται η γνωστή κάθετη..
Εδώ κάθε τόσο ακούς τον τάδε να διαλαλεί ότι έβαλε ένα τελικό στο n/a 1.3 του και ενώ ο εξατμισάς του είπε ότι έχει πάρει 10 άλογα, σίγουρα έχει πάρει παραπάνω γιατί χθες το βράδυ που βγήκε για κόντρες πάτησε το χ και το ψ (ενώ ο οδηγός τους έπιανε του μπούτι της συνοδηγού και δεν έκανε κόντρες, αλλά δεν έχει καμία σημασία.)
Μη γελιόμαστε, κάθε αγορά έχει το εξειδικευμένο κοινό του και εμείς αυτή τη στιγμή μιλάμε σαν τέτοιο, όχι σαν το υπόλοιπο πλήθος που φέρνει και τα χρήματα. Κανείς ποτέ δεν κέρδισε από τον γνώστη, σε καμία αγορά.

sthom
03-02-10, 19:43
Ακριβως αυτο που προειπωθηκε...

Για καποια χρονια ημουν πωλητης στην Opel και μας κατεβασαν στο Πορτο Χελι για παρουσιαση του Vectra C.
Τοτε οι τεχνικοι της Opel Hellas(Χ.Αλετρας και αλλος ενας) ειχαν φερει μαζι ενα ασημενιο Astra g Sport 1400 με τον γνωστο Ecotec των 90 αλογων.
Το αμαξι φορουσε εισαγωγη και προγραμμα DBilas με ενα ελευθερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι.
Θεωρητικα ηταν 112 αλογα,πραγμα το οποιο μας εδειξαν και σε μια δυναμομετρηση.
Βεβαια οταν ρωτησα που ειναι η μετρηση σαν μαμα,ψιλοαπορησαν λεγωντας πως δεν καν μετρησαν μαμα(η ευχερια ανεσης με τους προαναφερομενους ειναι μιας και ο ενας εκ των δυο ειναι κουμπαρος πολυ καλου φιλου που ειναι τεχνικος συμβουλος εκει που δουλευα).
Οι ανθρωποι δεν εκαναν κατι λαθος μιας και δεν εκαναν κατι φοβερο,ξεβιδωσαν την παλια εισαγωγη,εβαλαν την νεα και flashαρισαν τον εγεφαλο(αν καποιος ξερει,να πω οτι το μοτερ ηταν Ζ14ΧΕ-ηλεκτρογκαζο δηλαδη).

Το αυτοκινητο στον δρομο ηταν μια ζωντανη αποτυχια.
Εκτος απο τον κοφτη ο οποιος ειχε βγει εκτος στροφομετρου(το κοντερ τελειωνε στις 7000),σερνοταν παντου,ειχε χασει την ροπη του και κυριως το ξεσπασμα του.
Ξεκινησαμε να παμε για την παρουσιαση του Vectra και καταληξαμε να σχολιαζουμε το ποσο χαλια ειχε γινει το συγκεκριμενο Astra,ιδιαιτερα οταν εμεις οι "βορειοι" ειχαμε μετρο συγκρισης απο αυτοκινητο πελατη που ειχε βαλει μονον ενα φιλτρο panel,δυο Schrick και ενα τελικο καζανι στο δικο του Astra.
To DBilaρισμενο πηγαινε χειροτερα και απο μαμα(σε αισθηση) και σε συγκριση με το Schrickαρισμενο νομιζες οτι συγκρινεις 1400αρι με 1600αρι.

Οσο αφορα την μετρηση,δεν θυμαμαι που το μετρησαν(σε καποιο Bosch ηταν παντως) αλλα σαν κριτηριο οτι μεχρι τοτε τα Dynojet εδειχναν τους 14αρηδες Ecotec μεταξυ 95 και 100 αλογων,τα 112 που εγραφε το χαρτι δεν μας εκαναν ιδιαιτερη εκπληξη ποσο μαλιστα οταν τα οδηγησαμε κιολας...

Απο τοτε το θεμα ναυαγησε,ο Καλτσουνης παρεμεινε αντιπροσωπος και συνεχισε να προωθει τα πραγματα μιας και οντως ηταν αποκλειστικος αντιπροσωπος οσο αφορα τα ανταλλακτικα Opel,παραυτα(μεχρι να αποχωρησω απο την εταιρια) μονον αλλο ενα Corsa ειδα με αναλογο "πακετο" απο το οποιο μαλιστα δεν ειχα ακουσει και καλες εντυπωσεις.

Θα μου πεις,αλλο Opel,αλλο BMW και δεν εχεις αδικο,απλα απο ολα οσα εχω δει,ευχαριστω αλλα εγω σιιιγουρα δεν θα παρω...:thumbsdow

tsilis
03-02-10, 19:57
Κατ'αρχάς το project..

http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndikatfotos/topic2723_318_IS_Dbilas_Einzeldrossel_Update_01_12 _08_3er_BMW_-_E36.html

Ξεχάστε την κακγκουροεμφάνιση και το καγκουροsite και εστιάστε στη φωτοιστορία της τοποθέτησης εκκεντροφόρων και πολυπετάλουδου σε Μ44...

Θα βρω και το βίντεο!

strofimios
03-02-10, 22:07
Οποτε παμε για stroker+dbilas+dasc!!Kαλα θα πηγαινει!Τωρα βεβαια το πως θα δουλεψει 4πεταλουδο με s/c ειναι αλλο "καπελο". Βεβαια με τα 15.000€+++ που θα κοστισει η ολη φαση φτιαχνουμε αλλο "πραμα".

DTMPOWER
05-02-10, 23:27
Ριξτε μια ματια και δω ο τυπος εχει ριξει πολυ δουλεια αλλα το αποτελεσμα ειναι απιστευτο..
http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=433471

strofimios
07-02-10, 12:44
Το εχουν κανει πολλοι στο Αμερικα.Ειναι βασικα το diy stroker(και μετα κανει οτι θελει ο καθενας πανω σε αυτο) ομως εκει οι στροφαλοι απο τον Μ47 βρισκονται ευκολα και φτηνα.Για αντε ρωτα εδω να δεις ποσο εχουν.Μην περιμενεις να βρεις μτχ.μονο καινουργιο θα βρεις και στο bmwfans η τιμη ειναι 580 που σημαινει οτι παμε για 1000+++ εδω.

strofimios
07-02-10, 12:48
Α,ρε και να ειχαμε αυτη την εισαγωγη του dasc!!!Θα επεφτε αντιγραφη και μετα τα αλλα τα κανονιζαμε!

kloukakis
07-02-10, 14:56
Ρε παιδιά μισό λεπτό γιατί το κεφάλι μου έχει φύγει απο την θεση του:screwy:
ΑΝ κατάλαβα καλά έχουν φτιάξει αγωνιστικό Μ42 με ανταλακτικά απο άλλα μοτέρ και βγάζει 300 άλογα?? Ή δεν κατάλαβα τίποτα απο όσα διάβασα ή μιλάμε για εξωπραγματική βελτίωση??
Για εξηγήστε ρε παιδιά τι παίχτηκε να καταλάβουμε και εμείς:icon_pai:

sthom
07-02-10, 22:06
Α,ρε και να ειχαμε αυτη την εισαγωγη του dasc!!!Θα επεφτε αντιγραφη και μετα τα αλλα τα κανονιζαμε!
Μην σου φαινεται τοσο ευκολο να αντιγραψεις εισαγωγη...
Ειναι πολυυυ πιο δυσκολο απο οτι φανταζεσαι.:shakehead

E36 RULES!!
07-02-10, 22:18
Ρε παιδιά μισό λεπτό γιατί το κεφάλι μου έχει φύγει απο την θεση του:screwy:
ΑΝ κατάλαβα καλά έχουν φτιάξει αγωνιστικό Μ42 με ανταλακτικά απο άλλα μοτέρ και βγάζει 300 άλογα?? Ή δεν κατάλαβα τίποτα απο όσα διάβασα ή μιλάμε για εξωπραγματική βελτίωση??
Για εξηγήστε ρε παιδιά τι παίχτηκε να καταλάβουμε και εμείς:icon_pai:

Καλά κατάλαβες!

Κατι παιζει με τα πιστονια του Calibra Turbo, Φαίρυ ξερεις τιποτα? Λενε οτι μπαινουν κουτι στα 2100cc is

strofimios
07-02-10, 22:35
Δεν εβγαλε 300 ps.ΘΑ βγαλει οταν βαλει διαφορα αλλα'τσουμπλεκια".Βεβαια εαν διαβασετε ολες τις σελιδες ο τυπος δυναμομετρυσε με 3η και μετα του την ειπαν και μετρησε με 4η(παλι λαθος αφου η 1:1 ειναι η 5η).Το μοτερ του ειναι με super βενζινη και οχι με αμολυβδη και εχει πολυ υψηλη συμπιεση.Του ηρθε σχετικα φτηνα αλλα εκανε τις εργασιες μονος του.
Κατα τη γνωμη μου αυτο που αξιζει ειναι ο dasc και οταν καποτε το μοτερ "χαιρετησει" το κανουμε stroker ή μονοι μας(για οσους μπορουν) ή με καποιο ετοιμο κιτ(π.χ. noelle)και ειμαστε "κομπλε".Κατι τετοιο ετοιμαζει και ο τυπος στο link.
Για μην αρχισω το ψαξιμο και καταληξω με κανενα cosworth μοτερ και υσηχασω!

strofimios
07-02-10, 22:37
Μην σου φαινεται τοσο ευκολο να αντιγραψεις εισαγωγη...
Ειναι πολυυυ πιο δυσκολο απο οτι φανταζεσαι.:shakehead
Βρε ας τη βρουμε και ολο και κατι θα γινει.

paganis
07-02-10, 22:50
Βρε ας τη βρουμε και ολο και κατι θα γινει.

μηπως λεω...μηπως .??? δεν ειναι και τοσο απαραιτητη???...τελος του μηνα...θα υπαρχει ετοιμο...ενα μ43..με κομπρεσσορα της eaton !

kloukakis
07-02-10, 23:10
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M42

Εδω ρε παιδιά λεει πολλα και απ οτι κατάλαβα
1. μπορεί να βγαλει 315 άλογα
2. υπάρχει τρόπος

Πόσο δύκολο είναι να γίνει?
Τι χρειάζεται
και μιλάμε μόνο για ατμόσφαιρα?
Αυτα να νουμερα είναι εξωπραγματικα!!!!!!
Και πάλι τα 4.000 που στην καλύτερη θέλει dasc δεν πρέπει να είναι μακρια.....

strofimios
07-02-10, 23:40
Αυτος που βγαζει 300+αλογα ειναι ο s42b20.Απλα το ξεχνας.Ειναι αγωνιστικο μοτερ με οτι αυτο σημαινει.
Δεν κανει για το δρομο.Και φυσικα μιλαμε για τρελα λεφτα για αγορα και συντηρηση.

Fairytale
08-02-10, 01:53
μηπως λεω...μηπως .??? δεν ειναι και τοσο απαραιτητη???...τελος του μηνα...θα υπαρχει ετοιμο...ενα μ43..με κομπρεσσορα της eaton !τα υπόλοιπα post που ακολούθησαν μεταφέρθηκαν στο πολύ ενδιαφέρον thread για το project του paganis εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=365439#post365439
C U out there

kloukakis
08-02-10, 01:57
Ok, αλλά θα μου πει κανείς τι στο καλό άλαξε το παλικάρι και με 1200$ πήρε εναν ολόκληρο σταύλο? Εμεις μπορούμε να το κάνουμε?

Fairytale
08-02-10, 03:07
Καλά κατάλαβες!

Κατι παιζει με τα πιστονια του Calibra Turbo, Φαίρυ ξερεις τιποτα? Λενε οτι μπαινουν κουτι στα 2100cc isΚοίτα τα πιστόνια μπορεί να είναι πολλά.
Έχω δει και NISSAN πιστόνια σε stroker kit για Μ43 από Γερμανό βελτιωτή (Atf Franken).
Το θέμα είναι να είναι 86mm και καλής ποιότητας. Κουτί όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να μπαίνουν, η δουλειά θέλει άνοιγμα των κυλίνδρων.
Ok, αλλά θα μου πει κανείς τι στο καλό άλαξε το παλικάρι και με 1200$ πήρε εναν ολόκληρο σταύλο? Εμεις μπορούμε να το κάνουμε?Αν αυτό που σε τράβηξε είναι τα 1200usd στο υπογράφω (χρατς χρατς) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.
Κατά τα άλλα, περιγράφει τι έχει κάνει ο άνθρωπος στο thread.
Όπως έγραψε πολύ σωστά ο strofimios το δύσκολο και ακριβό είναι να βρείς τον Μ47 στρόφαλο.
C U out there

kloukakis
08-02-10, 03:19
Αυτο που μετράβηξε ηταν ΚΑΙ τα 1200usd. Προφανως εχει βάλει και πολύ προσωπική δουλειά την οποία δυστυχώς και να θέλω, δεν. Το διάβασα το θρεντ απλα δεν πολυκατάλαβα τι άλαξε(το ξερω οτι γραφει αναλυτικα). Αυτο που με τράβηξε ηταν η ατμοσφερική λυση με τα νουμερα που έβγαλε!!
Ποσο δύσκολο είναι? Το συζητάμε το θέμα, αξίζει?

Fairytale
08-02-10, 03:37
Για να φτιάξεις replica S42B20 (300+ hp) στην Ελλάδα θέλεις περίπου 10.000e με αξιοπιστία με πολύ ερωτηματικό.
Μπορείς φυσικά να βρεις πανάκριβο γνήσιο μεταχειρισμένο, ξεχασμένο σε αποθήκη αγωνιστικής ομάδας... αλλά έχει περιοδικότητα ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (όχι συντήρησης) κάθε 5.000χλμ με πανάκριβα ανταλλακτικά που θα βρίσκεις όλο και ποιο δύσκολα, αφού δεν τρέχει μια 10ετία τώρα.
Επίσης έχει ρελαντί κοντά στις 3.000rpm, μη μετρήσιμη κατανάλωση (επίσης πανάκριβης) αγωνιστικής βενζίνης και προφανώς δεν είναι για να κυκλοφορεί σε δημόσιους δρόμους.
Το αν αξίζει το ξέρει η τρέλλα σου...
Αλλά σε forum αυτοκίνησης είμαστε... για τι θα συζητάμε; Για τα νέα χρώματα της Revlon; :D
C U out there

strofimios
08-02-10, 09:12
Αυτο που μετράβηξε ηταν ΚΑΙ τα 1200usd. Προφανως εχει βάλει και πολύ προσωπική δουλειά την οποία δυστυχώς και να θέλω, δεν. Το διάβασα το θρεντ απλα δεν πολυκατάλαβα τι άλαξε(το ξερω οτι γραφει αναλυτικα). Αυτο που με τράβηξε ηταν η ατμοσφερική λυση με τα νουμερα που έβγαλε!!
Ποσο δύσκολο είναι? Το συζητάμε το θέμα, αξίζει?
Αυτα εκανε:
M44 block bored out to 86mm
Euro S50b30 pistons decked 3.8mm and pocketed
M44 conrods with custom small-end bushes
Stock M44 big-ends and main bearings
Fully balanced bottom-end
Lightweight flywheel
M47 (E46 320d) crank with 0.5mm machined nose so the pulleys fit

Stock M42 head, so far
AFM to 3" MAF conversion (E36 328i MAF)
80deg thermostat
Custom 6mm duraform spacer gasket for intake manifold (keeps intake mani ice cold)
Stock M42 header, so far
TB water line delete
Euro M3 injectors
Fan delete mod
Dastek unichip
CAI
11,6:1 compression
Current rev limiter @ 6750rpm
Αυτα θα τα εκανε:
Future:
Euro M3 ITBs
Euro M3 solid lifters
34mm intake valves
Gasflowed head
Bigger cams (don't know how big yet)
Custom header (4-2-1 48mm runners)
Up rev limit to 7500rpm
Αλλα τελικα του αρεσει καλυτερα ο s/c.
Το θεμα ειναι οτι ενω στην αρχη ελεγε οτι ειχε βγαλει 168 ροδα μετα ειπε οτι μετρουσε με 3η ταχυτητα,οταν μετρησε με 4η επεσε σε αυτα τα νουμερα
This is at 6000ft above sea level, 25 degrees celcius, 4th gear, 95 unleaded.
134whp @ 6500rpm (3deg intake cam advance on stock cams)
200NM @ 4400rpm

To compensate for the high altitude add 17%.
134whp x 1.17 = 157whp.
Οποτε εαν μετρησει με 5η,που πιστευω οτι ειναι το σωστο,θα πεσει και αλλο.
Η δουλεια που εκανε θα κοστιζε πανω απο 3000 εαν δεν τα εκανε ολα μονος του.Και μιλαμε για πραγματα μτχ.Οποτε,εαν θελω stroker,για εμενα τουλαχιστον που δεν ξερω,συμφερει το ετοιμο κιτ μιας εταιρειας,του οποιου τα πραγματα θα ειναι καινουργια.

strofimios
08-02-10, 09:26
Ασε που η διορθωση που κανει για το υψομετρο μπορει να μην παιζει,γιατι,συνηθως,η διορθωση γινεται απο το λογισμικο του δυναμομετρου.Οποτε μπορει να εβγαλε 134 ροδα σε μετρηση με 4η.

Stakaman318is
16-03-10, 01:08
Κοντά 1,5 μήνας και δεν έχει μιλήσει κανένας για βελτίωση is. Μαζεύετε χρήματα για να κάνουμε ομαδικό ντου στην DASC και να τους αδειάσουμε τα ράφια;; :ylsuper:
Θέλω να κάνω μια ερώτηση μετά απο συζητήσεις που είχα με φίλους. Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο κομπρεσορας που φορούσε το Ε39 (520 supercharger) στον is; Ποια πλεονεκτηματα θα είχαμε σε αυτην την περίπτωση και σε τι θα υστερούσε;

Stakaman318is
30-03-10, 21:36
Κοντά 1,5 μήνας και δεν έχει μιλήσει κανένας για βελτίωση is. Μαζεύετε χρήματα για να κάνουμε ομαδικό ντου στην DASC και να τους αδειάσουμε τα ράφια;; :ylsuper:
Θέλω να κάνω μια ερώτηση μετά απο συζητήσεις που είχα με φίλους. Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο κομπρεσορας που φορούσε το Ε39 (520 supercharger) στον is; Ποια πλεονεκτηματα θα είχαμε σε αυτην την περίπτωση και σε τι θα υστερούσε;

?????????????????????????????????

kloukakis
03-04-10, 14:27
Απλά τουρμπίσαμε όλοι και τώρα δεν μας ενδιαφέρει το θρεντ!(εεεε δεν)

Για να πίασουμε πάλι την κουβέντα θα κάνω δύο ερωτήσεις που με προβληματίζουν:

1) Χωρίς indercooler δεν θα το πάρουμε στο χέρι?
2) Χωρίς πρόγραμμα? Έχουμε την μέγιστη απόδωση και οικονομία?
3) (και βασικό) θα μπορούμε να το λυσάμε ή θα μετά απο 2 λεπτά cool down - πυράκια 100άρες βενζίνες?
4) γιατι dasc και όχι άλλο κομπρεσερ?

υγ. για τον κομπρεσορα απο 520 δεν ξέρω να σου πω, αλλά όλο και κάτι θα γίνεται λογικά

Fairytale
06-04-10, 23:42
Είναι το πιο αξιόπιστο kit που υπάρχει για Μ42/Μ44 (δεν νομίζω ότι υπάρχει και άλλο στην αγορά ΠΛΕΟΝ).
Αν το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση δεν θα πάρεις τίποτα στο χέρι.
Ι/C δεν μπορεί να πάρει εκ των υστέρων με τον compressor βιδωμένο πάνω στην δική τους πολλαπλή εισαγωγής.
Κάποιοι στην Αμερική έχουν παρεμβάλει aftercooler εκεί αλλά για να σηκώσουν υπερπίεση της τάξης των 15-18psi (μαζί με πολλά άλλα πράγματα που ουσιαστικά διαφοροποιούν το kit -για να μην πω ΚΑΙ το μοτέρ).
Δεν ξαναγράφω για το πρόγραμμα, διάβασε τα προηγούμενα posts...
Το βάζεις ΠΡΟΦΑΝΩΣ για να λυσσάς, η βενζίνη σηκώνει μεγάλη συζήτηση -όταν έχεις απαιτήσεις απόδοσης και αξιοπιστίας θα πρέπει να έχεις και τη διάθεση να τις υποστηρίξεις. Είναι ένα aftermarket kit υπετροφοδότησης για έναν κινητήρα που είναι εργοστασιακά ατμοσφαιρικός.

Ο compressor που αναφέρεις είναι φυγοκεντρικός και είναι άλλη ιστορία. Σε μικρού κυβισμού μοτέρ προτιμούνται compressors τύπου ΕΑΤΟΝ-ROOTS για να υπάρχει γραμμική και γεμάτη καμπύλη ροπής και άρα απόκριση από χαμηλές στροφές.
C U out there

Stakaman318is
08-04-10, 20:48
Thanks Fairy!!

kloukakis
13-04-10, 15:19
Δεν ξαναγράφω για το πρόγραμμα, διάβασε τα προηγούμενα posts...

C U out there

Νίκο τα έχω ξεκοκαλήσει τα προηγούμενα ποστ, απλά πιστεύω πως χωρίς πρόγραμμα δεν μπορείς να έχεις το 100% δύναμης και οικονομίας!

Αγόρασα απο τον φίλο pagani τον δεύτερο κομπρέσσορα που είχε (eaton M62 όπως d/a) και ξεκίνησα το πρόντζεκτ το οποίο θα γίνει με paganis style ή loukakis style...

Τα φώτα σας..........
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24692

andre
26-06-10, 11:28
6000 ευρώ για κομπλέ μετατροπή 1600 σε 2500 (ε36 χωρίς εργατικά)..το πακέτο πιο κομπλέ δε γίνεται +++++++++++++++ τα πάντα ήταν με το κερί επάνω, μιλάμε για 0 χλμ.......και καθάρισες (αν μείνεις αδήλωτος και ακουμπάς 150-300 ευρώ το χρόνο στο ΚΤΕΟ.....δηλώνεις 1600άρι ή άντε το πολύ 2λιτρο....να μην δημιουργεί απορίες το 6κύλινδρο :-p)

τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο (μετά από 3 χρόνια και 200.000 χλμ περίπου και πρόσφατη τράκα το αμάξι τρελένεται όπωτε πατάς γκάζι-ας πατάς όλη μέρα γκάζι με 40 βαθμους έξω και να πηγαίνεις 230+ πατημένος για 20 λεπτά, παραπάνω δεν έχω καταφερει να μείνω...κόφτες-κόφτες-κόφτες, δεν καταλαβαίνει μια..)


;-)

fz21
26-06-10, 13:33
6000 ευρω για να το κανεις 25αρι...?
γιατι τοσα?
τι εννοεις 0 χλμ...?

Κωνσταντίνος
26-06-10, 16:59
6000 ευρω για να το κανεις 25αρι...?
γιατι τοσα?
τι εννοεις 0 χλμ...?

Και το δικό σου μοτέρ αν πλυθεί καλά καλά, και μετά περαστεί και ένα χεράκι κερί, 0 χλμ. θα έχει....

andre
26-06-10, 17:19
όχι παιδιά, σοβαρά 0 χλμ είχε...ποιο μοτέρ?? άξονες, εξάτμιση, κιβώτιο, φρένα, διαφορικό, τα πάντα ήταν αχρησιμοποίητα...βγήκαν από 325 βιτρίνας, το οποίο ομολογώ δεν ξέρω πως βρέθηκε ακριβώς, ο μάστορας το έφερε από Γερμανία, το βρήκε εκεί και μας το έφερε...μιλάμε για τα πάντα όσον αφορά μηχανικά, ηλεκτρικά κλπ.... γενικά 5.000 έχει το πακέτο μετατροπής από όσο ξέρω, αλλά επειδή βρίκαμε το συγκεκριμένο το οποίο ήταν αχρησιμοποίητο, δεκάδες δλδ χλμ, ούτε καν 100, το πληρώσαμε 6000 ευρώ. αυτά!

Κωνσταντίνος
26-06-10, 17:58
Εάν είναι όντως έτσι, και πήρες όλα αυτά καινούργια, στην τιμή των 5,000 €, τότε ήταν σπανιότατο κελεπούρι. Πάμφθηνα.....

andre
26-06-10, 19:19
Εάν είναι όντως έτσι, και πήρες όλα αυτά καινούργια, στην τιμή των 5,000 €, τότε ήταν σπανιότατο κελεπούρι. Πάμφθηνα.....

θα συμφωνήσω!! 6.000.....:party:

ziaba
25-07-10, 23:11
όχι παιδιά, σοβαρά 0 χλμ είχε...ποιο μοτέρ?? άξονες, εξάτμιση, κιβώτιο, φρένα, διαφορικό, τα πάντα ήταν αχρησιμοποίητα...βγήκαν από 325 βιτρίνας, το οποίο ομολογώ δεν ξέρω πως βρέθηκε ακριβώς, ο μάστορας το έφερε από Γερμανία, το βρήκε εκεί και μας το έφερε...μιλάμε για τα πάντα όσον αφορά μηχανικά, ηλεκτρικά κλπ.... γενικά 5.000 έχει το πακέτο μετατροπής από όσο ξέρω, αλλά επειδή βρίκαμε το συγκεκριμένο το οποίο ήταν αχρησιμοποίητο, δεκάδες δλδ χλμ, ούτε καν 100, το πληρώσαμε 6000 ευρώ. αυτά!

Ε γιατί τότε τα βγάζατε και τα βάζατε από ένα στο άλλο έπρεπέ να χτυπήσεις τα νούμερά πλαισίου του δικού σου στο 25αρι βιτρίνας μονό αλλαγή χρώματος θα δήλωνες εάν φυσικά δεν ήταν τα ίδια και θα είχες ένα εργοστασιακό 325 με 0 χλμ:clap:

Fairytale
03-12-10, 20:44
Για να φτιάξεις replica S42B20 (300+ hp) στην Ελλάδα θέλεις περίπου 10.000e με αξιοπιστία με πολύ ερωτηματικό.
Μπορείς φυσικά να βρεις πανάκριβο γνήσιο μεταχειρισμένο, ξεχασμένο σε αποθήκη αγωνιστικής ομάδας... αλλά έχει περιοδικότητα ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (όχι συντήρησης) κάθε 5.000χλμ με πανάκριβα ανταλλακτικά που θα βρίσκεις όλο και ποιο δύσκολα, αφού δεν τρέχει μια 10ετία τώρα.
Επίσης έχει ρελαντί κοντά στις 3.000rpm, μη μετρήσιμη κατανάλωση (επίσης πανάκριβης) αγωνιστικής βενζίνης και προφανώς δεν είναι για να κυκλοφορεί σε δημόσιους δρόμους.
Το αν αξίζει το ξέρει η τρέλλα σου...
Αλλά σε forum αυτοκίνησης είμαστε... για τι θα συζητάμε; Για τα νέα χρώματα της Revlon; :D
C U out thereΌπως είχα χώσει το κεφάλι σε κάτι βιβλία μια μέρα, έπεσα πάνω στα specifications του. Enjoy:
S42Β20 engine in details
(Version: 06/1995):

* Stroke = 85mm
* Bore = 86.5mm
* Compression ratio = 12.4:1
* Total displacement = 1.997ccm
* Rod length = 145mm
* Inlet cam = 312 degrees (spread: 94) (Eö=40, Es=48 (@ 2mm lift) )
* Exhaust cam = 304 degrees (spread: 98) (Aö=45, As=28 (@ 2mm lift) )
* Inlet Valve diameter = 35mm
* Exhaust valve diameter = 32mm
* Inlet port metrics: W=52mm, H=29.7, Radius=14.85mm
* Slide throttle diameter = 46mm
* Header = 4-2
* ECU = ECU4A.1
* Power DIN 70020 = 285PS / 207kw @ 8300rpm
* Torque DIN 70020 = 245Nm @ 7000rpm
* Max rpm = 8500rpm (FIA regulation "SuperTouring")
* Gasoline quality = Super Plus (Oktan min. ROZ 98)

Regulation says that fuel must be commercial petrol which comes from a service station pump, without any additive other than that of a lubricant on current sale.
The fuel must be approved by the ASN and must have the following characteristics:
102 RON and 90 MON maximum, 95 RON and 85 MON minimum for unleaded.
100 RON and 92 MON maximum, 97 RON and 86 MON minimum for leaded fuel.
Πως λέμε δρομίσιο μοτέρ... ε καμμία σχέση !!!
C U out there

kloukakis
03-12-10, 22:57
Το θέλωωωωωωωωω!!!!

konc
04-12-10, 13:12
Εντάξει, καλό σαν project για ένα αγαπημένο μας μοτέρ αλλά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου με αυτά που κάνει στην αγωνιστική του έκδοση.
Θα θυμίσω τον F20C: Είναι ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ δρομίσιο ίδιων κυβικών, όπως βγήκε από το εργοστάσιο και βγάζει μόλις 35 άλογα και 2,3 κιλά ροπής λιγότερα από έναν αγωνιστικό κανίβαλο! Για φανταστείτε τον περιποιημένο με μη-δρομίσια πράγματα και παρόμοιες απαιτήσεις συντήρησης..

oldcarskickass
04-12-10, 15:02
Εντάξει, καλό σαν project για ένα αγαπημένο μας μοτέρ αλλά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου με αυτά που κάνει στην αγωνιστική του έκδοση.
Θα θυμίσω τον F20C: Είναι ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ δρομίσιο ίδιων κυβικών, όπως βγήκε από το εργοστάσιο και βγάζει μόλις 35 άλογα και 2,3 κιλά ροπής λιγότερα από έναν αγωνιστικό κανίβαλο! Για φανταστείτε τον περιποιημένο με μη-δρομίσια πράγματα και παρόμοιες απαιτήσεις συντήρησης..

Λογικό είναι.

Σκέψου όμως και τα χρόνια που μεσολάβησαν μεταξύ των 2.

konc
04-12-10, 15:20
Αν το καλοσκεφτείς μόλις 3 χρόνια διαφορά έχουν, 1996-1999 :)

Εντάξει πλάκα κάνω, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο. Το ένα είναι σύγχρονο μοτέρ ενώ το άλλο έχεις τις ρίζες του πολύ πιο πίσω. Αυτό που ήθελα να τονίσω παραθέτοντας τον κινητήρα της honda είναι ότι δεν με εντυπωσιάζει καθόλου η απόδοσή του στην ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ έκδοση. Με τέτοιους περιορισμούς και ακρότητες περίμενα αρκετά περισσότερα. Τελικά με αυτά που μπορεί να δώσει μετά από τέτοιο κανιβαλισμό δεν μου προκαλεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον (μάλλον αντίθετα από πολλούς) ούτε σαν project.

Dim77
04-12-10, 16:52
Αν το καλοσκεφτείς μόλις 3 χρόνια διαφορά έχουν, 1996-1999 :)

Εντάξει πλάκα κάνω, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο. Το ένα είναι σύγχρονο μοτέρ ενώ το άλλο έχεις τις ρίζες του πολύ πιο πίσω. Αυτό που ήθελα να τονίσω παραθέτοντας τον κινητήρα της honda είναι ότι δεν με εντυπωσιάζει καθόλου η απόδοσή του στην ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ έκδοση. Με τέτοιους περιορισμούς και ακρότητες περίμενα αρκετά περισσότερα. Τελικά με αυτά που μπορεί να δώσει μετά από τέτοιο κανιβαλισμό δεν μου προκαλεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον (μάλλον αντίθετα από πολλούς) ούτε σαν project.

Max rpm = 8500rpm (FIA regulation "SuperTouring")
Και όμως ακόμα και στα αγωνιστικά μοτέρ, υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί.
Με βάση τους περιορισμούς, συνήθως οι μέγιστες τιμές ισχύος και ροπής δεν είναι τόσο σημαντικές όσο η απόδοση σε ένα συγκεκριμένο φάσμα στροφών (που χρησιμοποιείται στους συγκεκριμένους αγώνες).

Και η Honda έτρεχε τότε στο BTCC με Accord, και πρέπει να ανατρέξουμε να δούμε τι χαρακτηριστικά είχε ο δικός τους κινητήρας.
(και τα αυτοκίνητα του WTCC τη δεκαετία του 90 είχαν τις ίδιες προδιαγραφές ονοματι ''Super Touring" δε θυμάμαι όλους τους κατασκευαστές)
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και οι κινητήρες της Opel, Nissan, Peugeot, renault, volvo, alfa romeo και ποιοί άλλοι είχαν super touring (vecta, primera, 406, laguna, 850, 155) θα είχαν ανάλογα χαρακτηριστικά σχεδιασμού και απόδοσης.
(Γιατί όταν οι κατασκευαστές θέλουν...μπορούν :cool: Το θέμα είναι ότι δεν θέλουν πάντα να μας...ενθουσιάσουν και συνήθως εμείς δεν μπορούμε να ...πληρώσουμε το μοντέλο που ...ενθουσιάζει:help:)

kloukakis
04-12-10, 19:33
Είναι λίγα 35 άλογα διαφορά σε 2λιτρο ατμοσφαιρικό μοτερ? Και δεν είναι μόνο τα 35 άλογα η διαφορά, το ένα για να νιώσει πρέπει να ανεβάσει πάνω απο 6000 στροφες, σίγουρα οι καμπύλες τους θα είναι η μέρα με την νύχτα....

Μιλάμε για 142 άλογα/λίτρο!