PDA

Επιστροφή στο Forum : Οταν ένας Έλληνας τους έκανε όλους να χορεύουν Ζορμπά...


crazy_beaver
04-09-11, 11:12
Οταν ένας Έλληνας τους έκανε όλους να χορεύουν Ζορμπά... (http://dai.ly/pXpA4Q)

Chris316
04-09-11, 12:40
Φοβερό βίντεο. Ανατριχιάζεις, Το βίντεο φτιάχτηκε από την ελληνική κοινότητα της Ottawa με σκοπό να προμοτάρουν ένα ελληνικό φεστιβάλ που θα γινόταν εκεί....

nik200
04-09-11, 14:59
οποιος εχει ζησει στο εξωτερικο για καποια χρονια, οπως ειχα την τυχη και εγω, πραγματικα μπορει να καταλαβει ποσο σοβαρο ειναι αυτο το promo εστω..και την ελληνικη λεβεντια και πραγματικη αγαπη για την πατριδα απο οσους την στερηθηκαν....

υπερηφανος ως ελληνας λοιπον και μονο..και κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι ειμαστε ουραγοι του πολιτισμου η πενητες της ευρωπαικης "ενωσης".....

Nick_compact
04-09-11, 17:17
Η πατρίδα είναι μια έννοια πολύ σχετική...

m_power_lunatic
04-09-11, 17:39
Η πατρίδα είναι μια έννοια πολύ σχετική...

Nικολα,επειδη εισαι πολλα χρονια μελος και παντα μιλας σωστα και με αποδειξεις θα ηθελα να το αναλυσεις λιγο αυτο......θελω να ακουσω τη σκεψη σου πανω σε αυτο,μου κινησες την περιεργεια...

Nick_compact
04-09-11, 17:47
Nικολα,επειδη εισαι πολλα χρονια μελος και παντα μιλας σωστα και με αποδειξεις θα ηθελα να το αναλυσεις λιγο αυτο......θελω να ακουσω τη σκεψη σου πανω σε αυτο,μου κινησες την περιεργεια...

Θα σου εξηγήσω τι εννοώ φίλε μου... Όταν φτάνεις να αναρωτηθείς τι είναι τελικά η πατρίδα; Τι ύπαρξη έχει; Τι νόημα; Είναι μια αξία ηθική; Συναισθηματική; Ρομαντική; Δεν έχει ρεαλιστικό αντίκρισμα... παρά μόνο αυτά σε δένουν μαζί της, δηλαδή πρόσωπα, εμπειρίες, καταστάσεις... με τα οποία μαζί θα έκανες πατρίδα σου οποιοδήποτε άλλο μέρος της γης σου προσφέρει περισσότερα... Δες αυτήν την περίοδο ας πούμε... τι μας προσφέρει η πατρίδα.. σε εμάς τους νέους ανθρώπους που πριν από λίγο καιρό ξεκινήσαμε τη ζωή μας... Ελπίζω τώρα να έγινα λίγο περισσότερο κατανοητός...

Πόσους ανθρώπους ξέρω μετανάστες έχω στο περιβάλλον μου... που πάντα είχαν μέσα στα ιδανικά τους και την πατρίδα... και έζησαν πολλά χρόνια έξω με απώτερο σκοπό να γυρίσουν κάποια στιγμή στην πατρίδα τους... οι περισσότεροι από αυτούς το μετάνιωσαν.. και το ιδανικό πατρίδα αντικαταστάθηκε πλέον από την έκφραση "όπου γης και πατρίς"...

Αυτά αποτελούν προσωπική άποψη έτσι; Φιλικά

Geo_3D
04-09-11, 18:02
Ωραιο μεν,concept αντιγραφης δε και με παραλλαγη απο T-mobile κατ'εμε!

Take a look

http://www.youtube.com/watch?v=VQ3d3KigPQM

kostasxan
04-09-11, 21:33
οποιος εχει ζησει στο εξωτερικο για καποια χρονια, οπως ειχα την τυχη και εγω, πραγματικα μπορει να καταλαβει ποσο σοβαρο ειναι αυτο το promo εστω..και την ελληνικη λεβεντια και πραγματικη αγαπη για την πατριδα απο οσους την στερηθηκαν....

υπερηφανος ως ελληνας λοιπον και μονο..και κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι ειμαστε ουραγοι του πολιτισμου η πενητες της ευρωπαικης "ενωσης".....

Δεν νομίζω να καταλαβαίνει τι είναι πατρίδα μονό κάποιος που έζησε στο εξωτερικό.
Και εγώ ανατρίχιασα

nik200
04-09-11, 22:15
Θα σου εξηγήσω τι εννοώ φίλε μου... Όταν φτάνεις να αναρωτηθείς τι είναι τελικά η πατρίδα; Τι ύπαρξη έχει; Τι νόημα; Είναι μια αξία ηθική; Συναισθηματική; Ρομαντική; Δεν έχει ρεαλιστικό αντίκρισμα... παρά μόνο αυτά σε δένουν μαζί της, δηλαδή πρόσωπα, εμπειρίες, καταστάσεις... με τα οποία μαζί θα έκανες πατρίδα σου οποιοδήποτε άλλο μέρος της γης σου προσφέρει περισσότερα... Δες αυτήν την περίοδο ας πούμε... τι μας προσφέρει η πατρίδα.. σε εμάς τους νέους ανθρώπους που πριν από λίγο καιρό ξεκινήσαμε τη ζωή μας... Ελπίζω τώρα να έγινα λίγο περισσότερο κατανοητός...

Πόσους ανθρώπους ξέρω μετανάστες έχω στο περιβάλλον μου... που πάντα είχαν μέσα στα ιδανικά τους και την πατρίδα... και έζησαν πολλά χρόνια έξω με απώτερο σκοπό να γυρίσουν κάποια στιγμή στην πατρίδα τους... οι περισσότεροι από αυτούς το μετάνιωσαν.. και το ιδανικό πατρίδα αντικαταστάθηκε πλέον από την έκφραση "όπου γης και πατρίς"...

Αυτά αποτελούν προσωπική άποψη έτσι; Φιλικά

για κουβεντουλα απλα και χωρις να αντιπαρατεθω..ετσι και εγω ειχα ακριβως αυτη την φιλοσοφια οταν εφυγα απο την ελλαδα...οπου γης πατριδα...ομως καθε μερα που περναγε ηθελα να γυρισω πισω και πιο πολυ..οχι διοτι δεν περναγα καλα..ουτε διοτι δεν μου αρεσε..απλα για λογους που δεν μπορω ακριβως να κατανοησω..απλα ετσι αισθανομουν...και επειδη μετα στο στρατο βρηκα και αλλους που ειχαν φυγει και αυτοι για καποια χρονια..και το συζητησα και αυτοι δεν μπορουσαν να το εξηγησουν...αυτο τον ποθο να γυρισουν..απλα πρεπει ισως να το ζησεις για να καταλαβεις τι παει να πει ξενος και τι πατριωτης....τι παει να πει ξενιτια και τι πατριδα..εννοιες που οταν ζησεις εξω κατανοεις πολυ καλυτερα!!

nik200
04-09-11, 22:16
Δεν νομίζω να καταλαβαίνει τι είναι πατρίδα μονό κάποιος που έζησε στο εξωτερικό.
Και εγώ ανατρίχιασα

εννοειται..απλα ειναι πολυ πιο εντονο σε μας θεωρω!

ThaNOS E46coupe
04-09-11, 23:05
με απλα λογια...ελλαδα = ηλιος =βουνα =θαλασσες ...την ελλαδα, και ιδιαιτερα την καλαματα δεν την αλλαζω με τιποτα.... Σαν την πατριδα μας...ΠΟΥΘΕΝΑ...πρεπει να τη σεβαστουμε, αυτη και τη βαρια ιστορια που φερει...ομως συστηχως δε βρεθηκε καποιος να την κυβερνησει...μην απαντησετε στο τελευταιο σχολιο μου...ειναι μεγαλη κουβεντα...

Nick_compact
04-09-11, 23:06
Όλοι οι λαοί έτσι νιώθουν για την "πατρίδα" τους... τυχαίο λες; :)

stelmaniac
04-09-11, 23:09
Ειναι λογικο να ποθειτε την πατριδα που πουλησαν αυτοι τους οποιους εσεις ψηφισατε γιατι ΜΟΝΟ σ'αυτην αξιζετε να ζειτε. Η πατριδα σας πουληθηκε απο σας και σεις ειστε περηφανοι γι αυτην που διασυρατε. Η θεση της κατσαριδας ειναι στον υπονομο....

ThaNOS E46coupe
04-09-11, 23:20
ρε στελιο...και αλλοι να ηταν επανω παλι τα ιδια θα ηταν... Απλα τοτε θα ηταν αλλοι πλουσιοι και οχι αυτοι που ειναι τωρα...το σκηνικο θα συνεχιζοταν...οι μπλε θα εβριζαν τους πρασσινους, και το αντιθετο, οι κοκκινοι θα τους εβριζαν ολους, γιατι δεν κανουν με κανεναν , αλλα το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο.... Αυτοι ΟΛΟΙ τους ΠΑΛΙ με χρυσα κουταλια θα ετρωγαν....βλ.. Λιανα κανελη, μερσεντες και εκαλη... Κατα τα αλλα υποστηριζει κουμουνισμο...μη τρελαθουμε...ειναι ολοι τους ψευτες...κανεναν δεν υποστηριζω....δε με αντιπροσωπευει κανεις τους...
Και το ειπα ρε...μη δωσετε βαση στο τελευταιο σχολιο....:D που να μη το ελεγα...αχαχα...

Dim77
04-09-11, 23:28
Παιδιά, συγνώμη, αλλά αυτό το σαν την πατρίδα μας πουθενά...είναι για πριν από 100χρόνια.

Υπάρχουν χιλιάδες μέρη στον κόσμο με απίστευτες ομορφιές. Με πιο καλή εξυπηρέτηση.
Με πιο ανθρώπινη αντιμετώπιση.

Ο Νίκ κόμπακτ δεν έχει άδικο στο μεγάλο του ποστ.

Υ.Γ. Και στο εξωτερικό έζησα για χρόνια και έλεγα όταν ήμουν εκεί ''ωραία στην Ελλάδα''...και μετά...''Ωραία που είναι η άλλη χώρα''...

Και ταξίδια εχω πάει και είναι πολύ ωραία αυτά που θα δείς σε όλες τις χώρες από ωραία μέχρι μαγικά (π.χ. Μαυρίκιος...που άν υπήρχε κάτι παρόμοιο εδώ στην Ελλάδα....άστε το)

Όσο για το βίντεο...πολύ φτιαχτό μοιάζει.

Όποιος νιώθει υπερήφανος Έλληνας πάντως ας προπληρώσει από τώρα τα τέλη κυκλοφορίας και του 2012 και του 2013 και του 2014 και 2015 (αυξημένα και αυτά κατά 10-20% για κάθε έτος για να είναι μέσα) :D:D

crazy_beaver
05-09-11, 09:10
Ωραιο μεν,concept αντιγραφης δε και με παραλλαγη απο T-mobile κατ'εμε!

Take a look

http://www.youtube.com/watch?v=VQ3d3KigPQM

Το έχω δεί και αυτό Geo και έχεις δίκιο!Αλλά και πάλι δεν παύει να είναι ωραίο!!!!!!!