Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-11, 14:26
Το avatar του χρήστη kapsourisz3
kapsourisz3 Ο χρήστης kapsourisz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Μηνύματα: 28
kapsourisz3 is on a distinguished road
Z3, E36 cabrio ή MX-5 ??

Καλησπέρα σας..δεν ηξερα πού αλλου να το ποστάρω...αν εχω κανει γκάφα παρακαλώ να μεταφερθεί!!!στο διατάυτα τώρα....είμαι ανάμεσα στα 3 αυτοκίνητα που γράφει και ο τίτλος...τι γνώμη έχετε??τι προβλήματα παίζουν με αυτα τα αμάξια και τέλος τι μου προτείνετε!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-11, 14:50
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εξαρτάται τι ζητάς. Οδηγικά, το ΜΧ5 είναι πολύ ανώτερο από τα άλλα 2 πάντως. Το 36 προσφέρει παραπάνω πρακτικτότητα, και το Ζ3 ειναι απλά να σ'αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
MX5 αν θες διασκεδαση. Ακομα και στα 1600cc με ενα μπλοκε θα εισαι με ενα χαμογελο ολη την ωρα. Αν το οδηγησεις θα καταλαβεις.

Ε36 cabrio αν θες πιο κυριλε καταστασεις. Στα 1800cc ειναι πολυ ανεμικο με 115αλογα και δεν προσφερει σχεδον καθολου διασκεδαση. Μπορει να το βρεις και με τον 16βαλβιδο κινητηρα του is οποτε ειναι ειτε αμερικανικο ειτε μετατροπη. Για παραπανω κυβικα θα πληρωνεις πολλα σε τελη-ασφαλειες. Το καλο ειανι οτι σαν σασι εχει καλες προοπτικες για να κανεις μετατροπη με πιο δυνατους κινητηρες.

Αν θες χωρους για 3-4 ατομα το Ε36 ειανι μονοδρομος.

Το Ζ3 το παιρνεις γιατι το γουσταρεις. Πιο γρηγορο απο Μχ5 ειναι σε ολες τις περιπτωσεις και με ενα μπλοκε (χαμηλο σχετικα κοστος) ειναι επισης πολυ διασκεδαστικο. Σε βαθος χρονου παντως να ξερεις κοστιζει αρκετα πιο ακριβα απο το ΜΧ5
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-11, 15:54
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Επειδη εισαι καψουρης μονο και μονο για αυτο .... Ζ3!! χαχαχαχα λοιπον σοβαρα τωρα θα σου βαλω ενα διλημμα για να αποφασισεις.κατ' αρχην τα 2 που μας λες ειναι roadster ενω το e36 οχι..επομενως αποφασισε αρχικα ως προς τους χωρους τι ειναι αυτο που θα σε βολεψει.. μετα σκεψου οτι εισαι στο φαναρι με ενα Mx-5 και ερχεται διπλα σου ενα πανεμορφο ζ3...θα πεις πωω μαλακια εκανα που δεν το αγορασα τελικα! επειτα σκεψου ακριβως το αντιθετο..οτι δλδ εισαι στο φαναρι με ενα ζ3 και διπλα σου εχεις ενα mx-5..θα γυρισεις θα το δεις,,αλλα δεν θα σκεφτεις κατι παρα μονο παλι καλα που πηρα το ζ..!(υπερεχει σε εμφανιση σε ποιοτητα σε αισθηση και με προσεκτικες αλλαγες στην αναρτηση και ενα μπλοκε στριβει πολυυυυ ζωηρα) βεβαια το θεμα ειναι και οικονομικο αν και εκει που εχουν φτασει ολα τα αυτοκινητα ελεω κρισης......
καλη αγορα σε οτι απο τα 3 και αν επιλεξεις..αν θελεις δες και στο γκαραζ μου για να καταλαβεις το διλημμα που σου εθεσα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-11, 15:57
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
MX5. To μονο κακο ειναι πως αν εισαι 1,85 και πανω χωρας μονο στο Ε36 απ' τα τρια...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-11, 16:21
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται τι ζητάς. Οδηγικά, το ΜΧ5 είναι πολύ ανώτερο από τα άλλα 2 πάντως.
Mπορεις να το εξηγησεις λιγο πιο λεπτομερως αυτο ?Σε ποιους τομεις ειναι πολυ ανωτερο το μχ-5 ? ειδικα για τη συγκριση των 2 roadster επειδη εχω πολλους ενδοιασμους..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-11, 16:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Έχει πιο άκαμπτο σασί (το σασί του Ζ3 είναι "χάρτινο" από θέμα ακαμψίας), είναι ελαφρύτερο, έχει πολύ πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε σχέση με την απαρχαιωμένη του Ζ3. Τι άλλο θέλεις για να το αποκαλέσεις ανώτερο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-11, 17:00
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει πιο άκαμπτο σασί (το σασί του Ζ3 είναι "χάρτινο" από θέμα ακαμψίας), είναι ελαφρύτερο, έχει πολύ πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε σχέση με την απαρχαιωμένη του Ζ3. Τι άλλο θέλεις για να το αποκαλέσεις ανώτερο;
Για το σασι συμφωνω αλλα με τα καταλληλα δεσιματα(μπαρες θολων μπρος πισω) η κατασταση βελτιωνεται παρα πολυ σε συνδυασμο και με το x-brace που ηδη εχει..το οτι ειναι ελαφρυτερο δεν μου λεει κατι ισα ισα που το ζ εμενα μου εμπνεει μεγαλυτερη σιγουρια..απο κατανομη και τα 2 ειναι περιπου στο 50-50..οσο για τις αναρτησεις..σιγουρα ειναι πιο συγχρονες!ΟΜΩΣ με καταλληλο συνδυασμο αναρτησης - ελατηριων - σινεμπλοκ - αντιστρεπτικων και μπλοκε το ζ μεταμορφωνεται και δυσκολα μπορει να το ακολουθησει ενα μχ-5 και σε στριψιμο και σε παιχνιδι! Αλλα για μενα δεν ειναι αυτο το θεμα γτ δεν ασχολουνται ολοι να βελτιωσουν στησιμο κλπ και εκει οντως ενα ζ εργοστασιακο πασχει..για μενα το θεμα ειναι οτι η οδηγικη αισθηση-απολαυση που σου προσφερει το ζ σαν ενα ''κλασσικο'' roadster πλεον ειναι απο μονη της ικανη μαζι με την εμφανιση του αυτοκινητου να την κανουν ανωτερηωσυνολοκα σαν αυτοκινητο..και στα σημεια που πασχει μπορει καποιος να τα διορθωσει..η πιο σωστη κουβεντα ειναι οντως οτι μια ζ3 την παιρνεις επειδη τη γουσταρεις αλλα οχι και απαρχαιωμενο ενα αυτοκινητο που μετα απο 15 χρονια να εξακολουθει να κανει τεραστια εντυπωση ειδικα αν ειναι προσεγμενο και ψαγμενο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-11, 18:31
Το avatar του χρήστη kapsourisz3
kapsourisz3 Ο χρήστης kapsourisz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Μηνύματα: 28
kapsourisz3 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!Με τους χώρους δεν έχω καποιο θέμα!!ισα ισα οσοι λιγότεροι τοσο το καλύτερο!!Ήδη έχω ενα Ε36 coupe 16αρι ομως.Το ΜΧ-5 γιανα είμαι ειλικρινής δεν το είχα ποτέ στο μυαλό μου σαν ολοκληρωμένο αυτοκίνητο..Ποτέ δεν μου "γέμισε" το μάτι ωσπου μια μέρα με πάει ενας φίλος απο την δουλειά βολτα με ένα μαυρο ΜΚ1 οπου μηχανικά είναι ολομάνησιο μόνο ενα μπλοκε φοράει και παθαινω την πλάκα της ζωης μου!να μην μαζεύεται με τίποτα!!εγώ αυτά με το BMW ουτε στο πιο τρελο μου όνειρο!!
Για την Ζέτα τώρα....ειναι αμάξι όνειρο!δεν υπαρχει περίπτωση να δώ κάποια στον δρόμο και να μην την χαζέυω!!με τίποτα!!εξού και το Nickname!Καψούρης με την Ζ3.....!εννοείται ενα prefacelift μοντέλο και στην διάρκεια όλα τα φουσκώματα και τους προφυλακήρες της Μ// κ είναι ΑΣΤΕΡΙ !! και τέλος για το 36άρι το cabrio αυτό προέκυψε λόγου του οτι έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο (σε κλειστό) είναι φανταστικό στα ταξίδια σχετικά οικονομικό με την κατανάλωση κτλ!κ κυρίως γιατι είναι το φθηνότερο απο τα 3...
και μια τελευταία ερώτηση....Στα ταξίδια απο την κουκούλα βγάζουν φασαρία???γιατι ο ξαδερφός μου εχει ενα Peugeot 306 cabrio και πάνω απο τα 120 χρειάζεσαι Depon και ωτοασπίδες!!
Χίλια συγνώμη για το τεράστιο μου πόστ.....
ΥΓ. Nickolas_sk2 η μπέμπα σου ειναι πανέμορφη απλα για μένα ο κώλος της prefacelift είναι πιο όμορφος...κατατάλλα σκίζει...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-11, 18:45
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
στα pro - facelift ειναι αρκετα ενοχλητικος ο θορυβος απο την κουκουλα ενω στα facelift δεν υφισταται τετοιο θεμα λογω επενδυσης..εγω θα σου προτεινα το φεισλιφτ γιατι εχει αρκετες διαφορες στο εσωτερικο που μετα θα θες να κανεις και εσυ..επισης ειναι πιο καινουργιο μοντελο (με οτι αυτο συνεπαγεται σε ολους τους τομεις --τριξιματα-φθορες-τα παντα γενικα--) και οι τιμες εχουν πεσει πολυ οποτε αν μπορεις προχωρα για ενα καλο και προσεγμενο φεισλιφτ που καταρχην να ταιριαζει στα μετρα σου και οσο περναει ο καιρος μπορεις να το διαμορφωνεις ακομα περισσοτερο πανω στα γουστα σου..στα λεω γτ τα εχω περασει οταν εψαχνα και εγω και πριν την αγορασω το ειχα ψαξει πολυ το θεμα! τωρα η προσωπικη μου αποψη ειναι και πως το φεισλιφτ εχει κωλαρα διοτι ειναι περιπου 10 ποντους πιο φαρδυ πισω απο το απλο και λιιιγο πιο στενο απο το m με τα πισω φωτα να ειναι εμφανως ανανεωμενα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.